Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (691. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
41.240
Cevap
277
Favori
4.325.445
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 689690691692693
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: atmaca57

baya yararlı bir konuşmu şgeç farkeetim ama olsun takipteyim

Nasıl yani
  • Alt ve üst bu sene doldu. Soğuklar iyice başlasın daha net ortaya çıkar tüketim miktarı. Afyon çok soğuk bir memleket. Dolayısıyla sizin tüketim normal tabiki. Benimde bir çocuğum var ama gündüz okulda olduğundan evde kimse bulunmuyor. Bu sebeple sabah kombi kapanıyor, 16:00 da yanmaya başlıyor. Biz gelene kadar zaten ev ılımış oluyor. Ondan sonra duruma göre sıcaklık yetersiz ise kombi derecesini artırabiliyorum. Tabi akşam program saati çalışma süresini belirliyor. Ben sadece kombini derecesine müdahele ediyorum. Gece de kombi sıcaklığını 4o dereceye düşürüyorum. Sabah biz evden çıkana kadar 40 derecede kendi otomatiği ile yanıyor. Bu şekilde kullanıyorum.
  • arkadaşlar bu ürün faydalımı alalımmı ???

http://forum.donanimhaber.com/m_35720037/tm.htm
  • vailant aldım.şimdilik sıkıntı yok bakalım..
  • quote:

Orijinalden alıntı: 1a1b1c

Arkadaşlar merhabalar,

evim 130 metre kare ısı yalıtımı mükemmel ara kat, evim iki taraftan güneş alıyor,

evime ne önerirsiniz yoguşmalı olurmu, hiç sorunsuz tam memnuniyet duyulan marka hangisi (memnuniyetden servis bollugunu kast etmiyorum malın iyiligini kast ediyorum)
    ne önerirsiniz, bizim evde banyoya giren 2 saat çıkmaz evin bu arada sogumasını istemem bu konuda kiturami iyi diyorlar.

hangi şehirdesiniz?
    ev net 130m2 mi? yan ısıtılacak alan. oda oda m2 yazarsanız daha iyi olur.
    sadece kombi mi alınacak,sadece kombi alınacakda bütçeniz ne kadar?
    evde petekler varsa hangi oda da kaç mt petek var yazarmısınız?
    her halükarda evinize yoğuşmalı kombi olur.ama petek boyları önemli.çünkü yoğuşmalı kombiler düşük kazan sıcaklığı ister
    yoksa full tesisat mı yapılacak?
  • Bir arkadaşıma kombi lazım

http://www.termoteknik.com/tr/content.php?cat_id=18&page_id=99

Bu kombiyi tavsiye etmişler bende termoteknik termostel 24 modelini kullandığım için bana soruyor nasıldır diye.
    ben kombimden menunum bu model yeni gelmiş ingiltere üretimi bilgisi olan varmı fiyat 1800 tl civarında
  • quote:

Orijinalden alıntı: blk_55

Evim net 115 metrekare. 20 binlik Demirdöküm Nitron kombi kullanıyorum. Geçen yıl Aralıkta taktırdım. İlk başlarda gaz ayarı vs. dolayısıyla epey servis uğraştı. Ama demirdöküm servisinden memnunum. 2,5 saat kombi başında yaptıkları ayarı test ettiler. Ama 55-60 dereceye ayarlı kombi nedense bir saatte ancak hedef sıcaklığa ulaşıp kombiyi kapatıyor. 40-45 derecelerde sorun yok ama 60 dereceye ayarladığımda +5 derece üzerinde 65 derecede kapatması gerekirken, iki saatte ancak kapatıyor. Sanırım tesisatla ilgili bir durum. Neyseki kombi program saatli. Sabah 8:00 dan akşam 17:00 a kadar evde kimse yok. 16:00 a ayarlı, ben gelene kadar kombi yanıp evi ısıtıyor. 17:00-24:00 saatleri arası 8 dakika yan, 17 dakika bekle şeklinde ayarladım. 55-60 dereceye getiriyorum 8 dakika yanıyor, sonra durup 17 dakika sonra tekrar çalışıyor. Ev ısınıyor, sorun yok. Çünkü sirkülasyon pompası çalışmadığından peteklerdeki sıcak su evi belli bir süre daha ısıtıyor. Gece 00:00 dan sabah 8:00 a kadar 40 dereceye alıyorum. Normal düzende kendi otomatiği ile çalışıyor. Sabah 08:00 da duruyor. Yakıt tasarrufum inanılmaz oldu. Şu an havalar çok soğumadı. 42 derecede sadece 17:00-24:00 saatleri arası yanıyor. Ev 22-23 derecelerde. Günlük banyo mutfak dahil 1,8 metreküp harcıyorum. Ev Samsunda, alt ve üst bu sene doldu. Dıştan yalıtım yapılmamış yeni bina. Benim kombinin program saatini bir nevi oda termostatı gibi kulanıyorum.

Proğram saatinde 8 dk yan 17 dk bekle ayarına göre kombiyi kaç derecede çalıştırıyorsunuz?
    Kombi 8 dk yanınca su sıcaklığı kaça geliyor ve 17 dk bekleyince kaça iniyor?
    8/17 dışında proğram saatinde başka çalışma/durma ayarları yapılabiliyormu? Neler mesela?
    42C derecede çalıştırırken de 8/17 mi çalışıyor?

Bu çalışma proğram ayarı enteresan, direkt kombinin çalışma periyodunu oluşturma şansı veriyor. Yanıtlar için şimdiden teşekkürler!...
  • quote:

Orijinalden alıntı: memint

quote:

Orijinalden alıntı: justjust

Arkadaslar Bosch clasic condanse aldım. Dikkatimi çekti baca borusundan baya bi buhar çıkıyor. Bu normal mi?

Normalde yoğuşmalı kombilerin bacasından klasik kombilere göre daha az su buharı çıkması beklenir. Su buharı sıcaklığını tesisat suyuna vererek yoğuşur ve oluşan asidik yoğuşma suyu, tahliye borusunun lavabo giderine bağlanmasıyla atılır. Yoğuşmanın gerçekleşmesi için kombinin en fazla 60C'de, daha doğru bir ifadeyle tesisattan dönen su en fazla 50C olacak şekilde yanması gerekir...

Oda termostadından 55 derece yapmıştım. Buna rağmen baya buhar çıkıyor. Baca eğimi biraz yukarı doğru yaptırmıştım. Eğer buhar çıkması bir sorunsa servisi arayacağım.
    Bu arada oda termostadı kombi su ayarı 55 derecede iken Kombi ayar kademesi 6 da bu doğru mu? Yada daha düşüğe almalıyım mı?

Teşekkürler.
  • LÜTFEN ACİL CEVAP (KARARSIZ KALDIM)
    Antalya'da oturuyorum. 300 metrekare dublex evim var, kombi taktıracağım. Müthaitin önerisi 25.000kcal'lik bir kombi.
    Ben;

1) BUDERUS GB012 YOĞUŞMALI KOMBİ 22.000KCAL

2) BAYMAK BRÖTJE 31Fİ 30.000KCAL.

ARASINDA KARARSIZ KALDIM. BUDERUS SATAN YETKİLİ ZATEN HERYERİ DEVAMLI KULLANMAZSINIZ, KULLANSANIZ BİLE ANTALYA'DA YAŞIYORUZ YİNE DE YETERLİ OLUR DİYOR. GÖNLÜM KALİTELİ, SERVİSİ İYİ OLAN MARKAYI UCUZA ALMAK.

ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUM.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

Arkadaşlar merhabalar,

evim 130 metre kare ısı yalıtımı mükemmel ara kat, evim iki taraftan güneş alıyor,

evime ne önerirsiniz yoguşmalı olurmu, hiç sorunsuz tam memnuniyet duyulan marka hangisi (memnuniyetden servis bollugunu kast etmiyorum malın iyiligini kast ediyorum)
    ne önerirsiniz, bizim evde banyoya giren 2 saat çıkmaz evin bu arada sogumasını istemem bu konuda kiturami iyi diyorlar.

hangi şehirdesiniz?
    ev net 130m2 mi? yan ısıtılacak alan. oda oda m2 yazarsanız daha iyi olur.
    sadece kombi mi alınacak,sadece kombi alınacakda bütçeniz ne kadar?
    evde petekler varsa hangi oda da kaç mt petek var yazarmısınız?
    her halükarda evinize yoğuşmalı kombi olur.ama petek boyları önemli.çünkü yoğuşmalı kombiler düşük kazan sıcaklığı ister
    yoksa full tesisat mı yapılacak?

salon; 30 metre kare
    çocuk odası; 16 mkare
    oturma odası; 16 mkare
    mutfak; 12 metre kare
    yatak odası; 16 mkare
    giriş; 20 mkare
    tuvalet 3 mkare
    banyo; 12 mkare,

izmir,

her şey alınacak evde hiç bir şey yok,

iyi bir ürün gerekirse bankadan kredi çekerim evimde tek bir kalitesiz ürün yok, parası önemli değil,

24 saat çalışacak,

salon: 120cm+150cm
    çocuk odası: 120cm
    oturma odası: 60cm+80cm
    mutfak: 100cm
    yatak odası: 120cm
    giriş: 120cm
    tuvalet:40cm
    banyo: 50x110cm havlupan (veya 80cm)

toplam: 9,1m + havlupan

petek markası: kesinlikle demirdöküm plus alın. diğer peteklere göre %10-15 daha fazla ısı verir
    tesisat borusu: oksijen bariyerli pex boru,deliksiz alüminyum folyolu boru yaptırın.

http://www.esenplastik.com.tr/urunler.asp?menu=2&urnktgrid=34
    http://www.kalde.com/temp/default.asp?page=urunler&g_id=1&u_id=2

bu boru cinsleri tesisatta az oksijen tutar. bu da kombinizin ömrünü uzatır.kombinin eşanjörünün delinmesini önler.kalorifer sisteminde korozyon yapmasını engeller.tesisatta su sirkülasyonu daima stabil olur
    boru markası. dizayn,kalde,vesbo,esenplastik olabilir....
    kombide bütçe sıkıntınız olmadığını belirttiniz:

internet fiyatları: normal piyasada farklılık gösterebilir

premix yoğuşmalı kombi:
    buderus gb022+ buderus rc 10 mod oda term:3000lira
    ferroli econcept tech + ferroli romeo modülasyonlu dij oda term (kablolu veya kablosuzu da var) :2300-2400lira civarında
    vaillant 296-3-5:2400-2500lira
    viessmann vitodens 100w
  • quote:

Orijinalden alıntı: eczgg

LÜTFEN ACİL CEVAP (KARARSIZ KALDIM)
    Antalya'da oturuyorum. 300 metrekare dublex evim var, kombi taktıracağım. Müthaitin önerisi 25.000kcal'lik bir kombi.
    Ben;

ARASINDA KARARSIZ KALDIM. BUDERUS SATAN YETKİLİ ZATEN HERYERİ DEVAMLI KULLANMAZSINIZ, KULLANSANIZ BİLE ANTALYA'DA YAŞIYORUZ YİNE DE YETERLİ OLUR DİYOR. GÖNLÜM KALİTELİ, SERVİSİ İYİ OLAN MARKAYI UCUZA ALMAK.

buderus gb012 geçen yıl piyasaya çıkmış condense yoğuşmalı bir kombidir.sorunsuz verimli bir kombidir.ama 22000kcal bir kombi 300m2 bir dubleks eve yetersiz kalır. kaldı ki bu kombi condense yoğuşmalıdır. evinizin alanı çok büyük premix yoğuşmalı kombilerden daha çok verim alırsınız

baymakın "brötje" serisi kombiler verimli kombilerdir
    lakin 31fi modeli broşürde %103 verimle condens yoğuşmalı bir ürün
    http://www.baymak.com.tr/UserFiles/AttachmentFiles/Kombi/ID_672_tr_TR/1.Bro%C5%9F%C3%BCr.pdf

eviniz 300m2 net mi? bu değer önemli. oda oda m2 yazarsanız daha iyi olur
    evde yalıtım durumu nasıl? petekler var mı
    varsa kaç metre petek var?
    verdiğiniz bilgiler az
    evinize 30kw veya 33kw civarında premic yoğuşmalı kombi en ideal görünüyor
    örnek olarak:
    http://www.kombi.com/urun.php?prod=ARISTON-Genus-Premium-Hermetik-Yogusmali-Kombi-%2830100kcal/h%29-35kw-30100--53

http://www.kombi.com/urun.php?prod=VAILLANT-ecoTEC-plus-VU-TR-376/3-5-Hermetik-Yogusmali-Isitma-Cihazi-%2831820kcal/h%29-37kw-31820--71

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 25 Ekim 2011; 18:46:51 >
  • disintegration

akşam, ölçüp, değerleri yazacağım,

teşekkürler
  • quote:

Ben;

Ev müstakil mi apartman dubleks mi?
    Dış cephe (varsa çatı) yalıtımı var mı?
    Hangi cepheye bakıyor?
    Net 300 m2 mi?

Bunlar evin ısı ihtiyacını dolayısıyla gerekli kombi ısıl kapasitesini etkileyen faktörler...
    Ayrıca dubleks evin sıcak kullanım suyu ihtiyacı fazla olur ve Buderus GB012, her ne kadar kademesiz (oransal-kesintisiz) kapasite kullanımı ve 3 tam modülasyon özellikleri nedeniyle Baymak'tan teknolojik anlamda ilerde bir cihaz olsa da, dakikada 10 lt su debisi ile sıcak su ihtiyacını karşılamada yetersiz kalabilir.
    Yukardaki verileri de yazarsanız daha detaylı şeyler söyleyebiliriz...
  • quote:

disintegration

Teşekkürler, anladığım kadarı ile kiturami önermiyorsunuz,

ayrıca önermiş oldugunuz kombilerin hepsi yoguşmalımı.

Birde premix yoğuşmalı kombi: bunu anlamadım bu eca mı, başka markalardada varmı.

premix yoğuşma:son nesil yoğuşma tekniğidir.ön hava karışımlıdır
    google a premix yoğuşma yazarsanız gerekli bilgileri okuyabilirsiniz

önerdiğim kombilerin hepsi premix yoğuşmalıdır
    premix yoğuşma hemen hemen bütün markalarda vardır
    size yazdığım modeller çok iyidir. yanlarında modülasyonlu digital oda termostadı da yazdım
    bu kombiler oda sıcaklığında modülasyon da yapar
    özellikle buderus gb022 ve ferroli econcept tech
    ferroli econcept, modülasyon aralığı çok geniştir
    %20 - %100
    1 dakikada 15litre sıcak su hazırlar
    4 tane seçenek yazdım ki
    aralarından hangisi aklınıza yatarsa onu seçin

kiturami bilmediğim için önermedim
  • arkadaşlar e.c.a confeo premix kombim var bu sabah erken saatte baktım kombinin bacasından duman veya su buharı çıkıyordu diğer katlardaki kombiler yoğuşmalı değil onların bacasından böyle birşey çıkmıyordu sizce bu durum normalmi
  • quote:

quote:

quote:

Arkadaslar Bosch clasic condanse aldım. Dikkatimi çekti baca borusundan baya bi buhar çıkıyor. Bu normal mi?

Normalde yoğuşmalı kombilerin bacasından klasik kombilere göre daha az su buharı çıkması beklenir. Su buharı sıcaklığını tesisat suyuna vererek yoğuşur ve oluşan asidik yoğuşma suyu, tahliye borusunun lavabo giderine bağlanmasıyla atılır. Yoğuşmanın gerçekleşmesi için kombinin en fazla 60C'de, daha doğru bir ifadeyle tesisattan dönen su en fazla 50C olacak şekilde yanması gerekir...

Oda termostadından 55 derece yapmıştım. Buna rağmen baya buhar çıkıyor. Baca eğimi biraz yukarı doğru yaptırmıştım. Eğer buhar çıkması bir sorunsa servisi arayacağım.
    Bu arada oda termostadı kombi su ayarı 55 derecede iken Kombi ayar kademesi 6 da bu doğru mu? Yada daha düşüğe almalıyım mı?

Teşekkürler.

Kombi ayar kademesi 6---> 75C'ye karşılıktır, kombi bu sıcaklığa göre çalışır ve yoğuşma olmadığından bacadan bol bol su buharı çıkar...
    Ayarı en fazla 4. kademe (60C) veya mümkünse 3-4 (50-60C) arasına yapın ki peteklerde ısısını veren su en fazla 50C olarak kombiye dönsün.
    Oda sıcaklığı tercihi size kalmış, ama gece yatmadan önce termostat sıcaklığı ayarını 19-20C yapıp sabah tekrar 2-3C arttırmanızı öneririm.
    Kolay gelsin!...
  • quote:

Orijinalden alıntı: corsican

Merhaba arkadaşlar,

memint ve disintegration'ın tavsiyeleri doğrultusunda yaptırmayı düşündüğüm tesisatla ilgili fiyatların (İstanbul-Avrupa yakası için) normal düzeyde olup olmadığını yazabilirseniz çok sevinirim.

- Tesisat işçiliği
    - Proje (doğalgaz sobalı idi ev, kombi için tekrar çizilmesi gerekecek)
    - Doğalgaz tesisatında eklemeler ve çıkarmalar yapılacak dolayısıyla
    - 6.10-6.20 metre DD Plus petek,
    - 50-60 cm Havlupan
    - 2 Termostatik vana (ECA), diğer vanalar da yine ECA
    - Borular "Dizayn" ve/veya "Kalde"

Kombi olarak 20000lik normal (yoğuşmasız) şu üç kombi için yukarıda yazılanlar dahil aldığım peşin fiyatlar:

Ferroli Domitech olursa: 3700 TL
    Vaillant 242/5 Plus olursa: 4100 TL
    Buderuss U052 olursa: 4200 TL

Henüz bir pazarlık yapmadım. O yüzden biraz daha inebileceklerini umuyorum. Eğer çok uçuk değilse anlaşıp başlatabilirim. O yüzden fikirlerinizi yazarsanız sevinirim. Fiyat indirmek yerine "şunu da" ekletip aynı fiyata anlaşmaya çalış" dediğiniz bir madde de varsa onu da yazarsanız sevinirim.

Çok teşekkürler

Kombi dışındaki malzeme fiyatları için bir yorum yapamamakla birlikte Ferroli domitech içeren teklif cazip görünüyor diyebilirim.
    Pazarlık yapmadan önce 1-2 yerden daha teklif alın, kararınızı ona göre verin derim...
  • quote:

Orijinalden alıntı: seferzafer

Uzman arkadaşlardan yardım istiyorum.
    ev ankarada.
    130 m2 giriş altında garaj ve bina boşlukları var. cephe kuzey ağırlıklı. iki balkon var büyükçe biri camlı diğeri açık.
    şu anad amüteahhidin taktığı 15 yıllık bir kombi var yenilemeyi düşünüyoruz. ev hem kuzey hem de altının boş olmasından dolyı yeterli ısınmayı sağlamıyor. tabi kombininde eski etna adında bişi olması ve arıza çıkarmasıda cabası.
    petekler dd.

sonuç olarak yalıtım yok binada.

bosch silver serisinden bir kombi öneren oldu inceledikten sonra 2400 gibi fiyat vermiş kombi+altındakibazı boru ve vana sistemi değişliği dahil.

sizin bana önerebileceğiniz alternatifli bir kombi olabiri mi arkadaşlar.

bosch silver serisi kullanan ve yorumda bulunmak isteyen var mı.

teşekkürler takipteyim...

Evinizin yeteri kadar ısınamamasında belki kombiden daha önemli olabilecek neden peteklerinizin miktarlarıdır. Kombinin ürettiği ısıyı eve alabilmek için yeteri kadar petek tesis edilmiş olmalı. Üstelik kuzey cephe, yalıtım yok ve altı boş evde ısı kaybı dolayısıyla ısı ihtiyacınız daha yüksek olur, yani aynı semt hatta aynı apartmandaki emsal m2 evlerden daha fazla peteğe ihtiyacınız olur.
    Bu yüzden oda oda net alanları m2 ve mevcut petek tip (bilmiyorsanız yükseklik ve derinlik cm ölçüleri) ve metrajlarını yazarsanız, bir de kombi bütçenizi eklerseniz daha kesin değerlendirme ve önerilerde bulunabiliriz...
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

disintegration

Teşekkürler, anladığım kadarı ile kiturami önermiyorsunuz,

ayrıca önermiş oldugunuz kombilerin hepsi yoguşmalımı.

Birde premix yoğuşmalı kombi: bunu anlamadım bu eca mı, başka markalardada varmı.

premix yoğuşma:son nesil yoğuşma tekniğidir.ön hava karışımlıdır
    google a premix yoğuşma yazarsanız gerekli bilgileri okuyabilirsiniz

önerdiğim kombilerin hepsi premix yoğuşmalıdır
    premix yoğuşma hemen hemen bütün markalarda vardır
    size yazdığım modeller çok iyidir. yanlarında modülasyonlu digital oda termostadı da yazdım
    bu kombiler oda sıcaklığında modülasyon da yapar
    özellikle buderus gb022 ve ferroli econcept tech
    ferroli econcept, modülasyon aralığı çok geniştir
    %20 - %100
    1 dakikada 15litre sıcak su hazırlar
    4 tane seçenek yazdım ki
    aralarından hangisi aklınıza yatarsa onu seçin

kiturami bilmediğim için önermedim

Sağolasın,

şimdi bizim burada 3 dairemiz var bu yazdıgım benim oturdugumda ara kattı,

birde en üst katda (5. kat) 143 mkare birde tam karşısında 112 mkare var bunlara bu önerdiklerinizi taktırabilimiyiz.

evet hepsine uyar.
    ama 143 m2 ve 112m2 olan evlerdeki petek boylarının toplamda o eve göre kısa olmaması gerekir
    çünkü yoğuşmalı kombiler 40c ile 55c arasında en iyi yoğuşmayı yapar.
    bir kış boyunca evleriniz en fazla 55c veya 60c "ve altında" rahatça ısınacaksa yoğuşmalı kombi olur.
    ki yazdığınıza göre evlerinizde yalıtım iyi düzeyde
    izmir;
    iklim olarak yoğuşmalı kombi için çok uygun
  • quote:

quote:

Ben;

Ev müstakil mi apartman dubleks mi?
    Dış cephe (varsa çatı) yalıtımı var mı?
    Hangi cepheye bakıyor?
    Net 300 m2 mi?

Bunlar evin ısı ihtiyacını dolayısıyla gerekli kombi ısıl kapasitesini etkileyen faktörler...
    Ayrıca dubleks evin sıcak kullanım suyu ihtiyacı fazla olur ve Buderus GB012, her ne kadar kademesiz (oransal-kesintisiz) kapasite kullanımı ve 3 tam modülasyon özellikleri nedeniyle Baymak'tan teknolojik anlamda ilerde bir cihaz olsa da, dakikada 10 lt su debisi ile sıcak su ihtiyacını karşılamada yetersiz kalabilir.
    Yukardaki verileri de yazarsanız daha detaylı şeyler söyleyebiliriz...

Şimdi eve geldim ve değerleri veriyorum, İlgi ve alakanıza teşekkürler,

Evimiz apartmanın en üst katı çatı dublex, yönü güney doğu, yalıtımı gayet iyi diye biliyoruz. salon duvar kalınlığı 35cm. Müteahhitin önerisi 22.500kcal imiş düzelteyim. Herhalde Antalya olduğu için diye düşünüyorum.

1) SALON 50 m2 - 110x60+110x60+110x60 cm 3 petek var
    2) MUTFAK 15m2 - 60x90 cm 1 petek
    3) ANTRE 10m2 - 80x60 cm 1 petek
    4) YATAK ODASI 14,50m2 - 90x60 cm 1 petek
    5) YATAK ODASI 15,50m2 - 90x60 cm 1 petek
    6) YATAK ODASI 19,50m2 - 120x60 cm 1 petek
    7) SOYUNMA ODASI 6m2 40x60 cm 1 petek
    8) BANYOLAR 40x60+40x60 2 petek
    9) ÜST KAT SALON 50m2 -100x60+100x60+80x60 cm 3 petek
    10) ÜST KAT BANYO 40x60cm 1 petek
  • 
Sayfa: önceki 689690691692693
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.