Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (685. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
41.239
Cevap
277
Favori
4.325.876
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 683684685686687
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar Ankara ahlatlıbel 90 m kare üzerine kurulu 3 katlı (2 kat + çatı katı) 240 metre kare olan bir triplex müstakil evim var.
    Ferroli Econcept Tech 35c ve Demirdöküm plas petek 21 metre
    1.kablosuz oda termostatı istediğim odada kullanabiliyor muyum elimde gezdirebiliyor muyum?
    2. bunu nerden alabilirim ve kim monte edecek?
    3. bu kombi 20-90 C de çalışabiliyor. 50 derecede petekler ateş gibi oluyor.
    20 derecede ise hiç ısıtmıyor neden acaba?
    4. yoguşma kaç derecede olur? 20 derecede olur mu yada her sıcaklıkta yoguşma olur mu? en uygun sıcaklık nedir.
    5. kombi bazen d1 bazen d2 kodu veriyor bu nedemek iyi bir şey galiba anladığım kadarıyla
    6. 4 tane büyük petek yanlış bağlanmış alt sıcak üst sogk çapraz bağlanmış hata var bu beni etkiler mi

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

• Merhaba arkadaşlar

Bir kombi almayı düşünüyorum da, bu konuda hiçbir fikrim yok, keşfe gelen firmalara da doğrudan güvenmek istemiyorum çünkü herkes kendi malını övecek sonuçta.

Ek olarak yoğuşmalı/yoğuşmasız konusunda ne seçmemiz gerektiğini bilmiyoruz. 8 metre civarı petek uzunluğu çıkardılar keşfe gelenler, ve yoğuşmalı almanıza gerek yok dediler ama artısı eksisi nedir tam olarak?

Düşündüğümüz markalar
    Bosch
    Demirdöküm
    Vaillant
    Buderus
    Risman

ve alınan peteğin markası modeli farkeder mi ECA falan düşünüyoruz da onun bir etkisi var mıdır?

Bu arada evin bilgilerini vermeyi unutmuşum
    120m^2, 3 oda 1 salon
    Kuzey güney cepheli
    diğer 2 yanında da daire var
    8 katlı binada 3. kat

TEŞEKKÜRLER :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: xvtndss

quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

Orijinalden alıntı: xvtndss

60 ar metrekare 2 bitişik müstakil ev(gecekondu) yer ist doğalgaz kutusundan çikan boruda bizim için bırakılmış ağız var (ağiz 1 evlikmiş 2 ev için nbüyütmek gerekiyormuş)
    tek deprem cihazı takılacak ana kolon 11 mt civarı saatlerden sonra 2 ev için kombi ve ocaklara kadar25 mt
    kombiler u 52 buderus petek termo teknik
    1 ev 4 parça petek toplam 6 mt 1 havlupan 4900tl nakit
    2 ev 5 parça petek toplam 6.6 mt 1 havlupan 5000 tl nakit

başka firma petekler proterm kombi aynısı vanalara ve borulara marka söylemedi9500 tl 5000 peşin 1500 e 3taksit
    bu fiyat normalmidir

buderus u 052 tercih edilebilecek bir kombi
    ama peteklerde termoteknik ve protherm yerine
    "demirdöküm plus" tercih edin.
    tesisat borusu: deliksiz alüminyum folyolu boru tercih edin. marka olarak:dizayn,vesbo,kalde olabilir
    bu boru cinsi oksijen geçirgenliği az oldugu için
    ileriye dönük kombinizi ve kombinizin eşanjörünü korur
    60m2 bir ev için 6mt petek+1 havlupan bana fazla geldi. evin ısı kaybı çok mu fazla
    net net odaların m2 sini yazarmısınız?

evlerin biri 53 m2 biri 55 60 m2 arası
    evler 3 oda mutfak wc odalar 13 12 10 10 10 9 metrekare mutfaklar 10 8 metre kare hol 4 metrekare evlerin biri eski pirket biri tuğla ısı yalıtımı yok tavanlar ahşap petekleri ben fazla istedim dediğiniz malzemeyi istersem fiyat ne kadar olur tşk

aynı fiyat üzerinden anlaşmaya bakın,sonuçta 2 ev yaptıracaksınız

demirdöküm plus petekler önemli.çünkü piyasadaki en kaliteli petekler bu marka
    ayrıca folyolu boru da önemli.kombinin ömrü uzar
    2 ev yaptıracaksınız
    yerinizde olsam aynı fiyat üzerinden anlaşmaya bakarım,olmadı başka doğalgaz firmalarından teklif alın

• quote:

Orijinalden alıntı: _panzerschreck_

Merhaba arkadaşlar

Bir kombi almayı düşünüyorum da, bu konuda hiçbir fikrim yok, keşfe gelen firmalara da doğrudan güvenmek istemiyorum çünkü herkes kendi malını övecek sonuçta.

Ek olarak yoğuşmalı/yoğuşmasız konusunda ne seçmemiz gerektiğini bilmiyoruz. 8 metre civarı petek uzunluğu çıkardılar keşfe gelenler, ve yoğuşmalı almanıza gerek yok dediler ama artısı eksisi nedir tam olarak?

Düşündüğümüz markalar
    Bosch
    Demirdöküm
    Vaillant
    Buderus
    Risman

ve alınan peteğin markası modeli farkeder mi ECA falan düşünüyoruz da onun bir etkisi var mıdır?

Bu arada evin bilgilerini vermeyi unutmuşum
    120m^2, 3 oda 1 salon
    Kuzey güney cepheli
    diğer 2 yanında da daire var
    8 katlı binada 3. kat

TEŞEKKÜRLER :)

hangi şehirdesiniz? evde yalıtım var mı?
    full tesisat mı yapılacak
    yoksa sadece kombi ve petekler mi alınacak?
    oda oda m2 yazarsanız daha iyi olur.?sonucta ısıtılacak net alan ortaya çıkar
    peteklerde demirdöküm plus tercih edin
    ve evinize yoğuşmalı kombi olur.
    olmaz diye kim dediyse işgüzarlık yapmş

• İyi günler
    Birkaç gün önce kombim bozuldu ve yerine yeni kombi almayı düşünüyorum. 2 gündür forumu inceliyorum fakat bir türlü net bir fikre sahip olamadım.

Bozulmadan önce kullandığım kombi Baymak Luna 240 Fi.
    Petekler 1x1,60
    2x1,30
    2x1,20
    1x1,00
    1x0,80 toplamda 8,40m petek ve 2 adet havlupan mevcuttur.
    Binanın yalıtımı yoktur, Oturduğum dağirenin üst katı yoktur. Bina İstanbul / Beylikdüzü civarında

Şu anda Vaillant veya Viessmann almayı düşünüyorum fakat model seçiminde zorlanıyorum. Yoğuşmalı mı almalıyım yoğuşmasız mı tam karar veremedim.
    Bu hafta sonu yeni kombi almayı düşünüyorum. Bana önerebilceğiniz model var mı?
  • arkadaşlar herkese iyi akşamlar.
    ilk defa doğalgaz kombisi kullanmayı düşünüyorum. kullanacağım yer 3 katlı 250-280 m2 arasında istanbulda kuzey cephe olmayan müstakil bir konut. yıllarca problem çıkarmadan kullanabileceğim teknik servisle ahbap olmayacağım marka ve model hakkında yorumlarınıza ihtiyacım var. şimdiden teşekkürler
  • Arkadaşlar FUjiTSU ASYG 12 LE 2050 tl fiyat aldım 12/taksit 22 metre kare bir balkon kapısı bir pencere var çift cam çatı saç ,altında çatı şiltsi tavan alçı plaka yalıtım olarak da ve evin 2 cephesi(dış cephe) aynı çatıdaki yalıtımdan var 11 den sonra ev güneş batıncaya kadar görüyor sizce bu klima yeterli olurmu varsa başka önerilerinizi beklerim yarın almayı düşünüyorum klimayı
  • quote:

Orijinalden alıntı: bazilika

arkadaşlar e.c.a confeo premix kombi aldım evim 100 m2 3+1 8 katlı binanın 5.katı sağımda solumda altımda ve üstümde daire var izmir çiğlide oturuyorum dün gece saat 23.00 gibi kombiyi çalıştırdım toplamda 7.2 metre petek (demirdöküm panel plus) + krom havlupan var bütün petekler açık olmak suretiyle kombi 53 derecede çalıştı (oda termostatı henüz almadım) sabah saat 10.15 civarında kapattım ev sıcacıktı sayaç'a baktım 7m3 gaz harcamış yoğuşma giderinden su gelmiş tüketim normalmı

Siz sıcacıktı diyorsunuz ya, muhtemelen sabah kalktığınızda oda sıcaklığı 23-24C civarı olmuştur. Gece yorganın altındayken ihtiyacınız olmayan oda sıcaklığının yani gereksiz konforun bedeli de fazla sarfiyat olmuş gibi görünüyor. Hadi bu ilk ısıtmaydı diyelim, ama sonrasında kombiyi gerçek ısı ihtiyacınıza göre kullanmanız tasarrufun ilk şartı. Kombinin yanacağı saatler kadar yanmasına ihtiyaç olmayan zaman dilimlerini de belirleyip buna göre kombiyi deyim yerindeyse yönetmeniz gerekiyor. Oda kumandası yoksa ve gündüz evde olmuyorsanız, kombiyi gece kapatın ve sabah kalktığınızda hemen çıkıyorsanız yakmayın, değilse çıkıncaya kadar 50C'de yakın ve kapatın. Akşam eve geldiğinizde duruma göre 40-50C'de yakın ve gece yatıncaya dek devam edin...
    Evde kalan oluyorsa sabah 2 saat yakıp kapatın, ikindi zamanı yine yakın ve gece kapatın...
    Bu planlama kaba bir kombi kullanımı olup tasarruflu olmakla birlikte konforda ve sürdürülebilirlikte sıkıntı olabilir.
    Elde termometre, bir göz dışarda güneş varmı yokmu kontrol eder vaziyette, hatta pencereyi sık sık açıp hava sıcaklığı kontrolü durumları bana göre değil diyorsanız, oda kumandası kullanmak sizin için tek çözümdür. Hem de proğramlı kumanda olmalı. Yukarda bahsettiğim, kombiden ihtiyaç olan ısıyı gerektiği zamanda almak için yapacağınız tek şey günün farklı dilimleri için sizi üşütmeden ısıtacak en düşük sıcaklık ayarlarını yapmak...

• Bir şey alacakken forumdaşlarıma danışmak adet oldu. Şimdi arkadaşlar ben bir ev aldım 110 m2 evin büyüklüğü 2.kat. Yani ara kat. Petekler döşenmiş kombi alınacak. Yerler seramik ama ben oturma odası ve salona lamine parke döşetmeyi düşünüyorum bunun sıcaklığa önemli bir etkisi olur diye düşünüyorum bu konuda da akıl danışmak istiyorum. Binada yalıtım yok. Bİrde hangi kombi almalıyım annemlerde viessmann var çok memnunlar yakıttada farkettiğini falan söylüyorlar. Sizin tavsiyeleriniz ne olur? Bütçem 1500-2000
  • quote:

Orijinalden alıntı: corsican

quote:

Orijinalden alıntı: memint

Petekler DD plus veya ECA panel radyatör 22/600 tip olmak üzere;

Misafir odası (20 m2).......90cm (pencere altına) + 60cm (+termostatik vana)
    Çalışma odası (12 m2)....100cm
    Oturma odası (20 m2).....150cm
    Yatak odası (12 m2).........90cm (+termostatik vana)
    Mutfak (10 m2)................70cm
    ----------------------------------------------
    Toplam.........74 m2.........5,6m panel radyatör (Banyoya 50-60cm havlupan uygun olur)

Tesisat borunuzun oksijen geçirimsiz olmasına dikkat etmenizi öneririm. (Dizayn vd markalar)

Yoğuşmalı kombi olarak;
    Ferroli econcept tech 25C,
    Bosch classic condens,
    ECA confeo premiks,
    Ariston genus premium

Konvansiyonel kombi olarak ise;
    Buderus U052,
    Vaillant turbotec 202/5,
    Bosch exclusive,
    Ferroli domitech,
    ECA confeo plus
    öneririm. Bütçenize ve bu markaların semtinizdeki servis kalitesine göre tercih yapmak size kalmış...

memint, çok teşekkür ederim cevabın ve tavsiyelerin için. Oturma odasında koltuk yerleşimni dolayısıyla cam kenarındaki petek arkada kalacak, o yüzden açıkta olan duvara da ufak da olsa bir petek koymam daha performanslı olmaz mı sizce de?

Petek dizaynında ısı kaybının en çok olduğu pencerelere petek konması esastır ve ısı yayılımı için peteklerin koltuk-kanepe vb ile kapatılmaması önerilir. Başka alternatif yoksa oturma odası penceresine 100cm, duvara 60cm olabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: hekimoglu19

Bir şey alacakken forumdaşlarıma danışmak adet oldu. Şimdi arkadaşlar ben bir ev aldım 110 m2 evin büyüklüğü 2.kat. Yani ara kat. Petekler döşenmiş kombi alınacak. Yerler seramik ama ben oturma odası ve salona lamine parke döşetmeyi düşünüyorum bunun sıcaklığa önemli bir etkisi olur diye düşünüyorum bu konuda da akıl danışmak istiyorum. Binada yalıtım yok. Bİrde hangi kombi almalıyım annemlerde viessmann var çok memnunlar yakıttada farkettiğini falan söylüyorlar. Sizin tavsiyeleriniz ne olur? Bütçem 1500-2000

hangi şehirdesiniz?
    ev net 110m2 mi?yani ısıtılacak alan önemli.balkonlar hariç net kullanım alanı
    evde toplam petek boylarını yazarmısınız?
  • Selam arkadaşlar, size etikle ilğili bişey danışacagım, baymak 240 fi eco model ,10 yıllık kombimin bakımı için servis çagırdım.Servis bakım yaptıgı sırada , mecburen paneli öne egdi(kombi böyle açılıyor zaten başka yolu yok)bu sırada aşagı resimde görünen ibre yerinden oynadı ve şu anda çalışmıyor(servisten önce kesinlikle çalışıyordu). Bu durumu onlar gidince farkettim ve telefonla görüştük, cihazın eski oldugunu bunun olabileceğini o parçanın 130 tl oldugunu söylediler ısrarlarım üzerine yarın gelip bakacaklar.
    sorum şu: cihaz zaten eskiydi deyip kaderime razımı olayım, yoksa onların elinde oldugu için yapılması için baskımı yapayım. Hak yemek istemiyorum , ama magdur olmakta istemiyorum bu işin adabı nedir.

• quote:

Orijinalden alıntı: ltfltf

İyi günler
    Birkaç gün önce kombim bozuldu ve yerine yeni kombi almayı düşünüyorum. 2 gündür forumu inceliyorum fakat bir türlü net bir fikre sahip olamadım.

Petekler 1x1,60
    2x1,30
    2x1,20
    1x1,00
    Binanın yalıtımı yoktur, Oturduğum dağirenin üst katı yoktur. Bina İstanbul / Beylikdüzü civarında

Şu anda Vaillant veya Viessmann almayı düşünüyorum fakat model seçiminde zorlanıyorum. Yoğuşmalı mı almalıyım yoğuşmasız mı tam karar veremedim.

viessmann vitodens,premix yoğuşmalı
    http://www.kombi.com/urun.php?prod=VIESSMANN-Vitodens-100-W-Hermetik-Yogusmali-Kombi-%2822360kcal/h%29-26kw-22360--94

vaillant 296-3-5 ,premix yoğuşmalı
    http://www.kombi.com/urun.php?prod=VAILLANT-ecoTEC-plus-VUW-TR-296/3-5-Hermetik-Yogusmali-Kombi-%2821070kcal/h%29-24,5kw-21070--68

alternatif isterseniz:

buderus gb 022,premix yoğuşmalı
    http://www.kombi.com/urun.php?prod=BUDERUS-Logamax-GB022-24K-Konforplus-Hermetik-Yogusmali-Kombi-%2820640kcal/h%29-24kw-20640--156

ferroli econcept tech,premix yoğuşmalı
    http://www.kombi.com/urun.php?prod=FERROLI-Econcept-Tech-Hermetik-Yogusmali-Kombi-%2821156kcal/h%29-24,6kw-21156--132

• quote:

Orijinalden alıntı: ltfltf

İyi günler

Petekler 1x1,60
    2x1,30
    2x1,20
    1x1,00

Yoğuşmalı-yoğuşmasız arasında kaldığınızda, bahsettiğiniz markaların yoğuşmalıları için ek maliyetin (700-800 tl) size geri dönüşünün en az 5-6 yıl olma ihtimali sorun oluşturmuyorsa yoğuşmalı almanızda sakınca yok. Evinizde yoğuşma suyunun tahliyesi için yoğuşma gideri yoksa yaptırmanız gerekir.
    Konvansiyonel kombi olarak,
    Vaillant turbotec plus 242/5,
    Buderus u052 (alternatif)
    Bosch exclusive (alternatif),

yoğuşmalı olarak ise,
    Vaillant ecotec plus 296/5,
    Viessmann vitodens 100,
    Bosch classic condens (alternatif)
    öneririm.
    Evinizin net alanını (balkon hariç) ve peteklerin yükseklik ölçüsünü (40-50-60cm?) yazarsanız mevcut durumu daha iyi değerlendirme şansı olur...

• quote:

Orijinalden alıntı: halit222

arkadaşlar herkese iyi akşamlar.
    ilk defa doğalgaz kombisi kullanmayı düşünüyorum. kullanacağım yer 3 katlı 250-280 m2 arasında istanbulda kuzey cephe olmayan müstakil bir konut. yıllarca problem çıkarmadan kullanabileceğim teknik servisle ahbap olmayacağım marka ve model hakkında yorumlarınıza ihtiyacım var. şimdiden teşekkürler

Net alan (balkon hariç) tam olarak kaç m2?
    Evde yalıtım (dış cephe, çatı) var mı?
    Ev tapuda tek konut olarak mı geçiyor?
  • arkadaşlar ev 95 m2.giriş kat,güney cephe.duvarlarda ısı yalıtımı yok.30 yıllık bina.şehir ankara.ev annemlerin.bi karı koca.eski kombi miadını doldurdu.yeni kombi alacaklar.öncelikle yoguşmalı diye düşünüyorlar.sizce yoguşmalıya gerek var mı? ve hangi marka tavsiye edersiniz? maximum bütçe 2000 tldir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: anestos123

sevgili dostlar sizleri çok rahatsız ettim biliyorum ama mecbur sormaya devam.yeniçeri ağam sserin memint disngretion(başka nick bulamadunmi ola) gibi forumda aktif dostları epeydir takip eyledum .gelelum sadede.classic condens i taktuk kullanmaya başladuk.

oda termostatından gidiş suyu sıcaklığı servis tarafından 75 dereceydi.bunu kendim sserin yardımıyla 55 dereceye düşürdüm.şimdi benim gidiş suyu sıcaklıgım enfazla 55 derece .fakat birşey dikkatimi çekti.daha önceki ayarda kombi 60 derecenin üzerinde çalıştıgı oldu ama çok kısa sürdü bu ve evi kısa sürede ısıtıp oda sıcaklıgı 23 derece olunca kombiyi durdurdu.şimdi ise 55 derecede biraz daha fazla yanma ihtiyacı hissetti ve hatta oda termostatına sıcaklıgı getirmede oldukça zaman geçti diyebilirim.sizce bunun hangisi daha iktisatlıdır?

birde dostlar oda termostatı istenen sıcaklıga geldiğinde alev boyutunu düşürüyor demiştik.yahu 3 gundur bakıyorum istenen sıcaklıga geldiğinde oda kombi kapatıyor kendini.dıs kapakta yanan ısık sönüyor.gidiyorum sayaca bakıyorum dönen birşey yok.bu modulasyonun çalışma mekanizması boylemidir.içime şöyle bir şüphe düştü acaba modulasyon özelliği var fakat servis bir ayarmı yapmak gerekiyordu yoksa modulasyon dediğimiz zaten boyle bir durummudur.mesela oda 23 oldu fr10 kombiyi kapattı kombiye baktımgidiş suyu sıcaklıgını gösteriyorum mesela 40 derece fakat kombi yandıgındaki kırmızı ısık tamamen sönmüş doğalgaz sayacında tık yok on of çalıştırmasın bu meret? bundan nasıl emin olabilirim?

oldukça uzattum ama bağa bi el atun uşakla .habu işten zevk almağada başladum ayrıca

Değerli @anestos123,
    İnsan merak edip araştırınca doğru sonuçlara ulaşıyor, bunda sıkıntı yok...
    Kombi kalorifer ayarı 75C olunca, oda sıcaklığı daha çabuk yükselir, ama tesisat suyu 75C oluncaya dek (hatta 75'i geçebilir de) daha uzun zaman geçer ve ısıtma devresinde gaz sarfiyatı daha fazla olur. Fakat bu kullanımda kombi kapanınca daha uzun süre bekler 55C'de kullanımdaki beklemeye göre. Bu yüzden, diyelim 24 saat sonunda her iki kullanım şekli arasında sarfiyat bakımından, 55C'de kullanım lehine %10-15 kadar bir fark beklenir. (Bunu kendiniz de karşılaştırabilirsiniz) Bunun nedenine gelince...

Amma velakin, ha bu sizun servisun hesaplayamadiğu bir şey var, yoğişma dediğun olay, tesisat suyu 40-55C dereceler arasinda olirsa gerçek olayi da...
    Yoksa uçti tasarruf dediğun havaya...

Dostça sevgi ve selam!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi memint -- 22 Ekim 2011; 15:54:11 >

• quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

Orijinalden alıntı: hekimoglu19

Bir şey alacakken forumdaşlarıma danışmak adet oldu. Şimdi arkadaşlar ben bir ev aldım 110 m2 evin büyüklüğü 2.kat. Yani ara kat. Petekler döşenmiş kombi alınacak. Yerler seramik ama ben oturma odası ve salona lamine parke döşetmeyi düşünüyorum bunun sıcaklığa önemli bir etkisi olur diye düşünüyorum bu konuda da akıl danışmak istiyorum. Binada yalıtım yok. Bİrde hangi kombi almalıyım annemlerde viessmann var çok memnunlar yakıttada farkettiğini falan söylüyorlar. Sizin tavsiyeleriniz ne olur? Bütçem 1500-2000

hangi şehirdesiniz?
    ev net 110m2 mi?yani ısıtılacak alan önemli.balkonlar hariç net kullanım alanı
    evde toplam petek boylarını yazarmısınız?

Üstad ev kocaelinde. neti 90 m2 balkonları çıkarsak. Ben hazırlıksız yakalandım. Eve geçip 1-2 güne petek boylarına kadar tüm detayları yazarım. İlginiz için teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: memint

quote:

Orijinalden alıntı: anestos123

sevgili dostlar sizleri çok rahatsız ettim biliyorum ama mecbur sormaya devam.yeniçeri ağam sserin memint disngretion(başka nick bulamadunmi ola) gibi forumda aktif dostları epeydir takip eyledum .gelelum sadede.classic condens i taktuk kullanmaya başladuk.

oda termostatından gidiş suyu sıcaklığı servis tarafından 75 dereceydi.bunu kendim sserin yardımıyla 55 dereceye düşürdüm.şimdi benim gidiş suyu sıcaklıgım enfazla 55 derece .fakat birşey dikkatimi çekti.daha önceki ayarda kombi 60 derecenin üzerinde çalıştıgı oldu ama çok kısa sürdü bu ve evi kısa sürede ısıtıp oda sıcaklıgı 23 derece olunca kombiyi durdurdu.şimdi ise 55 derecede biraz daha fazla yanma ihtiyacı hissetti ve hatta oda termostatına sıcaklıgı getirmede oldukça zaman geçti diyebilirim.sizce bunun hangisi daha iktisatlıdır?

birde dostlar oda termostatı istenen sıcaklıga geldiğinde alev boyutunu düşürüyor demiştik.yahu 3 gundur bakıyorum istenen sıcaklıga geldiğinde oda kombi kapatıyor kendini.dıs kapakta yanan ısık sönüyor.gidiyorum sayaca bakıyorum dönen birşey yok.bu modulasyonun çalışma mekanizması boylemidir.içime şöyle bir şüphe düştü acaba modulasyon özelliği var fakat servis bir ayarmı yapmak gerekiyordu yoksa modulasyon dediğimiz zaten boyle bir durummudur.mesela oda 23 oldu fr10 kombiyi kapattı kombiye baktımgidiş suyu sıcaklıgını gösteriyorum mesela 40 derece fakat kombi yandıgındaki kırmızı ısık tamamen sönmüş doğalgaz sayacında tık yok on of çalıştırmasın bu meret? bundan nasıl emin olabilirim?

oldukça uzattum ama bağa bi el atun uşakla .habu işten zevk almağada başladum ayrıca

Değerli @anestos123,
    İnsan merak edip araştırınca doğru sonuçlara ulaşıyor, bunda sıkıntı yok...
    Kombi kalorifer ayarı 75C olunca, oda sıcaklığı daha çabuk yükselir, ama tesisat suyu 75C oluncaya dek (hatta 75'i geçebilir de) daha uzun zaman geçer ve ısıtma devresinde gaz sarfiyatı daha fazla olur. Fakat bu kullanımda kombi kapanınca daha uzun süre bekler 55C'de kullanımdaki beklemeye göre. Bu yüzden, diyelim 24 saat sonunda her iki kullanım şekli arasında sarfiyat bakımından, 55C'de kullanım lehine %10-15 kadar bir fark beklenir. (Bunu kendiniz de karşılaştırabilirsiniz) Bunun nedenine gelince...

Amma velakin, ha bu sizun servisun hesaplayamadiğu bir şey var, yoğişma dediğun olay, tesisat suyu 40-55C dereceler arasinda olirsa gerçek olayi da...
    Yoksa uçti tasarruf dediğun havaya...

Dostça sevgi ve selam!

ula memint.ula sorinun tamamini niye cevaplamaysunuz.öylemi olu.allah iyiluğunuzi versun .ander kalmiyasun.
    75-55 derece olayini anladum.
    amma velakin diyorum senun gibi ve ilave ediyorum.yukarda bahsettiim modulasyon olayı dedugum gibiysa tamammidur olay .modulasyonmu yapıyor benum fr10.bunu netleşturmem lazım.zira ummetun yuzde 99 i doğalgaz işini bilmeyi.servislerde buna dahildur.sorumu tekrar yazmıyorum yukarda anlatmişim .sağa zağmet gozlerune kesilsunle he o bet surat, bi cevap ver bağa.

olduk profesor.reglaj ayari modulasyon derken terminolojiyi kurduk halbuki taktur herife kombiyi geç kenarada .nedu bu sikinti

memint hocam bimukabele.

• Merhaba,

2 sorum olacak.

1. Bosch Classic Condanse almıştım. İlk çalıştırmatyı şöyle yaptım. Kalorifer düğmesini 6, oda termostadını 22 derece yaptım. Bütün petekler açık konumda. Aradan 7 saat geçti oda sıcaklığı 19,5 dereceyi geçemedi. Bu süre içinde kombi hiç durmadı hep çalıştı. Sonra kombiye kızdım kapatıp ve yattım. Bugün servisi aradım. Bana kombiyi ilk çalıştırmada 24 saat açık tutun ev ısınsın. Ondan sonra normal kullanabilrsiniz dedi. Ben emin olamadım. 7 saatte ev ısınmaz mı?

2. Konbinin bulunduğu mutfak camı yuvarlak şekilde açtırmıştık. Üstüne kapak taktırmıştım. Şimdi oradan soğuk geliyor. Bu yüzden mutfağın kapısını hep kapalı bırakıyorum. Ben camdaki deliği kapatıp mutfağa gaz alarm cihazı alsam olur mu ki?

Saygılar.
  • 
Sayfa: önceki 683684685686687
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.