Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (637. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41.240
Cevap
277
Favori
4.325.778
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 635636637638639
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: out

Dostlar ist- silivri de net 85 m2 bir dairemiz var. güney cephe. Duvarlar ytong, mantolama + ısıcam var.

0 daire, İlk defa kombi takılacak. projeye göre 5-6 mt civarı bir petek boyu var.

Kombi seçiminde kararsız kaldım. 1500tl civarı bütçemiz var.

Akrabalarımda vaillant var 12 senedir fan motoru hariç arıza yapmadı. memnunlar.
    Bende vaillantın sitesinden şu modeli beğendim. fiyatı bütçem dahilinde.

http://www.kombici.com.tr/urun/vaillant-turbo-tec-plus-vuw-tr-202-5-17200-kcalh-hermetik-kombi.html

Bu kombi için ne dersiniz? 20 kw.lık kombi 85m2 daireye yeterli gelir mi?

Tabi başka marka -model önerilerine de açığım.

Bu kapasite cihaz 85m2 alana yeterli gelir. Madem vaillant düşünüyorsunuz bu kapasite tam size göre.

• quote:

Orijinalden alıntı: out

Dostlar ist- silivri de net 85 m2 bir dairemiz var. güney cephe. Duvarlar ytong, mantolama + ısıcam var.

0 daire, İlk defa kombi takılacak. projeye göre 5-6 mt civarı bir petek boyu var.

Kombi seçiminde kararsız kaldım. 1500tl civarı bütçemiz var.

Akrabalarımda vaillant var 12 senedir fan motoru hariç arıza yapmadı. memnunlar.
    Bende vaillantın sitesinden şu modeli beğendim. fiyatı bütçem dahilinde.

http://www.kombici.com.tr/urun/vaillant-turbo-tec-plus-vuw-tr-202-5-17200-kcalh-hermetik-kombi.html

Bu kombi için ne dersiniz? 20 kw.lık kombi 85m2 daireye yeterli gelir mi?

Tabi başka marka -model önerilerine de açığım.

Bu kapasite cihaz 85m2 alana yeterli gelir. Madem vaillant düşünüyorsunuz bu kapasite tam size göre.

• quote:

Orijinalden alıntı: ahmetltn

quote:

Orijinalden alıntı: yeniceri

quote:

Fiyatlarda bir aşırılık yok Yalnız bazı konuları hatırlatmak isterim. Yeni plastik boru döşenecek dairenin borularının oksijen bariyerli olmasını söyleyin. Radyatörleri dd plus ve kombiyide condense değilde classic condens olmasını isteyin. Oda termostatı kullanılırsa faydası olacaktır.

sanırım sizin dediğiniz kombi için 2100 lira fiyat cıkardı. aradaki fiyat farkına göre gerek yok gibi clasic e. radyatörleri termo teknik dedi ama gördüğüm kadarıyla dd plus çok öneriliyor.oksijen bariyerli olayınıda sorucam zaten tek daire döşencek boru.ne kadar bir fiyat farkı olur onun için

İki kombi arasında 200 tl fark var o nedenle önermiştim size verilen teklifte yüksek fark verilme nedenini bilmiyorum. Aradaki farka değermi değmezmi bunun kararını siz vereceksiniz ben ideal olanı söyledim karar vermek size kalmış.

• Bütçe 2000-3000 tl arası , ne marka ve model önerirsiniz ?
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Fiyatlarda bir aşırılık yok Yalnız bazı konuları hatırlatmak isterim. Yeni plastik boru döşenecek dairenin borularının oksijen bariyerli olmasını söyleyin. Radyatörleri dd plus ve kombiyide condense değilde classic condens olmasını isteyin. Oda termostatı kullanılırsa faydası olacaktır.

sanırım sizin dediğiniz kombi için 2100 lira fiyat cıkardı. aradaki fiyat farkına göre gerek yok gibi clasic e. radyatörleri termo teknik dedi ama gördüğüm kadarıyla dd plus çok öneriliyor.oksijen bariyerli olayınıda sorucam zaten tek daire döşencek boru.ne kadar bir fiyat farkı olur onun için

İki kombi arasında 200 tl fark var o nedenle önermiştim size verilen teklifte yüksek fark verilme nedenini bilmiyorum. Aradaki farka değermi değmezmi bunun kararını siz vereceksiniz ben ideal olanı söyledim karar vermek size kalmış.

bugün üçay mühendisliği çağırdık ve adamın güzel ikna yeteneğiyle ikna olduk 12000 liraya anlastık Dünya mühendislik 10200 lira demıstı fakat 15 tasıtten oteye tüm ısrarlarımıza ragmen yapmadı.bu fiyatı seçmemizin sebebi taksit imkanı oldu 24 ay taksit oldu.bahsettiğim alt katta akıllı boru diye bir boru döşeyecekler.bu akıllı boru da hosumuza gitti belkide biraz bu etkiledi bizi. alt katta yoğusmasız Classic Silver, üst katta Condens 2000 yarı yogusmalı seçtik.Alt katta kombi evin durumundan dolayı odaya konmak zorunda kaldı ve yogusmalı kombılerı odaya koyamıyoruz dedi, bu sebeble yogusmasız sectik.perşembe gelip halletcekler sizde yardımınız için sağolun

• 110 metrekare net kullanım alanı için uygun buderus marka yoğuşmalı veya yoğuşmasız önerisi almak istiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: memint

quote:

Orijinalden alıntı: mrtxpp

quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

Orijinalden alıntı: mrtxpp

yoguşmali kombi verimliliği ek olarak % 5 dir......
    geniş alanlarda işyerlerinde.......
    düşük derecede ısıtma gereken geniş alanlarda performanslı olacaktır..... ( makine müh ... bilgisidir..))

yoğuşmalı kombilerin verimliliği ortalama %15tir. şartlar iyi olursa %20ye çıkabilir
    bunlar ortalama sayılardır.

ki kombilerin broşürlerinde gerçek dışı olarak %35lere varan tasarruflar yazar

%5i neye göre değerlendiriyorsunuz. m2 ye göre mi? petek boyuna göre mi?
    kullanıcılar kombi alırken 2000lirayı 3000lirayı %5 için mi verıyorlar sanıyorsunuz

evet yanlış bilgilendirme mevcuttur...

1 - normal bir kombi verimliliği %90- 93 ise,,, % 100 verimli hiçbir yakıt olamaz buda realite ve fizik kanunudur...

bu % 5 i söylerken , dayanak : dünya fizik 3 sü , makina mühendisi...... üstelik uzmanlık alanı ısı dersem yeterli, olurmu..

zaten şunu anlatmaya çalışıyom okadar çok parayı verirken % 5 le karşılığını alabilecekmisiniz... asıl soruda bu zaten.....

kaldıki: 7 sene üzerinden hesaplayın
    yoguşmanın mantığı: bacadan kaybolan sıcak gazlar ısı kaybını engellemek için o bölgeye yüzey geniş su devirdayım ve panel mekanizması koymaktan başka birşey olamaz.. bu noktada, normal bir kombide takriben maksimum % 10 ısı kaybı olduğu göz önüne alınırsa, yoguşmalılarda da % 98 olacagını varsayarsak , siz düşünün gerisini........ yani % 15 -20 fark olması nekadar mantıklı olabilir ki bu durumda...
    % 20 fark varlığını kabul etmek için her iki çihazın verimliliklerini yan yana yazmanız gerekir..
    ben yan yana yazıyor ve gerekçelerini açıklıyorum... % 93- % 98 fark da ancak % 5 eder..

siz yanına % 108 derseniz .. fizik kuralllarına aykırı enerjinin vardan yok olduğunumu söylüyorsunuz derim....:)
    daha mantıklı bir rakam koyun derim ortaya... % 100 ün altında olan her rakamı makul kabul ederim....

Yoğuşmalı KombiYoğuşmalı Kombi Çalışma Prensibi : Turbo eşanjör sistemi ile atıkgaz sıcaklığı düşürülerek yanma sonucu oluşan su buharı sisteme geri kazandırılmakta ve bunun sayesinde de yüksek verim elde edilmektedir.

Kondenzasyon tekniği kullanılan kombilerin standart kombilere göre başlıca farkı, baca gazı ürünlerindeki nem yoğunlaştığında ortaya çıkan buharlaşma gizli ısısının bir kısmının kullanılabilmesi ve ısı geri kazanım kabiliyetleridir. 1 m3 doğalgaz başına 1.5 ile 1.7 kg arasında su oluşmaktadır. 1 kg-su başına açığa çıkan buharlaşma ısısı 539 kcal’dir. Bu enerji gizli ısı olarak anılmakta ve standart kombilerde bu ısıdan yararlanılmamaktadır. Yoğuşmalı kombiler; bacadan atılan gazların içindeki su buharında bulunan enerjiyi, gazları yanma bloğunun içinde tekrar dolaştırmak suretiyle özel olarak dizayn edilmiş kanatçıklara çarptırarak alır ve tesisat suyuna aktarır.

Yanma sonucu oluşan ürünler 1.eşanjörden geçerken içersindeki su buharı yoğunlaşarak, su haline gelir. Yoğuşan suyun enerjisini de 2. Eşanjörde dolaşmakta olan sistem suyu alır. Bu sistemle çalışan kombilerin verimleri standart kombilerden daha fazla olmaktadır. Yoğuşma sonucu oluşan su da, özel bir tahliye borusu ile dışarı atılır.

Yoğuşmalı kombi lerin çalışma prensibi normal hermetik cihazlar gibidir.
    En önemli fark ısı eşanjörlerinin yakıcıdan ve baca gazlarından daha fazla ısıyı absorbe edebilecek daha büyük alana sahip olabilmesidir.
    Ana eşanjör,kazan dönüş suyu sıcaklığı yeteri kadar düşük olduğunda baca gazlarını 54 C’nin altına düşürecek ve baca gazları soğutabilecek özelliğe sahiptir.
    Sıcaklığı 54 C’nin altına düşürülen baca gazları içersindeki su buharı yoğunlaşır ve su buharı içerisindeki gazlı sıvı geri kazandırılarak kazanda kullanılır.
    Şayet bu kazanım yapılmamış olsa baca gazları ile atık ısı olarak atılacaktır.
    Baca gazı sıcaklıkları klasik kazanlarda 200-250 C’iken bu değer yoğuşmalı kazanlarda 50-60 C civarındadır ve potansiyel kazanç buradan elde edilmektedir. (Alıntıdır.)

YOĞUŞMALI SİSTEMLERDE % 10-15 EK VERİM NASIL OLUR?

Yukarda verilen temel bilgiler ışığında,biraz fizik-ısı bilgisi ile konuyu basitleştirerek anla(t)mak mümkün.

Kazana dönüş suyu sıcaklığı 55C derece olan bir yoğuşmalı kombimiz olsun. Baca gazı sıcaklığı 150C kabul edelim. (Henüz yoğuşma yok.) Dönüş sıcaklığını 50C nin altı, örneğin 45 derece olacak şekilde kombiye müdahale edersek, yoğuşma başlayacak. Baca gazı sıcaklığı 55C derecenin altına. sözgelimi 50C dereceye inecek, yanan 1 m3 doğalgaz başına 1,5 kg su oluşacak. Buraya kadar olan kısmı ortaokul-lise yıllarından hatırlanacak formülle özetleyelim:

Isı enerjisi = Kütle x Özgül ısı x Sıcaklık farkı

Q(kcal) =M (kg) x C (kcal/kg) x delta T (sıcaklık farkı)

Hemen işe koyulup 150C derecedeki 1,5 kg su buharının, 50C derecede 1,5 kg su olana kadar ortama verdiği ısı enerjisini hesaplayalım.

1. Önce 1,5 kg su buharının 150C’den 100 dereceye ininceye kadar verdiği ısı (Q1)

Q1 = 1,5 kg (su buharı) x 0,48 kcal/kg (su buharı) x 50 (150-100) = 36 kcal eder.

2. 100C derecedeki su buharının, 100C derecede suya dönüşümü sırasında:

Q2 = 1,5 kg x 539 (kcal/kg, su buharı) = 808,5 kcal enerji açığa çıkar.

3. Son olarak 1,5 kg suyun 100C'den 50C'ye soğumsı sırasında açığa çıkan enerjiyi bulalım:

Q3 = 1,5 kg x 1 (suyun ısınma ısısı) x 50 (delta T) = 75 kcal eder.

Yoğuşma sırasında sisteme kazandırılan toplam ısı enerjisi,

Q (Toplam) = 36 + 808,5 + 75 = 919,5 kcal olur.

Yani 1 m3 doğalgazın yanması sonucu oluşan 1,5 kg su buharının yoğuşması sonucu 919,5 kcal ısı kazandık.

Öte yandan, 1m3 doğalgazın % 97 verimle yanması sonucu (pratikte mümkün değil ama olsun) serbestlenen ısı enerjisi ise yaklaşık 8000 kcal.

Oranlayalım. 919,5/8000 = 11/100 (yaklaşık) yani % 11 ek kazanç var. Üstelik bu kazanç, baca gazı sıcaklığının 150C derece gibi minimum civarı değerde olduğu durumda elde edilebiliyor. .Gerçekte bu sıcaklığın 150 dereceden daha yüksekte oluştuğu malum. Ayrıca doğalgazın yanma verimini de % 97 aldık. Daha, premiks brülöre sahip yoğuşmalı kombilerde, diğer kombilerden farklı olarak, DG/Hava karışım oranının 10/1 olarak ayarlanması sayesinde elde edilen tasarrufu saymadık bile...

hesapların mantıklı.. ancak sorulcak soru şu:: bu hesapları dohru kabul edebilmek için..

1m3 dogal gaz yakıldığında :: 1::: yoguşmalı kombiler ne kadar su oluşturuyor?? 1.5 kg su oluşruruyormu ??? yani hepsini yoguşturuyormu???
    2::bu suyu nereye atıyor???
    3: normal kombi % 90-93 verimle çalışıyormu gerçekten ???

öncelikle 1. soru çok önemli,
    1. sorunun devamında atılan suyun sıcaklığı ne ???
    bi değer soruda yoguşma işlemi nerede yapılıyor,,, soguk hava lazım , ısınan hava nereye gidiyor ?? yani yoguşma sırasında ısdının gene bir kısmı bacadan kaybolduğunu unutmamak gerekir sanırım....
    hesaplarınızda yogulma sırasında oluşan sıcak havanın tamamen evin içine yansıdığını var sayabilirmiyiz mekanizma bu şekildemi kurulmuş ??
    yani yoguşmadan dolayı alınan enerjinin ne kadadarı ev içine yansımakta?????

bir konuu daha bacalı kombimizde baca sıcaklığı 50 derece ancak :):) el yakmıyor yani :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mrtxpp -- 19 Eylül 2011; 0:21:59 >

• ARKADAŞLAR 200 m2 LİK DIŞ CEPHESİ MANTOLU DUBLEKS EVİMİZ VAR..PETEK SAYIMIZ 12...TOPLAM BOYUTLARI 11-12 METRE CİVARINDA..BORU TESİSATIMIZ AYRI DEĞİL 2 KAT BİRŞELİK..YANİ TEK DAİRE GİBİ ALT KAT ÜST KAT DİYE AYRILMIYOR..2. KATTAKİ PETEK SAYISI 5..VE 5 METRE PETEK BOYU VAR..EVİMİZ ANKARADA..KOMBİNİN TAKILACAĞI YER 1 KAT..EVİMİZ 2 KATLI..ACABA BİZİM EVİMİZE UYGUN SEÇENEK HANGİSİ..BUDERUS,DEMİRDÖKÜM,VAİLLANT,İMMERGAS,BAYMAK VS..HANGİ KOMBİ MARKASI VE MODELİNİ ÖNERİRSİNİZ...BU KONUDA BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLARDAN YARDIM BEKLİYORUM..
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

bugün üçay mühendisliği çağırdık ve adamın güzel ikna yeteneğiyle ikna olduk 12000 liraya anlastık Dünya mühendislik 10200 lira demıstı fakat 15 tasıtten oteye tüm ısrarlarımıza ragmen yapmadı.bu fiyatı seçmemizin sebebi taksit imkanı oldu 24 ay taksit oldu.bahsettiğim alt katta akıllı boru diye bir boru döşeyecekler.bu akıllı boru da hosumuza gitti belkide biraz bu etkiledi bizi. alt katta yoğusmasız Classic Silver, üst katta Condens 2000 yarı yogusmalı seçtik.Alt katta kombi evin durumundan dolayı odaya konmak zorunda kaldı ve yogusmalı kombılerı odaya koyamıyoruz dedi, bu sebeble yogusmasız sectik.perşembe gelip halletcekler sizde yardımınız için sağolun

Hayırlı olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: yüksel75

110 metrekare net kullanım alanı için uygun buderus marka yoğuşmalı veya yoğuşmasız önerisi almak istiyorum.

Bütcenize uygun dilediğiniz modeli alabilirsiniz 1500 tl ile 5000 tl arasında değişen fiyatlarda buderus cihazlar var 3 konvansiyonel 6 da yoğuşmalı modeli var dilediğinizi alabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kanarya_avcisi

ARKADAŞLAR 200 m2 LİK DIŞ CEPHESİ MANTOLU DUBLEKS EVİMİZ VAR..PETEK SAYIMIZ 12...TOPLAM BOYUTLARI 11-12 METRE CİVARINDA..BORU TESİSATIMIZ AYRI DEĞİL 2 KAT BİRŞELİK..YANİ TEK DAİRE GİBİ ALT KAT ÜST KAT DİYE AYRILMIYOR..2. KATTAKİ PETEK SAYISI 5..VE 5 METRE PETEK BOYU VAR..EVİMİZ ANKARADA..KOMBİNİN TAKILACAĞI YER 1 KAT..EVİMİZ 2 KATLI..ACABA BİZİM EVİMİZE UYGUN SEÇENEK HANGİSİ..BUDERUS,DEMİRDÖKÜM,VAİLLANT,İMMERGAS,BAYMAK VS..HANGİ KOMBİ MARKASI VE MODELİNİ ÖNERİRSİNİZ...BU KONUDA BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLARDAN YARDIM BEKLİYORUM..

Öncelikle m2 ve metre hesabını netleştirin eğer 200 m2 net alan ve 12 mt petek var ise size 28 kw ürünler yeterli olacaktır yoğuşmalı yada konvansiyonel tercihinize ve bütcenize göre o yazdığınız markalardan tercih yapabilirsiniz. Her markanın 28 kw ürünü yok 30 kw ürün almak zorunda kalabilirsiniz her markanın her kapasite cihazı yok.

• quote:

quote:

ARKADAŞLAR 200 m2 LİK DIŞ CEPHESİ MANTOLU DUBLEKS EVİMİZ VAR..PETEK SAYIMIZ 12...TOPLAM BOYUTLARI 11-12 METRE CİVARINDA..BORU TESİSATIMIZ AYRI DEĞİL 2 KAT BİRŞELİK..YANİ TEK DAİRE GİBİ ALT KAT ÜST KAT DİYE AYRILMIYOR..2. KATTAKİ PETEK SAYISI 5..VE 5 METRE PETEK BOYU VAR..EVİMİZ ANKARADA..KOMBİNİN TAKILACAĞI YER 1 KAT..EVİMİZ 2 KATLI..ACABA BİZİM EVİMİZE UYGUN SEÇENEK HANGİSİ..BUDERUS,DEMİRDÖKÜM,VAİLLANT,İMMERGAS,BAYMAK VS..HANGİ KOMBİ MARKASI VE MODELİNİ ÖNERİRSİNİZ...BU KONUDA BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLARDAN YARDIM BEKLİYORUM..

Öncelikle m2 ve metre hesabını netleştirin eğer 200 m2 net alan ve 12 mt petek var ise size 28 kw ürünler yeterli olacaktır yoğuşmalı yada konvansiyonel tercihinize ve bütcenize göre o yazdığınız markalardan tercih yapabilirsiniz. Her markanın 28 kw ürünü yok 30 kw ürün almak zorunda kalabilirsiniz her markanın her kapasite cihazı yok.

ACABA SİZ HANGİ CİHAZI ÖNERİRSİNİZ..FİYAT VE PERFORMANS ÖNEMLİ UNSURLAR BİZİM İÇİN..İMMERGAS IN YENİ BİR KOMBİSİ VAR ODA YAKLAŞIK 4.000 TL...BU KOMBİYİ ALSAK TASARRUF EDERMİYİZ DİĞERLERİNE GÖRE..TASARRUF DERKEN MESELA BAŞKA MARKANIN 30KW LİĞİNİ 3000 TL YE ALACAKKEN BU İMMER İN 32KW LİĞİNİ ALDIĞIMIZDA ARADAKİ 1000 TL LİK FARK BİZE NE KADAR ZAMANDA TASARRUF OLARAK GERİ DÖNER..BAHSETTİĞİM KOMBİNİN LİNKİNİ VERDİM..SİZİNDE KOMBİ TAVSİYELERİNİZE AÇIĞIM..M2 OLARAK EV 200M2..PETEK BOYUTLARIDA TOPLAM 12 METRE..

http://www.immergas.com.tr/urunler/yogusmali-kombiler/victrix-zeus-superior-32-kw/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kanarya_avcisi -- 19 Eylül 2011; 1:10:10 >

• merhabalar.

üstadlara bir sorum olacak, gerçi daha önce yanıtlandı bu soru ama tam hatırlayamadım

sorum şu termostatik vana olmayan peteklerde şu yöntemde olabilir denmişti yani vanayı tamamen kapatıp bir tur açarak da diğer odalardaki peteklere daha çok sıcak gidebilir.. acaba her 2 vanayıdamı kapayıp bir tur açacağız yoksa sadece alttaki vanayımı? teşekkürler şmdiden.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Hayırlı olsun.

sağolun size bir sorum daha olcak bu akıllı borunun ajantajları ve dezajantajları nedır tam olarak

• quote:

Orijinalden alıntı: mito1172

merhabalar.

üstadlara bir sorum olacak, gerçi daha önce yanıtlandı bu soru ama tam hatırlayamadım

sorum şu termostatik vana olmayan peteklerde şu yöntemde olabilir denmişti yani vanayı tamamen kapatıp bir tur açarak da diğer odalardaki peteklere daha çok sıcak gidebilir.. acaba her 2 vanayıdamı kapayıp bir tur açacağız yoksa sadece alttaki vanayımı? teşekkürler şmdiden.

Üst veya alt herhangi bir vanayı ayarlamanız yeterli, 2 vana ya birden gerek yok.. Ben şahsen üsttekileri ayarlamıştım..
  • @disintegration
    @yeniceri

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Şu anda kullandığım kombi (baymak baxi 240fi, 8 senelik) nin en çok sıcak su durumundan şikayetçiyim.
    Banyo yaparken, kombi çalışıp durdukça su bi anda soğuyor, hele mutfaktan sıcak su açılınca buz oluyor.

İşin kötüsü servis de bir çözüm sunamıyor. "Bu kombiler böyle oluyor abi" diyorlar.

O yüzden sıcak su konforu benim için önemli. yeni taşınacağım dairede bu sorunları yaşamak istemiyorum. O yüzden vaillantın plus modeli aklıma yattı.

Servis konusuna gelince :
    Baymak:
    Benim baymak 8 senede fan motoru, 3yollu vana, contası, swiçleri, vs derken kendisinden fazla bana masraf çıkardı. Servisi de hiç ucuz değildi. elektronikçilerde 2 liraya satılan swice 70tl para aldılar.
    Baymak Geçen sene garanti için 280 tl istediler. bende kombiyi satsam 100 tl etmez bi daha bozulursa yenisini alırız dedim kabul etmedim.

akrabamdaki Vaillant ise her servis geldiğinde ben başında durdum

Vaillant:
    6. seneden itibaren bakım yapıldı bunun haricinde bir tek fan motoru sorun çıkardı.
    usta motoru musluğun altında yıkadı. hala çalışıyor. Değişmedi. 12 senedir maşallahı var.

Bu arada servisin tek cins tarafı şu; bakımları sadece mayıs-ekim arası ayında yapıyorlar. kışın sadece arıza için geliyorlar. bakım için gelmiyorlar.

Garanti uzatma hikayesine gelince, gelen usta teklif ediyor ama öyle bazı arkadaşların dediği gibi zırt pırt telefonla arayıp taciz eden olmadı.

Vaillant a 4 yıllık garanti yaptırıldı. Parası benden çıkmadığı için tam fiyatı aklımda değil ama, 4 peryodik bakım ücreti kadardı diye hatırlıyorum. Zaten garanti süresince her sene peryodik bakımlar ücretsiz.

Yani durum böyle..

Bu arada İstanbul avr. yakasında Vaillantı en uygun nereden alabilirim?
    bildiğiniz uygun fiyatlı satan yerleri belirtirseniz memnun olurum.

• 80 metrekare evim var.İstanbul pendikteyim .1.500 tlye kaliteli bir cihaz istiyorum.tavsiyeleriniz nelerdir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: furlaka

80 metrekare evim var.İstanbul pendikteyim .1.500 tlye kaliteli bir cihaz istiyorum.tavsiyeleriniz nelerdir.

baymak eco4 24 fi alabilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: furlaka

80 metrekare evim var.İstanbul pendikteyim .1.500 tlye kaliteli bir cihaz istiyorum.tavsiyeleriniz nelerdir.

ferroli divatop micro öneririm,harika bir kombidir.

http://www.ferroli.com.tr/images/products/documents/051206134917.pdf

http://www.kombitoptancisi.com/default.asp?syf=detay&kate=HERMET%DDK%20KOMB%DDLER&altkat=FERROL%DD%20HERMET%DDK%20KOMB%DD&marka=&urid=249&urun=FERROL%DD%20D%DDVATOP%20M%DDCRRO%2020.000

• quote:

quote:

quote:

ACABA SİZ HANGİ CİHAZI ÖNERİRSİNİZ..FİYAT VE PERFORMANS ÖNEMLİ UNSURLAR BİZİM İÇİN..İMMERGAS IN YENİ BİR KOMBİSİ VAR ODA YAKLAŞIK 4.000 TL...BU KOMBİYİ ALSAK TASARRUF EDERMİYİZ DİĞERLERİNE GÖRE..TASARRUF DERKEN MESELA BAŞKA MARKANIN 30KW LİĞİNİ 3000 TL YE ALACAKKEN BU İMMER İN 32KW LİĞİNİ ALDIĞIMIZDA ARADAKİ 1000 TL LİK FARK BİZE NE KADAR ZAMANDA TASARRUF OLARAK GERİ DÖNER..BAHSETTİĞİM KOMBİNİN LİNKİNİ VERDİM..SİZİNDE KOMBİ TAVSİYELERİNİZE AÇIĞIM..M2 OLARAK EV 200M2..PETEK BOYUTLARIDA TOPLAM 12 METRE..

http://www.immergas.com.tr/urunler/yogusmali-kombiler/victrix-zeus-superior-32-kw/

Size gerekli kapasiteyi yazdım istediğiniz markadan secim yapabilirsiniz alacağınız cihaz tasarruflu olurmu olursa kaç yılda geri döner bunu bilmem mümkün değil.

• 
Sayfa: önceki 635636637638639
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.