- x
DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?
33608 Cevap2925204 Görüntüleme193 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: <<     19 [21] 23 24 25 26 27 28      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş
Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
23 Temmuz 2007; 23:15:45 

quote:

Orjinalden alıntı: candogan62

Beyin yıkadığım falan yok ne demek istediğimi anlayamadınız sanırım.Sürekli servis konusu açılıyor ben de iyi malın servise düşme ihtimalinin çok az olduğunu söylüyorum.Yerli malına extra sempatim veya önyargım yok hangisi iyi ise onu alırım.Ama şu fanatik derecede yerli hayranı olmanız insanları yanlış yönlendiriyor.Yani beyin yıkayan sizsiniz.Servis bolluğundan ziyade bence önemli olan kalite.Yerli kombiler de uzay mekiği değil.Fark detaylarda.Yerlinin de yabancının da iyisi ve kötüsü var.Önemlisi araştırmak.Benim fikir beyanına lafım yok.Herşey tartıştıkça gelişir.

anlatabildiklerimiz karşımızdakilerin anlamalarıyla sınırlıdır,

dahalen yerli malı demiyorlarmı ECA'mı bulmuş kombiyi bırakın komik olmayın eldan alınarak montajlama ile bakalım ne kadar ileri gidecegiz,dış saçı,plastikleri inanıyorumki burada yapılıyordur egrisini zorlamayın olmuyor ,ECA klimalarını görüyoruz ne marka onlar FUNAİ'mi ne bir o bir bu kombilerdeki durumda bumu yoksa özgün kendi tasarımımı herşeyiyle

3991 Mesaj
24 Temmuz 2007; 11:32:01 

quote:

Orjinalden alıntı: ggulmez

merhaba Ege45 Türkiye'nin dört bir yanını zorunlu olarak dolaşan birisi olduğum için uzun süre bu platfformdan uzak kaldım. eca confeo almaya karar verdim. eğer apartman olarak topluca almak için farklı bir marka alınmaya girişilmezse kararımdan vazgeçmeyi düşünmüyorum. fiyat olarak 1500 civarı fiyat veriliyor. bir kaç yer bizden alırsanız montaj ücretini almayız dedi. bu da daha cazip hale getirdi. elbette halen aklımda internnetten peşin almakta var. çünkü peşin 1250 civarına bulma şansım var. örneğin beyazeşyam.com eylül gibi ikamet edecğim yere döneceğim için şimdilik beklemedeğim. görüşmek üzere. herkese kolay gelsin.

Türkiye'nin dört bir yanını zorunlu olarak dolaşan birisi olduğunuza göre İstanbul'ada gidiyorsunuzdur. Daha önce brl266 nickli arkadaş zeytinburnu demirciler sitesinden ECA confeo için 1130-1160 YTL arası fiyat verdiklerini hatta en son bir yerde 1120 ye bulduğunu yazmıştı. Peşin nakit almayı düşünürseniz bu bahsedilen yere uğramanızda fayda var. Faturasıyla almanız durumunda servisten bir sorun çıkmaz. Ayrıca dolaştığınız yerlerde ECA bayilerinden peşin nakit fiyatlarını alın. Uygun fiyat veren yerler bulabilirsiniz.
İnternetten kombi gibi cihazlar alınmasına çok sıcak bakamıyorum. Aldığınız ürünün eğrilmiş, vurulmuş olması gibi bir sorunla karşılaştığınızda muhatap bulmakta zorlanırsınız, muhatap bulsanız bile geri gönderme sorun olur diye düşünüyorum. Tabii bu söylediklerim en kötü ihtimaller düşünülerek söylenen şeyler. En iyisi görerek bilerek almak gibi geliyor bana ama yine de siz bilirsiniz. Selamlar..

6670 Mesaj
24 Temmuz 2007; 20:56:21 

Evet kıymetli arkadaşlarım. Bu konuyu kapatmak istiyorum...Yukarda teks çok güzel yazmış... NE KADAR ANLATMAYA ÇALIŞSAMDA ANLATTIKLARIM KARŞIMDAKİNİN ANLAMA KAPASİTESİ İLE SINIRLI.... Kim ne isterse alsın ama Türkiye nin en kaliteli markalarından birine dil uzatmasın....Ezbere konuşmasın..Bu konuda ne düşündügümü hepiniz yakından biliyorsunuz.....Son sözüm budur... Saygılarımla...

HİLE İLE İŞ GÖREN MİHNET İLE CAN VERİR,

NAMUSA HÜRMET EDEN NESLİNE ŞEREF VERİR....

18 Mesaj
24 Temmuz 2007; 21:19:08 

quote:

Suyu çeviren devir daim pompası ECA da ve diğerlerinde hemen hemen aynıdır. Grundfos ve Wilo marka pompalar kullanılır. Pahalı ithal kombi markalarından bazılarında pompanında kendi markasının aynısı olduğunu görebilirsiniz ama bu sizi yanıltmasın çünkü bu firmalar yine aynı pompa markalarına kendi markalarını bastırarak üretim yaptırmaktadırlar.

bu noktada bir ekleme yapmak istiyorum. geçen sivas ilinde eca confeo modelini incelerken ön gövdesi açıktı ve kullanılan devri daim pompası bosch marka idi. zannederim ek olarak bu markada kullanılıyor. tabii diğer markalarla farklı isim taşıyan aynı pompa değilse.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ggulmez -- 24 Temmuz 2007; 21:19:50 >

Uzaklaştırılmış
24 Temmuz 2007; 22:45:39 

taşkafa
denilen kişi bu konuda mimlidir candogan beyle tartışmalarını okuyorum ,taşkafa bey okumadan yanıt verme konusunda ünlüdür,heleki ithal montaj maları bile yerli sanacak kadar kendini kandirmıştır ,lafım anlamayan herkese,

ECA klima hakkında hiç yorum yok çünkü bu markanın kliması yok,buradan yola çıkarak acaba kombisi varmı ,

öylre üzerine arçelik,vestel,ECA yazmakla olmaz ben marka varmı demiyorum %100 yerli ürün varmı bu forumu eger tam okuyan varsa onlarca arkadaş olmadıgını ispatlamış vestelde çalışanlar özellikle

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teks- -- 24 Temmuz 2007; 22:47:09 >

12054 Mesaj
25 Temmuz 2007; 0:47:04 

quote:

bu noktada bir ekleme yapmak istiyorum. geçen sivas ilinde eca confeo modelini incelerken ön gövdesi açıktı ve kullanılan devri daim pompası bosch marka idi. zannederim ek olarak bu markada kullanılıyor. tabii diğer markalarla farklı isim taşıyan aynı pompa değilse.

Zaten Bosch ile ECA'nın kombileri birbirine çok benziyor.Asıl üreticinin kim olduğunu bilmiyorum ama parçada marka varsa demekki Bosch'a ait.

3991 Mesaj
25 Temmuz 2007; 9:05:20 

quote:

Bu da " firmalar yine aynı pompa markalarına kendi markalarını bastırarak üretim yaptırmaktadırlar " tanımının içinde.. Su pompası konusunda dünyada kendini ispatlamış en kaliteli 2 marka Grundfos ve Wilo dur. Bu nedenle kaliteli diye tabir ettiğimiz kombilerin % 90 nında bu markalar veya bu markanın üretimi olan ancak üstüne kombi üreticisinin ismi basılan pompalar bulunmaktadır. Bosch da bunlardan biridir.
Yani sizinde yazdığınız gibi " diğer markalarla farklı isim taşıyan aynı pompa "

4 Mesaj
26 Temmuz 2007; 0:02:54 

quote:

Orjinalden alıntı: numera68

Bu başlığa katkıda bulunan herkese merhaba ve teşekkürler

Tümünü okuduğum mesajlardan çok yararlandım ve kombi seçimi konusunda kararımı verdim.
Ancak benim durumuma benzer konuların konuşulduğunu daha önce göremediğimden, hem ustaların görüşünden yararlanmak hem de belki başlığa renk getirir ümidi ile buraya yazyorum.

Ankara da yeni aldığım iki katlı evde tadilat yaptırıyorum. Çatı arasını yükselterek 30m2 bir oda kazandım ve ev toplam 3 kat 130m2 oldu. Çatı katının ısı izolasyonunu abartılı olarak yapıyorum. Dışa açık üç cephede 2cm foamboard üzeri yalıbaskı var. Pencereler de bulabildiğim iyi yalıtım detaylarıyla yapılıyor.
Evin tüm tesisatını söktürdüm ve yenilettim.
Özel durum burada başlıyor, giriş katındaki kombiyi çatı arasına aldırıyorum. Boruları folyolu, radyatörler DDplus olarak yapılmıştı. Toplam uzunluğunu kontrol edeceğim, okuduklarımdan en az 8mt olmalı diye sonuç çıkardım.
Doğalgaz borusunu da evin dışından çatı arasına getirtiyorum.
Kalorifer hatları yukarıdan aşağıya 3 ayrı hat olarak iniyor. Her hattın sonunda tahliye muslukları konuldu.

Bu gün okuduklarım sonucunda ECA Confeo 24000 kcal Hermetik Kombi almaya karar verdim.

Sorularım şunlar:

1- Bu kombinin gücü alt iki kattaki radyatörlere devridaim yaptırmaya yeter mi? usta 50m boru kullandığını söyledi, bunların yarısından fazlası dikey. Yetmezse ne yapılabilir?

2- Tepetaklak sistem ne gibi riskler ve avantajlar getirebilir?

3- Evde doğalgaz eskiden kullanılıyordu. Değişiklikten sonra EGO nun tekrar görmesine gerek var mı? Haber vermezsem sorun çıkar mı? (uygun olmayan birşey yaptığımdan değil fakat bu gibi fırsatları bizi sömürmek için kullandıklarını düşündüğümden hiç bulaşmak istemiyorum)

herkese selamlar, serin yazlar ılık kışlar diliyorum

Tekrar merhaba
Birkaç günde öğrendiklerimi paylaşmak istedim, özellikle de bu başlıkta rastlamadığımı zannettiğim konular başkalarına yararlı olabilir.

Bana yapılan servisi araştırın önerisini zaten başlatmıştım. Cumartesi günü akşam 6 dan sonra ECA danışma hattına ulaşamadım. Pazartesi ulaştığımda Çayyolu na bakan servisin Dikmen de olduğunu söylediler, ilerde bu bölgede servis açmayı düşünüyorlarmış. Bence çok geç kalmışlar, tatmin olmadım.
Rüzgarlı sokakta ve Koçtaş ta (tabii ki) Demirdöküm önerdiler. O modellere de baktım, Koçtaş taki yanıtlar beni tatmin etmedi, bilgileri çok azdı. Bir DD yetkili satıcısı çok yuvarlak şeyler anlattı ve bir broşür bile bulamadı. Sonra tesadüfen girdiğim ve belli başlı tüm markaları satan bir bayiden tatmin edici yanıtlar ve broşürler aldım.
En önemlisi, yukarıda sorduğum EGO onayı konusu netleşti. Mutlaka bir doğalgaz projesi çizilip EGO ya onaylatılımalıymış yoksa hiçbir servis gelip yeni kombi bağlantısı yapmıyor muş. Bu iş için firmalar 100YTL istiyorlar. Benim telefonda anlatmamla proje çizilecek, EGO gelip keşif yapmayacak, 100 lira haraç olarak verilecek. neyse.

Şu anda kirada kullandığım kombim DD. Çok memnun olduğum servisini aradım, Nitron mu, themafast mı dedim. Themafast önerdi. Aralarındaki fark olarak, 3.2litrelik (eşanjör?) sıcak su deposu ile devamlı hazır kullanım suyu özelliğini vurguladı, bana çok önemli gelmedi. Aksesuar olarak alev modülasyonlu oda termostatını sorduğumda standart uzaktan kumandası üzerinde termostat olduğu ve modülasyonlu ayarlamayı buradan ölçerek yaptığını söyledi ki bu özellik bence çok önemli. Bana anlattığı bir diğer özellik uzaktan kumandası ile cihazın kapasitesinin 20.000 -26.000 kcal arasında ayarlanabildiği. Bu da bana önemli bir özellik gibi göründü. Bir de haftalık programlı saati sordum, emin olamadı, araştıracak. Yarın gelip yaptırdığım tesisatı görecek, yorumlayacak.

Şimdilik öğrendiklerim bu kadar, doğruluğu konusunda sizden de yorum bekliyorum.

NOT: Servisin bana anlattığı themafastın özelliklerine basılı broşürde rastlayamadım. Ya sonradan eklendi, ya servis yanlış biliyor, ya da DD bunların satış için önemli olmadığını düşünüp broşüre koymuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi numera68 -- 26 Temmuz 2007; 0:05:29 >

3991 Mesaj
30 Temmuz 2007; 13:19:42 

quote:

Orjinalden alıntı: numera68
.....................................................
Şu anda kirada kullandığım kombim DD. Çok memnun olduğum servisini aradım, Nitron mu, themafast mı dedim. Themafast önerdi. Aralarındaki fark olarak, 3.2litrelik (eşanjör?) sıcak su deposu ile devamlı hazır kullanım suyu özelliğini vurguladı, bana çok önemli gelmedi. Aksesuar olarak alev modülasyonlu oda termostatını sorduğumda standart uzaktan kumandası üzerinde termostat olduğu ve modülasyonlu ayarlamayı buradan ölçerek yaptığını söyledi ki bu özellik bence çok önemli. Bana anlattığı bir diğer özellik uzaktan kumandası ile cihazın kapasitesinin 20.000 -26.000 kcal arasında ayarlanabildiği. Bu da bana önemli bir özellik gibi göründü. Bir de haftalık programlı saati sordum, emin olamadı, araştıracak. Yarın gelip yaptırdığım tesisatı görecek, yorumlayacak.

Şimdilik öğrendiklerim bu kadar, doğruluğu konusunda sizden de yorum bekliyorum.

NOT: Servisin bana anlattığı themafastın özelliklerine basılı broşürde rastlayamadım. Ya sonradan eklendi, ya servis yanlış biliyor, ya da DD bunların satış için önemli olmadığını düşünüp broşüre koymuyor.

Themafast hakkında size söylenenler çok ilginç. 3,2 lt Microfast ünitesi doğru ve Nitron dan tek fazla olan yönü bu. Ama themafast ın verimi % 91 dir, Nitron un ise % 93 tür. Ayrıca Nitronda fan modülasyonu özelliği ilave olarak vardır. Ayrıca benim bildiğim kadarıyla demirdöküm kombilerde modülasyonlu oda termostatı yoktur. Bütün oda termostatları aç-kapa özelliğindedir. Bu konuda yanlışım varsa detaylı bilgisi olan arkadaşlar beni düzeltsinler lütfen.
Cihazın kapasitesinin 20.000 -26.000 kcal arasında ayarlanabildiği tanımı gerçekten çok garip geldi. Çünkü bu cihaz 8.858 - 25.456 kcal/h kapasite arasında çalışabilmektedir. Böyle söyleyen bir kişi ya bu özelliğini hiç bilmiyor ya da kulaktan dolma bilgilerle konuşuyor.
Nitron da 8.340 - 26.400 kcal arasında çalışabilir.
Sonuç olarak demirdöküm markası bazında Nitron u tercih etmek bence daha mantıklı.
Oda termostatları ile ilgili bilgi DD sitesinde aşağıdaki linkte yer almaktadır. İnceleyebilirsiniz..

http://www.demirdokum.c...ctionId=152&ParentId=39

495 Mesaj
31 Temmuz 2007; 22:50:03 

Alarko ATAG Q 38C -yoğuşmalı ve 25Lt boylerli Fiyat 2436 Euro....
Buderus GB 122 24 K- yoğuşmalı ve 1 lt boylerli.Fiyat 1850 Euro....
Buderus GB 022 24 K-yoğuşmalı ama bolersiz. Fiyatı 1400 Euro...

Sizce bu 3 kombiden hangisi alınır.
Ev 75+60=135 m2 çatı dubleksi-yer İstanbul...

Kafama esas takılan soru şu Buderus'taki 1 lt boyler ne işe yarar. Yoksa BUDERUS'un yoğuşmalı ama boylersiz GB022-24K (fiyatı 1400 Euro)mu daha uygundur...

Selam ve sevgi ile.....

3991 Mesaj
1 Ağustos 2007; 9:08:36 

quote:

Orjinalden alıntı: kartal

Alarko ATAG Q 38C -yoğuşmalı ve 25Lt boylerli Fiyat 2436 Euro....
Buderus GB 122 24 K- yoğuşmalı ve 1 lt boylerli.Fiyat 1850 Euro....
Buderus GB 022 24 K-yoğuşmalı ama bolersiz. Fiyatı 1400 Euro...

Sizce bu 3 kombiden hangisi alınır.
Ev 75+60=135 m2 çatı dubleksi-yer İstanbul...

Kafama esas takılan soru şu Buderus'taki 1 lt boyler ne işe yarar. Yoksa BUDERUS'un yoğuşmalı ama boylersiz GB022-24K (fiyatı 1400 Euro)mu daha uygundur...

Yazdığınız 3 alternatiften en uygunu bence Buderus GB 022 24 K-yoğuşmalı olanıdır. Kalite olarakta oldukça iyidir ancak fiyatı da o derece yüksektir. KDV dahil 3.500 YTL civarında fiyatı vardır.

Boyler konusuna boşu boşuna takılmışsınız. Normal ve yoğuşmalı bütün kombilerin ortalama kullanma suyu verimi normal bir aile için yeterde artar bile. Boyler genelde sıcak kullanma suyu ihtiyacı normalin çok çok üstünde olanlar için düşünülebilir. Tabii bahsettiğiniz 1 lt boylerin sadece adı boylerdir. Bir yukarıdaki yazıda da demirdöküm ün 3,2 lt sıcak su deposundan bahsedilmektedir. Bunlar daha çabuk sıcak su temini için oluşturulmuş ara çözümlerdir. Buralarda belli miktarda suyu hazır sıcak halde tutarlar, bu da kullanımda bir miktar konfor sağlar. Ama dediğim gibi normal bir aile kullanımı için çok anlamlı ve işlevsel parçalar değildirler.

Yoğuşmalı kombi olarak Buderus GB 022 den başka 2 tane daha öneride bulunmak isterim. Bunlar Viessmann Vitodens 200 ve ECA Confeo Premix dir. Viessmann 3.800-4.000 YTL civarı, ECA 2.500 YTL civarıdır. ECA yı peşin para 2.000 YTL ye alan arkadaşlar oldu. Bu 3 kombinin üçüde birbirinden kaliteli kombilerdir. Detaylı olarak incelemenizi öneririm. Selamlar..

495 Mesaj
1 Ağustos 2007; 19:58:51 

İlginiz ve cevabınız için teşekkürler..

GB 022-24K için peşin ödenirse KDV dahil 1300 Euro(Yaklaşık 2200 YTL) teklif aldım.Fiyat makul gibi geldi...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kartal -- 1 Ağustos 2007; 20:02:07 >

Selam ve sevgi ile.....

3991 Mesaj
2 Ağustos 2007; 11:21:42 

quote:

GB 022-24K için peşin ödenirse KDV dahil 1300 Euro(Yaklaşık 2200 YTL) teklif aldım.Fiyat makul gibi geldi...

Buderus GB 022-24K kombiyi gerçekten herşey dahil 2.200 YTL ye alabiliyorsanız hiç durmayın hemen alın, vakit geçirmeden alın çünkü çok çok ucuz bir fiyat.. Ayrıca bu kombi ile birlikte standart olarak verilen RC-10 Oda kumandasını da almayı unutmayın..

6 Mesaj
4 Ağustos 2007; 10:03:30 

Manisada oturmaktayım.Evim 165 metre kare bahçeli 4 tarafı açık ara katda oturmaktayım.Doğalgaza geçmek istiyorum.E.C.A dan arkadaşlar gelip keşif yaptılar.12.40 m petek kullanmaktayım.Bana Confeo 28kw kapasiteli hermetik model kombi tavsiye ettiler.Yoğuşmalıya gerek yok dediler.Daha sonra Buderus ve Wiesmann dan keşife geldiler.Onlarda Yoğuşmalı kombi tavsiye ettiler.Şimdi çok kararsız kaldım.Birde vaillantdan bilgi almayı düşünüyorum.Sizin bu konuda tavsiyeniz ne olur.

6670 Mesaj
4 Ağustos 2007; 15:14:01 

Sildim teks efendi...Başka nick bul...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 6 Ağustos 2007; 0:26:27 >

3991 Mesaj
5 Ağustos 2007; 22:18:56 

quote:

Orjinalden alıntı: gizir

Manisada oturmaktayım.Evim 165 metre kare bahçeli 4 tarafı açık ara katda oturmaktayım.Doğalgaza geçmek istiyorum.E.C.A dan arkadaşlar gelip keşif yaptılar.12.40 m petek kullanmaktayım.Bana Confeo 28kw kapasiteli hermetik model kombi tavsiye ettiler.Yoğuşmalıya gerek yok dediler.Daha sonra Buderus ve Wiesmann dan keşife geldiler.Onlarda Yoğuşmalı kombi tavsiye ettiler.Şimdi çok kararsız kaldım.Birde vaillantdan bilgi almayı düşünüyorum.Sizin bu konuda tavsiyeniz ne olur.

Burada karar vermek için nasıl kullanacağınızı bilmek gerekir. Kombi devamlı 24 saat yanacakmı, yoksa sadece akşamları saat 17 den 24 e kadar 6-7 saat gibi yanacak ve kapatılacak mı. Isınma sırasında evin tamamı mı yoksa belli odalar mı ısıtılacak. Belli yerler ısıtılacaksa bunlar kaç m2. Ayrıca 12,40 m petek kullanmaktayım demişsiniz. Bu petekleri daha önce hangi marka ve güçte bir makina ile ısıtıyordunuz ve bir kışta ne kadar yakıyordunuz. Pencereleriniz nasıl, pvc ve çift cam mı.. Bu gibi detaylı bilgiler verirseniz size daha yararlı olabiliriz..

6 Mesaj
6 Ağustos 2007; 7:57:24 

24 saat yanacak gündüzleri evin ısısı soğuk olmayacak seviyede ve tüm odalar aynı sıcaklıkta olacak,evim kat kaloriferinden merkezi sisteme dönüşmüş olarak katı yakıt kazanı ile ısınmaktaydı.3 dairede bu şekilde yıllık 5 ton soma kısrakdere kömürü kullanmaktaydık(daire başına)camlarımız alüminyum çift cam dubleks değil 165 metrekare ev ve içinde kalınlığı 104mm yüksekliği 700 mm toplam uzunluğu 12,400 mm panel radyatör kullanılmaktadır.Manisanın kış özelliği dikkate alınarak hangi özellikte kombi kullanmalıyım.

539 Mesaj
6 Ağustos 2007; 12:23:04 

quote:

Orjinalden alıntı: nadii

benim kullandığım demirdöküm aden kombi çift eşanjörlü senin dediğin gibi değil ama borular konusunda sana katılıyorum borular ısıtılarak ekleme yapılıyor ilerde oluşabilecek arızalar çabuk giderilir, ama bakır boru öyle değil bir yerden patlak verdiğinde kesecen diş çekecen vs. vs. uzun iş yani plastik boru en ideali...

bakır boru da kaynaklanıyor artık diş çekilmiyor benimki bakır

3991 Mesaj
6 Ağustos 2007; 23:35:40 

quote:

Orjinalden alıntı: gizir

24 saat yanacak gündüzleri evin ısısı soğuk olmayacak seviyede ve tüm odalar aynı sıcaklıkta olacak,evim kat kaloriferinden merkezi sisteme dönüşmüş olarak katı yakıt kazanı ile ısınmaktaydı.3 dairede bu şekilde yıllık 5 ton soma kısrakdere kömürü kullanmaktaydık(daire başına)camlarımız alüminyum çift cam dubleks değil 165 metrekare ev ve içinde kalınlığı 104mm yüksekliği 700 mm toplam uzunluğu 12,400 mm panel radyatör kullanılmaktadır.Manisanın kış özelliği dikkate alınarak hangi özellikte kombi kullanmalıyım.

Manisa yı iyi bilirim. Gerçi geçtiğimiz kış her yerde olduğu gibi pek kış sayılmazdı ama her zaman böyle olmaz herhalde..
Sizin yazdıklarınıza göre hangi marka olursa olsun mutlaka 28 Kw almalısınız. Yoğuşmalımı değil mi. Bence kullanma şartlarınıza ve daha önce daire başı yaktığınız kömür miktarına göre yoğuşmalı olsa çok daha iyi olur. Ancak şunuda bilmenizde fayda var. Yoğuşmalı cihazlar normal hermetiklere göre ortalama % 10-15 civarında az yakarlar. Yani diyelim ki siz normal hermetik taktırdınız ve ayda ort. 500 YTL gaz parası ödüyorsunuz. Böyle bir örnekte eğer cihazınız yoğuşmalı olsa idi 500 değil, 425-450 YTL ödeyecektiniz. Bir yılda 6 ay yaksanız yılda 300-450 YTL arası tasarruf edecektiniz. Bu kadar yıllık tasarrufla yoğuşmalıya vereceğiniz fazla parayı 3-5 yıl gibi bir sürede çıkaracaksınız.
Tabii bu hesap aylık 500 YTL gaz parasına göre. Eğer aylık gaz parasını 250-300 YTL gibi hesaplarsanız yoğuşmalıya verilecek fazla para 7-8 yıl gibi bir sürede geri dönecektir.
Burada bu hesaplardan sonra karar size kalıyor. Ben sizin durumunuzda olsam ilk alırken biraz fazla para verip yoğuşmalı alırdım.
Yoğuşmalı olarakta ECA Confeo Premix, Buderus GB 022, Viessmann Vitodens 200 cihazlarına bakın ve inceleyin. Üçüde çok kaliteli cihazlardır. En uygun fiyata bulduğunuz cihazı gönül rahatlığı ile alabilirsiniz.
Ben pek inanamıyorum ama birkaç paragraf yukarılarda bir arkadaşımız Buderus GB 022 24 Kw lık olanını 2.200 YTL ye bulduğunu yazmıştı. Bu cihazı bu civarlarda bulabilirseniz kaçırmayın..

6670 Mesaj
7 Ağustos 2007; 14:42:17 

Fiyatı uygun olabilir bilemem. Ama bildigim bir şey var. 24 Kw kombi 20 650 kcal eder...165 M2 eve küçük..Daha bu evin ısı kaybıda var......Aynı markanın büyük modeli kaç liradır ? Bilmiyorum....Saygılarımla....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 7 Ağustos 2007; 14:44:21 >

3991 Mesaj
7 Ağustos 2007; 14:55:46 

quote:

Orjinalden alıntı: taşkafa

Fiyatı uygun olabilir bilemem. Ama bildigim bir şey var. 24 Kw kombi 20 650 kcal eder...165 M2 eve küçük..Daha bu evin ısı kaybıda var......Aynı markanın büyük modeli kaç liradır ? Bilmiyorum....Saygılarımla....

taşkafa arkadaşım;

Sanırım yanlış anlama var. Ben Buderus GB 022 24 Kw lık olanını 2.200 YTL ye bulduklarını yazarken 24 Kw modelini alması anlamında söylememiştim. Yazımın üst bölümünde aşağıdaki gibi belirttiğim için tekrar olmasın diye yazmamıştım..

" Sizin yazdıklarınıza göre hangi marka olursa olsun mutlaka 28 Kw almalısınız. "

Bilginize..

745 Mesaj
8 Ağustos 2007; 10:17:53 

110 merekare 1 mutfak 3 oda lı bir ev için ne kadar kombi gerekir ne tavsiye edersiniz çatı katı açık ve üst kat
bide yaklaşık maaliyet ne olur acaba
teşekkürler

3991 Mesaj
8 Ağustos 2007; 11:34:30 

quote:

Orjinalden alıntı: muratcolak55

110 merekare 1 mutfak 3 oda lı bir ev için ne kadar kombi gerekir ne tavsiye edersiniz çatı katı açık ve üst kat
bide yaklaşık maaliyet ne olur acaba
teşekkürler

Arkadaşım 110 m2 ev için normal hermetik 24 Kw kombi yeterli olacaktır. Bende aşağı yukarı aynı ebatlardaki evime ECA Confeo 24 KW hermetik kombi taktırdım. 1.200 YTL peşin paraya aldım. Tabii bu sadece kombi parası. Evinize radyatör, kalorifer boru tesisatı, gaz boru tesisatı gibi işler de yapılacaksa bunlar ayrıca ilave edilecek. Sanırım Amasya dasınız. Üstü açık son katta oturuyorsunuz. Soğuk iklim var ve devamlı yakmayı düşünürüm ayrıca baştan 750-1.000 YTL gibi fazla para vereyim ama gazı daha tasarruflu yaksın derseniz yoğuşmalı modelde düşünebilirsiniz. Yoğuşmalı almanız durumunda hermetiğe göre %10-15 oranında gazdan tasarruf edersiniz.
Bu tercih size kalıyor. Yoğuşmalı olarak ECA Confeo Premix 24 Kw kombiyide yaklaşık 2.000 YTL peşine alabilirsiniz. Yine bu forumda bir arkadaşımızda Yoğuşmalı Buderus GB 022 24 Kw kombi için peşin 2.200 YTL fiyat aldığını söylemişti. Bu ikisi arasında tercih yapabilirsiniz.

745 Mesaj
8 Ağustos 2007; 13:11:06 

quote:

Orjinalden alıntı: Ege45

Arkadaşım 110 m2 ev için normal hermetik 24 Kw kombi yeterli olacaktır. Bende aşağı yukarı aynı ebatlardaki evime ECA Confeo 24 KW hermetik kombi taktırdım. 1.200 YTL peşin paraya aldım. Tabii bu sadece kombi parası. Evinize radyatör, kalorifer boru tesisatı, gaz boru tesisatı gibi işler de yapılacaksa bunlar ayrıca ilave edilecek. Sanırım Amasya dasınız. Üstü açık son katta oturuyorsunuz. Soğuk iklim var ve devamlı yakmayı düşünürüm ayrıca baştan 750-1.000 YTL gibi fazla para vereyim ama gazı daha tasarruflu yaksın derseniz yoğuşmalı modelde düşünebilirsiniz. Yoğuşmalı almanız durumunda hermetiğe göre %10-15 oranında gazdan tasarruf edersiniz.
Bu tercih size kalıyor. Yoğuşmalı olarak ECA Confeo Premix 24 Kw kombiyide yaklaşık 2.000 YTL peşine alabilirsiniz. Yine bu forumda bir arkadaşımızda Yoğuşmalı Buderus GB 022 24 Kw kombi için peşin 2.200 YTL fiyat aldığını söylemişti. Bu ikisi arasında tercih yapabilirsiniz.

hocam evde hiçbir tesissat yok ve samsunda oturuyoruz şöle bi kaba fiyat ne olur acaba

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muratcolak55 -- 8 Ağustos 2007; 13:12:08 >

3991 Mesaj
8 Ağustos 2007; 13:30:37 

quote:

Orjinalden alıntı: muratcolak55

hocam evde hiçbir tesissat yok ve samsunda oturuyoruz şöle bi kaba fiyat ne olur acaba

Kabataslak ortalama fiyatlarla;

Kombi: 1.250-1.500
Gaz Tesisatı: 750
Radyatörler+işçilik : 1.250-1500
Gaz abonelik : 300
Gaz açılırken kapora gibi sorma ver parası alıyorlar : 200

Yani hepsi 3.750 - 4.250 gibi bir masrafınız olur. Bu fiyatlar radyatör metresine göre işçiliği yapana göre azalabilirde. Son 2 sıradaki ücretler 300+200:500 YTL gibi bir parayı samsunda gaz dağıtımı yapan şirkete ödüyorsunuz diğerleri işi yapanlara.. Başta bu işler zor geliyor ama kullanmaya başlayınca unutuyorsunuz..

3991 Mesaj
8 Ağustos 2007; 15:53:02 

quote:

Arkadaşım bu fiyatı nereden aldın. Bir mahsuru yoksa bizede söyleyebilirmisin. Bir arkadaş bu fiyata veriyorlarsa almak istiyor da..

745 Mesaj
8 Ağustos 2007; 17:06:11 

ege45 arkadsşım çok teşekkür ederim

4 Mesaj
9 Ağustos 2007; 15:00:21 

75 m2 evime dogalgaz yaptırıcam görüştügüm firma kombiside içinde 2600-ytl fiyat verdi vaillant protherm kombi ve emko petekler olacak bu markalar iyimidir.Bu işler konusunda okadar cahilimki lütfen bi yardım edin şimdiden cvp veren herkese tşk

246 Mesaj
9 Ağustos 2007; 15:25:23 

merhaba nacizane benim düşüncem emco yerine dd petek protherm hakkında pekbilgim yok ama eca confeo ,viessmann veya buderus un akıllı kombisi tavsiye edilebilinir

6670 Mesaj
9 Ağustos 2007; 15:27:17 

Proterm piyasadaki en ucuz kombi...650-750 arası spotta peşin bulursunuz. . Walliant diye yutturuyorlar. Walliant yapıyor ama ucuz mal. Kendi markasını vurmuyor. Neden ?.... Düşünüp bul.unuz...Fiyat konusunda bir yere güvenmeyip başka yerlerden fiyat al.ınız Birde kullanacagı malzemeler neler ? Marka olarak listesini alıp mukayese yap.ınız ..Piyasa çok geniş...At fiyatına eşek satıyorlar....Yada bilmeyenlere eşegi at diye satıyorlar...Bu forumu birinci sayfadan başla yıp oku.rsanız Sordugunuz soruların cevabı çok ayrıntılı var....Saygılarımla...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 10 Ağustos 2007; 16:40:08 >

Uzaklaştırılmış
9 Ağustos 2007; 19:35:07 

bugün izmir ECA bölge bayisi(halkapınar) ile görüştüm,sizin markayı çok övüyorlar şöyle yerli böyle yerli diye oradaki arkadaş gülümsedi evet montaj yerli dedi,tamamı yurt dışından gelip ülkemizde montaj yapılıyormuş,yani diger yerli firmalarımızdan farkı yok,tabii kaliteli olabilir ama insanlara yerli teknoloji diyerek yanıltmamak lazım

6670 Mesaj
9 Ağustos 2007; 20:16:37 

Portıkıl bey yazdıgın konu bu forumda en az 20 kez yazıldı ve okundu...Birinci sayfadan başlayıp bu topige göz atarsan bu yazdıklarının havanda su dövmek oldugunu göreceksin...Bütün sayfaları okumaya fırsatın yoksa bu topigin 12. sayfasını bütün yazılarıyla oku....Laf olsun torba dolsun diye degil. ANLAYARAK OKU...sonra sus.......Saygılarımla.....Bu konuda tekrar yazarsan cevabım yoktur.....Her yorum , her görüş farklıdır...Buda son derece normaldir...Saygılarımla...

Uzaklaştırılmış
9 Ağustos 2007; 20:29:35 

quote:

Portıkıl bey yazdıgın konu bu forumda en az 20 kez yazıldı ve okundu...Birinci sayfadan başlayıp bu topige göz atarsan bu yazdıklarının havanda su dövmek oldugunu göreceksin...Bütün sayfaları okumaya fırsatın yoksa bu topigin 12. sayfasını bütün yazılarıyla oku....Laf olsun torba dolsun diye degil. ANLAYARAK OKU...sonra sus.......Saygılarımla.....Bu konuda tekrar yazarsan cevabım yoktur.....Her yorum , her görüş farklıdır...Buda son derece normaldir...Saygılarımla...

taşkafa bey ben gereken yerleri iyice okudumda siz okuma konusunda eksiksiniz ,beyaz eşya,tv,klimalarda tekerleme gibi durmadan aynı şeyleri söyleyip duran kim acaba

ve siz artık cevap verecek yazacak şey bulamıyorsunuz burada insanlara türk malı yerli malı yanlışını söylemeyin o zaman ECA yerli montaj sanayisidir, yalansa izmir halkapınardaki genel müdürlüktekilerdede sorun var galiba montaj bey efendi dedilerde,siz hala takılmış plak gibi yurdumun yerli malları hani nerede klimalarıda şuymış aynen yazıyorum ,bey efendi biz al satçıyız yaptırız çine oraya buraya satarız,yani dışardan topla kombi parçalarını burada birleştir al sana yerli malı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi portıkıl -- 9 Ağustos 2007; 20:30:38 >

6 Mesaj
10 Ağustos 2007; 15:19:51 

Merhaba arkadaslar,

Izmir'de yasiyorum ve Dogalgaz'a basvurdum. Onumuzdeki hafta tesisati dosetmeyi dusunuyorum.,

Arastirmalarim sonucu, VIESSMANN VTOPEND 200 'de karar kilmis gibiyim, ama yuzde yuz emin degilim. Bir yandan BUDERUS LOGOMAX PLUS GB 022 'de de aklim kaldi.

Sizce hangisini tercih etmeliyim?

Tesekkur ederim.

69 Mesaj
10 Ağustos 2007; 15:40:07 

Önce bu forumdan birkaç sayfa okusan süper olacak kanımca..

6670 Mesaj
10 Ağustos 2007; 17:21:52 

Kartal arkadaşım GB022 - 24 K için aldıgın fiyatı nereden aldın ? Adres olarak yazarmısın ? Alt katta komşum o kombiyi arıyor, araştırıyor.....Telefonu varsa onu ver...Yeter... Cevabına teşekkür edecegim... Saygılar......

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 10 Ağustos 2007; 21:55:43 >

6 Mesaj
10 Ağustos 2007; 18:03:37 

Zaten okudugum için kafam karisti Anemon1.

246 Mesaj
10 Ağustos 2007; 19:43:57 

valla ne yalan söyleyim benim de önce karıştı ardından insan istedikleri ile karşısındaki mamülleri karşılaştırıp sakin kafa ile düşününce kendisi için gerekli olanı buluyor arkadaşlar herkeze kolay gelsin

54 Mesaj
11 Ağustos 2007; 20:19:52 

Merhaba. Uzun yıllardır özel/bağımsız bir şirkette servis elemanı olarak çalıştım ve halen de çalışmaktayım.
Gördüğüm bir sürü kombi markası olmuştur....
Bu forum da sık gördüğüm iki konuda tartışma yaşanıyor - bazıları yerli Türk kombi markalarını savunuyor - aynı teknoloji ve aynı yedek parça varken uygun fiyat sunumu...
Bazıları yerli malın aslında dışarıdan gelen teknolojidir - "yerlisi" yalnız toplamadır...
Bu iki fikir sahiplerine de şunu söylemek isterdim - Kombilerin büyük kısmında:
- Gaz Valfı - Honeywell; Siemens; Sit
- Elektronik ateşleme kartı - Honeywell
- Ana Kart - Honeywell; Siemens; Nec
- Sirkulasyon pompa - Wilo; Grundfoss
Geri kalan parçalarda da fazla fark olamaz - aynı fanlar ve sensörler....

Kombilerde fark Ana kartlarda, brülörlerde ve esenjörlerde öne çıkar - bü yüzden yerli olsun, yabancı olsun iyi malzeme kullanan kombi hemen fark edilir - örnek olarak ben protherm yerine ECA yı tercih ederdim (malzeme açısından).
Fakat kombilerde "teknoloji" dediğimiz bir olayda var - fakat yine de burda yerli/yabancı diye ayırmak yanlış olur - sensörleri iyi yerleştirme; yanma kamerasının hermetikliğini en yüksek seviyeye getirme; kombide kullanılan parçaları ana karta doğru bağlanılması (yani parçaların ve ana kartlarının uyumluğu - bütün bu olaylar şirketlerde ayrı bir departman bulundurarak yapılması gerekir - AR GE çalışmaları...)...
İşte burada bir Viessmannla bir ECAnın farkı görüle bilinir.... Bildiğimiz kadarıyla ısı sektöründe en geniş araştırma departmanına; en büyük ve teknoloji olarak gelişmiş labaratuvarlara; en iyi mühendis grubuna sahip Viessmanndır...

Fakat bir ECA, Beretta, Ferroli, Biasi, Alarko, Vaillant - bu kombilerden kaliteli yedek parça + uygun fiyat + gelişmiş teknoloji dersek ben Ferroli ve ECA derdim.

Tabi adını çektim şirketler benim sıralamama/tercihime göre....

6670 Mesaj
11 Ağustos 2007; 20:45:24 

Agzına saglık...Sagolasın..Okudugunu anlayabilen vede anlamak isteyenlere çok ayrıntılı bilgi vermişsin....Passaden. ..Bütün arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 11 Ağustos 2007; 20:47:29 >

Uzaklaştırılmış
11 Ağustos 2007; 22:13:08 

quote:

Orjinalden alıntı: PASSADEN

Merhaba. Uzun yıllardır özel/bağımsız bir şirkette servis elemanı olarak çalıştım ve halen de çalışmaktayım.
Bu forum da sık gördüğüm iki konuda tartışma yaşanıyor - bazıları yerli Türk kombi markalarını savunuyor - aynı teknoloji ve aynı yedek parça varken uygun fiyat sunumu...
Bazıları yerli malın aslında dışarıdan gelen teknolojidir - "yerlisi" yalnız toplamadır...

Kombilerde fark Ana kartlarda, brülörlerde ve esenjörlerde öne çıkar - bü yüzden yerli olsun, yabancı olsun iyi malzeme kullanan kombi hemen fark edilir - örnek olarak ben protherm yerine ECA yı tercih ederdim (malzeme açısından).
Fakat kombilerde "teknoloji" dediğimiz bir olayda var - fakat yine de burda yerli/yabancı diye ayırmak yanlış olur - sensörleri iyi yerleştirme; yanma kamerasının hermetikliğini en yüksek seviyeye getirme; kombide kullanılan parçaları ana karta doğru bağlanılması (yani parçaların ve ana kartlarının uyumluğu - bütün bu olaylar şirketlerde ayrı bir departman bulundurarak yapılması gerekir - AR GE çalışmaları...)...
İşte burada bir Viessmannla bir ECAnın farkı görüle bilinir.... Bildiğimiz kadarıyla ısı sektöründe en geniş araştırma departmanına; en büyük ve teknoloji olarak gelişmiş labaratuvarlara; en iyi mühendis grubuna sahip Viessmanndır...

Fakat bir ECA, Beretta, Ferroli, Biasi, Alarko, Vaillant - bu kombilerden kaliteli yedek parça + uygun fiyat + gelişmiş teknoloji dersek ben Ferroli ve ECA derdim.

elinize bilginize sağlık yani neymiş ne marka olursa olsun illa dışardan alıp burada montaj yapılmak zorundaymışki bunu bilmeyenler öğrensinler,kombinin asıl önemli parçaları ECA için italyadan geliyormuş servisi ve genel müdürlügünden söylediler ,mutlakaki iyi üründür ama neyin ne oldugunu bilerek almak benim için daha iyi yunan malı ise ,rum malı ise bileyim içinde ne var kaliteli parçalarmı birleştirilmiş,yarın öbür gün firma kapanırsa parçalarını ona göre bulayım

sizinde dediğiniz gibi en iyisi Viessman bunu anlayan arkadaşlar biliyor ama araştıranlarında bilmesi gerekir diye düşünüyorum,ben alacak olsam önce Viessmann ı düşünürüm sonra belki naçar kalırsam %10'u yerli malı ECA olabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sarosa -- 11 Ağustos 2007; 22:14:33 >

3991 Mesaj
11 Ağustos 2007; 22:26:01 

Hoşgeldin gürcan.

6670 Mesaj
11 Ağustos 2007; 23:54:25 

ECA yı kötülemeye çalışacagına Passaden in ne yazdıgını anlamaya çalış....Bu forumun en başından beri ne diyoruz ?... Aynı parçalar falancada takılı olursa 3500 Lira.... Bizim kombilerde takılı olursa 1500 Lira....Yolun açık olsun ne istersen onu al....Passadenin yazdıgını anlamakta güçlük çekiyorsan özet vereyim...KOMBİLERDE BİR ÇOK PARÇALAR ORTAK...AYNI MARKA....Ancak birleştirme teknolojisi farklı olabilir...Parçalar arasında uyum önemlidir....Diyor.... Sen bizim kombilere B.... atacagına digerleri neden 2 katı fiyata aynı parçaları bize postalıyorlar ?. Bizmi Avrupa hayranıyız ? Onlarmı bizi çok sevdikleri için tuzlama fiyat çekiyorlar....???..Onu kafanda yorumla.....Ve anlamaya çalış.....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 11 Ağustos 2007; 23:57:37 >

Uzaklaştırılmış
12 Ağustos 2007; 0:05:42 

quote:

ECA yı kötülemeye çalışacagına Passaden in ne yazdıgını anlamaya çalış....Bu forumun en başından beri ne diyoruz ?... Aynı parçalar falancada takılı olursa 3500 Lira.... Bizim kombilerde takılı olursa 1500 Lira....Yolun açık olsun ne istersen onu al....Passadenin yazdıgını anlamakta güçlük çekiyorsan özet vereyim...KOMBİLERDE BİR ÇOK PARÇALAR ORTAK...AYNI MARKA....Ancak birleştirme teknolojisi farklı olabilir...Parçalar arasında uyum önemlidir....Diyor.... Sen bizim kombilere B.... atacagına digerleri neden 2 katı fiyata aynı parçaları bize postalıyorlar ?...Onu kafanda yorumla.....Ve anlamaya çalış.....

asıl sen anlamıyorsan ben sana özetliyeyim;

bak şimdi bizim kombi lafı yalan oluyor elalemden aldıgın %90 parçayı birleştirince bizim kombi olmuyor sadece birleştirici oluyorsunuzki onunda kalitesini bilemem artık,ama neden bu kızgınlıkki demekki sizinde şüpheleriniz varki dogrulara katlanamıyorsunuz,

asıl siz lafı oradan buradan dolandırıyorsunuz yerli mal kombi yok, bunu aylardır buraya yazmışsınız yerli diye nesi yerli ben söyleyim bu fabrikada çalışanları yerli

dışardan al montajla onu herkes yapar 5 senelik bu işte çalışmış ustaya ver parayı abdülrezzak kombileri yapar ama türk malı olmaz ithal parçalı yerli montajlı olur bunu anlamakta zorlanmanı anlıyorumki sizin halinizi candoganla yaptıgınız anlamsız tartışmalardan

bak yukarda ne güzel demişsin bütün parçalar ortak diye eee o zaman niye dahalen türk malı diyorsunda milleti yanıltıyorsun yerli montaj diyeceksin sizin genel müdürlük bunu diyor klimalarınız bile AL SATMIŞ başınızı istediginiz kadar kuma gömün ama güneş balçıkla sıvanmaz.

Bir sürü arkadaşda bunu demiş, bu ECA yerli montaj diyin olay bitsin o zaman tebrik ededlim aaa ne güzelde montaj yapıyorlar diye,

ayrıca elin yabancısı daha kötü malı daha pahalıoya satıyoruda yalan insanların aklı yokda daha kötüsünü daha pahalıya alacak bir de tek sizbunu bileceksiniz,kusura bakma taşkafa bey elin buderusu,viessmanı daha iyi ama sen gene kuma dön yada dogruları yaz

ben yerli ürüne şu zaman yerli derim %90 yerli olursa varmı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sarosa -- 12 Ağustos 2007; 0:17:00 >

Uzaklaştırılmış
12 Ağustos 2007; 16:58:20 

quote:

ECA yı kötülemeye çalışacagına Passaden in ne yazdıgını anlamaya çalış....Bu forumun en başından beri ne diyoruz ?... Aynı parçalar falancada takılı olursa 3500 Lira.... Bizim kombilerde takılı olursa 1500 Lira....Yolun açık olsun ne istersen onu al....Passadenin yazdıgını anlamakta güçlük çekiyorsan özet vereyim...KOMBİLERDE BİR ÇOK PARÇALAR ORTAK...AYNI MARKA....Ancak birleştirme teknolojisi farklı olabilir...Parçalar arasında uyum önemlidir....Diyor.... Sen bizim kombilere B.... atacagına digerleri neden 2 katı fiyata aynı parçaları bize postalıyorlar ?. Bizmi Avrupa hayranıyız ? Onlarmı bizi çok sevdikleri için tuzlama fiyat çekiyorlar....???..Onu kafanda yorumla.....Ve anlamaya çalış.....

nike bak

6670 Mesaj
12 Ağustos 2007; 18:08:49 

Degişik nicklerle aynı şahıslara cevap yazmaya gerek yok. Bildiginiz gibi devam....Havanda su dövüp durun...Bilen biliyor...Araştıran buluyor.. Elin malı Polonya da, Macaristan da, Çhina da yapılıp Alman malı diye 2 katı fiyata bizim memlekette satılıyor.....Bizimkiler çok kötüüüüüüü sakın almayıııınnn... Öylemi efendi ?... İnsanları kandırmaya , aldatmaya gerek yok. ..Kim ne isterse alıyor....Saygılarımla..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 12 Ağustos 2007; 18:13:27 >

6 Mesaj
13 Ağustos 2007; 13:27:59 

Ben de VIESSMANN 'da karar kildim.

Anlattiklarina bakilirsa, dogru karar vermisim PASSADEN.

Yaptigim arastirmalarin sonucunda, VIESSMANN VITOPEND 200 aldim. Bu hafta icerisinde takilacak. Bakalim arastirmalarim beni yaniltmis mi, yoksa yaniltmamis mi...

Ama dogru karar verdigime eminim.

69 Mesaj
13 Ağustos 2007; 14:11:32 

quote:

Orjinalden alıntı: The Hulk

Ben de VIESSMANN 'da karar kildim.

Anlattiklarina bakilirsa, dogru karar vermisim PASSADEN.

Yaptigim arastirmalarin sonucunda, VIESSMANN VITOPEND 200 aldim. Bu hafta icerisinde takilacak. Bakalim arastirmalarim beni yaniltmis mi, yoksa yaniltmamis mi...

Ama dogru karar verdigime eminim.

Öncelikle hayırlı olsun, güle güle kullanın. Sadece kombiyi ( VIESSMANN VITOPEND 200 ) ne kadara aldınız..

6 Mesaj
13 Ağustos 2007; 17:47:30 

Tesekkur ederim Anemon1.

Sadece Kombi'yi, KDV dahil 1.300.-EUR 'ya aldim.

928 Mesaj
13 Ağustos 2007; 19:51:05 

Arkadaşlar herkese selamlar
bu hafta içinde bir kombi alacağız, size bir danışayım dedim. ayrıca yazılanların oldukçada faydası oluyor.

şu ana kadar katı yakıtlı kat kaloriferi yakıyorduk. yakıyorduk diyorum ısınıyorduk demiyorum çünkü kat kaloriferinin kalitesizliğinden mi radyatörlerin eksik ve kalitesizliğinden mi bilmiyorum iyi ısınamıyorduk.

Bizim evin kullanılabilir alanı 125 metrekare, ve 3 senelik bina. mütahit toplamda 6,5 metre radyatör kullanmış. ev doğu batı yönünde, yani sabah bir taraf güneş görüyor akşam diğer taraf. ayrıca binanın bir tarafı boş ve ısı yalıtımı yok, çıplak tuğlalar görünüyor :) ha birde yüksek giriş kat ve bodrumun üzerinde oturuyoruz. altımızda boş yani.

şimdi buna göre kaç kcal'lik bir kombi almam gerekiyor? ayrıca radyatörlerin uzunluğunu artırmam gerekiyor mu? (33 metrekare bir salonumuz var 1,50'lik radyatör var ısıtamıyoruz oraya eklemek istiyorum)

bilen arkadaşlar bişeyler yazarsa memnun olurum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berden -- 13 Ağustos 2007; 19:52:28 >

sanma şahım, herkesi sen sadıkane yar olur.
herkesi sen dostun sandın, belki ol ağyar olur.
sadıkane, belki ol cihana serdar olur.
yar olur, ağyar olur, serdar olur, dildar olur.

12054 Mesaj
13 Ağustos 2007; 20:02:40 

Kullandığım Vaillant kombi made in Germany,yani Alman malı.Kimsenin kimseyi kandırdığı yok laf atmak yerine oturur menşeine bakarsınız.Buradan sallamakla olmuyor.Polonya vs vs diyenlere duyurulur.
Zamanında Bosch buzdolaplarına da Çin malı deniyordu NE OLDU??( ) Kanıtlayınca susuverdiler.Herkes bildiği konu hakkında yorum yapmalı.İnsanlar buradan okuduklarıyla mal alıyorlar.ECA'nın da burada üretim yapmadığı ve montajla işi götürdüğü ortaya çıktı.Bakın iyi veya kötü demiyorum ama burada insanlara Türk malı kombi demeyin.Milliyetçilik duygularını gaza getiriyorsunuz.Dolaylı olarak Türkçe isimli ithal mal alıyorsunuz.Yukarıdaki arkadaşa da katılıyorum zaten Protherm yerine ECA alırdım demiş.Ben olsam aynı şekilde hareket ederdim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi candogan62 -- 13 Ağustos 2007; 20:03:33 >

6 Mesaj
14 Ağustos 2007; 8:04:18 

Dünyanin en iyi kombilerinin Vaillant oldugu söyleniyor, fakat bu tanim, sadece Almanya 'da uretilip satilan modeller icin gecerliymis. Turkiye 'ye gelen modellerde, tum parcalar Alman mali degilmis. Bazi yerleri degisime ugrayarak Turkiye 'ye giriyorlarmis. Bilmiyorum bunun asli var mi.

3991 Mesaj
14 Ağustos 2007; 11:22:45 

quote:

Orjinalden alıntı: berden

Arkadaşlar herkese selamlar
bu hafta içinde bir kombi alacağız, size bir danışayım dedim. ayrıca yazılanların oldukçada faydası oluyor.

şu ana kadar katı yakıtlı kat kaloriferi yakıyorduk. yakıyorduk diyorum ısınıyorduk demiyorum çünkü kat kaloriferinin kalitesizliğinden mi radyatörlerin eksik ve kalitesizliğinden mi bilmiyorum iyi ısınamıyorduk.

Bizim evin kullanılabilir alanı 125 metrekare, ve 3 senelik bina. mütahit toplamda 6,5 metre radyatör kullanmış. ev doğu batı yönünde, yani sabah bir taraf güneş görüyor akşam diğer taraf. ayrıca binanın bir tarafı boş ve ısı yalıtımı yok, çıplak tuğlalar görünüyor :) ha birde yüksek giriş kat ve bodrumun üzerinde oturuyoruz. altımızda boş yani.

şimdi buna göre kaç kcal'lik bir kombi almam gerekiyor? ayrıca radyatörlerin uzunluğunu artırmam gerekiyor mu? (33 metrekare bir salonumuz var 1,50'lik radyatör var ısıtamıyoruz oraya eklemek istiyorum)

bilen arkadaşlar bişeyler yazarsa memnun olurum

125 m2 kullanım alanında 6,5 m radyatör bence az. Isınamamanızın nedenide bence budur. Isı yalıtımı olmaması nedeniyle 9-10 m civarı olsa sorununuz kalmaz diye düşünüyorum. Öncelikle tecrübeli bir firmaya keşif yaptırıp radyötörlerinizi arttırın. Normal şartlarda evinize 20.650 kcal ( 24 Kw ) lik kombi yeterli olacaktır.

3991 Mesaj
14 Ağustos 2007; 11:59:00 

quote:

Orjinalden alıntı: candogan62

Kullandığım Vaillant kombi made in Germany,yani Alman malı.Kimsenin kimseyi kandırdığı yok laf atmak yerine oturur menşeine bakarsınız.Buradan sallamakla olmuyor.Polonya vs vs diyenlere duyurulur.
Zamanında Bosch buzdolaplarına da Çin malı deniyordu NE OLDU??( ) Kanıtlayınca susuverdiler.Herkes bildiği konu hakkında yorum yapmalı.İnsanlar buradan okuduklarıyla mal alıyorlar.ECA'nın da burada üretim yapmadığı ve montajla işi götürdüğü ortaya çıktı.Bakın iyi veya kötü demiyorum ama burada insanlara Türk malı kombi demeyin.Milliyetçilik duygularını gaza getiriyorsunuz.Dolaylı olarak Türkçe isimli ithal mal alıyorsunuz.Yukarıdaki arkadaşa da katılıyorum zaten Protherm yerine ECA alırdım demiş.Ben olsam aynı şekilde hareket ederdim.

Bu mantıkla hareket edersek Vaillant'ında Almanya da üretim yapmadığı ve montajla işi götürdüğü ortaya çıkar gibi bir sonuca ulaşılabilir. Neden derseniz, Passaden arkadaşımız yukarıda çok güzel açıklamış. Dediği gibi hemen hemen bütün kombilerde;

Geri kalan parçalarda da fazla fark olamaz - aynı fanlar ve sensörler.... dir.
Yine arkadaşımızın dediği gibi " Kombilerde fark Ana kartlarda, brülörlerde ve esenjörlerde öne çıkar - bü yüzden yerli olsun, yabancı olsun iyi malzeme kullanan kombi hemen fark edilir. "

Evet ECA yukarıda ismi geçen parçaları alıyor ama Vaillant bunları almıyor, kullanmıyor sanmayın. Ayrıca bundan daha doğal birşey de olamaz. Firmalar kendisi bu işe girmek yerine, işinde ekol olan ve tek işi bu olan firmalardan parça temin ederler. Örneğin Viesmann bile sirkülasyon pompasını Grundfoss firmasına yaptırmaktadır ve bu firma kendi ürettiği pompa üzerine yaptıkları anlaşma gereği Viessmann markası basmaktadır.
Sonuç olarak Vaillant ne kadar Made in Germany yazmayı hak ediyorsa ECA da Made in Turkey yazmayı hak ediyor. Çünkü bu parçalar dışındaki anakartları, paslanmaz çelik brülörleri, paslanmaz çelik eşanjörleri ülkemizde ve ECA tarafından üretilmektedir. Yine dediğimiz gibi kalite farklarıda buralardan kaynaklanmaktadır.
Son olarak günümüzdeki Vaillant'ın, 1995 yıllarında satılan titanyum alaşım brülörleri olan kombiler olmadığını, şimdilerde normal hermetik modellerinde bakır-demir alaşımından brülör ve eşanjör imal ettiklerini hatırlatmak ve bilgilerinize sunmak isterim. Kötüdür anlamında söylemiyorum ama gerçek budur. Selamlar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ege45 -- 14 Ağustos 2007; 12:01:19 >

928 Mesaj
14 Ağustos 2007; 12:01:32 

quote:

Orjinalden alıntı: Ege45

125 m2 kullanım alanında 6,5 m radyatör bence az. Isınamamanızın nedenide bence budur. Isı yalıtımı olmaması nedeniyle 9-10 m civarı olsa sorununuz kalmaz diye düşünüyorum. Öncelikle tecrübeli bir firmaya keşif yaptırıp radyötörlerinizi arttırın. Normal şartlarda evinize 20.650 kcal ( 24 Kw ) lik kombi yeterli olacaktır.

cevap verdiğin için teşekkür ederim Ege.
birşey daha sormak istiyorum;
bir kaç markanın kombileri hakkında bilgi aldım ve onlara evin durumunu anlattım. Çoğu yoğuşmalı kombiyi gereksiz buldu, normal bir kombi yeterli olur dediler. Acaba nasıl bir kombi almalıyım. bir kere alıcaz ve iyisi olsun... radyatörün uzunluğunu 9 metreye çıkaracağız, Yoğuşmalı kombi gerçekten gereksiz mi? Birde marka hakkında okuduklarımdan sonra kafamda biraz şekillendi ama hangi marka bu şartlara uygun olur?
Teşekkürler

sanma şahım, herkesi sen sadıkane yar olur.
herkesi sen dostun sandın, belki ol ağyar olur.
sadıkane, belki ol cihana serdar olur.
yar olur, ağyar olur, serdar olur, dildar olur.

6670 Mesaj
14 Ağustos 2007; 12:15:53 

Gönül kimi severse güzel odur. P.M. olarak yazdım. Saygılarımla...

3991 Mesaj
14 Ağustos 2007; 12:28:10 

quote:

Orjinalden alıntı: PASSADEN

berden arkadaşım;

Alıntı yaptığım yazı size bir fikir verecektir. Daha ayrıntı ve özel bilgi isterseniz PM den ulaşabilirsiniz..

PASSADEN arkadaşım;

Ağzına eline sağlık. Çok güzel özetlemişsin. Aynen katılıyorum. Tek fark siz Ferroli ve ECA diyorsunuz ben ise ECA ve Ferroli diyorum. Yerleri değişik yani..

21 Mesaj
14 Ağustos 2007; 12:33:56 

ARKADAŞLAR BU KONUDA ASIL AYRIM I UNUTUYORSUNUZ.HEPİNİZİN BELİRTTİĞİ GİBİ KOMBİ FİRMALARININ KULLANDIĞI EKİPMANLARIN ANA ÜRETİCİLERİ WİLLO,GRUNDFOS,SİEMENS VE HONEWEL'DİR.VE ANLAŞMALAR DOĞRULTUSUNDA BURADA ÜRETTİRDİKLERİ CİHAZLARA KENDİ MARKALARINI DA VURDURUYOR OLABİLİRLER AMA ARADAKİ FARK BİR KOMBİ MARKASI BU ÜRETİCİLERİN ÜRÜNLERİ ARASINDAKİ A SINIFI EKİPMANLARI KOMBİLERİNDE KULLANIRKEN DİĞERLERİ PİYASA TABİRİ İLE PİYASA MALI ÜRÜNLERİNİ TECİH ETMEKTEDİRLER. NE YAZIKKİ BİZLER BU İŞİ YAKIN TAKİP EDEN KİŞİLER OLARAK DAHİ BU AYRINTILARI BİLMEMEKTEYİZ. SONUÇ OLARAK AYNI İSİM ALTINDA(WİLLO,GRUNDFOS,...) KULLANILAN PARÇALARDA DAHİ KALİTE,FONKSİYON, VERİM,ERGONOMİ VE EKONOMİ FARKI ORTAYA ÇIKIYOR.BU SADECE KOMBİ OLARAK DEĞİL BUZDOLABI,ÇAMAŞIR MAKİNASI,TELEVİZYON,KLİMA GİBİ ÜRÜNLERDE DE MEVCUT.SONUÇ OLARAK PİYASADA Kİ FİYAT YELPAZESİNİN BU KADAR GENİŞ OLMASIDA BUNDAN KAYNAKLANMAKTA.HİÇ BİRİMİZ APTAL DEĞİLİZ KİMSE DE BİZE KARGAYI PAPAĞAN OLARAK SATAMAZ.TABİ BU AYRIMI BİLİRSEK.İYİ ÜRÜN İYİ PARA.GERİSİ GEYİK MUHABBETİ

6670 Mesaj
14 Ağustos 2007; 17:34:00