Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (574. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
41.240
Cevap
277
Favori
4.325.756
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 572573574575576
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sayın üstadım ariston genius premium yoğuşmali kombi 24 kw Özellikleri bosch classic condense den biraz fazla gibi sizce hangisini tercih etmeliyim.Saygılar A_E
  • quote:

Orijinalden alıntı: dellyozzy

quote:

Orijinalden alıntı: memint

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: intererdem

quote:

arkadaşalar tekar selamlar...

eklediğim reğimdeki gibi petekelere sahip evime taktırabileceğim. fiyat performans açısından en uygun kombi nedir. 1500 tl gibi bir bütcem var çok az daha zorlayabilirim..

evin salon ve oturma odası güney cephe. akşama kadar güneş alıyor. istanbul kurtköyde mantolaması yapılmış yeni site de. peteklerin hepşi sanırımı ayrı hatlara sahip.çünkü kombi bağlantı yerinde 7 mavi 7 kırmızı hat gelmiş.

şimdi bu bilgiler doğrultusunda bana ne önerirsiniz daha önce bocsh un condense 2000 modeli vardı önerilen.

yardımlarınızı bekliyorum...

En uygun piremiks yoğuşmalı eğer internetten alacaksanız

Maddi durumunuza en uygun tam yoğuşmalı Demirdöküm Nitromiks (taksitle alacağınızı düşünerek 125x12=1500+kargo= 1530 tl 150 montaj ve ufak tefek parça toplamda 1700 tl yi bulur.
    http://www.bykombi.com/DEMIRDOKUM-Nitromix-Yogusmali-Kombi-247KW21242kcalh,PR-355.html

Yerelde fiyatlar değişebilir mesela bu ürüne 2000 tl diyebilirler çok araştırmak lazım yerelde montaj dahil iyi fiyata bulmaya çalışın.

şimdiye kadar okuduklarım arasında genelde fiyat performansta ferroli yada bosch u önermişlerdi ama.demirdökümü görünce sasırdım açıkcası...

tabi konu hakinda yeterli bilgiye sahip olmadığım için her türlü yönlendirmeye açığım.

sonuçta bir kere alınacak bir ürün. sorunsuz olmasını istemek en doğal hakkım...:)

PETEK BOYLERINA NE DİYORSUNUZ...?????

Bu bütçe ile Ferroli Domitech, Bosch Classic Plus veya ECA Confeo Plus arasından tercih yapıp ek olarak oda termostatı da almanızı öneririm. Kombiler konvansiyonel tipte olup 1100-1200 TL civarıdır.Montaj+termostatla birlikte en fazla 1500 olur. Kombiye karar verirken yerel servis kalitesi vb konulara dikkat edin...

NOT: Petek boyları yeterli görünüyor.

bu durumda yogusmali kombi fikrinden vazmi gecmeliyim.ayrica benim ev icin yeterli dediginiz peteklerde dolasacak sicak su yogun kis doneminde 55*c yi gececek mi?bu sebeplemi konvasyonel almaliyim.
    Konu hakkinda deneyimli arkadaslardan yardim bekliyorum..

Neden yoğuşmalıdan vaz geçmelisiniz ki? 7 m.peteğinizle yoğuşmaya engel bir hal yok. Isınmada problem olur, kışın sürekli 55 derecenin üzerinde yakmanız gerekirse, yoğuşmadan azami tasarruf için o zaman seneye soğuk olan odaların peteklerini arttırırsınız. Hatta bunu yaparken en küçük olanı çıkartır, diğer odalardakileri birbiri arasında değiştirirsiniz.
    İşte size 3 yeni nesil premix yoğuşmalı seçenek. Bütçenize ve ödeme durumunuza göre karar veriniz. Unutmayın ki kombi 10 yıllık periyotta kullanılsın diye alınır. İlk başta fazla gibi görünen masraf size artı değer olarak geri dönebilir. Ancak sonuçta ne yazık ki para konuşur. Ödeme imkanı hiç yoksa son bölümde belirtilen yoğuşmasız seçenekleri de düşünebilirsiniz.

1- Bosch Classic Condense 22 kW 1.700 TL
    Bosch Premix linki
    2- Ariston Genus Premium 24 kW 1.650 TL
    http://www.bykombi.com/ariston-genius-premium-yogusmali-kombi-24-kw-20640kcalh,PR-389.html
    3- Ariston Clas Premium 24 kW 1.500 TL
    http://www.bykombi.com/ariston-clas-premium-yogusmali-kombi-24-kw-20640kcalh,PR-388.html
    NOT: Ariston Genus Premium'un, Class'a göre artıları; zengin donanımlı ve zamanlayıcılı lcd ekran ve yarı otomatik su doldurma özelliğidir. Dİğer aksamı ve teknolojisi bire bir aynıdır. 150 TL fark bundan ileri gelmektedir. Siteler güvenilirdir.
    "Bu fiyatlar yüksek önemli değil yoğuşmasız olsun"derseniz;
    Bosch Classic Plus veya Ferroli Domitech işinizi fazlasıyla görür. Bu kombiler de kombitoptancisi.com sitesinden 1.100 TL ye evinize gelir.

TERCİH NOTU: Bosch Classic Condense'i öne çıkaran bir diğer özellik, BOSCH FR 10 modülasyonlu oda termostatı 100 TL. Ariston'da ise 220 TL Bu nedenle arada fazla fiyat farkı kalmaz. Yoğuşmalı kombiler modülasyonlu oda termostatları ile alınırsa % 5 den fazla tasarruf sağlandığı gibi sağlıklı ortam yaratır.
    http://webden-al.com/Bosch-FR-10-Program-saatli-oda-kumandasi,PR-1133.html
    http://www.kombi.com/urun.php?prod=Ariston-RC-W-Kablolu-modulasyonlu-Oda-Termostati-Klima-Manager-(-Remocon-)-0--10011
    Örnek olarak sadece Bosch Classic Condense maliyetini çıkaralım. 1.700 kombi+100 TL oda termotatı+50 TL kargo ve evde kombi bedeli ödeme+ 200 TL montaj (site size yetkili servis bulur)= 2.050 TL
    "Taksitle olsa düşünürdüm" dediğinizde ise kombi.com Sitesini tercih edeceksiniz.
    KOMBİ 1.900 TL LİNK
    http://www.kombi.com/urun.php?prod=BOSCH-Classic-Condense-Hermetik-Yogusmali-Kombi-(18576kcal/h)-21,6kw-18576--236
    Oda Termostatı 118 TL link
    http://www.kombi.com/urun.php?prod=Bosch-FR10-Dijital-Gostergeli-Modulasyonlu-Oda-Termostati-0--351
    MONTAJ 180 TL LİNK
    http://www.kombi.com/index.php?cat=Kombi-Montaji--YA1
    1900+180+118= 2.200/12 ayda 184 TL taksitle +30 TL kargo. Kombiyi uzun süre kullanacağınız düşünülürse, taksitle almanızı öneririm.

Şimdi ucuz diye alacağınız Ferroli Domitech'i taksitlendirelim.
    KOMBİ 1.270 TL
    http://www.kombi.com/urun.php?prod=FERROLI-Domitech-Hermetik-Konvansiyonel-Kombi-(20640kcal/h)-24kw-20640--120
    Termostat 118 TL
    http://www.kombi.com/urun.php?prod=Ferroli-Modulasyonlu-Dijital-Oda-Termostati-(Oval)-0--10137
    Montaj 150 TL.
    1.270+118+150= 1.538 TL/12 taksit 128 TL aylık taksit.
    Bence bu işe soyunan hiç kimseyi üzmeyecek yoğuşmalıda 184 TL taksit, yoğuşmasızda 128 TL taksit. Kararı siz vereceksiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: sserin

quote:

Orijinalden alıntı: tuğberk23

Vitodens 100 Yoğuşmalı 26 kw-(22.360 kcal/h) yada bu sizce hangisi

Tuğberk, Viessmann Vitodens 100 premix yoğuşmalı kombiyi kesinlikle öneririm. Senin eve de rahatlıkla yeter. Yeter ki fiyatı uygun gelsin sana.
    ALternatif kombi olarak da, yoğuşmaya uygun kombi sıcaklığı bandı 30-50 derece arasında 23.400 kcal/h 27 kW ısıtma gücünde olan Buderus GB012 yi de öneririm. Vitodens gibi premix değil condense yoğuşmalı olsa da daha uygun fiyatlı bir alternatif olarak aklınızda bulunsun.
    Yoğuşmaya uygun 30-50 derece aralığında 25,5 kW ısıtma gücüne ulaşan Vaillant 296/3-5 yoğuşmalı da Vitodens gibi sizin ve yeterli olacaktır.
    Bunlardan hangisi fiyat olarak cazip gelirse onu alabilisiniz.
    Yalnız condense yoğuşmalı olsa da Buderus GB012 yi seçerseniz 2 avantajınız olacaktır. İlki 27 kW ya ulaşan ısıtma gücü ile 160 m2 net evinize yoğuşmalı için yeter-yetmez tereddütlerimizden kesinlikle kurtaracaktır. Ayrıca bu modele özgü OTM-P modülasyonlu oda termostatı sadece 125 TL dir. Diğer markaların ise 2 katında çok daha yüksek. Örneğin fiyat alırken "modülasyonlu(e bus iletişimli) oda termostatı ile fiyat verin" derseniz, fiyat farkını daha net göreceksiniz. Condense yoğuşmalı olduğu için en fazla % 3 olabilir. Bu yıllık 1.000 TL doğalgazda 30 TL fazlaya karşılık gelir.
    Kolay gelsin.

hocam internette yakıt tüketimleri arasında %3 ten fazla fark var ama
    Vitodens 100 Yoğuşmalı 26 kw-(22.360 kcal/h) tüketim değeri .. (50/30 °C) 2.51 m³/h
    buderusinki ise Yakıt Tüketimi (50/30 °C) 2.75 m³/h
    yaklaşık % 9 var tüketim olarak..
    yoksa ben yanlışmı hesapladım.. kapasitefarkından dolayı net % kaç fark olur
    teşekkür ederim işginiz için hocam

• iyi günler arkadaşlar ben birşey merak ettim onu sormak istedim malum günlerdir kombi araştırması ve kararsızlıkları içerisindeyim sonunda iki kombide karar kıldım ama hangi olduğuna bir türlü karar veremedim ilk eca confeo premix 24 kw diğeri bosch Classic Condense (28 kw) işte sorunda burda başıyo bosch un satış sitelerindeki verilerinde yakıt tüketimi 2,10 olarak geçiyor her yerde ama kendi sitesindeki broşürde 2,8 olarak belirtiyorlar eca da 2,33 olarak kafamı karıştıran sorun bu kombi satış sitelerindeki farklı bir modelmi yoksa kendi sitelerindeki broşürdekiyle aynımı onu merak etmiştim bir türlü karar veremiyorum bu kombilerden kulalan arkadaşlardan yardım özellikle bosch çok tavsie ediliyor bundaki sebeb nedir bir artısı benim bildiğim buderusla aynı malzemeye sahip oldukları aynı fabrikadan çıktıkları bunun dışında yakıt tasarruf verim açısından kullanan arkadaşlardan yardım bekliyorum

bosch kendi sitesindeki broşürü görmek isteyenler için
    http://www.bosch.com.tr/content/language1/downloads/CLASSIC_CONDENSE(1).pdf

buda bir sitedeki özellikleri
    http://www.bykombi.com/index.php?do=catalog/product&pid=462
    aynı ürünmü farklı ürünlermi

• quote:

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: intererdem

quote:

arkadaşalar tekar selamlar...

eklediğim reğimdeki gibi petekelere sahip evime taktırabileceğim. fiyat performans açısından en uygun kombi nedir. 1500 tl gibi bir bütcem var çok az daha zorlayabilirim..

evin salon ve oturma odası güney cephe. akşama kadar güneş alıyor. istanbul kurtköyde mantolaması yapılmış yeni site de. peteklerin hepşi sanırımı ayrı hatlara sahip.çünkü kombi bağlantı yerinde 7 mavi 7 kırmızı hat gelmiş.

şimdi bu bilgiler doğrultusunda bana ne önerirsiniz daha önce bocsh un condense 2000 modeli vardı önerilen.

yardımlarınızı bekliyorum...

En uygun piremiks yoğuşmalı eğer internetten alacaksanız

Maddi durumunuza en uygun tam yoğuşmalı Demirdöküm Nitromiks (taksitle alacağınızı düşünerek 125x12=1500+kargo= 1530 tl 150 montaj ve ufak tefek parça toplamda 1700 tl yi bulur.
    http://www.bykombi.com/DEMIRDOKUM-Nitromix-Yogusmali-Kombi-247KW21242kcalh,PR-355.html

Yerelde fiyatlar değişebilir mesela bu ürüne 2000 tl diyebilirler çok araştırmak lazım yerelde montaj dahil iyi fiyata bulmaya çalışın.

şimdiye kadar okuduklarım arasında genelde fiyat performansta ferroli yada bosch u önermişlerdi ama.demirdökümü görünce sasırdım açıkcası...

tabi konu hakinda yeterli bilgiye sahip olmadığım için her türlü yönlendirmeye açığım.

sonuçta bir kere alınacak bir ürün. sorunsuz olmasını istemek en doğal hakkım...:)

PETEK BOYLERINA NE DİYORSUNUZ...?????

Bu bütçe ile Ferroli Domitech, Bosch Classic Plus veya ECA Confeo Plus arasından tercih yapıp ek olarak oda termostatı da almanızı öneririm. Kombiler konvansiyonel tipte olup 1100-1200 TL civarıdır.Montaj+termostatla birlikte en fazla 1500 olur. Kombiye karar verirken yerel servis kalitesi vb konulara dikkat edin...

NOT: Petek boyları yeterli görünüyor.

bu durumda yogusmali kombi fikrinden vazmi gecmeliyim.ayrica benim ev icin yeterli dediginiz peteklerde dolasacak sicak su yogun kis doneminde 55*c yi gececek mi?bu sebeplemi konvasyonel almaliyim.
    Konu hakkinda deneyimli arkadaslardan yardim bekliyorum..

Krokiye göre net 116 m2 ısıtma alanı olan, İstanbul'da, yalıtımlı ve güneş alan evinize, toplamda 7m petek+havlupan, yoğuşmalı kombi kullanımı için yeterli olacaktır. Kombinin oda termostatı ile birlikte kullanılması bence zorunlu. Bütçenize göre klasik kombi (+montaj+termostat) önerisi yaptım, peteklerdeki su 55 dereceyi geçeceği öngörüsüyle değil. Eğer bütçeyi yeteri kadar arttırabiliyorsanız tabi ki yoğuşmalı kombiyi öncelikle öneririm.

• quote:

Orijinalden alıntı: alierdogan32

Sayın üstadım ariston genius premium yoğuşmali kombi 24 kw Özellikleri bosch classic condense den biraz fazla gibi sizce hangisini tercih etmeliyim.Saygılar A_E

Hangi özellikleri? Zamanlayıcı son derece ucuz bir parça. Kombilerin çoğunda olmaz. Ayrıca yoğuşmalı kombide hiç gerekli değil. Oda termostatı ile ısı sabitlemeye çalışırken, zamanlayıcı ile belirli zamanlarda yakmanın mantığı olamaz.
    Başka bir fark olarak yarı otomatik su doldurma, bence özellik dahi sayılmaz. Ben başka göremedim. Ne olduğunu ve ne yarar sağlayacağını siz söyleyin.

İkisi de premix yoğuşmalı, oldukça verimli, problemsiz ve sağlanan fayda+kalite/fiyat kriteri yüksek kombilerdir. Bence Bosch Classic Condense, Buderusun da kullandığı aluminyum-silisyum-magnezyum alaşımlı eşanjörü (Aristonda paslanmaz çelik sarımlı) ve ses düzeyini 32-36 db olarak belirtmesiyle (Ariston db olarak belirtmiyor sadece süper sessiz diyor), 150 m2 ye kadar olan evlerde ve 12 m ye kadar peteği beslemesiyle biraz öne çıkar.
    Hatta aynı fiyat olduğu varsayarsanız, oda termostatı fiyatları Bosch için 100 TL, Ariston için 220 TL. Bu dahi bir tercih nedeni olmalıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 14 Temmuz 2011; 1:02:04 >

• quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: justjust

Üstadlar merhaba.

Şuan oturduğum ev sıfır ekimde taşındım.Toplam 20 daire var ben 1. kattayım (giriş üstü) Geçtiğimiz kış merkezi sistemle ısındık. Mütahit binayı yaparken doğalgaz tesisatınıda döşedi.Bulunduğum ilçeye doğal gaz geldi ve geçiş yapacağız.

-Ankaranın bir ilçesindeyim. Ankaraya göre yaklaşık 3 derece daha soğuk oluyor.
    -Toplam petek boyu 6,5 metre Baymak marka.
    -Ev iç kullanım toplamı yaklaşık 91 metrekare.
    -Camlar çiftcam pimapen.
    -Ev kuzeye bakıyor (Akşama doğru saat 4-5 ten sonra güneş almaya başlıyor. Diğer tarafı doğuya bakıyor fakat yan tarafta bina oduğu için pek güneş almıyor.
    -Binanın dış yalıtımı yapılmış durumda.
    -Dairemin alt katı daha küçük. Yani kuzeye bakan dış cephesi alt kata göre 1 metre civari dışa doğru çıkıntı var.

----------metrekare-----petek uzunluğu
    salon-------25,6---------200 cm
    Antre-------11-----------60 cm
    Tuvalet-----2,1----------yok
    Banyo------3,8----------50 cm
    Mutfak-----10,4---------50 cm
    Yatak od.--13,1--------100 cm
    Küçük od.--9,3----------90 cm
    Oturma od.15,5--------100 cm
    TOPLAM----90,8--------650 cm

Bu konuyu uzun uzun okudum. Üstadların yorumları üzerine yoğuşmalı düşündüm. 1.si daha ağır basıyor.
    1. Ferroli EConcept Tech 25c
    2. Bosch Classic Condense (2841)

Tam kararımı vermişken evin iç kullanım metrekaresini yanlış biliyomuşum.(115). Meğer yaptığım ölçümlerde yaklaşık 91 metrekare çıktı. Kombi teklifi aldığım firma yoğuşmalıya gerek yok dedi. Kafam karıştı.
    Mümkünse üstatlardan yorum bekliyorum.

Daireme göre yoğuşmalı tercih etmeli miyim?
    Hermatiğe göre vereceğim fiyat farkına değer mi?
    Eğer yoğuşmalı öneriyosanız. EConcept Tech 25c yada Bosch Classic Condense (2841) hangisini tercih etmeliyim? Yada başka kombi öneriniz var mı?
    Eğer hermatik öneriyosanız daireme uygun hangi ürün önerirsiniz?
    Teşekkürler saygılar.

Merhaba,

Herşeyden önce mevcut peteklerle, geçen kış ısınma deneyimlerinizi göz önünde tutarak, tesisat suyu sıcaklığı 40-50 dereceyken ısınabileceğinize kanaat getiriyorsanız yoğuşmalı kombi kullanmanız teknik olarak mümkündür. Yine de mümkünse toplam petek mesafesini 1 mt kadar (oturma odası +50 cm, mutfak +20 cm, antre +30 cm) arttırmanızı öneririm. Yoğuşmalı kombiler, özellikle premiks yoğuşmalılar kombi teknolojisinde gelinen en üst seviyeyi temsil etmektedir. Size gerek görmeyenler bunun gerekçesini de açıklamalılar. Kesinlikle konvansiyonel kombi kullanılmamalı demiyorum, ama mümkünse, bütçeniz uygunsa premiks yoğuşmalı tercih etmenizi öneririm. Bosch Classic Condens, Ariston Genus Premium (24 Kw) uygun çözümler olacaktır. Para ve karar sizin...

Sanırım oturma odası güneş alıyor ve ısınmada problem olmuyor. O nedenle 1 m. petek yeterli görülmüş.Yetmezse arttırılması değerlendirilebilir.
    Bu durumda Bosch Classic Condense seçimi daha akılcı seçim olacaktır. Eşit fiyatta Ferroli Econcept Tech'de tercih edilebilir. Sanırım Ferroli premix 300-400 TL daha fazla.

Oturma odası akşam 4-5 den sonra çapraz güneş alıyor. Bosch Classic Condense 1890 TL Ferroli Econcept Tech'de 2160 TL fiyat teklifi aldık. Ferroli premix derken Ferroli Econcept Tech'imi kastetmiştiniz? Bosch Classic Condense'de premix özellik var mı?
    Bu yıl petek arttırımı yapmayayım diyorum. Duruma göre seneye olabilir. Buna göre Bosch Classic Condense mu yoksa Ferroli Econcept Tech mi? sizce.
    Şuanki petek uzunluğuna (6.5 metre) göre bu yoğuşmalı kombilerden performans alabilir miyim?

• quote:

Orijinalden alıntı: yeniceri

quote:

Üstadlar merhaba.

Şuan oturduğum ev sıfır ekimde taşındım.Toplam 20 daire var ben 1. kattayım (giriş üstü) Geçtiğimiz kış merkezi sistemle ısındık. Mütahit binayı yaparken doğalgaz tesisatınıda döşedi.Bulunduğum ilçeye doğal gaz geldi ve geçiş yapacağız.

-Camlar çiftcam pimapen.
    -Ev kuzeye bakıyor (Akşama doğru saat 4-5 ten sonra güneş almaya başlıyor. Diğer tarafı doğuya bakıyor fakat yan tarafta bina oduğu için pek güneş almıyor.
    -Dairemin alt katı daha küçük. Yani kuzeye bakan dış cephesi alt kata göre 1 metre civari dışa doğru çıkıntı var.

Bu konuyu uzun uzun okudum. Üstadların yorumları üzerine yoğuşmalı düşündüm. 1.si daha ağır basıyor.

Tam kararımı vermişken evin iç kullanım metrekaresini yanlış biliyomuşum.(115). Meğer yaptığım ölçümlerde yaklaşık 91 metrekare çıktı. Kombi teklifi aldığım firma yoğuşmalıya gerek yok dedi. Kafam karıştı.

Eğer yoğuşmalı öneriyosanız. EConcept Tech 25c yada Bosch Classic Condense (2841) hangisini tercih etmeliyim? Yada başka kombi öneriniz var mı?
    Teşekkürler saygılar.

Merhaba, dairenizdeki mevcut petek boyları tam sınır değerde ankaranın soğuk havası herkesce bilinen birşey ondan 3 c daha soğuk oluyorsa bu petekler yetersiz gelebilir. Yalıtım olması nedeniyle belki sorun olmayacak yeterlide olacaktır dediğim gibi iklim şartlarını düşündüğümde bu ihtimali göz ardı edemiyorum normal şartlarda yalıtımlı bir alan için yeterlidir diyebiliriz.

Yoğuşmalı olmaz diyenlere kulağınızı kapatacaksınız bahsetitğniiz iki cihazdan birini tercih edeceksiniz ikisinden hangisi olacağına siz karar verin. İkiside alınacak cihazlar.

İyi bir konvansiyonel kombi ile yoğuşmalı arasında nerdeyse fark yok gibi birşey o nedenle en başında vereceğiniz belki piyasadaki bir çok modele göre 300-400 tl lik bir farkı çokta önemsemeyin. Uzun vadede tasarruf olarak size geri dönecektir.

Bunun dışında konvansiyonel kombi almayı düşünüyorum diyorsanız ferroli domitech modelini öneriyorm. İnternet ortamında 1100-1200 tl 5 yıl garantili incelemenizi tavsiye ederim.

Şuana kadar hep yoğuşmalı kombi üzerine yoğunlaşmıştım. O yüzden hermatik kombiler arasında yoğuşma özelliği dışında başka fark bilmiyorum.

Bosch Classic Condense 1890 TL Ferroli Econcept Tech'de 2160 TL fiyat teklifi aldık. ferroli domitech için ise 1190. Arada yaklaşık 1000 TL fark var. Bu büyük fark. Daireme göre sizce ferroli domitech'mi yoksa diğer yoğuşmalılardan birinimi tercih edeyim. Performansları nasıl olur? Eğer Yoğuşmalı seçersem sizce tahmini kaç yılda amorti eder. Teşekkürler.

• quote:

quote:

quote:

Vitodens 100 Yoğuşmalı 26 kw-(22.360 kcal/h) yada bu sizce hangisi

Tuğberk, Viessmann Vitodens 100 premix yoğuşmalı kombiyi kesinlikle öneririm. Senin eve de rahatlıkla yeter. Yeter ki fiyatı uygun gelsin sana.
    ALternatif kombi olarak da, yoğuşmaya uygun kombi sıcaklığı bandı 30-50 derece arasında 23.400 kcal/h 27 kW ısıtma gücünde olan Buderus GB012 yi de öneririm. Vitodens gibi premix değil condense yoğuşmalı olsa da daha uygun fiyatlı bir alternatif olarak aklınızda bulunsun.
    Yoğuşmaya uygun 30-50 derece aralığında 25,5 kW ısıtma gücüne ulaşan Vaillant 296/3-5 yoğuşmalı da Vitodens gibi sizin ve yeterli olacaktır.
    Bunlardan hangisi fiyat olarak cazip gelirse onu alabilisiniz.
    Yalnız condense yoğuşmalı olsa da Buderus GB012 yi seçerseniz 2 avantajınız olacaktır. İlki 27 kW ya ulaşan ısıtma gücü ile 160 m2 net evinize yoğuşmalı için yeter-yetmez tereddütlerimizden kesinlikle kurtaracaktır. Ayrıca bu modele özgü OTM-P modülasyonlu oda termostatı sadece 125 TL dir. Diğer markaların ise 2 katında çok daha yüksek. Örneğin fiyat alırken "modülasyonlu(e bus iletişimli) oda termostatı ile fiyat verin" derseniz, fiyat farkını daha net göreceksiniz. Condense yoğuşmalı olduğu için en fazla % 3 olabilir. Bu yıllık 1.000 TL doğalgazda 30 TL fazlaya karşılık gelir.
    Kolay gelsin.

hocam internette yakıt tüketimleri arasında %3 ten fazla fark var ama
    Vitodens 100 Yoğuşmalı 26 kw-(22.360 kcal/h) tüketim değeri .. (50/30 °C) 2.51 m³/h
    buderusinki ise Yakıt Tüketimi (50/30 °C) 2.75 m³/h
    yaklaşık % 9 var tüketim olarak..
    yoksa ben yanlışmı hesapladım.. kapasitefarkından dolayı net % kaç fark olur
    teşekkür ederim işginiz için hocam

Condense-premix kombiler arasında eşit koşullardaki verimlilik farkları % 2-3 ü geçmez dedim. Bunu şöyle bir örnekle açıklayayım; Ferroli Domicondense condense yoğuşmalı, Econcept Tech ise premix yoğuşmalıdır. SEDBUK reel verimlilik testlerinde aralarındaki fark sadece % 2,4 dür(% 88 - 90,4).
    http://www.homeheatingguide.co.uk/efficiency-tables.php?make=Ferroli
    Farklı ısıtma kapasitesinde olanlarda, daha yüksek kapasitede olanlarda yüksek ısıda daha fazla harcaması normal kabul edilebilir. Vitodense 22.400 kcal/h, GB012 23.400 kcal/h ısıtma gücündedir. Yaklaşık % 4,5 ısıtma kapasitesi fazladır. Yakıt sarfiyatına ortalama % 1 etki eder. % 2,4 yaklaşık condense-premix farkı olsa, % 3,4. Daha fazla fark yaratacağını sanmıyorum. Ancak uygulamada görülebilir. Bu Forumda GB012 kullnıcıları paylaşım yapmıştı. Uygulamayı onlardan da sorunuz. Bu sarfiyatları nerden aldınız bilmiyorum ama Firma sitelerinde , ürün broşürlerinde böyle bir veri yoktur.
    Premix ve condense yoğuşmalı sistemde esas olan 55 derece azami kombi ısısını geçmeden yoğuşmadan azami tasarrufu sağlamaktır. Buna göre azami yükle çalışması söz konusu değildir.

• quote:

Orijinalden alıntı: ilkercak

iyi günler arkadaşlar ben birşey merak ettim onu sormak istedim malum günlerdir kombi araştırması ve kararsızlıkları içerisindeyim sonunda iki kombide karar kıldım ama hangi olduğuna bir türlü karar veremedim ilk eca confeo premix 24 kw diğeri bosch Classic Condense (28 kw) işte sorunda burda başıyo bosch un satış sitelerindeki verilerinde yakıt tüketimi 2,10 olarak geçiyor her yerde ama kendi sitesindeki broşürde 2,8 olarak belirtiyorlar eca da 2,33 olarak kafamı karıştıran sorun bu kombi satış sitelerindeki farklı bir modelmi yoksa kendi sitelerindeki broşürdekiyle aynımı onu merak etmiştim bir türlü karar veremiyorum bu kombilerden kulalan arkadaşlardan yardım özellikle bosch çok tavsie ediliyor bundaki sebeb nedir bir artısı benim bildiğim buderusla aynı malzemeye sahip oldukları aynı fabrikadan çıktıkları bunun dışında yakıt tasarruf verim açısından kullanan arkadaşlardan yardım bekliyorum

Aynı ürünlerdir. Ne yazık ki Bosch Sitesindeki broşür uyarmama rağmen değiştirilmedi. Birçok hata var. Bunlardan biri de yakıt sarfiyatı 2,10 m3/h olduğunu Genel Merkezden teyit ettim. Ancak bu dikkat ettiyseniz max yükteki sarfiyat. Min yükte 0,50 m3/h civarıdır. Yoğuşmalı kombide esas olan 55 dereceyi geçmeyen azami kombi ısısında yoğuşmadan tasarruf sağlamak. Bu nedenle bunu ortalama almak mantıksız sayılmaz.
    Eşit teknolojide üretilen, benzer malzemeler kullanılan kombilerin, eşit koşullarda aynı ısıtma gücünde aynı sarfiyatı yapacağını kabul etmek gerekir. Kaldı ki ECA 24 kW, Bosch 22 kW ısıtma gücündedir. Bırakın az yakmasını, ECA'nın eşit koşullarda, ısıtma gücündeki farkla Bosch'tan % 2 fazla yakması anormal değil.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Üstadlar merhaba.

-Camlar çiftcam pimapen.

Teşekkürler saygılar.

Merhaba,

Herşeyden önce mevcut peteklerle, geçen kış ısınma deneyimlerinizi göz önünde tutarak, tesisat suyu sıcaklığı 40-50 dereceyken ısınabileceğinize kanaat getiriyorsanız yoğuşmalı kombi kullanmanız teknik olarak mümkündür. Yine de mümkünse toplam petek mesafesini 1 mt kadar (oturma odası +50 cm, mutfak +20 cm, antre +30 cm) arttırmanızı öneririm. Yoğuşmalı kombiler, özellikle premiks yoğuşmalılar kombi teknolojisinde gelinen en üst seviyeyi temsil etmektedir. Size gerek görmeyenler bunun gerekçesini de açıklamalılar. Kesinlikle konvansiyonel kombi kullanılmamalı demiyorum, ama mümkünse, bütçeniz uygunsa premiks yoğuşmalı tercih etmenizi öneririm. Bosch Classic Condens, Ariston Genus Premium (24 Kw) uygun çözümler olacaktır. Para ve karar sizin...

Sanırım oturma odası güneş alıyor ve ısınmada problem olmuyor. O nedenle 1 m. petek yeterli görülmüş.Yetmezse arttırılması değerlendirilebilir.
    Bu durumda Bosch Classic Condense seçimi daha akılcı seçim olacaktır. Eşit fiyatta Ferroli Econcept Tech'de tercih edilebilir. Sanırım Ferroli premix 300-400 TL daha fazla.

Oturma odası akşam 4-5 den sonra çapraz güneş alıyor. Bosch Classic Condense 1890 TL Ferroli Econcept Tech'de 2160 TL fiyat teklifi aldık. Ferroli premix derken Ferroli Econcept Tech'imi kastetmiştiniz? Bosch Classic Condense'de premix özellik var mı?
    Bu yıl petek arttırımı yapmayayım diyorum. Duruma göre seneye olabilir. Buna göre Bosch Classic Condense mu yoksa Ferroli Econcept Tech mi? sizce.
    Şuanki petek uzunluğuna (6.5 metre) göre bu yoğuşmalı kombilerden performans alabilir miyim?

Bölgenizde yaklaşık 7-8 ay süren ısınma sezonunun belki toplam 1 ay olan -10 derece veya altında soğukların yaşandığı gecelerde kombiyi 50-55 derecenin üstünde kullanmanız gerekebilir. Yani gece örneğin 60 derece ve üstünde yoğuşma verimi düşer, ama gündüz 50 derecelerde yine verimli yoğuşmaya geçecektir. Sezonun diğer en az 6 aylık döneminde mevcut peteklerinizle gece-gündüz yüksek yoğuşma veriminden yararlanmamanız için, ters yönde bir iklim değişikliği yaşanmazsa, hiçbir neden yok. Niçin -10 derece veya altı dediğime gelirsek; mekanların ısı kaybı-petek boyu hesaplarında kullanılan ısıl katsayılar bölgeden bölgeye değişir. Örneğin Ankara ve ilçeleri, İç Anadolu illerinin çoğunun yeraldığı 3. derece gün ısı bölgesinde değerlendirilir. Bu bölge için yapılan ısı hesaplamalarında, dış ortam sıcaklığının -12 derece civarı olduğu kabul edilerek ısı kayıpları ve petek mesafeleri belirlenir. Eviniz her ne kadar pek güneş almıyorsa da yalıtımlı olması nedeniyle ısı kaybınız standartlar dahilinde kabul edilebilir. Dediğiniz gibi petek arttırımını seneye yaptırmanız daha uygun.

Kombiyi montaj ve oda termostatı ile birlikte hesapladığınızda hangisine bütçeniz elveriyorsa onu tercih edin. Kolay gelsin!

• Sayın üstadım değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim . Bosch Classic Condense 18576kcal/h 215 m2 çıkan triplekse kafi gelirmi kış aylarında genelde çatı katı kullanmıyoruz 65 m2 ancak yatılı misafir gelirse üç beş gün açıyoruz.Alt karlardaki misafir odalarıda genelde kapalı duruyor.40 m2.bosch comfort ondense si çok pahalı bunun yerine E.C.A Confeo Premix,ariston genius premium 20640kcal/h modellerinden birinimi 30 kw-25800kcal/h modellerinden birinimi tercih etmeliyim.gerçi FERROLİ Econcept Tech te 21156 kcal/h) arada gibi ne dersiniz.şimdiden teşekkürler.A_E
  • quote:

quote:

iyi günler arkadaşlar ben birşey merak ettim onu sormak istedim malum günlerdir kombi araştırması ve kararsızlıkları içerisindeyim sonunda iki kombide karar kıldım ama hangi olduğuna bir türlü karar veremedim ilk eca confeo premix 24 kw diğeri bosch Classic Condense (28 kw) işte sorunda burda başıyo bosch un satış sitelerindeki verilerinde yakıt tüketimi 2,10 olarak geçiyor her yerde ama kendi sitesindeki broşürde 2,8 olarak belirtiyorlar eca da 2,33 olarak kafamı karıştıran sorun bu kombi satış sitelerindeki farklı bir modelmi yoksa kendi sitelerindeki broşürdekiyle aynımı onu merak etmiştim bir türlü karar veremiyorum bu kombilerden kulalan arkadaşlardan yardım özellikle bosch çok tavsie ediliyor bundaki sebeb nedir bir artısı benim bildiğim buderusla aynı malzemeye sahip oldukları aynı fabrikadan çıktıkları bunun dışında yakıt tasarruf verim açısından kullanan arkadaşlardan yardım bekliyorum

Aynı ürünlerdir. Ne yazık ki Bosch Sitesindeki broşür uyarmama rağmen değiştirilmedi. Birçok hata var. Bunlardan biri de yakıt sarfiyatı 2,10 m3/h olduğunu Genel Merkezden teyit ettim. Ancak bu dikkat ettiyseniz max yükteki sarfiyat. Min yükte 0,50 m3/h civarıdır. Yoğuşmalı kombide esas olan 55 dereceyi geçmeyen azami kombi ısısında yoğuşmadan tasarruf sağlamak. Bu nedenle bunu ortalama almak mantıksız sayılmaz.
    Eşit teknolojide üretilen, benzer malzemeler kullanılan kombilerin, eşit koşullarda aynı ısıtma gücünde aynı sarfiyatı yapacağını kabul etmek gerekir. Kaldı ki ECA 24 kW, Bosch 22 kW ısıtma gücündedir. Bırakın az yakmasını, ECA'nın eşit koşullarda, ısıtma gücündeki farkla Bosch'tan % 2 fazla yakması anormal değil.

yorum ve yardım için tşkler ikisininden birine karar versemde pek bir sıkıntı yok yani aynı verimi ve memluniyeti duyarım diyorsunuz ama bosch bir adım önde gibi yorumlarınızdan anladığım. birde bosch sitesinde fiyat listesinde bu ürünün satış fiyatını 2,350 tl diyor ama internette diğer sitelerde genelde 1700-1800 arası birçok sitede satışı var bunu anlayamıyorum kendi üreticisi bu fiyata satarken bu siteler nasıl bukadar indirimli satabiliyor 500 tl az bir fark değil yani sietede kar ediyor kendi satış noktalarıda bundan dolayı insan biraz kaygılanıyor bu farklar normalmidir nedir bu işin sebebi bu konuda bir bilginiz varmı tşkler

• Merhaba sevgili yorumcular, ustalar,arkadaşlar...

Herkesin derdi kendi evi, benimkide öyle :-) Makineler konusunda hiç bilgim yok. Kısaca kendi durumumu özetleyip, buradaki arkadaşların tavsiyesine uyacağım. Daha önce de forumdaki arkadaşların önerileri doğrultusunda beyaz eşyalarımı almıştım ve çok memnunum. Birkaç gündür doğalgaz tesisat döşeyen ve kombi satan firmaları gezmeme rağmen, biri diğerini kötülüyor, diğeri onun malı şöyle diyor vs.... Velhsaıl kelam, sizler ne derseniz onu alacağım. Geleyim evin durumuna ve bütçeme...

Ev Ispartada. 140 m2 brut diye satın aldık ama net kullanım alanı 115 m2 yi geçmez. petek uzunlugu sanırım 9-10 m. arasında. Kombi taktıran 4 komsum viessman vitopond 100 seçti, bir tanesi ferroli 1700 tl lik olandan(modelini bilmiyorum) bir tanesi buderus(çok sesli çalısıyor, tercih etmıyorum.) Tamamı yoğuşmasız kombiler. Ev en üst kat ama, güneş varsa evin içinde ve bina yalıtımlı.

Sizden ricam yoguşmasız ve çok pahalı olmayan, mumkunse ucuz :-) işimi görecek bir cihaz. Çünkü 2 sene içinde evi satacağım.

max vermeyi düşündüğüm rakam 1500 tl, ki 1000 tl ye viessman vitopond 100 muadili bir cihaz varsa da çok iyi olur :-)

Şimdiden teşekkürler...

• quote:

Neden yoğuşmalıdan vaz geçmelisiniz ki? 7 m.peteğinizle yoğuşmaya engel bir hal yok. Isınmada problem olur, kışın sürekli 55 derecenin üzerinde yakmanız gerekirse, yoğuşmadan azami tasarruf için o zaman seneye soğuk olan odaların peteklerini arttırırsınız. Hatta bunu yaparken en küçük olanı çıkartır, diğer odalardakileri birbiri arasında değiştirirsiniz.
    İşte size 3 yeni nesil premix yoğuşmalı seçenek. Bütçenize ve ödeme durumunuza göre karar veriniz. Unutmayın ki kombi 10 yıllık periyotta kullanılsın diye alınır. İlk başta fazla gibi görünen masraf size artı değer olarak geri dönebilir. Ancak sonuçta ne yazık ki para konuşur. Ödeme imkanı hiç yoksa son bölümde belirtilen yoğuşmasız seçenekleri de düşünebilirsiniz.

Bosch Premix linki
    http://www.bykombi.com/ariston-genius-premium-yogusmali-kombi-24-kw-20640kcalh,PR-389.html
    http://www.bykombi.com/ariston-clas-premium-yogusmali-kombi-24-kw-20640kcalh,PR-388.html
    NOT: Ariston Genus Premium'un, Class'a göre artıları; zengin donanımlı ve zamanlayıcılı lcd ekran ve yarı otomatik su doldurma özelliğidir. Dİğer aksamı ve teknolojisi bire bir aynıdır. 150 TL fark bundan ileri gelmektedir. Siteler güvenilirdir.
    Bosch Classic Plus veya Ferroli Domitech işinizi fazlasıyla görür. Bu kombiler de kombitoptancisi.com sitesinden 1.100 TL ye evinize gelir.

TERCİH NOTU: Bosch Classic Condense'i öne çıkaran bir diğer özellik, BOSCH FR 10 modülasyonlu oda termostatı 100 TL. Ariston'da ise 220 TL Bu nedenle arada fazla fiyat farkı kalmaz. Yoğuşmalı kombiler modülasyonlu oda termostatları ile alınırsa % 5 den fazla tasarruf sağlandığı gibi sağlıklı ortam yaratır.
    http://www.kombi.com/urun.php?prod=Ariston-RC-W-Kablolu-modulasyonlu-Oda-Termostati-Klima-Manager-(-Remocon-)-0--10011
    Örnek olarak sadece Bosch Classic Condense maliyetini çıkaralım. 1.700 kombi+100 TL oda termotatı+50 TL kargo ve evde kombi bedeli ödeme+ 200 TL montaj (site size yetkili servis bulur)= 2.050 TL
    "Taksitle olsa düşünürdüm" dediğinizde ise kombi.com Sitesini tercih edeceksiniz.
    KOMBİ 1.900 TL LİNK
    http://www.kombi.com/urun.php?prod=BOSCH-Classic-Condense-Hermetik-Yogusmali-Kombi-(18576kcal/h)-21,6kw-18576--236
    http://www.kombi.com/urun.php?prod=Bosch-FR10-Dijital-Gostergeli-Modulasyonlu-Oda-Termostati-0--351
    MONTAJ 180 TL LİNK
    1900+180+118= 2.200/12 ayda 184 TL taksitle +30 TL kargo. Kombiyi uzun süre kullanacağınız düşünülürse, taksitle almanızı öneririm.

KOMBİ 1.270 TL
    http://www.kombi.com/urun.php?prod=FERROLI-Domitech-Hermetik-Konvansiyonel-Kombi-(20640kcal/h)-24kw-20640--120
    Termostat 118 TL
    http://www.kombi.com/urun.php?prod=Ferroli-Modulasyonlu-Dijital-Oda-Termostati-(Oval)-0--10137
    Montaj 150 TL.
    Bence bu işe soyunan hiç kimseyi üzmeyecek yoğuşmalıda 184 TL taksit, yoğuşmasızda 128 TL taksit. Kararı siz vereceksiniz.

merak ettiğim bir konu daha var ;
    şimdi kafamdaki kombi markasını netleştirdim gibi. yoğuşmalı almaya karar verdim öncelikle..

peki ;
    bosch condense 2000w ile bosch classic condense arasında ne gibi hayati fark var... clasic condense i neden tercih etmeliyim.

ayrıca condense 2000 kombi.comde oda termostatı hediyeli. fiyat farkıda oldukça fazla...

nediyorsunuz.????

condense 2000
    http://www.kombi.com/urun.php?prod=BOSCH-Condense-2000-W-Hermetik-Yogusmali-Kombi-(22016kcal/h)-25,6kw-22016--10148

classic condense

• SPOTKOMBİ.COM da
    BOSCH
    CLASİC CONDENSE
    1550 TL ama ne derece güvenli bilemem.Hiç alışver,ş yapan varmı....
  • quote:

quote:

quote:

yorum ve yardım için tşkler ikisininden birine karar versemde pek bir sıkıntı yok yani aynı verimi ve memluniyeti duyarım diyorsunuz ama bosch bir adım önde gibi yorumlarınızdan anladığım. birde bosch sitesinde fiyat listesinde bu ürünün satış fiyatını 2,350 tl diyor ama internette diğer sitelerde genelde 1700-1800 arası birçok sitede satışı var bunu anlayamıyorum kendi üreticisi bu fiyata satarken bu siteler nasıl bukadar indirimli satabiliyor 500 tl az bir fark değil yani sietede kar ediyor kendi satış noktalarıda bundan dolayı insan biraz kaygılanıyor bu farklar normalmidir nedir bu işin sebebi bu konuda bir bilginiz varmı tşkler

İndirimli satış meselesini, Yeniçeri Üstad da ben de açıkladım: internet sitelerinin çoğu kombileri toptan alırlar yada toptan alanlarla anlaşma yaparlar. Örneğin kombitoptancisi.com, kendi sitesinden bile toptan alım ilanı verir. Toptan ucuza alır, faizsiz peşin fiyattan satar. Size yörenizde kombi satanların çoğu da bu toptancılardan vadeli ve dolayısıyla daha pahalı alırlar. Ondan sonra tutturabildiğine satarlar.
    Ayrıca dükkan açmak, show room düzenlemek, fazladan personel çalıştırmak gibi dertleri yoktur. Bunlara ek masraf ödemezler. Bunlar satış perakende maliyetini çok fazla etkileyen faktörlerdir. İşletme giderlerini en çok personel giderleri etkiler. İnternet sitesi, ağzı laf yapan 1-2 adamla telefonda işleri çözer. Tüm Ülkeye satış yaparlar. Sürümden de kazanırlar.
    Size montaj için 400 TL diyen bir yetkili servis, onlarla 150-200 TL ye anlaşır. Bu yetkili servisler size boru, petek vs malzeme de satacaksa, montaj ücretini düşük tutup, sigorta, elektrik işleri vs diye ek ödemeler çıkarır. Siz de "montaja az aldılar" diye düşünürsünüz.
    Sonuçta bunlar garantili ürünlerdir. Güvenilir sitelerden alırsanız, kırılma, çatlama gibi olayları da yaşamazsınız. Hoş, olsa da garanti kapsamında sıfırlanır.
    Burada birçok kişi bu sitelerden aldı ve problem yaşamadılar. Urfa'dan, Çorum'dan alanlar bile var. Yine de "güvenmyorum" derseniz, pazarlık yapıp yörenizden alın. Amacımız aynı ürüne çok fazla para ödemememeniz. 2.000 TL ye kadar olan kombilerde 150-200 TL fark için internetten getirtmeyin, yörenizdeki kombiciler de kazansın. Ancak fark 500 TL ye yaklaşıyorsa mantıklı değil tabi.
    Bosch, 32-36 db aralığında sessiz çalışması bilinen model, ECA'dan zaman zaman "rahatsız edici düzeyde sesli çalışıyor" sıkıntıları var. Eşit koşulda bile bana göre Bosch tercih edilir. Çünkü Buderus ile birlikte teknoloji ve güç birliği oluştudu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 14 Temmuz 2011; 12:15:04 >

• quote:

quote:

Bosch Premix linki

KOMBİ 1.900 TL LİNK
    MONTAJ 180 TL LİNK

KOMBİ 1.270 TL
    Termostat 118 TL
    Montaj 150 TL.

merak ettiğim bir konu daha var ;
    şimdi kafamdaki kombi markasını netleştirdim gibi. yoğuşmalı almaya karar verdim öncelikle..

peki ;
    bosch condense 2000w ile bosch classic condense arasında ne gibi hayati fark var... clasic condense i neden tercih etmeliyim.

ayrıca condense 2000 kombi.comde oda termostatı hediyeli. fiyat farkıda oldukça fazla...

nediyorsunuz.????

condense 2000
    http://www.kombi.com/urun.php?prod=BOSCH-Condense-2000-W-Hermetik-Yogusmali-Kombi-(22016kcal/h)-25,6kw-22016--10148

classic condense

Classic Condense + premix (ön karıştırıcılı) brülöre sahip, eşanjörü aluminyum-silisyum-magnezyum alaşımdan mamul, daha tasarruflu yeni nesil bir kombidir. Aralarında % 3-4 kadar az da olsa tasarruf farkı var. 200 TL fark 10 yıl için alınan yeni nesil cihaz için bana göre çok değil.
    Oda termostatı hediyesi Bosch TRZ200 değilse modülasyonlu(istenilen oda sıcaklığına göre kombi ile iletişime geçerek kombi azami ısısını kontrol etme işlemi) değildir. Bunun dışında termostat hediyesi yok sayılır. Bosch TRZ125, dijital ama modülasyonsuzdur. Mekanik on-off termostat ise 20 TL. zaten.
    Siz peşin alacaksanız aşağıdaki linkten alın. Taksitle alacaksanız kombi.com yada 1.850/12 taksitle 2. linkten.
    Bosch peşin
    Bosch taksit bykombi

• quote:

quote:

quote:

quote:

İndirimli satış meselesini, Yeniçeri Üstad da ben de açıkladım: internet sitelerinin çoğu kombileri toptan alırlar yada toptan alanlarla anlaşma yaparlar. Örneğin kombitoptancisi.com, kendi sitesinden bile toptan alım ilanı verir. Toptan ucuza alır, faizsiz peşin fiyattan satar. Size yörenizde kombi satanların çoğu da bu toptancılardan vadeli ve dolayısıyla daha pahalı alırlar. Ondan sonra tutturabildiğine satarlar.
    Ayrıca dükkan açmak, show room düzenlemek, fazladan personel çalıştırmak gibi dertleri yoktur. Bunlara ek masraf ödemezler. Bunlar satış perakende maliyetini çok fazla etkileyen faktörlerdir. İşletme giderlerini en çok personel giderleri etkiler. İnternet sitesi, ağzı laf yapan 1-2 adamla telefonda işleri çözer. Tüm Ülkeye satış yaparlar. Sürümden de kazanırlar.
    Size montaj için 400 TL diyen bir yetkili servis, onlarla 150-200 TL ye anlaşır. Bu yetkili servisler size boru, petek vs malzeme de satacaksa, montaj ücretini düşük tutup, sigorta, elektrik işleri vs diye ek ödemeler çıkarır. Siz de "montaja az aldılar" diye düşünürsünüz.
    Sonuçta bunlar garantili ürünlerdir. Güvenilir sitelerden alırsanız, kırılma, çatlama gibi olayları da yaşamazsınız. Hoş, olsa da garanti kapsamında sıfırlanır.
    Burada birçok kişi bu sitelerden aldı ve problem yaşamadılar. Urfa'dan, Çorum'dan alanlar bile var. Yine de "güvenmyorum" derseniz, pazarlık yapıp yörenizden alın. Amacımız aynı ürüne çok fazla para ödemememeniz. 2.000 TL ye kadar olan kombilerde 150-200 TL fark için internetten getirtmeyin, yörenizdeki kombiciler de kazansın. Ancak fark 500 TL ye yaklaşıyorsa mantıklı değil tabi.
    Bosch, 32-36 db aralığında sessiz çalışması bilinen model, ECA'dan zaman zaman "rahatsız edici düzeyde sesli çalışıyor" sıkıntıları var. Eşit koşulda bile bana göre Bosch tercih edilir. Çünkü Buderus ile birlikte teknoloji ve güç birliği oluştudu.

tekrar sağolun öyle arada baya fark var burada bosch sorduğumda 2300 diyor içinde fr10 oda termostatı dahil neyse bugün internette satış yapan bazı sitelerdeki canlı destek bölünden eca ile bosch dan hangisini önermeleri konusunda konuştum biri eca yı önerirken neden dedim eşanjör ve sirkülasyon pomapası eşsiz yani kaliteli ondan onu öneririm dedi bir diğer sitede ise bosch önerdi niye dedim servis ağı ve en çok sattımız marka geri dönüşlerde hiç sorun bildirilmedi ondan bosch verim ve kullanım kolaylığından onu öneririm dedi birde rahatsız eden ve anlayamadım 22kw ve 24kw farkı neye sebeb olur dedim arada 1000 kcal var dedi yakıt bakımından birşey deişmez ama düşük sıcaklıkta ısınma olur dedi ve iyice karıştırdı kafamı sizin bu konuda bir bilginiz varmı böyle özellk farklılıkları varmı yani araştırdıkça iyice çorba olur bu son fikir alışım bu yardımlarınızdan ne sonuç çıkarsa ona karar verecem baya sorun ettim kendimde rahatsız olmaya başladı karar verip alıp kurtulmak ve kafamdam silmek istiyorum yardımlanız için şimdiden çok tşkler tüm arakdaşlara ve üstatlara

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilkercak -- 14 Temmuz 2011; 13:16:15 >

• Kaç gündür sorup duruyorum anlayışsız gibi gelmem inşallah, ama burda öğrendiklermizle
    piyasın bildikleri karşılaştırılınca zıt şeyler ortaya çıkıyor.

Şimdi ben ECA yoğuşmalı kombide sordum söylenenler üzerine 500 TL fark olduğu söylenirken
    (Vitodens 100'le) tanıdık aracılığı ile gitmeme rağmen arada 150-200 tl gibi bir fark kaldı. Normalde
    öyleydi ama evi görünce 5 7 metrelik bir kanal açacak olunca fayans filan kıracak eşanjöre ve kombiye
    su hattı çekecek.

Aklımada şu geldi diğer firma toplu yapınca bu işleme cüzzi bi ücret alıyor. yada hiç almıyor.

Başka bir markayada bakmaya da gerek bırakmadılar kime gitsem viessmanla ayanı fiyata yakın 150 200tl gibi
    bir fark kalacak o zaman viessmann dan başkasına bakmanın bir mantığı kalmadı gibi.

Vitodens 100 le Demirdöküm müde bir araştırayım arada ne farkvar. 1000 tl fark varsa alına bilir.
    Ben işi çözdüm aslında cıhazla pek bir alakası yok eviyin yalıtımı ve petek dizaynı ölçüsü ne kadar iyi ise
    cıhaz da o kadar başarılı olur. Markanın bir önemi yok.

• 
Sayfa: önceki 572573574575576
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.