DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?
33541 Cevap2905929 Görüntüleme189 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: <<     189 [191] 193 194 195 196 197 198      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

732 Mesaj
12 Temmuz 2011; 8:08:21 

Birde ben sorayım bizede doğalgaz yeni bağlanıyor.

Ev 130 m2 1. kat doğu güneydoğu cepheli. Isı yalıtımı yok oda önümüzdeki yıl yapılır. Önceden kömürlü merkezi sistemle ısınıyordu.
Haliyle üskatlarda bizden yaklaşık 20m2 daha geniş olunca merkezi sistemde sıcaktan durulmayan günler oluyordu.

Şimdide iyi ısıtacak bir kombiye ihtiyac var. Sonra yakıt tasarrufunun çok iyi olması gerekli.

Doğalgaz borularını yapan şirket Viessmann / Demirdöküm bayisi olunca ikisinin fiyatlarını yazmış.
Petek alınmayacak eski sisteme uyarlayacaklar fiyatlara Borusan borular ECA vanalar doğal daire içi tesisatı
kombi alt bağlantı seti proje ve gaz açımı cam menfezi ve elektrik şarteli işçilik dahil. fiyatlar peşin fiyatlar 10 taksite 150 tl ilave etmişler.

Viessmann Vitopent 100 - 2300 TL
Viessmann Vitodens 100 Tam yoğuşmalı 3150TL

Demirdöküm Neva 1800TL
Demirdöküm Nitromix Tam Yoğuşmalı 2700TL
Kablolu oda termotatı demirdökmlerde hediye.

Hangisini alalım Adamlar katlara göre site durumuna göre bir tavsiyede bulunmamışlar.
1. katlar şu model arakatlar şu model son katlar için şu model dememişler.

Parası iyi olunca Viessmann Vitodens 100 sanki olur gibime geldi.

Ayrıca bizim evde kalarifer ısısıyla ısınan bir şofben var onu söktürelimmi. bence sökülmesi gerekir çünkü fazladan
su ısıtacak ve daha fazla yanacak.

işin içine malzeme işçilik gaz açımıda girince tam fiyatları kestirmek imkansız.
Önemli olan yakıt tasarrufu doğal gaza geçince kömürden fazla ödersek hiç bi anlamı kalmaz.

Asus P8Z68 Deluxe /Gen 3 //İntel 3770K 3.50Ghz Turbo 3.90ghz //G.SKILL DDR3 2x4gb 1866MHZ 9-10-9-28 1T//Corsair Hydro Series H110 // ASUS GTX680 DC2 TOP 1137/1201/6008 MHZ //LG DVDR 22X // CORSAIR FORCE 3 120GB 550/510 // Seagate 1 TB Sata 3 HDD // Seagate 500GB Sata 3 HDD// XILENCE Gaming Edition 1000W //CM HAF X 942 + Zalman MFC3 // LG FLATRON W2261VP // Tt-Esport Chalenger Pro - Black - Dasher - Shock// Logiteck X540 5.1 // Win 8.1 X64 Pro // Karspersky PURE 3.0// Smileadsl Ňapolyon Ne Demiş ?

25 Mesaj
12 Temmuz 2011; 9:25:18 

Yanıtladığınız için çok teşekkür ederim.Alt katta 100 m2 ik daire daha var. Onlara 24 kw düşünüyorum.Evde pimapen dışında yalıtım yok. Şu an yaptırma imkanım da yok.Gönlüm Ferroli den yana.Fakat bütün kombiler aynı marka olsun istiyorum.Gerçi farkeder mi bilmem ama.hepsi Ferroli olursa fiat çok çıkıyor.Dubleksin de genelde 150 m2 sini kullanıyoruz kalanı ancak misafir gelirse açılacak.Hepsi Ariston Genus Premium veya E.C.A Confeo Premix olursa mı daha iyi.yada dublekse FERROLİ Econcept Tech Yoğuşmalı Kombi 35 kw alt katlara FERROLİ Domicondense Yoğuşmalı Kombi 25,9 KW mı daha iyi olur.Daha modilosyonlu oda termostadı var.Başka ne ilave etmek lazımsa.Teşekkürler A_E

9245 Mesaj
12 Temmuz 2011; 10:01:12 

quote:

Orijinalden alıntı: gonuldagi

Ev 130 m2 1. kat doğu güneydoğu cepheli. Isı yalıtımı yok oda önümüzdeki yıl yapılır. Önceden kömürlü merkezi sistemle ısınıyordu.
Haliyle üskatlarda bizden yaklaşık 20m2 daha geniş olunca merkezi sistemde sıcaktan durulmayan günler oluyordu.

Şimdide iyi ısıtacak bir kombiye ihtiyac var. Sonra yakıt tasarrufunun çok iyi olması gerekli.

Doğalgaz borularını yapan şirket Viessmann / Demirdöküm bayisi olunca ikisinin fiyatlarını yazmış.
Petek alınmayacak eski sisteme uyarlayacaklar fiyatlara Borusan borular ECA vanalar doğal daire içi tesisatı
kombi alt bağlantı seti proje ve gaz açımı cam menfezi ve elektrik şarteli işçilik dahil. fiyatlar peşin fiyatlar 10 taksite 150 tl ilave etmişler.

Demirdöküm Neva 1800TL

Hangisini alalım Adamlar katlara göre site durumuna göre bir tavsiyede bulunmamışlar.

Ayrıca bizim evde kalarifer ısısıyla ısınan bir şofben var onu söktürelimmi. bence sökülmesi gerekir çünkü fazladan

işin içine malzeme işçilik gaz açımıda girince tam fiyatları kestirmek imkansız.
Önemli olan yakıt tasarrufu doğal gaza geçince kömürden fazla ödersek hiç bi anlamı kalmaz.

ev 130m2 ama evde kaç metre petek var bu önemli.önceden kömürlü merkezi sistemle ısıtıldıgı için muhtemelen petek boyları kısa tutulmuş olabilir
evdeki bütün petekleri ölçüp toplarmısınız
yoksa size yanlış bilgi veririz. ama şunu söyliyeyim. 130m2 eve yoğuşmalı kombi düşünün. ayrıca tam yoğuşma yarım yoğuşma diye bir şey yoktur
bu kombicilerin uydurması
gercek olan condens (klasik) yoğuşma ve premix (yeni nesil ön hava karışımlı) yoğuşma. ikisinin arasındaki fark ta %2 veya %3

KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ SAYFASI (ÜST KONU)
TASARRUFLU ISINMANIN ANA KURALI

1473 Mesaj
12 Temmuz 2011; 10:17:59 

quote:

Demirdöküm Neva 1800TL

İnternetteki Fiyatlara bakarsak üzerine ortalama 700 tl diğer işçilik ve malz.için ücret yazılmış. Nitromiksde fark çoğalmış, şöyle

V.Vitopent 1600 tl fark 700 tl
V.Vitodens 2500 tl fark 650
D.Neva 1100 tl fark 700
D.Nitromiks 1500 tl fark 1200 tl

D.Nitromiks fiyatını 2200-2300 tl ye çekerlerse fark oranı diğerleri ile orantılı olur ve uygun fiyata tam yoğuşmalı alırsınız, imkanınız varsa vitodens fiyatı makul ama okadar para veremem derseniz. Bence başka markalardan da teklif alıp değerlendirin.

Petekleri uyarlama için sanırım eski borular iptal edilip yeni borular duvarlar delinerek çekiliyor kollektör bağlanacak bunlar için 700 tl bana makul geldi.

N-A-S-İ-H-A-T-L-E-R
Ey Oğul (İmam Gazali) http://www.youtube.com/watch?v=WpR1-_WfiDU
Dinle Ey Ali (Sacit Onan) http://www.ttnetmuzik.com.tr/album/Dinle_Ey_Ali/247543

2046 Mesaj
12 Temmuz 2011; 10:20:59 

quote:

Orijinalden alıntı: alierdogan32

Yanıtladığınız için çok teşekkür ederim.Alt katta 100 m2 ik daire daha var. Onlara 24 kw düşünüyorum.Evde pimapen dışında yalıtım yok. Şu an yaptırma imkanım da yok.Gönlüm Ferroli den yana.Fakat bütün kombiler aynı marka olsun istiyorum.Gerçi farkeder mi bilmem ama.hepsi Ferroli olursa fiat çok çıkıyor.Dubleksin de genelde 150 m2 sini kullanıyoruz kalanı ancak misafir gelirse açılacak.Hepsi Ariston Genus Premium veya E.C.A Confeo Premix olursa mı daha iyi.yada dublekse FERROLİ Econcept Tech Yoğuşmalı Kombi 35 kw alt katlara FERROLİ Domicondense Yoğuşmalı Kombi 25,9 KW mı daha iyi olur.Daha modilosyonlu oda termostadı var.Başka ne ilave etmek lazımsa.Teşekkürler A_E

Dostum ben sizi konunuzu baştan takipmi etmedim yoksa sizmi karışık anlatıyorsunuz nedeni nedir bilmiyorum ama nedense konudan birşey anlamıyorum. Şöyle yapalım

1- Dubleks daireniz kaç m2 ve apartman dubleksimi müstakil bağımsız bir evmi bunu belirtin.

2- Diğer alt kat vs dediğiniz kime ait sizmi oturuyorsunuz yoksa başkalarımı oturuyorum sizinle bağları nedir.

3- Neden bir yere iyi kombi almayı düşünüyorsunuz diğerine daha düşük modelini.

Eğer bu bahsedilen alanların hepsi birarada ise hepsi size aitse siz kullanıyorsanız daha öncede yazdım ayrı ayrı kombi almaya gerek yok. Doğru bir mühendislik hesabıyla tek cihazla yada kaskad sistemiyle kaliteli bir sistem oluşturulabilir.

Eğer bu alanlar birbirinden bağımsız alanlar ise neden bir alana daha iyi bir kombi neden diğer alanlara daha düşük bir model düşünüyorsunuz. Sizin 200 m2 ve üstü olan yere 30 kw lık bir cihaz diğer alanlara 24 kw lık bir cihaz secmeniz gerekiyor.

Bütün alanlara aynı markayı kullanmayı düşünmenizden bu alanların hepsinin size ait olduğunu düşünüyorum ama emin değilim kusura bakmayın :)))

Şaka bir yana siz en başından bütün alanları tek tek yazarmısınız ayrı bir alanmı birliktemi bütün detaylarıyla belirtin

4558 Mesaj
12 Temmuz 2011; 10:23:12 

quote:

Demirdöküm Neva 1800TL

Bu teklifler içinde dikkate alınabilecek olan Viessmann Vitodens 100 modeli için olanıdır. Bu sayfadan yukarı doğru cevaplarımı tarasanız nedenleri ayrıntılı yazılmıştır.
Sıra dışı bu modele daha uygun fiyatlı, sağlanan fayda+kalite/fiyat kriteri yüksek olan Bosch Classic Condense 1.700 TL), Ariston Genus Premium(1.700 TL), hatta sizin eve Ariston Clas Premium(1.500 TL) düşünülmelidir. Bu modellere de yetkili bayilerden teklif alınız. Parantez içinde yazılanlar , sadece kombinin en uygun güvenli site fiyatlarıdır.

1: Samsung 46B650, Digiturk HD, Teledünya HD, Sony STR-DB 940 QS A/V Receiver, LG Bluray 550, Samsung HD860, Sony CDP-308ESD, Front JBL LX-55, Center Pio S-CR39, Sur.Wharfedale WH20, Sub Pioneer SW-110S.
2: Samsung 50Q92, Sony STR-DB925 QS Receiver, Samsung HD870, Atlanta HD, Front Technics SB-A33, Sub-Center-Rear JBL TLX 125 + Rear Sony SS-E 317V

4558 Mesaj
12 Temmuz 2011; 10:29:54 

quote:

Hepsi aynı olsun derseniz o zaman 260 m2 olan dublekse 35 kW Ariston Genus Premium, 100 m2 olan 2 daireye de 24 kW Ariston Genus Premium alacaksınız.

1: Samsung 46B650, Digiturk HD, Teledünya HD, Sony STR-DB 940 QS A/V Receiver, LG Bluray 550, Samsung HD860, Sony CDP-308ESD, Front JBL LX-55, Center Pio S-CR39, Sur.Wharfedale WH20, Sub Pioneer SW-110S.
2: Samsung 50Q92, Sony STR-DB925 QS Receiver, Samsung HD870, Atlanta HD, Front Technics SB-A33, Sub-Center-Rear JBL TLX 125 + Rear Sony SS-E 317V

2046 Mesaj
12 Temmuz 2011; 10:32:46 

quote:

Demirdöküm Neva 1800TL

@disintegration da aynı noktaya değinmiş dairenizde kullanılan petek miktarı nedir kaç yıldır kullanıyorsunuz tesisat temizliği vs yapıldımı bunları da belirtin eğer uzun süreli bir kullanım söz konusu ise kombiden önce tesisat temizliğini mutlaka yaptırın. 130 m2 net alanınız ise ortalam 8-9 mt civarında bir petek ihtiyacınız olacaktır. Merkezi sisteme göre dizayn edilmişse mesala o alanda 4-5 mt petek olması bile yeterlidir ama kombiyle bu metrajda aynı alanları ısıtmanız çok zor yüksek kazan sıcaklığı ve yüksek faturaya neden olur.

Kombi fiyatı ve işcilik vs fiyatlarını ayrı ayrı alın internetten karşılaştırın.

İstanbul için konuşuyorum kombi montajı 150 tl civarında proje 200 tl doğalgaz boru tesisatı 2 ağızlı 700 tl civarında menfez acılması elektirik cekilmesi fiyatını bilmiyorum ama cüzzi bir ücrete bunuda yaptırabilirsiniz. Elektirikci camcı geldi toplamda 100 tl verseniz toplamda 1000 tl gibi bir masrafınız olacak yani bu durumda vitopend size verilen fiyatlar çok iyi görünüyor bir yanlışlık varmı yokmu bilemiyorum. Vitopend 1600 tl ye satılıyor diğer işler için 700 tl alınması çok iyi.

1473 Mesaj
12 Temmuz 2011; 10:34:25 

quote:

260 m2 Eviniz için Ferroli 35 kw iyi bir seçim olur, daha düşük almayın. Diğer iki eviniz için sizinde düşündüğünüz gibi diğer markaların tam yoğuşmalısını alabilirsiniz. Ariston da ilave program saati ayarı var. Yani termostat almassanız bu özelliği ile gece gündüz farklı sıcaklıkta yakabilirsiniz. Tümünü aynı marka alırsanız belki pazarlık şansınıs artar.

Birde modülasyonlu termostatlar var. Termostat bende alacağım Eca için ancak oda termostatı niye modülasyon yapar hala anlamış değilim. Yani termostat verdiğiniz dereceye yaklaşınca kombiyi kısacak az yanacak ama dereceye ulaşmak için daha uzun yanacak açıkçası ben program saatli modülasyonsuz termostat almayı düşünüyorum.

N-A-S-İ-H-A-T-L-E-R
Dinle Ey Ali (Sacit Onan) http://www.ttnetmuzik.com.tr/album/Dinle_Ey_Ali/247543

4558 Mesaj
12 Temmuz 2011; 11:57:44 

quote:

Orijinalden alıntı: yeniceri

@disintegration da aynı noktaya değinmiş dairenizde kullanılan petek miktarı nedir kaç yıldır kullanıyorsunuz tesisat temizliği vs yapıldımı bunları da belirtin eğer uzun süreli bir kullanım söz konusu ise kombiden önce tesisat temizliğini mutlaka yaptırın. 130 m2 net alanınız ise ortalam 8-9 mt civarında bir petek ihtiyacınız olacaktır. Merkezi sisteme göre dizayn edilmişse mesala o alanda 4-5 mt petek olması bile yeterlidir ama kombiyle bu metrajda aynı alanları ısıtmanız çok zor yüksek kazan sıcaklığı ve yüksek faturaya neden olur.

Kombi fiyatı ve işcilik vs fiyatlarını ayrı ayrı alın internetten karşılaştırın.

İstanbul için konuşuyorum kombi montajı 150 tl civarında proje 200 tl doğalgaz boru tesisatı 2 ağızlı 700 tl civarında menfez acılması elektirik cekilmesi fiyatını bilmiyorum ama cüzzi bir ücrete bunuda yaptırabilirsiniz. Elektirikci camcı geldi toplamda 100 tl verseniz toplamda 1000 tl gibi bir masrafınız olacak yani bu durumda vitopend size verilen fiyatlar çok iyi görünüyor bir yanlışlık varmı yokmu bilemiyorum. Vitopend 1600 tl ye satılıyor diğer işler için 700 tl alınması çok iyi.

Üstad, kombitoptancisi.com da Vitopend 100 1.450 TL+950 TL diğer işler için istemiş. Vitodens100 2.250 TL + 900 TL diğer işler için. DD modülasyonsuz modellerini değerlendirmiyorum bile. 1.400 TL Nitormix + 1.300 TL diğer işler için istenmiş. Farka bakın.
Yani 2.750 TL ye Nitromix yerine 3.150 TL ye Vitodens100 istenmez mi? Bu nedenle teklifler içinde en mantıklı ve uygun olanı Vitodens diye değerlendirdim. Ancak bunun yerine de 500 TL ucuza benzer özellikte ve problemsiz kombiler alınabilir.

25 Mesaj
12 Temmuz 2011; 12:29:12 

Sayın Yeniçeri üstadım evimiz 100 m2 dört kat 60 m2 de çatı katı var.İkisinde kiracı oturuyor.Katın birinde annemler üstündede çatı katla dubleks ben oturuyorum.Masraf fazla olmasın diye iki kat ve çatıyı tek kombiden çalıştırmayı düşünüyorum.Zaten Evlerde ikişer kişiyiz.oturma odası salaon ve yatak odası kullanılıyor.Yani toplam 65 er m2 kullanılıyor.Ancak misafir gelirse diğer petekleri açıyoruz.Ondan dolayı bizim yere 30 kw diğerlerine 24 kw almayı düşündüm.Gönlüm BOSCH Classic Condense den yada FERROLİ den yanaydı.Fakat bosch iki BOSCH Classic Condense bir BOSCH Comfort Condense 6600 kombi 600 takma 100 de kargo desek 7300 e çıkıyor.FERROLİ 6300 takma kargo 700 desek 7000 mal oluyor.Arkadaşlar ARİSTON Genus Premium tavsiye ettiler onda 30kw lık modelde var toplam e kombide 4930 tl 700 de takma nakliye olsa 5630 tl.E.C.A Confeo Premix Yoğuşmalı da byKombi de 5036 artı 700 takma nakliye 5736 ya mal oluyor.Daha oda termostadı regülatör felan baya tuzlu olacak daha gaz tesisatı yapılıp peteklerin boruları deyişecek kısacası en iyiyi ucuza nasıl alırım onun hesabındayım.Saygılar A_E

1473 Mesaj
12 Temmuz 2011; 13:33:07 

KOMBİ ALACAKLAR AŞAĞIDA SİTEDE ÜRÜN AÇIKLAMASI ALTINDA MÜŞTERİ YORUM, SORU VE CEVAPLARI VAR BU BİLGİLER FAYDALI OLABİLİR. BİRKAÇ ÖRNEK LİNK....

http://www.kombi.com/ur...0kcal/h)-24kw-20640--51
http://www.kombi.com/ur...0kcal/h)-24kw-20640--32
http://www.kombi.com/ur...al/h)-21,6kw-18576--236

MESELA BİR MÜŞTERİ SORUYOR
-Merhaba,ben yoğuşmalı 20640 kcal/h kapasiteli bir kombi almak istiyorum.Aynı kapasitedeki kombileri incelediğimde büyük fiyat farkları var.Sırasıyla Vaillant,Buderus,e.c.a,Demirdöküm sıralamasında Fark neredeyse 1500 TL.Yani bir kombi fiyatı.Bu konuda bilgisi olan cevap yazarsa kendisine teşekkür ederim.
kombi.com `un Cevabı:
Merhaba, Fiyat farkları firmalar arasında olması normal ancak bizde çok fazla anlam veremiyoruz buna, listelerimizdeki tüm kombiler aşağı yukarı aynı dayanıklılıkta. Saygılarımla
( 02.02.2010 - 18:06 tarihinde gönderildi. )
GİBİ.....

BAŞKA BİR SORU CEVAP
ben sivasta ikamet ediyorum. bu seri kampanya dahilindemi. ayrıca sivasta karta taksit yapma imkanım varmı. internet alışverişlerine pek güvenemiyorum. birde burda sordum servis açmaz diyorlar dışardan alınan ürünü. evim 100 metre kare. 5 metre petek var. yoğuşmalıyımı tercih etmeliyim normal hermetik kombilerimi. bu konuda çok şey söyleniyor. evin ufak yoğuşmalı çok yakar diyorlar.sizden fikir almak istiyorum. teşekkürler. iyi çalışmalar.
kombi.com `un Cevabı:
Merhaba, Servis devreye alma işlemlerini kombi.com Fax ile genel merkeze bildirmektedir. Garanti hususunda kesinlikle çevrenizde söylenenlere inanmayınız deriz. Kombilerimiz Garantilidir güvenle satın alabilirsiniz. Yoğuşmalı kombinin verimi hususunda kombi.com olarak tavsiyemiz çevrenizde söylenen herşeye kulak tıkamanız. Türk milleti olarak kandırıldık, hatta kandırılmaya devam ediyoruz, yoğuşmalı bir kombi teknoloji olarak çok çok üstün bir kombidir. Gerçekten konvansiyonel kombilerden daha verimlidirler. Şiddetle yoğuşmalı kombi tercih ediniz! Ödeme konusunuda İstanbuldan uzak taksitli alışverişlerinizde internet alışverişi şart. Sitemiz SSL sertifikalı banka bağlantıları kullanmaktadır. Yani güvenliğiniz en üst düzeydedir. Siz bir ilk olmayacaksınız, çünkü birçok müşterimiz online alışverişi tercih ediyor ve bizlerdende çokta memnunlar. Saygılarımla
( 11.09.2009 - 02:33 tarihinde gönderildi. )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi intererdem -- 12 Temmuz 2011; 13:37:14 >

N-A-S-İ-H-A-T-L-E-R

2046 Mesaj
12 Temmuz 2011; 13:42:24 

quote:

Orijinalden alıntı: sserin

Üstad, kombitoptancisi.com da Vitopend 100 1.450 TL+950 TL diğer işler için istemiş. Vitodens100 2.250 TL + 900 TL diğer işler için. DD modülasyonsuz modellerini değerlendirmiyorum bile. 1.400 TL Nitormix + 1.300 TL diğer işler için istenmiş. Farka bakın.
Yani 2.750 TL ye Nitromix yerine 3.150 TL ye Vitodens100 istenmez mi? Bu nedenle teklifler içinde en mantıklı ve uygun olanı Vitodens diye değerlendirdim. Ancak bunun yerine de 500 TL ucuza benzer özellikte ve problemsiz kombiler alınabilir.

Üstat ben vitodens le diğer cihazları kıyaslamam bile o konuyu zaten ayrı tutuyorum. Sende taktir edersinki kombi toptancısı zaten ağresif bir fiyat uygulamasına sahip nerdeyse en ucuza burada satılıyor yani arkadasımız en iyi ihtimalle bölgesinde vitopendi 1600-1700 tl ye alacaktır ben o acıdan örnek vermiştim. Verilen fiyatlarda bir yanlışlık olabilir.

2046 Mesaj
12 Temmuz 2011; 13:59:01 

quote:

Sayın Yeniçeri üstadım evimiz 100 m2 dört kat 60 m2 de çatı katı var.İkisinde kiracı oturuyor.Katın birinde annemler üstündede çatı katla dubleks ben oturuyorum.Masraf fazla olmasın diye iki kat ve çatıyı tek kombiden çalıştırmayı düşünüyorum.Zaten Evlerde ikişer kişiyiz.oturma odası salaon ve yatak odası kullanılıyor.Yani toplam 65 er m2 kullanılıyor.Ancak misafir gelirse diğer petekleri açıyoruz.Ondan dolayı bizim yere 30 kw diğerlerine 24 kw almayı düşündüm.Gönlüm BOSCH Classic Condense den yada FERROLİ den yanaydı.Fakat bosch iki BOSCH Classic Condense bir BOSCH Comfort Condense 6600 kombi 600 takma 100 de kargo desek 7300 e çıkıyor.FERROLİ 6300 takma kargo 700 desek 7000 mal oluyor.Arkadaşlar ARİSTON Genus Premium tavsiye ettiler onda 30kw lık modelde var toplam e kombide 4930 tl 700 de takma nakliye olsa 5630 tl.E.C.A Confeo Premix Yoğuşmalı da byKombi de 5036 artı 700 takma nakliye 5736 ya mal oluyor.Daha oda termostadı regülatör felan baya tuzlu olacak daha gaz tesisatı yapılıp peteklerin boruları deyişecek kısacası en iyiyi ucuza nasıl alırım onun hesabındayım.Saygılar A_E

Teşekkür ederim konuyu şimdi net olarak anlamış oldum.

Şimdi sizin için bir kaç alternatif değerlendirmede bulunmak istiyorum. Madem gönlünüz bosch ve ferroliden yana buna göre değerlendirelim.
Sizin kendi daireniz ve çatı katınız için ferroli econtep tech alındığını varsayalım. Annenizin dairesi için ve diğer kirada olan iki daire icinde 3 adet 24 kw gücünde 1100-1200 tl fiyatlı konvansiyonel kombi düşüneliim ferroli domitech oda termostatları 100 ile 200 tl aralığında işinizi rahatlıkla görecek cihazlar. Sizin içinde 200 tl ye satılan hem modülasyonlu hemde zaman saatli ferroli romeo oda termostatı düşünelim. Bu birinci alternatifimiz toplamda sizin hesabınızdan daha düşük bir maliyet çıkacaktır.

Bir diğer alternatif Sizin daire için 28 kw gücünde bosch classic condense diğer daireler için bosch condense düşünelim yine benzer tutarlarda birer oda termostatıyla cihazları destekleyebiliriz.

Ben kiracı için kötü cihaz alınmasına karşı bir insanım sayfanın tümünde buna karşı çıkan yazılarımı görmeniz mümkün o nedenle size daha iyisini önerirken onlara kötü cihaz öneriyorum diye düşünülmesin sonuçta ortada bir bütce var belli bir kira geliri var ve bunun için düşünülen bir yatırım var yani kiradaki dairelere premix olmayan yoğuşmalı cihazları yada konvansiyonel cihazları düşünebilirsiniz.

Diğer bir alternatif size yine bosch classic condense ve diğer tüm alanlara konvansiyonel bosch classic plus cihaz düşünelim yine aynı şekilde birer adet oda termostatıyla bu cihaazları destekleyelim.

Eğer kendiniz dışında diğer alanlara yada en kötü ihtimalle kiradaki daireler icin konvansiyonel cihaz alacaksanız ferroli tercihi çok daha mantıklı olacak kirada olması nedeniyle ferrolinin 5 yıllık garantisi ( bence bu yakın zamanda bu kampanya sona erecektir) sizin için bir avantaj olacaktır. 1100-1200 tl ye almanız mümkün bosch konvansiyonel cihazlardan daha başaralı olduğnu söyleyebilirim.

Bütün alanlar için tek marka secmeniz mantıklı olacaktır aynı zaman diliminde periyodik bakımları yapılabilir aynı merkezden servis hizmeti alınabilir bir kaç teknik servisle muhatap olmak zorunda kalmazsınız.

Ayrıca ilave olarak bütün alanlara konvansiyonel kombi düşünebilirsiniz Evet şartlar yerine getirildiğinde ortalama % 10-15 gibi bir tüketim avantajınız olacaktır ama sizin gibi 4 farklı alan için yatırım yapan biri için diğer seçenekler imkansız olabilir böylede bir seceneği düşünebilirsiniz.

İlave yapmak istiyorum bu şekilde düşünürseniz size 25 kw lık ferroli yeterli olacaktır 100m+60 m2 için bu yeterli olacaktır. Sizin düşüncenizde mantıklı gelebilir ama bence bağımsız daireler için ayrı cihaz almanız daha mantıklı tabi burda kararı siz vereceksiniz ben olsam böyle yapardım.

aslında böyle bir alan için kaskad sistemde düşünülebilir ama iki dairede kiracı oturması herkesin konfor ve oda sıcaklığı beklentisi farklı olma ihtimalinin olması bu sistemi çokta tavsiye edilir kılmıyor. Belki bütün alanda aile bireyleriniz oturmuş olsaydı böyle bir merkezi sistem kurulabilirdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yeniceri -- 12 Temmuz 2011; 14:10:44 >

4558 Mesaj
12 Temmuz 2011; 14:32:29 

quote:

Teşekkür ederim konuyu şimdi net olarak anlamış oldum.

Şimdi sizin için bir kaç alternatif değerlendirmede bulunmak istiyorum. Madem gönlünüz bosch ve ferroliden yana buna göre değerlendirelim.
Sizin kendi daireniz ve çatı katınız için ferroli econtep tech alındığını varsayalım. Annenizin dairesi için ve diğer kirada olan iki daire icinde 3 adet 24 kw gücünde 1100-1200 tl fiyatlı konvansiyonel kombi düşüneliim ferroli domitech oda termostatları 100 ile 200 tl aralığında işinizi rahatlıkla görecek cihazlar. Sizin içinde 200 tl ye satılan hem modülasyonlu hemde zaman saatli ferroli romeo oda termostatı düşünelim. Bu birinci alternatifimiz toplamda sizin hesabınızdan daha düşük bir maliyet çıkacaktır.

Bir diğer alternatif Sizin daire için 28 kw gücünde bosch classic condense diğer daireler için bosch condense düşünelim yine benzer tutarlarda birer oda termostatıyla cihazları destekleyebiliriz.

Ben kiracı için kötü cihaz alınmasına karşı bir insanım sayfanın tümünde buna karşı çıkan yazılarımı görmeniz mümkün o nedenle size daha iyisini önerirken onlara kötü cihaz öneriyorum diye düşünülmesin sonuçta ortada bir bütce var belli bir kira geliri var ve bunun için düşünülen bir yatırım var yani kiradaki dairelere premix olmayan yoğuşmalı cihazları yada konvansiyonel cihazları düşünebilirsiniz.

Diğer bir alternatif size yine bosch classic condense ve diğer tüm alanlara konvansiyonel bosch classic plus cihaz düşünelim yine aynı şekilde birer adet oda termostatıyla bu cihaazları destekleyelim.

Eğer kendiniz dışında diğer alanlara yada en kötü ihtimalle kiradaki daireler icin konvansiyonel cihaz alacaksanız ferroli tercihi çok daha mantıklı olacak kirada olması nedeniyle ferrolinin 5 yıllık garantisi ( bence bu yakın zamanda bu kampanya sona erecektir) sizin için bir avantaj olacaktır. 1100-1200 tl ye almanız mümkün bosch konvansiyonel cihazlardan daha başaralı olduğnu söyleyebilirim.

Bütün alanlar için tek marka secmeniz mantıklı olacaktır aynı zaman diliminde periyodik bakımları yapılabilir aynı merkezden servis hizmeti alınabilir bir kaç teknik servisle muhatap olmak zorunda kalmazsınız.

Ayrıca ilave olarak bütün alanlara konvansiyonel kombi düşünebilirsiniz Evet şartlar yerine getirildiğinde ortalama % 10-15 gibi bir tüketim avantajınız olacaktır ama sizin gibi 4 farklı alan için yatırım yapan biri için diğer seçenekler imkansız olabilir böylede bir seceneği düşünebilirsiniz.

İlave yapmak istiyorum bu şekilde düşünürseniz size 25 kw lık ferroli yeterli olacaktır 100m+60 m2 için bu yeterli olacaktır. Sizin düşüncenizde mantıklı gelebilir ama bence bağımsız daireler için ayrı cihaz almanız daha mantıklı tabi burda kararı siz vereceksiniz ben olsam böyle yapardım.

aslında böyle bir alan için kaskad sistemde düşünülebilir ama iki dairede kiracı oturması herkesin konfor ve oda sıcaklığı beklentisi farklı olma ihtimalinin olması bu sistemi çokta tavsiye edilir kılmıyor. Belki bütün alanda aile bireyleriniz oturmuş olsaydı böyle bir merkezi sistem kurulabilirdi.

Üstad, her biri 100 m2 4 kat+60 m2 çatı. 2 kat 200 m2 + çatı 60 m2= 260 m2 dubleks var. Ayrıca 2 adet 100 m2 daire. Bu nedenle 260 m2 dubleksi 25 kw cihazla ısıtmak zor olacak.
Bunun dışında Bosch Classic Condense 22 kW ısıtma+28 kW sıcak kullanım suyu temin etme gücünde. Bu nedenle ancak 100 m2 lik 2 daireye düşünülebilir. Bana göre de 100 m2 lik bu 2 daireye Ferroli Domitech yada Bosch Classic Condense 1.100 TL olan kombiler çok rahat yetecektir. Bu dairelere Ferroli Domitech düşünülürse, 260 m2 dubleks için de 35 kW Ferroli Econcept Tech daha mantıklı olacak. Çünkü hepsi aynı marka olsun istiyor arkadaşımız.
Buna göre maliyet 1.100x2= 2.200 TL 2 daireye Ferroli Domitech, 2.350 TL Ferroli Econcept Tech 35 kW olmak üzere = 4.550 TL.
Ayrıca 1. linkteki oda termostatından (oval olan 118 TL) 2 adet Ferroli Domitech'e, 243 TL lik Romeo kablosuz oda termostatı da dublekse alınması mantıklı olacaktır. sadece kombi+oda termostatı bedelleri toplam böylece 5.000 TL civarında olur. Ben olsam böyle yapardım.
Domitech oda termostatı
Econcept oda termostatı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 12 Temmuz 2011; 14:37:01 >

2046 Mesaj
12 Temmuz 2011; 14:59:03 

quote:

Üstad, her biri 100 m2 4 kat+60 m2 çatı. 2 kat 200 m2 + çatı 60 m2= 260 m2 dubleks var. Ayrıca 2 adet 100 m2 daire. Bu nedenle 260 m2 dubleksi 25 kw cihazla ısıtmak zor olacak.
Bunun dışında Bosch Classic Condense 22 kW ısıtma+28 kW sıcak kullanım suyu temin etme gücünde. Bu nedenle ancak 100 m2 lik 2 daireye düşünülebilir. Bana göre de 100 m2 lik bu 2 daireye Ferroli Domitech yada Bosch Classic Condense 1.100 TL olan kombiler çok rahat yetecektir. Bu dairelere Ferroli Domitech düşünülürse, 260 m2 dubleks için de 35 kW Ferroli Econcept Tech daha mantıklı olacak. Çünkü hepsi aynı marka olsun istiyor arkadaşımız.
Buna göre maliyet 1.100x2= 2.200 TL 2 daireye Ferroli Domitech, 2.350 TL Ferroli Econcept Tech 35 kW olmak üzere = 4.550 TL.
Ayrıca 1. linkteki oda termostatından (oval olan 118 TL) 2 adet Ferroli Domitech'e, 243 TL lik Romeo kablosuz oda termostatı da dublekse alınması mantıklı olacaktır. sadece kombi+oda termostatı bedelleri toplam böylece 5.000 TL civarında olur. Ben olsam böyle yapardım.
Domitech oda termostatı
Econcept oda termostatı

Ben annesinin kaldığı daire içinde ayrı cihaz düşünerek bu öneriyi yapmıştım bence kapısı girişi ayrı bir daire için ayrı bir cihaz almak daha mantıklı eğer o daireyide işin içine kadarsa ozaman söylemiş olduğunuz şeylere bende katılırım. Ayrı bir alan için ayrı cihaz almak bana göre daha mantıklı ayrıca iki farkıl daire için tek cihaz projesine onay veriliyormu bu konuyu hiç bilmiyorum.

Bence arkadaşımız bütcesini sarsmadan güzel bir sistem oluşturmalı illaki yoğuşmalı olacak diye bir kural kaide yok olursa iyi olur ama bütce uygun değilse bir çok alana yapılacak ve hemen hepsi peşin fiyatına yapılan işler ise diğer seçenekleri düşünmekte fayda var. Ben kiracı olan yerler için domitech önerdim yanlış anlaşılmasın diye tekrar belirtiyorum yarın bir kombi alacak olsam konvansiyonel kombi alacak olsam tereddütsüz alacağım tek cihaz domitech tir tabiki ondan daha iyi cihazlar mevcut yoğuşmalı cihazlar mevcut ama bu fiyata en iyisi bu.

Valla ben olsam annemi de yanıma alırım dublexte gül gibi yaşarım 160 m2 alan hepimizede yeter :)) o daireyide kiraya veririm yaptığım bütün masrafı o kira gelirinden sağlamış olurum. :))) Birazda espri yapalım neşemiz olsun.

87 Mesaj
12 Temmuz 2011; 16:47:29 

Merhaba arkadaşlar, ilk defa foruma yazıyorum, bu forumun bir kısmını okudum, danışacağım konularla ilgili önerisi/uyarısı olanlara şimdiden teşekkürler. 10 yıllık, en üst kat, net 120 m2 lik bir daire için
1-airfel digifel premix 25 kw düşünüyorum, şikayetvar.com'da airfel ile ilgili genel bazı şikayetler var ama bu model ile ilgili bulamadım, bilgisi olan var mı?
2- bu modele uygun modulasyonlu, kablolu oda termostatı olarak öneri var mı?
3- kalde süper boru hakkında fikriniz nedir? %100 gaz ve oksijen geçirimsiz olduğu yazıyor.
4- seri bağlı tesisat istemiyorum, mobil sistem döşetirsem ilave peteklerle birlikte işçilik ve süre uzayacak; her biri yaklaşık 2 yada 3 peteği besleyen ve 5 li kollektöre bağlı bir modifiye mobil sistem uygun olur mu?

25 Mesaj
12 Temmuz 2011; 19:19:47 

Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim üstadım.Fakat kiracılarada hiç olmazsa yarı yoğuşmalı FERROLİ Domicondense Yoğuşmalı 1568 tl yada ARİSTON Clas Premium yoğuşmalı 1470 tl olsun istiyorum Herhalde bundan sora çıkanlar hep yoğuşmalı olacak.sorunsuzluk ve az yakıt bakımından Sizce hangisi makulse.Bizim evler için yapan firma hallederiz dedi genelde beraber oturuyoruz zaten ama gelin kaynana mevzuatı işi zora sukuyor.Bizede ARİSTON Genus Premium yoğuşmalı kombi (30KW25800kcal/h) 1817 tl yada FERROLİ Domicondense Yoğuşmalı Kombi (30 KW-25800kcal/h) 1764 tl.Ayrı ayrı yapsam artıdan 350 abone 350 saat 800 gaz tesisatı ve iki oda termostadı çıkacak.Birde odaların hepsini yakmayınca yoğuşma azalacak Kararı siz üstadlarıma bırakıyorum.Saygılar A_E

2046 Mesaj
12 Temmuz 2011; 21:12:23 

quote:

Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim üstadım.Fakat kiracılarada hiç olmazsa yarı yoğuşmalı FERROLİ Domicondense Yoğuşmalı 1568 tl yada ARİSTON Clas Premium yoğuşmalı 1470 tl olsun istiyorum Herhalde bundan sora çıkanlar hep yoğuşmalı olacak.sorunsuzluk ve az yakıt bakımından Sizce hangisi makulse.Bizim evler için yapan firma hallederiz dedi genelde beraber oturuyoruz zaten ama gelin kaynana mevzuatı işi zora sukuyor.Bizede ARİSTON Genus Premium yoğuşmalı kombi (30KW25800kcal/h) 1817 tl yada FERROLİ Domicondense Yoğuşmalı Kombi (30 KW-25800kcal/h) 1764 tl.Ayrı ayrı yapsam artıdan 350 abone 350 saat 800 gaz tesisatı ve iki oda termostadı çıkacak.Birde odaların hepsini yakmayınca yoğuşma azalacak Kararı siz üstadlarıma bırakıyorum.Saygılar A_E

İki gün öncede yazdım yarı yoğuşmalı diye bir teknoloji yok şu an var olan sistem dahada geliştirilebilir daha başka bir teknoloji bulunabilir. Yoğuşmalı cihazlar ve premix yoğuşmalı cihazlar vardır.

iki daire ve çatı katını birlikte tek cihazla düşünüyorsunuz bahsetitğniiz cihazlar burayı m2 anlamında rahatlıkla besleyecek durumda ama sirkülasyonda problem olabilir onun için doğru hesap yapılması gerekiyor gerekirse katlardan birinin gidiş yönüne ilave sirkülasyon pompası konulabilir bunun için hesap kitap yapılması şart.

Yoğuşmalı cihaz ile premix yoğuşmalı cihazlar arasında 300 tl gibi bir fark var sizin dışınızda iki daire için düşünürsek ve madem ordada yoğuşmalı olsun istiyorsunuz ozaman 600 tl lik fark sorun olmayacaktır 1700-1800 tl lik bosch classic condense cihaz taktırabilirsiniz.

Bahsetmiş olduğunuz abonelik vs farklarını hesap etmekte haklısınız bu konuda yorum yapamam sizin hesabınıza en uygun şekilde olanı siz tercih ediniz.

Bahsettiğiniz cihazlarla ilgili görüşümü daha önce söyledim yakıt tüketimi tamamen sizin kullanımınıza ve ısı kaybınıza bağlı bir durum aynı cihazı farklı iki kişi farklı şartlarda farklı bir tüketimle kullanabilir. Genel anlamda konuşacak olursak karşılaştırma yaptığımız cihazlar ekonomik tasarruflu cihazlar bu anlamda sorun yaşamazsınız.

Bence markalardan birinin yetkilisinden bir keşif hizmeti alın durum değerlendirmesi yapalım sonra tekrar konu üzerinde tartışırız.

2046 Mesaj
12 Temmuz 2011; 21:17:34 

quote:

Orijinalden alıntı: kudreta

Merhaba arkadaşlar, ilk defa foruma yazıyorum, bu forumun bir kısmını okudum, danışacağım konularla ilgili önerisi/uyarısı olanlara şimdiden teşekkürler. 10 yıllık, en üst kat, net 120 m2 lik bir daire için
1-airfel digifel premix 25 kw düşünüyorum, şikayetvar.com'da airfel ile ilgili genel bazı şikayetler var ama bu model ile ilgili bulamadım, bilgisi olan var mı?
3- kalde süper boru hakkında fikriniz nedir? %100 gaz ve oksijen geçirimsiz olduğu yazıyor.
4- seri bağlı tesisat istemiyorum, mobil sistem döşetirsem ilave peteklerle birlikte işçilik ve süre uzayacak; her biri yaklaşık 2 yada 3 peteği besleyen ve 5 li kollektöre bağlı bir modifiye mobil sistem uygun olur mu?

Soruyu diger sayfadada sormuştunuz orada cevapladım.

2733 Mesaj
12 Temmuz 2011; 21:57:21 

quote:

Konuya sonradan katılmakla birlikte bir iki öneri yapmak istiyorum. Öncelikle iki ayrı bağımsız bölüm olan bu iki daireye tek bir kombi ve buna bağlı tesisat için proje onayı konusunu araştırdınız mı? Onaylanmaz diye biliyorum. Onaylansa bile, annenizin oturduğu evi gelecekte satmak veya kiralamak isterseniz, tesisatı yeniden kır-dök-onar vb sıkıntı olur. Kısacası ben de @yeniçeri üstat gibi düşünüyorum ve iki eve iki kombi diyorum. Toplamda 22-24 Kw kapasitede 3 kombi ve 24-30 Kw düzeyinde 1 kombi oluyor. Tercihinizi premiks yoğuşmalıdan yana yapmanızı öneririm. Daha yeni teknoloji ve % 4-5 de olsa daha tasarruflu düz yoğuşmalılara göre. Ariston Clas Premium 24 Kw dan 3 adet, kendinize de 30 Kw lık Genus Premium... Yoğuşma olayının peteklerin hepsinin yanıp yanmaması ile değil, peteklerden kombiye dönen suyun sıcaklığı ile ilgisi var. Bu sıcaklık tercihen 40 derece veya altı olmalı, bunun içinse kombiden tesisata giden suyun en fazla 40-50 civarı olması gerekir. Daha yüksek sıcaklıklarda yoğuşma azalır veya hiç olmaz. Annenizin evinde bazı petekleri kapatmanız yoğuşma olayını etkilemez, de bu odaları çok iyi yalıtmanız lazım. Kolay gelsin...

Cumhuriyet tasada ve kıvançta bir olmaktır. Bayramı da her şartta kutlanmış ve kutlanacaktır. YAŞASIN CUMHURİYET!

4558 Mesaj
12 Temmuz 2011; 22:20:08 

quote:

O zaman hepsini Ariston düşünüyorsunuz. Ariston Clas Premium ve sizin eve de Ariston Genus Premium 30 kW. Bence oldukça makul seçimler.
Oda termostatı için aşağıdaki modülasyonlu seçenek uygun olacaktır.
Ariston Clas Yada Genus serisi için mod.term.
Diğer dairelere alıp almama kararı size ait tabi. Tanesi 220 TL.

4558 Mesaj
12 Temmuz 2011; 23:46:54 

quote:

Orijinalden alıntı: kudreta

Bir arkadaşımız Danfoss termostatik vanayı sormuştu. Ben de ona problemsiz, sessiz çalışan Siemens veya ECA termostatik vanalar 27-28 TL fiyatla satılırken, neden Danfoss diye sormuştum. Benzer bir soruyu da size sorayım; modülasyonlu oda termostatları ile e bus iletişim sistemi ile çalışabilen, premix yoğuşmalı, verimliliği SEDBUK testlerinde de A sınıfı olarak kanıtlanmış, problemsiz ve 1.500 TL ye alabileceğiniz Ariston Clas Premium varken, 1.500 TL civarında alabileceğiniz modülasyonlu oda termostatları ile çalışmayan premix yoğuşmalı bir kombiyi neden tercih edeceksiniz? Bu kombi DD Nitromix kombi ile birebir benzer özelliklere sahiptir. O da 1.400 TL ye satılmaktadır. DD Nitromix Fiyatı
Buna göre modülasyonlu oda termostatı yok tabi önerileri; Siemens mekanik on-off oda termostatı yada Siemens RDE10.1 dijital, haftalık programlı on-off termostat.
Airfel Premix ve uyumlu oda term.
Kalde süper boru oksijen bariyerli bir boru. TS'na uygunsa olabilir tabi.
İdeal bağlantı mobil bağlama tabi. Ancak özellikle sonradan yapılan tesisatlarda kolayına kaçarak yada mecburiyetten tek borulu yada çift borulu tesisat yapılmaktadır. 2-3 peteğin bir kollektöre bağlı olması da bir nevi seri bağlamadır. Ben önermem. Örneğin 5 peteğe sahipseniz kollektörler 5 sıcak su borusu çıkışı, 5 ılık su borusu girişi şeklinde görünmelidir. Aşağıdaki resimdeki gibi.

0

Ekteki dosya (1)

4558 Mesaj
12 Temmuz 2011; 23:57:45 

Bir arkadaşımız garcia1905, tereddüt etmeden eski evine de mobil sistem döşetmiş. Tabi biraz masraflı ve zahmetli olacaktır. Ama ideal olan budur.

0

0

0

0

0

0

21 Mesaj
13 Temmuz 2011; 0:04:02 

Üstadlar merhaba.

Şuan oturduğum ev sıfır ekimde taşındım.Toplam 20 daire var ben 1. kattayım (giriş üstü) Geçtiğimiz kış merkezi sistemle ısındık. Mütahit binayı yaparken doğalgaz tesisatınıda döşedi.Bulunduğum ilçeye doğal gaz geldi ve geçiş yapacağız.

-Ankaranın bir ilçesindeyim. Ankaraya göre yaklaşık 3 derece daha soğuk oluyor.
-Toplam petek boyu 6,5 metre Baymak marka.
-Ev iç kullanım toplamı yaklaşık 91 metrekare.
-Camlar çiftcam pimapen.
-Ev kuzeye bakıyor (Akşama doğru saat 4-5 ten sonra güneş almaya başlıyor. Diğer tarafı doğuya bakıyor fakat yan tarafta bina oduğu için pek güneş almıyor.
-Binanın dış yalıtımı yapılmış durumda.
-Dairemin alt katı daha küçük. Yani kuzeye bakan dış cephesi alt kata göre 1 metre civari dışa doğru çıkıntı var.

----------metrekare-----petek uzunluğu
salon-------25,6---------200 cm
Antre-------11-----------60 cm
Tuvalet-----2,1----------yok
Banyo------3,8----------50 cm
Mutfak-----10,4---------50 cm
Yatak od.--13,1--------100 cm
Küçük od.--9,3----------90 cm
Oturma od.15,5--------100 cm
TOPLAM----90,8--------650 cm

Bu konuyu uzun uzun okudum. Üstadların yorumları üzerine yoğuşmalı düşündüm. 1.si daha ağır basıyor.
1. Ferroli EConcept Tech 25c
2. Bosch Classic Condense (2841)

Tam kararımı vermişken evin iç kullanım metrekaresini yanlış biliyomuşum.(115). Meğer yaptığım ölçümlerde yaklaşık 91 metrekare çıktı. Kombi teklifi aldığım firma yoğuşmalıya gerek yok dedi. Kafam karıştı.
Mümkünse üstatlardan yorum bekliyorum.

Daireme göre yoğuşmalı tercih etmeli miyim?
Hermatiğe göre vereceğim fiyat farkına değer mi?
Eğer yoğuşmalı öneriyosanız. EConcept Tech 25c yada Bosch Classic Condense (2841) hangisini tercih etmeliyim? Yada başka kombi öneriniz var mı?
Eğer hermatik öneriyosanız daireme uygun hangi ürün önerirsiniz?
Teşekkürler saygılar.

4558 Mesaj
13 Temmuz 2011; 0:10:50 

Sonradan dikkatimi çekti, bu tesisatta peteklere giren boruların ikisi de(sıcak giriş-ılık çıkış) alttan giriyor. Bence bu işin kolay tarafı. İdeal olanı üstten sıcak su girişi, çapraz alttan ılık su çıkışı şeklinde olmalıdır. Böylece petekteki daha etkili sirkülasyonla korozyon ve kireçlenme azalacaktır.

70 Mesaj
13 Temmuz 2011; 0:58:44 

quote:

tuğberk, ben önerilerimi yaptım. Arkadaşınızın size söylediği kombi, önerdiklerimden farklı teknolojide, condense (klasik, yarım) yoğuşmalıdır. Bu teknolojide öneriler farklı olacaktır. Örneğin Bosch Condense 2000W yada Ferroli Domicondense kombileri değerlendirin o zaman. Aynı fiyatttalar.
Siz kendinize göre değerlendirmeyi ve seçimi yapınız.

hocam ariston a karar verirsek hangi modelini almalıyım 24kw mi yoksa 30 kw mi
birde bu cihazların yanında oda termostadı varmı?

4558 Mesaj
13 Temmuz 2011; 1:21:07 

quote:

Orijinalden alıntı: tuğberk23

hocam ariston a karar verirsek hangi modelini almalıyım 24kw mi yoksa 30 kw mi
birde bu cihazların yanında oda termostadı varmı?

tuğberk, 160 m2 net ısıtma alanı için 22-25 kW kombiler sınır ısıtma kapasitesindedirler. Yüksek kombi ısısında yanarsa ısınmayacak diye bir kural da yok. Ancak 54 dereceyi aşan ısıda kullanıldığında yoğuşmadan sağlanması beklenen %10-15 arasındaki tasarruf etkisi azalabilir. Bu nedenle Ariston Yetkili Bayine yerinde, ısı kaybı ile kapasite tespiti yaptırabilirsiniz. Böylece kafanızdaki sorular azalmış olur. Çünkü burada 2 farklı görüş oluştu.
Aralarındaki fiyat farkı 1.700-1.900 TL fazla olmasa da yakıt sarfiyatları farklı olabileceğinden bu gerekli görünüyor.
Ariston için 24 yada 30 kW kombide kullanacağınız modülasyonlu oda termostatı 220 TL aşağıdaki linkte. Uygun bulduğunuz yerden alınız.
Ariston Genus, Clas mod. oda term.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 13 Temmuz 2011; 1:58:37 >

2046 Mesaj
13 Temmuz 2011; 2:10:11 

quote:

Bir arkadaşımız Danfoss termostatik vanayı sormuştu. Ben de ona problemsiz, sessiz çalışan Siemens veya ECA termostatik vanalar 27-28 TL fiyatla satılırken, neden Danfoss diye sormuştum. Benzer bir soruyu da size sorayım; modülasyonlu oda termostatları ile e bus iletişim sistemi ile çalışabilen, premix yoğuşmalı, verimliliği SEDBUK testlerinde de A sınıfı olarak kanıtlanmış, problemsiz ve 1.500 TL ye alabileceğiniz Ariston Clas Premium varken, 1.500 TL civarında alabileceğiniz modülasyonlu oda termostatları ile çalışmayan premix yoğuşmalı bir kombiyi neden tercih edeceksiniz? Bu kombi DD Nitromix kombi ile birebir benzer özelliklere sahiptir. O da 1.400 TL ye satılmaktadır. DD Nitromix Fiyatı
Buna göre modülasyonlu oda termostatı yok tabi önerileri; Siemens mekanik on-off oda termostatı yada Siemens RDE10.1 dijital, haftalık programlı on-off termostat.
Airfel Premix ve uyumlu oda term.
Kalde süper boru oksijen bariyerli bir boru. TS'na uygunsa olabilir tabi.
İdeal bağlantı mobil bağlama tabi. Ancak özellikle sonradan yapılan tesisatlarda kolayına kaçarak yada mecburiyetten tek borulu yada çift borulu tesisat yapılmaktadır. 2-3 peteğin bir kollektöre bağlı olması da bir nevi seri bağlamadır. Ben önermem. Örneğin 5 peteğe sahipseniz kollektörler 5 sıcak su borusu çıkışı, 5 ılık su borusu girişi şeklinde görünmelidir. Aşağıdaki resimdeki gibi.

0

Üstat bu konuda seninle aynı fikirde değilim bizler eca siemens öneriyoruz ama bu tamamen fiyat performans değerlendirmesine göre yapılıyor kombi önerisindede seninle aynı mantığı dikkate alıyoruz. Danfoss ile eca yı siemensi kıyaslamak mümkün değil kalite olarak kat kat üstün bir markadır.

Airfell cihaz içinde aynı şeyi söyleyebilirim dd nitromixle benzeşmesi mümkün değil bütün detaylarına kadar inceledim piyasadaki en iyi kombilerden biri diyebilirim tabi yeni bir cihaz kullanıcı görüşü almam gerekiyor.

Oda termostatı konusuna bende katılıyorum ben bu bilgiye ulaşamadım siemens cihazlarımı öneriyorlarmış ben sayfalarında bu bilgiye ulaşamadım. En azından modülasyon özelliği olan bir termostat üretmeleri yada önermeleri gerekir

Verdiğin linke bir kaç defa baktım ama gözden kaçırıyormuşum resmi tıklayınca yanında siemens termostatları gördüm demekki modülasyon özelliğini oda sıcaklığına göre kullanmak mümkün olmayacak. Kombi tüketim değerleri olarak çok güzel görünüyor ama modülasyon sorunu nedeniyle önerip önermemekte kararsız kalacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yeniceri -- 13 Temmuz 2011; 2:21:11 >

732 Mesaj
13 Temmuz 2011; 5:39:43 

quote:

Gece gece bir kaç petek ölçtüm tahmini olarak 7 8m arasında bir petek uzunluğu var. kömürlü kazanda biz bu peteklerin neredeyse yarısını kapatıyorduk.
evde bürüt 130m2. ısı yalıtımı yok duvarlar alçıpan pencereler çift cam ahşap. pencerelere slikon yapılmıştı. fakat mutfakta bulunan balkon kapısı sorunlu
balkonuda camla kapattıracağız artık. zemin kat olunca duvarlar normalinden kalın olur. ama dış yalıtım olmayınca nede olsa yarı yarıya etki etme ihtimali var.
Evin iç hatları doğal gaz uyumlu çok eski bir bina değil 2004 eylülünde oturmuştuk bina yeni sayılır 7 kıştır kullanılıyor. Tabanda ne döşeli bilmiyorum ama
yukardaki resimlerdeki vanalar plastik borular var. petekleri herhalde temizleyeceklerdir.

Ayrıca doğal tesisatının apartman dairesine kadar olan kısmı yapıldı. sadece daire içi tesisat ücreti ödenecek.

Bu Viessmann Vitodens 100 3150tl -3350tl 10 tk. siz cede en uygun olanı sanırım.
1-ECA VAILANT VE DEMIRDOKUM DE HANGI CIHAZLAR SEÇENEKLER ARASINA GIRSIN.

2-2300 TL LİK VİTOPENT İN DEZ AVANTAJI YAKIT MASRAFINA DÖNÜŞÜRMÜ. YAKIT MASRAFINA DÖNÜŞMEZSE
ONU ALALIM. VİTODENS DE GEREKSİZ ÖZELLİKLER VARSA ONA PARA ÖDÜYORSAM OLMAZ. DİJİTAL BİR CIHAZ
ANLAŞILAN.

BU DOĞAL GAZ KOMBİLERİN PİRİ SANIRIM VİESSMANN GİDİPTE BAŞKA MARKA ALMANIN ANLAMI OLMAZ.

Asus P8Z68 Deluxe /Gen 3 //İntel 3770K 3.50Ghz Turbo 3.90ghz //G.SKILL DDR3 2x4gb 1866MHZ 9-10-9-28 1T//Corsair Hydro Series H110 // ASUS GTX680 DC2 TOP 1137/1201/6008 MHZ //LG DVDR 22X // CORSAIR FORCE 3 120GB 550/510 // Seagate 1 TB Sata 3 HDD // Seagate 500GB Sata 3 HDD// XILENCE Gaming Edition 1000W //CM HAF X 942 + Zalman MFC3 // LG FLATRON W2261VP // Tt-Esport Chalenger Pro - Black - Dasher - Shock// Logiteck X540 5.1 // Win 8.1 X64 Pro // Karspersky PURE 3.0// Smileadsl Ňapolyon Ne Demiş ?

25 Mesaj
13 Temmuz 2011; 8:36:06 

Sayın üstadlarım 24 kw lar için BOSCH Classic Condense ile ARİSTON Genus Premium ve FERROLİ Domicondense Yoğuşmalı arasında kaldım.Fiatları aşağı yukarı aynı.30 kw içde ARİSTON Genus Premium yoğuşmalı kombi (30KW25800kcal/h) FERROLİ DOMİCONDENSE F 28 arasında kaldım sizde ne yapmalıyım.Saygılar A_E

2046 Mesaj
13 Temmuz 2011; 9:57:53 

quote:

Orijinalden alıntı: justjust

Üstadlar merhaba.

Şuan oturduğum ev sıfır ekimde taşındım.Toplam 20 daire var ben 1. kattayım (giriş üstü) Geçtiğimiz kış merkezi sistemle ısındık. Mütahit binayı yaparken doğalgaz tesisatınıda döşedi.Bulunduğum ilçeye doğal gaz geldi ve geçiş yapacağız.

-Camlar çiftcam pimapen.
-Ev kuzeye bakıyor (Akşama doğru saat 4-5 ten sonra güneş almaya başlıyor. Diğer tarafı doğuya bakıyor fakat yan tarafta bina oduğu için pek güneş almıyor.
-Dairemin alt katı daha küçük. Yani kuzeye bakan dış cephesi alt kata göre 1 metre civari dışa doğru çıkıntı var.

Bu konuyu uzun uzun okudum. Üstadların yorumları üzerine yoğuşmalı düşündüm. 1.si daha ağır basıyor.

Tam kararımı vermişken evin iç kullanım metrekaresini yanlış biliyomuşum.(115). Meğer yaptığım ölçümlerde yaklaşık 91 metrekare çıktı. Kombi teklifi aldığım firma yoğuşmalıya gerek yok dedi. Kafam karıştı.

Eğer yoğuşmalı öneriyosanız. EConcept Tech 25c yada Bosch Classic Condense (2841) hangisini tercih etmeliyim? Yada başka kombi öneriniz var mı?
Teşekkürler saygılar.

Merhaba, dairenizdeki mevcut petek boyları tam sınır değerde ankaranın soğuk havası herkesce bilinen birşey ondan 3 c daha soğuk oluyorsa bu petekler yetersiz gelebilir. Yalıtım olması nedeniyle belki sorun olmayacak yeterlide olacaktır dediğim gibi iklim şartlarını düşündüğümde bu ihtimali göz ardı edemiyorum normal şartlarda yalıtımlı bir alan için yeterlidir diyebiliriz.

Yoğuşmalı olmaz diyenlere kulağınızı kapatacaksınız bahsetitğniiz iki cihazdan birini tercih edeceksiniz ikisinden hangisi olacağına siz karar verin. İkiside alınacak cihazlar.

İyi bir konvansiyonel kombi ile yoğuşmalı arasında nerdeyse fark yok gibi birşey o nedenle en başında vereceğiniz belki piyasadaki bir çok modele göre 300-400 tl lik bir farkı çokta önemsemeyin. Uzun vadede tasarruf olarak size geri dönecektir.

Bunun dışında konvansiyonel kombi almayı düşünüyorum diyorsanız ferroli domitech modelini öneriyorm. İnternet ortamında 1100-1200 tl 5 yıl garantili incelemenizi tavsiye ederim.

1473 Mesaj
13 Temmuz 2011; 9:58:57 

quote:

Sayın üstadlarım 24 kw lar için BOSCH Classic Condense ile ARİSTON Genus Premium ve FERROLİ Domicondense Yoğuşmalı arasında kaldım.Fiatları aşağı yukarı aynı.30 kw içde ARİSTON Genus Premium yoğuşmalı kombi (30KW25800kcal/h) FERROLİ DOMİCONDENSE F 28 arasında kaldım sizde ne yapmalıyım.Saygılar A_E

Piremiks ile diğer kombileri kıyaslamak yanlış fiyat avantajı olursa tamama ancak aynı fiyata piremiks yoğuşmalı alınmalı.

Şimdi ürünleri karşılaştıralım.

Ariston 20640 kcal ısı için 2,34 m3 gaz harcıyor.
Bosh 18576 kcal ısı için 2,10 m3 gaz harcıyor.
Ferroli 22274 kcal ısı için 2,65 m3 gaz harcıyor.

Yakıt tüketimlerine bakın nekadar fark var. 1.6 motor enjeksiyonlu araba ile 2.0 motor Karbüratörlü arabayı karşılaştırmak gibi bişey.

N-A-S-İ-H-A-T-L-E-R

2046 Mesaj
13 Temmuz 2011; 10:17:43 

quote:

Gece gece bir kaç petek ölçtüm tahmini olarak 7 8m arasında bir petek uzunluğu var. kömürlü kazanda biz bu peteklerin neredeyse yarısını kapatıyorduk.
evde bürüt 130m2. ısı yalıtımı yok duvarlar alçıpan pencereler çift cam ahşap. pencerelere slikon yapılmıştı. fakat mutfakta bulunan balkon kapısı sorunlu
balkonuda camla kapattıracağız artık. zemin kat olunca duvarlar normalinden kalın olur. ama dış yalıtım olmayınca nede olsa yarı yarıya etki etme ihtimali var.
Evin iç hatları doğal gaz uyumlu çok eski bir bina değil 2004 eylülünde oturmuştuk bina yeni sayılır 7 kıştır kullanılıyor. Tabanda ne döşeli bilmiyorum ama
yukardaki resimlerdeki vanalar plastik borular var. petekleri herhalde temizleyeceklerdir.

Ayrıca doğal tesisatının apartman dairesine kadar olan kısmı yapıldı. sadece daire içi tesisat ücreti ödenecek.

Bu Viessmann Vitodens 100 3150tl -3350tl 10 tk. siz cede en uygun olanı sanırım.
1-ECA VAILANT VE DEMIRDOKUM DE HANGI CIHAZLAR SEÇENEKLER ARASINA GIRSIN.

2-2300 TL LİK VİTOPENT İN DEZ AVANTAJI YAKIT MASRAFINA DÖNÜŞÜRMÜ. YAKIT MASRAFINA DÖNÜŞMEZSE
ONU ALALIM. VİTODENS DE GEREKSİZ ÖZELLİKLER VARSA ONA PARA ÖDÜYORSAM OLMAZ. DİJİTAL BİR CIHAZ
ANLAŞILAN.

BU DOĞAL GAZ KOMBİLERİN PİRİ SANIRIM VİESSMANN GİDİPTE BAŞKA MARKA ALMANIN ANLAMI OLMAZ.

Eğer tercihinizi wiessmann dan yana kullanacaksanız ona göre yazalım o marka içinden tercih yapmanıza yardımcı olalım seçenek artırarak işi dahada zorlaştırırsınız marka beğeniniz varsa sonuç değişmeyecekse bizde gereksiz öneri yapmayalım. Bu sayfanın amacı en iyi markanın ürününü önermek değil bütceye uygun fiyat performans cihazları önermek yoksa herkese piyasada bilinen en iyi üç markanın en pahalı serilerini öneririz kimselerde cihazlardan şikayet etmez. Sayfanın amacı bundan tamamen farklı bunu belirtmek isterim.Viessman iyi cihazları diğer modelere göre çok daha pahalı bütceniz buna uygunsa sorun yok kalitesi herkesce bilinen bir marka tercih edebilirsiniz.

Kombiler gereksiz özellikler olduğu yada digital oldukları için pahalı satılmazlar üretiminde kullanılan teknoloji ve yedek parcanın kalitesiyle alakalı birşeydir digital olmaları belki olmayanlara göre biraz daha pahalı olabilir burdada digital teknoloji kullanılması uzaktan kontrol cihazlarına uygun olmaları fiyat farkına neden oluyordur ama temel neden bu değil temel neden kullanılan malzeme kalitesi. Bir kombide birinci sınıf çelikten imal malzeme kullanılır diğerinde daha kalitesiz bir çelik kullanılır, birinde A markasının C kaliteli pompası kullanılır diğerinde A kaliteli pompası kullanılır. Siz bunu acıp baktğınızda ikisindede A markası var zannedersiniz ama durum öyle değildir. Üretimde kullanılan malzemelerinde kaliteleri sınıfları vardır her modelde en iyi malzemeyi kullanmaları mümkün değil tüketici şartlarını ve rekabet ortamını düşünerek farklı fiyatlarda farklı modeller üretilmektedir.

Tasarruflu tüketim tamamen size bağlı birşey beklediğiniz oda sıcaklığı derecesi, konutuzun yalıtımlı olup olmaması bu durumun temel etkeni diyebiliriz. Onun dışında yoğuşmalı alırsınız konvansiyonele göre faturanız az gelir diyemeyiz. Evet kağıt üzerinde %15 lik bir tüketim farkı var ama siz bunu ne derece verimli kullanıp bu oranın ne kadarını hayata gecireceksiniz bunu öngörmek mümkün değil.

İstanbulda daire içi tesisat ücreti proje dahil 700 tl civarında kombi montajıda ortalama 150tl yani 850 tl aşağı yukarı size verilen tekliflerde cihaz fiyatı dahil bu rakama denk geliyor fiyatlar normal diyebiliriz.

2046 Mesaj
13 Temmuz 2011; 10:27:04 

quote:

Ferrolinin tercih ettiğiniz modeli premix olmayan yoğuşmalı modeli o nedenle diğer premix modellere göre bu cihaz zayıf kalıyor diğerleri arasından secim yapın. Benim önerdiğim ferroli econtep tech modeliydi sanırım o bütce olarak size fazla geldi. Bu noktada son kararı siz verin bosch un 30 kw cihazı olmadığı için sizde aristona yöneldiniz galiba işte markalar bunu hesap edemiyorlar yada avrupada olan şeyi bize layık görmüyorlar bütün konutlar için 22-24 30 35 kw uygundur diye düşünerek diğer secenekleri göz ardı ediyorlar. Avrupada 10 kw lık ürün almak bile mümkünken bizde en düşük kapasite 22 kw

2046 Mesaj
13 Temmuz 2011; 10:33:35 

quote:

Orijinalden alıntı: intererdem

Piremiks ile diğer kombileri kıyaslamak yanlış fiyat avantajı olursa tamama ancak aynı fiyata piremiks yoğuşmalı alınmalı.

Şimdi ürünleri karşılaştıralım.

Ariston 20640 kcal ısı için 2,34 m3 gaz harcıyor.
Bosh 18576 kcal ısı için 2,10 m3 gaz harcıyor.
Ferroli 22274 kcal ısı için 2,65 m3 gaz harcıyor.

Yakıt tüketimlerine bakın nekadar fark var. 1.6 motor enjeksiyonlu araba ile 2.0 motor Karbüratörlü arabayı karşılaştırmak gibi bişey.

Böyle bir karşılaştırmayı doğru bulmuyorum gördüğünüz gibi 22-24 ve 25 kw cihazlar aralarındaki fark bundan kaynaklanıyor. Burda ne diyeceğiz şimdi bosch dahamı az yakıyor hayır bunu diyemeyiz çünkü aralarında kapasite farkı var. Kapasite oranlaması yaparsak üç cihazda hemen aynı tüketim değerlerinde diyebiliriz. Ayrıca bu tüketim değerleri Tam kapasitede 80c lik ısıda 1 saatlik tüketim değeridir ortalama 45- 50c sıcaklıkta %30 40 kapasitede kombileri kullandığımızı düşünürsek bu değerlerden farklı tüketim değerleri karşılaştırmamız gerekecektir.

1473 Mesaj
13 Temmuz 2011; 10:33:38 

quote:

Orijinalden alıntı: intererdem

KOMBİ İŞİ İÇİNDEKİ BİR ARKADIŞIN YAZISINA RASTLADIM ÇOK HOŞUMA GİTTİ.
BENCE HERKES BAŞTAN SONA OKUSUN

/color]

Yazıyı tekrar getirmek istiyorum. Burada belirtildiği gibi yalıtıma bir örnek vereyim.

Babamgil yeni ev aldı aldıkları evi inşa halindeyken de gördük müteahhit yalıtım yaparken dıştan değil duvarda 2 tuğla arasına 4 cm köpük koydu daha sonra kolonlara dış mantolama yaptı ve sorduğumuzda bize benim 3 katlı bir binada tek daire için yaptığım yalıtım masrafını başkaları binanın tamamına yapıyor. Adam dediği gibi kaliteden taviz vermiyor. Petek boylarıda iyi tutulmuş. Geçen kış taşındılar ben 10 yıllık yalıtımsız binada merkezi sistem ile ısınamazken bazen çocuklar elk.ısıtıcı yaktırırlar ama babamgilin petek ısıları bizimkinden 5 derece düşük olmasına rağmen ev 28 derece oluyor ve havalandırmak için cam açıyorlar. İşte yalıtım bu kadar fark ediyor.

Şimdi bende yeni eve taşındım dıştan mantolu yalıtım komşular en soğuklarda tam ısınamadık diyor peteklerde düşük tutulmuş yani 120 mt net eve 5 mt petek yapmış müteahhit farkı.

UZUN LAFIN KISASI YALITIM VE TESİSAT ÇOK ÖNEMLİ.

N-A-S-İ-H-A-T-L-E-R

4558 Mesaj
13 Temmuz 2011; 10:33:59 

quote:

Hiç arasında kalmayın. Premix yoğuşmalı olarak Bosch Classic Condense ve 30 kW ARiston Genus Premium olur. Domicondense, condense yoğuşmalı olduğundan bence arada kalınacak bir durum yok. Premix (brülörlü) yoğuşmalı, reel A sınıfı verimlilikteki Ariston Genus Premium öne alınmalıdır.

4558 Mesaj
13 Temmuz 2011; 10:47:53 

quote:

Böyle bir karşılaştırmayı doğru bulmuyorum gördüğünüz gibi 22-24 ve 25 kw cihazlar aralarındaki fark bundan kaynaklanıyor. Burda ne diyeceğiz şimdi bosch dahamı az yakıyor hayır bunu diyemeyiz çünkü aralarında kapasite farkı var. Kapasite oranlaması yaparsak üç cihazda hemen aynı tüketim değerlerinde diyebiliriz. Ayrıca bu tüketim değerleri Tam kapasitede 80c lik ısıda 1 saatlik tüketim değeridir ortalama 45- 50c sıcaklıkta %30 40 kapasitede kombileri kullandığımızı düşünürsek bu değerlerden farklı tüketim değerleri karşılaştırmamız gerekecektir.

Kesinlikle doğru üstad, bu kombilerin minimum yükte yaktıkları 1 m3/h 'u geçmez. Yoğuşmalı kombiler de düşük ısıda yakılması gerektiğine göre mantıklı olanı minimum yük sarfiyatlarıdır. Burada SEDBUK laboratuvar ve aylar süren ev testlerinde alınan sonuçları yabana atmamak gerekir. Premix yoğuşmalıları % 90, condense yoğuşmalıları da % 87-88 verimlilikte kabul etmek gerekir. Tabi en önemlisi; evin ısı kaybına göre ideal ısıtma kapasitesinin seçilmesidir.
Örneğin Bosch Classic Condense'in, 150 m2 alanı ısıtabileceğini ve azami 12 m ye kadar peteği besleyebileceğini biliyoruz. 140 m2 evde 10 m petek varsa, Bosch yerine Ariston tercih edilirse, ısıtma kapasitesi oranında çok az da olsa fazla yakabileceğini düşünmek mümkün. Bu abartılı bir sonuç olmaz. Ancak daha önemlisi birkaç önceki cevapta tuğberk'in durumu. tuğberk, evinin 210 m2 ve 180 m2 net olduğunu düşünüyordu. Ancak içten içe yaptığı ölçümde 159,6 m2 (dolap dahil) net alanı olduğunu anladı. Şimdi Ariston Genus Premium 24 mü yoksa 30 kW mı seçmeli. 2 ucu da riskli. 24 kW olanını alsa, ısınamadığında kombi azami ısısını 65 dereceye arttırırsa yoğuşmadan yararlanacağı tasarrufun önemli bölümünden fedakarlık etmiş olacaktır. Ancak 30 kW seçerse de bu sefer ısıtma kapasitesinden dolayı daha fazla yakmayı göze alacaktır.
Sonuç olarak; eşit teknolojilerde bile evin ısı kaybının hesaplanması ve buna göre ısıtma kapasitesi belirlenen kombiler kullanılması son derece önemlidir.

4558 Mesaj
13 Temmuz 2011; 10:55:43 

quote:

Eğer tercihinizi wiessmann dan yana kullanacaksanız ona göre yazalım o marka içinden tercih yapmanıza yardımcı olalım seçenek artırarak işi dahada zorlaştırırsınız marka beğeniniz varsa sonuç değişmeyecekse bizde gereksiz öneri yapmayalım. Bu sayfanın amacı en iyi markanın ürününü önermek değil bütceye uygun fiyat performans cihazları önermek yoksa herkese piyasada bilinen en iyi üç markanın en pahalı serilerini öneririz kimselerde cihazlardan şikayet etmez. Sayfanın amacı bundan tamamen farklı bunu belirtmek isterim.Viessman iyi cihazları diğer modelere göre çok daha pahalı bütceniz buna uygunsa sorun yok kalitesi herkesce bilinen bir marka tercih edebilirsiniz.

Kombiler gereksiz özellikler olduğu yada digital oldukları için pahalı satılmazlar üretiminde kullanılan teknoloji ve yedek parcanın kalitesiyle alakalı birşeydir digital olmaları belki olmayanlara göre biraz daha pahalı olabilir burdada digital teknoloji kullanılması uzaktan kontrol cihazlarına uygun olmaları fiyat farkına neden oluyordur ama temel neden bu değil temel neden kullanılan malzeme kalitesi. Bir kombide birinci sınıf çelikten imal malzeme kullanılır diğerinde daha kalitesiz bir çelik kullanılır, birinde A markasının C kaliteli pompası kullanılır diğerinde A kaliteli pompası kullanılır. Siz bunu acıp baktğınızda ikisindede A markası var zannedersiniz ama durum öyle değildir. Üretimde kullanılan malzemelerinde kaliteleri sınıfları vardır her modelde en iyi malzemeyi kullanmaları mümkün değil tüketici şartlarını ve rekabet ortamını düşünerek farklı fiyatlarda farklı modeller üretilmektedir.

Tasarruflu tüketim tamamen size bağlı birşey beklediğiniz oda sıcaklığı derecesi, konutuzun yalıtımlı olup olmaması bu durumun temel etkeni diyebiliriz. Onun dışında yoğuşmalı alırsınız konvansiyonele göre faturanız az gelir diyemeyiz. Evet kağıt üzerinde %15 lik bir tüketim farkı var ama siz bunu ne derece verimli kullanıp bu oranın ne kadarını hayata gecireceksiniz bunu öngörmek mümkün değil.

İstanbulda daire içi tesisat ücreti proje dahil 700 tl civarında kombi montajıda ortalama 150tl yani 850 tl aşağı yukarı size verilen tekliflerde cihaz fiyatı dahil bu rakama denk geliyor fiyatlar normal diyebiliriz.

Viessmann premix teknolojide gerçekten iyidir. Ancak yoğuşmasızda, özellikle Vitopend 100 veya 200 de sık eşanjör delinmesi şikayetleri ile karşılaşmaktadır. Eylül 2010- Nisan 2011 döneminde şikayet var sitesinde tam 13 farklı insan bu konuda şikayetçiydi.
SEDBUK verimlilik değerlendirmelerinde de verimliliği % 75,3 ölçülmüştür. Örneğin % 20 daha ucuz satılan 5 yıl garantili Ferroli Domitech'in verimliliği ise % 79,6 dır. Başka bir anlatımla daha fazla harcadığı ortada. Şimdi bana göre bu durumda yoğuşmasızda elit demek zor görünüyor.

2046 Mesaj
13 Temmuz 2011; 11:01:31 

quote:

Kesinlikle doğru üstad, bu kombilerin minimum yükte yaktıkları 1 m3/h 'u geçmez. Yoğuşmalı kombiler de düşük ısıda yakılması gerektiğine göre mantıklı olanı minimum yük sarfiyatlarıdır. Burada SEDBUK laboratuvar ve aylar süren ev testlerinde alınan sonuçları yabana atmamak gerekir. Premix yoğuşmalıları % 90, condense yoğuşmalıları da % 87-88 verimlilikte kabul etmek gerekir. Tabi en önemlisi; evin ısı kaybına göre ideal ısıtma kapasitesinin seçilmesidir.
Örneğin Bosch Classic Condense'in, 150 m2 alanı ısıtabileceğini ve azami 12 m ye kadar peteği besleyebileceğini biliyoruz. 140 m2 evde 10 m petek varsa, Bosch yerine Ariston tercih edilirse, ısıtma kapasitesi oranında çok az da olsa fazla yakabileceğini düşünmek mümkün. Bu abartılı bir sonuç olmaz. Ancak daha önemlisi birkaç önceki cevapta tuğberk'in durumu. tuğberk, evinin 210 m2 ve 180 m2 net olduğunu düşünüyordu. Ancak içten içe yaptığı ölçümde 159,6 m2 (dolap dahil) net alanı olduğunu anladı. Şimdi Ariston Genus Premium 24 mü yoksa 30 kW mı seçmeli. 2 ucu da riskli. 24 kW olanını alsa, ısınamadığında kombi azami ısısını 65 dereceye arttırırsa yoğuşmadan yararlanacağı tasarrufun önemli bölümünden fedakarlık etmiş olacaktır. Ancak 30 kW seçerse de bu sefer ısıtma kapasitesinden dolayı daha fazla yakmayı göze alacaktır.
Sonuç olarak; eşit teknolojilerde bile evin ısı kaybının hesaplanması ve buna göre ısıtma kapasitesi belirlenen kombiler kullanılması son derece önemlidir.

Bu noktada tugberk arkadaşımız için ideal olan 26 kw kapasiteli bir kombi ama bunu her markada bulmak mümkün değil bu konuda seçenekler çok sınırlı. Bu tüketici için olumsuz bir durum.

732 Mesaj
13 Temmuz 2011; 11:28:53 

quote:

Maddi olrarak bende yıpranacağım ama ucuz mala para verecek kadar zengin değilim deler ya öyle düşünüyorum.
Elektrik/Yakıt Servis Garanti bunlar çok önemli şeyler.

Vitopent 100 ile Vitodens 100 arasında ne fark var onu bilmek istiyorum. Bize verilen teklifte Vitopent 100'de yoğuşma yok görünüyor.
İnternetten baktım Vitopent de yoğuşmalı kombiler arasında yok. Anladığım kadarı ilede yok.

Vitodens ayarında diğer kombileri yazın yalnız fiyat farkı olsun daha az elektrik yaksın hani olurya bazı ucuz ürünler kaliteli pahalı ürünlerden
çok daha iyi iş görür çok daha tasarruf eder ömür boyu değilde 5 10 yılda bir cıhaz parası amorti eder ozaman o kombiyi alırım.

Isınmak kolay açarsın kombiyi 70C dayadınmı evin içi kaynar. Hamama döner. Fatura öderkende sen hamama girersin
Biz hiç bilmiyoruz 22kw - 30kw nedir 22000kcal/h /24000 yada 30000/kcal nedir birde bu değerler var bunlar sanırım ısıta bileceği
metre küpe göre değişiyor.

Malesef kötü bir cıhaz alırsak kışın evi ısıtmasına ısıtırızda faturalarda bizi ısıtır. Geçen son iki yılda memleket fazla soğuk görmedi
herkes faturalardan memnun ama bizim buralar bir soğuk olursa -10 lar normal soğuklardır. Kuru soğuk olur.

İşin açığı 3150 tl bana çok büyük rakam ekonomik olarak sıkıntılıyız. aylık 335 tl taksitiyle beramber zaten ben 200tl de doğal gaz faturası bekliyorum
soğuk aylarda. Aralık ocak şubat. Bunlara elektrikle telefonuda eklersek

idareten ucuz birşey alsak direkt doğal gaz faturasına yansır. Bilmeyince debeleniyoruz işte.

Bana sen şu cıhazı al 1000 tl karlı olursun viessmann dan ısıtma yönüylede kalite yönüylede çok kötü değil
arıza çıkarmaz başını ağrıtmaz diyeceğiniz bir cıhaz varsa onu alayım.

Benim önümde firmanın verdiği 2 seçenek var bana uygun
Viessmann Vitodens 100
Demirdöküm Nitromix
ikiside aynı para.

2733 Mesaj
13 Temmuz 2011; 11:51:47 

quote:

Orijinalden alıntı: justjust

Üstadlar merhaba.

-Camlar çiftcam pimapen.

Teşekkürler saygılar.

Merhaba,

Herşeyden önce mevcut peteklerle, geçen kış ısınma deneyimlerinizi göz önünde tutarak, tesisat suyu sıcaklığı 40-50 dereceyken ısınabileceğinize kanaat getiriyorsanız yoğuşmalı kombi kullanmanız teknik olarak mümkündür. Yine de mümkünse toplam petek mesafesini 1 mt kadar (oturma odası +50 cm, mutfak +20 cm, antre +30 cm) arttırmanızı öneririm. Yoğuşmalı kombiler, özellikle premiks yoğuşmalılar kombi teknolojisinde gelinen en üst seviyeyi temsil etmektedir. Size gerek görmeyenler bunun gerekçesini de açıklamalılar. Kesinlikle konvansiyonel kombi kullanılmamalı demiyorum, ama mümkünse, bütçeniz uygunsa premiks yoğuşmalı tercih etmenizi öneririm. Bosch Classic Condens, Ariston Genus Premium (24 Kw) uygun çözümler olacaktır. Para ve karar sizin...

Cumhuriyet tasada ve kıvançta bir olmaktır. Bayramı da her şartta kutlanmış ve kutlanacaktır. YAŞASIN CUMHURİYET!

1473 Mesaj
13 Temmuz 2011; 12:07:58 

quote:

Maddi olrarak bende yıpranacağım ama ucuz mala para verecek kadar zengin değilim deler ya öyle düşünüyorum.
Elektrik/Yakıt Servis Garanti bunlar çok önemli şeyler.

Vitopent 100 ile Vitodens 100 arasında ne fark var onu bilmek istiyorum. Bize verilen teklifte Vitopent 100'de yoğuşma yok görünüyor.
İnternetten baktım Vitopent de yoğuşmalı kombiler arasında yok. Anladığım kadarı ilede yok.

Vitodens ayarında diğer kombileri yazın yalnız fiyat farkı olsun daha az elektrik yaksın hani olurya bazı ucuz ürünler kaliteli pahalı ürünlerden
çok daha iyi iş görür çok daha tasarruf eder ömür boyu değilde 5 10 yılda bir cıhaz parası amorti eder ozaman o kombiyi alırım.

Isınmak kolay açarsın kombiyi 70C dayadınmı evin içi kaynar. Hamama döner. Fatura öderkende sen hamama girersin
Biz hiç bilmiyoruz 22kw - 30kw nedir 22000kcal/h /24000 yada 30000/kcal nedir birde bu değerler var bunlar sanırım ısıta bileceği
metre küpe göre değişiyor.

Malesef kötü bir cıhaz alırsak kışın evi ısıtmasına ısıtırızda faturalarda bizi ısıtır. Geçen son iki yılda memleket fazla soğuk görmedi
herkes faturalardan memnun ama bizim buralar bir soğuk olursa -10 lar normal soğuklardır. Kuru soğuk olur.

İşin açığı 3150 tl bana çok büyük rakam ekonomik olarak sıkıntılıyız. aylık 335 tl taksitiyle beramber zaten ben 200tl de doğal gaz faturası bekliyorum
soğuk aylarda. Aralık ocak şubat. Bunlara elektrikle telefonuda eklersek

idareten ucuz birşey alsak direkt doğal gaz faturasına yansır. Bilmeyince debeleniyoruz işte.

Bana sen şu cıhazı al 1000 tl karlı olursun viessmann dan ısıtma yönüylede kalite yönüylede çok kötü değil
arıza çıkarmaz başını ağrıtmaz diyeceğiniz bir cıhaz varsa onu alayım.

Viessmann Vitodens 100
Demirdöküm Nitromix
ikiside aynı para.

Dostum yanlış düşünüyorsun markaya bukadar takıntı yapma burada örenklerde yazılıyor adını bile duymadığımız değişik markaları 10-15 yıllık kombiyi kulanıyorum diye... yani o dediğiniz marka parçaları altın kaplama yapsa üzerini elmas süslese aynı işi görecek. Sonra piyasadaki çoğu marka içinde parçalar aynı marka imiş mesela kombi pompaları grandfus yada vilo gibi.

Evin yalıtımsız en ufak bir tasarrufa dahi ihtiyacın var bu nedenle mutlaka yoğuşmalı al. Daha öncede belirtildi başka yerlerdende teklif al değişik markalardan mesela Eca ve Ariston bu markalar da sorunsuz dur.

Ben eca aldım mayıs sonu çok soğuk değildi ama yağmur soğukları vardı 1 hafta geceleri sabaha kadar çalıştırdım ayrıca 3 haftalık ocak ve sıcak su kullanımı 46 m3 harcanmış 25 tl fatura geldi komşular iyi gelmiş dediler tabi kış şartlarında denemedim daha.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi intererdem -- 13 Temmuz 2011; 12:13:53 >

N-A-S-İ-H-A-T-L-E-R

7831 Mesaj
13 Temmuz 2011; 12:23:58 

quote:

Viessmann Vitodens 100
Demirdöküm Nitromix
ikiside aynı para.

normalde bu iki kombi arasında 1000 tl fark var, muhetemelen yazım hatası yapılmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 19can84 -- 13 Temmuz 2011; 12:31:13 >

• 3 Kasım 2002: 0-1600cc ÖTV'si %27
  • 1 Ocak 2014: 0-1600cc ÖTV'si %45

8 Mesaj
13 Temmuz 2011; 13:03:02 

merhaba arkadaşlar konyada 140 mt.2 yeni eve taşınacağım forumda genel tavsiye bosch classic condense üzerine yanlız bulunduğum ilçede yaygın değil ve servisi biraz sorunlu .benim için banyoda sıcak suyun sabitliği çok önemli kirada baymaktan çok çektim bosch'umu alıyım aralarında çok kalite ve tasarruf farkı yoksa yerine tutulan ve tesisatçıların tevsiyesi e.c.a. confeo premiximi tercih ediyim ? saygılar

25 Mesaj
13 Temmuz 2011; 13:03:14 

Tamam üstad ama Bosh 18576 kcal ısı için kendi kataloğunda 2,80 m3 gaz harcıyor. yazıyor. Bunun yanında FERROLİ Domicondense Yoğuşmalı Kombi pirimiks olmamasına rağmen 2.45 yazıyor.VAİLLANT ecoTEC plus VUW TR 296/3-5 yoğuşmalı kombi 2.8. ferroli domitech hermetik kombi 2.69 yazıyor gelde çok işin içinden.

135 Mesaj
13 Temmuz 2011; 13:49:56 

quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

yazdıklarınıza göre evinizde 130m2 net alanda 7mt petek.havlupan var.
petek boyu çok az. normalde 100m2 evlerde 7mt petek var.
sizin en az 2mt daha petekleri büyütmeniz gerekiyor

1500liraya yoğuşmalı kombi öneririm

bütçenizi fazla zorlamayacaksanız 1500lira civarında

ferroli domicondens (condens yoğuşmalı)+ ferroli romeo modülasyonlu digital oda termostadı
bosch condens 2000w (condens yoğuşmalı) + bosch trz200 modülasyonlu digital oda termostadı
ariston clas premium (premix yoğuşmalı) . ariston rcw modülasyonlu digital oda termostadı

modülasyonlu oda termostadları kombiye modülasyon yaptırır. ve ilave tasarruf yaparsanız. faturalarınız daha düşük gelir

tek eşanjör çift eşanjör sorun değil. ikisinin de kendine göre yararları var.ama aralarında bariz fark yoktur

çift eşanjör olunca mutfakta ve banyoda aynı anda musluktan sıcak suyu açarsanız."bir nebze" aynı oranda musluklardan sıcak su gelir.bitermik eşanjörlülerle fark yok denecek kadar azdır
tek eşanjörlü kombilerde ise sıcak sudan kaynaklanan arızalarda çift eşanjörlü kombilere göre arıza oranları daha düşüktür

size önerdiğim ferroli domicondens bitermik eşanjörlü harika bir kombidir.sıcak suda %100 konfor sağlarsanız.banyo yaparken kesinlikle sıcak su soğuk su dalgalanması olmaz

tecrübesi benden

bitermik eşanjörler. iç içe geçmiş 2adet eşanjörden oluşur..ama piyasada genellikle tek eşanjör olarak bilinir.
tecrübesi benden

diğer 2 kombi 2 eşanjörlüdür.

yok eğer normal kombi düşünürseniz

ferroli domitech "öncelikle öneririm"
vaillant 202-3-5
ariston genus hermetik
bosch classic plus

arkadaşalar tekar selamlar...

eklediğim reğimdeki gibi petekelere sahip evime taktırabileceğim. fiyat performans açısından en uygun kombi nedir. 1500 tl gibi bir bütcem var çok az daha zorlayabilirim..

evin salon ve oturma odası güney cephe. akşama kadar güneş alıyor. istanbul kurtköyde mantolaması yapılmış yeni site de. peteklerin hepşi sanırımı ayrı hatlara sahip.çünkü kombi bağlantı yerinde 7 mavi 7 kırmızı hat gelmiş.

şimdi bu bilgiler doğrultusunda bana ne önerirsiniz daha önce bocsh un condense 2000 modeli vardı önerilen.

yardımlarınızı bekliyorum...

0

Ekteki dosya (1)

1473 Mesaj
13 Temmuz 2011; 13:54:54 

quote:

Tamam üstad ama Bosh 18576 kcal ısı için kendi kataloğunda 2,80 m3 gaz harcıyor. yazıyor. Bunun yanında FERROLİ Domicondense Yoğuşmalı Kombi pirimiks olmamasına rağmen 2.45 yazıyor.VAİLLANT ecoTEC plus VUW TR 296/3-5 yoğuşmalı kombi 2.8. ferroli domitech hermetik kombi 2.69 yazıyor gelde çok işin içinden.

Üstad değilim ama maydonozlama cevap vereyim bosh sitesine baktım sanki siteyi yenilememişler bu ürünün adı bile geçmiyor. 24 kw lik olanı var onda sizin dediğiniz gibi 2,8 yazıyor ama bu farklı bir değerlendirme olsa gerek.

http://www.kombi.com/ur...al/h)-21,6kw-18576--236 linkde ürün özelliklerinde 2.10 yazıyor.

http://www.kombi.com/ur...al/h)-21,8kw-18748--160 benzer ürün buderus 2,12 yazıyor.

http://www.kombi.com/ur.../h)-25.9kw-22274--10209 ferroli 2,65 yazıyor

http://www.kombi.com/ur...cal/h)-24,5kw-21070--68 vailant 2,80 yazıyor bu doğru.

http://www.kombi.com/ur...0kcal/h)-24kw-20640--51 ariston 2,34 yazıyor.

http://www.kombi.com/ur...0kcal/h)-24kw-20640--32 eca 2,33

Tahmini olarak şöyle yorumlanabilir fazla çıkan değerler maksimum derecede yakılan değer düşük değerlerde orta derecede normal ev şartlarında kullanılan değer olabilir.

N-A-S-İ-H-A-T-L-E-R

1473 Mesaj
13 Temmuz 2011; 14:17:10 

quote:

Orijinalden alıntı: dellyozzy

arkadaşalar tekar selamlar...

eklediğim reğimdeki gibi petekelere sahip evime taktırabileceğim. fiyat performans açısından en uygun kombi nedir. 1500 tl gibi bir bütcem var çok az daha zorlayabilirim..

evin salon ve oturma odası güney cephe. akşama kadar güneş alıyor. istanbul kurtköyde mantolaması yapılmış yeni site de. peteklerin hepşi sanırımı ayrı hatlara sahip.çünkü kombi bağlantı yerinde 7 mavi 7 kırmızı hat gelmiş.

şimdi bu bilgiler doğrultusunda bana ne önerirsiniz daha önce bocsh un condense 2000 modeli vardı önerilen.

yardımlarınızı bekliyorum...

0

En uygun piremiks yoğuşmalı eğer internetten alacaksanız

Maddi durumunuza en uygun tam yoğuşmalı Demirdöküm Nitromiks (taksitle alacağınızı düşünerek 125x12=1500+kargo= 1530 tl 150 montaj ve ufak tefek parça toplamda 1700 tl yi bulur.
http://www.bykombi.com/...W21242kcalh,PR-355.html

Yerelde fiyatlar değişebilir mesela bu ürüne 2000 tl diyebilirler çok araştırmak lazım yerelde montaj dahil iyi fiyata bulmaya çalışın.

N-A-S-İ-H-A-T-L-E-R

70 Mesaj
13 Temmuz 2011; 14:18:17 

quote:

Bu noktada tugberk arkadaşımız için ideal olan 26 kw kapasiteli bir kombi ama bunu her markada bulmak mümkün değil bu konuda seçenekler çok sınırlı. Bu tüketici için olumsuz bir durum.

valla hocam haklısınız kafam çok karışık eca ve aristondan 2 ayrı servis gelmiş üst komşuya biri 30 kw olması lazım diğeri ise 24 kw lik yeter demiş kafam çok karışık... ara model bakmaya karar verdim...

70 Mesaj
13 Temmuz 2011; 14:23:47 

BAYMAK Luna3 Duo Tec Premix 280 Yoğuşmalı Kombi (28KW24080kcal/h)
bu nasıl olur?

70 Mesaj
13 Temmuz 2011; 14:30:42 

Vitodens 100 Yoğuşmalı 26 kw-(22.360 kcal/h) yada bu sizce hangisi