Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (40. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
41.240
Cevap
277
Favori
4.325.835
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3839404142
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ege45 uyardığınız için teşekkürler. Confeo premixte dedim özellik var. Ama fortius ta yok galiba
    Fotiusta
    "Programlanabilir Haftalık program Saati" olarak geçerken.

Premix'te
    "Programlanabilir dijital oda teremostatı" olarak geçiyor. Sondaki termostatın olmamasından bu sonuç çıkar mı?

Oda termostatlarından bazılarına modülasyonlu derken bazılarında yazmıyor. Modülasyon özelliğinin kombide olması yeterli mi yoksa oda termostatlarında bu özellik olmalı mı?
  • bende Buderus GB022-24Kyoğuşmalı kombi var mutfakta.

duvarı deldirip yoğuşma su hortumunu uzattırarak mutfak balkonunun atık su gidernin içine soktum.

2 yıla yakın zamandır gayet sorunsuz çalışıyor. bencede bidona filan doldurulmamalı bu sıvı.

geçen gün televizyonda haber gördüm, memleketim denizliyede doğal gaz gelmiş.

bayiler ne derse halk o kombiyi alacaktır. istanbulun ilk zamanları gibi. forumu takip eden denizlili arkadaşlar varsa forumda yazılanları dikkate alsınlar. kazıklanmasınlar.

hayırlı günler herkese.
  • Merhabalar,

110 metrekare ev icin kac metre petek gerekir. Benim evimde airfel marka sanrim 3.5-4 metre var bana az gibi geldi ne olmasi gerekir acaba.

Not: Salonda (25 küsür m2) 1 metre kadar, 9 ar metrekare 3 odada da sanirim 40 ar cm var, bana az geldi..
  • quote:

Orjinalden alıntı: OstotheK

Merhabalar,

110 metrekare ev icin kac metre petek gerekir. Benim evimde airfel marka sanrim 3.5-4 metre var bana az gibi geldi ne olmasi gerekir acaba.

Not: Salonda (25 küsür m2) 1 metre kadar, 9 ar metrekare 3 odada da sanirim 40 ar cm var, bana az geldi..

Ben tavsiye edecek kadar bilgili değilim ama şunu söyleyebilirim petek miktarınız çok az ne kadar uzun olursa o kadar iyidir ama kombinizin besleyebileceği petek miktarını geçerse kombi zorlanır.En az 6-7 m olması iyi olur. Bizim ev 110 m2 7.90 m panel radyatör var. Aslında 9.3 ama 1.4 m eşyaların arkasında kaldığı için kullanılmıyor. Aşağıdaki bilgileri yazarsanız arkadaşlar size daha kolay yardımcı olurlar.

-Hangi ildesiniz
    -Kaçıncı kattasınız ara kat mı önemli
    -Kaç cepheniz açık
    -Eviniz hangi yöne bakıyor rüzgar vs alıyor mu
    -Yalıtım durumu nasıl
    -Pencere yalıtımı nasıl camlar ısıcam mı
    -Kulandığnız petekler panel mi(sac) ,alüminyüm mu döküm mü?

Biraz ayrıntı oldu ama ayrıntı iyidir

• -Hangi ildesiniz : İSTANBUL / PENDİK
    -Kaçıncı kattasınız ara kat mı önemli : GİRİŞ KAT
    -Kaç cepheniz açık : 2 CEPHE AÇIK
    -Eviniz hangi yöne bakıyor rüzgar vs alıyor mu : GÜNEYDOĞU
    -Yalıtım durumu nasıl : CAMLARDA ISI YALITIMI VAR
    -Kulandığnız petekler panel mi(sac) ,alüminyüm mu döküm mü: AIRFEL MARKA.

Tokinin pendiğe yaptığı evlerden, heralde hesap edilmiş öyle yapılmıştır diye düşünmekteyim???? Yok gercekten az mı 4 metre?
  • Saygılarımla. Silindi...( Yazı adedi artsın diye yazan geri zekalıdır. Benim hakkımda yazana not. )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 25 Mart 2007; 22:58:18 >
  • OstotheK belki 4m radyatörlede ısınırsınız ama 6-7 m radyatörle daha verimli ısınır daha az fatura ödersiniz. Mesela kışın 4 m radyatörle ısınırken kombiyi 70C de yakmanız gerekirken 6m ile 50C de yakarsınız.

Yüzeyler arasındaki sıcaklık ne kadar farklıysa ısı alış verişi o kadar fazla olur. Bunuda örnekle açıklamak gerekirse 70C ile yaktığınız peteklerde arka taraftaki duvarın soğurduğu enerji 50C dekinden daha fazladır. Sonuçta sizin evinizin içini ısıtmak için sarfettiğiniz enerjiyle dış dünyaya açılan duvarlar daha fazla ısınacak ısınan pencere,duvar vs. ne kadar yalıtımlı olsada 50C dekine göre daha fazla enerji kaybedecektir. Bu durumda faturanızın yükselmesine neden olacaktır.
    quote:

Orjinalden alıntı: taşkafa

Saygılarımla. Silindi...( Yazı adedi artsın diye yazan geri zekalıdır. Benim hakkımda yazana not. )

Seninle ilgili ne dedikelerini bilmiyorum burada yazdılarını da okuyamadım ama benim binbaşı,yarbay vs olmak gibi bir düşüncem olsa konu dışı,mizah vs. bölümündeki geyiklere katılırım bir çoğunda nasıl olsa bilgi birikimi gerekmiyor (yanlış anlama olmasın bazı başlıklar için söylüyorum) araştırmaya da gerek yok 1-2 aya kadar rütbem yükselir general bile olurum.

Sen onları boşver burada bilgi paylaşımı yapıyoruz sen ve senin gibi bir çok arkadaşımızdan bir çok şeyler öğrendik öğrenmeye de devam ediyoruz. Ben bu gibi forumlara katılmadan önce bir çok konuda hiç bir şey bilmiyordum. Bilgi edinebilmek için bir çok tecrübeler yaşamam yada konuya vakıf tanıdıklarımın olması gerekiyordu. Ama internet ve forumlar sayesinde bu bilgiler artık parmaklarımın ucundaydı. Forumdan edindiğim bilgilerle aldığımı hiç bir araç gereç veya eşya için hata etmişim keşke şunu alsaydım demedim.

Bunu sağlayan, bencillik yapmayan mevcut bilgilerini bizimle seve seve paylaşan insanlardır.

• arkadaşlar bosch kombiler nasıldır.kullanan varmı.bayii fiyatı 1475 ytl olan kombiyi spotta 1000 ytl buldum.ayrıca bu kombiyi şofben amaçlı kullanabilirmiyim.ilk etapta evimde petek takılı olmayacak.ayrıca evime 7-8 metre petek gidiyormuş hesaplattırmıştım.bu peteklerin içinde dolaşan toplam su miktarı ne kadardır.teşekkürler.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ekostu@mynet.com

arkadaşlar bosch kombiler nasıldır.kullanan varmı.bayii fiyatı 1475 ytl olan kombiyi spotta 1000 ytl buldum.ayrıca bu kombiyi şofben amaçlı kullanabilirmiyim.ilk etapta evimde petek takılı olmayacak.ayrıca evime 7-8 metre petek gidiyormuş hesaplattırmıştım.bu peteklerin içinde dolaşan toplam su miktarı ne kadardır.teşekkürler.

Kombiyi ilk etapta sadece şofben olarak kullanmak teknik olarak mümkün. Yaz konumuna aldığınızda sadece sıcak kullanma suyu için çalışacaktır. Ancak bunu almayı düşündüğünüz kombinin servisiyle görüşmenizde fayda var. Servis bu şekilde çalışacak olan kombiyi hizmete açacaksa ve garantiyi başlatacaksa sorun olmayacaktır.

1000 ytl iyi fiyat. Değerlendirebilirsiniz. Bosch kombiler 2 yıl öncesine kadar Manisa daki ECA fabrikasında üretiliyordu. Daha önce bu forumda yazmıştım. 2 yıl önce bu fabrikayı Bosch aldı ve artık kendi fabrikasında üretiyor. Fena değildir rahatlıkla işinizi görür ama şu anda üretilen diğer kombilere göre biraz eski teknoloji sayılabilir. ECA nın Eurostar, Whitestar modelleriyle yaklaşık aynıdır. Bu modeller ECA Confeo,Fortius modellerine göre eskidir ve yeni teknoloji değildir.

• sevgili ege 45 senin tavsiye edebileceğin bir kombi varmı.bosch kombiye oda termostatı takılabiliyormu?bosch için eski teknolojiden kastın nedir?çok mu gaz yakar.geç mi ısıtır?baymak kombi nasıldır,hangi modelini tavsiye edebilirsin.850 ytl hermetik falke var dıştan bakıldığında baymağın aynısı.yardımcı olursan sevinirim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ekostu@mynet.com

sevgili ege 45 senin tavsiye edebileceğin bir kombi varmı.bosch kombiye oda termostatı takılabiliyormu?bosch için eski teknolojiden kastın nedir?çok mu gaz yakar.geç mi ısıtır?baymak kombi nasıldır,hangi modelini tavsiye edebilirsin.850 ytl hermetik falke var dıştan bakıldığında baymağın aynısı.yardımcı olursan sevinirim.

ekostu arkadaşım,

Hermetik kombilerin hemen hemen hepsinin yaklaşık olarak Gaz tüketimi (max. yükte) doğalgaz (G20): 2,7 m3/h dir. Aralarında anlamlı bir fark yoktur. Bu maximum yükteki sarfiyattır ve evinizin ısı ihtiyacına göre bu rakam düşecektir.
    Eski teknolojiden kastım şu; Bosch'un şu anda ürettiği kombiler 2 yıl önce ECA dan alınıp yapılmaya devam eden kombiler. ECA ise bu kombilerin üstüne yeni nesil kombi diye adlandırdığı ECA Confeo, Fortius ve Yoğuşmalı model Confeo Premix i üretmeye başladı. Ama net olarak şunu söyleyebilirim. Eski teknolojidir beş para etmez gibi birşey demiyorum ve yazdığınız fiyat oldukça uygun, rahatlıkla alabilirsiniz. Sadece kombinin brülörünün paslanmaz çelik olmasına, sekonder plakalı eşanjörünün olmasına ve bununda paslanmaz çelik olmasına dikkat edin. Böyle olması çok daha dayanıklı olacağının göstergesidir.
    Falke ve Baymak yerine Bosch daha iyidir. Benim ne önereceğime gelince bunu bu forumda defalarca yazdım. Bence bu forumu baştan sona okuyun. Birçok sorunuza yanıt bulacaksınız. Diğer arkadaşlar kusura bakmasın tekrar olacak ama ben ECA Confeo modelini öneririm. Fiyatı 1.400 YTL civarı. Yanlış hatırlamıyorsam bu forumda bir arkadaşımız 1.200 civarı bulmuş ve almıştı..

• quote:

Orjinalden alıntı: taşkafa

Gürcan kardeşim anneye geçmiş olsun iyileşince Kayseri yi görürüsünüz inşallah. Biz annenin kardeşine dayı yada teyze diyoruz...izmirde annemin kardeşi deniliyormuş...Dogrumu ? ( Hep ciddi konular yazıyoruz birazda gır gır olsun...)Selamlar....saygılar..

anneme dilekleinizden dolayı sağolun

ben ve annem kayseriyi biliyoruz ama en son 20 sene önce gittim ve hiç begenmedim,şimi güzelleşti gelişti deniyor yaza görecegiz

ayrıca ben akrabalarıma teyze,dayı ,amca,enişte demem ve demeyide sevmem bu benim görüşüm siz tabii istediginizi dersiniz saygı???

• Hoş geldiniz GÜRCAN1; konulara devam ederseniz pm atın ,yoksa hızınıza yetişemiyorum,çok çeşitlendi bu forum
  • 1 Nisan 2007; 17:23:40

--------------------------------------------------------------------------------

kombi alıcam bilgiye sahib olan varsa yazsın.140m2 kullanım alanlı yerden ısıtmalı 8giriş var.her biri 80metre.boruların boyu toplam 640metre.demirdöküm aden 20lik aldım kombi susmuyor günlük 25 m3 harcıyor.yoğşmalıkombi alsam olurmu.not.borular wırsbo termik hafızalı boru yoğuşmalı sisteme uyarmı.
  • quote:

Orjinalden alıntı: suzi dilara

Hoş geldiniz GÜRCAN1; konulara devam ederseniz pm atın ,yoksa hızınıza yetişemiyorum,çok çeşitlendi bu forum

sağolun dikkate alındı
  • quote:

Orjinalden alıntı: haluk ak

1 Nisan 2007; 17:23:40
    kombi alıcam bilgiye sahib olan varsa yazsın.140m2 kullanım alanlı yerden ısıtmalı 8giriş var.her biri 80metre.boruların boyu toplam 640metre.demirdöküm aden 20lik aldım kombi susmuyor günlük 25 m3 harcıyor.yoğşmalıkombi alsam olurmu.not.borular wırsbo termik hafızalı boru yoğuşmalı sisteme uyarmı.

Haluk bey foruma hoşgeldiniz,öncelikle foruma bu aralar yazmayan ama bu işde bilgili olan kurt0146 ya ulaşabilirsiniz hala ,tavsiye edeceğim bir şey daha var,bu konuyu 1. sayfadan itibaren en azından 7-8 sayfa okumanız.
  • ECA Confeo dijital iyi bir son karar midir, 1100 e ve 1200 e pesin buldum almak istiyorum, fikri olan yazarsa sevinirim, ayrica kombi ucreti disinda kurulum+boru ve programlı termostat ne kadara mal olur arkadaslar?
  • Selam,
    İlk sayfadan 14’e kadar her yazılanı okudum.Arkadaşlarımız gerçekten faydalı,doyurucu bilgiler vermiş. Bu bilgiler dahilinde ECA Confeo hermetik kombi almayı düşünüyorum. Fakat 24kW veya 28kW arasında tercih yapmam lazım. Evler yeni teslim edildi ve henüz kışın oturan olmadı. Kimileri 24kW’lık kombinin yeteceğini söylüyor. 2008 kışında bir seneliğine doğalgaz gelmemiş olacağından LPG/tüp ile ısınılacak. Evimin bilgilerini aşağıda dikkatinize sunuyorum. 24kW veya 28kW konusunda tercih yapmama yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler:

-2 katlı (giriş katı ve üst kattan oluşuyor) villa tipi ev komşu ile sırt sırta dayalı
    -Giriş katında giriş koridoru (1 adet petek konuldu-alan 5,5m2), WC (petek konulmadı-alan 3,30m2), mutfak(alan 13,8m2), salon(2 bölümden biri 14,3m2 diğeri 25,5m2 ve 25,5m2’lik kısmın tavanı üst kat tavanı ile bir/aynı) var. Üst kata merdivenle (merdivenin oturduğu taban 5,6m2, toplam merdiven yüzey alanı sahanlık dahil 10,30m2)çıkılıyor. Üst katta banyo(40*120’lik havlupan takıldı-alan 4,6m2), 2 adet küçük oda(odaların herbiri 11,5m2), bir adet oturma odası(17,11m2),antre (4,5m2), iç teras/iç balkon (bu iç balkonun tavanı evin tavanı ve dolayısiyle salon tavanı ile bir/aynı-alan 11m2)
    -evin dışarı bakan 3 cephesi var,üst kattaki küçük odalardan birinin penceresi (pencere ölçüsü 114*140) güneye, diğerinin penceresi (pencere ölçüsü 114*140) batıya bakıyor. Üst kattaki oturma odası kapı/penceresi (155*216) kuzeye bakıyor. Alt kattaki mutfak pencere/kapısı (toplam 3,2m2) batıya bakıyor. Alt kattaki toplam salon pencere/kapı alanı ise 8,6m2 ve kuzeye bakıyor.
    -toplam evdeki petek uzunluğu havlupan dahil 8,9m2. Peteklere gelen kalorifer boruları plastik ve alt/üst katın ayrı ayrı kollektörleri mevcut. Kollektörlerden peteklere gidiş ve dönüş hatları ayrı ayrı (petekler aynı hat üzerinde birbirinden bağımsız) çıkıyor.
    -evin komşu duvarı hariç tüm dış cephesinde mantolama var. Çatı katı yok, çatı tabanında izocam şilte serili.
    -camlar çift cam ve doğramalar Plaspen
    -üst kat zemini (banyo hariç) tamamen rabıta/tahta kaplı. Çıtalar üzerine oturtulan rapıta altında beyaz strafor köpük döşeli. Alt katta ise 40m2’lik salon zemini aynı şekilde rabıta döşeli.

• suzi dilara hanımın ricaları üzerine foruma tekrar döndüm. Sizlere bilgi vermek üzere yine burdayım. Sorularınızı ve sorunlarınızı paylaşabiliriz. Viessmann kombiden memnun olmayan var mı?
  • sevgili kurt bey.2-3 gün içinde bir kombi almam gerekiyor.çok fazla param yok en fazla 1100-1200 civarı param var.bursada oturmaktayım.çamaşır,bulaşık mak. ve fırın aldığım spot mağazada bosch kombi buldum peşin 1050 diyor ama 1000 ytl vericek gibi.ürünün modeli şöyle.B1RDW 2441 EUROSMART HERMETİK KOMBİ 20640 KCAL/H kurt bey bu kombi iyi bir kombimidir.veye 1000-1200 ytl ye bundan daha iyi bir kombi alabilirmiyim.piyasada çok marka var açıkçası ve bu kombi işinden anlamam pek.zaten şu an için peteksiz şofben amaçlı kullanmayı düşünüyorum.bayilerde yüksek fiyat istiyorlar ama spotlarda fiyatlar daha avantajlı.ayrıca bu kombinin kapasitesi 100 m2 evi ısıtmaya yeterli midir?yardımcı olursanız sevinirim.erkanhttp://www.boschevaletleri.com/tr/products/product.asp?frmFiyat=kombi.asp&ID=283&SCAT=15

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erkostu -- 3 Nisan 2007; 22:38:52 >

• 
Sayfa: önceki 3839404142
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.