Şimdi Ara

OLPC XO-4 Touch, gelecek yıl piyasada olacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
1.332
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• OLPC XO-4 Touch, gelecek yıl piyasada olacak

Gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerdeki çocuklara yönelik eğitim odaklı ve ucuz bilgisayar üretme amacıyla faaliyetini sürdüren One Laptop per Child - OLPC organizasyonu, yeni modeli XO-4 Touch için çalışmalarına devam ediyor.

XO-1.75 Touch modelini pazarlamak için ülkelerle görüşmelerine devam eden ve XO-3 Touch modelinin üzerinde çalışmalarını sürdüren OLPC, çift fonksiyonlu XO-4 Touch modelini gelecek yıl ilk çeyrekte satışa sunacağını duyurdu. Önceki modellere nazaran daha gelişmiş bir donanım sunan XO-4 Touch üzerinde 1.2GHz hızında kadar çıkan Marvell ARMADA 2128 işlemcisi çalışacak.

1200 x 900 ekran çözünürlüğü, 8GB depolama, 2GB RAM, SD girişi, HDMI, akselerometre, WiFi, USB 2.0 portu, şimdilik bilinen özellikleri.

Model OLPC ve Neonode firmalarının yaptığı ortaklık sonucunda kapasitif dokunmatik ve enerji tasarrufu sunan Neonode panel kullanacak. Neonode paneller düşük gecikme süresi ile stylus ve fırça desteği sunarken, baskı hassasiyeti de yüksek. Hem laptop hem de tablet hibridi olacak model güneş enerjisi ile gücünü karşılayacak.

OLPC modellerinin eğitim içeriğini genişletmek için Sesame Street, Unesco ve Little Pim ile görüşmelerine devam ediyor. Modelin satış fiyatı henüz belli değil.

• Millet dunyadaki tum cocuklari digital dunya ile tanistirip, egtimleri geri kalmasin diye cirpiniyor. Bizde kendi cocuklarimiza tablet dagitalim dendiginde okuzu altinda buza arayip olmadik elestriler yoneltiyoruz. Yok bundan kim para kazanacak, ufakcik cocuk tablettenden ne anlar. Emin olun o ufakacik cocuk erken yasta tabletle bilgisayarla tanisinca hepimizden iyi kullaniyor. Yeterki erken yasta firsat verilsin.

• "darkaura" aynen katılıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: darkaura

Millet dunyadaki tum cocuklari digital dunya ile tanistirip, egtimleri geri kalmasin diye cirpiniyor. Bizde kendi cocuklarimiza tablet dagitalim dendiginde okuzu altinda buza arayip olmadik elestriler yoneltiyoruz. Yok bundan kim para kazanacak, ufakcik cocuk tablettenden ne anlar. Emin olun o ufakacik cocuk erken yasta tabletle bilgisayarla tanisinca hepimizden iyi kullaniyor. Yeterki erken yasta firsat verilsin.

Az ve öz; "Ağaç yaş iken eğilir."

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çoğu okulun kütüphanesi bile yok. Tebeşir sınırlı. Hala ciddi öğretmen açığı var. Öğretmen maaşları çok düşük, çoğu öğretmen kendini geliştirmek için zaman harcaması gerekirken ek iş yapmak zorunda kalıyor. Öğrenci yurtları neredeyse kalmadı, öğrenciler malum yurtlara yönlendiriliyor. İlköğretimde sınıf mevcutları 60 kişiye dayandı.http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=354324

MEB'in bütçeden aldığı dilim ise her yıl gittikçe küçülüyor. Ama tablet ve akıllı tahtaya bu ülke 850 Milyon TL harcıyor.

Bir kere OLPC; üzerinde her şeyi yapabileceğiniz, program bile yazabileceğiniz normal bir bilgisayar. Ve çok uzun soluklu bir proje, en başından beri takip ediyorum, özellikle ilk başlarda 100 usd limiti koymuşlardı, ancak az da olsa bunu geçmek zorunda kaldılar. Tablet ise bir oyuncaktan öteye geçemiyor. Herkes tabletten bahsediyor, ama bunun verimli kullanılabilmesi için üzerinde hangi eğitim yazılımlarının olacağından kimsenin haberi yok. Örneğin akıllı tahtalarımızda windows ve Pardus adı ile Debian yüklü. Debian'ı açmak için Windows'un önyükleyicisinde klavye ile seçim yapmak gerekiyor, ancak Windows, tahtanın dokunmatik ekranını o aşamada kullanamadığından seçim yapılamıyor. :)

Eğitimde teknoloji karşıtı değilim. Destekliyorum, ancak şu şartlarla:http://mashable.com/2012/08/12/tech-in-the-classroom/

Özellikle küçük yaşlarda (5) GCompris eğitim setinin (http://gcompris.net) çok yararlı olduğuna şahit oldum. Ancak yazılımların hep böyle hedefe yönelik olması gerek. Ciddi bir yazılım desteği olmadan teknolojik eğitim araçları oyuncaktan öteye geçemiyor.

Ama biz yine de parayı bastırır, alırız. Bilin bakalım bu haberdeki dünyanın en büyük tablet alıcısı hükümet kim?http://www.digitaltrends.com/international/thailand-signs-the-worlds-largest-educational-tablet-distribution-deal/

Ayranımız yok içmeye, tahteravanla gidiyoruz bir yerlere...

• quote:

Orijinalden alıntı: aoguz

Çoğu okulun kütüphanesi bile yok. Tebeşir sınırlı. Hala ciddi öğretmen açığı var. Öğretmen maaşları çok düşük, çoğu öğretmen kendini geliştirmek için zaman harcaması gerekirken ek iş yapmak zorunda kalıyor. Öğrenci yurtları neredeyse kalmadı, öğrenciler malum yurtlara yönlendiriliyor. İlköğretimde sınıf mevcutları 60 kişiye dayandı.http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=354324

MEB'in bütçeden aldığı dilim ise her yıl gittikçe küçülüyor. Ama tablet ve akıllı tahtaya bu ülke 850 Milyon TL harcıyor.

Bir kere OLPC; üzerinde her şeyi yapabileceğiniz, program bile yazabileceğiniz normal bir bilgisayar. Ve çok uzun soluklu bir proje, en başından beri takip ediyorum, özellikle ilk başlarda 100 usd limiti koymuşlardı, ancak az da olsa bunu geçmek zorunda kaldılar. Tablet ise bir oyuncaktan öteye geçemiyor. Herkes tabletten bahsediyor, ama bunun verimli kullanılabilmesi için üzerinde hangi eğitim yazılımlarının olacağından kimsenin haberi yok. Örneğin akıllı tahtalarımızda windows ve Pardus adı ile Debian yüklü. Debian'ı açmak için Windows'un önyükleyicisinde klavye ile seçim yapmak gerekiyor, ancak Windows, tahtanın dokunmatik ekranını o aşamada kullanamadığından seçim yapılamıyor. :)

Eğitimde teknoloji karşıtı değilim. Destekliyorum, ancak şu şartlarla:http://mashable.com/2012/08/12/tech-in-the-classroom/

Özellikle küçük yaşlarda (5) GCompris eğitim setinin (http://gcompris.net) çok yararlı olduğuna şahit oldum. Ancak yazılımların hep böyle hedefe yönelik olması gerek. Ciddi bir yazılım desteği olmadan teknolojik eğitim araçları oyuncaktan öteye geçemiyor.

Ama biz yine de parayı bastırır, alırız. Bilin bakalım bu haberdeki dünyanın en büyük tablet alıcısı hükümet kim?http://www.digitaltrends.com/international/thailand-signs-the-worlds-largest-educational-tablet-distribution-deal/

Ayranımız yok içmeye, tahteravanla gidiyoruz bir yerlere...

Bir suru yanlisin olmasi baska bir dogrunun yapilmasina engelmidir. Egitim sistemimizde bir suru sorunlar var ama bunlar bu isin yapilmasina engel yada karsi bahane olamaz.

Uygun yazilim destegi, altyapisi olmadan tam verim alinamiyacagina bende katiliyorum. Yazilim dogru hazirlanmasi en az tableerin dagitilmasi kadar onemli. Ama olaya sadece sehirlerde digital teknoloji ile icice cocuklar acisinda bakmamak gerek. Tasrada doguda hic bilgisayara dokunmamis, internet gormemis cocuklar var. Gunumuz ofis ortaminda bilgisayarsiz yapilan bir is kaldi mi? Bilgisayarla tanismayan bu cocuklar kendileri asip universiteye girmedikden sonra sehre geldiklerinde bedensel islere mahkumdurlar. Toplumun en dibinde kalmak bu cocuklarin kaderimidir.

Simdiki cocuklara bakiyorum, okul notlari yuksek olmasa bile kendi kendine autocad ogreniyorlar, photoshop ogreniyoar. Universite okusun okumasin ilerki is hayatlarinda kendilerine katma deger olcak bir suru seyi kendiliginden ogreniyorlar. Bu yuzden erken yasta digital ortamla tanismanin altini ciziyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Tablet falan gövde gösterisi hep, öğrencinin hevesi, öğretmenin kalitesi artmadıkça, esas bilimsel araç gereçler yeterli düzeye gelmedikçe okullardaki eğitim ilerlemez. Tablete ona buna para harcamak yerine, öğretmenliğin maaşını adam gibi arttırıp üniversite sınavında bir yere giremeyenlerin değil de gerçekten tıp gibi eczacılık gibi yüksek puan alan başarılı öğrencilerin hedefinin öğretmenlik olması sağlanırsa o zaman eğitim gelişmeye başlar. Bu sadece alternatif fikirlerden birisi, bunun gib birçoğu türetilebilir tablete verilen paranın değerlendirilmesiyle ilgili. Tabletle eğitim fikir olarak ilk bakışta güzel göründüğü için herkesin de hoşuna gidiyor ama ciddi söylüyorum, ayrıntılı ve mantıklı düşününce o paranın daha iyi yerlere harcanabileceğini görüyorsunuz, yani bu proje tamaen göz boyama, gövde gösterisi. Ve göz boyamada da başarılı olmuş bir proje gerçekten...

• arkadaşlar ögrencilerin %90 ı haylazlık yaramazlık yapma peşinde siz sanıyormusunuz ki o ögrenciler sırf tablet geldi diye o tableti sadece egitim amaçlı kullanacaklar... o satın alınan tabletler piyasada ortalamanın altındaki tabletler ve her türlü zararlı içerikde mevcut... bir çok ögrenci o tabletlere oyun da yükleyecek müzikte yükleyecek bazıları ise sırf eglence olsun diye tabletin yazılımını kurcalamaya çalışacak... sen bu çocuklara ilk önce dogru egitim ver... tarih derslerini projeksiyon ile belli belgeselleri kullanarak anlat... sonra edebiyat ögreteceksen o kişinin kitaplarıyla gerçekleriyle anlat... yoksa tabletmiş yok bilgisayarmış bunlar lüks ihtiyaclar... Birde Arkadaş senin bahsettigin taşrada ve doguda bile artık yüzlerce internet kafe var ve taşradaki çocuklar dahil bir çok kişi neden internet kafeye gidip bilgisayar kullanmayı ögrenmiyor... ancak oyun oynamaya gidiyorlar...

demem o ki biz ülkemizde saçma sapan tartışmalarla yeni neslin kafasını karıştırırsak ve gelecegin karanlık degil aydınlık olacagını kendini geliştirirse bir yerlere varabilecegini düşündürebilirsek işte o zaman tüm ögrenciler yeteri kadar çalıcaktır. yoksa sen istersen onlara uzay üssü kur eger o cihaza oyun kurulabiliyorsa oyunu kurar oynarlar... misalen benim gittigim okulda 399 mb harddiskli sadece msdos çeşitli basic ve windows 3.1 vardı ve biz zamanında onlara mario yüklemiş ve oynamıştık...

• OLPC XO 4 BURAYA DA GELiR Mi.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.