Şimdi Ara

Mahkemeye sunulan dökümanlarda Apple'ın Samsung'dan 30$ lisans bedeli istediği ortaya çıktı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
3.704
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Mahkemeye sunulan dökümanlarda Apple'ın Samsung'dan 30$ lisans bedeli istediği ortaya çıktı

Apple ile Samsung arasında devam eden patent davasında, mahkemeye sunulan dökümanlar bir süredir gündem oluşturmayı sürdürüyor. Son ortaya çıkan bilgiler ise Apple'ın Samsung'dan istediği lisans bedeli hakkında.

2010 yılında yapılan bir Apple sunumu, firmanın olay mahkemeye intikal etmeden önce Samsung'la bir patent anlaşması yapmaya çalıştığını gösteriyor. 

Sunuma göre Apple patent lisanslama bedeli olarak Samsung'dan her akıllı telefon başına 30$, her tablet başına 40$ ücret talep ediyor. Tablet lisans ücreti iki yıl sonra ise 30$'a iniyor. İşletim sistemi olarak Android, Symbian ve Bada dahil edilmiş. Bada cihazlarının patent ihlali yoksa ücretten vazgeçilebileceği belirtiliyor. Windows işletim sistemli cihazlar ise ücret dışında tutulmuş.

Hesaplamalara göre o dönem Apple'ın Samsung'dan toplam alacağı lisans bedeli 250 milyon dolar civarındaydı. Davada Apple'ın zarar tazmini için istediği miktar ise 2.5 milyar dolar civarında. 

Apple, büyük ortağı olan Samsung'a bazı indirimler de teklif etmiş. Örneğin Samsung kendi patent portfolyosunu Apple'a açarsa lisans bedellerinde yüzde 20 indirim elde ediyor. 

Apple, Samsung'un bu anlaşma karşısında hiçbirşey yapmak istemediğini, özellikle Steve Jobs ve Tim Cook'un Galaxy S ve iPhone arasındaki benzerliği Samsung yetkililerine anlatmak için büyük çaba sarfettiğini ifade ediyor.

Eğer Samsung, Apple'a karşı davayı kaybederse lisans bedellerinden daha yüksek bir miktar ödemek zorunda kalacak. Ancak lisans anlaşmasını kabul etmiş olsaydı, satılan modellere yeni bir maliyetin binmesi ve talebin azalması gibi bir riskle de karşı karşıya kalacaktı. Firmanın rekor satış rakamlarına gidecek ilk adımları attığı dönemde böyle bir değişim elbette olumsuz etki yapabilirdi.

Pazartesi günü davada Samsung'un şahitlerinin dinlenmesine geçilecek.

• ileride apple doğadaki elementleride ben buldum diye paten davası açacak :D

• vay be urun başına 30dolar.valla ben boşboğazlık yapmak istemem ama kendi duşuncem.aplle 30dolar gıbı bır ucret ıstemesini samsungun urunlerinin pahalılaşmasına ve rekabette fiyat olarakta samsungun önüne geçme stratejisi olarak görüyorum.30 dolar karşılıgında lisanslananması istenen patenlentler nedir acaba haberde yazmıyorda ? kısacası apple rekabette.rakibini alt etmek için açıkca çirkeflik yapıyor.babamın şirketi değil ama bu davalardan sağlam şamar yemesini diliyorum.

• quote:

Apple, Samsung'un bu anlaşma karşısında hiçbirşey yapmak istemediğini, özellikle Steve Jobs ve Tim Cook'un Galaxy S ve iPhone arasındaki benzerliği Samsung yetkililerine anlatmak için büyük çaba sarfettiğini ifade ediyor.

Haberdeki şu cümleden iki şey anlıyorum:

1- Apple, Samsung'un kendini iplemediğinden şikayetçi. Yani çocuk gibi ağlıyor.
    2- Buna rağmen çingene gibi Samsung'un kapısında durup ondan par tırtıklamaya çalışıyor.

Ne çirkef firmaymış yâhû.
  • arkadaş bu nasıl bi davadır.bütün belgeler ortalıkta geziyo

• apple'ın anası güzelmiymiş. samsung bu paralar öderse apple satasağı donanımlara otomatikman zam gelecektir.

• quote:

Orijinalden alıntı: ayyan

arkadaş bu nasıl bi davadır.bütün belgeler ortalıkta geziyo

Sonunda mantikli bir yorum geldi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sticer12

ileride apple doğadaki elementleride ben buldum diye paten davası açacak :D

duyduğuma göre Elma ya dava açacakmış xD..

• 30 dolar neyin patenti? İOS u lisanslasa daha ucuza gelir. Davadan birşey çıkmayacak:) Patent lisanslamanın ne olduğu bile yazmıyor.

Dokumatik ekranlı android telefon patenti:D

• en salak firma nokia arkadaş, zamanında tuşlu telefonun patentini almamış
  • quote:

Orijinalden alıntı: berkozcann

en salak firma nokia arkadaş, zamanında tuşlu telefonun patentini almamış

Ya graham bell adam konuşmanın yada onu geçtim ALO nun patentini falan alsa :D
  • Şu fanboyluk ta nedir böyle. Parasını verip aldığınız cihazların kölesi olmuşsunuz. Kendinize gelin arkadaşlar

• Apple 5 senedir mobil sektörde her halta patent ihlali diyor. Arkadaş ne yaptın da neyin patenti anlamadık ki? Sektörde 10 - 15 yıllık devler var, batağın eşiğinde(Nokia) bu kadar ağlamıyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: danGerfuLL

Apple 5 senedir mobil sektörde her halta patent ihlali diyor. Arkadaş ne yaptın da neyin patenti anlamadık ki? Sektörde 10 - 15 yıllık devler var, batağın eşiğinde(Nokia) bu kadar ağlamıyorlar.

Ağlayamaz. Çünkü zararı kurtarmak için patentlerinin büyük kısmını satmak zorunda kaldı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lee-on!

quote:

Apple 5 senedir mobil sektörde her halta patent ihlali diyor. Arkadaş ne yaptın da neyin patenti anlamadık ki? Sektörde 10 - 15 yıllık devler var, batağın eşiğinde(Nokia) bu kadar ağlamıyorlar.

Ağlayamaz. Çünkü zararı kurtarmak için patentlerinin büyük kısmını satmak zorunda kaldı.

Satılan patentler, büyük bir kısım değil küçük bir kısım; ancak büyük kısmı da satmaya hazırlanıyorlar.
  • quote:

quote:

quote:

Satılan patentler, büyük bir kısım değil küçük bir kısım; ancak büyük kısmı da satmaya hazırlanıyorlar.

Haklısın biraz gaza gelmişim sanırım. Sonuç olarak patent ihlali var bana göre Samsung adına. Ancak Apple'ın istediği fiyat çok yüksekmiş. Bu kadar tahmin etmemiştim. Biraz yuvarlama yapmış sp için 30 tablet için 40 diye...

• Apple kadar cirkef firma yoktur herhalde hem urunu baskasindan calip hemde samung bizden caldi degip dava aciyorlar birde samsung patenlerini acarsa yuzde 20 indirmiis samsungta bunu yapacakti cunkuZaten bu lsftsn ne kadar cirkef ve amaclarinin ne oldugu belli oluyor applein.Apple kadar calipta o bu firma benden caldi bu urun benim idyen firm yoktur herhalde bu fikirin babasi sonydir fanligini yapmiyoruj asla sonynin ama bu bir gercek bu yuzden appelin boyle davranmasi sacmaliktan oteye gidemez samsungada bu konuda birsey demeye hakki yok hicbir firmaninda fani degilim bana samsung fan demeyin bu mesaji ipadden stiyorum apple iyi urunler yapiyor ama firma olarak en cirkefi.Yakinda butun teknolojik aletleri ben buldum derlerse inanma hayir steve jobusun nasil biri oldugunu grafiksel arayuzunu printer firmadindan esinlenip alip kullandigini kendi yapmis gi iyaptigini bilmesek inanacsgiz.

• patent de patent bu nedir ? telefonda kamera patenti, 3g kamerası pantenti filan varmı acaba, varsada kimde acep :)) tüm şirketlere birden dava açsada ortalık şenlense.. :)
    onuda geçtim yukarıda ki sony kavgası nedir ?

• quote:

quote:

quote:

quote:

Haklısın biraz gaza gelmişim sanırım. Sonuç olarak patent ihlali var bana göre Samsung adına. Ancak Apple'ın istediği fiyat çok yüksekmiş. Bu kadar tahmin etmemiştim. Biraz yuvarlama yapmış sp için 30 tablet için 40 diye...

Apple'ın patent dediği şeylerin hepsi iOS ile alakalı. İletişim adına doğru dürüst bir şey katmadı mobil sektöre. Taa ki ilk çıkan Macintosh'tan bu yana eğlenceli odaklı devam ediyorlar icraatlarına. Zaten iPhone'ların da sar değeri iletişime ne kadar önem verdiklerini bir nebze de olsa hissettiriyor keza iPhone4'teki anten sorunu da yine bunu doğrular nitelikte.

Şimdi Galaxy S'in tipi 3G(s)'ye benzese kaç yazar? Mobil sektörü de eğlence sektörüne dönüştürmeyi başardılar, bunu Nokia'da denedi; fakat başaramadı/beceremedi. Google başlangıçta Android'i eğlence odaklı geliştirmese de tüketicilerin bu doğrultudaki isteklerine cevap verme eğiliminde olmak zorunda olduğundan(ayakta kalabilmek için) Android'te eğlenceye kaydı.

Yukarıdaki yazdıklarımdan yola çıkarak Samsung, Apple'ın ince mühendislik isteyen(tasarım vs. geçiniz) hangi patentini ihlal etmiş de cihaz başı 30/40 $ para istiyor?

Apple'ın kendisi Nokia'nın patentleri peşinde koşuyor; çünkü Nokia'ya eyvallah etmeden cihaz çıkaramazsınız, iletişim patentleri cep telefonu anlamında gerçekten önem arz ediyor.

Zira yıllar önce Nokia'nın da Ericsson'u al aşağı etmesi yine bu iletişim sektöründeki gelişmeler sayesinde(Nokia'nın patentleri sayesinde) olmasındandır, Panasonic'te bu patentlere ücret ödemek istemediği için yavaş yavaş çekilmişti sektörden.

vs. vs.

Bir dokun, bin ahh işit hesabı oldu; ama kusura bakma.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.