Şimdi Ara

Nokia, 500'den fazla patentini 22 milyon dolar karşılığında Vringo'ya sattı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
0
Favori
2.818
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Nokia, 500'den fazla patentini 22 milyon dolar karşılığında Vringo'ya sattı

Üst düzey akıllı telefon pazarında oldukça zor zamanlar geçiren ve yılın ikinci çeyreğinde 1 milyar dolarlık bir operasyonel zarar açıklayan Nokia, bu zararları azda olsa kapatmak için sahip olduğu bazı varlıkları elinden çıkarmaya devam ediyor.

Nakit açığını kapatmak için çabalayan şirket, 500'ü aşkın patentini 22 milyon dolar karşılığında Vringo'ya sattı. Patentlerin genel olarak hücresel bağlantı ve telekomünikasyon üzerine olduğu belirtildi. The Wall Street Journal tarafından konuyla ilgili olarak yayınlanan habere göre, 90'lı yılların sonu ve 2000'lerin başında Nokia tarafından alınan patentlerin birçoğu üçüncü ve dördüncü nesil kablosuz teknoloji üzerine olduğu belirtilidi. Nokia'nın daha önce açıklamış olduğu bazı patentlerin elden çıkarılması planına uygun hareket ettiği görülse de Vringo'ya satılan patentlerden elde edilen gelirim söz konusu nakit ihtiyacının yanında oldukça düşük bir miktar olduğu görülüyor. Ancak, Nokia'nın daha çok önem taşıyan bazı patentleri için yaklaşık 400 milyon avroluk bir fiyat belirlediği ve bu patenlerin potansiyel alıcılarının Microsoft ve Apple olduğu gelen haberler arasında yer alıyor.

Nokia'nın elinde bulundurduğu patentleri kullanarak nakit ihtiyacını ne denli giderebileceğini ise ilerleyen dönemlerde hep birlikte göreceğiz.

• androide gecememekte ısrar edersen sonun batmaktır nokıa windowsla bu iş olmaz artık

• Batan geminin malları bunlar başlığa hoş olurdu.

Nokia severim ben.

• nokia battın sen battın

• Çarkıfelekte hani İflas gelince bi melodi duyardık. onu duyar gibi oldum bi an
    Dobrovski Nokia Dobrovski

• Patent satmaya basladilarsa 'gule gule'.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Koskaca sirket gitti.

• Vayy be Nokia nereden nereye geldi. Bİr zamanlar herkesin elinde Nokia telefonlar vardı...

Symbianla olacağı buydu.

• Akilli sirketse bir yolunu bulur cikar o bataktan.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • nokianın durumunun symbianla alakası yok tamamen marurlukla alakalı bir durum ios android gökten zembille inmedi heralde onlarıda mühendisler yazıyor. nokia kendini hiç bir şekilde güncellemedi donanımı rakiplerine göre çok düşük düzeyde tuttu yazılımıda hakeza aynı şekilde rakiplerinin en az 3-5 yıl gerisinde kaldı. bugün nokia batıyorsa zamanında kendisini dev aynasında gördüğü için batıyor yazılımsal olarak kendini geliştirmediği için batıyor donanım olarak rakiplerini 2 yıl geriden takip ettiği için batıyor...

• hangi patentlerin satıldığı söylenmemiş ki nokia yeni bi firma değil. elinde şu an ve gelecek cihazlarda kullanmayı düşünmediği ve kullanılacağını da düşünmediği patentler varsa satabilir paraya dönüştürür. nasıl şu anda ps4 ve xbox360 sahipleri gelecekte kullanmayı düşünmedikleri için değeri iyice düşmeden konsolları satıyorlarsa nokia da patentleri satar. şu anda giriş seviyesinde bizim adını dahi duymadığımız birsürü firma merdivenaltı telefon çıkarıyor nerdeyse. ve patentler de hak getire. o segmentte en çok patent nokiada dır haliyle. ve rakipleri artık o patentlere ihtiyaç duymuyor. nokia da bu kadar işin arasında o merdivenaltı firmalarla uğraşamıyor olabilir. bunun yerine uğraşacak bi firma satın alır bunları. nokia da yatacağına satar nakite çevirir. ben böyle olduğunu düşünüyorum. yani patentleri görmeden nokia battı diyenler. siz o yüzden şirket yönetemiyorsunuz işte. anca burdan yazarsınız böyle.

• Microsoft hedefine adım adım yaklaşıyor. Symbian gitti, MeeGo gitti, Qt gitti ne kaldı? Koca bir hiç. Nokia'nın elindeki her şey başındaki CEO ve yönetim kurulu tarafından bilinçli bir şekilde elinden çıkarılıyor ve Microsoft'a bağlandırılması hızlanıyor. Microsoft'un taktiğine bakarsak daha önceki kurumları da aynı şekilde satın aldığını görüyoruz. İlk önce değerini düşür sonra öldü fiyatına al. Nokia'nın yıllar içersindeki durumu tıpkı bir süper yıldızın zamanla enerjisini bitirip karadeliğe dönüşmesi gibi. O dev yıldız söndüğünde geriye sadece ufak bir çekirdek kalıyor.

• nokiayı iyi seyredin.Bir devin doğuşuna şahit olacaksınız :)

wp8li nokialara az kaldı...

• microsoft yakında komple satın alır nokia yı benim kendi düşüncem microsoft surface olduğu gibi donanımda telefon işine girmeyi planlıyor ve gözüne nokia yı kestirmiş şirketi içten içe kemiriyor hisseler istediği düzeye gelince olayı kapatacak microsoft ve karşımıza kendi üretimi telefonlarıyla çıkacak

• nokia öldü hala doğuşuna şahit olacaksınız diyen var
  • nokia bu şerefli duruşundan dolayı kutluyorum android'e karşı muaazzam bir direniş içinde şimdi anlamıyacaklar seni fakat ilerki yıllardaki teknoloji teröristlerine karşı devrimi gerçekleştiricek tarihi nokia'da bulacaklar

• Nokia;yıllarca kar etmiş ama son dönemlerde kötü yönetilmiş artık son demlerini yaşayan bir un fabrikası gibi,aletleri teker teker satılığa çıkarmak durumuna düşmüş...2 yıl içinde eriyecekler...

• nokia doğar ancak microsoft satın alırsa kendi başına androide geçmeden biraz zor o iş microsoft satın alırsa ne yapar söyleyeyim wp8 için nokiaya has birkaç değişiklik ve ekleme yapar hatta google play mağazasını wp8 üzerine entegre eder ki bu hem google ın hem microsoftun işine gelir microsoft google play desteğini de sadece nokia telefonlara verir ve o zaman nokianın doğuşunu izleyebilirsiniz ancak bunun için önce nokianın batması gerek

• Zamanında Nokia N70-73 kullandım.O zamanlar Nokia şu 1-2 sene evvel iphone neyse bence oydu.Herkes aa elinde nokia n95 var derdi.Ama şimdi Nokia telefon kullanan birini görsem sat o takoz telefonu diyorum.

• Çok da önemli olmayan patentlerini satmış sanırım, ama haberde belirtilen 400 milyon avro fiyat biçilmiş patentlerini de satarsa yazık olur, patent satarak şirketi yükseltemezsiniz.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.