Şimdi Ara

RF verici nedir,ne işe yarar?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
39.604
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar forumda yaptığım araştırmalar sonucu RF hakkında bayağa kafam karıştı.Bu RF hakkında bana bilgi verseniz sıfırdan.Mesela şu sorularıma cevap verseniz ÇOK SEVİNİRİM.
    1-RF nedir,ne işe yarar
    2-RF de veri transferi için ne gereklidir ve şartları nelerdir?
    3-Hertürlü ses ve veri transferi yapabilir miyim?
    4-RF hakkında temel olarak bir veri transferi için gereken minimum devre (mümkünse TÜRKÇE) bulunan bir site ismi verir misiniz?
    5-RF picler programlanır mı?Programlama hangi programlama dilinde yazılıyor?
    6-RF piclerin fiyatları nelerdir ve kolay bulunabilir?
    7-Bu RF piclerde kullanılan elemanların(Alta verdiğim linkteki karanlık devrelerde olduğu gibi antenlerin falan) özellikleri,fiyatları,ne işe yaradıkları ve kullanılmasında dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?(RF piclerinde kullanılmasında dikkat edilmesi gereken hususlarıda araya katın)
    8-http://forum.donanimhaber.com/m_5711452/mpage_1/key_uzaktan%2Ckumanda//tm.htm bu linkteki siyah renkli olan devrelerdeki tuşlar ne işe yarıyor?
    Bu sorularıma cevap verirseniz çok sevinirim.Herkese teşekkürler.
    *RF sistemleri suyun altında iletilebiliyor mu?Bildiğim kadarıyla radyo sinyalleri iletilmez ama genede bir açıklama getirirseniz iyi olur.Eğer iletilmezse nasıl ileteceği konusunda bilgi verirseniz çok iyi olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi strom -- 28 Mart 2006; 18:29:20 >

• evet arkadaslar .RF ye bir acıklık getirelim .....
  • Merhaba 1. maddeden başlayayım parça parça cevaplarım.BU cevaplar aslında sayfalarca anlatılabil ama burada biraz yüzeysel değineceğim.

1-RF nedir,ne işe yarar

1-) Sesimizi uzağa iletmek ihiyacı hissettiğimizde bağırırız ama bu da bir yere kadar gider bunu yetmediği durumlarda ıslık öttürürüz ve bağırarak sesimi ulaştıramadığımız yere yada uzaklığa ıslığımızla erişiriz ( hepimiz yaşamışızdır birine bağırıpta duyuramayınca ıslıkla dikkatini çekeriz.) işte buradaki ses ve ıslık arasındaki fark ıslığın sesten daha yüksek Frekansa sahip olduğu için aynı güç ile daha uzağa erişmesi mantığıdır. Buradaki bir hususta frekans ne kadar yükselirse o kadar uzağa gider ( kabaca ) bu teknikten faydalanarak çok yüksek frekansların üzerine ki bunu taşıyıcı Frekans yada Carrier frekans denir gidecek olan ses örn : insanın konuşma sesi
    bu taşıyıcı olan ve çok daha frekanslı sabit sesin üzerine bindirilir (http://www.its.bldrdoc.gov/fs-1037/images/am_mod4c.gif ) alıcı bu sesleri aldıktan sonra taşıyıcıyı atar ve insan konuşma sesini kuvvetlendirip Hoparlöre verir bu tekniğe A.M (Amplitut Modülasyon) denir. Bunların yani sıra başka modülasyon şekilleride vardır F.M gibi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi melih.yanardağlar -- 28 Mart 2006; 21:41:24 >

• 1. RF = Radyo Frekans tır. çok işe yarar :)
    bir ses , görüntü , data , resim veya bilgiyi
    arada bir kablo vs bağlantısı olmadan bir
    başka yere göndermeye yarayan teknolojidir.
    2. Bir verici ve bir alıcı gereklidir. bu verici
    ve alıcı öyle olmalıdır ki , gönderececeğimiz
    veriye uygun bir band genişliğinde , frekans
    bandında ve modülasyon tipi uygun olmalıdır.
    3. uygun yardımcı sistemleriniz varsa her tür
    ses ve veri transferi yapılabilir. Tabii ki
    bu işlerin bir de legalite yönü gözönünde
    bulundurulmalı...
    4. ??????? Bu veri sabit bir kod gibi bir veri
    mi , yoksa mesela kablosuz modemler ya da
    bluetooth tarzı bir veri mi. Tek yönlü mü ,
    çift yönlü mü... analog mu dijital mi...
    ses mi görüntü mü gibi birçok belirleyici
    VERİ den hangisi için ve ne tür olması gerekiyor
    bu veri transfer sisteminin. bunu belirtirseniz
    bir araştırma yapabiliriz.aksi halde bu sorunuz
    " araba kaç para gibi aşırı esnek olarak "
    algılanacaktır bana olduğu gibi...
    5. rfPIC ler proglanabilir diye biliyorum. yanılabilirim.
    http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=76
    http://www.microchip.com/ParamChartSearch/chart.aspx?branchID=1201&mid=&lang=en&pageId=76
    http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1953&device=en010382
    gibi rfPIC i üreten microchip in linklerinde
    bu entegrelerin nasıl programlandığı , fiyatı,
    ve datasheet leri gibi bilgilere ulaşılabilir.
    6. fiyatları sitesinde buy seçeneği ile çıkıyor.
    http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1975&country=Turkey
    yine sitesindeki bu linkte ülkemizdeki
    distribütör ve temsilcilikleri mevcut.
    bu firmalardan da min. adet ve fiyat bilgisi
    alınabiliyor.
    7. bu entegreler son bir-iki yıl içerisinde
    tanınmaya ve kullanılmaya başladığından
    çok da teferruatlı bir bilgiyi alabileceğiniz
    kişi sayısını bulabileceğinizden emin değilim.
    henüz sıklıkla ülkemizde rağbet görmediğini
    duyuyorum bu konularla uğraşan arkadaşlarımdan.
    bu yüzden bence en sağlıklı bilgiyi maalesef
    İngilizce ağırlıklı olarak microchip in kendi
    sitesinde verdiği datasheet ler ve uygulama
    devreleri/application notes ile temin edebileceğinizi
    ve ayrıca yabancı forum ve grup sitelerinde
    bulabileceğinizi düşünüyorum.RF kısmına iş gelince
    ayrıca yardımcı olabileceğimizi sanıyorum.
    8.http://www.holtek.com/english/products/default.htm
    http://www.holtek.com/english/products/remote_1.htm
    http://www.holtek.com/english/docum/consumer/2_12e.htm
    http://www.holtek.com/pdf/consumer/2_12ev110.pdf
    bağlantılı linklerinde görüleceği üzere , HT-12E
    entegresi HOLTEK firmasının bir RC - remote controller
    sisteminin encoder/kodlayıcı entegresidir. 4 bitlik bir
    data yı 16 bitlik bir adres ile kodlayan bir entegredir.
    bu entegrenin decoder/kod çözücüsü ise HT-12D entegresidir.
    yani bu 2 çift ile 16 adet röleyi kontrol edebilir
    ya da 4 bitlik bir data yı gönderip alabilirsiniz.
    Bu ister kablo ile , ister IR ile isterseniz de
    verdiğiniz topikteki gibi RF hibrit modüller vasıtası
    ile RF olarak gerçkleştirilebilir.
    ----------------------------------------------
    SONUÇ: RF dalgaları suyun altında hemen hemen
    hiç iletilemezken , yer altında aşırı zayıf olarak
    iletilebilir. Bu yüzden sualtında SONAR denilen ses
    dalgaları kullanılmaktadır. RF kullanılamaz.
    NOT: RF vericilerin sistemini melih dostumuz
    tarif ettiği için gerek duymadım tekrar yazmaya.
    Daha ayrıntı gerekirse ki sanırım size lazım olmayacaktır
    çünkü genelde data sistemleri üzerine sormuşsunuz ,
    daha ayrıntılı cevaplar da verilebilir.
    Saygılar.

• rf radyo ferekans tır yani elektriğin istenilen dalga boyunda iletilmesidir bu kablolu veya kablosuz mümkündür şimdi eğer data trasferi yapacaksan data 12khz dir bunu 60 mhz lik bir hamal ferekans kullanarak 60 mhz yide 1000 veya
    10 ghz bir hamal feransla taşıya bilirsin bununla beraber ses resimde taşıya bilirsin geniş bilgi için gazielektronik@msn.com ulaşman yeterli.
  • quote:

Orjinalden alıntı: untayk
    4. ??????? Bu veri sabit bir kod gibi bir veri
    mi , yoksa mesela kablosuz modemler ya da
    bluetooth tarzı bir veri mi. Tek yönlü mü ,
    çift yönlü mü... analog mu dijital mi...
    ses mi görüntü mü gibi birçok belirleyici
    VERİ den hangisi için ve ne tür olması gerekiyor
    bu veri transfer sisteminin. bunu belirtirseniz
    bir araştırma yapabiliriz.aksi halde bu sorunuz
    " araba kaç para gibi aşırı esnek olarak "
    algılanacaktır bana olduğu gibi...

UNTAYK hocam kusura bakma genel sormuş olabilirim ama cahilliğime ver.
    2 türlü olacak benim iletimim.Birincisi tek yönlü veri iletimi yani şu şekilde:
    1.si
    _-_(1. düğme) -I>I- (1. LAMBA)
    _-_(2. düğme) -I>I- (2. LAMBA)
    _-_(3. düğme) -I>I- (3. LAMBA)
    _-_(4. düğme) -I>I- (4. LAMBA)
    Şimdi arada kablo olmayan iki sistem birinde düğme diğerinde lamba var.Bne 1. düğme ye bastğımda 1. lamba yanacak çektiğimde sönecek.2. düğmeye bastığımda 2.lamba yanacak çektiğimde sönecek....gb
    2.si
    Tek yönlü görüntü transferi olacak
    Arkadaşlar bu iki transfer içinde bana şema verebilirseniz çok sevinirim.
    Bide veriğim topikteki siyah renkli olan devre benim yukardaki anlattığım işime yarar mı?Yararsa devre hakkında bilgi verebilir misiniz?Yani devredeki elemanları nerede bulacağım.Pic i programlamam gerekip gerekmediği gibi.
    ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜRLER.

• USTATLARIM ZATEN AÇIKLAMIŞ BENDE BİŞEYLER EKLİYEYİM YÜKSEK FREKAN VE ALÇAK FREKANS DİYE KAVRAMLAR VARDIR BUNU MELİH ABİ GAYET İYİ AÇIKLAMIŞ.RF İSE 400KHZ VE ÜZTÜ FREKANSLARA TNIMLANIR..YANİ 400KHZ VE ÜSTÜ YÜKSEK FREKANS OLUYO..
  • merhaba rütbemden de belli oldugu üzere ben burada yeniyim:)
    RF le ilgili çok güzel açıklamalar var hemen bir eklenti yapmak istedigim frekansın yükselmesi yansıma özelligini düşürdügü için, doğada yansımayla oluşacak kayıpardan arınarak yüksek verim sağlar.Bunun dez avantajı ise iletim yapan ve alanın bir birlerini direk görmesi gerekmesidir....
  • Bende yeni ogreniyorum bu RF olayini, ancak temel olarak ;

Tasiyici Frekans , bu cok onemli genelde 433 Khz kullaniliyor avrupa da ,

Iletisim icin iki farkli yontem var

1. On Off yontemi, OOK uzun mesafe ama hatalar var
    2. Frekansi yukseltip azaltma FSK kisa mesafe ama hatalar cok daha az

Bu konuda cok guzel .pdf dosya lari var ama ingilizce, linxtechnologies.com da application notes bolumunde.

Ayrica 2.4 Ghz moduller var bunlari daha yeni arastiriyorum, XeeBee diye geciyor . bu modullerin mesafeleri cok yuksek 2000 m kadar cikiyor ve network kurabiliyorsun, yani bir cok modulu ayni anda kullanmak gibi.

Bu konuda basarili olmak icin cok pahali olcum cihazlari gerekiyor diye hep not olarak dusuluyor.
  • Arkadaşlar artık bir temel aldığımı düşünüyorum.Bi de şunu merak ediyorum.bluetooth hangi iletişim tekniğine giriyor?Rf ye mi?Suyun altında iletilebiliniyor mu?
  • http://www.tellal.com.tr/anasayfa/yazi.asp?yazilar_id=425&yazar_id=22
    linkinden de anlayabileceğiniz gibi , bluetooth 2.4GHZ lik RF dalgalarını kullanan , çift yönlü yani alıcı-verici prensibi ile çalışan bir RF sistemdir. dolayısı ile sualtında işe yaramaz.
    önceki sorduğunuz sorunun cevabı ise verdiğiniz linklerdeki entegrelerin datasheet lerinde gayet açıklayıcı bir şekilde yer alıyor. hem kodlayıcı , hem de kodçözücü entegrenin datasheet lerini birlikte incelerseniz , o butonların manasını rahatça anlayabilirsiniz. yine de çözemezseniz yardımcı olmaya çalışırım.
    Saygılar.

• şöyle bir soru sorayım. mesela uhf vericiler vardır frekans aralığı 300mhz 3 Ghz . bu şu mu demek oluyor yani bu vericiden dışarı yayılan elektromanyetik dalgaların,manyetik dalgaların, titreşimlerin frekansları 300mhz ile 3 ghz aralığındadır.
  • Ben Ümit Edikli. Kendi teorimdir. Yayılan dalgalar aslında dalga formu şeklinde olan yüklü parçacıklardır. Bu parçacıkların belirli değişen polariteleri vardır. Polariteleri değişen dalga şeklindeki bu bu yüklü parçacıklar kendi rezonans frekanslarına uygun meteryalleri kendi frekanslarında salınım yaptırırlar böylece alıcı çalışmış olur. Çok yüksek kabul edilen frekanslar gayet hassas düzenek ve ayrıntılar üzerine kuruludur. Vericiden dışarı yayılan yüklü parçacıklardır. Yüksek frekans demek fırlayan parçacıkların hızlı yol alıp atmosfer ortamında enerjilerini kaybetmeden doğada yayılan ışımalar işlerini çabuk ve iyi yaparlar. Çünki yüksek frekanslarlarda parçacıkların sayıları çok fazladır. Elde edilen frekansta rezonans frekansı uygun parçaları tütreştirmek üzere yola çıkan bu parçacıklar sayısının fazla olması hasebiyle türlü etkenlere karşı işlerini yapabilme yetkileri artar çünki bir miktarı kaybolsa dahi sayıları fazla olduğu için rezonans frekansını oluşturabilirler. Aslında bütün dalgalar dünyada yansıma halindedir. Düşük frekanslı fakat yüksek dalga boylarına sahip parçacıkların atmosfer ortamında ve rastladıkları engelleri aşma imkanları daha fazladır. Zaten hem frekansı artırıp hem dalga boyunu artırırsanız o zaman radyoaktif zararlı ışıma elde edersiniz. Radyoaktif ışıma ile uhf frekansları arasındaki dalga boyu büyük parçacıkları bir insan üzerine belirli zaman aralıkları içinde göndererek o kişinin intihara eğilimini artırırsınız. Dünyada bulunan bütün cisimler kendilerine özgün olan rezonans frekanslarında sürekli titreşmektedir. Bu madde meteryaller üzerinden titreşim ölçülebilir. Hassas titreşimler için hassas ölçümler gereklidir. Titreşim frekansı yüksek bir meteryal ile köpeklerin kulakları hassasiyetinde sesleri alabilecek kapasitesitede ses alıcıları yapılabilir. Bunun için rezonans frekansı çok yüksek zarlar kullanılmalıdır yada çok ince bir böcek tüyü. Aynı zamanda ultrasonik saldırı için rezonans frekansı 1 mhz yakın olması için ince silisyum kumundan yapılmış çapı büyük kuartz kristaline yüksek enerji verilerek ve bu hava akımı odaklanarak bir kişiye belirli aralıklarla uygulanarak sağır edilebilir.

• alpaylaixir A kullanıcısına yanıt
    Bu sözde "teorinizi" hangi deneysel veya matematiksel temellere dayandırdığınızı çok merak ettim. Makalenizi nerede yayınladınız acaba, burada da paylaşabilir misiniz?

Eğer bu anlattıklarınız doğruysa nükleer fizik, elektromanyetizma, özel ve genel görelilik ve belki daha birçok alan çöker. Böyle bir makale dünyada inanılmaz ses getirirdi. Hipotezinizden nasıl haberimiz olmadı ve ne ara teori olarak kabul gördü hiç anlamadım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gdb -- 23 Kasım 2017; 23:17:16 >
  • Bilgi birikimimi paylaşayım içimde kalmasın dedim. Çökecek şeyleri hiç hesaplamadım. Bütün tespit ettiklerimi paylaştım. Bunları ıspatlama ihtiyacı hissetmiyorum. Hemen anlaşılmayı beklemiyorum. Emeklerimin kaybolmaması için paylaşmak zorunda kaldım. Bu tezlerim hakkında video yayınladım. Okursanız memnun olurum.

https://youtu.be/hgRcGmqUz30
  • Benim de çok merak ettiğim bir konuydu. Teşekkürler.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.