akü şarj bağlantısı
51 Cevap5821 Görüntüleme2 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

22 Mesaj
9 Ağustos 2012; 8:58:58 

sevgili dostlarım,
solar panel sistemi kurdum karavanıma,
12 V 1000 W modifiye invertörüm mevcut
karavan gelirken 40 A akü ile geldi solar paneller kurarken 180 A jel akü daha aldım, ileride 180 veya 200 A bir akü daha lamam gerekiyor
şu an sistem tek akü gayet ii çalışyor
ancak 40 A ve 180 A aküleri paralel bağlarken nelere dikkat etmeliyim ,
ayrıca şarj yaparken şarj bağlantı kablosu kalınlıkları nasıl olmalı ,( paneller den gelen 16 lık kablo ile devammı edeyim yoksa şarj için daha ince kablo ile mi uygulayayım )
sistem şarj ederken hepsi nasıl bir sistemle şarj olur
yardımlarınız için şimdiden tşkler

731 Mesaj
9 Ağustos 2012; 9:54:11 

Merhaba iki akünün de türü aynı ise paralel bağlanabilir.Aküler bağlanırken Araya 25mm ve üzeri kesitli kablo kullanıyorum ben daha azı pek mantıklı değil.Paralel bağlanan aküler durum şu:Alıcı Yani invertör her iki aküdende Eşit yük çekmeye çalışacak.40A aküden aynı amperi Çekmeye çalışacağından 40A Daha hızlı bitecektir .Sonra voltajı düştüğü için voltajı yüksek olan kısımdan Akım çekmeye başlıyacağı için Çok sorun teşkil etmez.Sonuçta Olduğu yerde kullanılmamasından iyidir.Güneş paneli sisteminiz hakkında biraz bilgiverebilirmisiniz(watt olarak) ve invertörünüz markası nedir acaba?
Panele 16lık kablo kullanmışsınız ama Anlamadım 16kesitte Oldukça yüksek amper geçebilir Karavanı çatısını tamamen güneş paneli kaplayacak kadar hemde.Madem 16lık kullandınız aküyede 16lık yada Daha yüksek kesitli bir kablo ile gidebilisiniz ama 10A lik bir panel sistemine 6mm kesit Kablo bile yeter Uzunluğun Kaç metre olduğu ile alakalı bir durumdur.

22 Mesaj
9 Ağustos 2012; 10:12:28 

quote:

Orijinalden alıntı: atakan123123

Merhaba iki akünün de türü aynı ise paralel bağlanabilir.Aküler bağlanırken Araya 25mm ve üzeri kesitli kablo kullanıyorum ben daha azı pek mantıklı değil.Paralel bağlanan aküler durum şu:Alıcı Yani invertör her iki aküdende Eşit yük çekmeye çalışacak.40A aküden aynı amperi Çekmeye çalışacağından 40A Daha hızlı bitecektir .Sonra voltajı düştüğü için voltajı yüksek olan kısımdan Akım çekmeye başlıyacağı için Çok sorun teşkil etmez.Sonuçta Olduğu yerde kullanılmamasından iyidir.Güneş paneli sisteminiz hakkında biraz bilgiverebilirmisiniz(watt olarak) ve invertörünüz markası nedir acaba?
Panele 16lık kablo kullanmışsınız ama Anlamadım 16kesitte Oldukça yüksek amper geçebilir Karavanı çatısını tamamen güneş paneli kaplayacak kadar hemde.Madem 16lık kullandınız aküyede 16lık yada Daha yüksek kesitli bir kablo ile gidebilisiniz ama 10A lik bir panel sistemine 6mm kesit Kablo bile yeter Uzunluğun Kaç metre olduğu ile alakalı bir durumdur.

merhaba
ilginiz için teşkkür ederim
6*60 watt panel
lintech modifiye sinüs 1000 w
solar 30 şarj cihazı mevcuttur
kablo 10 metre kullandım

kablo tercihini oto elktirkçileri ve konuyla alakalı internet sitelerinde verilen tavsiyeler neticesinde uyguladım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bilatl -- 9 Ağustos 2012; 10:19:26 >

22 Mesaj
9 Ağustos 2012; 10:15:22 

sistemim böyle

0

0

Ekteki dosya (2)

22 Mesaj
9 Ağustos 2012; 10:17:00 

akü ve invertörüm

0

Ekteki dosya (1)

844 Mesaj
9 Ağustos 2012; 10:24:03 

40A lık 180 A lık iki akünün paralel kullanılmasında şöyle bir durum ortaya çıkacağını düşünüyorum.40lık akü erken bitecek ve paralel bağlı olduğu için 180lik üzerinden şarj olmaya başlayacak. bence iki adet diyot ile paralel yapılmalı ve birbirinden elektriksel olarak ayrılmalı. bu sebeple pille çalışan cihazlarda bile eski ve yeni pilleri bir arada kullanmayın diye uyarı yazarlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

22 Mesaj
9 Ağustos 2012; 10:35:48 

quote:

Orijinalden alıntı: ekrem3457

40A lık 180 A lık iki akünün paralel kullanılmasında şöyle bir durum ortaya çıkacağını düşünüyorum.40lık akü erken bitecek ve paralel bağlı olduğu için 180lik üzerinden şarj olmaya başlayacak. bence iki adet diyot ile paralel yapılmalı ve birbirinden elektriksel olarak ayrılmalı. bu sebeple pille çalışan cihazlarda bile eski ve yeni pilleri bir arada kullanmayın diye uyarı yazarlar.

merhaba
benzer şekilde 3 gündür tek olarak 180 A akü kullandığımda buzdolabı 24 saat çalışmıştı ama 40 A aküyü paralelleyince bu sabah aküler fosladı o sebeble araştırmaya koyulmuştum sağolasınız,
bu diyotlama işlemi ile ilgili olarak nasıl yapabileceğim hakında yardımcı olabilirmisiniz.
bu tür olayları piyasada yaptırmaya çalıştığımız zaman genelde "ne diyon sen " gibi ifadelerle karşılaşıyoruz
solar sistem işlemini hep sizin gibi dostlar aracılığı ile kendim yaptım
şimdiden tşekler

844 Mesaj
9 Ağustos 2012; 11:14:29 

öncelikle şunu belirtmek istiyorum uzman olmadığım bir konu ama mantığın bunu gerektirdiğini düşünüyorum.diyot işine gelince piyasan bulabileceğiniz 50 /60 A diyotu 40lık akünün artısına bağlayıp diğer ucunuda invertörün artısına bağlayın.akünün eksisinide invertörün eksisine direk baglayin 180 lik aküyüde olduğu gibi bağlayın.böylece 180 lik den 40lıga akım geçişi olmayacaktır.
veya şöylede olabilir 10 A küçük bir şarj regülatorü daha alıp küçük akü için bu regülatorü kullanabilirsin.birde 250w lık küçük bir invertörle az enerji harcayan kaynakları besleyebilirsin.
elbette daha farklı ve güzel öneri sunan arkadaşlarda olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ekrem3457 -- 9 Ağustos 2012; 11:17:04 >

22 Mesaj
9 Ağustos 2012; 11:20:17 

quote:

öncelikle şunu belirtmek istiyorum uzman olmadığım bir konu ama mantığın bunu gerektirdiğini düşünüyorum.diyot işine gelince piyasan bulabileceğiniz 50 /60 A diyotu 40lık akünün artısına bağlayıp diğer ucunuda invertörün artısına bağlayın.akünün eksisinide invertörün eksisine direk baglayin 180 lik aküyüde olduğu gibi bağlayın.böylece 180 lik den 40lıga akım geçişi olmayacaktır.
veya şöylede olabilir 10 A küçük bir şarj regülatorü daha alıp küçük akü için bu regülatorü kullanabilirsin.birde 250w lık küçük bir invertörle az enerji harcayan kaynakları besleyebilirsin.
elbette daha farklı ve güzel öneri sunan arkadaşlarda olacaktır.

burada invertör değilde şarj cihazı demek istediniz sanırım
teşekkürler

1848 Mesaj
9 Ağustos 2012; 11:36:48 

Merhaba;40 amper aküyü takınca fosladı diyorsunuz,sebebi,şarjıda aynı yani parelel yaptığınızdan 40 amper akünün hemen dolmasıyla şarj ünitesi sistemi komple doldu algılayıp şarj akımını kesmesinden ve dolayısıyla büyük akünün şarjı yarım kalmasından kaynaklanır.

Tavsiyem;40 amper aküyü parelel kullanım ama ayrı ayrı şarj etmek.Yani 40 A. akü içinde ayrı Şarj ünitesi gerekir.Yada küçük akü için akım sınırlayıcı araya koymak gerekir.

Beraber kullanımda artı çıkışlara doğru yönde 60-70 yada 100 amperlik tek metal diyot kullanmak en garantisidir.Kolay gelsin.

Hak perest olmayan put perest olur.(İsmail ÇETİN R.A)

844 Mesaj
9 Ağustos 2012; 11:45:34 

arada çok ciddi fark var.bu 40 lık akü 180 ligin yanında sürekli maraza çıkaracaktır.
bence 40 lık için ayrı şarj regülatorü ve ayrı inverter ile az enerji harcayan cihazlara ayrı bağlantı en iyi çözüm gibi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

1848 Mesaj
9 Ağustos 2012; 11:49:31 

2 adet diyot montajının nasıl yapılacağını hemen basit bir resimle anlatmaya çalıştım.
Bu şekilde istenmeyen durum;
Bilindiği gibi inverter(invertör) akü gerilimi yaklaşık 10,5 V'da çalışmayı durdurur.İşte diyot montajında akü gerilimi 11,2 V'da çalışma duracak.Çünkü diyotlardan 0,6-0,7V gerilim düşümü olur.Ama 2 aküyüde kullanırsınız.

0

Ekteki dosya (1)

731 Mesaj
9 Ağustos 2012; 14:22:39 

Tekrar Merhaba Açıkçası araya diyot koymanın pek anlamı olduğunu düşünmüyorum akülerin birini Voltajı düşşe bile şarj etme özelliği yoktur.Sadece dediğim gibi 40A önce biteceğinden 180A den tam yük almaya başlar bu durumun akülere zararı yoktur.Tahminimce o gün rastgele akü buzdolabı için yetersiz gelmiş.
Sisteminizi Çok beğendim İnvertörde Çoğu kişi gibi ucuza kaçıp Çin almamanıza sevindim.İnvertördeki olay şuki çinden Boşta Yani Sadece düğmesi açıkken bile Çin invertörler için konuşuyorum 1.5-2A civarında enerji tüketimi yapıyor.24saatlik bir dilimde neredeyse bir panelin yaptığını invertörün açık kalması için yemiş oluyoruz.
Linetech/cotech gibi Taiwan invertörlerin stand by enerji tüketimi 0.6-0.7A i geçmiyor.(1000wattlık invertörler için konuşuyorum)

Bu arada 60watt panel grubu 20A kadar akım basar saatte 10saat güneş görse 200a aküyü doldurur.Yük altında değilken buzdolabı Sürekli çalıştığından dolayı 180A lik Akünün 150A i bile doluluğu göremeyeceksiniz.Demek istediğim 40A liği paralel bağlamanızın Pek anlamı da yok zaten.

22 Mesaj
9 Ağustos 2012; 14:56:31 

quote:

Orijinalden alıntı: malisert32

Merhaba;40 amper aküyü takınca fosladı diyorsunuz,sebebi,şarjıda aynı yani parelel yaptığınızdan 40 amper akünün hemen dolmasıyla şarj ünitesi sistemi komple doldu algılayıp şarj akımını kesmesinden ve dolayısıyla büyük akünün şarjı yarım kalmasından kaynaklanır.

Tavsiyem;40 amper aküyü parelel kullanım ama ayrı ayrı şarj etmek.Yani 40 A. akü içinde ayrı Şarj ünitesi gerekir.Yada küçük akü için akım sınırlayıcı araya koymak gerekir.

Beraber kullanımda artı çıkışlara doğru yönde 60-70 yada 100 amperlik tek metal diyot kullanmak en garantisidir.Kolay gelsin.

merhaba ilginize tşkler
tavsiyenize uyacağım ve karavanla gelen redresörle 40 A akü bitince ayrıca şarj edeceğim
saygılarımla teşekkür ederim tekrar

22 Mesaj
9 Ağustos 2012; 15:02:03 

quote:

arada çok ciddi fark var.bu 40 lık akü 180 ligin yanında sürekli maraza çıkaracaktır.
bence 40 lık için ayrı şarj regülatorü ve ayrı inverter ile az enerji harcayan cihazlara ayrı bağlantı en iyi çözüm gibi.

merhaba ilginize tşkler

22 Mesaj
9 Ağustos 2012; 15:13:37 

quote:

Tekrar Merhaba Açıkçası araya diyot koymanın pek anlamı olduğunu düşünmüyorum akülerin birini Voltajı düşşe bile şarj etme özelliği yoktur.Sadece dediğim gibi 40A önce biteceğinden 180A den tam yük almaya başlar bu durumun akülere zararı yoktur.Tahminimce o gün rastgele akü buzdolabı için yetersiz gelmiş.
Sisteminizi Çok beğendim İnvertörde Çoğu kişi gibi ucuza kaçıp Çin almamanıza sevindim.İnvertördeki olay şuki çinden Boşta Yani Sadece düğmesi açıkken bile Çin invertörler için konuşuyorum 1.5-2A civarında enerji tüketimi yapıyor.24saatlik bir dilimde neredeyse bir panelin yaptığını invertörün açık kalması için yemiş oluyoruz.
Linetech/cotech gibi Taiwan invertörlerin stand by enerji tüketimi 0.6-0.7A i geçmiyor.(1000wattlık invertörler için konuşuyorum)

Bu arada 60watt panel grubu 20A kadar akım basar saatte 10saat güneş görse 200a aküyü doldurur.Yük altında değilken buzdolabı Sürekli çalıştığından dolayı 180A lik Akünün 150A i bile doluluğu göremeyeceksiniz.Demek istediğim 40A liği paralel bağlamanızın Pek anlamı da yok zaten.

merhaba ilginize tşkler
verdiğiniz bilgiler çok doyurucu ,
invertörde de uzun müddet araştırmalar sonucu karar verdim , bilgilendirmeniz için sağolun
çok önemli söz vardır

" ucuz mal alacak kadar zengin değilim "

bu söz ii olup bizleri olumlu olarak yönlendiriyor :))

panellerde de 60 W lık olarak seçmemde büyük boyutlu panellerde kısmi gölgelenme veya bulutlanmada panelin tamamında büyük veri kaybı gerçekleşiyormuş , bu şekilde küçük panellerde kısmii gölgelenmede sadece gölgelenen kısmı etkilenir diye hesap ettim ve bu şekilde karar verdim

saygılarımla

1848 Mesaj
9 Ağustos 2012; 15:25:06 

Bende teşekkür ederim,hayırlı olsun.
Evet aslında araya diyot olmayabilir ama işi garanti tutmak iyidir.Çünkü 40 A. küçük olan akü devamlı yüksek amperli akü tarafından baskı altında kalır diye düşünüyorum.

22 Mesaj
11 Ağustos 2012; 0:28:23 

tekrar merhaba
bu kez başka soru ile karşınızdayım ,

invertörün çıkışından karavan içinde kurulu bulunan AC elektrik hattına iki tarafıda fişli uzatma yaparak üçlü prizin birinden elektrik verdim
ancak ilerleyen saatlerde gördüm ki akü daha hızlı boşaldı

bu konudaki bilgi ve yorumlarınızı rica edeceğim saygılarımla

4180 Mesaj
11 Ağustos 2012; 0:54:10 

quote:

Orijinalden alıntı: bilatl

tekrar merhaba
bu kez başka soru ile karşınızdayım ,

invertörün çıkışından karavan içinde kurulu bulunan AC elektrik hattına iki tarafıda fişli uzatma yaparak üçlü prizin birinden elektrik verdim
ancak ilerleyen saatlerde gördüm ki akü daha hızlı boşaldı

bu konudaki bilgi ve yorumlarınızı rica edeceğim saygılarımla

Bu denemenizde akünüz tam şarj olmamıştır.

Makina Mühendisi
Elektrik-Elektronik Mühendisi

4180 Mesaj
11 Ağustos 2012; 23:52:29 

quote:

Orijinalden alıntı: boşyok

Sondan başlayalım, uzatma kablosu ile harcamanızın kayda değer artışı olmaz. Aynı anda güneş panellerinizde desteklediği için bunların güneş alma durumu değişmiş olabilir. Hava daha sıcak olduğu için soğutucunuz daha fazla çalışmış olabilir.
Akülere diyot koymak sizin durumunuzda gereksizdir. Güç kaybını artırır diyotlardan çekilen akım arttıkça gerilim düşümü 1 voltlara yaklaşır 20 amper geçse 20 vat boşa gider.
Akülerin voltajı içindeki kapasite durumuna göre değişir güneş panelleriniz 20 amper verse 40 amperlik akünüz hızlı şarj olmuş olur. Bu durum da önce küçük akünün ömrünün kısalacağını söyleyebiliriz. Büyük akünüz zarar görmez. 180 amperlik akü sisteminize yeterlidir (atakan123123 ile aynı düşüncedeyim). Küçük akü bittiğinde büyükten şarj olmaz. Büyük akü daha yüksek akım vereceği için ikisi beraber biter . Soğutucunuzun harcaması güneş panellerinden fazla ise akünüz şarj olmayacaktır bir süre sonra bitecektir. Panel sayısını arttırmanız gerekebilir.
Selamlar.

Benim tavsiyem bu tip şarj akımının düşük olduğu sistemlerde akülerin tek tek kullanılması. 180 Ah oldukça büyük bir akü şarj etmek doldurmak kolay değil. Konuyu açan üye kutup değiştirici şalter kullanarak 2 ayrı akü şeklinde kullanmalı sistemini.(Deniz kenarı bir yerde yaşıyorsa marine tipi akü şalterleri var onlardan da kullanabilir.)

Edit: imla kuralları

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alpernbugra -- 11 Ağustos 2012; 23:57:56 >

Makina Mühendisi

22 Mesaj
12 Ağustos 2012; 0:03:27 

çok güzel anlatımlar ilginize teşekkür ederim

ifadelerden anladığım kadarı ile o günkü şarj miktarı yetersiz kalmış hava biraz bulutlanınca ,
kullanmaya devam hayata devam

saygılarımla

local://upfiles/298226/6FECFD9367EE4D0CB36F037882C650A3.jpg

Ekteki dosya (1)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bilatl -- 12 Ağustos 2012; 0:06:39 >

1848 Mesaj
12 Ağustos 2012; 0:17:34 

Sayın boşyok; şu sözünüze katılmıyorum yada yanlış bilgi diyorum.
Yazınızdan alıntı;Akülere diyot koymak sizin durumunuzda gereksizdir. Güç kaybını artırır diyotlardan çekilen akım arttıkça gerilim düşümü 1 voltlara yaklaşır 20 amper geçse 20 vat boşa gider.
Burada diyotlarla dirençleri aynı kategoriye aldığınız anlaşılıyor.Bilinmesi gereken diyotlar gerilim düşümüxamper=kayıp şeklinde kayıplı çalışmazlar.Sadece gerilim düşümü oluşur.
Ör;50 amper akım çekelim,burada 0,7Vx50A=35W kayıp vardır diyorsunuz ya işte o kayıp yoktur hocam.Sizin hesap rezistans yani dirençler için geçerlidir.

farklı kapasiteli yada farklı imal edilmiş(sulu,kuru,jel)akülerin bir beslemeden şarj edilmeleri yanlıştır,zaten yukarda bunu söylemiştim.
Kolay gelsin.

1848 Mesaj
12 Ağustos 2012; 0:56:13 

Kardeş;tavsiyem,diyotlar ve dirençler konusunu bir kez daha gözden geçirmeniz.
Siz 0,7 V. gerilim kaybı yaşattıran bir dirençle diyodu karıştırıyorsunuz.Çünkü dirençler akım sınırlayıcı özelliktedirler.Ya diyotlar?

Haa bir zamanlar Rüzgar türbini bölümünde ben diyot gerilim kayıbını genel kayıplar olarak anlatmıştım. Dikkat edin generatör ile akü farklı olaydır.Hele hele rüzgâr üretiminde evet diyotlar kayıp yapar.Çünkü o andaki üretim geçicidir ama aküde güç mevcut yani geçici değil kullanıma hazır bekliyor.

Vel hasıl;.Sizin hesabınız dikkat çekiyorum;
50 amper akımda 0,7V gerilim düşümü yaşatan dirençler için geçerlidir.Kısaca;direnç harcar diyot belirli gerilimin(0,6-0,7 V.) geçmesine engel olur.Sevgi ve saygılarımla.

4180 Mesaj
12 Ağustos 2012; 1:01:46 

quote:

Kardeş;tavsiyem,diyotlar ve dirençler konusunu bir kez daha gözden geçirmeniz.
Siz 0,7 V. gerilim kaybı yaşattıran bir dirençle diyodu karıştırıyorsunuz.Çünkü dirençler akım sınırlayıcı özelliktedirler.Ya diyotlar?

Haa bir zamanlar Rüzgar türbini bölümünde ben diyot gerilim kayıbını genel kayıplar olarak anlatmıştım. Dikkat edin generatör ile akü farklı olaydır.Hele hele rüzgâr üretiminde evet diyotlar kayıp yapar.Çünkü o andaki üretim geçicidir ama aküde güç mevcut yani geçici değil kullanıma hazır bekliyor.

Vel hasıl;.Sizin hesabınız dikkat çekiyorum;
50 amper akımda 0,7V gerilim düşümü yaşatan dirençler için geçerlidir.Kısaca;direnç harcar diyot belirli gerilimin(0,6-0,7 V.) geçmesine engel olur.Sevgi ve saygılarımla.

Mehmet Ali Abi iyi geceler;
Diyotun daha yüksek akımda daha fazla ısındığını biliyoruz.
@boşyok arkadaşın yaptığı hesap doğru.

Makina Mühendisi

4180 Mesaj
12 Ağustos 2012; 1:26:45 

quote:

çok güzel anlatımlar ilginize teşekkür ederim

ifadelerden anladığım kadarı ile o günkü şarj miktarı yetersiz kalmış hava biraz bulutlanınca ,
kullanmaya devam hayata devam

saygılarımla

local://upfiles/298226/6FECFD9367EE4D0CB36F037882C650A3.jpg

Size bir kaç soru soracağım;
1)Aldığınız inverter buzdolabı çalıştırabiliyor mu?Karavanınızda kullanıyor musunuz?
2)Gittiğiniz kamp yerleri karavancıların yoğun olduğu bölgeler mi yoksa herhangi bir yerde konaklıyor musunuz?
3)Elinizdeki ekipmanların(elektrikli 12 veya 220 volt) tam listesini yazar mısınız.
4)Karavanınızda redresör veya jeneratör var mı?

Bu soruları cevaplarsanız daha iyi cevaplar verebiliriz.İyi geceler.

Makina Mühendisi

1848 Mesaj
12 Ağustos 2012; 1:33:24 

iyi geceler sayın alpernbugra hocam,
Hocam,o zaman şöyle bir hesap yapalım;
Biz kullanımda 1 amper akım geçirelim.Yük akımı 1 amperde olsa 50 amperde olsa gerilim düşümü 0,6-0,7V değilmi arkadaşlar?

Şimdi,180 amper-13V stabil gerilimli aküden 1 amper diyot sonu akım çektik,diyot sonrası gerilimi yani voltajı 12,3V gerilim okuruz değilmi?
İşte sizin hesapta 1 amper akım çekince bile kalan güç=13Vx180A=2340W akünün toplam gücü(akü kapasitesi şu kullanılır bu kullanılır tartışmaya girmiyorum)Evet diyot sonrası kalan güç=12,3Vx180A=2214Watt 2340-2214W=126Watt kayıp oldu sizin hesapla.1 amper akım çekeceğim 126W kayıp.Oldumu?Yok abi bence olmadı.

Yukardaki yazımı bir daha okumanızı istirham ediyorum.Akü ve anlık üretimli olan generatörden akım almak ve diyot kayıbı farklıdır.
Haa rüzgar türbini için olsaydı eyvallah kayıp olacaktı çünkü,üretimi yinede harcamıyoruz ama dikkat edin o anda diyotlardan dolayı değerlendiremiyoruz da.Sevgi ve saygılarımla.

4180 Mesaj
12 Ağustos 2012; 1:59:45 

quote:

iyi geceler sayın alpernbugra hocam,
Hocam,o zaman şöyle bir hesap yapalım;
Biz kullanımda 1 amper akım geçirelim.Yük akımı 1 amperde olsa 50 amperde olsa gerilim düşümü 0,6-0,7V değilmi arkadaşlar?

Şimdi,180 amper-13V stabil gerilimli aküden 1 amper diyot sonu akım çektik,diyot sonrası gerilimi yani voltajı 12,3V gerilim okuruz değilmi?
İşte sizin hesapta 1 amper akım çekince bile kalan güç=13Vx180A=2340W akünün toplam gücü(akü kapasitesi şu kullanılır bu kullanılır tartışmaya girmiyorum)Evet diyot sonrası kalan güç=12,3Vx180A=2214Watt 2340-2214W=126Watt kayıp oldu sizin hesapla.1 amper akım çekeceğim 126W kayıp.Oldumu?Yok abi bence olmadı.

Yukardaki yazımı bir daha okumanızı istirham ediyorum.Akü ve anlık üretimli olan generatörden akım almak ve diyot kayıbı farklıdır.
Haa rüzgar türbini için olsaydı eyvallah kayıp olacaktı çünkü,üretimi yinede harcamıyoruz ama dikkat edin o anda diyotlardan dolayı değerlendiremiyoruz da.Sevgi ve saygılarımla.

13 Volt aküden 1 Amper çekerseniz diyotta 0,7 x 1 =0,7 Watt ısı enerjisi açığa çıkar.
13 Volt aküden 180 amper çekerseniz diyotta 0,7 x 180 = 126 Watt ısı enerjisi çıkar.
Siz 180 Amper akıma göre hesap yapmışsınız Mehmet Ali Abi.

Makina Mühendisi

731 Mesaj
12 Ağustos 2012; 2:07:13 

Sevgili Akü arasına Diyot sever arkadaşlar ve araya Anahtar kullanan arkadaşlar.Anahtar konusundan başlayalım Her kullanıcı Teknik bilgi yada beceriye sahip değildir.Alıcıya Ürünler verilirken yada satın alınırken bunlar hesaba katılır.
Diyot konusuna gelelim.Öncelikle İki akü için başlayalım İki akü paralel bağlandığında Akülerin Amperleri Performansları Aynı düzeyde ise.10A lik bir yük Her iki aküden de 5A Almaya çalışacaktır.
Ancak Aküden aküye fark oluştuğunda örneğin sıfır bir Jel akü ile 3senelik bir kuru aküyü paralel bağladınız İki akünün de Yük altında belirli bir miktar Düştüğü barizdir malum her akü için geçerli.Örneğin jel akümüz yükte 12.5v a düştü Kuru akümüz 12.3v a Düştü bu durumda Akım Voltajı yüksek olan Yerden Akmak isteyecek yada Kendine yakın enerji kaynağını kullanacaktır.(Aşırı adetli akü paralel bağlandığında geçerli)
Bizbu voltaj akım anlık olarak fark edebiliriz.Çünkü Diğer aküye yüklendiğinde Yine Paralel bağlı aküler Aynı voltaja düşecektir.Diyot Konusunu Pek tecrübe etmedim Açıkçası etmekte istemem zaten farklı aküleri paralel bağlamakta Bi bizim Türk insanına mahsus

Şimdi bu Konuya Diyottaki voltaj kaybını düşünerek Uyarlasın arkadaşlar En basitini söylüyorum Voltaj düşük gelecekği Bende linetech kullanıyorum akü voltajını 11.5v un altına düşürmeyi pek sevmem ama sanırım invertör kendini 10.4Vta kapatıyordu.İnvertörüne göre değişmekle birlikte.0.7voltaj kaybı ile Akü voltajı daha Düşmeden İnvertör kapanmış olur.

4180 Mesaj
12 Ağustos 2012; 2:10:18 

quote:

Sevgili Akü arasına Diyot sever arkadaşlar ve araya Anahtar kullanan arkadaşlar.Anahtar konusundan başlayalım Her kullanıcı Teknik bilgi yada beceriye sahip değildir.Alıcıya Ürünler verilirken yada satın alınırken bunlar hesaba katılır.
Diyot konusuna gelelim.Öncelikle İki akü için başlayalım İki akü paralel bağlandığında Akülerin Amperleri Performansları Aynı düzeyde ise.10A lik bir yük Her iki aküden de 5A Almaya çalışacaktır.
Ancak Aküden aküye fark oluştuğunda örneğin sıfır bir Jel akü ile 3senelik bir kuru aküyü paralel bağladınız İki akünün de Yük altında belirli bir miktar Düştüğü barizdir malum her akü için geçerli.Örneğin jel akümüz yükte 12.5v a düştü Kuru akümüz 12.3v a Düştü bu durumda Akım Voltajı yüksek olan Yerden Akmak isteyecek yada Kendine yakın enerji kaynağını kullanacaktır.(Aşırı adetli akü paralel bağlandığında geçerli)
Bizbu voltaj akım anlık olarak fark edebiliriz.Çünkü Diğer aküye yüklendiğinde Yine Paralel bağlı aküler Aynı voltaja düşecektir.Diyot Konusunu Pek tecrübe etmedim Açıkçası etmekte istemem zaten farklı aküleri paralel bağlamakta Bi bizim Türk insanına mahsus

Şimdi bu Konuya Diyottaki voltaj kaybını düşünerek Uyarlasın arkadaşlar En basitini söylüyorum Voltaj düşük gelecekği Bende linetech kullanıyorum akü voltajını 11.5v un altına düşürmeyi pek sevmem ama sanırım invertör kendini 10.4Vta kapatıyordu.İnvertörüne göre değişmekle birlikte.0.7voltaj kaybı ile Akü voltajı daha Düşmeden İnvertör kapanmış olur.

Ayırma şalteri kullanırsa aküler paralel olmayacak. Kutup değiştirici kullanırsa da olur. ( 1-0-2 )

Makina Mühendisi

1848 Mesaj
12 Ağustos 2012; 2:22:15 

Buğra bey;
Anlatımım iyi olmadığından yazdıklarım anlaşılmıyor diye düşünüyorum.Şu anda konuyu anlatan kaynağı PC'den bulamadım.Bulunca paylaşacağım.Hayırlı geceler.

731 Mesaj
12 Ağustos 2012; 2:29:34 

@alpernbugra Hocam Gece yazılan mesajdan ne kadar hayır gelirse artık.Hatamız olursada Düzeltin.Bu arada arkadaş mini buzdolabı kullanıyor bildiğim kadarı ile bir mini buzdolabıda Günlük 1.2-1.5kw ı rahatlıkla harcar.Üzerinde 0.50kw 24hours yazsa bile üzerinde yazan değerler 25derece oda sıcaklığında kapağı hiç açılmadığında 24saatte harcadığı değerlerdir.20a panel sistemi olduğuna göre Bulutlu havalarda bile Sistemin Kafa kafaya gelmesi gerek.Aydınlatma +Buzdolabı için Anca yeter şuan ki sistem belki bir kaç saatte televizyon.Sanırım Arkadaş daha başlangıç yapmış zamanla Panelinide ekler artık.
Sistem bilgilerini 3.mesajda yazmış tüm resimleri ile mevcuttur bu arada.

4180 Mesaj
12 Ağustos 2012; 4:53:58 

quote:

@alpernbugra Hocam Gece yazılan mesajdan ne kadar hayır gelirse artık.Hatamız olursada Düzeltin.Bu arada arkadaş mini buzdolabı kullanıyor bildiğim kadarı ile bir mini buzdolabıda Günlük 1.2-1.5kw ı rahatlıkla harcar.Üzerinde 0.50kw 24hours yazsa bile üzerinde yazan değerler 25derece oda sıcaklığında kapağı hiç açılmadığında 24saatte harcadığı değerlerdir.20a panel sistemi olduğuna göre Bulutlu havalarda bile Sistemin Kafa kafaya gelmesi gerek.Aydınlatma +Buzdolabı için Anca yeter şuan ki sistem belki bir kaç saatte televizyon.Sanırım Arkadaş daha başlangıç yapmış zamanla Panelinide ekler artık.
Sistem bilgilerini 3.mesajda yazmış tüm resimleri ile mevcuttur bu arada.

Verdiği bilgilere ekleme yapsa daha iyi olur. Yeterli değil çünkü. Ona göre alternatif fikirler üretelim elektronik forumu olarak.

Makina Mühendisi

731 Mesaj
12 Ağustos 2012; 14:20:35 

Yapma dostum adam Panellerini belirtmiş İnvertörünü kontrol cihazını Kullandığı kablonun kesitini akünün markasını ve resimli olarakta eklemiş.
Bi akünün üretim tarihi yok istersen onuda yazsın

22 Mesaj
17 Ağustos 2012; 19:14:16 

sevgili dostlar ,
en son mesajımdan sonra kısa bir tatil yaptım ve aranızda bulunamadım
yukarıdaki görüşlerinize cevap vermeden önce yaşadıklarımı anlatarak konuya farklılık ve kullanım bilgilendirmesi vermek istiyorum

bahçemizde, mevcut olan bir adet 180A tek akü olarak ayarladığım sistemimle az şarjlı olarak yola çıktım,
kamp yerine saat 12 civarı geldim ve konakladık ilk gün vardığımız da yağmur yağdı ve sonrasında hava hep açık ve güneşli idi , ayrıca bulunduğumuz yerde güneş sabah saat 9:30 da görünüyor akşamda saat 18:00 da kayboluyor
ilk gece sabaha karşı akü bitti ( sabah şarj cihazı akü voltaj değeri = 10,8 volt )
ikinci gece akü sabaha kadar yetti ( sabah şarj cihazı akü voltaj değeri = 11,2 volt )
üçüncü gece sorunsuz geçti ( sabah şarj cihazı akü voltaj değeri = 11,8 volt )
üçüncü gece 40 A akü lambalara dayanamayıp bitince 180A aküyü lambalar için devreye soktum
dördüncü gece sorunsuz geçti ( sabah şarj cihazı akü voltaj değeri = 11,9 volt )
neticelendi ve büyük mutluluk duydum
günlük yaklaşık olarak olarak 85 -100 A yükleme yatığı yazıyordu cihazım

tek akümüz olduğu için televizyon almamıştım yanımıza

güneşlenme zamanımız biraz daha fazla olsa daha verimli olabileceği kanaatindeyim , benim güneş paneli ile ilgili kısa gün çalışma verilerim böyledir saygılarımla

0

local://upfiles/298226/743D88912A5646228D0492994F5EECF9.jpg

Ekteki dosya (1)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bilatl -- 17 Ağustos 2012; 19:31:37 >

22 Mesaj
17 Ağustos 2012; 19:16:53 

quote:

Yapma dostum adam Panellerini belirtmiş İnvertörünü kontrol cihazını Kullandığı kablonun kesitini akünün markasını ve resimli olarakta eklemiş.
Bi akünün üretim tarihi yok istersen onuda yazsın

ağustos 2011 üretim tarihi

22 Mesaj
17 Ağustos 2012; 19:27:16 

quote:

Orijinalden alıntı: alpernbugra

Size bir kaç soru soracağım;
1)Aldığınız inverter buzdolabı çalıştırabiliyor mu?Karavanınızda kullanıyor musunuz?
2)Gittiğiniz kamp yerleri karavancıların yoğun olduğu bölgeler mi yoksa herhangi bir yerde konaklıyor musunuz?
3)Elinizdeki ekipmanların(elektrikli 12 veya 220 volt) tam listesini yazar mısınız.
4)Karavanınızda redresör veya jeneratör var mı?

Bu soruları cevaplarsanız daha iyi cevaplar verebiliriz.İyi geceler.

1- inverterim buzdolabını hiç zorlanmadan çalıştırıyor A+ beko buzdolabıdır , karavanımda da kulanıyorum geçtiğimiz günlerde de çok aktif olarak kullanıldı
2- şu an için serbest bölgelerde konakladım
3- şu an için sadece buzdolabı var ilerde tv de yerleştirmek istiyorum ama ikinci yaşam aküsü ilavesi ile olacak
4- sadece karavanımla gelen 40 A akü ile gelen küçük bir redresör var
saygılarımla

4180 Mesaj
23 Ağustos 2012; 4:21:39 

quote:

1- inverterim buzdolabını hiç zorlanmadan çalıştırıyor A+ beko buzdolabıdır , karavanımda da kulanıyorum geçtiğimiz günlerde de çok aktif olarak kullanıldı
2- şu an için serbest bölgelerde konakladım
3- şu an için sadece buzdolabı var ilerde tv de yerleştirmek istiyorum ama ikinci yaşam aküsü ilavesi ile olacak
4- sadece karavanımla gelen 40 A akü ile gelen küçük bir redresör var
saygılarımla

Başka forumlarda karavanla ilgili paylaşımlarım olmuştu. Öncelikle sizin aracınızın daha hoş durduğunu söyleyeyim. Hobi amaçla karavancılık yapanlardan daha iyi duruyor aracınız.
Öncelikle size tavsiyem küçük bir güçtede olsa jeneratör almanız. İmkanınız elveriyorsa çin malı ürünlerden uzak durun. Ek olarak 20-30 Amper gücünde bir akü şarj cihazı almanızı öneririm.
Serbest bölgelerde konakladığınıza göre jeneratör ve şarj cihazı sizin için mutlak bir ihtiyaç.
Mühim olan akü ilave etmek değil, siz akü eklediğinizde şarj sisteminizi kuvvetlendirmezseniz sizin başınıza daha çok sıkıntı çıkarır.

Son olarak güneş paneli sisteminiz sürekli buzdolabını çalıştırmaya yetiyor mu?

Jeneratör olarak şöyle güzel bişey alınabilir;
Benim gösterdiğim en küçük model sanırım çok sessiz. 1kVA gücünde
0

Makina Mühendisi

22 Mesaj
23 Ağustos 2012; 15:57:25 

evet sistem 24 saat çalıştırdı buzdolabını

4180 Mesaj
23 Ağustos 2012; 16:05:19 

quote:

evet sistem 24 saat çalıştırdı buzdolabını

Şaşırdım desem yalan olmaz hocam. Bu sistemi kendim kursam açıkcası çalıştıracağını düşünmezdim. O zaman şimdilik güneş panelini sayısını artırmanızı tavsiye ediyorum.
Jeneratörüde yedek olarak bulundurmanız yerinde olur size kalmış, kolay gelsin.

Makina Mühendisi

22 Mesaj
23 Ağustos 2012; 20:01:28 

quote:

Şaşırdım desem yalan olmaz hocam. Bu sistemi kendim kursam açıkcası çalıştıracağını düşünmezdim. O zaman şimdilik güneş panelini sayısını artırmanızı tavsiye ediyorum.
Jeneratörüde yedek olarak bulundurmanız yerinde olur size kalmış, kolay gelsin.

zannedersem sistemde öncelikle akü şarjı sonra aküden inverter aracılığı ile 220 kullanımı olduğu için panelden gelen enerji kaybı minimize oluyor ve akü öncelikle kendini dolduruyor bu sebeble verim alabiliyorum.
daha önce ki cevabımda akünün fos olduğundan yakınıyordum , açık alanda tam güneşlenme altında halen 180+40 amp akü denemesi yapamadığım için bilgilendiremiyorum saygılarımla
teşekkür ediyorum ilginize

0

Ekteki dosya (1)

608 Mesaj
23 Ağustos 2012; 23:45:10 

Arkadaşlar ufak bir konuyu atlamışlar.

Akülerin C değerleri vardır. Şarj boşaltma değeri. 40A olan akünün C değeri yüksek, 180A jel tipin C değeri düşük ise bu tür problemlerle hep karşılaşırsın. Çözümü malesef zorlu. 40A olan ile aracınızı çalıştırın. 180A olan ile elektrikli aletlerinizi çalıştırın. Neden derseniz şöyle açıklayayım:

40A akün 10C akım verebiliyor. Yani 10X40 = 400A, bu değer aracın marş motoru için gereken akımı karşılar. Bu akünün iç direnci düşük.

180A jel akün 1C gibi düşük bir deşarj katsayısına sahip. Yani maksimum 180A akım verebiliyor. Akünün iç direnci fazla.

Kullandığın invertör öncelikle düşük dirençli, hızlı akım sağlayabilen 40A akünü kullanıyor. İç direnci düşük olduğu için aküdeki iç dirençten kaynaklanan voltaj düşüşü daha az oluyor. Jel aküdeki iç direnç fazla olduğu için iç dirençten dolayı aküdeki çıkış voltajı daha düşük oluyor.

Örnekleyerek açalım:

40A akü iç direnci 10 ohm olsun. 180A akü iç direnci 200 ohm olsun. Aküler eşit şarj ile 13V seviyesinde farzedelim. Yük binip invertör çalıştığında voltaj 12V seviyesine düşsün (iç dirençlerden dolayı)

Voltaj düşüşüne göre akım çekimi iki aküye göre

- 40A akü için
( 13v - 12v ) / 10 = 0,1A

- 180A akü için
( 13v - 12v ) / 200 = 0,005A

Arada 20 kat fark var. 40A aküden daha fazla akım çekilecek ve erken boşalacaktır.

40A akü erken boşaldığı için invertör çalışmıyorken voltajı daha düşük olacaktır. Bu durumda 180A akü 40A olanı şarj etmeye çalışacaktır. Şarj olayı da her zaman kayıplıdır. İç dirençler sebebiyle bu kayıplar çok aşırı olacaktır.

Bu durumda güneş panelleri için tek tip akü kullanmanız en sağlıklısı olacaktır. İki farklı tip aküyü her ne koşulla olrsa olsun bir arada kullanmamalısınız. Yahut araya bir devre koyup C değerlerine göre akülerden birinin devreden çıkmasını sağlamalı ve şarj esnasında da iki ayrı şarj ünitesi ile ayrı ayrı şarj edilmesini sağlamalısınız. Tabi bu komplike durumla uğraşmak yerine ikinci bir 180A Jel akü satınalabilirsiniz. Masrafı yaklaşık olarak aynı olacaktır. Diyotlarla olacak iş değil. Çünkü işin şarj kısmıda var.

Kolay gelsin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi goçhisar -- 23 Ağustos 2012; 23:51:01 >

Bilgisayar : Lenovo Y560p (SSD) - ACER T231H (MultiTouch) - BenQ T2200HDA
Elektronik : OWON MSO7102T Lojik Analizör 100MHz Osiloskop - PicKit3 - Fluke 289 FVF
Cep : Samsung Note 3, Oto: Toyota Yaris 1.3 Style 2013

4180 Mesaj
24 Ağustos 2012; 0:27:52 

quote:

Orijinalden alıntı: goçhisar

Arkadaşlar ufak bir konuyu atlamışlar.

Akülerin C değerleri vardır. Şarj boşaltma değeri. 40A olan akünün C değeri yüksek, 180A jel tipin C değeri düşük ise bu tür problemlerle hep karşılaşırsın. Çözümü malesef zorlu. 40A olan ile aracınızı çalıştırın. 180A olan ile elektrikli aletlerinizi çalıştırın. Neden derseniz şöyle açıklayayım:

40A akün 10C akım verebiliyor. Yani 10X40 = 400A, bu değer aracın marş motoru için gereken akımı karşılar. Bu akünün iç direnci düşük.

180A jel akün 1C gibi düşük bir deşarj katsayısına sahip. Yani maksimum 180A akım verebiliyor. Akünün iç direnci fazla.

Kullandığın invertör öncelikle düşük dirençli, hızlı akım sağlayabilen 40A akünü kullanıyor. İç direnci düşük olduğu için aküdeki iç dirençten kaynaklanan voltaj düşüşü daha az oluyor. Jel aküdeki iç direnç fazla olduğu için iç dirençten dolayı aküdeki çıkış voltajı daha düşük oluyor.

Örnekleyerek açalım:

40A akü iç direnci 10 ohm olsun. 180A akü iç direnci 200 ohm olsun. Aküler eşit şarj ile 13V seviyesinde farzedelim. Yük binip invertör çalıştığında voltaj 12V seviyesine düşsün (iç dirençlerden dolayı)

Voltaj düşüşüne göre akım çekimi iki aküye göre

- 40A akü için
( 13v - 12v ) / 10 = 0,1A

- 180A akü için
( 13v - 12v ) / 200 = 0,005A

Arada 20 kat fark var. 40A aküden daha fazla akım çekilecek ve erken boşalacaktır.

40A akü erken boşaldığı için invertör çalışmıyorken voltajı daha düşük olacaktır. Bu durumda 180A akü 40A olanı şarj etmeye çalışacaktır. Şarj olayı da her zaman kayıplıdır. İç dirençler sebebiyle bu kayıplar çok aşırı olacaktır.

Bu durumda güneş panelleri için tek tip akü kullanmanız en sağlıklısı olacaktır. İki farklı tip aküyü her ne koşulla olrsa olsun bir arada kullanmamalısınız. Yahut araya bir devre koyup C değerlerine göre akülerden birinin devreden çıkmasını sağlamalı ve şarj esnasında da iki ayrı şarj ünitesi ile ayrı ayrı şarj edilmesini sağlamalısınız. Tabi bu komplike durumla uğraşmak yerine ikinci bir 180A Jel akü satınalabilirsiniz. Masrafı yaklaşık olarak aynı olacaktır. Diyotlarla olacak iş değil. Çünkü işin şarj kısmıda var.

Kolay gelsin...

Elinizde tablo veya katalog var mı hocam? Bir de bu C değeri sanırım sadece kuru ve jel aküler için geçerli.
Bir de mantıken daha yüksek kapasitedeki akünün kısa devre akım değeri küçük kapasiteliden fazla olması gerekmez mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alpernbugra -- 24 Ağustos 2012; 0:34:00 >

Makina Mühendisi

608 Mesaj
24 Ağustos 2012; 0:35:39 

Elimde katalog yok. Anlattıklarım fizik bilgileri. C değeri deşarj değeridir evet. Aküden maksimum çekilebilecek akım değerini ifade eder. İç dirençle bağlantılıdır.

C değeri Jel akünün iç yapısı ile kurşun asit akünün iç yapısı farklı olduğu için elbet farklıdır. Tıpkı şarjlı pille alkali pili kısa devre edince birinde telin yanması, ötekinde sadece ısınması gibi.

Elektronik : OWON MSO7102T Lojik Analizör 100MHz Osiloskop - PicKit3 - Fluke 289 FVF

4180 Mesaj
24 Ağustos 2012; 0:39:18 

quote:

Elimde katalog yok. Anlattıklarım fizik bilgileri. C değeri deşarj değeridir evet. Aküden maksimum çekilebilecek akım değerini ifade eder. İç dirençle bağlantılıdır.

C değeri Jel akünün iç yapısı ile kurşun asit akünün iç yapısı farklı olduğu için elbet farklıdır. Tıpkı şarjlı pille alkali pili kısa devre edince birinde telin yanması, ötekinde sadece ısınması gibi.

Şarjlı pil kapasite olarak alkali pilden büyük. İç direncide daha az olmalı. Yani 180'lik akünün deşarj akımı aynı tipte 40'lık aküden küçük olmamalı bunda bir hata var gibi. Asitli ile kuruyu karşılaştırmıyorum. Aynı gruplar için konuşuyorum hocam.

Makina Mühendisi

608 Mesaj
24 Ağustos 2012; 0:51:04 

quote:

Şarjlı pil kapasite olarak alkali pilden büyük. İç direncide daha az olmalı. Yani 180'lik akünün deşarj akımı aynı tipte 40'lık aküden küçük olmamalı bunda bir hata var gibi. Asitli ile kuruyu karşılaştırmıyorum. Aynı gruplar için konuşuyorum hocam.

Asitli ve kuru akü (jel) aynı yapıya sahiplerdir. Asitli, yani asitin kurşunlar arasında rahatça hareket edebildiği yapıda kimyasal tepkime daha hızlı olur. Sebebi basit; kurşun asitle tepkimeye girip kimyasal enerjiyi alektiriğe çevirir, kurşun çevresindeki dönüşüme uğrayan kimyasallar anında sıvı içinde homojen dağılırlar. Yerine hemen kimyasal tepkimeyi devam ettirecek kimyasallar kurşuna yakınlaşarak işlemi devam ettirir. Jel aküde asit bir sünger içindedir. Süngerde sıvı içindeki kimyasallar çok hızlı ilerlemezler. Kurşuna yaklaşması gereken kimyasallar süngerin emilim hızına takılır, bir anda kurşuna ulaşamazlar.

Bu farktan dolayı jel akü normal akü kadar yüksek akımı anında veremez. Haliyle voltaj düşer, iç direnç olarak sisteme yansır. Biri ötekinden daha hızlı boşalır sorun olur. Şarjıda aynı şekilde normal aküde hızlı olur, şarj devresi akü doldu zanneder. Şarjı yarıda keser, bekletir, 180A olan jel dolmaz. Haliyle kapasitesi de eksik olan sistem uzun soluklu buzdolabı, televizyon çalıştırmaz. İki ayrı şarj ünitesi kullanmak gerekir. İki ayrı besleme yapısı ile ongird inverter tarzı yapı kurmak gerekir işin tadı kaçar.

Onun için bu diyotlu, ek devreli işten pek haz almadım açıkçası. Astarı yüzünden pahalıya gelir. Aküleri erken emekliye ayırır, cebine sürekli zarar ettirecek bir delik açar. İşin ucuzu çoğu zaman pahalısıdır (uzun vadeli düşünün).

Ayrıca 200 mAh şarjlı pilde var, 3.000 mAh alkali pilde. Benzetmeye takılmayınız. 200 mAh şarjlı pil rahat rahat teli yakar, 3.000 mAh alkali pil ancak ısıtır.

4180 Mesaj
24 Ağustos 2012; 0:58:36 

quote:

Asitli ve kuru akü (jel) aynı yapıya sahiplerdir. Asitli, yani asitin kurşunlar arasında rahatça hareket edebildiği yapıda kimyasal tepkime daha hızlı olur. Sebebi basit; kurşun asitle tepkimeye girip kimyasal enerjiyi alektiriğe çevirir, kurşun çevresindeki dönüşüme uğrayan kimyasallar anında sıvı içinde homojen dağılırlar. Yerine hemen kimyasal tepkimeyi devam ettirecek kimyasallar kurşuna yakınlaşarak işlemi devam ettirir. Jel aküde asit bir sünger içindedir. Süngerde sıvı içindeki kimyasallar çok hızlı ilerlemezler. Kurşuna yaklaşması gereken kimyasallar süngerin emilim hızına takılır, bir anda kurşuna ulaşamazlar.

Bu farktan dolayı jel akü normal akü kadar yüksek akımı anında veremez. Haliyle voltaj düşer, iç direnç olarak sisteme yansır. Biri ötekinden daha hızlı boşalır sorun olur. Şarjıda aynı şekilde normal aküde hızlı olur, şarj devresi akü doldu zanneder. Şarjı yarıda keser, bekletir, 180A olan jel dolmaz. Haliyle kapasitesi de eksik olan sistem uzun soluklu buzdolabı, televizyon çalıştırmaz. İki ayrı şarj ünitesi kullanmak gerekir. İki ayrı besleme yapısı ile ongird inverter tarzı yapı kurmak gerekir işin tadı kaçar.

Onun için bu diyotlu, ek devreli işten pek haz almadım açıkçası. Astarı yüzünden pahalıya gelir. Aküleri erken emekliye ayırır, cebine sürekli zarar ettirecek bir delik açar. İşin ucuzu çoğu zaman pahalısıdır (uzun vadeli düşünün).

Ayrıca 200 mAh şarjlı pilde var, 3.000 mAh alkali pilde. Benzetmeye takılmayınız. 200 mAh şarjlı pil rahat rahat teli yakar, 3.000 mAh alkali pil ancak ısıtır.

Aslında forumda bir akü şarj işlemi sıkıntısı var. Alan dolduramıyor, dolduran boşaltamıyor.
Bu herkes için geçerli, paylaşımlar sayesinde inş. bu sorunu çözeceğiz.
İki farklı kapasitedeki akünün şarjı paralel iseler sağlıklı olmayacakları malum bazı üyelerde bunu dile getirmişti. Bende akü şalteri kullanmayı önerdim çeşitli sıkıntılar açısından.
Son olarak yazdığınız bir cümleye takıldım bu aynı tip iki aküden büyük kapasiteli olanın vereceği max akım küçük kapasiteliden daha küçük olamaz bu doğru değil mi? Sorumu sadece aynı tip aküler için soruyorum. (Lütfen li-po benzeri bataryalar ve starter aküler ile karşılaştırmayalım) Aynı iki yapıda kuru akü veya aynı iki yapıda sulu akü.

Makina Mühendisi

22 Mesaj
24 Ağustos 2012; 1:24:25 

selamlar buraya kadar ki anlatımlarınızdan anladığım,

farklı kapasiteye sahip iki farklı aküyü şarj için paralel bağlamayın sistem yetersiz şarj nedeniyle fossss

bu durumdaki aküleri seri bağlarsak ne olur ?

seri bağlantı sebebiyle öncelikle voltaj çıkışı 24 volt olacak ( araştırmalarımdan anladığım kadarı ile) zaten inverterim 12/24 => 220 olarak çalışabiliyor

arkadaşlar buradaki amacım illede 40 amp lik aküyü kullanmak değil , sizin gibi değerli vede bilgisini esirgemeyen arkadaşlar olunca, hem araştırıp öğrenmek hemde eldeki mevcut olanı değerlendirebilmek , zaten buraya kadar anladığım farklı kapasitede deki aküleri paralel bağlayıp şarj etmeye çalışmanın gereksiz olduğu

ilginiz ve yardımlarınız için sonsuz teşekkür ediyorum saygılarımla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bilatl -- 24 Ağustos 2012; 1:35:07 >

608 Mesaj
24 Ağustos 2012; 2:09:02 

quote:

Son olarak yazdığınız bir cümleye takıldım bu aynı tip iki aküden büyük kapasiteli olanın vereceği max akım küçük kapasiteliden daha küçük olamaz bu doğru değil mi? Sorumu sadece aynı tip aküler için soruyorum. (Lütfen li-po benzeri bataryalar ve starter aküler ile karşılaştırmayalım) Aynı iki yapıda kuru akü veya aynı iki yapıda sulu akü.

Akülerin iç yapıları aynı ise akünün verebileceği maksimum akım kapasitesini içerideki anot katot yüzey alanı belirler. Yüzey alanı geniş ise kimyasal tepkime için daha fazla alan, daha fazla atomlar arası etkileşim oluşacak ve dolayısıyla daha fazla elektron açığa çıkacaktır.

Yeni tip LiPo pillerde özel karbon nano tüp yapıları kullanılarak çok yüksek yüzey alanları oluşturulup düzenli, yüksek seviyeli akım elde edilebiliyor. Aynı durum kurşun asit aküler içinde geçerli.

Akünün kapasitesi kurşun ve asit çözelti miktarı ile değerlendirilir. Fakat alınabilecek maksimum akım kurşunun yüzey alanının artırılmasıyla artırılabilir.

Aynı tipte yüksek kapasiteli akü daha fazla akım verecek diye bir yargıya bu sebeplerden dolayı varılamaz. Paralel bağlamak içinde anlık verebileceği akım kapasitesinin eşdeğer olmasına bakılmalıdır. Akım kapasitesi ile kasıt iç direnç eşdeğerliği göz önünde bulundurulmalı. Yani dönüp dolaşıp C değerine geliyoruz.

Pilin voltajının çekilen akımla düşüşündeki orantı ile iç direnci rahatça hesaplayabilirsiniz. İç direnç değişimi benzer yapıdaki iki akü bir arada paralel bağlanarak kullanılabilir. Sorun çıkartma olasılığı düşüktür.

En sağlıklı bağlantı paralel bağlantıdır. Paralel bağlantı için akü kapasitesi ve iç dirençlerine bağlı olarak elektronik takip sistemi kurulması akülerin ekonomik ömrünü artıracaktır. hele hele 12v 180Ah bir akünün en az 450TL olduğunu düşünürsek aküyü 1 sene kullanıp çöpe atmak hiç işime gelmez. Günlük ortalama 5KW elektrik harcıyorum, güneş paneli ile bunu sağlasam bana senelik 1.300 TL gibi bir maliyeti olur. Direkt sayaçtan elektrik alsam daha ucuza geliyor :) düzenli bir yapı ile Jel akü rahat 5 sene gider. Senelik 260 TL amortismanı olur. Tabi 180Ah daha ucuz akülerde var fakat 5 sene sürekli kullanıma dayanamayacaktır o ayrı bir konu.

4180 Mesaj
24 Ağustos 2012; 2:19:47 

quote:

Orijinalden alıntı: boşyok

Gerilimleri farklı aküler paralel bağlanmaz, akımları farklı akülerde seri bağlanmaz. Akülerinizi paralel kullanabilirsiniz. Sisteminiz yetersiz şarj ediyorsa panel sayınızı arttıracaksınız. Akülerin doluluğu voltajı ile ölçülür. Büyük amperli akünün iç direnci küçük olur şarj ve deşarj anında daha çok akım alır ve verir. 30 yıldır amatör olarak elektronikle ilgilenirim ama bir çok dalını bilmem bilmediğim konuda biliyormuş gibi bilgi vermem. Bilmeden ahkam kesenlerede her zaman cevap vermem. Ohm kanununu bilmeden elektronikten konuşanlarada sadece gülerim. Bilmemek ayıp değildir. Samimi olanın 100 sorusuna cevap veririm ama olmayana vaktim kıymetlidir. Burda her yazılana itibar etmeyin ağzı olan konuşuyor sözü burada da geçerlidir. Sözüm samimi olarak yardımcı olmak isteyenlere değildir onlar aldırmasınlar. Bir hocamın sözünü burada tekrarlayayım : Sözler yazıya döküldümü delil olur hesap verirsiniz. Bendeniz dahil bir çok kişi burada öğrenmek için bulunuyor. Yanlış bir bilgi kalıcı yanlışlar oluşturabiliyor. Burdan aldığım bilgiyi süzgeçten geçirmeden kullanmıyorum ve tavsiye ediyorum.
En iyi seri veya paralel çalışma iki akünün aynı olduğunda gerçekleşir. Akımları aynı gerilimleri farklı aküleri seri bağlayabilirsiniz sorun çıkmaz. Aynı şekilde gerilimleri aynı akımları farklı akülerdede sorun çıkmaz.
Selamlar.

Hocam iyi geceler,
Açıkcası kime kızdığınızı çözemedim. Sonuçta forum içinde bilgilerimizi paylaşıp bişeyler öğrenmeye yanlışlarımızı düzeltmeye çalışıyoruz. Soruyu soran üyenin amacınında bu olduğunu düşünmekteyim. Zaten farklı bir amacı olsa çok da yüksek olmayan bir fiyata profeyonel bir firmaye elektrik sistemini yaptırabilir kendi uğraşmak istemezdi.
Ben yanlış birşeye sebep olduysam kendi adıma özür dilerim.

Makina Mühendisi

4180 Mesaj
24 Ağustos 2012; 2:21:35 

Teşekkürler Sn.goçhisar

Makina Mühendisi

22 Mesaj
24 Ağustos 2012; 9:48:24 

sevgili üstadlarım

açıklamalarınız ve anlatımlarınız bana gereken bilgimi bana verdi , yorumlarınız ve yardımlarınız için teşekkür ediyorum,
bu arada ifadelerimde hata ettiysem affola
saygılarımla

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Donanım / Hardware] » Elektronik » akü şarj bağlantısı
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.777