Şimdi Ara

Renk Körleri Buraya

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
4
Favori
47.251
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar ben renk körüyüm ve polis olmak istiyorum. Ama renk körü olduğum için mülakatlarda eleniyorum. Bu zamana kadar birkaç doktor ile görüştüm. Hafif şiddette olan renk körleri bir sorun yaşamaz dediler. Torpili olanların geçtiğini biliyorum. Hatta renk körü olup polis olanları da biliyorum. Renk körlüğüne dair birkaç bilgi vermek istiyorum. Mahkeme işlerinden filan anlasam gidip dava bile açmayı düşündüm.

Öncelikle renk körleri tüm renkleri karıştırmazlar. Sizin için kırmızı olan renk benim içinde kırmızıdır. İleri derecede olanlar renkleri karıştırırlar bunlar ise toplumda az bulunurlar.

Her 12 erkekten 1'i renk körüdür. Çoğu kişi renk körü olduğunu renk körlüğü testine tabi tutulunca anlar. Arkadaşım askeri lise sınavında öğrenmişti. Ben polis okulu mülakatında öğrendim.

Renk Körleri Hangi Meslekleri Yapamazlar

- Polis
    - Asker (Rütbeli personel olamazlar ama çatışmaya en önde gidebilirsiniz)
    - İtfaiye
    - Bazı branş öğretmenleri(Sosyal bilgile,Coğrafya,Türk dili...)
    - Göz doktoru
    - Pilot
    - Denizci
    - Tekstil

Önceden ehliyet almak için de renk körlüğü testi yapılıyordu ve renk körü olanlara ehliyet verilmiyordu. Bu yönetmelik değişti.
    Renk Körlerinin Ehliyet Alabileceğine Dair Resmi Gazete Yazısı

1 yıl öncesine kadar renk körleri özel güvenlikte olamıyordu. Bu yönetmelikte değişti.
    Renk Körlerinin Özel Güvenlik Olması İçin Değiştirilen Resmi Gazete Yazısı

ESKİ ÖZEL GÜVENLİK YASASI

5188 sayılı Kanun kapsamında çalışma izni alarak özel güvenlik görevlisi olacaklardan Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin 18 inci maddesi gereği “özel güvenlik görevlisi olur” ibareli sağlık kurulu raporu istenmektedir. Mezkur Yönetmeliğin 18 inci maddesi gereğince özel güvenlik görevlisi çalışma izni verilebilmesi için, Kanunun 10 uncu maddesinde sayılan şartların yanı sıra aşağıda belirtilen, a) Psikiyatri: Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (Psikopati); alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak.b) Nöroloji: Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak.c) Göz: Körlük, gece körlüğü veya renk körlüğü olmamak.d) Kulak Burun Boğaz (KBB): Özel güvenlik hizmetini yapmasını engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak.e) Ortopedi: Kas veya iskelet sisteminde ileri derecede hareket kısıtlığı olmamak.” kriterlerine dikkat edilerek sağlık kurulu raporu düzenlenmesi gerekmektedir.

DEĞİŞEN YENİ YASA MADDESİ

MADDE 7 – Aynı Yönetmeliğin 18 inci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve (e) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.

“c) Göz: Körlük veya gece körlüğü olmamak.”

Polis olan kişi araç kullanacak bunun için ehliyet lazım ehliyet yönetmeliği değişti. Polis olan silah taşıyacak. Ee silah taşımak için de yönetmelik değişti.

• Her 12 erkekten biri renk körü mü? Bana yanlış istatistik gibi geldi.
  • zamanında renk körü olduğumu bilmediğim için polis akademisinde elenmiştim.
  • ben de renk körüyüm ama internetten test deki doğru cevap sırasını ezberledim.her türlü teste hazırım renklerin koduna görede ezberledim
  • quote:

Orijinalden alıntı: vega56

Her 12 erkekten biri renk körü mü? Bana yanlış istatistik gibi geldi.

Kardeş bu istatistik değişiyor ama 12de 1 diyende var 20de 1 diyende var.
  • Renk körlüğü için lensler var
  • quote:

Orijinalden alıntı: piskow42

ben de renk körüyüm ama internetten test deki doğru cevap sırasını ezberledim.her türlü teste hazırım renklerin koduna görede ezberledim

Kardeş görülen sayılar ezberleniyor ama bir de sayı görünmeyenler var. Bunları nasıl ezberledin ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Huseyinn31

quote:

ben de renk körüyüm ama internetten test deki doğru cevap sırasını ezberledim.her türlü teste hazırım renklerin koduna görede ezberledim

Kardeş görülen sayılar ezberleniyor ama bir de sayı görünmeyenler var. Bunları nasıl ezberledin ?

mesela sağ üst tarafda kırmızının altında yeşil,yeşilin yanında sarı varsa cevap 25.

• renk körüyüm. Küçükken resim yaparken ağaç gövdelerini kırmızı yaptığım olurdu. Ailem sen renk körü değilsin sadece renkleri bilmiyorsun derlerdi. Ama askeri lise testlerinde renk körlüğünden kalınca işler değişti
  • quote:

mesela sağ üst tarafda kırmızının altında yeşil,yeşilin yanında sarı varsa cevap 25.

Bunu örnek vererek gösterir misin kardeş ? Ayrıca polis okulunda hızlı bir şekilde okunması isteniyor ve çok yakın mesafeden okumuyorsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ReturnOfLegend

Renk körlüğü için lensler var

Lens varda sağlık aşamalarında kabul etmiyorlar kardeş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Smirnoff*

renk körüyüm. Küçükken resim yaparken ağaç gövdelerini kırmızı yaptığım olurdu. Ailem sen renk körü değilsin sadece renkleri bilmiyorsun derlerdi. Ama askeri lise testlerinde renk körlüğünden kalınca işler değişti

Ben pek resim yapmazdım ama renkleri karıştırmıyorum. Kırmızıyı gördüğümde kırmızı diyebiliyorum. Belki bende yapmış olabilirim.
  • quote:

quote:

Bunu örnek vererek gösterir misin kardeş ? Ayrıca polis okulunda hızlı bir şekilde okunması isteniyor ve çok yakın mesafeden okumuyorsun.

ben bunu örnek verdim.çok yakından okumak önemli değil.farklı yöntemlerde olabilir.

ben bu resmi okuyamıyorum fakat sarı ve turuncu noktalı pembe vurgulu(ben öyle görüyorum) ise 5 yazıyor.tabi sınavından önce iyice pekiştirmek lazım unutuyorsun.

Renk Körleri Buraya

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yekterak99 -- 4 Ağustos 2012; 16:01:41 >

• Bende renk körüyüm.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nightwish

Bende renk körüyüm.

Hacı peki senin şikayetçi olduğum durumlar var mı bu olaydan ?
  • Hocam bırak torpili falan kılı tüyü arıyor herifler. Orta sondan sonra yani liseye geçerken ben de girmiştim ankarada polis akademisi mülakatlarına. Yüzümde 3-5 nokta küçücük çil var diye elediler. O ana kadar ki tüm testleri de geçmiştim. Torpil elbette var. Bir akrabanız varsa danış. Hele de fetocuysa polissin demektir
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Nightwish

Bende renk körüyüm.

Hacı peki senin şikayetçi olduğum durumlar var mı bu olaydan ?

Çok önceleri devamlı babam motorun şarj aletine bakmam için beni gönderirdi. Yeşil ise dolmuş , sarı ise dolmamıştı. Ben hiç ayırt edemezdim. Tek şikayetim buydu

Şuanlık yok Allah'a şükür.
  • Bende renk körüyüm bu hastalıktan muzdarip olanlar dünya göz hastanesinden randevu alıp renk körlüğü lenslerini deneyebilirler. Hatırladığım kadarıyla 3 çeşit renk körlüğü vardı.

1_ Kırmızı-yeşil
    2_ Mavi-yeşil
    3_ Tüm renklere karşı renk körlüğü

ilk iki çeşit olan renk körlüğü için yapılan lensler başarılı sonuçlar veriyomuş 3. tip olan yani benim renk körlüğüm gibi renk körlüğü olanlar için yapacak pek bişey yok çünkü gözde renkleri seçen koni hücreleri çok çok az. Nedendir bilmiyorum ama benim görebildiğim iki renk veya seçebildiğim diyim turuncu ve siyah. Siyahı da bazen lacivertle karıştıryorum ama olsun konuyu açan arkadşın da yazdığı gibi ilk 2 tipten biriyse renk körlüğünüz çok ta önemli değil üzülmeye değmez ama 3. tip yani benim gibiyseniz bununla yaşamayı öğrenmek zorundasınız yani kafaya takmamaya çalışın ama lenslerle gidip şansınızı deneyebilirsiniz yine. Lenslerin fiyatı ben 2 sene önce denediğimde 1000 pounddu yani yaklaşık 2500 tl ve hiçbir yer karşılamıyor

• quote:

Orijinalden alıntı: mertov

Bende renk körüyüm bu hastalıktan muzdarip olanlar dünya göz hastanesinden randevu alıp renk körlüğü lenslerini deneyebilirler. Hatırladığım kadarıyla 3 çeşit renk körlüğü vardı.

1_ Kırmızı-yeşil
    2_ Mavi-yeşil

ilk iki çeşit olan renk körlüğü için yapılan lensler başarılı sonuçlar veriyomuş 3. tip olan yani benim renk körlüğüm gibi renk körlüğü olanlar için yapacak pek bişey yok çünkü gözde renkleri seçen koni hücreleri çok çok az. Nedendir bilmiyorum ama benim görebildiğim iki renk veya seçebildiğim diyim turuncu ve siyah. Siyahı da bazen lacivertle karıştıryorum ama olsun konuyu açan arkadşın da yazdığı gibi ilk 2 tipten biriyse renk körlüğünüz çok ta önemli değil üzülmeye değmez ama 3. tip yani benim gibiyseniz bununla yaşamayı öğrenmek zorundasınız yani kafaya takmamaya çalışın ama lenslerle gidip şansınızı deneyebilirsiniz yine. Lenslerin fiyatı ben 2 sene önce denediğimde 1000 pounddu yani yaklaşık 2500 tl ve hiçbir yer karşılamıyor

Hocam senin durumun daha kötüymüş. Doktorlarla da konuştum. Kırmızı yeşil olanların hafif şiddette olur. Bir sıkıntı olmaz diyorlar ama polis okulu mülakatında eleniyorum arkadaş.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: mertov

Bende renk körüyüm bu hastalıktan muzdarip olanlar dünya göz hastanesinden randevu alıp renk körlüğü lenslerini deneyebilirler. Hatırladığım kadarıyla 3 çeşit renk körlüğü vardı.

1_ Kırmızı-yeşil
    2_ Mavi-yeşil

Hocam senin durumun daha kötüymüş. Doktorlarla da konuştum. Kırmızı yeşil olanların hafif şiddette olur. Bir sıkıntı olmaz diyorlar ama polis okulu mülakatında eleniyorum arkadaş.

Hocam polislik için önemli olan çevre diye düşünüyorum ben de. Renk körlüğü için üzülme derim yani çevren olsaydı renk körlüğü problem olmazdı

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.