- x
  Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
  ?
 • Hatırla
 • Yeni Kayıt
Uçak Kazalari (Revizyon Edilecek 18.08.2014)
755 Cevap44435 Görüntüleme192 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Yazdır
Sayfa: [1] 3 4 5 6 7 8 9 10      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş
Mesaj


2170 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
Themistokles
1 Ağustos 2012; 1:54:24 

2. Bölüme Buradan Ulasabilirsiniz; Uçak Kazalari Bölüm 2

Merhabalar Tüm Donanim Haber Üyelerine, sözlerime baslamadan önce kendimi tanitmak istiyorum. Ismim Ahmet 20 yasindayim ben uçak kazalari hakkinda bilgiler topluyorum ve bu bilgileri burada sizlerle paylasmayi ve tartismayi istiyorum gayet güzel olur. Ayrica bilgilerden ziyade haber kaynaklari gibi konular üstünde de durmak istiyorum.

Yine bana gelirsek forumu 2 seneden beri misafir olarak takip ediyorum. Kayit neden olmadin derseniz bilmiyorum aslinda bir nedeni yok

simdiden tesekkür ediyorum anlayisinizdan.


Uçak Kazalari Çogunlukla Neden Olur ?


Kazalar hava sartlarinin kötü ve pilotlarin stresli oldugu durumlarda, uçagin rötarli kalktigi ve yine stresli, acele gidilen yolculuklarda artiyor. Istatistiklere göre kazalarin %52’sinde pilot 12 saatten fazla süredir uyanik, yani uykusuz oluyor. Daha da etkileyici bir rakam ise, kazalarin %44’ü iki pilot ilk kez bir arada uçarken, yani birbirlerini iyi tanimiyorken meydana geliyor. Bu gibi durumlarda iletisim eksikligi, bir hatanin ardindan küçük bir baska hata, ardindan bir digeri, sonra bir baskasi derken tehlike meydana geliyor. 2-3 hata ile uçaklar düsmüyor, ama üst üste tekrarlanan hatalar ve bunlarin ya diger pilot(lar) tarafindan bilinmemesi ya da önemsenmemesi felaketi getiriyor. Bazen biri digerine söylemiyor, bazen dinleyen çok mesgul oluyor ve dikkatini vermiyor. Bunun sonunda, iki kisinin beraberce isletecegi sekilde tasarlanan uçaklarin genis, çok fazla kontrol araci içeren kokpitlerde tek kisi fazla sorumluluk aliyor, yanlis yapmasi durumunda ikinci kisi gerekli tepkiyi veremiyor.

Yani kaptan pilot ve yardimci pilotlarin pilotaj yeteneklerine ek olarak basarili uçak yolculuklari için bir madde daha gerekiyor; dogru kurulan iletisim. Fakat maalesef bireysel gelisimin, “toplumda birey olarak” insanin yerinin, hak ve sorumluluklarinin netlestirilmesinin önemsenmedigi toplumlarda kültürel geçmis ve miras fazlasiyla etkili olabiliyor.

Gladwell bir küçük örnegi de Kolombiya Havayollari’nin yillar önce ABD’de yasadigi bir felaketten veriyor. New York gibi son derece yogun hava alanlarinin kontrol kulelerinin bazilarinda kule görevlilerin son derece kaba yaklasimlarinin oldugu bir gerçek, ama islerini harika yaptiklari da! Aksi durumda bu çilgin trafigi yönetmek pek mümkün olmuyor. Bu durumda yaklasan bir uçagin sorumlulugu artiyor, kaptanlarin kendini iyi anlatmalari gerekiyor. Söz konusu kazada Kolombiyali yardimci pilot kuleye tehlikeli derecede az yakiti kaldigini söylemektense baska bir cümleden sonra “aa…” diye bekledikten sonra “yakitimiz azaliyor” diyor, ama bu havacilik dilinde, bir kule görevlisi için dinlemekle vakit kaybedilecek bir söz, çünkü havaalanina yaklasan her uçagin yakitinin azalmasi normal, hatta gereklidir. Ayni haberlesme sekli birkaç kez devam ediyor, kule “biraz daha bekler misiniz, sizi suraya yönlendirecegiz, yakit var mi” dediginde yardimci pilotun cevabi, “Sanirim var, tesekkürler” seklinde cevap veriyor! Sonuçta yakiti biten, bunun farkina çok geç varan kaptan pilot ve bunun farkinda olup hem kaptandan hem kuleden çekinen yardimci pilotun ve sayisiz yolcunun ölümü…


BIreyler Arasinda “Güç Mesafesi”, Toplumda Bireysellik ve Etkileri

Maalesef bu benzersiz bir örnek degil, “çekingen” davranan yardimcilarin sayisi o kadar fazla ki bazi havacilik uzmanlari en iyi uçusun kontrolün az tecrübeli pilotta oldugu durumlar oldugunu söylüyor. Bir uçagi uçurmak için takip edilmesi gereken sayisiz degiskeni takip eden pilotlar yorumlarini ve sözlerini bile tekrarlamaktan çekiniyor, çünkü “kaptan pilotun buraya kaçinci uçusu, tabii ki farkindadir”, “kule bunu anlamistir”, “kule bize öncelik vermistir” gibi beklenti ve ön yargilar yaratiyorlar. Fakat kaptan pilotun ikincil rolde olmasi durumunda, gördüklerini genç arkadasina söylemekten çekinmeyecegi asikar.

Iste bu tip egilimler daha çok bireysellikten ziyade kolektivizmin güçlü oldugu, daha da önemlisi yüksek lisans yaparken okudugum Hollandali yazar Geert Hofstede ’in kültürleri degerlendirme modelinin temel tasi olan güç mesafesinin (orjinalde power distance) yüksek oldugu toplumlarda siklikla görülüyor. Güç mesafesi veya araligi ya da uzakligi diye adlandirdigimiz bu gözlem, bireylerin toplumda, organizasyonlarda, is yerlerinde gücün dengesiz dagildigini kabul etmeye ne kadar yatkin oldugunu, otokratik yapiya karsi haklarini korumada ne kadar istekli oldugunu ölçüyor. Güç mesafesi çok yüksek olan Çin gibi bir ülkede, insanlarin bir araya geldigi her firsatta, belli güç dengelerine göre saygi ritüelleri ve hareket sekilleriyle karsilasiyoruz. Güç mesafesi Güneydogu Asya ve Ortadogu’da, ve tabii yine yüzyillarca sömürge kalan G. Amerika’da çok yüksek. Hofstede’in modelinde ortaya koydugu güç mesafesi, bireysellik, erkek egemenligi, belirsizligi savusturma egilimi arastirmalarinda ülkelerin sirasina ClearlyCultural.com ’dan bakabilirsiniz, asagidaki haritada koyu renkler güç mesafesinin en yüksek oldugu ülkeler.

0Pilotaj becerisinden ziyade pilotlarin iletisim yeteneklerine dönecek olursak, pilotlarin toplumlarini birebir yansittiklarini söyleyemeyiz. Mesela pilotlar arasinda en yüksek güç mesafesi Brezilyalilar’da. Koreli pilotlar ise ikinci sirada yer aliyor. Zaten bu ülkeler normalde de yüksek güç mesafesinin egemen oldugu toplumlar. Kore kokpitlerindeki hiyerarsiyi bizzat gözlemleyen danismanlar da zaten bulgularinda bu gerçegi görmüs ve önerilerini bu dogrultuda ele almislar.

Fazla detaya gerek yok, Koreli pilotlarin toplumsal hayatta faydali, havada zararli olabilen bu vasiflarini kisa sürede iyilestirmek için davranis dersleri, gerçege dayali temsiller, denemeler yapan Kore Havayollari ayni zamanda mükemmel Ingilizce uçus diline hakim olma zorunlulugu getirmis. Hiçbir pilot isinden olmamis, ama “siz” ile “sen” farkinin bile anlasilamayabilecegi Ingilizce’nin daha sik kullanilmasiyla samimiyetten mesafeli durusa alti tip konusma sekli olan Kore dilinin hissettirdigi mesafeli hava biraz azalmis. Güç mesafesinin azalmasiyla ilgili yapilan diger çalismalar sonucu, yazimin basinda da yazdigim gibi Kore Havayollari 1997’den beri kaza yapmadigi gibi 2006’da uluslarasi Phoenix ödülünü kazandi ve her yil farkli kategorilerde Asya’nin ve dünyanin en iyisi seçiliyor.

Malcolm Gladwell’in Outliers adli yakinda Türkçe’ye çevrilecek kitabinin akisinda bu bölümün önemli bir rolü var, o da su ki, sira disi olumlu ya da olumsuz performans söz konusu oldugunda kültürel ve toplumsal faktörlerin olumsuz etkisinden kurtulmak mümkün! Bireyde ve toplamda ülkemiz için anlamli bir bulgu.

Ama Türk Havayollari ’nin, Amsterdam kazasi nedeniyle çikarmasi gereken bir ders oldugunu ima etmiyorum. Karakutu açilacak ve gerçekleri ögrenecegiz. Fakat Amsterdam uçusunun 32 dakika rötarli basladigini biliyoruz, belki pilotlarin aileleriyle konusursak yorgun olabileceklerini de ögrenecegiz. Belki de Istanbul-Amsterdam uçusunu ilk defa bu pilotlar bir arada yapiyordu ve birbirlerini tanimiyorlardi, belki de yardimci pilot Hollandali kule yetkilileri üzerinde kurmasi gereken etkiyi kuramadi… Ama ümit ediyorum ki hata ne THY uçagindan, ne pilotlardan kaynaklandi; umarim Türkiye Havayollari Pilotlari Dernegi TELPA’nin dedigi gibi wake türbülansi, yani kuyruk türbülansi suçludur. Ve tabii yaziyi okurken olusacak dogal tepkiyi kendim de vereyim; “Kule sütten çikmis ak kasik mi!” Tüm yazdigim insani ve sosyal gerçekler kuleyi de verimsiz kilmaz mi?..

Türkiyede Ses Getiren Uçak KazalariAtlasjet'in 4203 sefer sayili uçusu

Kazada düsen jetin son seferini yaparken çekilmis fotografi

0Atlasjet 4203 sefer sayili uçusu, Istanbul Atatürk Havalimani'ndan Isparta Süleyman Demirel Havaalani'na yapilmasi planlanmis, tüm yolcular ve mürettebatin ölümüne yol açan bir kazayla sonuçlanan Atlasjet seferidir.


Istanbul Atatürk Havalimani'ndan Isparta'ya 29 Kasim 2007 günü saat 23:20'de havalanmasi gerekirken, Pristine seferinden geç dönmesi nedeniyle 30 Kasim'da saat 00:51'de toplam 50 yolcu ve 7 mürettebat ile Istanbul'dan kalkis yapan KK4203 sefer sayili uçak, saat 01:36'da Süleyman Demirel Havalimani'na inise geçtigi sirada Isparta'ya 18 km mesafede Keçiborlu'da düstü. Atlasjet Havayollari baskani Tuncay Doganer kazadan kimsenin sag kurtulamadigini açikladi.

Atlasjet'in World Focus Havayollari'ndan kiralamis oldugu uçak bir McDonnell Douglas MD-83 idi. Uçak kaza esnasinda World Focus Havayollari pilotlari tarafindan kumanda edilmekteydi.

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi'ndeki bir fizik konferansina katilmak üzere uçakta bulunan nükleer fizikçiler Engin Arik, Fatma Senel Boydag ve yanlarinda bulunan 4 akademisyen kazada hayatini kaybedenler arasindaydi.


Kazanin Nedeni Plotaj Hatasi Olarak Kalmistir.

Tarih: 30 Kasim 2007

Kaza türü: Pilotaj hatasi

Bölge: Keçiborlu, Türkiye
37°52′24″N, 30°12′07″E

Kalkis: Atatürk Havalimani, Istanbul, Türkiye

Yolcu sayisi: 50

Mürettebat: 7

Ölü sayisi: 57

Kurtulanlar: 0

''Hava Tasiti''

Hava tasiti modeli: McDonnell Douglas MD-83

Havayolu firmasi: Atlasjet

Kuyruk numarasi: TC-AKM


Türkiyedeki Uçak Kazalarinin kronolojik Siralamasi


- 3 Nisan 1954 - Adana’da Devlet Havayollari’na ait uçagin düsmesi sonucunda 25 kisi yasamini yitirdi.

- 25 Agustos 1954 - Bir askeri uçak Eskisehir’de düstü. Kazada 10 kisi öldü.

- 25 Temmuz 1957 - Bursa’da askeri uçak bir mahallenin üzerine düstü. Kazada 15 kisi öldü, 19 kisi yaralandi.

- 17 Subat 1959 - Basbakan Adnan Menderes ile Türk heyetini Ingiltere’ye götüren uçak, Gatwick Havaalani yakinlarinda düstü. Menderes ile 6 kisinin kurtuldugu kazada, aralarinda Anadolu Ajansi Genel Müdürü Serif Arzik’in da bulundugu 14 kisi yasamini yitirdi.

- 1 Subat 1963 - Lübnan kökenli Middle East Airlines (MEA) sirketine ait yolcu uçagi Ankara üzerinde, Türk Hava Kuvvetlerine ait C-47 tipi uçakla çarpisarak düstü. Kazada 80 kisi öldü.

- 26 Ocak 1974 - Istanbul seferini yapmak üzeri Izmir Cumaovasi Havaalani’ndan kalkan, THY’ye ait F-28 tipi yolcu uçagi, kalkistan bir süre sonra sol kanadi ve burnu üzerine çakilip yandi. Kazada 63 yolcu öldü.

- 3 Mart 1974 - THY’nin DC-10 tipi “Ankara” yolcu uçagi, Paris’in Orly Havaalani yakinlarinda düstü. Kazada 45’i Türk 346 yolcu ve mürettebat öldü.

- 30 Ocak 1975 - THY’nin Izmir-Istanbul seferini yapan “Bursa” uçagi, Yesilköy Havalimani’nda elektrik arizasi nedeniyle isiklari yanmayan piste inemedi. Yeniden yükselise geçen uçak Marmara Denizi’ne düstü, 41 kisi öldü.

- 19 Eylül 1976 - THY’nin Istanbul’dan Antalya’ya giden Boeing 727 tipi yolcu uçagi Isparta yakinlarinda düstü. Aydin bagimsiz milletvekili Kemal Öztürk’ün de aralarinda bulundugu 154 kisi öldü.

- 23 Aralik 1979 - THY’nin Samsun-Ankara seferini yapan “Trabzon” adli yolcu uçagi Ankara’da Esenboga Havalimani’na inise geçtigi sirada düstü. Kazada uçaktaki 43 kisiden 39’u öldü, 4 kisi yarali olarak kurtuldu.

- 22 Eylül 1981 - Babaeski’deki “Sonbahar Tatbikati 81” sirasinda, Northrop F-5 tipi bir jet, karargah üzerine düstü. Kazada 53 asker sehit oldu.

- 13 Nisan 1982 - Erzincan’in Refahiye ilçesi yakinda ABD’ye ait askeri uçagin düsmesi sonucunda 28 kisi öldü.

- 16 Ocak 1983 - THY’nin Paris-Istanbul-Ankara seferini yapan Boeing 727 tipi “Afyon” uçagi, Ankara Esenboga Havalimani’na inisi sirasinda pist basinda yere çakilarak yandi. Kazada 45 kisi öldü, 22 kisi yaralandi.

- 4 Nisan 1985 - Balikesir’de egitim uçusu yapan bir uçak, marangozlar sitesine düstü. Uçagin pilotu ile 14 kisi öldü, 21 kisi yaralandi.

- 7 Nisan 1999 - THY’nin Trakya uçagi, kalkisindan kisa süre sonra, Adana’nin Ceyhan ilçesinde yerlesim alani yakinindaki tarim arazisine düstü. Hacilari almak üzere Suudi Arabistan’a giden Boeing 737-400 tipi uçagin 6 mürettebatindan kurtulan olmadi.

- 8 Ocak 2003 - Istanbul-Diyarbakir seferini yapan, THY’nin RC-100 tipi uçagi Diyarbakir’a inisi sirasinda düstü. Kazada 74 kisi öldü, 3 kisi yarali olarak kurtuldu. 26 Mayis 2003 - Ukrayna’da kurulu özel bir havayoluna ait YAK-42 tipi uçak, Trabzon’un Maçka ilçesindeki Pilav Dagi’na çakildi. Afganistan’da görevli Ispanyol askerleri tasiyan uçaktaki 62 asker ve 13 mürettebat olmak üzere 75 kisi öldü.

- 9 Ocak 2007 - Adana’dan Irak’a Türk isçileri tasiyan Moldova tescilli uçak, Bagdat’ta piste 200 metre kala yere çakildi. Aralarinda Türk isçiler ve uçak mürettebatinin da bulundugu 34 kisi öldü. Kazada sadece Abdulkadir Akyüz adindaki Türk isçisi yarali olarak kurtuldu.

- 30 Kasim 2007 - Atlasjet’e ait Istanbul-Isparta seferini yapan uçak, Isparta yakinlarinda düstü. Uçaktaki 7’si mürettebat 57 kisi öldü.
Dünyada Ses Getiren Uçak Kazalari


Belki çogumuz duymusuzdur bu ismi

Amelia Earhart ( 1897-1937 )


0Amelia Mary Earhart (dogum. 24 Temmuz 1897 – 2 Temmuz 1937'de kayboldu, 20 Haziran 1938'de öldügü ilân edildi). ABD'li havaci ve yazar.


Atlas Okyanusu'nu uçakla tek basina geçen ilk kadin pilot Amelia Earhart'tir. ABD'nin Kansas eyaletinde dogan Earhart I. Dünya Savasi sirasinda askerî hastanelerde hemsirelik yapti. Savastan sonra hava tasitlarindaki hizli gelismelerle yakindan ilgilendi. 1928'de Atlas Okyanusu'nu yolcu olarak geçen ilk kadin olarak ün kazandi. 20-21 Mayis 1932'de tek basina Newfoundland'dan Irlanda'ya uçarak Atlas Okyanusu'nu geçti.

ABD'yi bastan basa geçtigi uçusundan sonra, Ocak 1935'te, Newfoundland-Irlanda arasindaki mesafeden daha uzun olan Hawaii-California arasini yine tek basina uçan ilk kisi oldu.

1937'de ABD'li meslektasi Fred Noonan ile Lockheed Electra modeli, çift motorlu bir uçakla dünya turuna çikti. Yolculugunun üçte ikisini tamamladigi sirada, uçak Pasifik Okyanusu'nun ortalarinda kayboldu ve Earhart'in izine bir daha rastlanamadi.


Dünyanin En Büyük Uçak Kazasi

Tenerife faciasi, 27 Mart 1977 tarihinde, Ispanya'nin Tenerife Adasinda bulunan Los Rodeos Havalimani'nda (Tenerife Kuzey Havalimani olarak da bilinir) iki Boeing 747 uçaginin yerde çarpismasiyla olusmus kazadir.

Dünya havacilik tarihinin bu en büyük kazasinda 583 kisi hayatini kaybetmistir.


00


Video
Air France 4590 Uçak Kazasi


0


AF4590 (AirFrance4590) Concorde yolcu uçagi 25 Temmuz 2000 Sali günü Türkiye saati ile 16:42:30'da Paris Charles de Gaulle Havaalani'ndan New York'a gitmek üzere harekete geçti. Fakat AF4590 Concorde yolcu uçagi kalkistan 1.5 dakika sonra baskentin 4.5 km kuzeyindeki banliyösü Gonesse'ye düstü (Hotellisimo otelinin bulundugu alana). Bu trajik kazada 9 mürettebat, 100 yolcu ve otelde bulunan 4 kisi hayatini kaybederken yaklasik 12 kisi de yaralandi.

Concorde uçaginin kanatlarindaki çatlak probleminin kazanin hemen ardindan gündeme getirilmesine karsin görgü taniklarinin, uçak daha kalkarken sol kanadinin arkasindan alevlerin yükseldigi yönündeki ifadeleri kazanin baska bir nedenden kaynaklandigini ortaya koydu. Kazadan bir müddet önce British Airways (ingiliz Havayollari) tüm Concorde uçaklarinin kanatlarinda, AirFrance (Fransiz Havayollari) 6 Concorde uçagindan 4'ünün kanatlarinda buldugu yaklasik 2 inç (51 mm) uzunlugundaki çatlaklari tespit etmis ve hatta Ingiliz Havayollari 1 uçagin kanadindaki çatlagin 2.6 inç'i (65 mm) bulmasi (güvenilirlik standardinin üzerinde) nedeniyle uçagi bakima almisti. Amatör bir kameramanin da uçagin bu talihsiz uçusunu kaydettigi olayda, kaptan ve yardimci pilot artik fren yapamayacaklari bir mesafede arizayi farketmis, uçus esnasinda alevlerin kaynagi oldugunu düsündükleri motoru durdurmus (2 no'lu motor) ve 4 mil (6.4 km) uzakliktaki Le Bourget havaalanina uçagi yönlendirmeye çalismislardir. Fakat bir diger motorun da (1 nolu motor) ariza vermesiyle uçak kontrolsuz bir sekilde sola dogru sapmis ve bir iki saniye içinde görgü taniklarina göre bir mini-atom bombasi gibi infilak etmistir.

Kazanin ardindan AirFrance ve British Airways ilk resmi açiklama yapilana kadar Concorde uçuslarini durdurma karari aldilar. Ancak, British Airways yöneticilerinin pilotlar ve mühendisler ile yaptigi toplantidan, diger bütün modellerden daha detayli kontrollerden geçen kendi Concorde uçaklarina tam bir güven duymalari gerekçesiyle, ama tekrar ayrintili bir kontrolden geçirilmek kosuluyla Concorde uçuslarina dönülmesi karari çikti. 26 Temmuz yerel saate göre sabah 10:30'dan itibaren British Airways, Concorde uçuslarini tekrar baslatti. Bu kararin ardindan gerçeklestirilen uçuslardan üçünde sorunlar çiktigi British Airways sözcüsü tarafindan belirtildi. - Bunlardan ilkinde yolcu kabininin arkasinda hissedilen yogun yakit kokusu yüzünden Kanada'ya inilmek zorunda kalindigi, bir digerinde yakit problemi dolayisiyla Londra'dan kalkis yapilamadigi ve üçüncüsünde de motordan anormal bir gürültü geldigi belirtildi.


Kazanin çok muhtemel senaryosu da raporda belirtildigine göre söyle;

14:42:30'da kalkisa baslayan Concorde AF4590 bir kaç saniye sonra kazayi atesleyen olayla karsilasti. Concorde'un sol ana inis takimindaki lastiklerden gövdeye yakin tarafta bulunan lastik 43 cm'ye 30 cm'lik metal bir plakanin (Cherry tipi bir uçaga ait oldugu saniliyor) üzerinden geçti ve patladi. Concorde uçaginda hiz 10 kt (18.52 km/h) ile 135 kt (250 km/h) arasinda iken meydana gelebilecek lastik patlamalarini pilota haber verebilecek bir gösterge bulunmaktadir. Ancak bu olayda lastik patlamasi hiz 150 kt (277.8 km/h) dolaylarindayken meydana geldigi için göstergeler ise yaramamistir. Lastik patlamasi sonucu sol inis takimina bagli motor koruyucusu (water deflector) kirilmistir. Siçrayan parçalar da sol kanadin altinda bulunan yakit tankini (5 no'lu tank) delmis ve ayni zamanda 2 no'lu motorun içine girerek motor hasarlanmasina neden olmustur. Bu esnada art yakicinin (afterburner) devreye girmis olmasi ve bunun sonucunda yüzeydeki sicakligin artmasiyla yakit tanki ve motor alev almistir. Kanadin arkasinda yükselen alevleri gören kule, hemen pilotlari uyarmistir. Bunun üzerine pilotlar göstergelerden, 2 no'lu motorun sorunun kaynagi oldugu sonucunu çikararak, bu motoru kapatirlar. Çok kisa bir süre sonra, 1 no'lu motor da -büyük olasilikla uzmanlarin, kimi zaman dile getirdigi "motorlarin çok yakin olmasi probleminden" dolayi- 2 no'lu motordan etkilenerek yari yariya güç kaybeder. Sol taraftaki ciddi güç kaybi nedeniyle uçagin dengesi bozulur ve pilotun en yakin pist olan Le Bourget Havaalanina yönelmesini engeller. 14:43:59'da uçak düser.

Kazaya dair bu ilk raporda, lastik patlamasi sonucu olusabilecek sorunlara karsi, yeteri kadar güvenli önlemler alinana kadar Concorde'un uçus sertifikasinin askida kalmasi tavsiye edildi. Bu tavsiye DGAC (Fransiz Havacilik Otoritesi) ve CAA tarafindan benimsendi.

Ancak British Airways yetkilileri, olasi degisiklik önerilerinin -örnegin yakit tanklarinin daha koruyucu bir malzeme ile kaplanmasi ya da lastiklerin güçlendirilmesi gibi öneriler- tasarimda da degisiklik gerektirebilecegini ve bunun da çok pahaliya mal olabilecegini belirttiler. Bunun yaninda, Fransiz yetkililerin de sessiz kalmalari Concorde uçaginin akibetini en azindan nihai rapor açiklanana kadar belirsizlestiriyor.

0
0


Paris'te 25 temmuzda Charles de Gaulle havalimanindan kalkarken düsen ve 114 kisinin ölümüne neden olan Concorde kazasiyla ilgili önarastirma raporu yayinlandi. Fransiz Ulastirma Bakanligi'na bagli Kaza Arastirma Bürosu'nun hazirladigi 90 sayfalik önraporda ‘‘Arastirma devam ediyor, bulgularda ve tahlillerde degisiklik yapilabilir’’ denildikten sonra su açiklamaya yer verildi:
‘‘Tekrarlanmasi ihtimali daima olan bir lastik patlamasinin çok kisa bir sürede feci sonuçlarinin oldugu ve mürettebatin durumu düzeltemedigi görülüyor...’’

Pilotlarin Son Konusmalari Söyle

15:58.00 Pilotlar, yer kontrolle konusup motor çalistirma öncesinde kontrollerin tamamlandigini söylüyorlar.

16.07.20 Yer kontrol, uçaga motor çalistirma izni verdi. Kalkis için 26 Sag pisti için taksi müsadesi alindi.

16.34.42 Piste gitmek için taksi basladi.

16.40.02 Kule New York seferi için AFR 4590'in 26 Sag kalkis pistine girmesine izin veriyor. Uçakta 9'u mürettebat ile 100 yolcu var.

16.42.17 Kule kalkis iznini veriyor: Air France 4590, kalkis serbest, rüzgar sakin.

16.42.20 Kaptan pilot: Herkes hazir mi?

Ikinci Pilot: Evet hazir.

Uçus Mühendisi: Evet.

16.42.30 Kaptan Pilot: Maksimum güç (Motor sesi artiyor ve kalkis için maksimum güçte çalisiyor). Kaptan pilot ‘‘maksimum güçte
kalkis’’ bildiriyor. 23 saniye sonra Concorde'un hizi saatte 185 km'ye, 9 saniye sonra V1 hizina erisiyor.

16.42.57 Uçus mühendisi: Dört yesil. (Motorlar sorunsuz çalisiyor)

16.43.07'den 16.43.13'e kadar ne oldugu bilinmeyen gürültüler ve sesler geliyor. Birkaç saniye sonra sag ön takimin lastigi muhtemelen bir metal parçasina bastigi için parçalaniyor. Kaza Arastirma Bürosu'nun ifadesiyle ‘‘Bu parçalanma, büyük kauçuk parçalarinin firlamasina ve uçagin bazi bölünmelerinde hasara sebep oluyor.’’

16.43.13 Kaptan pilot kalkisi baslatiyor. Kule uçaga arkasindan alevler çiktigini bildiriyor.

16.43.13 Kule: Concorde 4590, motorunuzdan duman çikiyor.

16.43.15 Ikinci Pilot: Anlasildi. Takip ediyoruz.

16.43.20 Uçus mühendisi: Iki num... iki numarali motorda ariza!..

16.43.22 Yangin alarmi ikazi

16.43.24 Uçus mühendisi: Iki numarali motoru kes!..

16.43.27 Kopilot: Dikkat, badin badin!.. (Fransizlar hiz göstergesine mucidinin adini veriyor; ikinci pilot hiza dikkat çekmeye çalisiyor)

16.43.30 Kaptan: Çek çek!.. (Bundan sonraki 8 saniye boyunca mürettebat birçok kez inis takimlarindan bahsediyor)

16.43.46 Kaptan pilot: Iki numarali motoru kesiyor musun?

16.43.48 Uçus mühendisi: Kestim.

16.43.49 Ikinci pilot: Badin.

16.43.56 Ikinci pilot: Inis takimlari gelmiyor.

16.43.59 ila 16.44.03 arasinda 3 kez GPWS (yere yakinlik ikaz sistemi) duyuluyor.

16.44.14 Kaptan pilot: Le Bourget, Le Bourget!.. (Paris'te agirlikli olarak is jetlerinin kullandigi havalimani)

16.44.20 De Gaulle Kule: Yangin alarmi, Concorde geri geliyor!..

16.44.28 Kaptan Pilot: Negatif, Le Bourget'yi deniyoruz!..

16.44.31 Kayit kesiliyor.

Birkaç saniye sonra uçak De Gaulle'den 9.5 km uzaktaki Gonesse Oteli'nin üzerine düsüyor. Otel kismen yikilirken, 94 ton yakit tasiyan uçak düsüs aninda infilak ederek yaniyor. Kazada, uçaktaki 109 kisiyle oteldeki 4 kisi ölüyor.Birgen Air Uçak Kazasi

0Birgenair, 1988-1996 yillari arasinda faaliyet göstermis Istanbul merkezli Türk havayolu sirketi.

6 Subat 1996’da, Birgenair’e ait Boeing 757 tipi uçak, Dominik Cumhuriyeti’ndeki Puerto Plata Havaalani’ndan Frankfurt'a gitmek üzere havalanmasindan kisa süre sonra tirmanma esnasinda düstü . Kazada 13'ü mürettebat olmak üzere 189 kisi hayatini kaybetti. Herhangi bir mali sorunu bulunmayan Birgenair, kazadan sonra olusan "kötü imaj" nedeniyle toparlanamayarak faaliyetlerine son verdi.

Uçak Pilotlarinin Ses Kaydi ( Karakutu )

http://imageshack.us/ph...kkazasisonkonuswr4.flv/


Uçus Ekibi

0National Geographic Tarafindan Yapilan Belgesel ( Tükçe )

Part 1= http://www.youtube.com/watch?v=qg4C5SO9--A

Part 2 = http://www.youtube.com/...reen&NR=1&v=Kt-jXEid9lQ

Part 3 = http://www.youtube.com/...reen&NR=1&v=Bys1VJLTZzY

Part 4 = http://www.youtube.com/...reen&NR=1&v=6sy0dwcGnM8

Part 5 = http://www.youtube.com/...reen&v=U7VAEEQuV7w&NR=1

Part 6 =http://www.youtube.com/watch?v=4Pav7E0rKWA&feature=relmf
Air France 447 Uçak Kazasi

0
Fransiz ulusal havayollari sirketi Air France'in Rio de Janeiro - Paris arasindaki 447 sefer sayili uçusunu gerçeklestiren Airbus 330-200 uçagi, 1 Haziran 2009 tarihinde Atlas Okyanusu üzerinde 216 yolcu ve 12 personeliyle birlikte kayboldu. Daha sonra uçagin teknik bir ariza nedeniyle okyanusa düstügü ve kurtulan olmadigi açiklandi.''Olayin Gelisimi''

Uçak Antônio Carlos Jobim Havalimanindan saat 19h03'te (Fransa saatiyle 00h03'te, TSI 01h03'te) kalkti ve Fransa saatiyle saat 11h10'de Charles de Gaulle Havalimani'na inmesi planlaniyordu. Ancak TSI 04:33'dan itibaren uçakla telsiz baglanti bir daha yapilamadi : Okyanus kontrol merkeziyle yaptigi son baglantida, uçak Natal'a 550km uzakliktaydi ve pilot TSI 05h20'de Senegal hava sahina geçecegini söyledi.

TSI 4h48'de uçak radarlardan çikti. TSI 5h00'de firtinali bir bölgeden geçen Air France uçagi, TSI 5h14'de elektrik problemi ve kabin basinci inmesi nedeniyle, uçak kuleye otomatik mesaj gönderdi.

Brezilya'da bulunan FIR, Air France uçagindan yanit alamayinca, Senegal hava sahiyla temasa geçip fransiz uçagiyla kendilerinin bir baglanti yapilip yapilmadigini sordu. Hayir cevabi alinca, Brezilya FIR hemen acil durum planini baslatti.

Uçakla baglanti kesildikten bir kaç saat sonra, Cospas-Sarsat uydulari uçakta bulunan 3 balizden sinyal alamadi. TSI 13h00'de Fransa askeri uçak ve gemi göndererek, Fernando De Noronha takimadasi çevresinde uçagin enkazini arama çalismalari baslatti.

0Yolcular

Air France Uçus 447'de, 12'si mürettebat (3 pilot) 228 (hepsi ölü ) yolcu bulunuyordu. Yolcularin arasinda bir bebek, 7 çocuk (12 yasindan küçük), 82 bayan ve 126 erkek vardi.


Uçaktaki Önemli Kisiler

- Luis Roberto Anastácio, Michelin grubun Güney Amerika'daki sube baskani.

- Alman ThyssenKrupp AG grubun Brezilya'daki sube baskani.

- Brezilya Prensi Pedro Luis d'Orléans ve Bragance.

- StatoilHydro adinda Norveç'li firmanin üç yetkilisi.

- Fatma Ceren Necipoglu Türk Arpist


0
Video

Türk Hava Yollarinin ( THY ) 1951 Sefer Sayili Uçus Kazasi


0


Türk Hava Yollari'nin 1951 sefer sayili uçusunda 25 Subat 2009 saat 08:22'de Istanbul'dan havalanan "Tekirdag" isimli Boeing 737-800 model uçak, Amsterdam Havalimani Schiphol'a inis yaparken düstü. Darbe sonucu uçagin gövdesi üçe bölündü ve A-9 otoyolunun kuzey tarafinda, yola yakin mesafede durdu. THY, biri bebek olmak üzere uçakta 128 yolcu ve 7 mürettebat oldugunu bildirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Ulastirma Bakani Binali Yildirim, yaptigi açiklamada ilk verilere göre can kaybi olmadigini, uçagin son bakiminin 22 Aralik 2008'de yapildigini ve 2002 model oldugunu belirtti. THY tarafindan yapilan ikinci bir açiklamada uçakta bulunanlarin 9'unun kazada öldügü ve 50 yolcunun da yarali olarak çesitli hastanelerde tedavi altina alindigi belirtildi.


Uçagin Düstügü Yer

0


Mobil Link: http://speedcap.net/sha...d463b3270b7192ce1b9.png

Özet

0


Mobil Link: 0
">http://speedcap.net/sha...0ae3c2ad423d3b8a233.png


Kazadan Sonra

Kurtarma ekibi en kisa zamanda olay yerindeydi. Yaklasik 20 ambulans, birkaç helikopter ve bir itfaiye filosu da olay yerine vardi.
Bir havalimani sözcüsüne göre Schiphol Havalimani'na inis ve kalkislar ertelendi. Yaklasik 11:15 UTC, 'Kaagbaan' pistinin (06/24) hava trafigine yeniden açildigi rapor edildi. A9 otoyolu kapaliydi. A4 otoyolu ve A13 otoyolu, acil servislerin kaza yerine ulasmasi için kapanmisti.


Uçak Personeli


- Kaptan Pilot: Hasan Tahsin Arisan

- Yardimci Pilot (First Officer): Olgay Özgür

- Ögrenci (Egitimdeki) Pilot: Murat Sezer

- Kabin Personeli: Figen Eren, Perihan Özden, Ulvi Murat Eskin, Yasemin Vural
Arastirma Raporu ve Neticesi


Hollanda Güvenlik Kurulu (Dutch Safety Board) Mayis 210 tarihinde kazayla iligli yaptigi arastirma raporunu yayinladi. Bu rapora göre kazanin temel nedeni uçak üzerindeki iki yükseklik göstergesinin farkli degerler göstermesi ve özellikle yaklasma esnasinda otopilotun (autopilot) bu yükseklik farkliligindan dolayi yanlis sekilde uçagin hizini otomatik güç verme/kesme sistemi (autothrottle) vasitasiyla kesmis olmasi ve pilotlarin bu durumu geç farkederek zamninda müdehale edememesidir.

Asagida, tüm bu incelemeler neticesinde, arastirmayi yapan kurulun ilgili taraflara yaptigi önerilerin bir kismini bulabilirsiniz:


Teknik Bakimdan:


1- Boeing firmasi yükseklik ölçen sisteminin güvenilirligini gelistirmelidir.

2- ABD Federal Havacilik Idaresi (FAA) ve Avrupa Havacilik Güvenligi Ajansi (EASA) bu autothrottle ve uçus yönetim bilgisayarinin (Flight Management System - FMS) yanlis yükseklik degerlerinden kaynaklanan durumlara karsi istenmeyen yanitlar vermesini ve autothrottle ile uçus yönetim bilgisayarinin güvenilirligini tasarim özelliklerine göre yeniden artirilacak biçimde degerlendirilmelidir.

3- Boeing, FAA ve EASA düsük hizlarda kokpitteki uçus ekibini sesli olarak ikaz edecek bir sesli uyari sisteminin gelistirilmesi yönünde çalismalar yapmali ve eger bu çalismalar neticesinde sistemin efektif oldugu anlasilirsa bunu tüm uçaklarda uygulanmak üzere zorunlu hale getirmelidirler.


Operasyonel bakimdan:

1- Boeing uçaklarinda uygulanmasi gereken yaklasmadaki tutunma kaybi (Approach to stall) prosedürünü autothrottle ve trimming (ayar vermek) kullanimina göre yeniden gözden geçirmelidir.

2- Türk Sivil Havaciligi, Uluslararasi Sivil Havacilik Birligi (ICAO), FAA ve EASA, havayollarinin pilotlarina verdikleri egitimlerdeki yaklasma esnasindaki tutunma kaybi problemine karsi aldiklari egitim içerigini yeniden gözden geçirmeli ve buna göre revize etmelidirler.


Video

Smolensk Uçak Kazasi


''Polish Air Force Tu-154''


010 Nisan 2010 tarihinde Moskova saatiyle (UTC+4) 10:56'da Tupolev Tu-154 modeli uçakla Varsovadan Smolensk'e Katyn Katliamini anmak için giden Polonya cumhurbaskani ve diger ülke görevlilerini tasiyan uçagin yaptigi kaza. Kazada kurtulan kimsenin olmadigi açiklanmistir.

Uçagin düsüs sebebininin kötü hava sartlari ve pilot hatasi olabilecegi belirtilmis olup arastirmalar sürmektedir. Uçakta pek çok üst düzey yetkili olmak üzere toplam 96 kisi bulundugu resmi olarak açiklanmistir.

Uçus Bilgileri ve Göstergesi


0


Mobil Link: 0
">http://speedcap.net/sha...894c81f161b019ecec4.png

00
0
Video

Türk Hava Yollari'nin 452 Sefer Sayili Uçusu


0
Türk Hava Yollari Uçus 452, Türkiye sinirlari içinde yasanmis en büyük, Türk Hava Yollari'nin geçmisindeki, 1974'deki DC-10 kazasi (Türk Hava Yollari'nin 981 sefer sayili uçusu) sonrasindaki en büyük ikinci kaza.


''Kaza''

19 Eylül 1976 günü Boeing 727 tipi Antalya adli THY uçagi saat 22:45'te Istanbul-Antalya seferini yapmak üzere 8 kisilik mürettebat ve 146 yolcu ile Yesilköy Havalimani'ndan havalandi. Kaptan pilot Celal Topçuoglu'nun kokpiti terk etmesiyle, yardimci pilot uçagin kontrolünü eline aldi. Saat 23:11'de, yardimci pilot Isparta'nin kuzeyinde, bir dogru olarak uzanan otoyolu Antalya Havalimani'nin pist isiklari sanarak daha Isparta üzerindeyken uçagi inise geçirdi.

Durumunu Antalya kuleye bildirdi ancak Antalya kule uçagin ne radarda ne de çiplak gözle kendi bölgesinde görülmedigi yönünde uçagi uyardi.


Uçak 150 metre (492 feet) irtifaya indiginde, kaptan pilot Celal Topçuoglu uçagin alçalisini fark ederek hemen kokpite döndü. Tam güç vererek uçagi tirmanisa geçirmeye çalistiysa da uçak saat 23:15'te Karatepe mevkiinde sag tarafindan bir tepeye çarpti.


''Ölümler''

Mürettebat ve yolculardan kurtulan olmadi. Kazada bagimsiz Aydin milletvekili Kemal Ziya Öztürk ile 1972'de Sofya'ya kaçirilan Truva uçaginin hosteslerinden Feyzan Güngör'ün de aralarinda buloundugu 154 kisi yasamini yitirdi.


''Özet''

0


Mobil Link: 0">http://speedcap.net/sha...5e4db724d8562b24efa.pngJapan Airlines Uçus 123 Kazasi


0


12 agustos 1985 tarihinde meydana gelen ve günümüze kadar tek uçagin karistigi en ölümlü kaza olarak tarihte yerini almis ve 520 kisinin hayatina malolan uçus.

uçagin düsmesine sebep olan sey, 1978 yilindaki bir uçusun ilk anlarinda uçagin kuyrugunun piste sürtünmesi ve daha sonra yapilan tamiratta birkaç vidanin eksik atilmasi ile olusan metal yorgunlugudur. 7 yil boyunca zayiflayan baglanti parçasi en sonunda 12 agustos 1985 tarihindeki uçusun 12. dakikasinda kopmus ve uçagin dikey stabilizatörünü uçaktan ayirmistir. uçagin havada yönlendirilmesini saglayan tüm kontroller için gerekli olan hidrolik sivi dolu borular da bu esnada hasar görmüs ve uçak tamamen kontrol disi kalmistir.

uçagin hidrolik sistem kontrolünün kaybedilmesinden, uçagin düsmesine kadar geçen 32 dakika boyunca uçagi havada tutmayi basaran pilotlar, tüm gayretlerine karsin uçagin düsmesini engelleyememislerdir. uçagin dikey stabilizatörünün koptugunun net sekilde görüldügü bir fotograf, amatör bir fotografçi tarafindan çekilebilmistir.

-1Dikey Stabilizatör

ilk kirmizi nokta, dikey stabilizatörün koptugu ani, ardindan gelen kirmizi çizgi ise, olaydan sonra geçen 32 dakika boyunca pilotlarin, yönlendirmeye yarayan hidrolik kontrolden tamamen yoksun kalan uçagi bir miktar da olsa kontrol altina almanin tek yolu olan motorlara gaz verip gaz keserek sokabildigi rotadir. pilotlarin ilk amaci, kalktiklari tokyo hava alanina dönmektir.

Ancak bunun oldukça zor olacagi anladiklari için yakinlardaki bir amerikan hava üssüne inis yapmak istemislerdir. bunda da basarili olamayinca, tekrar tokyo'ya dönmeyi planlamislardir. son kirmizi nokta ise kaza noktasidir.


Rota

daha sonralari ayni kaza ortami simülatörde yaratilmis ve uçagin bu durumdan kurtulacagi bir yol olup olmadigi arastirilmistir. ancak simülatörde bulunan 4 kisilik ekip birakin uçagi kurtarmayi, asil ekibin 32 dakikalik havada kalma süresine bile ulasamamislardir. 32 dakika boyunca yukari asagi, saga sola yalpalayan bir uçakta yolculuk etmek, kurtulmayi ümit etmek ama çok büyük ihtimalle ölecegini bilmek, buna 32 dakika boyunca dayanabilmek sanirim insanin basina gelebilecek en kötü seylerden birisi. Yolcularin çogu bu 32 dakika süresinde ailelerine elveda mektuplarini yazmislardir.Kabin

japan airlines firmasi kazayi unutmamak ve unutturmamak için bir güvenlik merkezi ve müzesi açmistir. halka da açik olan bu merkezde hem pilotlar ve diger ekip elemanlari egitilmekte, hem de halk flight 123'ün kaza yerinden toplanan ve sergilenen kara kutu, gövde parçalari, ezilmis koltuklar gibi ögeleri görebilme imkanina sahiptir. `rammstein` grubu uçagin kara kutusunun son 40 saniyedeki ses kaydini reise reise albümünün girisinde kullanmis ve albüm kapagi olarak normalde de turuncu renkli olan bir uçak kara kutusu resmi kullanmistir. Albümün japonya baskisinda ise kara kutu resmi yerini bir gemi almistir.

Ayrica hava yolu firmasinda çalisan bir bakim teknisyeni daha sonra kazadan dolayi özür dileme amaciyla intihar etmistir.Yeni Delhi Kazasi


Tarih 12 kasim 1996

Yeni delhi, Hindistan’da havada iki uçagin çarpismasiyla meydana gelen sivil havacilik tarihinin en büyük üçüncü faciasi, iki uçagin karistigi ikinci büyük facia, ve ayni zamanda havada çarpisma olarak da en büyük faciadir. 349 Kisi yasamini yitirmistir.


kazaya Karisan Uçaklar:0Suudi Arabistan havayollarina ait, 763 sefer sayili, hz-aih kuyruk numarali, 23 mürettebat ve 289 yolcu tasiyan boeing 747-168b0Kazakistan havayollarina ait, 1907 sefer sayili, un-76435 kuyruk numarali, 10 mürettebat ve 27 yolcu tasiyan ilyushin il-76tdOlayin Meydana Gelisi ve Olus Nedenleri


Yeni Delhi – Tahran tarifeli seferini yapmakta olan suudi arabistan havayollari uçagi, aksamüstü 18:32’de yeni delhi uluslararasi havaalanindan kalkar. ayni anda kazakistan havayollarina ait ilyushin il-76td chimkent’ten gelmis ve havaalanina yaklasmaya baslamistir. Kule, ilyushin’e yaklasik 74 mil mesafede 15,000 feet’e kadar alçalma talimati vermistir, ayni hava yolu üzerinde de tam ters yönde boeing’e 14,000 feet’e kadar yükselme talimati verir. yaklasik 8 dakika sonra, 18:40 civarinda ilyushin’in kaptani 15,000 feet’e alçaldigini rapor eder.

Bu anda kule pilota su bilgiyi verir:

“identified traffic 12 o’clock, reciprocal saudia boeing 747, 14 miles. report in sight” (trafik tam ters yönünüzde, saat 12 yönünde saudia boeing 747 var, görsel temasi rapor edin)

ilyushin’den herhangi bir cevap ya da teyid almayan trafik kontrolörü (atc) bir kez daha çagri yapar ve 747’nin varligini bildirir. Ancak bu anda uçaklar çoktan kafa kafaya çarpismislardir. her iki uçak da devasa bir alev topu seklinde yere çakilirlar. boeing’deki 312 kisi ve ilyushin’deki 37 kisiden kimse kurtulamaz. kaza sehir disinda oldugundan sans eseri yerde hiç kimse bu kazadan etkilenmez.


0
Kaza Sorusturmasi ve Raporu

Kaza, Ramesh Chandra Lahoti komisyonu (bu kaza için olusturulan tek kisilik bir komisyon) tarafindan sorusturulur. her iki havayolu sirketinden ve hava trafik kontrol kurumundan yazili ifadeler alinir. her iki uçagin da kara kutulari (flight data recorder – fdr) incelenir.

Komisyon raporunda kazanin, talimat aldigi 15,000 feet’ten önce 14,500 feet’e, sonra da 14,000 feet’e alçalan kazak pilotun hatasindan kaynaklandigi açiklanir. Rapor bu hatayi kazak pilotlarin ingilizceyi dogru anlayamamalarina ve haberlesme için uçaktaki telsiz operatörüne güvendiklerine baglar. kazak yetkililer ise uçagin pilotlarin bir kümülüs bulutu içindeki türbülansla ugrastiklari anda alçaldigini iddia eder.

Hava trafik kurumu ise olayin bir bulut içinde oldugunu kabul eder, ancak o günkü meteoroloji raporlarini baz alarak herhangi bir türbülansin var olmadigi üzerinde durur. bu durum ayrica olaya sahit olmus bir amerikan uçaginin personeli tarafindan da yazili ifade ile dogrulanir. nihai karar, kazak pilotun hava trafik kontrolörünün (atc) talimatlarini takip etmemis olmasinin kazaya sebebiyet vermis olmasi seklindedir.

Ve dosya kapanir.
Türk Hava Yollari'nin 278 Sefer Sayili Uçusu


0
Türk Hava Yollari'nin 278 sefer sayili uçusu, 29 Aralik 1994 tarihinde Ankara-Van uçusunu yapan Boeing 737 tipi Mersin adli Türk Hava Yollari (THY) uçaginin yogun sis ve kar yagisina ragmen Ferit Melen Havaalani'na son alçalisinda tepelere çakilmasiyla sonuçlanan havacilik kazasi. Bir Boeing 737-400'ün karistigi 2., Türk Hava Yollari'nin geçmisindeki 5. büyük kazadir.


Kaza

9 Aralik 1994 günü Boeing 737-400 tipi Mersin adli THY uçagi Ankara-Van seferini yapmak üzere 7 mürettebat ve 69 yolcuyla saat 13:52'de (TSI) Esenboga Uluslararasi Havalimani'ndan havalandi.

Sis ve tipi nedeniyle görüs mesafesinin azalmasi ve inisin riskli hale gelmesiyle Van Hava trafik kontrolün yaptigi Ankara'ya dönme çagrisi kaptan pilot Adem Ungun tarafindan reddedildi. Kararinda israrli olan kaptan pilot Adem Uygun iki inis denemesinden sonra üçüncü bir girisimde daha bulundu. En son saat 15:30'da iletisim kurulan uçak Van'a 13 km mesafede Kale Tepesi mevkiine düstü.
Kazada uçakta bulunan 76 kisiden 5'i mürettebat toplam 57'si yasamini yitirdi.


0

Özet


0


Mobil Link: 0">http://speedcap.net/sha...51fc90c91f92d556c94.png

Istatistiklerle Hava Tasimaciligi Kazalari

Tablo 1:


0Mobil Link: 0">http://speedcap.net/sha...041c3c0e4f975c94620.png


Tablo 2:


0


Mobil Link: 0">http://speedcap.net/sha...78bc07bf8dfcc359031.png

Tablo 3:

0


Mobil Link: 0">http://speedcap.net/sha...32d2e055f5183a6ae4a.png

Tablo 4:

0


Mobil Link: 0">http://speedcap.net/sha...cae10c9dafa94146601.png

Tablo 5:

0


Mobil Link: 0">http://speedcap.net/sha...963126336797ae082ac.png

[b]Tablo 6:

0


Mobil Link: 0">http://speedcap.net/sha...20cdc049c292ad734ac.png

Tablo 7:

0


Mobil Link: 0">http://speedcap.net/sha...88916060b760c6c8f0c.png

Tablo 8:

0


Mobil Link: 0">http://speedcap.net/sha...172b3393900e7a7b6da.png


Örnek Olarak Bir Tutanak ( Diyarbakir Uçak Kazasi )

0


Mobil Link: 0">http://speedcap.net/sha...649751290ad49b02bf3.png

Diyarbakir Kazasi

0THY envanterinde bulunan BAe-146 (RJ-100) tipi, TC-THG tescil isaretli uçak, 08 Ocak 2003 tarihinde TK-634 sefer sayili Istanbul – Diyarbakir tarifeli uçusu esnasinda, saat 18:19 UTC’de Diyarbakir Askeri Havaalani 34 pist basina 900 metre mesafede araziye çarparak düsmüstür.

Kazada ikisi pilot, üçü kabin görevlisi ve yetmisi yolcu olmak üzere toplam 75 kisi hayatini kaybetmis, 5 yolcu ise agir yarali olarak kurtarilmistir.


0Uçusun Hikayesi ve Kaza

Uçus ekibi tarafindan, inis için planlanan Diyarbakir Askeri Havaalani’na yaklasik 70 deniz mili mesafede, Diyarbakir Yaklasma Kontrol ile temas kurmadan önce 34 pistine VOR/DME alçalma planinin brifingi ile pas geçme yöntemi ve yedek meydana dönüs planlamasi yapilmistir.

CVR’da bulunan kabin içi konusmalarda Kaptan tarafindan pistin görülemedigi ve isiklarin yanip yanmadiginin fark edilmedigi, 16 pist basi gibi görüntülerin oldugu ancak diger pist basinin görülemedigi ifade edilmistir.

TK 634 tarafindan 8 milde inbound oldugu bilgisinin yaklasma kontrole bildirilmesi üzerine, yaklasma kontrol, yaklasmaya devam edilmesini ve pist görüsü alindiginda ikaz edilmesini talep etmis ve konusmalarin karsilikli olarak anlasildigi, yaklasma kontrol ve uçak tarafindan teyit edilmistir.

Daha sonra alçalma ve yaklasmaya devam edilerek, bir sonraki alçalma irtifasi olarak, minimum alçalma irtifasi olan MDA(Minimum Alçalma Irtifasi) 2800 feet ayarlanmistir. MDA 2800 ft’e gelindiginde, pus sebebiyle pistin görülemedigi her iki pilot tarafindan ifade edilmistir.

Uçak 34 pistine 900 metre kala, tam VOR istikametinde, yaklasma isiklarinin baslangiç yerinin 30 metre kadar soluna, hafifçe yükselen ve yaklasik egimi %10 olan araziye ana inis takimlarindan ve gövdenin orta alt kismindan inis takimlari açik olarak ve 131 knot süratle çarpmistir. Çarpma sonucu uçak parçalanarak istikamette 200 metre sürüklenmistir.

0Sonuç

1- Uçus Ekibi tarafindan, 2800 ft irtifada MDA'ya gelinmesine ve yaklasma isiklari veya pistin görülememesine ragmen iniste israrci davranilmistir.

2- Kötü hava kosullari kaza nedenine katkida bulunmustur.

- Uçak Pilotlarinin Düsmeden Önceki Son Konusmalari -7 Haziran 1962, Alitalia Havayollari 771 no’lu uçus

PILOT: Son mesajinizi alamadik. Tekrar edebilir misiniz?

McDonnell Douglas DC-8-43 tipi yolcu uçagi, 3 bin 600 fit yükseklikte, Hindistan, Bombay yakinlarinda bir tepeye çarpti. Kaza mürettebatin navigasyon cihazi kullanmamasindan kaynaklandi ve uçaktaki 94 kisinin tamami hayatini kaybetti.
7 Mayis 1964, Pasifik Havayollari 773 no’lu uçus

PILOT: Vurulduk. Ben yardim etmeye çalisiyordum.

Fairchild F-27 tipi uçaktaki yolculardan biri olan Francisco Gonzales, kendini öldürecegini söyledi ve hem pilotu hem de yardimci pilotu öldürdü. Derin bir düsüse geçen uçak, toplamda 44 kisinin hayatini kaybetmesine neden olarak yere çakildi.
8 Kasim 1965, Amerika Havayollari 383 no’lu uçus

KULE: Hâlâ piste inemediniz mi? Neredeyse… Otomatik inis sistemini devreye sokuyoruz.

Boeing B-727-23 tipi uçak, kötü hava kosullari yüzünden görüs mesafesindeki sorun olusmasi nedeniyle, kalkisindan hemen sonra yere çakildi. Uçaktaki mürettebat ve yolcular dahil 30 kisi hayatini kaybetti.5 Haziran 1969, Ariana Afgan Havayollari 701 no’lu uçus

PILOT: Bittik!

Boeing B-727-113C uçak, kalkisa geçerken yükselme mesafesini ayarlayamadigi için agaçlara ve bir eve çarpti. Kazada uçaktaki 65 kisiden, 50’si hayatini kaybederken, çakildigi evdeki iki kiside öldü.20 Mart 1969, Avion Havayollari

KULE: 42D, sinyal isiklarini görüyoruz.

Kaza, Douglas DC-3 tipi uçak siste piste inmeye çalisirken gerçeklesti.Kanawha Havaalanina iniste, koordinatlarinin iyi belirlenmemesi yüzünden, uçaktaki 105 kisiden 100’ü hayatini kaybetti.5 Temmuz 1970, Air Canada 621

Pilot: Pete, üzgünüm.

Kaza,Douglas DC-8 tipi uçak, Toronto havaalanina inerken, 60 fit yükseklikte, kanatlarin yanmasiyla birlikte, dördüncü motorun kontrolden çikmasi sonucunda gerçeklesti. Kazada uçaktaki 109 kisinin tamami hayatini kaybetti.
25 Eylül 1978, Pacific Southwest Airlines 182 no’lu uçus

PILOT: Anne seni seviyorum!


Boeing B-737-275 tipi Uçak, havada baska bir uçakla çarpistiginda, Chicago’dan Lindbergh Havaalanina iniyordu. Kazada, Linderbergh havaalanindaki kule çalisanlarinin, uçak pilotunu eksik bilgilendirmelerinin büyük etkisi oldu. Kazada toplamda 135 kisi hayatini kaybetti.
23 Aralik 1978, Alitalia 4128 no’lu uçus

PILOT: Demek ki bizi yanlis yönlendirdi. Ben sola dogru gittigimizi saniyordum.

Boeing B-727-214 tipi uçak, Italya, Sicilya, Cinisi havaalanina inerken, okyanusa çakildi. Yüksekligin iyi ayarlanamamasi ve erken inise geçis kazanin en büyük sebepleri olarak kabul edildi. Kazada, uçaktaki 129 kisiden, 108’i hayatini kaybetti.
25 Mayis 1979, American Airlines 191 no’lu uçus

PILOT: Suna bakin! Motoru patladi. Ekipman! Ekipmana ihtiyacimiz var.

Chicago, O'Hare hava alanindan, Los Angeles’a giden DC8-61 tipi uçak, pisteki havaalani görevlisinin uçaktan bir parçanin çiktigini gördügünde çoktan havalanmisti. Kisa bir süre içinde yere çakilan uçaktaki 258 yolcu ve 13 mürettebat hayatini kaybetti.

28 Kasim 1979, Yeni Zelanda Havayollari 901 no’lu uçus

PILOT: Aslinda bu sartlar pek de iyi görünmüyor degil mi?

Yeni Zelanda havaalanindan kalkan uçak, Antarktika üzerinden geçerken görüs mesafesinde yasadigi bir sorundan dolayi, Erebus dagina çarpti. Kazada uçaktaki 257 kisinin tamami hayatini kaybetti.

19 Agustos 1980, Suudi Arabistan Havayollari 163 no’lu uçus

PILOT: Buna gerek yok. Iyiyiz. Sorun yok.

Lockheed 1011-200 TriStar tipi uçak, Arabistan, Rilyadh havaalanindan kalktiktan 6 dakika sonra, kargo bölümü tamamen yandi. Uçak bu yüzden havaalanina geri döndü ancak uçagi söndürecek ekibin geç kalmasindan dolayi, bütün yolcu ve mürettebatin hayatini kaybetmesine neden oldu. Kazada toplam 301 kisi hayatini kaybetti.7 Ocak 1989, Surinam Havayollari, 764 no’lu uçus

PILOT: Tamam, iste simdi öldüm.

McDonnell Douglas DC-8 tipi uçak Surinam’in Paramaribo sehrine sis içinde inmeye çalisirken üçüncü denemesinde bir agaca çarpti. Kabin görevlileri uçagi baska bir havaalanina yönlendirmeyi reddetti. Ekibin alarmlari da göz ardi etmesiyle uçaktaki 187 kisiden 176’si hayatini kaybetti.
26 Nisan 1994, Çin Havayollari, 140 no’lu uçus

PILOT: Bir sorun yok, bir sorun yok, acele etmeyin, acele etmeyin.

Japonya’nin Aichi sehrinin Komaiki bölgesi yakinlarinda yasanan kazada Airbus A300 tipi uçak inis sirasinda 1000 feet yükseklikteyken pilotlardan biri yanlis bir dügmeye basti. Yere çakilan uçaktaki 271 kisiden 264’ü öldü.21 Agustos 1995, Atlantic Southeast Havayollari, 529 no’lu uçus

PILOT: Amy, seni seviyorum.

Atlanta’dan havalanan uçak, birkaç dakika sonra sol motorun devreden çikmasiyla kalktigi piste geri dönmeye çalisti. Ancak sol motorun geri dönüs esnasinda koparak uçaktan ayrilmasi dengenin tamamen kaybolmasina neden oldu. Sol motordaki hasarin, uçaga yönelik yapilan incelemelerde yetersiz kalindigi için fark edilmeyen hasarlardan meydana geldigi ortaya çikti. Uçaktaki 29 kisiden 8’i hayatini kaybetti.
17 Temmuz 1996, Trans World Havayollari, 800 no’lu uçus

HAVA TRAFIK KONTROLÖRÜ: Sanirim bu oydu. Öyle saniyorum. Tanri yardimcisi olsun.

Boeing B-747-131 tipi yolcu uçagi, New York-Paris seferini yaparken yakit tankinin patlamasi sonucunda Atlas Okyanusu'na çakildi. Kazada, uçaktaki 230 kisinin tamami hayatini kaybetti.26 Eylül 1997, Garuda Endonezya Havayollari, 152 no’lu uçus

PILOT: Aaaaaa! Allahuekber!

Airbus A300-B4-200 tipi yolcu uçagi, Buah Nabar'da inisi sirasinda, orman yangininin görüs mesafesini azaltmasi nedeniyle yanlis rotaya girerek daglik bölgede düstü. Kazada, uçaktaki 234 yolcunun tamami hayatini kaybetti.23.11.12 [Konu Devami]

Lokomotiv Yaroslavl Uçak Kazasi

0


Mobil Link: 0">http://speedcap.net/sha...e5678ee9f9d6f2fc6c9.png

Lokomotiv Yaroslavl uçak kazasi (Yak-Servis Uçus 9634) 7 Eylül 2011 günü Moskova saatiyle 16.05'te Rus buz hokeyi takimi oyuncularini tasiyan uçak 37 yolcu ve 8 kisiden olusan mürettabatiyla Yaroslavl kenti yakinlarinda düstü. Kazada çogunlugu sporcu 45 kisi öldü. 43 kisi olay aninda ölürken, 2 kisi kurtarildi. Kazadan bes gün sonra, kurtarilan ve Rusya Buz Hokeyi takimindan Sergey Galimov Moskova'daki Vishnevskiy Hastanesi'nde öldü. Kazadan sonra sadece uçak mühendisi Alexander Sizov sag kalmistir.

0


Uçak, 2 km yükseklikte yanarak ikiye ayrildi daha sonra Volga Nehri yakinlarinda düstü. Takim 2011-2012 sezonuna baslamak üzere Belarus'un baskenti Minsk'e gidecekti. Uluslararsi Buz Hokeyi Federasyonu baskani René Fasel yaptigi açiklamada:" Sporumuzun tarihindeki en kara gün" demistir.

0


Özet

0


Mobil Link: 0">http://speedcap.net/sha...e93b7c12a23c5ed5141.png

Enkaz Görüntüleri

0


Mobil Link: 0">http://speedcap.net/sha...e0623004f045dff2495.png

0


Mobil Link: 0">http://speedcap.net/sha...9c948d7c8eea0a1fb7c.png

0


Mobil Link: http://02varvara.files....lokomotiv-yaroslavl.jpg

0


Mobil Link: http://02varvara.files....lokomotiv-yaroslavl.jpg


Fotografta Bulunan Kisilerin Hepsi Ölmüstür.

0


Mobil Link: http://02varvara.files....lokomotiv-yaroslavl.jpg

Takim Hayranlarinin Yaptigi Videolar

http://www.youtube.com/..._embedded&v=emqug0_8AFU

http://www.youtube.com/..._embedded&v=CQswWoH4Q9sAirblue 202 Sefer Sayili Uçusu

0


Mobil Link: 0">http://speedcap.net/sha...4cbad0328d986d3397e.png


Pakistan Havacilik Otoritesi ve AirBlue Havayollari’nin CEO’sunun verdigi bilgiye göre Karaçi-Islamabad seferini yapan AirBlue Havayollari’na ait A321, saat 09.50’da Benazir Butto Uluslararasi Havalimani 30 pistine ILS Aletli Inis Sistemi kullanarak alçalmaya basladi. Piste yaklasildiginda rüzgar yönünün arkadan ve limitlere yakin olmasi üzerine pilotlar pas geçerek görüs sartlarinin düsük olmasina ragmen dairesel tur yaparak pistin diger basina inmek istemis.
Bu turuna baslayan uçak Margalla Daglari’na çarpana kadar uçusuna devam etmis. Düsen Airbus A321 tipi uçakta herhangi bir teknik sorunun olmadigi ve bu kazada çok önemli bir rolü olan yere yakinlik uyari sisteminde de bilinen bir (EGPWS) arizasinin olmadigi açiklandi.
Kaptanin 25 000 saatten fazla uçusunun oldugu, pilotlar limitler içinde olmasina ragmen kuleye arka rüzgarin fazla oldugunu söyleyerek ILS sisteminin olmadigi 12 pistine görerek sartlarda turlayarak inmek istedigini bildirmis.
Uçak, 12 pisti için turunu tamamlarken hem bulunmasi gereken tur rotasindan çikmis kulenin bu sirada yaptigi iki uyariya ve de EGPWS sisteminin vermesi gereken sesli uyarilara ragmen ne rotasini ne de irtifasini degistirmis. A321, saat 10.00’da piste 15 kilometre uzaklikta daga çarpti ve yanarak parçalandi.

0


Uçus kaidelerine göre dairesel tur atan pilotlarin inmek istedikleri hava alaniyla olan göz temasini kesinlikle kaybetmemesi gerekir aksi durumda en kisa zamanda bölgedeki en yüksek arazi seviyesi üstüne çikip, kuleyle temas kurarak yeni bir yaklasma için durum muhakemesi yapmasi gerekir.
Bu böyle olmamis kulenin iki defa yaptigi ikazlara ragmen ragmen pilotlar, yerle görüsün devam ettigini belirterek uçuslarina devam etmisler. Bulutlar nedeniyle görüsün kisitli oldugu ve pilotlarin civarda bulunan genis bir yolu pist ile karistirdiklari tahmin edilebilir. (Pist ile yolun istikametleri ayni olmadigi halde)
Kuleyle yapilan konusmalardan pilotlarin olmalari gereken yerde olmadiklari halde uçagin uçtugu pozisyondan gayet emin göründükleri ve uçakta bulunan navigasyon sistemlerinden 2 dakika kadar süren çok uzun bir süre içinde istifade etmeyerek bulunmalari gereken dairesel tur bölgesinin çok uzagina giderek daga çarptiklari anlasiliyor.

0


0Pilotlarin kuleyle olan konusmalari:

The following conversation reportedly took place between the control tower and the pilot:

Control tower’s first warning: You are getting away from the runway.

Pilot’s response: We can see the runway.

Control tower’s second warning: Turn to your left immediately, you are heading towards Margalla Hills.

Pilot’s response: We can see that.

(FAR 91.175(e)(2) requires you to keep an identifiable part of the airport in distinct view, except when banking temporarily blocks the view.)

Bu kazada çok yüksek uçus saati olan çok tecrübeli kaptanin ve Airbus’ta 300 saatlik uçus tecrübesi olan PAF’tan emekli Mirage ve F-16 tecrübesi olan ikinci pilotun kendilerine olan asiri güvenleri nedeniyle aletlere ve kulenin uyarilarina ragmen uçtugu bölgede görmek istediklerini görmüs hissine kapilarak yanlis rotada uçtugu, ikinci pilotun kaptana olan asiri güveni nedeniyle durumla yakindan ilgilenmedigi veya çekindiginden zamaninda müdahele etmedigi tahmin ediliyor. (CRM)

0


Pilotlar ve Ekibinin Dini Yönü

0


Bu kazada top sakalli oldugu görülen kaptanin (sünnet) dini kurallar ugruna uçus güvenligini kaale almadigi buna müsade eden sirketin de ya ayni mentaliteyi tasimalari ya da yetismis pilot sikintisi nedeniyle bu ve bunun gibi durumlara göz yumdugu görülüyor.
Uzun sakalli ve pos biyikli pilotlarin yüksek irtifada uçan ve oksijen sistemi bulunmasi gereken uçaklarda uçmasinin mahzurlarini söyle özetleyebiliriz.
1- Basinç sisteminin düsmesi durumunda pilotlarin hemen oksijen maskelerini takma zorunlulugu vardir. Uzun sakal maske disina tastigindan oksijen maske disina tasmakta ve bu kaçak her iki pilotun da oksijen kaynagini tüketmektedir. Pilotlarin rahat bir nefes alacagi irtifaya erisinceye kadar oksijensiz kalmalari bir felaketle sonuçlanir.

2-Kabinde yangin ve duman durumunda pilotlar oksijen maskesi takar, onlarin uçak yere ininceye kadara oksijensiz kalmasi, duman nedeniyle bogulmalarina ve kazaya neden olur.

3-Oksijen ve herhangi bir yagli maddenin bibirlerine temas ettiginde yandigi bilinmektedir. Sakal ve biyiklarina yedikleri yemegin yagi bulasmis pilotlar aniden maske takma zorunda kaldiklarinda onlarin ilk yapmak istedikleri uçagi kurtarmak degil suratlarindaki atesi söndürmek olacaktir.

PILOTLAR VE ORUÇ

Dinimiz yolculuk sirasinda oruç tutmamamiza müsade ettigi halde yüzlerce insanin hayatindan sorumlu olan pilotlarin oruç tutmak için israrci olmalari uçus güvenligi için dogru degildir.30 Ocak 1975 (Türk Hava Yollarinin ''Bursa'' isimli Uçak Kazasi)

0


Mobil Link: 0">http://speedcap.net/sha...736c58218adf8bcbb92.png30 ocak 1975 tarihinde, ''Türk Hava Yollari'na'' ait f-28-1000 fokker fellowship tipi bursa uçagi, izmir'den havalanip normal bir sekilde istanbul'a kadar geliyor. marmara denizi (florya) üzerinden alçalarak son yaklasmasini yapiyor. teker koymaya çok az bir süre ve mesafe kala havaalaninda elektrikler kesiliyor, dizel jenaratörlerin devreye girmesi 10 saniye sürüyor. o sirada uçak pisti göremiyor, pilot pisti kaçirdigini, marmara denizi üzerinden tekrar dönüp inis yapacagini söylüyor. bu noktada uçagin hareketi gece olmasina ragmen tamamen vfr, yani aletsiz, sadece görerek.

Uçak kisa bir süre sonra radar ekranindan kayboluyor, elektrik kesintisinden ötürü marmara denizine çakiliyor. kazada resmi kayitlara göre 41, gayri resmi kaynaklara göre 42 kisi var. yolcu listesinde olmayan bu gayri resmi kisi hostes leyla önal'in bir yasindaki kizi elif önal. neticede yolcu ve mürettebattan kurtulan olmuyor. ölenler arasinda seyyal taner'in kiz kardesi hostes serap özsahin ve fatih terim'in kayinpederi kamuran aksu'da bulunuyor.

dip not:[THY'nin Izmir-Istanbul seferini yapan F-28 tipi "Bursa" isimli uçagi Yesilköy Havalimani'ndaki elektrik kesintisi yüzünden piste inemedi, tekrar yükselise geçen uçak Marmara Denizine düstü. 4 mürettebat ile 37 yolcunun tamami öldü.]

Enkaz Görüntüleri


0


0


0


0


0Hürriyet ve Milliyet Gazete Mansetleri

0


0Spanair 5022 Kazasi


0


Mobil Link: http://upload.wikimedia...Spanair_MD82_EC-HFP.jpg


20 Agustos 2008 Spanair 5022 sefer sayili uçus: Ispanyol Spanair havayolu sirketine ait MD-82 tipi yolcu uçaginin Madrid-Las Palmas de Gran Canaria (Kanarya Adalari) seferi için havalanirken Madrid Barajas Havaalaninda pistten çikmasi ile meydana gelen kazada 154 yolcu ve mürettebat ile birlikte bir Türk vatandasi (GEMISANDER Baskan Yrd. Mustafa Erdil) yasamini yitirdi.

Kazanin Videosu
Mobil Link(video): http://www.youtube.com/..._embedded&v=SxSeUTo6s3I

Uçak Için Hazirlanan Rapor Ise;

‘Uçak USB bellek yüzünden düstü’

2008 yilinda pistten havalanmasinin ardindan düsen Spainair uçus 5022’nin, ‘truva ati’ yüzünden düstügü iddia edildi.

154 kisi hayatini kaybettigi kazanin ardindan yapilan ilk incelemede kazanin pilotaj hatasi sebebiyle gerçeklestigi açiklanmisti. Fakat yeni bulgular isiginda açiklanan yeni rapor çok daha farkli bir sebep ortaya atti.

Kazanin gerçeklesmesinde kanat flaplarinin yanlis pozisyonda olmasi çok önemli bir etki yapmis. Kalkista olmasi gereken pozisyona alinmayan flaplar kalkis sonrasi hava akisini engelleyerek uçagin dengesini bozdu ve pistin yakinina çakilmasina sebep oldu.

0Yeni rapora göre Spanair’in bilgisayarlarinda bulunan bir ‘Trojan’ yani Truva ati bu hatanin farkedilmesine engel oldu. Havayolu sirketinin uçaklari takip eden merkez bilgisayarina bulasan Truva ati, sistemi etkiledi ve 3 önemli hatayi farkedilemedi. Bu 3 önemli hata arasinda flaplarin yanlis pozisyonda olmasi da var. Hatalari atlayan bilgisayar güvenlik alarmini devreye sokmayinca uçak kaçinilmaz sona dogru hareket etmis oldu.

0


Son rapor pilotlarin, flaplari yanlis pozisyonda birakmalari sebebiyle hatali oldugunu fakat bir USB bellekten bulastigi düsünülen virüs olmasaydi bu kazanin önlenebilecegini belirtiyor.

0


Uzmanlar kritik öneme sahip bilgisayarlarda USB bellek kullanilmasinin çok tehlikeli oldugunu belirtiyor. Arbor Network adli sirkette güvenlik bölümü yöneticisi olan Jose Nazario, Windows’un USB bellekler konusunda zayif oldugunu söyledi ve ‘Bir düsünün kaç adet USB belleginiz var? Ya da bilgisayariniza kaç adet farkli USB bellek taktiniz? Bu virüsler HIV salgini gibi yayiliyor’ dedi.


Aeroflot'un 821 Sefer Sayili Uçus Kazasi

0


Mobil Link: http://upload.wikimedia...737-500_Beltyukov-1.jpg


Aeroflot 821 Sefer Sayili Uçus Rusya ulusal havacilik sirketi Aeroflot bagli kurulusu olan bölgesel havayolu sirketi Aeroflot-Nord tarafindan 2008 Mayis'indan beri isletilen ve 13 Eylül 2008 tarihinde Moskova Seremetyevo Uluslararasi Havalimani'ndan havalandiktan sonra, geceyarisina dogru merkezi Rusya'da Ural Daglari eteklerindeki Perm sehri havaalanina inis yapmak için yaklasirken düsen ve infilak eden Boeing 737 tipi Rus yolcu uçagi.

0


Olay uçaktaki toplam 88 kisinin (82 yolcu ve 6 mürettebat) yasamini yitirmesi ile sonuçlandi. Uçagin düstügü noktadaki Trans Sibirya Demiryolu hatti hasar gördü ve bir süre trafige kapatildi.

0


0Perm havaalani operatörleri pilotlarin inis manevralarinda hatalar yaptiklarini, bazi görgü taniklari ise uçagin düsüs esnasinda alevler içinde oldugunu belirttiler. Ancak kara kutu kayitlari motorlarin düsüs esnasina kadar isler halde olduklarini ve yangin halinde olmadiklari bulgusunu ortaya koydu.

0Pilotlarin Kara Kutu Kayitlari

THY'nin "Trakya" adli Uçak Kazasi

0


1999'da Adana'da kalkistan 11 dakika sonra düsen THY uçaginin kaza raporu


Rapora göre, kokpitteki iki kabin görevlisi, pilotlarin dikkatini dagitti.

Adana'dan kalktiktan 11 dakika sonra düsen uçagin kaza raporu, çarpici bir gerçegi ortaya çikardi. Rapora göre, kokpite giren 2 hostes pilotlarin dikkatini dagitti. ‘Pitot sistemini’ açmayan pilotlarin uyari sinyallerini de görmemesi, 6 kisilik ekibin yasamina mal oldu.

7 Nisan 1999 gecesi saat 00.33'te Adana Havaalani'ndan hacilari almak üzere Suudi Arabistan'in Cidde kentine hareket eden ve 11 dakika sonra bos bir tarlaya çakilan THY'nin Boeing 737-400 tipi Trakya uçaginin sir gibi saklanan kaza raporunun tam metnini Hürriyet ele geçirdi. 16 Nisan 2002'de tamamlanan ve bugüne kadar medyaya yansimayan raporda en çarpici tespit ‘‘kaza aninda kokpitte kabin görevlilerinin bulundugu’’ ifadesiyle kayda geçti. Raporda ayrica ‘‘Kokpitte kabin görevlilerinin bulunmasi, kokpit ekibinin dikkatinin dagilmasina muhtemelen katkida bulunmustur’’ denildi.


HAVA DA ETKILEDI

Sivil Havacilik Genel Müdürlügü Uçus Standartlari Daire Baskani Haydar Yalçin baskanligindaki 6 uzmanin hazirladigi heyet raporunda, 2 hostesin kazadan önce kokpitte bulundugu, bu nedenle, ‘‘pilotlarin dikkatinin dagildigi’’ ve ‘‘buzlanma önleyici pitot statik sicaklik sistemini açmadigi’’ vurgulandi. Kötü hava sartlarinin kazaya katkida bulundugunun belirtildigi raporda, uçus mürettebatinin ‘‘pitot sicaklik sistemini’’, uçus öncesi hazirliklar sirasinda veya uçusun herhangi bir zamaninda çalistirmadigi ifade edildi. Ayrica pilotun sistemi kontrol etmeye bile ihtiyaç duymadigina dikkat çekildi.


Sistemin açilmadigi durumlarda ‘‘pitot sicakligi sistemi’’nin devreye girmedigine dair pilotu uyaran sistemin devreye girdigi belirtilen raporda, pilotun bu uyari isaretini de görmedigi ifade edildi. Raporda, ilk anormal isaretin hava sicakligi donma noktasina yaklasirken, hava hizindaki hatali düsüs oldugu belirtildi. Bu göstergeye cevaben pilot uçagin burnunu alçaltti ve otomatik pilotu devreden çikartti. Ancak pilot, uçagin kontrolünü tekrar ele geçiremedi. Uçagin yildirimli firtinalar bölgesine girisi ile karsilasilan türbülansli sartlar, uçagin kontrolünün kaybini hizlandirdi.

Dip not: 7 Nisan 1999 - THY'nin "Trakya" adli Boeing 737 tipi uçagi, Adana’dan Cidde’ye giderken, kötü hava sartlari nedeniyle kalkistan dokuz dakika sonra Ceyhan’da düstü. 3500 metreden süratle burnu tarlaya çakildi, tarlada 30 metre çapinda 15 metre derinliginde çukur açarak tümüyle topraga gömüldü. Hacilari almak için Suudi Arabistan’a giden uçagin alti mürettebati uçaktan kimse kurtulamadi.


THY'nin 278 Sefer Sayili Kazasi

0


Mobil Link: 0">http://speedcap.net/sha...481ce5f4cd93e156137.png


Olay

THY’nin Istanbul-Van seferini yapan 278 sefer sayili Boeing-737 yolcu uçagi Van da alçalma esnasinda düsmeden önce 4,800 metre görüs mesafesi gerekirken 300 metre görüs mesafesi ile alçaliyordu ve bu pist’te ILS yoktu. ILS’in en düsük kategorisi olan CAT I’de dahi 550 metre pist görüs mesafesi gerekirken, pilotlar 300 metre görüs mesafesinde uçagin daga çakilmasina (sadece tek motorun tepeye çarpmasi ile) neden oldular."

Hassas yaklasmalarin yapilamadigi (non-precision approach) bir pisti olan van havaalaninda gerceklesmis olan kazadir.
Boeing 737-400 saat 12:53'te van hava trafik kulesiyle temas kurarak yaklasma ve inis hazirliklarina basladi..Hava kar yagisli ama rüzgar sakin, sicaklik sifir derece, bulut alt yüksekligi 800 feet (264 m) ve yer görülemeyecek durumdaydi. Pist görülemediginden saat 13:21'de alan pas gecildi. Iklim kosullarinin sert, inise yardimci olan gereçlerin ise sinirli oldugu dogudaki havaalanlarimizda kis aylarinda sik rastlanan ve ekiplerin egitimli olduklari bir uygulamaydi.
Pilot bunun üzerine esenboga'ya dönme kararini bildirmis ve kuleden de iznini de almis. Ne yazik ki, kaptan Esenboga'ya dönüse geçmeden fikrini degistirip, inis için son bir yaklasma daha yapmaya karar verdi. "
Ve uzucu kaza yasandi...

1- Van havaalaninda yalniz vor/dme, vor yaklasmasi kolayliklari mevcuttu; daha güvenli inis için gerekli ILS cihazi yoktu.

2 - Ikinci defa inisi denemeye karar verince kaptan ungun'un izledigi inis "paterni" yani rotasi VOR/DME yaklasmasindan sapma göstermekte

3- kara kutu incelemesi sonucu kokpitteki ses kayitlari, kokpit kaynaklari yonetiminde zaaflar saptadi


Kurtulmus Olan Kabin Görevlisinin Anlattiklari (Ömer Toy)


0


Ömer Toy, 7 yil önce Van'da daga çarparak düsen Mersin uçagindaki üç kabin görevlisinden biriydi... Insanlarin çiglik atmaya bile vakit bulamadigi uçaktan sag çikti. 'Uçagin kuyrugunda oturdugum için sansliydim' diyor
Ömer Toy 54 kisiye mezar olan Mersin uçagiyla o kara gün uçan; ölümle burun buruna gelen isimler arasindaydi. O tarihlerde Bogaziçi Üniversitesi Isletme Fakültesi'nde okuyor; ayni zamanda kabin görevlisi olarak THY'de çalisiyordu.

Ömer Toy bugün 29 yasinda... Onunla kaza gününü konustuk. "Olaganüstü bir durum yoktu" diye söze basladi, sonra devam etti: "Uçaga yolculari almadan önce rutin islerimizi yaptik. Yiyecek ve içecekleri, oksijen tüplerini kontrol ettim. Sonra yolcular geldi ve uçak havalandi. Servisimizi yaptik; benim için sürekli uçtugum siradan bir gündü. Ama bitisi öyle olmadi..."

Uçak Van'a yaklastiginda yolculara yerlerine oturmalari, kemerlerini baglamalari söylendi. Ömer Toy'da sirtini tuvalete yaslayip, kemerini bagladi. Artik uçak inisteydi: "Saat 15.20'ydi. Disari baktim; firtina kopuyordu. Zaten uçak iki kere pas geçince yolcularda tedirginlik baslamisti. Uçak tekrar piste yöneldi; pencereden disari bakiyordum; müthis bir gürültü koptu. Uçagin kanadi bir yerlere dokunmustu. Her sey 1-2 saniye içinde oldu ve bitti. Insanlar çiglik atacak zaman bile bulamamislardi."

Mersin uçagi paramparçaydi... Dev uçagin enkazinin yayildigi alanda karlar kanla kaplanmisti. Uçagin sadece kuyruk tarafi saglamdi ve orada oturan isimlerden biri de Ömer Toy'du. Toy, yaninda oturan diger kabin görevlisine bakti. Ölmüstü...


HEY! BEN BURADAYIM

Toy, yerinden kalkmaya çalisiyordu ama basaramiyordu. Oturdugu koltuk, beline kadar kara saplanmisti: "Ama bilincim yerindeydi. Disaridan sesler geliyordu. 'Ben buradayim!' diye bagiriyordum ama sesimi kimse duymuyordu. O sirada köylünün biri buldu beni, 'burada biri var!' diye bagirdi. Üç-dört kisi beni zor çikartti. Ellerimi artik hissetmiyordum. 2 saat boyunca karin içinde hareketsiz kalmistim."

Toy kazayi hafif yaralarla atlatmisti. Sag baldirina 13 dikis; sol dizine de 5 dikis atilmisti. Uçakla ilgili ilk haberlerde ölenler arasinda Ömer Toy'un da adi geçiyordu! Toy'un ailesinin oturdugu Antalya'daki evinde tam bir matem vardi. Biricik yavrularini bir uçak kazasinda kaybetmislerdi. Toy'un ailesine ulasan tek haber uçaktan haber alinamadigiydi. Yüreklerinde çok az da olsa bir umut kirintisi vardi. Ve bu umut kirintisi bir telefonla gerçege dönüstü. Ömer Toy kendisini kurtarip hastaneye tasiyanlardan rica etmisti: "Lütfen anneme babama haber verin. Onlara yasadigimi söyleyin. Lütfen haber verin..."

Ömer Toy, kazadan sonra 4 ay daha THY'de kabin görevlisi olarak çalisti. Uçus sevdasindan okulunu bitirebilmek için ayrilmis. Bugün evli ve özel bir sirkette muhasebeci olarak çalisiyor. Uçak kazasi geçiren birçok kisinin aksine o bu kazayi çok dogal karsiliyor:

"Hani insanin ayagi tökezler de düser ya; bu da onun gibi bir sey. Ama üzüldügüm bir nokta var. Beni herkes Ömer Toy olarak degil, uçak kazasindan sag kurtulan kisi olarak taniyor. Biriyle tanistigimda arkadaslarim hemen bu olayi anlatiyor. Sikiliyorum. Insanlarin beni öyle hatirlamasini istemiyorum. Is yerimdeki birçok arkadasim bile benim düsen uçaktan sag olarak kurtuldugumu bu haberi okuyunca ögrenecek. Kazadan sonra ne psikolog istedim ne de farkli bir tedavi. Hâlâ uçaga biniyorum. Bir insanin uçak kazasi geçirme ihtimali sayisal lotodan ikramiye kazanma ihtimalinden daha düsük deniliyor. Ayni kisinin iki kez sayisal lotoyu kazanma ihtimali ne kadar düsükse, benim de uçak kazasi geçirme ihtimalim o kadar düsük."

"O KAZADA BIR HAYAT KURTARDIM"

Ömer Toy, kazadan kisa süre önce yasadigi ani unutamiyor: "Uçak Inise geçmistk. Çocuklu bir bayan, kendisiyle birlikte çocugunu ayni kemere baglamaya çalisiyordu. Ona, kemeri kendi beline baglamasini, çocugu da siki siki tutmasini söyledim. Kazada, o bayan öldü ama çocuk kurtuldu."


Menderes'i de arkada oturmasi kurtarmisti
Ömer Toy, paramparça olan uçaktan sag olarak çikmasini uçagin arka kisminda oturmasina borçluydu. Tipki, eski basbakanlarimizdan Adnan Menderes'in yillar önce bir uçak kazasindan sag kurtulmasi gibi... 1959'un Subat ayinda, yani tam 43 yil önce, dönemin Basbakani Menderes de korkunç bir uçak faciasindan 'arkada oturdugu' için kurtulmustu.

Menderes ve beraberindeki heyeti Kibris Anlasmasi'ni imzalamak üzere Londra'ya götüren 'Visconi' tipi THY uçagina, kötü hava kosullari nedeniyle inis izni verilmemis, Pilot Münir Kaptan da rotasini 1.5 saat uzakliktaki Gattwick Havaalani'na çevirmisti. Ancak uçak, görüs mesafesinin sifira inmesi sonucu inise geçtigi sirada Surrey Ormani'na düsmüs ve parçalanmisti. Kazada pilotlar ve hostesler dahil, Menderes'in iki bakani, özel kalem müdürü, disisleri memurlari ve iki gazeteci, toplam 15 kisi yasamini yitirmisti. Ikiye bölünen uçakta ön kisimda olanlarin hemen hemen tümü ölürken; uçagin arkasinda, kuyruk kisminda oturan Menderes ve Sakarya Milletvekili Rifat Kadizade enkazdan sapasaglam çikmisti.

KAZA ILE ILGILI GENEL BILGI

Tarih: 29 ARALIK 1994
Saat: 15:30 Mahalli
Tip: Boeing 737-4Y0
Kullanici: Türk Hava Yollari - THY
Kodu: TC-JES - MERSIN
Ilk Uçusu:1993
Motor: 2 CFMI CFM56-3C1
Mürettebat: Mevcut: 7 / Ölü 5
Yolcu: Mevcut 69 /Ölü: 52
Toplam: Mevcut 76 / Ölü 57
Kaza Raporu: Gizli
Uçak Akibeti: Külli Hasar
Olay Yeri: Van/Türkiye
Olay Ani: Yaklasma (APR)
Görev: Planli Içhatlar Yolcu Tasimaciligi
Kalkis Meydani: Ankara-Esenboga (ESB/LTAC)
Varis Meydani: Van (VAN/LTCI)
Uçus Numarasi: 278

Dip Not: 29 Aralik 1994 - THY'nin 278 sefer sayili Boeing 737 tipi "Mersin" adli uçak, Van, Edremit ilçesi yakinlarinda, dördüncü inis denemesinde tepeye çarpti. 7 mürettebattan 5 kisi, 69 yolcudan 52 kisi öldü, 2 mürettebat 17 yolcu toplam 19 kisi yarali olarak kurtuldu.


Hürriyetin Haberi

0
19 Eylül 1976 Isparta ''THY B727'' Uçak Kazasi

0


Mobil Link: 0">http://speedcap.net/sha...1e01bb8a924d2e2c6bf.png


Özet

TARIH: 19 Eylül 1976

UÇAK TIPI: BOEING 727-2F2

ÇAGRI KODU: TC-JBH (N8287U)

IMALAT NUMARASI: 20982/1087

IMALAT TARIHI: 11 Kasim 1974

MOTOR TIPI: 3 x Pratt & Whitney JT8D-15

SIPARIS TARIHI: 03 Mart 1972

ENVANTERE GIRIS: 03 Aralik 1974

ENVANTERDEN ÇIKIS: 19 Eylül 1976 w/o (Written off)

YOLCU: 143

MÜRETTEBAT: 11Uçus Ekibi

Kaptan Pilot: Celal TOPÇUOGLU

Mesul Kaptan Pilot: Sacit SOGANGÖZ,

Uçus Mühendisi: Ahmet BURSALI,

Kaptan Pilot Yilmaz: GÜRSOY(Görevsiz),

Mesul Kaptan Pilot: Hüseyin EREN(Görevsiz),

Uçus Mühendisi: Muhittin GÜÇLÜ(Görevsiz)

HOSTESLER: Neriman DÜZELLI, Dilek CER, Feyzan GÜNGÖR, Canan DINÇ, Kamuran KÜÇÜKKUSUM(Görevsiz)


Yer

KAZA MAHALLI: Isparta / Karatepe

SAFHA: Ilk Yaklasma

KALKILAN MEYDAN: Istanbul-Yesilköy(APT)

INILECEK MEYDAN: Antalya(AYT)


Olay

1976 yilinda filoya katilali henüz bir-iki yil olan bir boeing 727'nin karistigi türk hava yollari'nin en büyük kazalarindan biri.

Uçagin kontrolünü kokpitte tek basina ele alan first officer'in isparta'da bir bulvarin isiklarini antalya 36 pisti sanip alçalmasi, ne yaptigini saniyorsun diyen hava trafik kontrole "size mi inanacagim gözüme mi" demesi ve gözüne inanmamasi gerektigini bulvara 150 metre kala anca fark etmesi ve bu olaydan sonra 8'i personel toplam 155 kisi ölüyor.Bazi Gazete Mansetleri ve Uçak Enkazi


0


0


0


0


0


012.02.13 [Istek Üzerine Yeni Bir Kaza]


Aeroflot Uçus 593

0Olay

23 Mart 1994 tarihinde Kuznetsk Alatau dagi ve Kemerovo Oblast arasindaki bir yamaca çakildi. Uçak ''Uluslararasi Havayollari Airbus A310-300''du. Uçakta toplamda 75 yolcu bulunuyordu bunlarin çogu Hong Kong ve Tayvan'a gelen isadamlariydi.

Olay sirasinda uçakta herhangi bir teknik ariza bulanamamistir ancak; Kokpit ses ve uçus veri kaydedicileri pilot koltugunda 12 yasindaki kizi ve uçus güvertesi üzerinde 16 yasindaki oglu oldugu ortaya çikarildi. Çocuklar uçus sirasinda ki uçagin bilmeden otomatik pilotunu devre disi birakmasiyla uçak bir anda alçalmaya basliyor, bunun üzerine pilotlar irtifa kazanmak için manevralar yapmaya çalisiyor ama bunda basarisiz oluyorlar ve uçak Kemerovo Oblast arasindaki yamaca çakiliyor.

0Kazanin Özeti:

Tarih: 23 Mart 1994

Kaza Türü: Pilot Hatasi, Egitimsiz küçük çocuk

Kaza Yeri: 20 km (12 mil) E of Mezhdurechensk, Russia (Koordinatlari)

Yolcular: 63

Mürettebat: 12

Yarali Yolcular: 0

Ölen Kisi Sayisi: 75 (Hepsi)

Kurtulan: 0

Uçak Tipi: Airbus A310-304

Uçagin Adi: Glinka

Operatör: Aeroflot - Rus Havayollari

Tescil: F-OGQS

Kalkis Yeri: Seremetyevo Uluslararasi Havalimani

Gidilecek Yer: Kai Tak Havaalani,Hong Kong


0Kazanin Karakutusu

''Air India Express'' Uçus 812

0


Mobil Link= http://upload.wikimedia...ndia_Express_VT-AXU.jpg

Açiklama ve Olay

''Air India Express 812'' Dubaiden (Dubai), Mangalore'ye ( Mangalore) giden yolcu uçagi 22 Mayis 2010 tarihinde saat 13:00 civarinda inise geçerken düstü. Uçakta 160 yolcu ve 6 mürettebat vardi kazada sadece 8 yolcu kurtuldu.

Kaza

Uçak inise geçerken pistin 06/24 yerini ayarlayamadi ve pistin sonunda ki uçurumdan asagi düstü. Hava trafik kontrol (ATC) (Hava Trafik Kontrol) inis öncesinde pilot arasindaki son konusmalarinda kontrol uzmanlarinin oldukça stresli olduklari ortaya çikti.

[b]2006 yilinda Sivil Havacilik Bakani ''Praful Patel'' Pist hakkindaki bazi yönde çalismalari oldugunu medyaya bildirdi özellikle de Aletli inis sistemi(ILS)(Aletli Inis Sistemi(ILS)) hakkinda daha sonra pistin uzunlugu ve yenilenecegini duyurdu daha sonra bu çalismalar aksadi.

Pilot inise 4,3 kilometre kala sandigi sirada aslinda ILS'ye(6,9 km) uzakliktadir. Ardindan ATC (Hava Kontrol) pilota inis için 2.000 feet'te kalmasini (610 m) istedi. Daha sonra uçak inise dogru geçerken yavas yavas feet'ten düsüyor ilk düstügü feet 1.600 (490 m) uçak artik piste dogru yaklasti pist 24 üzerindeki ILS yaklasimi sonucunda pisti geçti ve uçak duramadi. 90 metre (300 ft) kum tutucu yatagina sürüldü. Uçak sürüklenme esnasinda sancak tarafindaki kanadi ILS yerellestirme anteni beton soketi ile çarpisti, Uçak hala sürüklenme esnasindadir ve pistin sonuna dogru 790 feet (240 m) uçurum egiminin üstüne dogru düsmeye basladi, yamaç egimi en son 660-980 feet (200 ile 300 m) metre durma noktasina geliyor.

Özet:


Tarih:22 Mayis 2010

Kaza Yeri: Pist 06/24 de ötesinde (Mangalore Havalimani (Hindistan)) (Koordinatlari)

Yolcular:160

Mürettebat: 6

Yarali Yolcular: 8

Ölen Yolcu Sayisi: 158

Kurtulanlar: 8

Uçak Tipi: Boeing 737-800NG

Operatör: Air India Express

Tescil: VT-AXV

Kalkis Yeri:Dubai Uluslararasi Havalimani,Birlesik Arap Emirlikleri

Düstügü Yer: Mangalore Havalimani, Hindistan


Kaza Fotograflari

0


0


0


0


Düstügü Yer

0


Düsüs SimülasyonuDüsüs Videosu

Air India Uçus 855

0


Mobil Link: http://upload.wikimedia...666px-Air_India_Old.jpg


''Air India'' (Air India) Uçus 855 Bandra,Bombay (Simdiki Mumbai) Hindistan kiyilari açiklarinda Ocak 1978 gece saat 1'de düsen tarifeli yolcu uçagi. Kazada 213 kisi hayatini kaybetti. Çarpisma mekansal kokpitte uçus enstrümanlarindan birinin çalismamasindan dolayi pilot yönünü sasirip uçagi ne yazik ki düsürmüs.

Muhtemel Nedeni

Enkazda bir patlama, yangin veya herhangi bir elektrik veya mekanik ariza bulgusuna rastlanmadi, ve sabotaj ilk teoride ekarte edildi. Kaptan tarafindan irrasyonel kontrol girisleri nedeniyle mürettebatin diger uçus aletlerine dayali denetimini ele alamadilar.

Kasim 1985 yilinda yayinlanan 139 sayfalik kararda ABD Federal Bölge Yargici James M. Fitzgerald (James Martin Fitzgerald), kaza ile ilgili bir takim Boeing firmasi (Boeing), Lear Siegler Inc (Lear Siegler) ve Rockwell International Corporation Collins(Rockwell Collins) Bölümü karsi ihmal suçlamalari reddetti ve olay bu sekilde kapandi yada ört pas edildi.


Özet:

Tarih: 1 Ocak 1978

Kaza Nedeni: Enstrüman ariza, mekansal dezoryantasyon(Mekansal Saskinlik), Pilot hatasi (yön sasirmasi)

Yer: Near Bombay, Hindistan

Yolcular: 190

Mürettebat: 23

Ölen Yolcu Sayisi: 213 (Hepsi)

Kurtulanlar: 0

Uçak Tipi: Boeing 747-237B

Uçagin Ismi: Emperor Ashoka (Asoka)

Operatör: Air India

Tescil: VT-EBD

Kalkis Yeri: Chhatrapati Shivaji Uluslararasi Havalimani, Mumbai, Hindistan

Varis Yeri: Dubai Uluslararasi Havalimani, Dubai, Birlesik Arap EmirlikleriPan Am Uçus 816

0


Mobil Link: http://upload.wikimedia...7-321B_Pan_Am_Freer.jpg


22 Temmuz 1973 tarihinde saat 22:06'da (yerel saat) Boeing 707 Faa'a Uluslararasi Havaalani'ndan havalandi, kalkistan 30 saniye sonra 79 yolcu ve mürettebat tasiyan uçak denize düstü. Kazada sadece 1 kisi kurtuldu (Neil Campbell, Kanadali)


Kazanin Açiklamasi

Uçak, 300 ft (91 m) yükseklikge ulastigi zaman, asagi dogru inmeye basladi, pilotlarda ne oldugunu anlamadan uçak denize çakildi. Kokpit ses kayit ve uçus veri kaydedicisi yaklasik 2.300 ft (700 m) bir derinlige batti saniliyor ve bu hala bulunamadi. Hiçbir resmi nedeni tespit edilememesine ragmen, bir dönüs sirasinda bir enstrüman yetmezligi kazada katkida bulunmus olabilecegi düsünülmektedir.

Özet:

Tarih: 22 Temmuz 1973

Kaza Nedeni: Mekansal oryantasyon bozuklugu

Yer: Papeete, Tahiti, Fransiz Polinezyasi

Koordinatlari: 17°32′S 149°34′W

Yolcular: 69

Mürettebat: 10

Yaralilar: 1

Ölen Yolcu Sayisi: 78

Kurtulanlar: 1

Uçak Tipi: Boeing 707-321B

Uçagin Ismi: Clipper Winged Racer

Operatör: Pan American World Airways (Pan Am)

Tescil: N417PA

Kalkis Yeri: Auckland Havalimani, Yeni Zelanda

Mola Yeri: Faa'a Uluslararasi Havaalani, Tahiti, Fransiz Polinezyasi

Varis Yeri: Los Angeles Uluslararasi Havaalani, Kaliforniya, Amerika Birlesik Devletleri
Flash Airlines Uçus 604

0


Mobil Link: http://upload.wikimedia...8_SU-ZCD_retouched_.jpg

Flash Airlines 604 Misir kiralama sirketine ait olan uçak ve Flash Airlines tarafindan isletilen firmadir. 3 Ocak 2004 tarihinde Sarm El-Seyh Uluslararasi Havaalani'ndan havalandiktan kisa süre sonra kizil denize düstü. Uçakta 148 yolcu çogu fransiz turist, ve 6 mürettebat öldü. Kaza Misirda Boeing 737'lerin karistigi en büyük kaza olarak tarihe geçti.


Özet:

Tarih: 3 Ocak 2004

Kaza Nedeni: Çözümlenmemis (müfettisler arasindaki anlasmazlik)

 • Egimli viraj (Olasi mekanik veya yazilim arizalari)

 • Mekansal dezoryantasyon, Insan hatasi ve eksikligi Yetersiz mürettebat egitimi.

  Yer: Kizildeniz, Sarm El-Seyh yakininda, Misir

  Koordinatlari: 27°50′N 34°23′E

  Yolcular: 135

  Mürettebat: 13

  Ölen Yolcu Sayisi: 148 (Hepsi)

  Kurtulanlar: 0

  Uçak Tipi: Boeing 737-3Q8

  Operatör: Flash Airlines

  Tescil: SU-ZCF

  Kalkis Yeri: Sarm El-Seyh Uluslararasi Havaalani, Misir

  Mola Yeri: Kahire Uluslararasi Havalimani, Misir

  Varis Yeri: Paris-Charles de Gaulle Havalimani, Paris,Fransa


  Uçusta Ölenler Için Yapilan Anit  Kaza Fotografi

  0
  Viasa Uçus 897

  0


  Mobil Link: http://upload.wikimedia...PH-DCH_FRA_1965-8-2.png

  Viasa Uçus 897 Portela Havaalani'ndan kalkistan kisa bir süre sonra Portekiz kiyilari, Atlas Okyanusuna çakildi. Uçak uluslararasi tarifeli Roma- Lizbon- Madrid- Santa Maria- Caracas seferler düzenleyen firmadir.

  Uçak Hakkinda Kisa Bilgi

  Uçagin adi Fridtjof Nansen, kazaya karisan uçagin modeli Douglas DC-8 ve tam 53 yasindaydi. Uçagin tescili PH-DCL, KLM (Hollanda kraliyet havayollari)'na aittir ve Viasa uçak sirketi tarafindan isletilmektedir. Seri numarasi 45615/131, Uçak bir kaç ay önce hizmete girmis ve tam 209 saat uçabilmisti.

  Özet:

  Tarih: 30 Mayis 1961

  Kaza Nedeni: Kontrol Kaybi

  Yer: Lizbon

  Yolcular: 47

  Mürettebat: 14

  Yaralilar: 0

  Ölen Yolcu Sayisi: 61 (Hepsi)

  Kurtulanlar: 0

  Uçak Tipi: Douglas DC-8-53

  Uçagin Adi: Fridtjof Nansen

  Operatör: Viasa adina KLM

  Tescil: PH-DCL

  Kalkis Yeri: Leonardo da Vinci-Fiumicino Havalimani

  1. Mola Yeri: Madrid Barajas Uluslararasi Havalimani

  2. Mola Yeri: Portela Havaalani

  3. Mola Yeri: Santa Maria Havaalani

  Son Mola Yeri: Portela Havaalani

  Varis Yeri: Simon Bolivar Uluslararasi Havalimani, Venezuela


  Air France Uçus 358

  0


  Mobil Link: http://upload.wikimedia..._Flight_358_cropped.jpg


  Air France Uçus 358, uçagin modeli Airbus A340'tir. Uçak (Air France 358) Paris, Toronto, Ontario ve Kanada sürekli sefer düzenleyen uçak sirketidir. Agustos 2005 saat 11:53'te pistten sorunsuz bir sekilde kalkis yapti, daha sonra saat 20:01'de Toronto Pearson Uluslararasi Havaalani'na inis yapacagi sirada pistte duramadi ve Etobicoke Creek bölgesine daldi. Uçak pistin sonunu yaklasik 300 metre es geçmisti. Airbus A340'ta yaklasik 309 yolcu vardi, (mürettebat dahil)

  Kazadan önce... Kötü hava nedeniyle bazi uçaklar ana pistten baska pistlere kule tarafindan yönetiliyorlardi bunlardan; Çok küçük ve orta ölçekli uçaklar Ottawa, London, Ontario, Hamilton, Ontario ve Winnipeg Kanada havaalanlarina kaydirildilar. Büyük uçaklarin çogu Montreal kaydirildi, Syracuse Hancock Uluslararasi Havalani ve Buffalo Niagara Uluslararasi Havalani seferleri iptal edildi.


  Özet:

  Tarih: 2 Agustos 2005

  Kaza Nedeni: Hava kaynakli pist tasmasi (yagmur sonucu islanan pist), Pilot hatasi, mekansal yönelim bozuklugu

  Yer: Toronto Pearson Uluslararasi Havaalani, Mississauga, Ontario, Kanada

  Koordinatlari: http://toolserver.org/~...e=Air_France_Flight_358¶ms=43_39_23.2_N_79_37_29.0_W_region:CA-ON_type:event

  Yolcular: 297 (yolcu koltugunda olmayan 2 bebek ,299)

  Mürettebat: 12

  Yaralilar: 43

  Ölen Yolcu Sayisi: 0

  Kurtulanlar: 309 (Hepsi)

  Uçak Tipi: Airbus A340-313E

  Operatör: Air France

  Tescil: F-GLZQ

  Kalkis Yeri: Paris-Charles de Gaulle Havalimani, Paris, Fransa

  Varis Yeri: Toronto Pearson Uluslararasi Havaalani, Mississauga, Ontario, Kanada


  Kaza Panorama Görüntüsü

  0  Dogru Inis Prosedürü

  Nokta ile gösterilen çizgiler normal inis seklidir.

  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bd/Airfrance_flight358.svg


  Kaza Fotograflari

  0


  0


  0  American Airlines Uçus 1420

  0


  Mobil Link: http://store.donanimhaber.com/f7/11/64/F711649404EEB33F68694F94615B7BC8.jpg

  1 Haziran 1999 tarihinde bir McDonnell Douglas MD-82 tipi uçak Clinton Ulusal Havaalani'na inis yapacagi sirada pisti ihlal etti ve uçak düstü. Uçakta toplam 145 yolcu vardi bunlardan uçagin kaptani dahil 11 kisi kaza sirasinda öldü.


  Kaza

  Kokpitte pilot Yüzbasi Richard Buschmann ve ikinci pilot Michael Origel vardi.

  Ulusal Ulastirma Güvenligi Kurulu (NTSB - National Transportation Safety Board) kaza raporuna göre, Pilotlar firtina nedeniyle acil inis yapacaklarini kuleye bildirmisler. Hava trafik kontrol baslangiçta inis için pist 22L beklemelerini söyledi. Bu sirada rüzgar hizla yön degistirdi ve sonra, Kaptan Buschmann Pist 4R için acil inis istedi.

  Uçak Pist 4R yaklasirken siddetli bir firtina havaalani üzerine dogru yaklasti. Öncesinde inis kontrolörün son raporu, rüzgarlarin 28 mil hizla 330 derece oldugunu belirtti. Bu sirada firtina havaalanini iyice islatmisti. Uçak inise geçtigi sirada havaalaninin kaygan olmasi nedeniyle duramadi ve pist ihlali yapti daha sonra uçak düstü.


  Hava Kosullari Simülasyonu
  Inis Simülasyonu
  American Airlines Uçus 1420 Yaranlanma Semasi


  Siyah Isaretli Olanlar: Ölümcül [Fatal]

  Kirmizi Isaretli Olanlar: Agir [Serious]

  Sari Isaretli Olanlar: Hafif [Minor]

  Beyaz Isaretli Olanlar: Hiç Kimse [None]

  0  Özet:

  Tarih: 1 Haziran 1999

  Kaza Nedeni: Pilot Hatasi [Pist ihlali]

  Yer: Clinton Ulusal Havaalani, Arkansas

  Yolcular: 139

  Mürettebat: 6

  Yaralilar: 110

  Ölen Yolcu Sayisi: 11

  Kurtulanlar: 134

  Uçak Tipi: McDonnell Douglas MD-82

  Operatör: American Airlines

  Tescil: N215AA

  Kalkis Yeri: Dallas/Fort Worth Uluslararasi Havaalani

  Varis Yeri: Clinton Ulusal Havaalani


  Kaza Fotograflari

  0


  0


  0


  0  Ethiopian Airlines Uçus 409

  0


  Mobil Link: http://upload.wikimedia...2009-08-27_13-01-48.JPG

  25 Ocak 2010 Tarihinde Beyrut-Refik Hariri Uluslararasi Havalimani'ndan kalkistan kisa bir süre sonra Akdeniz'e çakildi.

  Uçak kalmadan önce hava asiri derecede firtinaliydi ve uçak 9.000 feet (2.700 m)'e çiktiktan sonra irtifayi kaybedip denize çakilmisti. Tam 82 yolcu ve 8 mürettebat kaza sirasinda öldü.


  Özet:

  Tarih: 25 Ocak 2010

  Kaza Nedeni: Pilot Hatasi

  Yer: Akdeniz, Lübnan açiklarinda 3,5 km (1.9 nmi)

  Koordinatlar: http://toolserver.org/~...ian_Airlines_Flight_409¶ms=33_45_28_N_35_25_49_E_type:event

  Yolcular: 82

  Mürettebat: 8

  Ölen Yolcu Sayisi: 90 (Hepsi)

  Kurtulanlar: 0

  Uçak Tipi: Boeing 737-8AS

  Operatör: Ethiopian Airlines

  Tescil: ET-ANB

  Kalkis Yeri: Beyrut-Refik Hariri Uluslararasi Havalimani, Beyrut-Lübnan

  Varis Yeri: Bole Uluslararasi Havalimani, Addis Ababa, Etiyopya

  Kaza Fotograflari

  0


  0


  0


  0


  0


  0  Ethiopian Airlines Uçus 961

  0


  Mobil Link: http://aviation-safety....9961123-0-P-d-1-500.jpg

  Etiyopya Hava Yollari Uçus 961, bir Boeing 767-200ER'dir, 23 Kasim 1996 tarihinde kaçirildi. Uçagi kaçiranlar Avustralya'da Siginma Hakki isteyen üç Etiyopya uyruklu olan kisilerdir. Uçak korsanlarla beraber Grande Comore (Hint Okyanusu) yakinlarina düstü. Uçakta toplamda 175 yolcu bulunuyordu bunlardan 125'i (uçagi kaçiran korsanlar dahil) çarpisma sonucu öldü.

  Uçagin Düsüsü Sirasinda Çekilen Fotograf

  0  Uçusun Hikayesi ve Olaylar

  Bole Uluslararasi Havalimani'ndan kalkan ve Jomo Kenyatta Uluslararasi Havaalani'na varmasi planlanan planlanan 767, 163 yolcu ve 12 mürettebatla kalkisini sorunsuz gerçeklestirir. kalkistan bir süre sonra uçaktaki 20'li yaslarinin ortasindaki 3 korsan ani bir sekilde kokpite dogru kosarak pilotlari rehin alirlar. co-pilot'u kokpitten zorla çikarirlar ve kaptan pilota uçagi avustralya'ya götürmesini söylerler. kaptan uçagin oraya kadar bu yakitla uçmasinin imkansiz oldugunu söyler, ancak korsanlar, okuduklari bir dergide 767'lerin 11 saatlik uçus imkani oldugunu söylerler. kaptan pilot sadece kenya için yakit aldigini söylese de korsanlara bir türlü durumu izah edemez. atc'lerle de irtibata geçseler de ikna olmazlar ve uçagi avustralya'ya götürmezlerse havaya uçuracaklarini söylerler.

  Yakitin bitip yere zorunlu inis yapacagini yavas yavas anlayan kaptan pilot, çogu yerin yerlesim birimleri olmasi sebebiyle uçagi sahil kiyilarinda denize indirmenin daha güvenli olacagini düsünür. bir süre sonra uçakta yakitin çok azaldigina dair alarm sesleri kokpitte yankilanmaya baslar. kaptan yolculara durumu anlatmak ister, ancak korsanlar buna izin vermez. artik sonlarinin ölüm oldugunu ve kendileriyle beraber ölecegini kaptan pilota söylerler.

  Kisa süre sonra yakit akisi duran 1. motor susar. korsanlarin kokpitten kisa sürelik çikmasiyla firsat bulan kaptan, yolculara durumu anons eder ve yolculardan(ingilizce bilenlere) korsanlara müdahele etmeleri için yardim talep eder. ancak kimse buna cesaret etmez. ve son olarak 2. motor da durur. uçakta artik sadece rüzgarin sesi vardir. motorlarin durmasiyla uçagin enerjisi de kesilir ve kabin isiklari söner. kokpit göstergelerinin de tümünün sönmesiyle kaptan pilot adeta kör uçus gerçeklestiriyordur. artik yapacak fazla birseyi kalmayan pilot uçagi Komorlar'in bir sahiline yakin bir yerde 320 km/h'a yakin bir süratle denize indirir. pilot uçagi o kadar profesyonel indirmistir ki çarpismadan sonra birçok yolcu hala yasiyordur.


  Özet:

  Tarih: 23 Kasim 1996

  Kaza Nedeni: Korsanlar tarafindan kaçirilma, yakitin bitmesi

  Yer: Grande Comore, Komorlar

  Yolcular: 163 (3 korsanlar dahil)

  Mürettebat: 12

  Yaralilar: 50

  Ölen Yolcu Sayisi: 125 (3 korsanlar dahil)

  Kurtulanlar: 50

  Uçak Tipi: Boeing 767-200ER

  Operatör: Ethiopian Airlines

  Tescil: ET-AIZ

  Kalkis Yeri: Chhatrapati Shivaji Uluslararasi Havalimani, Mumbai, Hindistan

  1. Mola Yeri: Bole Uluslararasi Havalimani, Addis Ababa, Etiyopya

  2. Mola Yeri: Jomo Kenyatta Uluslararasi Havaalani, Nairobi, Kenya

  3. Mola Yeri: Maya-Maya Havaalani, Brazzaville, Kongo Cumhuriyeti

  Son Mola Yeri: Murtala Muhammed Uluslararasi Havaalani, Lagos, Nijerya

  Varis Yeri: Port Bouet Havaalani, Abidjan, Fildisi Sahili


  Kazanin Videosu
  Dana Air Uçus 992

  0


  Mobil Link: http://upload.wikimedia...C-9-83%29_Iwelumo-1.jpg

  Uçak 3 Haziran 2012 tarihinde Lagos (Nijerya)'da Iju-Ishaga semtinde bir ''mobilya isleri ve matbaa'' binalarina çarpti. Kaza çift motor arizasi ve daha sonra zorunlu inis olarak görülüyor. Uçakta mürettebat dahil tam 153 kisi bulunuyordu, uçagin çarpmasi sonucu uçaktaki herkes öldü. Ayrica Iju-Ishaga semtinde bulunan 10 kiside (uçakta olmayan kisiler,sivil) çarpma esnasinda öldü.

  Özet:

  Tarih: 3 Haziran 2012

  Kaza Nedeni: Motor Arizasi

  Yer: http://tr.wikipedia.org/wiki/Lagos, Nijerya

  Koordinatlari: http://toolserver.org/~...ame=Dana_Air_Flight_992¶ms=06_34_38_N_003_19_16_E_type:event_region:NG

  Yolcular: 146

  Mürettebat: 7

  Yaralilar: Bilinmiyor

  Ölen Yolcu Sayisi: 163 yolcu ( ayrica Iju-Ishaga semtinde bulunan 10 kisi)

  Kurtulanlar: 0

  Uçak Tipi: McDonnell Douglas MD-83

  Operatör: Dana Air

  Tescil: 5N-RAM

  Kalkis Yeri: Nnamdi Azikiwe Uluslararasi Havaalani, Abuja, Nijerya

  Varis Yeri: Murtala Muhammed Uluslararasi Havaalani, Lagos, Nijerya


  Kaza Fotograflari

  0


  0


  0


  0


  0
  Caspian Airlines Uçus 7908 (Hazar Havayollari)

  0


  Mobil Link: http://cdn-www.airliner...hotos/7/5/6/1556657.jpg

  Caspian Airlines (Hazar Havayollari) Uçus 7908 seferini yapan uçak Jannatabad köyü yakinlarina düstü. Tahran,Iran Erivan, Ermenistan seferlerini yapan ticari havayollaridir. Uçakta 153 yolcu ve 15 mürettebat uçagin düsmesi sonucu öldüler.


  Özet:

  Tarih: 15 Temmuz 2009

  Kaza Nedeni: Sorustuma devam ediyor....

  Yer: Kazvin,Iran yakininda

  Koordinatlari: http://toolserver.org/~...an_Airlines_Flight_7908¶ms=36_8_33_N_49_59_38_E_region:IR_type:event_scale:30000

  Yolcular: 153

  Mürettebat: 15

  Ölen Yolcu Sayisi 168 (Hepsi)

  Kurtulanlar: 0

  Uçak Tipi: Tupolev Tu-154

  Operatör: Hazar Havayollari

  Tescil: EP-CPG

  Kalkis Yeri: Uluslararasi Imam Humeyni Havalimani, Tahran, Iran

  Varis Yeri: Zvartnots Uluslararasi Havalimani, Erivan, Ermenistan


  Kaza Fotograflari

  0


  0


  0


  0  US Airways Uçus 1549

  0


  Mobil Link: http://upload.wikimedia...on_River_%28crop%29.jpg


  Iki motorlu bir yolcu uçagi, bir motoru çalismasa bile tek motor ile güvenli bir sekilde yere inecek sekilde tasarlanmistir. Ancak tüm motorlarini kaybetmis bir uçak, dev ve fazlasiyla agir bir planörden farksizdir. US Air’in 1549 numarali uçusunda yasananda tam olarak buydu. Içinde 155 kisi tasiyan dev bir Airbus A320 hiçbir itici gücü olmadan gökyüzündeydi. 15 Ocak 2009 tarihinde N106US kuyruk tescilli Airbus A320-214 tipi uçak New York’taki LaGuardia Havalimani’ndan Kuzey Carolina’ya ulasmak için havalandi. 150 yolcuyla havalanan uçakta 5’te mürettebat bulunuyordu. Uçagin Kaptan Pilot koltugunda o gün bir kahraman ilan edileceginden habersizce oturan 1951 dogumlu Chesley Sullenberger oturuyordu. Kaptan Sullenberger Amerikan Hava Kuvvetleri’nden ayrilmis son derece tecrübeli pilottu. Uçus 1549’un ikinci pilotu ise Jeffrey B. Skiles’di.

  0  Uçagin Pilotu

  0


  Amerikan Hava Kuvvetleri’nden sivil yasama geçis yapan uçus 1549’un Kaptan Pilotu Chesley Sullenberger olayin yasandigi gün 57 yasindaydi ve binlerce saatlik uçus tecrübesine sahipti.


  Kazaya Karisan Uçak

  0


  Kazaya karisan N106US kuyruk tescilli Airbus A320-214 tipi uçak US Air filosundaki 74 A320’den bir tanesiydi. GE/Snecma tarafindan gelistirilen CFM56-5B4/P model turbo fan motorlara sahip uçak 1999 yilinda filoya katilmisti. “C Kontrolü” olarak adlandirilan büyük bakimlarindan bir tanesini geçireli henüz 1 yil bile olmamisti. Kazaya karisan uçak olayin yasandigi güne kadar toplam 16 bin 299 uçus gerçeklestirmisti. Toplamda 25 bin 241 saat havada kalmisti.


  0


  Us Air’e ait Airbus A320 saatler 15:25’i gösterdiginde New York’taki LaGuardia Havalimani’nin 04 pistinden kalkisa geçti. Uçak planlanan rotasi dahilinde Kuzey Carolina’ya ulasacakti. Ancak kalkistan sonra bir seyler ters gitmeye basladi. Kalkistan sonra, 2800 feet irtifada uçak bir kus sürüsüne dalmisti. Uçagin her iki motorunda da büyük hasara yol açan bu talihsiz karsilasma her iki motorunda durmasina neden olmustu. Içinde 155 kisi bulunan dev A320, artik hiçbir itici gücü bulunmadan gökyüzündeydi. Uçaklarin tasarim özellikleri, motorlari olmadan dahi onlari çok uzun süre havada tutabilir. 1983 yilinda 41 bin feet yükseklikteyken iki motoru duran Air
  Kanada’ya ait bir Boeing 767 süzülerek 120 kilometre uzakliktaki bir havalimanina inmeyi basarmisti.

  Ancak US Air’in A320 kalkistan hemen sonra motorlarini kaybetmisti ve süzülebilecegi mesafe çok azdi. Uçak her iki motorunu kaybettikten sonra Kaptan Sullenberger durumu ATC’ye bildirdi LaGuardia Havalimani’na geri dönmek istedigini söyledi. Ancak bu çok bir dönüs olacakti. 155 kisinin hayati Kaptan’in yeteneklerine bagliydi. Geri dönüsün neredeyse imkansiz oldugunu anlayan Kaptan New York semalarinda inecek bir yer ariyordu. Bu inis için en uygun yer Hudson Nehri idi.

  Uçak 15:28’de dönüsüne basladi. Bu Kaptan Sullenberger için çok stresli bir karardi ancak daha iyi bir alternatifi olmadigi için Hudson Nehri’ne dogru alçalmaya basladi. US Air’in dev A320’si bir planör gibi süzülerek saat 15:31’de, binlerce kisinin saskin bakislari altinda Hudson Nehri’ne indi. Kurtarma ekipleri çok kisa bir süre sonra acil çikis kapilarindan kanatlarin üzerine çikan yolculari kurtardi.

  0  LaGuardia Havaalani ''Pist 4'' Kalkis

  0  Sahil Güvenlik Video Görüntüleri
  Hundson Nehri [Sahil Güvenlik, FDNY, NYPD Botlari Tarafindan Uçagi Kurtarma Operasyonu]

  0  Uçak Battery Park City Baglanmis Durumda

  0  Gövde Bir Kurtarma Tesisine Çekilirken

  0  Sol (# 1) motorda bulunan kus tüyü

  0
  Uçak suan Carolinas Havacilik Müzesi'nde sergileniyor.

  0


  0  Uçaktaki bazi esyalar ve Kaptan Sullenberger'in üniformalari sergileniyor.

  0


  0  Özet:

  Tarih: 15 Ocak 2009

  Kaza Nedeni: Kus sürüsüne çarpma, Kontrollü çarpma

  Yer: Hudson Nehri

  Koordinatlari: http://toolserver.org/~...=US_Airways_Flight_1549¶ms=40.769498_N_74.004636_W_region:US-NY_type:event

  Yolcular: 155

  Mürettebat: 5

  Yaralilar: 2 (agir) / 3 (hafif)

  Ölen Yolcu Sayisi: 0

  Kurtulanlar: 155 (Hepsi)

  Uçak Tipi: Airbus A320-214

  Operatör: US Airways

  Tescil: N106US

  Kalkis Yeri: LaGuardia Havalani, New York Sehri

  1. Mola Yeri: Charlotte / Douglas Uluslararasi Havalimani

  Varis Yeri: Seattle-Tacoma Uluslararasi Havalimani


  Bellview Airlines Uçus 210

  0


  Mobil Link: http://farm5.static.fli...426715_ca7a301e74_b.jpg


  22 Ekim 2005 tarihinde, Bellview Airlines Uçus 210, bir Boeing 737-200 uçagi, Murtala Havaalanindan kalktiktan kisa bir süre sonra düstü uçakta bulunan 117 kisi öldü, uçak Nijerya'nin baskenti Abuja'ya gidiyordu.


  Özet:

  Tarih: 22 Ekim 2005

  Kaza Nedeni: Belirsiz (Olasi yildirim çarpmasi)

  Yer: Lagos, Nijerya

  Yolcular: 111

  Mürettebat: 6

  Yaralilar: 0

  Ölen Yolcu Sayisi: 117 (Hepsi)

  Kurtulanlar: 0

  Uçak Tipi: Boeing 737-200

  Operatör: Bellview Airlines

  Tescil: 5N-BFN


  Kaza Fotograflari

  0


  0


  0  Afriqiyah Airways Uçus 771

  0


  Mobil Link: http://upload.wikimedia...Airways_Airbus_A330.jpg


  Afriqiyah Airways Uçus 771, Trablus Uluslararasi Havalimani'na yaklasirken düstü. Uçakta toplamda 104 yolcu bulunuyordu uçak düstükten sonra sadece bir kisi kurtuldu oda 9 yasindaki Hollandali Ruben van A.


  Afriqiyah Airways Uçus 771 Rotasi

  0


  Özet:

  Tarih: 12 Mayis 2010

  Kaza Nedeni: Sorusturma Altinda...

  Yer: Trablus Uluslararasi Havalimani'na yaklasirken pist 09 üzerinde.

  Koordinatlari: http://toolserver.org/~...iyah_Airways_Flight_771¶ms=32_39_41_N_13_7_9_E_type:event

  Yolcular: 93

  Mürettebat: 11

  Yaralilar: 1

  Ölen Yolcu Sayisi: 103

  Kurtulanlar: 1

  Uçak Tipi: Airbus A330-202

  Operatör: Afriqiyah Airways

  Tescil: 5A-ONG

  Kalkis Yeri: OR Tambo Uluslararasi Havalimani, Johannesburg, Güney Afrika Cumhuriyeti

  Varis Yeri: Trablus Uluslararasi Havalimani, Trablus, Libya


  Kaza Fotograflari

  0


  0


  0


  0  Kazada Agir Yarali Kurtulan Tek Kisi (Ruben van Assouw)

  0


  Assaouw ailesi Güney Afrika'ya evlilik yil dönümlerini kutlamak için uçuyorlardi, ancak Kazada Annesi, Babasi ve Agabeyi öldü kaza günü bacaklari ve gögüsünde kiriklar olarak hastahaneye getirildi. Daha sonra ameliyat sonrasi hizla iyilesen çocuk 15 gün sonra hava ambulansi ile Eindhoven, Hollanda'ya teyzesinin ve amcasinin yanina götürüldü.


  Colgan Air Uçus 3407

  0


  Mobil Link: http://upload.wikimedia...ion_Bombardier_Q400.jpg

  12 Subat 2009 tarihinde saat 10:17'de uçak aerodinamik durak (Perdövites) yasadiktan sonra Clarence Center, New York'ta bulunan evin üstüne düstü kazada uçakta bulunan kisiler ve evde bulunan 1 kisi öldü.

  2 Subat 2010 tarihinde yayinlanan bir nihai rapor ile Ulusal Ulastirma Güvenligi Kurulu (NTSB) tarafindan arastirilmistir.NTSB kazada kulenin durak uyarilarini pilotlarin anlamamalari üzerine Perdövites olduktan sonra düsmelerine neden olmustur ve kazanin pilot hatasindan ötürü oldugunu açiklamislardir.


  Kazada ölen önemli kisiler arasinda;

  Aile Yönlendirme Komite Üyesi Olan (Beverly Eckert)

  0


  Kazadan 6 gün önce Barrack Obama ile tokalasirken.

  Dipnot: Kocasi Sean Rooney 11 eylül saldirilarinda ölmüstür. (50 yasinda)


  Uçagin Düsüs Simülasyonu
  Özet:

  Tarih: 12 Subat 2009

  Kaza Nedeni: Pilot Hatasi Nedeniyle Perdövites

  Yer: Clarence Center, New York USA

  Yolcular: 45

  Mürettebat: 4

  Yaralilar: 4 (çevrede bulunan kisiler)

  Ölen Yolcu Sayisi: 50 (evde bulunan 1 kisi)

  Kurtulanlar: 0

  Uçak Tipi: Bombardier DHC8-402 Q400

  Operatör: Colgan Air

  Tescil: N200WQ

  Kalkis Yeri: Newark Liberty Uluslararasi Havaalani

  Varis Yeri: Buffalo Niagara Uluslararasi Havaalani


  Kaza Fotograflari

  0


  0


  0


  0  Dagestan Airlines Uçus 372

  0


  Mobil Link: http://upload.wikimedia...85744_VKO_2010-1-16.png


  Dagistan Havayollari Uçus 372 Vnukovo Uluslararasi Havaalani, Moskova ve Uytas Havalimani, Mahaçkale arasinda uçus yapan tarifeli uçaktir. 4 Aralik 2010 tarihinde Domodedovo Uluslararasi Havaalani'na 45 km (Vnukovo güney-dogusunda) acil inis sirasinda uçak pistte kayarak duramadi ve uçakta bulunan 2 kisi öldü.


  Kayiplar Hakkinda Rus Bakanligi Tarafindan Yapilan Resmi Açiklama

  Acil inis sirasinda yaralanan yolcular; Rus Bakanligi tarafindan yapilan açiklamada ilk raporda sadece 40 olarak bildirildi daha sonraki raporda 87 kisi ve 2 ölüm olarak açiklandi. Ölüler arasinda ''Gadzhimurad Magomedov'' Dagistan basbakanin kardesi, digeri ise Rusya Anayasa Mahkemesi Hakiminin annesi (uçakta kalp krizi sonucu) öldügü belirtirdi.

  Uçakta tam olarak yolcularin sayisi belli degildi. Verilen ilk raporda 163 ila 172 oldugu söylendi, mürettebat dahil degil (8 kisi) daha sonra tam ve net sayi 168 mürettebat dahil olarak açiklandi. Ancak uçakta bulunan mürettebat uçaga daha sonra dahil olmustur ve bunun nedeni hala bulunamadi.


  Kule Güvenlik Kamera Görüntüleri [Düsüs Esnasi]
  Özet:

  Tarih: 4 Aralik 2010

  Kaza Nedeni: Mürettebat hatasi, yakitta açlik

  Yer: Domodedovo Uluslararasi Havaalani, Domodedovsky District, Moskova Oblasti, Rusya

  Koordinatlari: http://toolserver.org/~...tan_Airlines_Flight_372¶ms=55_25_42_N_37_53_59_E_region:RU-MOW_type:event_source:kolossus-ruwiki

  Yolcular: 160

  Mürettebat: 8

  Yaralilar: 87

  Ölen Yolcu Sayisi: 2

  Kurtulanlar: 166

  Uçak Tipi: Tupolev Tu-154M

  Operatör: Dagestan Airlines

  Tescil: RA-85744

  Kalkis Yeri: Vnukovo Uluslararasi Havaalani, Moskova

  Varis Yeri: Uytas Havalimani, Mahaçkale


  Kaza Fotograflari ve Kaza Ile Ilgili Görsel Detaylar

  Inis Noktasi

  0


  Sürüklendigi Yer

  0  Kaza Fotograflari

  0


  0


  0  Harita Detaylari (Google Earth)

  0


  0  Son Yaklasma Yeri

  0


  Son Yaklasma Ile Ilgili Dikey Profil

  0


  Yakit Güçlendirici Pompa Anahtarlari

  0  Helios Airways Uçus 522

  0


  Mobil Link: http://upload.wikimedia...D-DBY_PRG_2005-3-31.png


  Helios havayollarinin 2005'te basinçlandirma sorunundan ötürü uçakta pilotlar dahil herkesin hipoksi sonucu ölmesi ve uçagin kontrolsüz sekilde yere çakilmasiyla sonuçlanan uçusu

 • Hipoksi: Vücuttaki oksijen basincinin düsmesidir.en önemli etkileri arasinda mental yeteneklerin ,bellek ve ince motor hareketlerin azalmasi yer alir.


  Olay ile Ilgili Gerekli Bilgiler

 • Uçustan önce bakim ekibi, uçagin basinçlandirma problemi olup olmadigini anlamak için uçak yerdeyken uçagi basinçlandirarak uçagin hava kaçirip kaçirmadigini kontrol etmistir. bu amaçla uçusta uçagin basinçlandirilmasini saglayan sistemi* "manual" konuma getirmislerdir. bakimi gerçeklestirdikten sonra ise bu sistem eski "auto" haline alinmamis, "manual" konumda unutulmustur.

 • Uçak yükseldikçe kabin içinde basinçlandirma olmadigi için hava kabinde de atmosferde oldugu gibi seyrelmeye baslamistir. basinç eksikliginden dolayi oksijen maskeleri açilmis, kokpitte bu maskelerin açildigina dair uyarilar duyulmustur. kokpitte de oksijen eksikligi oldugundan pilotlarin olaylara tepkileri yavaslamis, uyarilari yanlis yorumlamis ve yavas yavas bilinçlerini kaybetmislerdir. kabindeki oksijen maskeleri ise yolculara 12 dakika boyunca oksijen saglamis; fakat kokpitte pilotlar kendi oksijen maskelerini takmadiklari için bilinçlerini kaybettikleri ve uçagi havanin daha yogun oldugu bir irtifaya alçaltmadiklari için kabindeki yolcularin oksijenleri 12 dakika sonunda bitince onlar da bilinçlerini kaybetmislerdir.

 • Uçagin arkasinda oturan bir uçus görevlisi, kendi oksijen maskesini kullanmis, pilotlardan herhangi bir talimat gelmeyince kokpite ulasmak için yolcular tarafindan kullanilmamis oksijen maskelerini soluyarak uçagin ön kismina ulasmis ve orada bulunan ve her biri birer saat boyunca kullanilabilecek olan 4 oksijen tüpünden 3 tanesini kullanarak uçakta bilinçli olarak en uzun süre kalan kisi olmustur. bu kisi ayrica kokpite girmis ve pilotlari ayiltmaya çalismistir. ayni zamanda pilotluk sertifikasi olan bu uçus görevlisi, hava trafik kontrol ile iletisime geçmeye çalismissa da telsiz frekansi kalkis havalimaninin frekansina ayarlanmis oldugundan sesini duyuramamistir.

 • Otomatik pilotta kendi kendine uçan uçaktan haber alamayan hava trafik kontrol ekibi, uçagi gözlemlemek için f-16 uçaklarini uçagin bulundugu yere göndermisler, f-16 pilotlari kabinde hayat belirtisi görememislerdir. kokpitte ise uçus görevlisinin oturdugunu ve onlara el sallamaya çalistigini görmüslerdir.

 • Uçak yaklasik 4 saat otomatik pilotta kendi kendine uçtuktan sonra yakiti tükenmis, bu sebeple atina'nin daglarindan birine çakilmistir.

 • Ihtimali az olan bir rivayete göre ise uçagi atina'ya düsmemesi için f-16'larin düsürdügüdür. ancak buna dair kanit bulunamamistir.

 • Kaza ile ilgili arastirmalar sirasinda ayni uçus sartlari, müfettisler tarafindan ayni tip uçakta, ayni rotada tekrar canlandirilmis ve olayin basinçlandirma problemi nedeniyle olusan hipoksi sonucunda gerçeklestigi anlasilmistir.


  Resmi Kaza Raporu

  http://www.moi.gov.cy/m...L%20REPORT%205B-DBY.pdf

  Kazaya Neden Olan Kabin Basinçlandirma Sistemi

  Enkazdan çikarildiktan sonraki hali

  0


  Olmasi gereken hali

  0


  Uçus görevlisinin 3 saat boyunca, her biri birer saat boyunca kullanilabilen 4 oksijen tüpünün kullanilan 3 tanesi ve kullanilmayan tüp, enkazdan çikarildiktan sonra

  0


  Gerekli Bilgi Özeti: Tek bir dügmenin yanlis yere çevrilmesinin, bir uçak dolusu insanin ölümüne nasil sebep oldugunu gösteren kaza.


  Özet:

  Tarih: 14 Agustos 2005

  Kaza Nedeni: Pilot Hatasi Nedeniyle Kontrolsüz Basinç Düsmesi

  Yer: Grammatiko, Marathon, Greece

  Yolcular: 115

  Mürettebat: 6

  Yaralilar: 0

  Ölen Yolcu Sayisi: 121 (Hepsi)

  Kurtulanlar: 0

  Uçak Tipi: Boeing 737-31S

  Uçak Ismi: Olympia

  Operatör: Helios Airways

  Tescil: 5B-DBY

  Kalkis Yeri: Larnaka Uluslararasi Havalimani

  Mola Yeri: Atina Elefterios Venizelos Uluslararasi Havalimani

  Varis Yeri: Prag Vaclav Havel Havaalani


  Kaza Fotograflari

  0


  0


  0


  0  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Themistokles -- 15 Ağustos 2014; 0:08:31 >


  _____________________________ • 2170 Mesaj
  Eski Kullanıcı Adı:
  Themistokles
  1 Ağustos 2012; 2:44:15 

  Sürekli Güncellenecektir.

  Ayrıca araştırılması gereken kazalar yada sizin bildikleriniz varsa lütfen bildirin


  _____________________________   
  1216 Mesaj
  1 Ağustos 2012; 2:45:37 

  İlginç takip edelim


  _____________________________   
  117 Mesaj
  1 Ağustos 2012; 2:50:33 

  Yerimi alıyorum güzel paylaşımlar merak ediyorum.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


  _____________________________   
  129 Mesaj
  1 Ağustos 2012; 2:54:27 

  neden yeni konu açtınız


  _____________________________  F-16 ile 50.000 Saat
  161. Filo


   
  247 Mesaj
  1 Ağustos 2012; 3:00:17 

  quote:

  Orijinalden alıntı: SpecialistOG

  Sürekli Güncellenecektir.

  Ayrıca araştırılması gereken kazalar yada sizin bildikleriniz varsa lütfen bildirin

  birgen air kazasını paylaş hem türk şirketi, hemde çok trajik


  _____________________________   
  1554 Mesaj
  1 Ağustos 2012; 3:10:06 

  okudum insan korkuyor cidden  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


  _____________________________
   
  129 Mesaj
  1 Ağustos 2012; 3:20:06   0


  _____________________________  F-16 ile 50.000 Saat
  161. Filo


   
  129 Mesaj
  1 Ağustos 2012; 3:26:27 

  bunlarda arşivimden

  0

  0

  0

  0

  0

  0

  0

  0

  0

  0


  rapor halinde değiller ama görsellik olsun  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lockheed Martin -- 1 Ağustos 2012; 3:28:23 >


  _____________________________  F-16 ile 50.000 Saat
  161. Filo


  334 Mesaj
  1 Ağustos 2012; 3:49:59 

  gerçekten çok zor bir durum.


  _____________________________

  http://forum.donanimhaber.com/m_92446539/f_//tm.htm


  195 Mesaj
  1 Ağustos 2012; 3:51:55 

  Birgen Air'in kazasıda var ses kayıtları falan Türkçe olduğu için ayrı bi etkileniyor insan ..


  _____________________________

  İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.


  2900 Mesaj
  1 Ağustos 2012; 4:00:17 


  quote:

  Orijinalden alıntı: Oetker*

  Birgen Air'in kazasıda var ses kayıtları falan Türkçe olduğu için ayrı bi etkileniyor insan ..

  pm atar misiniz  < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >


  _____________________________


  Breaking Bad|Dexter|HIMYM|The Mentalist|Monk|Supernatural|The Walking Dead|Under The Dome|Family Guy|Fringe|Arrow|Prison Break

  İlk 3 Listem: 1)Breaking Bad 2)Prison Break 3)Dexter

  Uzaklaştırılmış
  Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  1 Ağustos 2012; 4:03:34 

  500 kişilik kazayı Discovery'de izlemiştim. Sarı saçlı bi pilotun artistliği yüzündendi diye hatırlıyorum.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

  Uzaklaştırılmış
  Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  1 Ağustos 2012; 4:13:00 

  quote:

  Oetker*

  pm


  555 Mesaj
  1 Ağustos 2012; 4:15:49 


  quote:

  Orijinalden alıntı: PS3!BF3!

  500 kişilik kazayı Discovery'de izlemiştim. Sarı saçlı bi pilotun artistliği yüzündendi diye hatırlıyorum.

  Bende izlemiştim tam hatırlamıyorum bilen varda link atsın.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


  _____________________________


  Kendi İsteğiyle Uzaklaştırılmış
  30 gün cezanın,
  18 gün 16 sa. 15 dk. kadarı kaldı.
  1 Ağustos 2012; 4:23:44 

  bulunsun


  131 Mesaj
  1 Ağustos 2012; 4:24:46 

  ALLAH ucak kazası vermesin beyler  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


  _____________________________

  195 Mesaj
  1 Ağustos 2012; 4:36:01 

  quote:

  Orijinalden alıntı: korkuadam  pm atar misiniz

  http://imageshack.us/ph...kkazasisonkonuswr4.flv/

  ses kayıtları


  _____________________________

  İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.


   
  0 Mesaj
  1 Ağustos 2012; 8:15:33 

  quote:

  Orijinalden alıntı: Oetker*


  http://imageshack.us/ph...kkazasisonkonuswr4.flv/

  ses kayıtları

  çok çaresiz bir durum gerçekten.


  _____________________________  533 Mesaj
  1 Ağustos 2012; 9:29:34 

  Yurt içinde en güvenli havayolu şirketi hangi firma?  _____________________________  1407 Mesaj
  1 Ağustos 2012; 9:32:00 

  iyi konu


  _____________________________


  Çanakkale 18 Mart Üniversitesi (2014)


  320 Mesaj
  1 Ağustos 2012; 9:39:46 

  En ilginç kaza uçak 30 bin feet civarında seyirdeyken birden uçağın üst tarafı kopuyor uçak üstü açık iniyor ama yolcular nefes alamıyor falanbir süre kötü.. birde basınç ayarını değiştirmeyi unutuyor automatic yerine manuelde kalıyor seyir halindeyken basınç düşüyor mürettebat, herkes bayılıyor uçak gidiyor yakıtı bitip düşüyor


  _____________________________

  Aviation,Piano and Basketball is my life..


  533 Mesaj
  1 Ağustos 2012; 9:41:30 

  quote:

  Orijinalden alıntı: Boeing737

  En ilginç kaza uçak 30 bin feet civarında seyirdeyken birden uçağın üst tarafı kopuyor uçak üstü açık iniyor ama yolcular nefes alamıyor falanbir süre kötü.. birde basınç ayarını değiştirmeyi unutuyor automatic yerine manuelde kalıyor seyir halindeyken basınç düşüyor mürettebat, herkes bayılıyor uçak gidiyor yakıtı bitip düşüyor

  Bu kazayı konuyu açan arakdaş ayrıntılı olarak anlatabilir mi?


  _____________________________  27 Mesaj
  1 Ağustos 2012; 10:14:22 

  Cok ilg cekici bi konu mesajim bulunsun  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


  _____________________________

  HUKUK


  10727 Mesaj
  1 Ağustos 2012; 10:28:27 

  Allah uçak kazası vermesin gerisi olur


  _____________________________


  Asus Z97-A 5 Way İntel Haswell i5 4670K Asus GTX 770 2GB 256Bit DirectX 11.1
  Corsair 450D WD Blue 1TB 7200 Rpm Corsair 2x4Gb Vengeance 1600Mhz CL9 1.5V Asus VN247H 1080p LED 23.6"
  Cooler Master Silent Pro M2 720W 80+ Hyper 212x Creative İnspire 5+1 Sound System
  Samsung Evo 840 120 GB Logitech Gaming G105 Logitech Gaming G300

  Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.

  Uzaklaştırılmış
  Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  1 Ağustos 2012; 10:40:22 

  Bi F-16 savaç gemisine inerkene kıçı çarpıyor tekrar havalanıyor yükseliyor pilot atlıyor uçak denize zuboloplaşıyor. Ama o iniş çok harikaydı o kadar yavaşlamış tı ki kağnı arabası bile geçerdi o uçağı ona şaşırmıştım video yok bulamam şimdi


   
  12 Mesaj
  1 Ağustos 2012; 10:51:04 

  Allah korusun çok kötü bir durum..


  _____________________________


  Uzaklaştırılmış
  Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  1 Ağustos 2012; 11:10:36 

  quote:

  Orijinalden alıntı: conqueror37

  3 mart 1974 tarihi aslında bir devrin battığı bir tarihtir. dünyada önde gelen uçak şirketlerinden mcdonnell douglas, boeing ve lockheed martin şirketleriyle boy ölçüşmeye karar vermiş ve o zamana kadar boeing 747'den sonra üretilen en büyük uçak olan dc-10'u üretmiştir. bu uçak iki pratt&whitley motoru kanatlarda bir general electric motoru kıç tarafında kuyruk kanadının hemen altında bulunan devasa bir uçaktır. en büyük özelliği kısa mesafelere neredeyse 400 kişi taşıyabilmesi ve diğer uçaklara nazaran kalkış sonrası tırmanma sürecini hızla atlatmasıdır. çünkü tırmanma o zamanki uçaklar için risk faktörü taşıyan çoğu hava olayını atlatmakta önemli idi. bu uçak üretime geçtiği zaman sipariş veren ülkeler amerika ve japonyaydı. japonya da bulunan ve adı sadece 11 yıl sonra tek uçağın içine karıştığı en büyük kazayla sarsılacak jal(japanese airlines şirketi) bu uçaklardan almak istemiş ancak yeterli yer ve uçuş ekibi bulundurmadığından alımlarından vazgeçmişti.

  Tam bu sıralarda Türkiye'nin kıbrısa olası bir harekatı gündemde iken ve almanya da çalışan işçilerin ülkeye dönmeleri sorun olmaya başlamışken türk hava yolları bence tarihinin en büyük hatasını yaparak rahmetli Çetin Emeç'in 14 mart 1974 hayat dergisinde yazdığı gibi "daha yolcuların bavullarını uçaktan 2 metre öte de ki terminale taşımaktan acizken" bu devasa uçaklardan 3 tane almaya karar vermiştir. bu kararda Kıbrısa aynı anda 400 asker indirebilme ve almanyadan büyük sayıda yolcu taşıyabilme etkenleri çok önemli idi. bu uçaklar istanbul ankara ve izmir olarak adlandırılmış ve bunlara havayolunun medarı iftarı gibi bakılmıştı. nitekim dc-10 bütün gövdesinde aileron ve hydraulic sistemleri olan (bu sistemler uçağın güvenli seyri için en kritik sistemler) ve karmakarışık bir mühendislik faciasıydı. bu da uçağın herhangi bir yerinde arıza çıktığı anda sonucun ölümcül olmasına neden oluyordu.


  Düşen Uçağın Atatürk Havalimanında çekilmiş olan Orjinal Fotoğrafı (TC-JAV)
  0

  3 mart 1974'te 346 kişiyi o ormanda paramparça eden acı gerçek ise 1972 yılında çok uzaklarda chicago o'hare havalimanından kalkan aynı model bir uçakta gizliydi. bu uçak yarı doluyken kalkmış, havacıların explosive decompression rate dedikleri ve uçak dışında ki basıncın içeride en ufak bir delikte bile uçakta patlayama yol açacak seviyede kargo kapısında meydana gelen bir açılma ile uçuş sistemlerinde arıza yaşamış ve pilot üstün yetenekleriyle uçağı yere indirmeyi başarmıştı. sorun çok basitti. normalde uçakların kargo kapıları içe doğru açılırdı. kapı kapandığında uçağın içindeki basınç kapıyı yerinde tutardı. nitekim mc donell douglas şirketinin convair bölümünde kapıyı imal eden mühendisler kargo bölmesi yükleme sırasında daha rahat kullanılsın diye dışa doğru açılan bir kapı dizayn etmişlerdi. bu kapıya da oldukça karmaşık bir kilit sistemi yerleştirmişlerdi. kilit sistemi dışarıdan oynatılan bir kol sayesinde küçük bir elektrik motoruyla menteşeleri yerine sokuyor ve kapı kilitleniyordu.

  nitekim kapı kilidi hassas olmakla beraber çokta dayanıklı değildi ve zorlanarak kapatıldığında menteşeler oymaları kırıyor ama kapı kokpitte ki uçuş mühendisinin tablosunda kapalı görünüyordu. chicago olayından sonra amerikan ulusal havacılık birimi ve mcdonnell douglas şirketleri 3 tane değişim bildirisi yayınladılar. thy ise herhalde uçakların yeni olmasının bir sorun getirmeyeceğine inanarak bu yepyeni uçaklara sadece 1 bildirinin gereğini eklemişti. o da kapının dışında ingilizce ve türkçe kolun zorlanmaması gerektiğiyle ilgili bir uyarı yazısıydı. nitekim kilidin hatta kapının komple değişmesi gerekiyordu. çünkü kapının hemen üstünde uçağın yukarı ve aşağı hareketini belirleyen hidrolik kablolar vardı.  3 mart 1974 pazar günü istanbul-paris-londra seferini yapacak olan tk981 uçuş sayılı ve tc-jav kodlu thy ankara uçağı istanbuldan az sayıda yolcu ile sorunsuz kalktı ve öğlen saatlerinde parise indi. bu sırada pariste çok yoğun saatler yaşanıyordu. pariste fransa-ingiltere arasında yapılan rugby maçını izleyen ingiliz yolcular boac(british overseas airline company) pilotlarının grevi yüzünden boş uçak bulamıyorlardı. neredeyse boş olan ve kısa zamanda yolcuları londraya götürecek olan thy uçağı ilaç gibi yetişmişti. uçağa o kadar yoğun talep oldu ki 8 koltuk ne büyük şanstır ki boş kalmıştı. uçak yerdeyken pariste inerek hayatı kurtulan yolcuların bavulları indirilip yerine neredeyse 300 yolcunun bavulları konuyordu. yer görevlilerinden olan cezayirli bir kargo taşımacısı uyarıyı ingilizce bilmediği için okumayarak kapı kolunu abanarak kapattı. kapı kokpitte kapalı olarak görünüyordu. halbuki abanmayla içeri de ki demir menteşeler eğrilmiş ve kapı yanlış kapanmıştı.

  335 yolcu ve 11 mürettebat ile güneşli bu pazar günü ankara paris orly havalimanından kalktı. uçak kalkıştan bir kaç dakika sonra yerdeki radarda 7000 metre de önce ikiye ayrıldı bir parçası geride kayboldu diğer parçası ise devam ederek kayboldu.

  daha sonra dinlenilen cvr(cockpit voice recorder) yani kara kutu kayıtlarına göre kalkıştan bir kaç dakika sonra kabinden büyük bir patlama sesi geliyor ve pilotlar 77 saniye boyunca komutlarına cevap vermeyen bu uçağı kontrol etmeye çalışıyorlar ama başarmıyorlardı. kaptan pilot Nejat BERKOZ'un çabaları yetersiz kalıyordu.


  peki ne olmuştu? uçak aynen chicago da ki gibi basınçlı irtifaya ulaştığında yine kapı açılmış ama bu sefer uçağın ağır olmasıyla patlamış, patlamanın etkisiyle 2 adet 3lü koltukta oturan 6 kişi 7000 metre aşağı düşmüş ve asıl enkazın 16 kilometre gerisinde bulunmuş, uçak bundan sonra kapıyla beraber yok olan hidrolik kabloların yokluğunda 7000 metreden saatte neredeyse 820 kilometre bir hızla yere doğru yönelmişti.

  uzun süre kokpitte debelenen kaptan pilot son anda motorlarda ki hızı maksimuma getirip uçağı kanat gerisinde ki kontrollerle düzleştirmeyi başarmış ama bunu yaptığında uçak yere 100 metreden az bir mesafede hızını kesmeden yere doğru dalıştaydı.

  uçak parisin kuzeyinde ki ermenonville ormanının orta yerine saatte 960 kilometre ile çarpmış, tam anlamıyla paramparça olmuş ver enkazdan geriye en korkunç savaşlarda bile görülemeyecek bir manzara çıkmıştı. oraya ilk giden jandarmalar ve gazeteciler kusmamak için kendilerini zor tutmuşlar ve bu olayı hayatları boyunca unutamamışlardı. 346 insan,346 ruh,346 can saçma sapan ticari ve politik kaygıların sonucunda bu ormanda parçalara ayrılarak can vermişlerdi.


  olaydan sonra yapılan spekülasyonlar da aynen olaya sebebiyet veren etkenler kadar saçmaydı. bazı insanlar uçağın düştüğü ermenonville ile ermeni terörünü ilişkilendirmiş ve sabotaj iddialarını desteklemişlerdi. ama sabotaj ihtimali saçma bir ihtimal değildi. nitekim uçaktan bir patlama sesi gelmiş ve infilak eden bir enkazdan bahsedilmişti.

  Bu olaydan sonra dc-10 tipi uçakların kapı bölmeleri tamamen değişti. o güne kadar dünya sivil havacılık tarihinin en büyük kazasının bu kanlı kayıp rekoru 3 sene sonra 27 mart 1977 tarihinde santa cruz de tenerife de bir pan am 747 ve klm 747'nin pistte kafa kafaya çarpışmasıyla 636 gibi korkunç bir sayıyla kırılacaktı.

  DC-10 uçağı 1979 yılında motoru koptuğu için chicago da 289 kişinin hayatına mal olacak ve amerikanın en büyük uçak kazası olarak yer edecekti kendisine. dc-10 uçağı tamamen güvenli bir şekilde nwa ve klm gibi saygın havayollarında kullanılan ve gerekli önlemler alındığı sürece her uçak gibi yolcuları taşıyan bir araç olmuştur.

  THY'ye gelince. bence bu kaza uzun yılların eksikliklerini ve "boyundan büyük işlere kalkışma" sözlerinin bu kurumun suratında tokat gibi patlamasına neden olmuş ve bu tokat şu anda iftihar ettiğimiz,yabancıların hayranlıkla baktığı yepyeni bir filoya sahip medar-ı iftarımız Türk Hava Yollarını bugünlere getirmiştir. nitekim bu kazadan 2 sene sonra isparta da bir boeing 727 uçağı İsparta ana caddesini Antalya hava alanı zanneden ve uçağı ne yazık ki dağa kıran bir yardımcı pilot yüzünden yine 100den fazla cana mal olacaktı.

  bütün bu hikayeden çıkartılacak ders dünyaya hakim olan "the bigger the better" yani ne kadar büyükse o kadar iyidir adlı amerikan düşüncesinin bazen nelere yol açacağını gösteriyor bizlere. o zamana kadar 100den fazla yolcuyu aynı anda taşımayan ve zamanın en büyük 2.uçağından 3 tanesini idare etmeye kalkan bir havayolu,onu zorlayan bir devlet ve arada halan 346 insan ve ailelerinin hikayesi de ayrıca trajiktir. o nedenle bu aralar 1000 kişiye yakın yolcuyu taşımakla övünenen A380nin uzun ve eksiksiz bir denemeden geçirilmesinde fayda var. yoksa biz yine başka bir pazar günü,başka bir ormanda başka bir facia görürüz.
  0

  461 Mesaj
  1 Ağustos 2012; 11:14:36 

  takip bu konu tutar


  _____________________________  1816 Mesaj
  1 Ağustos 2012; 11:17:10 

  buralar değerlenir


  _____________________________  Yanlış bir argûmanın ilacı, daha iyi bir argûmandır. Fikirlerin bastırılması değil.
  Carl Sagan

  Uzaklaştırılmış
  8 gün cezanın,
  23 sa. 24 dk. kadarı kaldı.
  1 Ağustos 2012; 11:24:52 

  NatGeo da kesinlikle kaçırmadığım belgeseldir . Uçak kazası raporları. İnsanın tüylerini ürpertiyor bazı kazalar.

  10 dolarlık bir lamba yüzünden düşen bir uçak vardı.Pistte biri kalkarken biri de inerken çarpışan iki uçak kazası çok feciydi.Yine Ispartada düşen uçağın belgeseliyle hollanda da çakılan uçağın belgeseli de vardı.74teki kazayı da izledim.

  Gece izlemek daha da bir korkutuyor


  230 Mesaj
  1 Ağustos 2012; 11:30:18 

  quote:

  Orijinalden alıntı: Kerasuslu

  NatGeo da kesinlikle kaçırmadığım belgeseldir . Uçak kazası raporları. İnsanın tüylerini ürpertiyor bazı kazalar.

  10 dolarlık bir lamba yüzünden düşen bir uçak vardı.Pistte biri kalkarken biri de inerken çarpışan iki uçak kazası çok feciydi.Yine Ispartada düşen uçağın belgeseliyle hollanda da çakılan uçağın belgeseli de vardı.74teki kazayı da izledim.

  Gece izlemek daha da bir korkutuyor

  İnternette nereden izleriz?


  _____________________________  741 Mesaj
  1 Ağustos 2012; 11:34:02 

  bu ses kayıtları vs. çok korkunç.


  _____________________________

  TÜRKİYEM

  Uzaklaştırılmış
  Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  1 Ağustos 2012; 11:38:44 

  OHA 346 KİŞİ PARAMPARÇA OLMUŞ


  1608 Mesaj
  1 Ağustos 2012; 11:40:25 

  tenerife den başkası yalan

  bikaç bombalanan uçak da var tabi


  _____________________________  594 Mesaj
  1 Ağustos 2012; 12:20:04 

  Oha ya çok kötü


  _____________________________  2417 Mesaj
  1 Ağustos 2012; 12:26:49 
  birde bu var. bunu izledikten sonra artık mecbur kalmadıkça hava yolu kullanmıyorum. bunun nedenini izleyince anlarsınız. aslında sadece 10 kişinin öldüğü bi kaza ama asıl önemli olan kazanın neden olduğu. bunu izlemeden önce en ufak bi tereddütte bile uçakların asla uçurulmadığını sanardım. ancak bazı şeyler ihmal ediliyomuş, hemde komik bahanelerle. daha ilginç olan ise bu kazaya kadar belkide düşünülmeyen bi konu, motoru aynı anda kontrol etmeye çalışan iki farklı bilgisayar sisteminin birbirinin tamamen zıttı hamlelerde bulunmalaya çalışmaları (sistemlerden biri bozuk olduğu için) ancak bu çelişkiyi anlayacak ve ortalıkta yanlış giden bişeyler olduğunu bildirecek bir sistemin olmaması, ki zaten bu kazadan sonra bu uçakları tekrar elden geçirmişler. kazanın nedeni baya karışık ama anlayınca insan bütün güvenini kaybediyo bu şirketlere.


  4127 Mesaj
  1 Ağustos 2012; 12:33:04