Şimdi Ara

İşlemci Blogu Veri Tabanı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
3
Favori
2.353
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu konuda diger konulardaki gibi bulabildigim tüm işlemci bloguyla ilgili sonuçları paylaşacagım.Detaylarına bakmak isterseniz konu linklerinden bakabilirsiniz

800 Rpm Medium TDP

2*800 Rpm Medium TDP

1500 Rpm Medium TDP

2*1500 Rpm Medium TDP

300 Rpm High TDP

2*300 Rpm High TDP

Fansız

Maximum Hava Akımı

THERMALRIGHT VENOMOUSX
    PROLIMATECH MEGASHADOW
    COGAGE ARROW
    NOCTUA NH-D14

Fansız

500 Rpm

800 Rpm

1200 Rpm

1600 Rpm

2100 Rpm

4000 Rpm

Extreme TDP

Hayal Kırıklıgı Ve Mucize Arasındaki Mimarlık [HDT]
    Arkadaşlar önce HDT[Heatpipe Direct Touch] kavramını açıklayım.Açılımındanda anlaşıldıgı gibi ısı borularının cpu yu dogrudan temas etmesi anlamına geliyor.2 çeşit bulunuyor ısı borularında bazıları direk cpu ya temas ediyor ve oradan direk olarak yapraklara dagılıyor ısı bazılarında ise işlemciye dogrudan temas eden tek bir nokta (blok )oluyor ve oradan sıcaklık ısı borularına dagıtılıyor.Bu incelemede deginilmek istenen nokta hdt teknolojisi üstün bir teknoloji olarak gösteriliyor fakat bu uygulamada mümkün olmuyor

HDT Tabanlı Sogutucular

Xigmatek Thor’s Hammer
    Coolink Corator
    Tuniq Extreme
    Aerocool DCC-C1200
    Titan Fenrir
    3R Boss 2
    Xigmatek Balder
    Xigmatek S1284
    Cooler Master Hyper 212 plus

IHS Tabanlı Sogutucular

Noctua NH-D14
    Zerotherm FZ120
    Thermolab Baram
    Zalman Flex
    Corsair H50
    CooliT ECO A.L.C.

HardCore HDT Testing Sonuçları

Genel Sonuçlar

Fansız

2*500 Rpm

800 Rpm

2*800 Rpm

1200 Rpm

2*1200 Rpm

1600 Rpm

2*1600 Rpm

2100 Rpm

2*2100 Rpm

4000 Rpm

2*4000 Rpm

Extreme TDP/CFM

Öz olarak HDT pişmanlıktır

İkiz Kuleler Çarpışıyor

Fansız

2*500 Rpm

800 Rpm

1200 Rpm

1600 Rpm

2100 Rpm

4000 Rpm

2*4000 Rpm

Extreme TDP

Genel

Bonus I

Z600 vs. NH-D14

Fansız

Düşük Devir

Bonus II

TRUE COPPER vs. NH-D14

İki yeni Kardeş- Prolimatech SuperMega Armageddon

Fansız

800 1200 Rpm

1700 3000 Rpm

3000 600 Rpm

CORSAIR H70 Ve A70

ZEROTHERM ZT-10D PREMIUM THERMALTAKE FRIO

Thermaltake Frio Advanced Ve Xlince M612Pro

Noctua NH-C14 , ArcTic Cooling Freezer 13,Thermolab Trinity

[simage][/simage]

[simage][/simage]

[simage][/simage]

[simage][/simage]

[simage][/simage]

[simage][/simage]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OneTreeHill -- 31 Temmuz 2012; 20:38:10 >

•  İşlemci Blogu Veri Tabanı

Oda sıcaklığı 28 ° C

5 V fan gerilimi ------ 7 V fan gerilimi ------- ------------12 V fan gerilimi ------

İşlemci Blogu Veri Tabanı  İşlemci Blogu Veri Tabanı  İşlemci Blogu Veri Tabanı

Ses Seviyesi

İşlemci Blogu Veri Tabanı İşlemci Blogu Veri Tabanı İşlemci Blogu Veri Tabanı

[simage][/simage]

[simage][/simage]

[simage][/simage]

[simage][/simage]

[simage][/simage]

[simage][/simage]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OneTreeHill -- 31 Temmuz 2012; 22:28:34 >

• ARCTIC Freezer Extreme Rev. 2 CPU Cooler Review Ve Genel Tüm Vortez İncelemesi Sonuçları

Stok Hız Grup Olarak ------------------ Stock Hız Sıralama Olarak
     İşlemci Blogu Veri Tabanı İşlemci Blogu Veri Tabanı

OC li Hız Grup Olarak ------------------- Ocli Hız Sıralama Olarak
     İşlemci Blogu Veri Tabanı İşlemci Blogu Veri Tabanı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OneTreeHill -- 2 Eylül 2012; 22:06:39 >

• Deepcool Assassin: Coldblooded Killer of Heat

İşlemci Blogu Veri Tabanı İşlemci Blogu Veri Tabanı İşlemci Blogu Veri Tabanı[simage]http://www.xbitlabs.com/images/coolers/deepcool-assassin/zchart_diagr_big.png İşlemci Blogu Veri Tabanı İşlemci Blogu Veri Tabanı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OneTreeHill -- 2 Ağustos 2012; 16:54:47 >

• Son derece detaylı bir konu olmuş. Elinize sağlık.

O kadar soğutucu var. Sıvı soğutmalar hariç, en küçük hacimle en yüksek performansı veren yalnızca birkaç soğutucu var. Mesela, tek blok olmasına rağmen, çift kule tasarımlara kafa tutan soğutucu sayısı çok az. Thermalright Venemous-X, Cougage, Ultra 120 ve Titan Fenrir, bunlardan birkaçı sanırım. Çift kule soğutucularla Prolimatech Genesis gibi çok yer kaplayan ve Silentmaxx Bigblock gibi de neredeyse anakart kadar büyük olan soğutucular benim gözümde yalnızca FAIL. Ne kadar performanslı olurlarsa olsunlar. Mesela performans lideri olarak gösterilen D14 ile Venomous-X arasında yalnızca 2˚C varken, 2˚C için iki katı büyülükte ve iki katı fiyata satılan bir soğutucuyu almak ne kadar mantıklı?

@£mre:
    Peki bu kriterlere göre en iyi soğutucular sizce hangileri?

• quote:

Orijinalden alıntı: bocekgrafik

Son derece detaylı bir konu olmuş. Elinize sağlık.

O kadar soğutucu var. Sıvı soğutmalar hariç, en küçük hacimle en yüksek performansı veren yalnızca birkaç soğutucu var. Mesela, tek blok olmasına rağmen, çift kule tasarımlara kafa tutan soğutucu sayısı çok az. Thermalright Venemous-X, Cougage, Ultra 120 ve Titan Fenrir, bunlardan birkaçı sanırım. Çift kule soğutucularla Prolimatech Genesis gibi çok yer kaplayan ve Silentmaxx Bigblock gibi de neredeyse anakart kadar büyük olan soğutucular benim gözümde yalnızca FAIL. Ne kadar performanslı olurlarsa olsunlar. Mesela performans lideri olarak gösterilen D14 ile Venomous-X arasında yalnızca 2˚C varken, 2˚C için iki katı büyülükte ve iki katı fiyata satılan bir soğutucuyu almak ne kadar mantıklı?

@£mre:
    Peki bu kriterlere göre en iyi soğutucular sizce hangileri?

İşlemci blok tasarımında bizim görmedigimiz faktörlerde rol oynuyor gibi geliyor bana.Şimdi düşününce iyi blogun artılarını belirleyen başlıca faktörler mesala tabanın nasıl oldugu hdt mi yani ısı boruları direk cpu ya mı temas ediyor?Normalde bu şekilde daha başarılı olması gerekirken testler tam tersini söylüyor.Zaten piyasadaki iyi sonuçları alan blokların hemen hepsi hdt degil ıhs tabanlı bloklar.Diger seçenk ısı boruları.Mantıken ısı boruları fazla olunca ısıyı daha fazla noktaya dagattıgından o ısıyı fanla uzaklaştırmak daha kolay olacaktır.Ama üstte resimlerini ekledim Deepcool Assassi mesela 8 tane ısı borusu var ama 4 ısı borusu alan sogutucuyla aynı degerleri almış.Kullanılan malzemeler ve bunların iletkenlik oranıda önemli fakat başka bilmedigimiz en azından benim anlamlandıramadıgım şeyler var.

Açıkcası ben bu sonuçlara kendim test etmedikten sonra pek güvenmiyorum ama lab501 in sonuçları bana tarafsız gelmiştir biraz homemade olmasından dolayı. Sen de görüyorsun forumda bir sürü insan var su ve hava sogutmada ortam sıcaklıgından aşşagı degerler aldıgını idda eden.Özellikle kışın çogalıyor bu tayfa iyice.

En iyi sogutucular belli aslında ama eskiden yeniye dogru sıralayacak olursam.Megahalems,True Copper,Venemous,Noctua D14,Silver Arrow SBE,Phanteks ph-tc14pe,Alptenfhön K2

Benim için sessizlik çok önemli oldugundan dolayı Thermaltake ve Corsair ürünlerini tercih etmem.Ama çok iyi bir blok yaparlarsa başka fanla kullanabilirim.Tabi fan en önemli etken bu işte.

Velhasıl kelam millet yadırgasada hazır su sogutma setleri çıktı ne işi var bu koca şeylerin hala kasalarda diye , benim dışardan o heybeti görmek ve ugraşmam hoşuma gidiyor.Geçen phanteks siparişini geçtim bakalım bekliyorum gelsin detaylı bir inceleme yapacagım.Bu sogutucudan sonra geçecegim en düşük sogutucu Xspc rasa rx360 gibi kitler olur.Baklım ilerde bütçeyi ayarlayabilirsen full su sogutma özel planlarm var.

Ama haklısın yani Venemous la d14 aynı sonucu alırken gidip 30 40$ daha fazla ödemek mantıklı bir iş degil

Büyük demişken

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OneTreeHill -- 6 Ağustos 2012; 1:15:04 >

• Konu aşşagı yukarı bitme haline gelip en güncel halini almıştır.Piyasada ki tüm iyi ürünlerin hepsi var listede.Krallrı söyle gerekirse Phanteks PH-TC14PE > Silver Arrow > NOCTUA NH-D14 = Alpafhön K2> Prolimatech Genesis

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OneTreeHill -- 6 Ağustos 2012; 3:45:08 >
  • Aklımdan tek kule Thermalright Venomous X veya Ultra 120 dışında soğutucu geçmiyor ama yenileri yok malesef. F/P olarakta mükemmel ürünler.
    Şu an satışı devam eden soğutucular arasında bunların muadili performans veren başka bir soğutucu var mı? Varsa hangisi?

Konuyu da canlandırmış olalım bu arada.
  • 2. el düşünürseniz Thermalright Venomous-X

http://forum.donanimhaber.com/m_67685784/tm.htm
  • Teşekkürler. Az önce bakmıştım ona.
    Bunun muadili olan sıfır bi soğutucu bulamazsam buna yöneleceğim artık. O sebeple öncelikle sıfırı var mı diye bir bakayım dedim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bocekgrafik

Teşekkürler. Az önce bakmıştım ona.
    Bunun muadili olan sıfır bi soğutucu bulamazsam buna yöneleceğim artık. O sebeple öncelikle sıfırı var mı diye bir bakayım dedim.

Macho olabilir abi.Onu inceledim ben geçen her şey tamam ama yayınlamaya üşeniyorum incelemeyi ,1-2 güne yayınlarım ama.

Karşılaştırma açısından

Phanteks PH-TC14PE 4.5 Ghz 1.26V Sensor Test

Thermalright Macho 4.5 Ghz 1.26V Sensor Test

Venomous da alınabilinir ama fazla geldi bana o fiyat için.Gerçi demir parçasının ikinci eli olmaz tabanında teması engelliyecek çizik veya heatpipe lerde sorun olmadıktan sonra ama 80 filan olursa alınır bence fansız vs.

Bende Megahalems Rev.C alacam vitrinde süs niyetine durusun efsane

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OneTreeHill -- 8 Kasım 2012; 14:55:28 >

• Hatta paylaşmadıgım 5 ghz sonuçlarınıda paylaşıyım.Isınsın diye voltajı köykledim yoksa 1.42 de gider işlemci.

Phanteks PH-TC14PE 5 Ghz 1.47V Sensor Test

Thermalright Macho 4.5 Ghz 1.47V Sensor Test

Ama şunu anladım abi ürünleri inceledikçe her incelemede biraz yanlılık var, yada adamların günahına girmiyim incemelerde yöntemleri degişiyor ya da ortam sıcaklıgı degişiyor ondan fark ediyor.Çünkü vortez HR02 yi incelemiş ve benim phanteks yok orada ama phantek alayına gider.Veno var onunla arasında 7 derece fark var hr02 nin.Kaldıki phanteksle veno nun arasında 2 3 derece fark yoktur belki ama adamların incelemeye göre söylersek 8 9 derece fark var.Bir ihtimal macun faktörüde var çünkü kutu içinden çıkan macunlar kullanılıyor incelemelerde ama benim testlerde hepsi mx4

Kaldı ki bu fark benim inclemede 5 ghz de dahi 4 dereceyi geçmiyor.

Önümüzdeki haftalarda venaomus x da incelerim tablolaya eklerim benim h100 konusundaki.Epey blok geçecek elime çeşitlilik açısında iyi olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OneTreeHill -- 8 Kasım 2012; 15:27:21 >

• http://www.vortez.net/articles_pages/thermalright_hr_02_cpu_cooler_review,9.html

Üst modeli Nikel HR-02 testini yaptıkları için Macho ya gerek görmemişler.
    Linkteki test Eylül 2010 tarihli ve son çıkan soğutucular yok.
    Aslında ikiz kulelerin mutlaka fark yaratması lazım, bu kadar insan parasını çar çur ediyormuş gibi bir fikir oluşmasın.
  • Dogru bak ben tipinden direk macho dedim ona hiç tabanına ve incelemenin tarihine bakmamışım oradan fark olabilir.
  • @OneTreeHill:
    Madem eline çok sayıda soğutucu geçecek. Venomous X için güncel soket yapılarına göre aparatta bulma imkânın olur mu? Eğer olursa hiç düşünmeden yine onu alırım. Ultra 120 de olabilir ama önceliğim Venomous X.

Thermalright, neden performansıyla kendini kanıtlamış olan bu iki soğutucunun üretimini durdurda acaba, cidden merak ediyorum. Bu iki soğutucunun yerine neyi çıkardı acaba?

Şimdi Macho'ya baktım ama 2011 aparatı olmadığı için bulabilirsek Thermalright True Chopper, o olmazsa Akasa Venom Voodoo'ya doğru gidiyorum sanırım. Bu soğutucuyla ilgili veri yok sanırım konuda ama performansı gayet iyi baktığım kadarıyla. Ya da bütçeyi artırıp direk H100i'ye zıplıcam.

@Iron Mask:
    Bir de HR-02, Macho'nun üst modeli mi, alt modeli mi onu anlamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bocekgrafik -- 9 Kasım 2012; 10:41:06 >

• Aman abi Akasa filan bozar bizim gibi adamı,ne öyle sarı sarı para verseler kasamam sokmamHele o viper denen fanı hiç hesaba katmıyorum.

Veno zaten abi 2011 hariç tüm güncel soketleri destekliyor ,diger türlüde aparatla halledilir.

http://www.frozencpu.com/products/13264/cpu-tri-83/Thermalright_Venomous_BTK_Bolt-Thru-Kit_Sockets_LGA_775_1155_1156_1366_Ultra_120_Series_HR-01_True_Spirit_.html
    http://www.frozencpu.com/products/14586/cpu-tri-85/Thermalright_LGA_2011_Mounting_Screw_Set_Archon_Silver_Arrow_HR-02_Venomous_X.html

Genelde böyle abi sürekli revizyona gidiyorlar sogutucuda,artık tek blokta kral Archon SB-E X2 heralde thermalright ın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OneTreeHill -- 9 Kasım 2012; 10:54:37 >

• @bocekgrafik

Macho sonradan çıkan alt modeli ve fiyatı da zaten daha düşük.
    Ancak HR-02 ile arasında büyük performans farkı yok.
    HR-02 Macho nun Fireball Bilgisayar da aşağıdaki aparatlarını bulabilirsin :

Sadece Asus s1155 kartlar için Mounting Plate
    (Asus hariç diğer marka s1155 kart kullananların bunu alması gerekmiyor)
    http://www.firebal.net/asp/show_stock.asp?product=100700528

Bütün s2011 model kartlar için Mounting Plate
    http://www.firebal.net/asp/show_stock.asp?product=100700551

Venomous-X in Thermalright ca üretimi durdurulmadı biliyorum.
    Ama şimdi sitesine baktım güncel modeller arasında görünmüyor.
    Belki yerine daha güncel bir tasarım çıkarmayı düşünüyor olabilirler.
    Yoksa yurtdışında da çok satan ve beğenilen bir model.

True Copper bende vardı.Geçen ay forumdan İzmirli bir arkadaşa sattım.
    OC değerleri müthişti gerçekten.
    Yurtdışından getirtme imkanı varsa, OneTreeHill arkadaşın dediği gibi monoblok tasarımda Archon SB-E X2 lider.
    Ve uzun bir süre bu liderliği bırakacağını düşünmüyorum.
    Onu getirtebilirsen uzun süre soğutucu derdin olmaz.

Official Page :
    http://www.thermalright.com/html/products/cpu_cooler/archon_sb-e_x2.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Iron Mask -- 9 Kasım 2012; 13:51:53 >

• Bilgilendirmeler için teşekkürler.
  • mükemmel bir veritabanı olmuş tebrik ve teşekkür ederim. Mürsel aga link için tesekkurler vallaha sen olmasan bu konudan haberımız olmayacaktı
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.