Şimdi Ara

Kredi kullananlar hayat sigortası paralarını geri alabilirler (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
84
Cevap
11
Favori
82.530
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bu kararla ılgılı bız de alabılmemiz ıcın dava mı acmamız lazım ???
    duzeltme:kaymakamlık yeterlı oluyormus

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi doktorbursa -- 24 Ağustos 2012; 13:51:38 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: doktorbursa

bu kararla ılgılı bız de alabılmemiz ıcın dava mı acmamız lazım ???
    duzeltme:kaymakamlık yeterlı oluyormus

Hazırlanmakta olan ve yılbaşından itibaren yürürlüğe girmesi düşünülen yeni Tüketici Hakları Kanunu tasarısında "sözde" bu ücretlerin kaldırılması öngörülüyor. Ama bankalar şimdiden lobi çalışmalarına başladılar ve kalksa bile birkaç ücret ancak kalkar. Üstelik geri dönük de işlemez diye düşünüyorum. O nedenle 15 dakikalık bir zaman ayırarak geriye dönük taleplerinizi iletmenizde fayda var bence.
  • televızyonda 10 yıllık gerıye donuk alabılırsınız dıyordu ben sahsen pazartesı dılekcemı yazıyorum.
  • merhaba

öncelikle başlık "kredi kullanıp erken kapatanlar" olursa çok daha faydalı olacaktır.

ikinci husus krediyeniden yapılandırma ile ilgili detayları bulabileceğiniz bir başlığımız var. kredisini yeniden yapılandıranlar mutlaka okumalı:

http://resim.donanimhaber.com/m_35126916/tm.htm

üçüncü husus, yeni kredi kullanacaklar hayat sigortası yaptıracaklarsa 1 yıllık değil, kredi süresinin tamamını kapsayan sigorta yaptırsınlar.
    6 yıllık konut kredimin ilk yılında hayat sigortası yaptırdım. 1 yıl için 550 tl aldılar.
    1 yıl sonra kalan 5 yıl için hayat sigortası yaptırdım 430 tl aldılar.
    bu 430 tl yide 5 takside böldürdüm. her yıl 86 tl olarak kredi kartımdan çekiliyor.
    yazım hatası ya da hesap hatası yoktur. gittim başka bir sigortacıya danıştım. hesap doğru dedi.
    bu da finansbankın bana güzel bir kazığıdır.

sigorta yaptırmadan önce her türk vatandaşı gibi "ne gerek var" diyerek sigorta yaptırmayı düşünmüyordum.
    konut kredisi çektikten sonra vefat eden genç bir arkadaşın borçlarının ailesine kaldığına şahit olduktan sonra oluşan şahsi kanaatim ve tavsiyem:
    büyük kredilerde hayat sigortası mutlaka ama mutlaka yaptırılmalıdır.

• BANKALARDAN KREDİ ÇEKİP ÖDEDİĞİ MASRAFLARI GERİ ALMAK İSTEYENLERE DİLEKÇE ÖRNEKLERİ:

1. BANKAYA VERİLEN DİLEKÇE

................................ Bankası ........................... ili ................................. şube müdürlüğüne
    Konu: Kredi masrafları iadesi.
    Bankanızın ......... numaralı kredi müşterisiyim. Her kredi işleminde bankanıza, anılan krediye
    ait kredi masrafını ödemekteyim. Ancak, çeşitli mahkemeler ve Yargıtay kararlarıyla “Kredi
    masraflarının haksız şart niteliğinde ve tüketicilerden tahsilinin haksız olduğu sabitlenmiştir.”
    Bu çerçevede;
    1- Şimdiye kadar bankanıza yaptığım tüm kredi masrafları ödentilerinin on yıl geriye dönük
    dökümünün bir listesinin verilmesini,
    2- On yıl geriye dönük olarak kesilen masraf ücretlerinin toplamının yasal faizi ile tarafıma
    iadesini,
    Aksi taktirde alacağımın faiziyle birlikte tahsili için her türlü mahkeme masrafları ve
    avukatlık ücretlerini bankanızdan tahsil etmek üzere yasal yollara başvuracağımı bildiririm.

Saygılarımla,
    ..../...../2012
    Ad, soyad, Adres: İMZA

2. HAKEM HEYETİ DİLEKÇESİ

T.C. ............................. KAYMAKAMLIĞI (Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı’na)
    Şikayet Eden :
    Adres :
    E- Posta&Telefon :
    Şikâyet edilen :
    Adresi :
    Şikayetin parasal değeri :
    Şikayetin tarihi :
    Şikayetin konusu : Dosya masrafı adı altında alınan .................. -
    TL’nin iadesi talebimdir.. (4077/6-10. maddeleri)
    Açıklamalar:
    1-) .................. Bankası, ...................... şubesinden ............................ tarihinde
    ............................ adı altında ................... Türk Lirası kredi aldım.
    2-) Banka ile kredi sözleşmesi imzaladım. Bu sözleşmenin örneği
    bana verilmediği gibi önceden hazırlanmış matbu sözleşme olduğu için
    sözleşmenin içeriğine müdahale hakkı verilmemiştir. (4077/6. Madde )
    3-) Sözleşme akdedilirken bir taraf aleyhine olacak maddenin
    bağlayıcılığı yoktur. (4077/6. Madde)
    4-) Kredi sözleşmesinde dosya masrafı ve kesintilere taraf olan tüketiciyi
    bilgilendirmek zorunludur. Bu bağlamda tüketici dosya masrafı işlemine bağlı
    olarak rıza ve onayını sözleşme içinde kaim bulunan madde karşısına kendi
    yazısıyla tarih ve imza koyması halinde sözleşme bağlayıcıdır.
    Aksi bir durum satıcının/kredi verenin ispat yükü yasal hüküm gereğidir
    (4077/6. Madde).
    5-) 4077 Sayılı kanunun 10. maddesine göre; “Tüketici krediyi, bir mal veya
    hizmet edinmek amacıyla nakit olarak alır. Kredi sözleşmesinin yazılı yapılması
    ve bir nüshasının tüketiciye verilmesi zorunludur. Sözleşmede öngörülen kredi
    şartları tüketici aleyhine değiştirilemez.
    Sözleşmede;
    a) Tüketici kredisi tutarı,
    b) Faiz ve diğer unsurlarla toplam borç tutarı,
    c) Yıllık faiz oranı,
    d) Ödeme tarihleri, anapara, faiz, fon ve diğer masrafların
    ayrı ayrı belirtildiği ödeme planı,
    e) İstenecek teminatlar,
    f) Akdi faizin yüzde otuzunu geçmeyecek faizi oranı,
    g) Borçlunun temerrüde düşmesinin hukuki sonuçları,
    h) Kredinin vadesinden önce kapatılmasına ilişkin şartlar,
    Dolayısıyla benden dosya masrafı adı altında hukuksuz alınan
    ..................... TL’nin iade edilmesi gerekir.
    6-) Bu şikâyet 4077 Sayılı Kanunun ilgili 22/5. Maddesi hükmü gereğince
    hakem heyeti yetkisindedir.
    7-) İşbu şikâyet ikâmesinde Hakem Heyetine başvurmak zarureti doğmuştur.
    Hukuki sebepler : 4077 Sayılı Kanun.
    Hukuki deliller : Sözleşme, ödeme belgesi, ihtarname,
    posta gönderi ekleri, bilirkişi incelemesi.
    İstem sonucu : Yukarıda arz ve izah edilen nedenlerle;
    haksız ve hukuksuz olarak alınmış bulunan ............................ TL’nin
    tarafıma iadesine karar verilmesini saygıyla talep ederim.

Şikâyet eden (Ad, soyad ve imza)

• Ufak bir ilçede yaşayan babam da eveli gün HALKBANK'a gidip eskiden çektiği 2 krediye ait dosya masrafı dekontlarını istemiş. Bankadaki kız babama ne dese iyi: "Amca dekontları vereyim vermesine de... Boşa uğraşma. Bugüne kadar hiç kimse dosya masrafını geri alamadı!"

Ne yüzsüz insanlar var yahu!

Ankara'da millet çatır çatır dosya masraflarını, yeniden yapılandırma ücretlerini ve arta kalan sigorta ücretlerini geri alıyor! Bankacının yaptığı da "Ne kurtarsak kâr!" mantığı... Yalancılar...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ulaş-ım

Ufak bir ilçede yaşayan babam da eveli gün HALKBANK'a gidip eskiden çektiği 2 krediye ait dosya masrafı dekontlarını istemiş. Bankadaki kız babama ne dese iyi: "Amca dekontları vereyim vermesine de... Boşa uğraşma. Bugüne kadar hiç kimse dosya masrafını geri alamadı!"

Ne yüzsüz insanlar var yahu!

Ankara'da millet çatır çatır dosya masraflarını, yeniden yapılandırma ücretlerini ve arta kalan sigorta ücretlerini geri alıyor! Bankacının yaptığı da "Ne kurtarsak kâr!" mantığı... Yalancılar...

bahsettiğiniz kişilerin nasıl aldıklarına dair ayrıntılı bilgi paylaşır mısınız?

• Merhaba bugün bir arkadaşda bu sorundan bahsetti.

Konu şöyle; Yapı kredi de 5-6 yıllık işbankasında ise 20 aylık yaşam sigortası olayı var ve hiç ödenmemiş.
    Kredi alırken dikkat etmemiş kendisini yaşam sigortalı yapmışlar ve o günden bugüne hiç ilgilenmemiş.
    Birgün aklına gelip yapı krediye uğruyor bankadaki görevli 400 tl verin o hesabı kapalım diyor.
    Şimdi birde işbankasıda bunu derseki, deme hakları varmı.

Bu işten arkadaşımız nasıl kurtulur, o primleri ödemek zorundamı.
    O istedikleri parayı vermek zorundamı, o parayı vermeden bu işten kurtulamaz mı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: unsal07

@rasmus61, TheMidnight, kadirekinci

Rica ederim ve yorumlarınız için ayrıca teşekkür ederim.

@eranyumm, logsima

Krediyi erken kapatma imkanınız olduğu zamanlar siz de faydalanabilirsiniz. Şu anda öyle bir durumunuz olmasa bile, aklınızda bulunsun. İleride belki işinize yarayabilir. Bankalar bizi zaten yeterince söğüşlüyorlar. Biz de ne kadarını geri alabilirsek kârdır.

merhaba, bu konunun üzerinden zaman geçti ama halen güncel aslında. benim taksitlerin erken bitmesi durumu olunca bir bakayım dedim. yalnız ilk mesajda mesela hayat sigortası yıllık yapılır denilmiş. 25 aylık ödemeniz varsa 36 aylık sigorta yapılır vs.. yazılmış. ama kendi sigorta poliçemi buldum , borcum 6 yıl, sigorta da tam 6 yıla göre düzenlenmiş. 1 eylül 2010 - 1 eylül 2016 gibi. bir tek bende mi böyle bu durum?

• quote:

Orijinalden alıntı: eranyumm

quote:

Orijinalden alıntı: unsal07

@rasmus61, TheMidnight, kadirekinci

Rica ederim ve yorumlarınız için ayrıca teşekkür ederim.

@eranyumm, logsima

Krediyi erken kapatma imkanınız olduğu zamanlar siz de faydalanabilirsiniz. Şu anda öyle bir durumunuz olmasa bile, aklınızda bulunsun. İleride belki işinize yarayabilir. Bankalar bizi zaten yeterince söğüşlüyorlar. Biz de ne kadarını geri alabilirsek kârdır.

merhaba, bu konunun üzerinden zaman geçti ama halen güncel aslında. benim taksitlerin erken bitmesi durumu olunca bir bakayım dedim. yalnız ilk mesajda mesela hayat sigortası yıllık yapılır denilmiş. 25 aylık ödemeniz varsa 36 aylık sigorta yapılır vs.. yazılmış. ama kendi sigorta poliçemi buldum , borcum 6 yıl, sigorta da tam 6 yıla göre düzenlenmiş. 1 eylül 2010 - 1 eylül 2016 gibi. bir tek bende mi böyle bu durum?

İlk mesajdaki alıntıda okuduğunuza göre bunun sabit bir prosedür olduğu aşikar. Yani erken kapatma halinde iadenizi alabilirsiniz (yasal anlamda). Bunu bankanızla (mümkünse linkteki haberle birlikte) görüşmekte fayda var...

• Arkadaşlar bir bankacı olarak sizlere şunu tavsiye edebilirim;
    1.) kredi hayat sigortası bankalar yapmak istesede opsiyoneldir ama kesinlikle yaptırmanızı tavsiye ederim neticede cebinizden çıkacak buyuk bir mebla değil..
    Neden peki? ; dünyanın her halini düşünmek gerekir.. bir müşteri 50bin kredi çekip 3ay sonra vefat etti ve sadece 200tlden kaçtığı için o para faiziyle birlikte mirasçılarına hediye kaldı...
    Mutlaka yapmanız gereken ise kredi erken kapatmalarda kalan sure için iade istemek 30-40 tl bile olsa alabilirsiniz para paradır.. Tavsiyem bunun bilinciyle hareket etmeniz yönündedir, sigorta her anlamda bir koruyucu plan olarak düşünülmelidir. Tercih sizlerin..
  • quote:

Orijinalden alıntı: itsmyturn

Arkadaşlar bir bankacı olarak sizlere şunu tavsiye edebilirim;
    1.) kredi hayat sigortası bankalar yapmak istesede opsiyoneldir ama kesinlikle yaptırmanızı tavsiye ederim neticede cebinizden çıkacak buyuk bir mebla değil..
    Neden peki? ; dünyanın her halini düşünmek gerekir.. bir müşteri 50bin kredi çekip 3ay sonra vefat etti ve sadece 200tlden kaçtığı için o para faiziyle birlikte mirasçılarına hediye kaldı...
    Mutlaka yapmanız gereken ise kredi erken kapatmalarda kalan sure için iade istemek 30-40 tl bile olsa alabilirsiniz para paradır.. Tavsiyem bunun bilinciyle hareket etmeniz yönündedir, sigorta her anlamda bir koruyucu plan olarak düşünülmelidir. Tercih sizlerin..

benim hayat sigortası 72 aylık, yaklaşık 18 ay kadar erken kapatma durumu var, 72'nin dörtte biri oluyor. 300 lira ödemişim sigorta için, 75 lira civarında mı iade alabilirim acaba?

• Ben 48 ay vade ile çekmiştim. Her yıl son ayda sigortayı alıyorlar. Sanırım bir sonraki yılın sigortasını almış oluyorlar. Son taksiti beklesem eminim hayat sigortasını kesecekler. 3 taksit kaldı. Dün gittim erken kapatma cezasını sordum. "Bizde ceza yok" dediler. Erken kapatacağım. Yarın. Hatta erken kapatacağım için 25 lirada karım olacak
  • eranyumm kullanıcısına yanıt
    Borcunuz 6 yıl olduğu için sigortalarda yıllık yapıldığı için siz borcunuzun tamamını zamanında ödemeniz durumunda geri iade alamazsınız.. Ama diyelim borcunuz 66 aylık olsaydı.. Size yine 6 yıllık yani 72 aylık sigorta yapacaklardı. Bu durumda borcunuzu 66. ayda tamamladıktan sonra kalan 6 ay için sigorta iadesi alabilirsiniz..

Eğer borcunuzu 6 yıldan önce kapatırsanız bu sefer de kalan süre için sigorta iadesi alabilme hakkınız var..
  • Mayısta kredi bitecek (inşallah) ama sigortalar ( kendi isteğim ile yaptırıyorum) şubatta yenileniyor. Ya şubat poliçeletini 3 aylık kestireceğim, yada 9 aylık iade isteyeceğim mayısta

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Konu hortlatılmış olacak ama sigorta olayı ile ilgili bir sorunum var.
    Ocak 2013'de 36 vadeyle çektiğim kredinin sigortasını 1 yıl yaptırmıştım. Geçen pazartesi telefonuma sigortamın yenilendiği ile ilgili mesaj geldi. Tüketici kredisinde sigorta zorunlu mudur? Benim onayım dışında yapılan yenileme ile ilgili herhangibir yasal yükümlülük altına giriyor muyum? (Örneğin ödemesini yapma zorunluluğu gibi...) Bankanın bir şekilde bunu benden tahsil etmesi durumunda bunu iade almak için ne yapmam gerekir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: benign2004

Konu hortlatılmış olacak ama sigorta olayı ile ilgili bir sorunum var.
    Ocak 2013'de 36 vadeyle çektiğim kredinin sigortasını 1 yıl yaptırmıştım. Geçen pazartesi telefonuma sigortamın yenilendiği ile ilgili mesaj geldi. Tüketici kredisinde sigorta zorunlu mudur? Benim onayım dışında yapılan yenileme ile ilgili herhangibir yasal yükümlülük altına giriyor muyum? (Örneğin ödemesini yapma zorunluluğu gibi...) Bankanın bir şekilde bunu benden tahsil etmesi durumunda bunu iade almak için ne yapmam gerekir?

Arayıp iptal ettireceksiniz, o sigorta yenileme olayı kredi kapanınca da devam ediyor, eşimde olmustu kredi kapanmıs hala yeniliyorlardı :D
  • güzel bilgi ben komple geri alıyoruz sandım :)

zaten adamlar dosya masrafı kesmıslerdei 117tl bende 2 katı olarak geri aldım avukatımla
  • Çok meblağ degil ama ben bu sigortayı ödemek istemiyorum bu ay yine yenilemişler son ödeme tarihini geçirdim yalnız bu ayın 27 sinde kredi ödemem var krediyi ödüyorum ama ödedigim kredi tutarından ilk önce sigorta tutarı kesiliyor kalan tutarı kredi ödemesi yapıyorlar yani böylece kredim eksik ödenmiş oluyor.

Kredi için yatırdıgım para ilk önce hesabıma yatıyor oradan kerdim ödeniyor çakallar böyle yol bulmuşlar geçen gün mesaj geldi ödenmemiş sigorta poliçeniz bulunmaktadır ödenmeyen poliçe tutarınız hesabınızdan tahsil edilecektir diyor ama hesabımda para yok krediyi ödemeye gittigimde yatıracagım para hesabıma geçip oradan kredim ödenecegi için yine ilk önce sigorta ödemesi gerçekleşecek yine kredim eksik yatırılmış olacak.

Bu durumda ne yapmalıyım?
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.