Şimdi Ara

C/C++/C# Sorularınız Buraya. . .(GÜNCEL) (73. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.174
Cevap
118
Favori
165.491
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7172737475
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar birazdan bilgisayar proglamlama sınav sorularından bulamadıklarımı buraya yazıcam yardımcı olursanız sevinirim 3 saat sonra sınava giricem tek kaldığım ders yardımlarınız bekliyorum.
  • Merhabalar ;

Arkadaşlar öncelikle kolay gelsin bir projemde yardımcı olabileceğinizi düşündüm. projem şöyle SQL de tanımlı oluşturulmuş bir veritabanım var c# da datagridview yardımı ile tablomu görebiliyorum ancak benden istenen o tablodaki verileri seçtiğimde ayrı bir nesneye atıcak ve o nesnede kayıtlı kalacak(Textbox,listbox olur farketmez) satırı sadece bir kez aktarıcak yani 2 tıklamayla aynı veriyi aktarmıcak.ancak en önemli konu ben projeyi çalıştırdığımda nesnede kayıtlı olan veriler datagridview ekranında seçili veya rengi değişik yani işaretlenmiş olarak gözükecek.
  • merhaba..

ekteki resimde bulunan ızgara resminin cpp dosyasini yazamadım bi yardımcı olur musunuz ? bunları opengl ile yazıyoruz..

izgara.h=

#ifndef Izgara_h
    #define Izgara_h
    #include "Sekil.h"
    class Izgara:public Sekil
    {
    public:
    Izgara();
    Izgara(int cizgiSayisi,int cizgiArasiMesafe);
    void ciz();
    int cizgilerArasiMesafe;
    int cizgiSayisi;
    };

#endif

sekil.h ise şöyle=

#ifndef Sekil_h
    #define Sekil_h
    #include "Renk.h"
    #include "Nokta.h"

class Sekil
    {
    public:
    Sekil();
    void ciz();
    void renkAta(Renk r);
    void noktaEkle(float x,float y);
    protected:
    int noktaSayisi;
    int maksimumNoktaSayisi;
    Nokta* pNoktalar;
    Renk renk;

};

#endif

• quote:

Orijinalden alıntı: emretekin20

merhaba..

ekteki resimde bulunan ızgara resminin cpp dosyasini yazamadım bi yardımcı olur musunuz ? bunları opengl ile yazıyoruz..

izgara.h=

#ifndef Izgara_h
    #define Izgara_h
    #include "Sekil.h"
    class Izgara:public Sekil
    {
    public:
    Izgara();
    Izgara(int cizgiSayisi,int cizgiArasiMesafe);
    void ciz();
    int cizgilerArasiMesafe;
    int cizgiSayisi;
    };

#endif

sekil.h ise şöyle=

#ifndef Sekil_h
    #define Sekil_h
    #include "Renk.h"
    #include "Nokta.h"

class Sekil
    {
    public:
    Sekil();
    void ciz();
    void renkAta(Renk r);
    void noktaEkle(float x,float y);
    protected:
    int noktaSayisi;
    int maksimumNoktaSayisi;
    Nokta* pNoktalar;
    Renk renk;

};

#endif

Kullandığın OpenGL versiyonu nedir?

• Arkadaşlar benim teorik bir sorum olacak. Kendini çağıran fonksiyonlar olayıyla bir çok kez karşı karşıya geldim ama birkaç işleyişini çözemediğim hariç hepsi bildiğimiz while ya da for döngüleriyle yapılabilecek döngüler iken neden bunlar özellikle kendini çağıran fonksiyonlar ile yapılıyor anlayamadım. Acaba işlemciyi döngüden daha az falan mı yoruyor? Ya da burada yapıp döngüler ile yapamayacağımız ne özellik var?
  • quote:

Orijinalden alıntı: EdmondDantes

Arkadaşlar benim teorik bir sorum olacak. Kendini çağıran fonksiyonlar olayıyla bir çok kez karşı karşıya geldim ama birkaç işleyişini çözemediğim hariç hepsi bildiğimiz while ya da for döngüleriyle yapılabilecek döngüler iken neden bunlar özellikle kendini çağıran fonksiyonlar ile yapılıyor anlayamadım. Acaba işlemciyi döngüden daha az falan mı yoruyor? Ya da burada yapıp döngüler ile yapamayacağımız ne özellik var?

Teorik olarak kendi kendini çağıran fonksiyonlar ile yapılabilen herşey döngüler ile de yapılır. Verimlilik açısından da döngüler fonksiyon çağrılarından daha hızlıdır. Fakat bazı problemlere baktığın zaman kendi içinde bir rekürsiflik sezersin. Döngü ile yapmakta oldukça zorlanırsın ve birşeylerin ters gittiğini anlarsın.

Daha önce hiç yaptınmı bilmiyorum ama istersen bir klasörün içeriğini komple (alt klasörler ve dosyalar dahil) listeleyen bir kod yazmayı dene. Bunu önce döngü ile yapmaya çalış, daha sonra recursive fonksiyon ile dene. Ne demek istediğimi anlayacaksın.

• quote:

Orijinalden alıntı: elektro_gadget

quote:

Orijinalden alıntı: EdmondDantes

Arkadaşlar benim teorik bir sorum olacak. Kendini çağıran fonksiyonlar olayıyla bir çok kez karşı karşıya geldim ama birkaç işleyişini çözemediğim hariç hepsi bildiğimiz while ya da for döngüleriyle yapılabilecek döngüler iken neden bunlar özellikle kendini çağıran fonksiyonlar ile yapılıyor anlayamadım. Acaba işlemciyi döngüden daha az falan mı yoruyor? Ya da burada yapıp döngüler ile yapamayacağımız ne özellik var?

Teorik olarak kendi kendini çağıran fonksiyonlar ile yapılabilen herşey döngüler ile de yapılır. Verimlilik açısından da döngüler fonksiyon çağrılarından daha hızlıdır. Fakat bazı problemlere baktığın zaman kendi içinde bir rekürsiflik sezersin. Döngü ile yapmakta oldukça zorlanırsın ve birşeylerin ters gittiğini anlarsın.

Daha önce hiç yaptınmı bilmiyorum ama istersen bir klasörün içeriğini komple (alt klasörler ve dosyalar dahil) listeleyen bir kod yazmayı dene. Bunu önce döngü ile yapmaya çalış, daha sonra recursive fonksiyon ile dene. Ne demek istediğimi anlayacaksın.

Henüz kod bazında o kadar ilerlemiş değilim hocam. Dediğiniz olaya benzer bir olay Hanoi Kuleleri adlı klasik kendini çağıran fonksiyon örneğinde karşıma çıktı. Evet while ile yazması en az 20-25 satır süren kodu fonksiyon ile 6 satırda yazabiliyorsunuz bu tarz örneklerde. Ama ne bileyim henüz o iç içe dallanan fonksiyonları aklım çok rahat kavrayamadığı için midir bilmem hep bir alternatif yol arayışındayım bu kendini çağıran fonksiyonlar konusunda. Sürekli içimden bir ses sonsuz döngü yapacak diye korkutuyor beni . Cevabınızı not aldım hocam, bir kaç ay içinde kod konularında ilerleme kaydedip dediğiniz örneği yapmaya çalışacağım. Teşekkür ederim cevapladığınız için.

Not: Bu iç içe fonksiyonların mantığını daha iyi anlamak için matematikten önerebileceğiniz bir konu var mı?

• Arkadaşlar c# da textbox'ta bir cümle var(sabit bir cümle değil) onu kopyala butonuna bastığımızda ctrl c işlemini yapmasını istiyorum. Sonrada notepadde ctrl v yaptığımda oraya yapışması lazım. Test etmek için. Bir şeyler yaptım ama olmadı. Fikri olan ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cllyldrm -- 26 Nisan 2013; 23:14:57 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cllyldrm

Arkadaşlar c# da textbox'ta bir cümle var(sabit bir cümle değil) onu kopyala butonuna bastığımızda ctrl c işlemini yapmasını istiyorum. Sonrada notepadde ctrl v yaptığımda oraya yapışması lazım. Test etmek için. Bir şeyler yaptım ama olmadı. Fikri olan ?

C# Clipboard diye aratırsan çözümü bulursun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: -Source-

quote:

Arkadaşlar c# da textbox'ta bir cümle var(sabit bir cümle değil) onu kopyala butonuna bastığımızda ctrl c işlemini yapmasını istiyorum. Sonrada notepadde ctrl v yaptığımda oraya yapışması lazım. Test etmek için. Bir şeyler yaptım ama olmadı. Fikri olan ?

Clipboard u bende arastirdim. Tam olarak ne oluyor yav bu clipboard

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: -Source-

quote:

Clipboard u bende arastirdim. Tam olarak ne oluyor yav bu clipboard

http://en.wikipedia.org/wiki/Clipboard_(computing)

• Merhaba arkadaşlar;

belki konu içinde vardı ancak acil lazım olduğundan belkide aynı şeyi danışmak durumunda kalıyorum bakmadan affola..

C#'da Windows Form'da textBox kutusunda yazı yazarken "ENTER" tuşuna bastığımız zaman gerçekleşmesi gerekenleri nasıl yazabilirim ?

Edit: Sorun halledildi, iyi forumlar dilerim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi E_Aydin35 -- 28 Nisan 2013; 19:37:33 >
  • Merhabalar, c#'da windows formda polinom çözen bir program ödevim var.
    Takıldığım nokta şu ki TextBox'a girilen polinomdaki X'lerin üslerini ve katsayılarını ayrıştırmak istiyorum.

Mesela , [ 5x2 - 2x + 3 ]
    yani okunuşuyla
    beş x kare eksi iki x artı üç
    polinomundaki sırayla x'in üssüne göre katsayıları diziye atayacağım.
    Kısaca Textboxt'taki polinomu nasıl ayrıştırabilirim?
  • quote:

Clipboard.SetText(textBox1Text);
  • Arkadaşlar baklava dilimi yapıyorum ama dilimde 1 tane dokuzlu yıldız olması gerekirken 2 tane oluyor. Bir el atarsanız çok makbüle geçer , bu arada baklava diliminin boyutu elle girilmeyecek.

#include <stdio.h>

int main()
    {
    int i, ilkDongu, yildizDongusu, sonDongu;
    int m;
    int n;
    int q;
    for (i = 0; i < 5; i++)
    {
    ilkDongu = 5-i;
    yildizDongusu = 2*(i);
    sonDongu = 5-i;

for(m = 0; m < ilkDongu; m++)
    {
    printf (" ");
    }
    for(n = 0; n <= yildizDongusu; n++)
    {
    printf ("*");
    }
    for(q = 0; q < sonDongu; q++)
    {
    printf (" ");
    }
    printf ("\n");
    }
    for (i = 4; i >= 0; i--)
    {
    ilkDongu = 5-i;
    yildizDongusu = 2*(i);
    sonDongu = 5-i;

for(m = 0; m < ilkDongu; m++)
    {
    printf (" ");
    }
    for(n = 0; n <= yildizDongusu; n++)
    {
    printf ("*");
    }
    for(q = 0; q < sonDongu; q++)
    {
    printf (" ");
    }
    printf ("\n");
    }
    getch ();
    return 0;
    }

• Arkadaşlar ödevim var C programlamadan ama yapamadım yardımcı olur musunuz

Aşağıdaki sonsuz seriyi kullanarak pi değerini hesaplayan bir c programı yazınız. 3.14159 değerine ulaşmak için kaç terim hesaplanmalıdır.

pi = 4 - 4/3 + 4/5 - 4/7 + 4/9 - 4/11.....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metalnotdead -- 29 Nisan 2013; 14:30:09 >
  • Daha once Leibniz formulu yazildi bu konu basligi altinda. Biraz aratirirsan bulabilirsin.

Edit : Bu konu basligi altinda degilmis sanirim. Direk Liebniz teoremi basligi altinda var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi garui -- 29 Nisan 2013; 16:18:09 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: garui

Daha once Leibniz formulu yazildi bu konu basligi altinda. Biraz aratirirsan bulabilirsin.

Edit : Bu konu basligi altinda degilmis sanirim. Direk Liebniz teoremi basligi altinda var.

Ben de araştırıyorum saatlerdir göremedim , doktora gitmeyi falan düşündüm :P :)

Tamam dediğiniz konuya bakacağım teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: metalnotdead

quote:

Orijinalden alıntı: garui

Daha once Leibniz formulu yazildi bu konu basligi altinda. Biraz aratirirsan bulabilirsin.

Ben de araştırıyorum saatlerdir göremedim , doktora gitmeyi falan düşündüm :P :)

Tamam dediğiniz konuya bakacağım teşekkür ederim.

http://forum.donanimhaber.com/m_68389174/f_//tm.htm#68389174

• Arkadaşlar ben c++ a başlayalı 1 ay felan oldu birde kitap aldım fakat gotoxy() 'nin kütüphanesini bulamadım ne yapmalıyım hangi kütüphaneyi girmeliyim ?
  • 
Sayfa: önceki 7172737475
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.