Şimdi Ara

BenQ VW2424H VA Led Kullanıcı İncelemesi (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
361
Cevap
1
Favori
19.109
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • albani hocam naptın sen ya, ben bu monitörü almayı düşünüyordum Oyun için bu kadar mı vasat bu monitör. Ben %50 oyun performansı ve %50 renk, ışık performansı olarak düşünerek bu monitörde karar kılmıştım.

Guild Wars 2 TN panelde de oynanmaz ki
  • quote:

Orijinalden alıntı: albani

Hayır bir yanlışlık yoktur!

Tüm Modüllerde pixel dizilimi VA dır!!! ister VA ister IPS* tip olsun (TN ler de bu şekildedir!)

Yukarıda anlatmıştım ama sanırım orasını kaçırmışsınız

üstad hiç bir yeri kaçırmadım, hatta iki kere okudum yazdıklarını..

linkini verdiğim video incelemeyi açıp dinledin mi peki? Mesut Çevik niye öyle diyor peki???
    Mesut Çevik'in dediklerini ben mi yanlış anlıyorum, başka bir olaydan mı bahsediyor sence?

• Albani kardeş engin bilgileriniz için sonsuz tşk ederim.... Benim amacım monitör alırken aslında Tn panel almaktı yani kabaca 2ms gtg 24” full hd monitör. En az 1 ay araştırma yaptım Ve bu led monitörü almaya niyetlendim aslında biliyordum bu monitörün oyun için olmayacağını zaten oyunlarla ne yazıkki eskisi kadar haşır neşir değilim. Ama şuda bir gerçek bu Benq nun renk kalitesi gerçekten çok iyi ve tatmin edici...sırf bu yüzden bu monitörü almış bulunmaktayım...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • syn albani kardeş bu benq daki 4ms gtg olayı ne kadar doğru ?? Bu monitör ince kasaya sahip ama siz ince kasaya sahip led monitörler o kadarda iyi değil demişsiniz. Valla benim için oyun performansıda film performansıda tatmin edici seviyede... son bişe daha Benq bu modelinde hangi firmanın panelini ve devre kartını kullanıyor ?? Benq monitörlerin samsung veya lg ile arasındaki en büyük farkı tam olarak nedir? birde bu monitör şu anda Dvı den bağlı HDMI bağlasak bişey farkedermi acaba görüntü kaliteli olarak ??

• bi arkadaşımız isteği üzerine sabit bir resmin 3 açıdan resmini çekip koymak istedim..
    foto mak ile hiç bir zaman aynı tadı vermiyor..özellikle pencereye karşı çekilende..
    teknik kısmını çok bilmem.. bilenler yorum yapar zaten ama ben standart ayarda olsun, içinde kendine ait olan mod larda olsun renk canlılık doygunluk heleki izleme açısı vb durumların hepsindne çok memnunum..
    oyunlarda herhangi bir problemim yok..
    e bende bu memnuniyet varsa kağıt üstündeki değerlere takılmıyorum.. alanlara hayırlı olsun...

BenQ VW2424H VA Led Kullanıcı İncelemesi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rueta -- 1 Eylül 2012; 8:08:13 >

• zaman ayırıp çekimleri yaptığın için teşekkür ederim, ellerine sağlık.. sağdan çekimde pencereden gelen ışık, pozu oldukça etkilemiş gibi malesef.. karanlık olsa daha iyi bir fikir verebilirdi ama sağlık olsun..
  • ruata kardeş benim ferrariyi koymuşun ekrana yaww şaka maka bi yana bu ferrari resmide çook yakışıyor bizim canavara

bu arada Albani kardeş çok ince detaylara girmiş valla sonuçta monitörlerde gözlerimizle dünyaya baktığımızdaki kadar net canlı ve süper görüntü sağlayamazki sonuçta kul yapısı cihaz bunlar...

ama şuda bir gerçek böyle benq gibi bir monitör dururken gidipte asus un backlight bleeding şampiyonu aptal monitörünü almakta tam bi saçmalık olur zaten...

samsung alanların çoğu ÖLÜ PİKSELden şikayetçi

LG de güzel ama Şu anda benq nun bu modeliyle yarışacak monitörü yok bildiğim kadarıyla ayrıca IPS lerde oyun performansı VA panellere göre çok daha vasat

sırf bu yüzden bende bu benq yu seçmek zorunda kaldım... üstelik 8 BİT panele sahip...

monitör full siyah bir görüntü gösterirken arkadan acayip bir ışık sızması mevcut üstelik asus un bu modelide IPS panel monitörü

• Arkadaşlar

-Latency için,gerekiyorsa alın elinize PS3 cihazını öyle gidin paneli almak için

Bu işin "Gamer" ayağı,çok farklıdır! Hard-core Gamer adama her panel gitmez!!!

Artık günümüzde "FILM" ciler ile "GAMER" lar ciddi olarak ayrıldılar,kimisi;örneğin benim gibi
    tipler paso FILM cidir kimisede tam tersi Gamer dır,ama herkese her panel gitmez!!

-Dolayısıyla Gamer iseniz,sizi "TN" açar;hem ucuz hemde çok bol seçenekli(zira kimisi kasasına aşık olup paneli alıyor
    kimisi ayağına tav oluyor v.s v.s v.s salt buna göre panel satılıyor TR de)

Ancak günümüzde IPS lerinde(bu IPS leride kimse gözünde büyütmesin ltf,hepsi ucuz yollu e_IPS tir bunloarın)bazıları oldukça
    hızlıdır!! örneğin bir Gamer bunu da kullanabilir ama bu paneli bulmak biraz zor veya pahalı v.s kısaca günümüzde illa "TN" olması gerekmiyor
    Gamer lar için ve bazı IPS panellerde TN den daha hızlı olabiliyor!

Veya günümüzde bazı TN panelleri oldukça kaliteli hale de gelmiştir ve bunları genelde "MARKA" paneller kullanıyor,örneğin "EIZO" da bile
    TN Modüllü panel vardır

-Ancak verdiğiniz RT değerleri olan 2/3/4ms ler sallamadır!!! sanırım bazı arkadaşlar olayı kaçırıyor ve salt Üreticilerin genelde hileli veya
    palavra değerlerinde kalmışlar veya aldıkları panelleri LCD değilde CRT mi sanıyorlar

Bu latency değerleri kafa karıştırıcıdır!!! doğruda değildir ayrıca!

Takılmayın bu değerlere,çünkü öyle paneller varki örneğin TN ama latency sıkıntısı insana-saç baş yoldurur

-Ayrıca geniş açı filan beklemeyin bu panellerden,çünkü olamaz!!! 176 veya 178derece gibi değerleri de ayrıca özellikle anlattım yukarıda!
    Bazı TN ler 5 derece bile bozuluyor yaw veya VA da olsa 15/20derece ancak verir,hatta vermez bile!

Maliyeti aşağıya çekebilmek için Modül "8-bit" olsa bile ayne hikayedir!!!çünkü çok fazla seviye/kalite vardır ama kağıt üstünde Modül 8-bit

-Konuya dönersem,benim de oldukça fazla beğendiğim bu VW2424 paneli OK dir,Gamer lar ise bir şekilde deneme yapacaklar ve daha da ileriye gidebilenler
    bir de "on-line Gaming" işine bakarlar ve kendileriin kesiyorsa,"TN" ile bu paneli kesinlikle mukayese bile etmesinler!!

Bana sadece fiyatı biraz daha yüksek geldi,düşmesi gerekiyor,ayrıca 2/2,5 senelik bir Model bu,belkide uyanık,ithalatçı stokları biten,elde kalan vede fiyatı
    iyice ucuzlayan bu paneli şimdi getirerek çok daha yüksek KAR bekliyorda olabilir

-A_MVA tip Modül normalde oldukça iyidir;zaten çoğunuz şayet LGE/Samy/Phil/Tosh v.s gibi TV kullanıyorsanız bu A_MVA lardan çoğunuz kullanıyorsunuz
    demektir

--Tekrar yazıyorum;bu A_MVA lar Samy nin;S_PVA veya PVA veya PSA sından iyi değildir kesinlikle!!!
    Zaten fiyatını onun için "pahalı" bulduğumu söylemiştim!! A_MVA yı şimdi kimileri;uçuruyor gibi geliyor bana o iş öyle değil,yemesinler milleti şimdi ayak üstü
    (bahsettiğim kesim bazı Satıcılar ile Katalog bilgileri v.s dir)

-Ben aslında bu paneli değil de Samsung üretimi; S_PVA lı veya PVA lı bir Monitör bekliyordum ki bunlar gerçekten "FILM" de Monitör olarak alınabilecek en iyi panel tipidir
    AUO/A_MVA ise(örneğin BenQ daki VW2424) benim için sadece bir "alternatif" idi ve tabiki benim için aynı zaman alonabilir bir paneldir,sadece elimdeki+odadaki Pany LCD
    ile henüz iadare edebildiğim için,olayı salladım!! S_PVA/PVA ya denk gelirmiyim diye ve tabiki kazık fiyatta olmayacak doğal olarak!!! çünkü bu paneller kazık fiyat edecek
    kadar da değildir!!!

-A_MVA yı;AUO/Taiwan son 2 senedir çok ciddi geliştirdi,zaten geliştirmeseydi herhalde LGE/Samy/Tosh/Sony v.s gibi üreticiler bunu kullanmazdı!

Bir de A_MVA/3 varki;bu süper bir Modül;ancak henüz kimin bunu kullandığı meçhul bir ihtimal "Gözlüksüz Tosh ZL2" nin üzerinde bu var(bu panelde normalde
    AUO Modül var ama tipini kimse bilmiyor!!!) Sony deki HX95 de yine bu Modül olduğunu söylendi ama ben inanmıyorum,Sony daha ucuz olan Samsung-PSA kullanıyor!

Asus/BenQ gibi Markalar AUO Grubu içindedir,Monitöerleri oldukça iyi çıkabiliyor(bazı modellerde)

Yine bildiğim kadarıyla BenQ TR yapılanması çok iyi ve müşterisini üzmüyor!!! HP de öyle sayılır hatta bana göre en iyileri HP ile BenQ
    Çünkü LGE veya Samy alırsanız işiniz işi demektir olayın bir de bu yönü vardır!

++
    Hatalı pixel çıkması(Dead/Stuck-pixel durumu)bu tip TN veya VA v.s oldukça yüksek oranda çıkar!!!
    Bu modüller Class-III/IV tiptir veya daha ucuz yollu dandikleri ise V/VI/VII/VIII/IX gibi olmaktadır!!!

Kısaca pixel hatası bolca çıkar/çıkabilir!

-Bir arkadaş "ince kasa" dan bahsetmiş;daha doğrusu dün ben bahsettim,ama bu arkadaş sanırım yanlış anlamış;şöyleki ben ince kasanın
    resim performansından bahsetmedim! bu ince paneller iyi değil derken;Baclight-bleeding/Mura efekti(Clouding dediğiniz oluşumlar) ve uneven-screen uniformity
    (ekran homojenitesinin bozuk olması) gibi sıkıntılardan dolayı "ince panel" sorunlu demiştim!!!

Bu konuyu bir ara malum Samy TV başlığında anlatmıştım,çünkü LGE ve Samy de en ciddi sıkıntı bunlardır!!

Bunun haricinde VW2424 de resim performansı çok iyidir

BenQ VW2424 panelin üzerinde AUO/Taiwan A_MVA tip Modül kullanılmıştır(bunuda bir arkadaş sormuş ama sanırım dün yazdıklarımı dikkatli okumamış)
    sürekli AUO/Taiwan diye bahsediyorum arkadaşlar

-Burada teknik olarak tek sorun(çok büyük oranda) yeni model panellerin artık "White EDGE-LED" olması ve de özellikle panelin daha canlı resim vermesi
    (daha doğru bir ifadeyle,yüksek ışık şiddetli aydınlatma yapması!) için LED lerin gücü olması gerekenden çok daha şiddetli ve buda haliyle bahsettiğiniz
    ışık kaçırmaların çeşitli efektlerine sebeb oluyor+panelde ince olup iyice ısınınca kusma yapıyor Matrix önüne ve filtreleme de dandik olunca(kaliteli olsa
    çok pahalı olacaktır) ortaya hiçte güzel bir manzara çıkmıyor ve işiniz bu konularda sadece "şansa" kalıyor!!

++

• albani hocam, 3.kez tekrar soruyorum(gözünüzden kaçıyor sanırım) linkini verdiğim video incelemede Mesut Çevik VA panelle ilgili "yatay yerine dikey dizilim var bu panelde" derken farklı bir şey mi söylemek istiyor sizce? zira siz TN panellerde de piksellerin dikey dizildiğini iddia ediyorsunuz.

http://www.donanimhaber.com/guc-kaynagi/haberleri/BenQ-EW2420-VA-Panelli-LED-LCD-video-inceleme.htm
  • cevapladım arkadaşım dikey diye!
    ancak Mesut bey tam nereyi işaret ediyor anlamış değilim! kaldıki mal ortada paneller 10/15 dereceyi bile zor veriyor

siz asıl buna bakın!! V mi yoksa H mi olarak!

Bu arada örneğin sen o bahsettiğim horizontal-apply IPS panelden arıyorsan bulamazsın
    veya belki bulursun ama binlerce dolar bayılman gerekiyor! gerçek "IPS-Japan by Hitachi"

Ayrıca bu panellerin MODÜL(Matrix) kısmı benim işim yaw

>>Forumda sorunmu var acaba?? bazen hiç açılmıyor??

• quote:

>>Forumda sorunmu var acaba?? bazen hiç açılmıyor??

Evet forumda sorun var.
  • quote:

ancak Mesut bey tam nereyi işaret ediyor anlamış değilim!

sorumun yanıtı şimdi geldi üstad.. teşekkürler.

Mesut Çevik ile ayrıldığınız bir nokta var anlaşılan.
  • albani hocam verdiğiniz bilgiler içimi rahatlattı gerçekten süper bi monitör seçimi yapmışım. :) :) bence resimleri sizinde dediğiniz gibi çok daha iyi capcanlı gösteriyor.full hd film performansını hiç söylemiyorum bile mükemmel ötesi oyundada ben pek bi fark göremedim tn panellere göre ok... Yeni monitör alacaklar kaçırmasın bence bu monitörü şiddetle tavsiye ediyorum... Vatanda 100 de 25 indirimli 543 tl garanti carda 12 ay taksit imkanı...

• VATAN PC'den para mı alıyon arkadaş? nedir bu reklam gayreti
  • Fiyatının daha inmesi gerekiyor!

Bu panel o fiyat seviyesinde değildir ama TR de "dandik" Monitörler bile "ederinden" oldukça pahalıya satılmaktadır!

Bu panel,örneğin 2 seneyi geçti çıkalı,bizimkilerin aklına yeni gelmiş anlaşılan

Bu panel çıktığında,ilk uzman yorumlarında özellikle F/P olduğu işaret edilmişti!!!

Çünkü üzerindeki Modül ve sunduğu performans o fiyatın çok üzerindeydi!! herifler haybeye bunun özellikle
    fiyatına göre çok çok iyi olduğunu belirtmediler herhalde!

Şimdi bu panelin fiyatı daha da "artabilir"

Bütün TR nasılsa DH yi takip ediyor,kimsenin haberi olmadığı bu panel için biraz daha bir şeyler yazarsam yine olay patlar

Bazı uyanıklar ya malı karaborsaya getirir hale koyarlar veya fiyat yukarı aynar v.s v.s

Umarım kimse uyanmazda,fiyatı inmeye başlar!!

Ancak ben paneli henüz incelemedim,sadece dışarda bir kaç arkadaşım bu paneli kullanıyor ve onların bilgileri dahilinde paneli
    değerlendiriyorum,ancak aslında "ne mal olduğunu" da çok iyi biliyorum

Tek sorun ışık-kaçırma/bulutlanma/ekran arka fon homojenite yapısının tma olarak ne olduğu!!

Çünkü bunlar bit kadar ekranlarda ve yakından izlemede ciddi sıkıntı veriyor!!

Bizim gibi "FILM" ciler,çok rahat alabilir Gamer ların işini bilemem,onlar deneyerek alabilirler! Desktop(Text)ve diğer işlemlerde
    yine OK dir ama bir arkadaş Graphic/Photo/WEB v.s den bahsetmiş;böyle paneller bu işler için uygun "değildir"!!! ancak yaptığınız
    uygulamalar itibarıyla sizi kesiyorsa ona da bir şey diyemem!!! en azından "TN" ye göre çok ama çok ciddi bir alternatiftir!!
    IPS lerin çoğuna göre ise bir alternatif değildir,bunu IPS ile TN arasında ama IPS e daha yakın gibi değerlendirebilirsiniz!

A_MVA Modüller,normalde "panel tip TV" lerde bizim 2.kalite dediğimiz seviyede olan ama son yıllarda kalitesi daha da yükselen
    bir Modül çeşididir! zaten bu sebebten en başta Samy/LGE/Phil/Tosh/Sony v.s olmak üzere tüm ana üreticiler bunu kullanıyor!

Bu arada "ucuzdur"!!! ama siz o ucuzluğunu göremezsiniz

++

• Bugün bir ara Vatana uğradım,ama panelden haberleri yok!

Biraz bir şeyler duymuşlar ama başka hiç bir şey bilmiyorlar;hatta birisi yaw o 2 senelik bir panel dedi

Kimliğimi açıklamadığım için,o bana bir şeyler sıraladı ama hepsi hikaye şeyler idi

Yakında bu panel patlar!!!

Geçenlerde Phil 5507/5007 leri patlattım,sanırım sıra buna geldi ama bizim memlekette Monitör işi çok farklı bir alem!
    dolayısıyla sonuç ne olur bilemem,çünkü daha Satıcı bile olayı bilmiyor ve adam 2 senelik panel diyor

Arabamı satıyor,doğrusu anlamadım

Bu panel çok güzel satar "adamının elinde olsa" ve bu esnada,özellikle güzel bir panel ve oldukça doğru renkler ve FILM için
    çok daha uygun bir panel sahibi olur insanlar! çünkü panel gerçekten oldukça iyi ve fiyatıda biraz inerse bayağı güzel satar!

Ancak Vatanda panel fiyatlarına baktım,dandik "TN" paneler bile oldukça pahalı satılıyor

• Hocam hazır sizi yakalamısken sorumu sorayım.isin mobil cepesinde telefonlardaki ıps ve amoled olayı nedir? ayrıca siz gamer olsanız 24 ınc ve uzeride olabilir hangi monitoru onerirsiniz fiyst 800 bandınada çıkabilir.bu arada PMkapalımı?

• Artık yeni nesil(daha doğrusu "yeni model" diyelim buna) Camera/Video-camera/Cell-phone/Tablet ve benzer Display üniteli neredeyse tüm Markaların
    Hi-End ve hatta daha alt seviyelerinde bile bir kaç senedir özellikle en ucuz olan "AMOLED" Display ler kullanılıyor belki senin elindeki telefonun da Display i
    Amoled tir

IPS olmaz bunlarda!!! gerekte yoktur ayrıca ve böyle ufak ebat IPS olmaz!

++

Ben Hard-core Gamer olsam önce sıkı bir "CRT" Monitör kullanırım özellikle LGE nin Flatron modelleri,hem renk üretiminde hemde çok yüksek RR değerlerine çıkabilen
    ve "gerçek sıfır Latency"(LAG) sunan cihaz kullanırdım!

Veya "TN" panelli genelde çoğu Markanın iş gördüğü bir LCD Monitör de olabilir

Kısaca TN ler ortalıkta çok bolca mevcut,fazlada incelemeye gerek yok ama fazla bir para vermeye ise hiç gerek yok!!

Latency değeri ayrıca 24" üstünde yine artacaktır!!! sınır 24" olsun bence!

28/30 luk bazı Monitörler var ama TR de yok;Japan/USA/Canada marketlerde bulunuyor,bunlar IPS/VA olabiliyor ancak ciddi kalite
    Monitör bunlar,ama Gamer ları yine de tam kesmiyor gibi üstelik de çok pahalı!!

Veya Sharp tan süper Hızlı hem Monitör hem Multi-Display(TV+Monitör) paneller var ama bunlarda sadece Japan/USA da satılıyor,yine
    acaip pahalı ama LAG değerleri çok çok düşük,yani CRT gibi sayılır

Sharp tan süper pahalı ama süper kalite yine Monitörler var üstelik bunların ebatları da 46-65 arasıdır ama fiyatları Araba parası gibidir
    CRT gibi inanılmaz düşük LAg veriyorlar,65lik paneli TN den bile çok daha hızlıdır fiyatı ise $ 35bin dir!!

++
    Kısaca Gamer lar yine 22/24 ebatlı TN lere talim edecekler ama fazla para sakın bayılmayın bunlara!!!

Arada bazı güzel ve oldukça hızlı IPS li panellerde çıkıyor ama hepsi bunların TR ye gelmiyor!! bazılarının Latency değerleri TN den bile
    düşük olabiliyor,Gamer lar bunu tercih edebilir ama biraz daha pahalıdır tabiki bu paneller! ve en azından doğru renk üretimi ile ve diğer
    uygulamalar içinde çok güzel bir tercih olabilir!

++

• albani hocam verdiğniz bilgiler için çok tşk ederim

inanın bu benq monitörü tam alacakken ordaki müşteri temsilcileri yaa bunu almayın bu eski model falan demişlerdi gitmiş bana Asus Marka dandik bi monitör önermişlerdi bende demiştimki kardeşim ben bu monitörü yaklaşık 1 aydır inceliyorum her şeyiyle inceleme yaptım hep olumlu şeyler duydum hakkında ve sizden çok daha fazla monitör bilgisine sahibim diye adam bişey diyemedi ve bu canavarı aldım şu an çok çok iyi hatta mükemmel böyle monitör dururken gidipte TN lere para vermek aptalca olur diye düşünüyorum...

ayrıca bundaki görüntü kalitesini ne samsungta nede lg de gördüm bu ürünü incelerken ...
  • 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.