Şimdi Ara

Dogville (2003)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
1.125
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu haftaki filmimiz Dogville olarak seçildi. Yorumlarınızı bu başlık altında paylaşabilirsiniz.

• Mükemmel bir seçim.
  • Film 3 saat ve izlemeye üşeniyorum.Ama şuan iniyo en kısa zamanda izlerim artık.O da Nicole Kidman için
  • quote:

Orijinalden alıntı: Destdestron

Film 3 saat ve izlemeye üşeniyorum.Ama şuan iniyo en kısa zamanda izlerim artık.O da Nicole Kidman için

Valla hocam açıkçası benim de gözüm kesmiyodu şimdiye dek ama çok övülüyo, izlemek lazım.
  • Unutulmasın film, azıcık önlere çıkaralım. Filmi epey önce izlemiştim, bir filmi kolay kolay yeniden izlemem, o zaman yaptığım yorumumu yazıyorum;

Trier bu filminde de toplumsalı işliyor. Topluma yabancı bir insanın, topluma kendini kazandırabilmesi için ne türlü fedakârlıklara katlandığını görüyoruz. Kemikleşmiş bir toplum yapısına sahip olan insanlar artık bireysel olarak değil toplumsal olarak hareket ediyorlar. Topluma uymayan ya da topluma yabancı bir insanın ise topluma uyum sağlaması için ona bir nevi mahalle baskısı uyguluyorlar. Buradaki yabancı konumundaki figür bir Kadın karakter. Ve biz bu kadın karakterin topluma uyum sağlama sürecinde nasıl da haksızlığa uğradığını -doğuştan o toplumda bulunmadığından- bir süre sonra o toplumun kadınları tarafından arkasından konuşulacak ve kendi erkekleri tarafından tehlike arz edecek biri olarak görmeye başlandığını izliyoruz. O toplumun erkekleri ise kadının topluma uyum sağlama sürecinde onu bir cinsel obje olarak görüyorlar. Toplumdaki 'yabancı' Grace ise bu saldırgan, kendi kurallarının benimsenmesini ön gören toplumun aksine, uysal, merhametli, iyimser, sağduyulu ve akıllı bir karakter. Burada bir şeye de dikkat çekmek gerek, fazla alçak gönüllülük kibir getirebilir, bu kibir diğer kibirlerden farklıdır yani o merhamet duygusuna o alçak gönüllülüğe ondan başka kimsenin ulaşamayacağını düşünür bu kibre sahip kişi. Filmin sonuç bölümüyse ayrıca anlamlıdır. Bir de Amerikan halkı eleştiriliyor diyebiliriz, ama bu çıkarım kişiye göre değişir.

Film 1 başlangıç olmak üzere toplam 10 bölümden oluşan bir sistem ve toplum eleştirisi hikâyesi. Aynı zamanda tiyatral bir film. Oyunculuklar üst düzeyde. Bana göre bugüne kadar yapılmış en iyi filmlerden biridir Dogville. Puanım belli, 10/10.

• Filmi şimdi bitirdim çok önyargıyla izlemeye başladım ama 3 saat çabucak geçti bence güzel bir filmdi en iyi film listeme ekledim.Herkesin izlemesi şiddetle tavsiye edilir.
  • Malum ortamlarda gezinen 2 parçalık dağıtımı edindim ben. Dün akşam iftardan sonra oflaya poflaya bitirdim ilk parçasını, devamını da getiremedim. Sessiz sakin, seyredene alttan alttan mesaj gönderen, birşeyler anlatmaya çalışan filmler hoşuma gider aslında. Hatta aktarılış tarzında farklılık olanları daha bir ilgiyle izlerim ama bunda öyle olmadı malesef. Bildiğin sıkıldım.

Artık tiyatro sahnesi benzeri mekanı benimseyemeyişimden mi, karekterlere kanımın kaynamamasından mı bilemedim. Belki de oruç sebebiyle bütün gün sinir küpü gibi dolaşan "ben"imdir sorun..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Serpico.

Malum ortamlarda gezinen 2 parçalık dağıtımı edindim ben. Dün akşam iftardan sonra oflaya poflaya bitirdim ilk parçasını, devamını da getiremedim. Sessiz sakin, seyredene alttan alttan mesaj gönderen, birşeyler anlatmaya çalışan filmler hoşuma gider aslında. Hatta aktarılış tarzında farklılık olanları daha bir ilgiyle izlerim ama bunda öyle olmadı malesef. Bildiğin sıkıldım.

Artık tiyatro sahnesi benzeri mekanı benimseyemeyişimden mi, karekterlere kanımın kaynamamasından mı bilemedim. Belki de oruç sebebiyle bütün gün sinir küpü gibi dolaşan "ben"imdir sorun..

Kendi bileceğin iş tabii ama daha sakin kafayla ve istekli bir şekilde izlemeni öneririm. Ama benimseyemediğin şeyler varsa boşuna uğraşmak da olmaz

• quote:

Orijinalden alıntı: diminishedtriad

quote:

Orijinalden alıntı: Serpico.

Malum ortamlarda gezinen 2 parçalık dağıtımı edindim ben. Dün akşam iftardan sonra oflaya poflaya bitirdim ilk parçasını, devamını da getiremedim. Sessiz sakin, seyredene alttan alttan mesaj gönderen, birşeyler anlatmaya çalışan filmler hoşuma gider aslında. Hatta aktarılış tarzında farklılık olanları daha bir ilgiyle izlerim ama bunda öyle olmadı malesef. Bildiğin sıkıldım.

Kendi bileceğin iş tabii ama daha sakin kafayla ve istekli bir şekilde izlemeni öneririm. Ama benimseyemediğin şeyler varsa boşuna uğraşmak da olmaz

Gayet istekliydim aslında. Anket açıkken birkaç yorum okudum ve "budur" dedim, buna verdim oyumu. İzlemeden önce hazırlık vs. bile yapmıştım. Ama izleyemedim.

Kafamın daha sakin olduğu bir zamanı bekleyecek bu film şimdilik.

• çok iyi filmdi..farklı bir filmdi hemde...
  • sevmedim - sevemedim.

sıkıcı
    basit senaryo-senaryoya göre oldukça uzun
    tiyatro sahnesiyle kolaya kaçılmış.
  • Yapmayın beyler yaw şu sıcaklarda ne film izleyebiliyorum ne de kitap okuyabiliyorum.
    Birde kötü yorumlar geldikçe + 3 saat olunca gözüm korkmaya başladı.
    Fakat diminished önerdiyse bu film ne yapıp edip izlenmeli
  • Casco! en uygun zamanda izlemelisin bence, öbür türlü insan dediğin gibi sıcak havada sıkılabiliyor. Ama gördüğüm kadarıyla sıradan bir izleyici değilsin, beğenirsin diye tahmin ediyorum. Olmadı 2 parçaya bölüp öyle izlersin. Bana güvendiğin için teşekkürler bu arada

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Meursault. -- 31 Temmuz 2012; 19:11:03 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: diminishedtriad

Casco! en uygun zamanda izlemelisin bence, öbür türlü insan dediğin gibi sıcak havada sıkılabiliyor. Ama gördüğüm kadarıyla sıradan bir izleyici değilsin, beğenirsin diye tahmin ediyorum. Olmadı 2 parçaya bölüp öyle izlersin. Bana güvendiğin için teşekkürler bu arada

Ne demek ben teşekkür ederim. Yorumların sayesinde güzel filmler izledim. Bir kere bile pişman olmadım. Beğenmezsemde sorun değil.
    Fakat dediğin gibi en uygun zamanda izlemek gerek. Şu sıralar eğlendirici filmler izliyorum o yüzden

• quote:

Orijinalden alıntı: Casco!

Ne demek ben teşekkür ederim. Yorumların sayesinde güzel filmler izledim. Bir kere bile pişman olmadım. Beğenmezsemde sorun değil.
    Fakat dediğin gibi en uygun zamanda izlemek gerek. Şu sıralar eğlendirici filmler izliyorum o yüzden

Ne mutlu bana o zaman Film tanıtımlarına devam ederim yine. Şu sıcak günlerde anca eğlendiren filmlerle kafa dağılıyor zaten, umarım Dogville'e de sıra gelir diyelim o zaman

• Filmi izleyeli 1 yıldan fazla oluyor ama konuyu güncellemek istedim. Unutamadığım nadir yapımlardan, olabildiğince kişi görsün ve izlesin diye güncelliyorum. Filmin süresine takılan arkadaşlar, film bittiğinde, keşke hiç bitmseydi diyeceksiniz inanın.

9/10
  • Konuyu görünce aklıma geldi ben de yanlış hatırlamıyorsam dimis'in bir konuya yazdığı tavsiyesi ile izledim kesinlikle tavsiye ederim
  • Sadece Dogville'le yetinmeyin arkadaşlar, yönetmenin diğer filmlerine de bir göz atın, kendine özgü tarzını oturtmuş bir yönetmendir, filmleri de harikadır Mesela Breaking The Waves, Europa ya da Dancer In The Dark'a da bir bakın derim.
  • Hocam Lars Von Trier'in diğer filmleri kadar cinsel içerik var mı, ona göre hoparlörü kısmam lazımda

Birde Adam's Apples ( Adams æbler) ve Jim Jarmusch'un Dead Man'i var, Dogville'i mi izleyeyim önce yoksa bu ikisini mi?
  • Professional Geek kullanıcısına yanıt
    Var ama çok da abartılı değildi hatırladığım kadarıyla, hoparlörü kısmanı gerektirecek kadar yok yani

Bir sıralamaya göre izlemene gerek yok bence. Filmler birbirleriyle pek alakalı değil ama ilk olarak eğlenceli bir film izleyeyim diyorsan Adams æbler'i izleyebilirsin. Dead Man'i ben de izlemedim.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.