Şimdi Ara

KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ SAYFASI [ANA KONU] (229. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
30.148
Cevap
529
Favori
1.261.829
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
84 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 227228229230231
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Öncelikle merhaba ve cevap için teşekkür ederim.Apartman Aydında 8 yıllık, 5 katlı merkezi katı yakıt kullanılan mobil sistem ve bireysel doğal gaza geçişi planlanan bir konut.4 cephe açık. net alanı 130 m2 daireler.5. kat üstü teras ve izolasyonu yapılacak.dış cephe izolasyonu çok mükemmel seviyede olmasa da var.kazan 55 derecede yandığında 2-3-4 katlar kısa kollu olarak kışı geçiriyor.yani ısınma gideri olarak 1. -5. katları ısıtmak için kazana yükleniyoruz.1. kat altı otopark ve alttan izolazyonu mevcut.petek boyları ve sayısı 1 ve 5 daha fazla 2-3-4 katlarda 11 mt. Kombi firmalarına giderek 5 dairenin tesisat ve apartman kolon sistemi için fiyatlandırma yaptıracağım.Diğer daire sahipleri buna kafa yoracak insanlar değil vede uğraşmak istemiyorlar.Öncelikle tüm tesisat içlerinin temizliği yaptırılacak.kombi için buderus ve vailant firmalarından fiyat alınacak.mobil sistemin oksijen bariyerli mi olduğunu okuyamıyorum silik durumda yazılar.bu nedenle 5 yılda bir her sistemi temizletme taraftarıyım.bu masrafı yapacaksak kombi dışında ekstra fazla masrafı oda termostatına yapmayı düşünüyorum.Kombiden mobil sisteme planlanan uzaklık 10 mt yakın burada 32 lik boru kullanımında ısrarcı olmayı düşünüyorum çünkü 5 er dirsek kullanılacak gidiş ve dönüşte.kombi altı setlerede özen göstereceğim.hava tahliye ve ekstra pisliik tutucuları taktırsakta diğer daireler bunları temizlemez boşuna para vermektense 5 yılda bir sistemleri temizletmek tarafındayım.Kombi için uygun fiyat verilirse buderusun gp72 modelini daha fazla yoğuşma haznesi ve sıcak su konforu nedeniyle tercih edebilirim.tüm daireler bana bırakıyor seçimi.Bu riski en aza indirmek için sizin önerileriniz varmı?

• garor G kullanıcısına yanıt
    merhaba
    kollektörler ile kombi arasında bağlantıyı mutlaka 32lik pprc borularla bağlatın,10metre kısa bir mesafe değil,tam geçişli filtre ve vanalar da kullanın
    daha önce merkezi kazanlar ısınıp 55c ile iyi ısındıysanız bile bence aydında eğer varsa iyi bir ısı uzmanı bulup evlerde keşif yaptırın ve ısı kayıplarını tekrardan cephe/yalıtıma oranla tekrar hesaplatın
    sonuçta merkezi sistemden bireysele geçilecek
    11metre petek metrajında kollektöre yakın peteklerde ve mutfağa kaliteli termostatik vanalar taktırabilirsiniz aydında danfoss ra 2000 satıldığını sanmıyorum izmirde gıda çarşısında satılır toplu alım yapabilirsiniz
    çamur ve hava ayırıcı kullanmak en iyisi fakat insanlar bunu önemsemiyor bütçeniz varsa kullanabilirsiniz.sistemi hava kabarcıklarından yapay çamur/tortudan ayrıştırır
    buderus gb72 tercih edilebilir çok kaliteli bir cihazdır bu kombiyi alırsanız yanında mutlaka buderus rc10 modülasyonlu oda kumandası alın buderus rc10 olmadan bu kombiyi önermem
    kombiniz oda sıcaklığına göre modülasyon özelliğinde çalışır
    daha uygun fiyata buderus gb62 ve sıcak su gücü hariç aynı özelliklerde bosch condens 2500w var,buderus gb62 ile bosch condens 2500w aynı kombidir tek fark gb62'nin sıcak su gücü 30kW

• disintegration kullanıcısına yanıt
    öneriler için teşekkür ederim.pprc yerine akıllı öteleme borusu önerildi geçirimsiz ve dirseksiz 32lik eşdeğirinde.villant 286 5-3 için 35f kablosuz kumanda dahil 4800tl buderus gb072 rc 10 dahil için 5000tl her ikisinde de pirinç alt bağlantı seti ve tesisatlar uzun olarak verildi 4 yıl tesisat garantisi veriliyor.ilk firma bu şekilde
  • garor G kullanıcısına yanıt
    Akilli boru bahce hortumu gibidir ustelik 32likle iki boru ust uste iyi goruntu vermez.estetik acida tercih etmem. koselerde bukme yontemiyle tam kavis verilemiyor.
    vaillant firmasi folyolu pprc boru baglantisi ve kendi camur ayristiricini taktirmayi zorunlu kiliyor
    vaillant 286-5 te cok iyi cihazdir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Maktek Condense (premix)

minimum ısıl güç 7kW....................> modülasyon aralığı %27 - %100

http://maktek.com.tr/images2/img/262/File/condensekullanma.pdf

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 25 Ağustos 2015; 20:41:27 >
  • Mayıs Ayında bu sayfada kombi tavsiyesi almıştım disentegration dan Baymak duo tech ... servis için gelen arkadaş kombinin on numara olduğunu bu Ürünün arkasında ben bile dururum Tarzı iddialı laflar söyledi gerçekten de öyle ... cevabını esirgemeyen ve doğru bilgilendiren arkadaşa teşekkür etmekte boynuma borç oldu diye düşündüm :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • knowsss kullanıcısına yanıt
    Baymak duo tec hayırlı olsun

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • arkadaşlar kombiyi çalıştırdığımda yoğun bir gaz kokusu geliyor suyu ısıtıyor amA koku geldiği için gazı kestim kombiyi de sigortadan kapattım ARİSTON GENUS PREMIUM KOMBİ

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi duyguluboy -- 29 Ağustos 2015; 0:59:31 >
  • Sayın disintegration a bir sorum olacak,
    Antalya da yasıyorum. Mantolaması yapılmış. 17 katlı apartmanın en üst katındayım. Ağırlık guney cepheli ama her yonu var. Sitede merkezi lpg kurulu oldugu icin, Isınma ve sıcak su lpg kombi ile cozuyordum. (günes enerjisi yasak) (kombim alarko eski bir model). Antalya bildiginiz gibi ısınma icin kalorifer alıskanlıgı olan bir yer degil. Bende klima ile ısınmaktan hoslanmadıgım icin 3-4 ay lpg kombi ile ısınıyordum. Gecen yıldan önce ortalama yakıt masrafım bahsettigim kış donemi aylık 1200 tl idi. DH de danfoss termostatik vana yı okudum. Danfoss termostatik gaz sensörlü vana taktırdıktan bu rakam 1000 e dustu. kabaca. Simdi siteye doğalgaz geldi. bizde eve boruları dösettik. Alarko sadece meme baslarını degiştirerek benim eski kombiyi doğalgaz uyumlu yapabiliriz dedigi icin bu sene kombi almak istemedim.(120 tl ye hallederiz dedi)
    Bu kısı boyle test ederek gecirecegim. Kombi aynı lpg den doğalgaza geçince fatura ne oluyor??. Antalyada doğalgaz konusunda bilgili usta bulmak zor. Kombi balkonda. 140-150 m2 her yonu acık bir ev. Mersinde oturan bir arkadasa yukarıda vaillant önermişsiniz. İklimler yakın oldugu icin. bebekli bir aile olarak kalorifer ile ısınma + sıcak su icin bu alarko dan verim alamazsam vaillant önerir misiniz? ya da şöyle söyliim, deneyimlerinize gore bu lpg den donme kombi tam bir fiyasko olur mu?, kıs gelmeden bir kombi mi alsam dogru olur.
    Tesekkur ederim.
    Dr.Mehmet SARIER

• sarier S kullanıcısına yanıt
    Merhaba
    Lpg den doğalgaz geçince yakıt masrafı ortalama 4/3 oranında düşer,lpg ve mazot benzeri ısınma şekilleriyle doğalgaz arasında çok fark var
    Aylık 1000tl lpg ücreti yerine çok çok daha az doğalgaz faturası ödersiniz
    http://www.izmirgaz.com.tr/hesaportadabak.html
    Mevcut alarko kombinizi doğalgaza dönüştürüp bozulana kadar kullanabilirsiniz termostatik vanalar taktırmışsınız
    Antalya gibi bir yerde güneş gören evinizde ilave olarak evin ortasına oda termostatı taktırabilirsiniz

Bütün odaların,salon,mutfak,koridor,hol,banyonun m2 lerini cepheleri ve petek boyunu yazarsanız petek metrajı hakkında daha sağlıklı değerlendirme yapılabilir,örnek salon güney cephe 30m2 120cm + 120cm

• dizayn oksi plus (oksijen bariyerli kombi borusu)

• merhaba yaklaşık 95m2 ev 6,2 m petek +1m eklenecek. Daha önce termodinamik kat kaloriferi kullanıyordum. Bu sene doğalgaza geçeceğim. Kat kaloriferinde 40-50 derece arasında ısınıyorduk. Tesisatcı bize bosh condense 2500, immergas vitrix 24 ve immergas vitrix 26 önerdi. sizce hangisini tercih etmeliyim. Termostatik vana ve oda termostatı her ikisini de mi taktırayım? Ya da hangisini tercih edeyim? Kombi yeri için mutfak ya da kilerden hangisini tercih etmeliyim. Eski tesisat olduğu için borular mutfakta daralıyor. Kilerden başlayan borular büyük. Ancak kilerde petek olmadığı için kombi verimini etkiler mi?
  • Merhaba üstadım,

Evin teslim zamanı yaklaşıyor. Doğalgazın açılması ve hizmete alınması için;

460 tl (sözleşme) + 400 güvence bedeli olduğunu daha önce öğrenmiştim. Şimdi ise evi yapan firma 400-450 gibi bir bedel daha vermem gerektiğini belirtti. Anladığım kadarı ile proje bedeli.

İlk abonelikte süreç nasıl işliyor beni aydınlatabilir misiniz? Boşa kazıklanmayalım.

Bosch condens 2500w içinde 1900 TL fiyat aldım. Montaj hariç. Satıcı ise (aslında aynı olduğunu bildiğim) Buderus gb062 önerdi. İki modelden hangisini ucuz bulsam alsam farketmez sanırım?

Saygılar.
  • simyacı60 S kullanıcısına yanıt
    merhaba
    size önerilen kombilerin hepsini öneririm ama immergas alpha serisi kombilerine koşulsuz 7 yıl garanti avantajı sundu,immergas alpha eco 28 teknik açıdan immergas victri 24 ile benzer bir kombidir
    sadece sıcak su gücü 28kW'tır
    immergas alacaksanız bence immergas alpha eco 28 alın,hepsiburada.com da 400liralık alpha climatic modülasyonlu oda ermostatıyla beraber uygun fiyata satılıyor

http://alpha-innovation.com.tr/alpha_kombi-kopya.html

http://www.akakce.com/kombi/en-ucuz-alpha-eco-28-20-640-kcal-h-yogusmali-fiyati,4597895.html

http://www.hepsiburada.com/alpha-eco-28-28-kw-24080-kcal-h-premix-yogusmali-hermetik-kombi-pm-evalphaeco28

bosch condens 2500w yakın zamanda ailemin evine mutfağa taktırdım koridora da bosch fr 10 modülasyonlu oda termostatı

kombi için hem kiler hem mutfak ta kombi takılabilir evin konumu gereği hangisi evin ortasındaysa montaj yeri olarak o yeri seçin
    kombiye yakın peteklere ve mutfağa danfoss ra 2000 termostatik vanalar taktırın
    evin ortasına da alacağınız kombiye göre oda termostatını taktırın
    bosch tercih ederseniz bosch fr 10
    immergas tercih ederseniz crd modülasyonlu oda termostatı veya amico car modülasyonlu oda termostatı veya alpha climatic modülasyonlu oda termostatı tercih edin

• ankay2 kullanıcısına yanıt
    merhaba
    ankarada abonelik+güvence bedeli ne kadar bilmiyorum izmirde hepsini (abone+güvence)920liraya hallediliyor ve gaz açılıyor,proje ücreti hariç o ücrette 300lira civarında
    abonelik ücreti ödenerek proje çiziliyor onaylanıyor ve gaz açmak için gün veriliyor bu arada güvence bedeli yatırılarak sayaç alınıp evin girişine takılıyor,bu esnada evdeki ocakta dönüşümün yapılmış
    olması gerekir
    buderus gb62 ile aynı fiyattaysa gb62 alabilirsiniz sonuçta her ikisi aynı kombi gb 62 nin sıcak su gücü daha yüksek (30kW)
    yakın zamanda ailemin evine bosch condens 2500w ve bosch fr 10 modülasyonlu oda termostatı aldım ev hem küçük ve tek banyo ve bosch 200lira daha ucuz diye aldım
    ayrıca bosch fr 10 fiyat olarak buderus rc10'a göre daha ucuz
  • Cevap için teşekkürler. Bir ev aldık ona para buna para diyince iyice şüphelenmeye başladım. Proje her daire için ayrı ayrı mı çiziliyor? Sonuçta aldığım ev sitede bir daire ve hepsinin iç tesisatı firma tarafından yaptırılmış.

Dün oturmakta olduğum evde bulunan Bosch kombinin bakımını yaptırdım. Bakım yapan personel eğer yoğuşmalı düşünüyorsanız;' "zwb 28-3c" modelini alın. Onlar bakır kazanlı demiş(?), diğer modeller alimunyum kazanlı oluyor.'

İnternetten aradığımda bildiğin classic condense çıkıyor. Böyle bir ayrım var mı?
    evet her daire için proje çiziliyor en son evinizde gaz dağıtım şirketinin elemanı tarafından gazınız açılıyor

bosch personeli şirketinin ürününü bilmiyor buderus ve bosch premix yoğ kazan & kombilerde magnezyum-alüminyum-silisyum döküm eşanjör kullanır
    bu eşanjör buderus patentlidir korozyona & klorlu şebeke suyuna karşı son derece dayanıklıdır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 1 Eylül 2015; 10:44:49 >

• Üstadım,

Cevap için teşekkürler. Bende cihaz broşürlerine özellikle bakmıştım. Dedim herhalde farklı bir detay var. Yetkili servis elemanın bu şekilde yanlış bilgiye sahip olması ilginç.

Sizi sorularımla sıktıysam affola

Bizim kombi "malesef" balkonda. Elle çizmeye çalıştığım basit krokiden anlaşılacağı üzere üç tarafı duvar olan "U" şeklinde bir yere monte edilmiş. Kafamda iki çeşit proje var;

1- Mütehatin takmayı düşündüğü sadece kombi ve altındaki boruları kapatan klasik çift kapalı dolap (Resimde gösterilen dolap zemin katta olan dairede olduğu için her tarafı açık:))

2- U nu ucunu kapatacak (yan duvarları kullanarak) bir nevi oda gibi dolap yaptırmak. (Tabi tavana kadar gitmeyecek.)

Merak ettiğim kombi dolaplarında hava girişi için menfez benzeri bir boşluk olması gerekiyor mu?(Mantık olarak gerekiyor:) ) Mütehatin taktığında sanırım altı açık olduğu için ekstra bir menfez v.s. yok gözüküyor.

Sizce hangisi daha mantıklı olur seçeneklerden.

Saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ankay2 -- 3 Eylül 2015; 8:26:57 >

Bence en mantıklısı odayı kapatarak dolap gibi oda yaptırmak tabi bu odaya kapı taktırarak ön cepheden soğuk yemesini engellemek ama her durumda ankara gibi çok soğuk bir bölgede bu önlemler kombinin dış faktörlerden izole edilmesine engel olmuyor,odayı tam kapatacak şekilde duvarı örmek daha mantıklı
    Sizin yapmanız gereken duvarı örüp kapıyla odayı tam izole etmektir kapıya da menfez taktırılır,yanlardan da kombinin sadece bacasının çıkmasını sağlarsınız

Diğer seçenekte kombi dolabı olur ama bu dolabın içinden 3-4cm xps straforlar kullanarak dolabı. İçinden yalıtım uygulamanız lazım forumda örnekleri var
    Zaten alacağınız kombi ucuz birşey değil bence kombiyi mutlaka koruyun hem dış faktörlerden hem soğuktan
    Yoksa olası bir sibirya soğuğunda kombinin donma riski var

KOMBİ DOLABI YALITIMI

2cm & 3cm xps strafor,silikon,plastik kelepçeler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 3 Eylül 2015; 10:52:48 >

• 
Sayfa: önceki 227228229230231
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.