Şimdi Ara

KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ SAYFASI [ANA KONU] (163. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: delgado5445 Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 5 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
30.146
Cevap
529
Favori
1.261.476
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
84 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 161162163164165
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

Orijinalden alıntı: gokhaan03

airfel digifel premix cp1-25sp

airfel digifel premix'in modülasyonlu oda termostatı:siemens qaa 73
    şirketin ürün gamında da yer alır

Salus ST-320 RF,oda sıcaklığına göre modülasyon yaptırır mı bu konuda fikrim yok

Siemens qaa73 bayi ve serviste yok, hatta pek bilgileride yok.sizce kablosuz hangi termostati taktirmaliyim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: gokhaan03

Siemens qaa73 bayi ve serviste yok, hatta pek bilgileride yok.sizce kablosuz hangi termostati taktirmaliyim

airfel bu konuda gerçekten çok amatör,bu alanda daha çok yol almaları gerekiyor

bütçeniz varsa siemens rev 24 öneririm

bu arada siemens qaa73 modülasyonlu oda kumandası ferroli'nin ürün gamında yer alıyor,kataloglarda siemens qaa73 var,bulunduğunuz bölgenin ferroli servislerine & bayilerine en son ihtimal ferroli genel müdürlüğünü arayabilirsiniz

http://www.ferroli.com.tr/Detail/iletisim/133/228.aspx

ferroli'nin istisnasız yoğuşmasız & yarım yoğuşmalı & premix yoğuşmalı bütün kombileri oda sıcaklığına göre modülasyon (opentherm) yapabildiği için bu OT,şirketin ürün gamında yer alıyor,ayrıca ferroli,modülasyonlu oda termostatı ve dış hava sensörü konularında deneyimli bir üretici

örneğin 1000liralık ferroli domiproject D,oda sıcaklığına göre modülasyon(opentherm)+dış hava sensörü takılabiliyor

http://www.ferroli.com.tr/uploaded_files/file/DOMIPROJECT%20D%20BROSUR%20y.pdf

KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ  SAYFASI [ANA KONU]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 17 Ekim 2014; 23:28:40 >

• Buderus gb62 +oda termostati+danfoss ra2000 karar verdim.fakat oda termostati veya danfoss u sec deniliyor.ikisi ayni anda gereksiz masraf olur denildi satici tarafindan.yorumlariniz nedir

• aggalor A kullanıcısına yanıt
    Maalesef kendini geliştirmeyen satıcılar yanlış bilgi verebiliyor, odalar arasındaki ısı dengesizliği sadece termostatik vana sayesinde giderilir. En azından çok ısınan odalara ve mutfağa termostatik vana şarttır. Altta Bosch'un oda termostatı broşüründeki tavsiyesini ekliyorum.

Broşür:
    http://www.bosch-climate.com.tr/bosch-urunler/kumanda-uniteleri/inside-temperature-controls/trz-200.html

termo vanaları ve oda termostatını doğru yerlere gerekli noktalara monte ettirip,ayarlarını doğru yaptırdığınız taktirde gereksiz değil gerekli üstelik büyük tasarruf yapar,önemli olan doğru yapabilmek,termo vanayı kombiye en uzak zor ısınan radyatöre monte ettirirseniz ve termo vana ile oda termostatını aynı odaya koyup termo vananın ayarını yüksek tutarsanız olmaz

yapmanız gereken:
    kombinin bulunduğu yerden itibaren en yakın radyatörlere termo vana taktırmak,ayrıca mutfak gibi ısınan yerlere de termo vana takılır

evin ortasında bir yere örneğin:koridor,hol,oturma odası veya salona da oda termostatı takılır,yerden en az 1,5mt yüksek ve bir peteğe,pencereye dışardaki güneşten uzak olmalı,sıcaklıktan etkilenmemeli

termo vanaların ayarı,oda termostatından her zaman 1 c daha düşük olarak ayarlanmalıdır

kataloga göre buderus gb62'nin oda termostatı buderus logamatic plus rc100 görünüyor,diğer modellerin modülasyonlu oda kumandası buderus rc10'du

http://www.buderus-tr.com/upload/CmsPage/PageContentFile/Logamax_PlusGB62_TR_7214_FNAL_LOW_3b585.pdf

http://www.buderus-tr.com/urundetay/10/320/324/rc10-oda-termostati

• quote:

Orijinalden alıntı: olmaz80

iyi akşamlar

Evimiz Samsunda 10 katlı binanın 9. katından yeni evimizi aldık. Kombi alıcaz ancak forumlarda araştırdıkdıkça işin içinden çıkamaz hale geldik arkadaşlar.. Artık önerilerinize ihtiyacım var. İki kişilik bir aileyiz genel olarak 25-27 derecede oda sıcaklığını tutmak istiyoruz (oda termostatı, termostatik vana vs.. sabit sıacklık için ne gerekiyorsa alıcaz artık : =) .

Şuanda alt katımızda ya da üst katımızda kimse yok. Evimiz 0 ev, yeni iskanı alındı. Yalıtım var.
    Petek boyutları evdeki hazır halede olanlar yeterli midir şüpheliyiz...

Ev 130 metre kare, oda yüksekliği 260cm, 3+1.

Evin petek uzunlukları :

Salon =2 adet 80x90
    Mutfak=50x90 cm
    koridor =80x60 cm
    1.oda = 110x60 cm
    2.oda= 80x60 cm
    yatak odası=130x60 cm

Yoğuşmalı kombi almak istiyoruz, Kaç KW'lık almam lazım ? ve aklımızda bir model yok 2000-2200e kadar çıkabilirim.

Yorumlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum

• disintegration kullanıcısına yanıt
    iyi aksamlar.

kombinin durumuna göre termostatlı vanayı ve oda kumandasını nereye kurdurmalıyım.resmı ekliyorum.
    tesekkurler
  • olmaz80 O kullanıcısına yanıt
    merhaba
    25-27c kombi ile ısınılan mekanlarda yüksek bir derecedir ama isteğe göre bu değerler yakalanabilir sadece sarfiyat artar,yalnız bunun için evdeki ısı kayıplarının çok az olması gerekir
    eklediğiniz resime göre yorum yapacak olursak bir kere eviniz yeni olduğu ve alt/üst kattan ısı desteği olmadığı için hem eviniz ısınırken sarfiyat yükselir hemde ısınma kalitesi ilk yıl olduğu için umduğunuz gibi yüksek olmayabilir,yeni binaların duvarların da nem etkisiyle böyle bir olasılık var,haberiniz olsun

eviniz yalıtımlı olmasına rağmen 3 cephe ve en önemlisi tamamen açık bu da başka bir olumsuz durum

evinizde ısıtılacak net alan 103m2+ebeveyn banyosu

radyatör metrajınız 5.8 metre 22/600 pkkp panel radyatör+ 90cm 22/500 pkkp panel radyatör+ banyo ?????

bence metrajınız özellikle salonda çok düşük,çünkü salon ortada kalmıyor çift cephe ve cephelerin biri kuzey, kazan sıcaklığında hem ısınıp hemde 25-27c yakalanması zor,bunun için birkaç yerde radyatörleri değiştirebilirsiniz

en büyük eksiklik salonda:misafir odasındaki 110cm radyatörü salona taktırın,salonda metraj 110+90+90cm,salonda radyatörün bir tanesinden (T) bağlantısıyla 20mm pprc boru ile sıva üstünden hat çektirip yeni radyatörü istediğiniz bir köşede taktırabilirsiniz,veya 2 radyatörü yanyana vagon gibi seri bağlayabilirsiniz
    misafir odasına da 22/600 pkkp 140cm demirdöküm plus panel radyatör taktırın,misafir odası yaşam odasıdır ve önemlidir,yüksek iç ortam sıcaklığı istiyorsanız özellikle yaşam odaları olan salon ve misafir odalarında metrajı yüksek tutmanız gerekir

banyoda havlupan yoksa havlupan taktırın

kombiyi 24kw (20000kcal) almanız yeterli,25-27c kazan sıcaklığı için salon ve oturma odası hariç,çocuk odası+mutfak+yatak odasına termostatik vana taktırabilirsiniz,böylece bu radyatörler set edilen derecede kısılacağı zaman kapalı devre tesisat suyu yaşam odalarına kanalize olur
    salon ve misafir odası her zaman en yüksek sıcaklıkta kalır

ayrıca koridora da oda termostatı taktırmanızı öneririm.set dereceyi de 25c civarında tutun özellikle mevsim geçişlerinde set edilen dereceye çok rahat ulaşırsınız
    isteğinize göre kablolu veya kablosuz oda termostatı
    termostatik vanaların ayarı her zaman 1c aşağıda olacak,örneğin temo vanaları 4 numaraya ayarlayın 24c iç ortam sıcaklığına denk gelir idealdir
    oda termostatını da 25c veya 25,5c olarak ayarlayın,önce termo vanalar radyatörleri kıssın
    sonra oda termostatı kombinin pompasını sustursun
    bu şekilde bir uygulama yaparsanız hem istediğiniz değerlere yakın ısınırsınız hem de tasarruf yaparsınız
    bu arada kombilerin pompa gücü bellidir, 75pw,90pw..vb pompanın tesisata basacağı su miktarı belli olduğu için kombilerden bu konuda fazla bir beklenti içinde olmamak gerekir burada önemli olan tesisattaki boru çapları nasıl sirkülasyonda sıkıntı var mı

kombinin yeri balkondaysa kombiyi bağlantı borularını da kapatacak şekilde kaliteli dolap taktırın,balkonda kombilerin ısıtma verimi düşer ömrü azalır çünkü dış faktörlere maruz kalır

kombi premix yoğuşmalı öneririm:baymak falke condense 24,baymak duo tec 24,airfel digifel premix,eca confeo premix 1600-1800lira civarındadır
    2000lira civarında ferroli bluehelix tech öneririm

termostatik vanada danfoss ra 2000 öneririm.gaz sensörlüdür,kesinlikle öneririm mutlaka alın çok memnun kalacaksınız samsunda bulmanız zor istanbuldan netten almanız gerekebilir
    termo vanaları söylediğim radyatörlere monte ettirirseniz,ısınma kaliteniz mutlaka & konforunuz artacak
    http://forum.donanimhaber.com/m_82957628/mpage_10/f_//tm.htm#98540963

merhaba
    16 ekimde bu konuda mesaj yazmıştım,siz kombi ve oda termostatını tercih ettiniz

sizin evde kombiye en uzak odalar yatak odası ve çocuk odası normalde kombiye en uzak odalar her zaman geç ve zor ısınır,ama bu odalar güneyde kalıyor kış güneşinden faydalanıyorsanız termo vana uygun

önceki mesajda yazdığım şekilde radyatör metrajını arttırırsanız:salon,oturma odası termo vanalar için en uygun noktalar,isteğinize göre güney cephede kalan odalara da termo vana taktırın kış güneşi varsa termo vanalar harekete geçer ve petekleri kısar bu da tasarruf demektir

oda termostatı için en uygun yer hol,yani oturma odasının duvarda hol yazan yer
    biraz kablo uzar ama evin tam ortasıdır ve referans noktası için uygun

termostatik vanaların ayarı her zaman 1c aşağıda olacak,örneğin temo vanaları 3,5 numaraya ayarlayın 21-22c iç ortam sıcaklığına denk gelir idealdir
    oda termostatını da 23c veya 23,5c olarak ayarlayın,önce termo vanalar radyatörleri kıssın,sonra oda termostatı kombinin pompasını sustursun

• Sayın Disintegration;
    bir tahmin sorusu olacak belki ama..
    100 m2 kullanım alanı olan ve aynı şartlara (yalıtım-cephe-petek uzunluğu) na sahip yan yana iki daire düşünelim, her iki dairede de aynı yerlerde oda termostatı olsun ve oda termostat dereceleri de eşit olsun. dairenin birinde premix yoğuşmalı,( max.verim %109 ) diğerinde aynı marka kombini yoğuşmasızı (max. verim %93) olsun.. diğer tüm şartlar aynı olduğuna göre Premix yoğuşmalı kombinin olduğu daireye bir aylık fatura 100 tl gelirse yoğuşmasız kombi olan daireye 115 yada 120 tl civarıda bir faturamı gelir ? yani 30 günlük ortalama fatura farkı günümüz koşullarında tahminen kaç lira olur ?
  • areano A kullanıcısına yanıt
    %15-20 arasında fark olur
  • quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

Orijinalden alıntı: areano

teşekkür ederim.. kat planı şu şekilde

Salon : 30 m2 200x50 + 40x50 cm Şenpres marka petek
    Yatak odası : 16,5 m2 70x50 cm
    1 no lu oda : 11,5 m2 40x60 cm
    2 no lu oda : 11 m2 100x50 cm
    Banyo : 4,5 m2 40x60 cm
    Mutfak : 11 m2 60x60 cm

metrajınız bariz şekilde yetersiz,bence bazı odalardaki radyatörleri değerlendirmek adına ve bu radyatörlerin atıl kalmaması için 2 radyatörü yanyana bağlayarak seri bağlantı dediğimiz şekilde bağlantı şeklini de yaptırabilirsiniz bu şekilde elinizdeki radyatör değerlenmiş olur
    veya masraf yapmak istiyorsanız yeni radyatör de alabilirsiniz,tercih sizin

seri bağlantı yaptıracaksanız

mutfak:kombi mutfakta olduğu için ocak+kombi+radyatör faktörü nedeniyle doğu cephesinde 11m2 60cm radyatör yetse de 1no'lu odadaki 40cm 22/60 pkkp radyatör mutfağa (40+60cm 22/60 pkkp)
    salon:salona yatak odasındaki 70cm 50 pkkp radyatör eklenerek 200cm+(70+50) 50 pkkp (50 pkkp'lerin ısıl değeri 60 pkkp'ye göre düşüktür)
    yatak odası:yeni 120cm pkkp 22/600 demirdöküm plus radyatör
    1 nolu oda: yeni 100cm 22/60 pkkp demirdöküm plus radyatör
    2 nolu oda:radyatör yeterli
    banyo:radyatör yeterli

Salon : 30 m2 200+40+70 22/50 pkkp
    Yatak odası : 16,5 m2 120cm pkkp 22/60 demirdöküm plus
    1 no lu oda : 11,5 m2 100cm 22/60 pkkp
    2 no lu oda : 11 m2 100cm 22/50 pkkp
    Banyo : 4,5 m2 40cm 22/60 pkkp
    Mutfak : 11 m2 60+40 22/60 pkkp

seri bağlantı aynen resimlerde eklediğim şekilde yapılır,bu şekilde birçok defa bağlantılar yaptırdım tesisatın sirkülasyonunda sıkıntı yoksa radyatörlerinizde sıkıntı yaşamazsınız

evinize sadece 2 adet yeni panel radyatör yeterli gelir: 100cm ve 120cm 22/60 demirdöküm plus pkkp

bu şekilde hem fazla masraf yapmamış olursunuz,hemde elinizdeki radyatörleri optimum rasyonel bir şekilde değerlendirmiş olursunuz

paranız da cebinizde kalmış olur

KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ  SAYFASI [ANA KONU]KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ  SAYFASI [ANA KONU]

Daha önce size çeşitli konularda danışmıştım, ve sağolun yardımcı oldunuz.. anladığım kadarıyla yoğuşmalı kombilerin (yoğuşmasıza göre 400-500 tl) fiyat farklarını amorti edebilmeleri için 3-4 yıla (100 m2 bir ev için) ihtiyaçları olup sonrasında daha kar lı hale geliyorlar, ben bulunduğum şehirden 4 yıl kadar sonra tayin olacağım için yoğuşmasız bir kombi düşünmeye başladım bu konuda marka model olarak neleri önerirsiniz, ayrıca oda termostatı taktırmayı da düşünüyorum, termostat ile kombi mutlak surette aynı markamı olmalı ?

• areano A kullanıcısına yanıt
    premix yoğuşmalı kombilerle yoğuşmasız kombilerde fiyat farkı bazı modellerde 400-500lira civarında
    bazı modellerde 100-200liraya kadar iniyor
    aslında cihazına göre de değişiyor,premix yoğuşmalı kombilerde fiyatlar 1500-1600liradan başlıyor

piyasada genelde f/p yoğuşmasız kombiler 1200-1300lira civarında
    en ucuz yoğuşmasız kombiler 1000liradan başlıyor,son 2 yıldaki döviz kurundan dolayı fiyatlarda oynama oldu
    spot piyasada,internette montaj hariç nakit keş para yazdığım fiyatlarda 100lira oynayabiliyor
    sizin durumunuz farklı bir evde sadece 4 yıl yaşayacaksanız ve gidecekseniz bence bırakın yoğuşmalıyı,1200-1300liralık cihazlardan değil
    1000liralık cihazlardan da alsanız bile olur

1000liralık yoğuşmasız cihazların %99'unda hiçbir özellik eklenmeden en donanımsız haliyle satılıyor,üreticiler bu cihazlarda ne minimum ısıl güç,ne modülasyon aralığı ne kullanım suyunda eko ve comfort gibi ekstra özellikler,hatta modülasyonlu oda kumandası ve dış hava sensörü ile beraber çalışma özelliklerini bile eklemiyor,hatta 1300liralık cihazların çoğunda bile hem bu özellikler yok hemde üreticilerin altyapılarında bile yok

yoğuşmasız kombilerde sabit fan hızından dolayı çoğu cihazda minimum ısıl güç yüksektir çoğu modelde 9kW hatta 10kW bazı modellerde 11kW bile var
    bu yüzden yoğuşmasız kombilerde minimum ısıl gücü yüksek ve dar aralıkta çalışan cihaz genelde önermiyorum
    bu cihazlarda genellikle sıcak su sabitleme sorunu da yaşanabiliyor duş yaparken su bir sıcak bir soğuk geliyor
    dolayısıyla cihaz çok dar bir aralıkta çalışıyor %40 hatta %45 %50 - %100 modülasyon aralığında çalışan verimsiz cihazlar dolu piyasada

4 yıl sonra gideceğim 1000liralık cihaz alayım diyorsanız ferroli domiproject D öneririm.yukarda saydığım özelliklerin hiçbiri bu cihazda yok ve 1000liralık (euro artışından önce 900lira) cihazlarda donanımsızlık bu kombide yok,çevremde birçok kişi kullanıyor bizzat ben önerdim,hiçbir sıkıntı yok

http://www.ferroli.com.tr/ProductDetail/domiproject-d/1/5.aspx
    http://www.ferroli.com.tr/uploaded_files/file/DOMIPROJECT%20D%20BROSUR%20y.pdf
    minimum ısıl güç 7.2kW (cihazlarn çoğunda 9-10-11kW)
    modülasyon aralığı %30 - %100 (cihazların çoğunda %45 - %50 - %100)
    bitermik eşanjör+kullanım suyunda 3 yıldız (birçok cihazda 2 yıldız)
    kullanım suyunda eco ve comfort özelliği (birçok cihazda bu özellik yok)
    güneş enerjisi sistemleri ile uyumlu çalışır
    oda sıcaklığına göre modülasyon yapar (modülasyonlu oda kumandası ile /opentherm iletişim protokolünü destekler) (opsiyonel)
    dış hava sensörü takılabilir (opsiyonel)

aynı özelliklerde lcd ekranı daha büyük ve çift eşanjörlü ferroli diva
    http://www.ferroli.com.tr/ProductDetail/diva/1/182.aspx
    diğer markalarda benzer özelliklerde:dd nitron ve piyasaya bu yıl çıkan bosch class 6000w modellerini de araştırmanızı öneririm
    http://www.bosch-climate.com.tr/bosch-urunler/duvar-tipi-gazli-cihazlar/kombiler-/class-6000w.html
    http://www.demirdokum.com.tr/?urun=nitron-HKF224
    ferroli domiproject D 1000lira

ferroli diva,dd nitron,bosch class 6000w 1200-1300lira civarında

oda termostatı ve kombi aynı markadan olmak zorunda değil zaten kombi üreticilerinin önemli bir kısmı başka marka yabancı oda termostatlarını kendi ürün gamlarında gösteriyor
    alacağınız cihaza göre destekliyorsa (modülasyonlu) desteklemiyorsa aç-kapa şeklinde çalışan ama hassasiyeti en az 0,5c ve mutlaka dijital olacak
    mekanik oda termostatı asla önermem

• KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ  SAYFASI [ANA KONU]

Merhaba sevgili dostlar;

Biliyorum bu tarz sorulardan oldukça bunalmışsınızdır ancak sizden ricam evimin planına bakarak bana yardımcı olmanızdır. Evimin yalıtımı yok. Camlar ahşap doğrama çift cam ve camları silikonladım hava gelmemesi için . 1. katta oturuyorum. salonun alt kısmına dükkan denk geliyor ancak dükkanda kimse yok. diğer odalar alttaki eve denk geliyor. alt komşum evini ısıtıyor ancak ısı kaçmasın diye tavana köpük döşetmiş. Kombi olarak Ferroli F24 kullanıyorum 20000 lik. Kışın sadece salonu, yatak odasını, antrenin peteklerini açıyorum. Mutfak peteğinin vanasını çeyrek tur açıp bırakıyorum. Tüm petekler çapraz bağlantılı yani üstten sıcak giriyor alttan soğuk çıkıyor. Kışın aylık ortalama olarak 450-500 metreküp gaz harcamaktayım. Üstelik evimin tüm peteklerini açmamama rağmen. Evim fazla güneş almıyor sadece gündüz bir kaç saat salon güneş alıyor. Diğer taraflara bina denk geldiği için güneşi kapatıyor. Doğlazgaz tüketimini düşürmek ve evimi daha iyi ısıtmak için bir öneriniz olursa inanın çok sevinirim. Yatak odasını fazla ısıtamıyorum ya petek küçük ya da kombi yetersiz kalıyor sizler daha iyi anlarsınız elbette. Şimdiden herkese teşekkür ederim.

KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ  SAYFASI [ANA KONU]KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ  SAYFASI [ANA KONU]KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ  SAYFASI [ANA KONU]

• moondryy M kullanıcısına yanıt
    merhaba

ısı kontrol elemanı kullanmıyorsanız (oda termostatı ve/veya termo vana) kullanmanız gerekir

hangi şehirdesiniz? kombiyi kış boyunca ortalama kaç derece kazan sıcaklığında kullanıyorsunuz? evin iç ortam sıcaklığı (salonda) ortalama kaç derece oluyor

kombi evin içinde mi? balkonda mı,balkondaysa kombi tam kapalı dolabın içinde mi? kombinin altındaki bağlantı boruları açıktan mı gidiyor yoksa sıva altında izole durumda mı?
  • disintegration kullanıcısına yanıt
    Kusura bakmayın eksik bilgi verdiğim için. Ankara merkezdeyim. Kombi mutfakta petegin ustunde takili. Borular duvar üstünden iniyor plastik boru.kombiyi üzerindeki panelden 45-50 arası ayarlıyorum ancak kazan sıcaklığı tam nedir bilmiyorum. Salon sıcaklığıni ölçme Aletleri ile olcmedim ancak salon ve koridor ne soğuk ne de sicak oluyor. Özellikle yatak odasi çok soğuk oluyor. Yatak odasındaki petegi 120 cm e uzatmayi planlıyorum bir faydasi olurmu. Ancak dogalgaz parasi bana çok geliyor. Birde yeni bebek oldu iyice isitmak gerekecek evi buda masraf malesef. Termostatik vana kullansam ya da kombiyi degistirsem ne yapsam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi moondryy -- 20 Ekim 2014; 20:46:20 >
    Resim

SiZin sorununuz yüksek ısı kaybı,ankara gibi çok soğuk bir bölgede yalıtımsız üstelik ahşap camlı bir evde ısı kaybına bağlı olarak faturalarınız yüksek geliyor üstelik ısıkontrol elemanı kullanmıyorsunuz,cepheniz avantajlı ama kullanamıyorsunu
    Ev size aitse,Yaptırabiliyorsanız evinize iç duvarlara karbon eps strafor ile iç yalıtım yaptırın,tasarruflu ısınmanın bir numaralı maddesi yalıtımdır

Evinizde petek boyları ne kısa ne de ideal ölçüde,üstelik salonda yükseklik 40cm pkkp radyatörleriniz var ısıl değeri 60cm'e göre düşük kalır
    Tesisatın sirkülasyonunda sıkıntı yoksa yatak odasındaki peteğin ısınması lazım eğer ısınmıyorsa tesisatta sıkıntı olabilir
    Kombi normal çalışıyorsa pompa suyu ideal şekilde gönderiyorsa sıkıntı tesisatta olabilir çünkü petek boylarınız uzun değil kombi her durumda suyu pompalar
    Kısa vadede yaptırmanız gerekenler
    Yatak odası zor ısınıyorsa
    Salon,mutfak ve antreye termostatik vana taktırın ve bu termo vanaları radyatörleri kapatacak şekilde ayarlayın,kapanınca hem tasarruf olacak hemde kapalı devre tesisat suyu yatak odasına yönlenecek
    Bunu yapmadan önce yatak odası hariç bütün petekleri kapatın ve kombiyi açın sadece yatak odası açık kalsın,tek petek için bakalım kombi suyu tam pompalayacak mı yatak odasının radyatörü tam ısınacak mı bu da önemli
    Termostatik vanada danfoss ra 2000 öneririm mekanikt termo vanada dünyanın en iyisidir,evdeki sıcaklık kış boyunca ortalama kaç derece oluyorsa termo vanaları radyatörleri kapatacak şekilde ayarlayın
    Örneğin kış boyunca salon 20c aşmıyorsa salonu termo vanalarda 3 numarada ayarlayın,aynı uygulamayı antre ve mutfakta yapın,mutfakta ocak faktörü nedeniyle ısınır termo vana ile bunu dengeleyeceksini,salon,mutfak ve antrede petekler kapanınca tesisat suyu yatak odasına yönlenecek

Peteklerin arkasına izopan levhalar monte ettirin koçtaşlarda satılır

Şunu kesinlikle unutmayın: salon,mutfak ve antredeki petekleri set edilen derecede termo vanalar kıstığı sürece tasarruf yaparsınız
    Bu konu çok önemli
    Eviniz yalıtımlı veya ısıkayıpları az olmadığı için öncelikle oda termostatı önermedim,oda termostatı kombinin pompasını susturur ama yalıtımsız evlerde konforu da kaçırır
    İmkanınız varsa içten yalıtım yaptırın en azından salonda,tesisat eskiyse tıkanıklık olabilir plastik tesisatlarda zamanla yapay çamur oluşur bu da sirkülasyonu zorlaştırır

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

eklediğiniz resimde işaretlediğim ana hat tesisat gidiş ve dönüş boruları kombinin altından itibaren son radyatörlere kadar aynı boru çapı olarak mı döşenmiş yoksa bir küçük boy olarak mı devam ediyor
    kalorifer tesisatınız sıva üstünden dirsekli mi gidiyor yoksa sıva altında mı?

ayrıca tesisatınız kaç yıllık?

• kombiden giden boruların devamı sıvanın altından gidiyor. Peteklere giren boru biraz daha küçük ancak sıva altındaki tesisat boruları ne durumda bilemiyorum. Oturduğum bina 13 yıllık dolayısıyla tesisatta eskidir. Petek boylarını bir miktar uzatmam bana fayda sağlarmı.
  • 
Sayfa: önceki 161162163164165
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.