- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ SAYFASI (ANA KONU)
3800 Cevap166458 Görüntüleme59 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: <<     17 [19] 21 22 23 24 25 26      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

10177 Mesaj
10 Mayıs 2013; 23:56:59 

quote:

Orijinalden alıntı: mailmann

başka bir başlıkta aşağıda kendimce çizdiğim daire planına göre olması gereken petek boylarının minumum boylarını söylemiştiniz. fakat konu silinmiş cevabınıza ulaşamıyorum. tekrardan yazmanız mümkünmü.

ayrıca termostatik vanaları hangi odalara takmamızı önerirsiniz.

ev ankara da kuzey, güney, batı cepheli. 4 katlı binanın 3 üncü katında. brüt 120 balkonlar hariç 100 m2. bina sıfır ve dıştan yalıtımı var.

kartsız taksit imkanı sunan bir yer buldum. bu yüzden kombi olarak bosch, eca, demirdöküm markalarından birini seçecem hangi markanın hangi modelini önerirsiniz.

net radyatör metrajı için evinizde bir mühendislik hizmetinin alınması gerekir.bizim buradan yazacağımız rakamlar anca alt sınır ve ortalama rakamlar olur
bunu baştan söyliyeyim çünkü bu tür hesaplarda birçok faktör devreye girer
radyatör markası: dd plus,vairad ve airfel'den birini öneririm.pkkp 600
salonda 3 petek yeri görünüyor: 120cm+120cm+100cm
mutfak:100cm
oda 2:120cm
yatak odası:120cm
oda1:80cm
banyo: 50x70cm havlupan (kurtarıyorsa 50x110cm) havlupan markası SANPAN
hol:100cm

termostatik vanaları: hol ve banyoya koymayın.termostatik vana markası. danfoss ra 2000 gaz sensörlü (uk tip / yatay köşe) öneririm
termostatik vanaların ayarı sürekli 3 veya 3,5 olarak ayarlı dursun

yazdığınız 3 markadan: bosch classic condense ve eca confeo premix öneririm,(alternatif olarak baymak falke condense/baymak duo tec)

her iki cihaz premix yoğuşmalı ve kalitelidir. bosch.c.c tam 44 kilo eca confeo premix ise 42,6 kilo

KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ SAYFASI (ÜST KONU)
TASARRUFLU ISINMANIN ANA KURALI

7075 Mesaj
11 Mayıs 2013; 22:02:17 

petekleri koçtaş dan aldığımı söylemiştim ama hala gelmedi :)

çok değişik internet satış firmasından ürün almıştım ama ilk defa bu kadar uzun süre geçmesine rağmen gelmeme olayı görmemiştim (11 gün oldu ,yarın pazar zaten gelmez)

demek ki koçtaş dan alınca iki haftayı gözden çıkartmak gerekiyor :)

3 gün önce 2 tane mesaj gönderdim cevap vermediler ,sonra telefonla aradım sırada 17 kişi var bekleyiniz diye bana koçtaşın reklam müziğini ezberlettiler :)

tam sıra bana gelince hat kesildi ,haydaa tekrar aradım neyse ki 2-3 dakika daha bekledikten sonra nihayet görevliyle görüşebildim :)

250 tl. ve üzeri alımlarda kargoyu ücretsiz yaptığımız için bir yoğunluk var dediler

ama şahsen bu kadar büyük bir firma beni hayal kırıklığına uğrattı

dün siparişleriniz kargoya verildi diye mesaj göndermişler,birde kargo takip yeri yapmışlar ama sürekli ,ürününüz kargoya verildikten 12-24 saat sonra takip edebilirsiniz yazıyor

şuan 24 saati geçti ama hep aynı yazı karşıma çıkıyor :)

pazartesi gelirse süpriz olacak ama ben ummuyorum ,hani bilinmeyen bir firma olsa şüpheye düşeceğim de neyse ki firma çok sağlam :)

koçtaş dan internet yoluyla alım yapmayı düşünenler için bilgi olması için yazdım :)

10177 Mesaj
12 Mayıs 2013; 0:14:20 

quote:

Orijinalden alıntı: kemal1414

petekleri koçtaş dan aldığımı söylemiştim ama hala gelmedi :)

çok değişik internet satış firmasından ürün almıştım ama ilk defa bu kadar uzun süre geçmesine rağmen gelmeme olayı görmemiştim (11 gün oldu ,yarın pazar zaten gelmez)

demek ki koçtaş dan alınca iki haftayı gözden çıkartmak gerekiyor :)

3 gün önce 2 tane mesaj gönderdim cevap vermediler ,sonra telefonla aradım sırada 17 kişi var bekleyiniz diye bana koçtaşın reklam müziğini ezberlettiler :)

tam sıra bana gelince hat kesildi ,haydaa tekrar aradım neyse ki 2-3 dakika daha bekledikten sonra nihayet görevliyle görüşebildim :)

250 tl. ve üzeri alımlarda kargoyu ücretsiz yaptığımız için bir yoğunluk var dediler

ama şahsen bu kadar büyük bir firma beni hayal kırıklığına uğrattı

dün siparişleriniz kargoya verildi diye mesaj göndermişler,birde kargo takip yeri yapmışlar ama sürekli ,ürününüz kargoya verildikten 12-24 saat sonra takip edebilirsiniz yazıyor

şuan 24 saati geçti ama hep aynı yazı karşıma çıkıyor :)

pazartesi gelirse süpriz olacak ama ben ummuyorum ,hani bilinmeyen bir firma olsa şüpheye düşeceğim de neyse ki firma çok sağlam :)

koçtaş dan internet yoluyla alım yapmayı düşünenler için bilgi olması için yazdım :)

geç olsun güç olmasın
sonucta radyatörleri çok uygun fiyata aldınız...
hayırlı olsun

7075 Mesaj
12 Mayıs 2013; 1:39:08 

quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

geç olsun güç olmasın
sonucta radyatörleri çok uygun fiyata aldınız...
hayırlı olsun

çok sağolun hocam ,neyse ki işimiz acele değil yoksa biraz sıkıntı olabilirdi :)

ama dediğim gibi koçtaş gibi bir firmanın biraz amatörce iş yapmasını yadırgadım :)

31 Mesaj
12 Mayıs 2013; 1:48:51 

Bugün firmalardan fiyat teklifleri aldım,

İzmirde oturuyorum 95-100 m2 evim var,

ECA confeo premix Tam yoğuşmalı kombi 24kv 1900 TL
Doğalgaz tesisatı ocak + Kombi gaz hattı 750 TL
Radyatörler Demirdöküm 6.6 metretül 900 TL
Havlupan 100 TL
ECA radyatör vanası 14 adet 100 TL
Komple boru hattı Dizayn folyolu boru 400 TL
Kombi için sıcak su soğuk su hattı çekme 100 TL
Kombi için 10 lu set (4lü vana filtre takımı) 100 TL
Kombi için elektrik tesisatı cama menfez takma 100 TL
İşçilik tadilat montaj 500 TL
Oda Termostat 150 TL
Toplam 5100 TL rakam verdiler 200 de özel indirim yaptık dediler :) 4900 rakamıyla kaldım fiyat hakkında yardım yada görüşü olan arkadaşlar fikir verebilirmisiniz. Ama adamların işçiliği on numara onu iyi biliyorum ama rakam bana yüksek geldi. Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Altan_35 -- 12 Mayıs 2013; 1:49:36 >

Sert Oynamak Zor İş.

10177 Mesaj
12 Mayıs 2013; 9:37:35 

quote:

Orijinalden alıntı: Altan_35

Bugün firmalardan fiyat teklifleri aldım,

İzmirde oturuyorum 95-100 m2 evim var,

ECA confeo premix Tam yoğuşmalı kombi 24kv 1900 TL
Doğalgaz tesisatı ocak + Kombi gaz hattı 750 TL
Radyatörler Demirdöküm 6.6 metretül 900 TL
Havlupan 100 TL
ECA radyatör vanası 14 adet 100 TL
Komple boru hattı Dizayn folyolu boru 400 TL
Kombi için sıcak su soğuk su hattı çekme 100 TL
Kombi için 10 lu set (4lü vana filtre takımı) 100 TL
Kombi için elektrik tesisatı cama menfez takma 100 TL
İşçilik tadilat montaj 500 TL
Oda Termostat 150 TL
Toplam 5100 TL rakam verdiler 200 de özel indirim yaptık dediler :) 4900 rakamıyla kaldım fiyat hakkında yardım yada görüşü olan arkadaşlar fikir verebilirmisiniz. Ama adamların işçiliği on numara onu iyi biliyorum ama rakam bana yüksek geldi. Saygılar.

bende izmirdeyim.fiyat normal ama kombiye yüksek fiyat çekmişler eca confeo premix genelde 1550-1600lira ayrıca başka önemli bir konu var evde ısıtılacak net alan kaç m2?
eca radyatör vanası eca rve mi? eca rv2 mi?
kombi setini plastik almayın, (S) borulu setlerden alın.veya eca confe premix'in orijinal kendi bakır setleri var.onlarda isteyin.cihazın kendi malı
ayrıca oda termostatı manuel on-off ise kabul etmeyin.böyle güzel bir kombiye yazık.OT yerine radyatörlere (2 radyatör hariç) kaliteli termostatik vanalar öneririm.danfoss ra 2000 gaz sensörlü radyatörlerin durumuna göre(yatay köşe veya köşe tip)
havlupanın markası sanpan mı? yoksa vasat bir marka mı? beyaz renk mi krom mu?
dizayn oksi plus boru tesisatı patentli dizayn şirketine ait "dizayn özel kaynak paftası" ve "dizayn alın düzeltme aparatı" ile monte edilir.bu konuda dikkatli olun.yoksa kaynak yerlerinden tam kaynama olmaz.tesisata oksijen girer
kalorifer boru tesisatının boru çaplarını tesisat başlangıç 32mm isteyin......> tesisatı 25mm ile devam ettirin son 2 radyatörde tesisatı 20mm ile bitirin
tesisatın tamamını asla ama asla 20mm ile yaptırmayın.kaliteli sirkülasyon için büyük boru ile başlatıp daha sonra daraltmak şart

10177 Mesaj
12 Mayıs 2013; 9:45:47 

bende yadırgadım
mesela internetteki kombi siteleri & spotçuları 1 günde malı gönderiyor

Bu mesajda bahsedilenler: @kemal1414

10177 Mesaj
12 Mayıs 2013; 15:19:48 

danfoss ra 2000 gaz sensörlü termostatik vanalar,radyatörün konumuna göre YATAY KÖŞE veya KÖŞE TİP
havlupan:SANPAN

1
1
0
0
0

Bu mesajda bahsedilenler: @Altan_35

1655 Mesaj
12 Mayıs 2013; 20:12:18 

Bizim de kombi tercihimiz sonunda Buderus GB072 oldu yarın taktıracaz dikkat etmemiz gereken birşey varmı kullanımdan sonra yorumlarımı yazarım.

iPhone 4 - Logitech H800 - S220 - Logitech M325-K320 - Apple Magic Trackpad - Lenovo Y580 1080p - Opel Meriva 1.6

10177 Mesaj
13 Mayıs 2013; 0:25:58 

quote:

Orijinalden alıntı: Gökhan Mmc

Bizim de kombi tercihimiz sonunda Buderus GB072 oldu yarın taktıracaz dikkat etmemiz gereken birşey varmı kullanımdan sonra yorumlarımı yazarım.

buderus'un modülasyonlu oda kumandalarından birini alabilirsiniz.kombiniz oda sıcaklığına göre modülasyon yapar,bu da ek tasarruf demektir
kombinin altına plastik kombi bağlantı seti almayın. (S) borulu metal kombi bağlantı setlerinden öneririm
ayrıca yapabiliyorsanız kombinin soğuk su girişine ekosu kireç önleyici kelepçe öneririm & tesisatınız oksijen bariyerli değilse kalorifer dönüş borusuna ÇAMUR AYRIŞTIRICI takabilirsiniz.kombiniz pahalı bir cihaz.koruma altında olur

385 Mesaj
13 Mayıs 2013; 18:43:23 

merhabalar bizde annemlerin Evka1 buca'daki evi için fiyat aldık. 3+1 yaklaşık 90-95 m2 lik güneye bakan zemin kat(altı toprak -boş değil) çift cam-pvc doğrama
*bosch condens 2000w 24kW yoğuşmalı kombi
*6,2 m. petek(termoteknik lüx radyotör) + 50*70 havlupan
*6 peteğin 3 üne termostatik vana(eca)
*güvenlik paketi
*kombi dolabı
hatırladıklarm bunlar fiyat 4550tl
kombi yoğuşmasız bosch olursa 4250 tl

Not: Birde bosch condens 2000w 24kW yoğuşmalı kombiye bazıları bu kombi yarı yoğuşmalı ;hatta bosch un uydurduğu bir ara model yarı yoğuşmalı kombi olmaz bir kombi ya yoğuşmalıdır yada değildir diyorlar. kafamız iyice karıştı yardımcı olabilir misiniz. verilen fiyatlar ve kombi hakkında fikir verebilir misiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi callottemre -- 13 Mayıs 2013; 18:43:56 >

10177 Mesaj
13 Mayıs 2013; 18:59:30 

quote:

Orijinalden alıntı: callottemre

merhabalar bizde annemlerin Evka1 buca'daki evi için fiyat aldık. 3+1 yaklaşık 90-95 m2 lik güneye bakan zemin kat(altı toprak -boş değil) çift cam-pvc doğrama
*bosch condens 2000w 24kW yoğuşmalı kombi
*6,2 m. petek(termoteknik lüx radyotör) + 50*70 havlupan
*6 peteğin 3 üne termostatik vana(eca)
*güvenlik paketi
*kombi dolabı
hatırladıklarm bunlar fiyat 4550tl
kombi yoğuşmasız bosch olursa 4250 tl

Not: Birde bosch condens 2000w 24kW yoğuşmalı kombiye bazıları bu kombi yarı yoğuşmalı ;hatta bosch un uydurduğu bir ara model yarı yoğuşmalı kombi olmaz bir kombi ya yoğuşmalıdır yada değildir diyorlar. kafamız iyice karıştı yardımcı olabilir misiniz. verilen fiyatlar ve kombi hakkında fikir verebilir misiniz?

merhaba bende izmirdeyim
bosch condense yarım yoğuşmalıdır.bence almayın.aynı fiyata modülasyon aralığı geniş+premix yoğuşmalı kombi almanız öneririm
termoteknik radyatör almayın.demir fosfat kaplama kullanılıyor yani korozyona karşı dayanıklı değil.panel radyatörde: demirdöküm plus,vairad ve airfel öneririm
termostatik vanada eca almayın.eca yaylıdır.danfoss ra 2000 gaz sensörlü termostatik vana öneririm.6 peteğin 4üne taktırın
kombiyi mümkünse balkona değil evin içine taktırın
evin içinde kalorifer tesisatı dahil mi? dahilse plastik borunun markası nedir? fiyata dahilse,fiyat iyi,ama işçilikte önemli.iş yaptırırken mutlaka kaypak olmayan doğalgaz firması arayın.piyasada ayaklı yalan makineleri dolu,

385 Mesaj
13 Mayıs 2013; 19:15:49 

evin içindeki tesisat dahil, borular kalde marka olacak. kombiyi içeri taktırmak mümkün değil gibi, adam illa yoğuşmalıya gerek yok 6-7 m. petek için diyor diyor ama ben yoğuşmalı istiyorum, peki siz orlalama aynı fiyatlarda hangi yoğuşmalı kombiyi önerirsiniz?

Bu mesajda bahsedilenler: @disintegration Bu mesaja 2 cevap geldi.

10177 Mesaj
13 Mayıs 2013; 19:46:53 

quote:

Orijinalden alıntı: callottemre

evin içindeki tesisat dahil, borular kalde marka olacak. kombiyi içeri taktırmak mümkün değil gibi, adam illa yoğuşmalıya gerek yok 6-7 m. petek için diyor diyor ama ben yoğuşmalı istiyorum, peki siz orlalama aynı fiyatlarda hangi yoğuşmalı kombiyi önerirsiniz?

kalde markasında folyolu boru veya cam elyaf takviyeli boru tercih edin.bu borularda oksijen bariyer vardır
aynı fiyata modülasyon aralığı geniş premix yoğuşmalıbaymak falke condense ve baymak duo tec öneririm.tüketimde nerdeyse bosch condense'e göre yarı yarıya fark eder
kombi alırken premix (tam yoğuşma) ve modülasyon aralığı geniş kombi tercih edin,esas tasarrufu bunlar yaptırır

Baymak Falke Condense & Baymak Duo Tec:

50c - 30c işletmede minimum ısıl güç tüketimi 4.7 kw ...........> modülasyon aralığı %19,5 - %100

0
0

http://www.baymak.com.t...nma%20K%C4%B1lavuzu.pdf

http://www.baymak.com.t.../1.Bro%C5%9F%C3%BCr.pdf

7075 Mesaj
15 Mayıs 2013; 0:28:58 

pazartesi günü nihayet koçtaş dan aldığım radyatörler geldi ama gerçekten çok ağırlarmış 3 ncü kata çıkartana kadar canımız çıktı

böyle benim gibi parça parça iş yapan başka kimse varmıdır acaba :)

şimdi de radyatör vanası (eca rv2) ve kollektör alım aşamasına geldim ama onlar dahi bayağı tuzlu :)

ayrıca buraya Tekzen açılacak denildiğinde uygun olursa vanaları oradan alırım diye düşünmüştüm ama şahsen hayal kırıklığına uğradım ,internette satış firmalarında 9 küsür tl. olan vana tekzen de 14 küsür tl.ye satılıyor :(

size daha önce gösterdiğim bu kollektörden daha uygun olanı varmıdır , bunlar kendinden vanalı ve ayrıca alt boru bağlantısı kısmı da üzerinde oluyor galiba

0

Bu mesajda bahsedilenler: @disintegration

10177 Mesaj
15 Mayıs 2013; 0:36:04 

8'li ve vanalı kollektörler markasına göre değişir eca ve kalde 60-70lira arasında satılıyor
internetten alabilirsin

Bu mesajda bahsedilenler: @kemal1414 Bu mesaja 1 cevap geldi.

7075 Mesaj
15 Mayıs 2013; 1:08:34 

quote:

8'li ve vanalı kollektörler markasına göre değişir eca ve kalde 60-70lira arasında satılıyor
internetten alabilirsin

hocam 8 li eca kollektörü satan yerler hep aynı fiyatı yazmış (76,11 tl.) 60 tl.ye sattığını bildiğiniz bir yer varsa ve bildirirseniz memnun olurum :)

10177 Mesaj
15 Mayıs 2013; 11:50:44 

kalde markasının var internette

Bu mesajda bahsedilenler: @kemal1414

7075 Mesaj
17 Mayıs 2013; 23:49:11 

bu doğalgazcılar ömrümü yedi

bir tanesiyle görüşüyoruz ;

boşuna yoğuşmalı almışsınız

oda termostatına hiç gerek yok

bir diğeriyle görüşüyoruz ;

temostatik vanaya hiç gerek yok

metal kombi alt bağlantısı gereksiz

dirsekli baca olmaz ,tavanı delelim

dirsek koyarsak yoğuşma suyu dirsekten akar her yeri berbat eder

bir diğeri ;

abi biz bağlarız ama servis ne der bilemem

20 lik boruyla 2 petek beslenmez ,bağlasak bile tek petek çalışıyormuş gibi olur

tabi birde fiyatlandırmalar arasında uçurum var :

1 tanesi ,tüm malzeme senden olursa 300 tl.ye bağlarım diyor

diğeri ; senin aldığın malzemenin dışındakileri biz alırsak işçilik dahil 600 tl.ye yaparız diyor

bir diğeri ; senin aldığın malzemelerin dışındakileri biz alırız işçilik dahil 300 tl.ye yaparız diyor

en son aldığım teklif en güzeli görülüyordu ve bu akşam bize randevu verilecekti ama ses soluk kesildi

bu arada doğalgazcılara kızdığım için bacanın yarısını kendim kırdım,kombiyi yerine monte ettim (bağlantılar hariç ) ,1-2 gün daha cevap vermezlerse bu defa radyatörleri de kendim takacağım,geriye sadece bağlantılar kalacak

bakalım bu defa yine nelere nazlanacaklar :)

daha da nazlanırlarsa tamamını kendim yapmayı düşünüyorum

tabi bundan sonra iş servisin nazını çekmeye kalıyor ,eğer o da ık mık ederse kombinin garantisini boş vereceğim bilen birisiyle çalıştıracağım ,inanın artık gına geldi ,bu ne naneli bir işmiş anlamadım

bu arada sizlere de sorayım yoğuşmalı kombiye dikey ve yatay en fazla kaç dirsek bağlanabilir

misal ; kombiden sonra yatay 1 metre ve sonrasında dikey 1 dirsek ,devamında 2 metre boru , dan sonra başka dirsek bağlanabilirmi ?

8585 Mesaj
18 Mayıs 2013; 0:11:48 

quote:

bu doğalgazcılar ömrümü yedi

bir tanesiyle görüşüyoruz ;

boşuna yoğuşmalı almışsınız

oda termostatına hiç gerek yok

temostatik vanaya hiç gerek yok

metal kombi alt bağlantısı gereksiz

dirsekli baca olmaz ,tavanı delelim

dirsek koyarsak yoğuşma suyu dirsekten akar her yeri berbat eder

bir diğeri ;

abi biz bağlarız ama servis ne der bilemem

20 lik boruyla 2 petek beslenmez ,bağlasak bile tek petek çalışıyormuş gibi olur

tabi birde fiyatlandırmalar arasında uçurum var :

1 tanesi ,tüm malzeme senden olursa 300 tl.ye bağlarım diyor

diğeri ; senin aldığın malzemenin dışındakileri biz alırsak işçilik dahil 600 tl.ye yaparız diyor

bir diğeri ; senin aldığın malzemelerin dışındakileri biz alırız işçilik dahil 300 tl.ye yaparız diyor

en son aldığım teklif en güzeli görülüyordu ve bu akşam bize randevu verilecekti ama ses soluk kesildi

bu arada doğalgazcılara kızdığım için bacanın yarısını kendim kırdım,kombiyi yerine monte ettim (bağlantılar hariç ) ,1-2 gün daha cevap vermezlerse bu defa radyatörleri de kendim takacağım,geriye sadece bağlantılar kalacak

bakalım bu defa yine nelere nazlanacaklar :)

daha da nazlanırlarsa tamamını kendim yapmayı düşünüyorum

tabi bundan sonra iş servisin nazını çekmeye kalıyor ,eğer o da ık mık ederse kombinin garantisini boş vereceğim bilen birisiyle çalıştıracağım ,inanın artık gına geldi ,bu ne naneli bir işmiş anlamadım

bu arada sizlere de sorayım yoğuşmalı kombiye dikey ve yatay en fazla kaç dirsek bağlanabilir

misal ; kombiden sonra yatay 1 metre ve sonrasında dikey 1 dirsek ,devamında 2 metre boru , dan sonra başka dirsek bağlanabilirmi ?

maalesef o kadar basit değil. gaz dağıtım şirketinden sertifika almış bir doğalgaz tesisat firmasının evinize göre proje çizip gaz dağıtım şirketine sunması gerekiyor. bu proje onaylacak. sonra gaz dağıtım şirketinden bir personel gelip tesisatı kontrol edecek ve gazı açacak.

Hp G62-B01ET
Huawei Ascend G7

7075 Mesaj
18 Mayıs 2013; 0:36:48 

quote:

Orijinalden alıntı: hardcrss

maalesef o kadar basit değil. gaz dağıtım şirketinden sertifika almış bir doğalgaz tesisat firmasının evinize göre proje çizip gaz dağıtım şirketine sunması gerekiyor. bu proje onaylacak. sonra gaz dağıtım şirketinden bir personel gelip tesisatı kontrol edecek ve gazı açacak.

hocam proje ve gaz açılmasını geçen sene zaten yapmıştık

proje kombi (hermetik) dahil yapıldı ve onaylandı ama az önce onay belgesini okudum benim kombi bosh olarak bildirilmiş bu sorun olurmu onu bilmiyorum,benim aldığım kombi baymak

geçen sene maddi durum olmadığından kombi alamamıştım ,sadece ocağı bağlatmıştım ,bu sene onu da halledeyim dedim ama yukarıda anlattığım gibi her çağırdığım firma başka söylüyor ,hani hepsi aynısını söylese tamam diyeceğim ama hepsi değişik şeyler söylüyor

8585 Mesaj
18 Mayıs 2013; 0:55:03 

quote:

hocam proje ve gaz açılmasını geçen sene zaten yapmıştık

proje kombi (hermetik) dahil yapıldı ve onaylandı ama az önce onay belgesini okudum benim kombi bosh olarak bildirilmiş bu sorun olurmu onu bilmiyorum,benim aldığım kombi baymak

geçen sene maddi durum olmadığından kombi alamamıştım ,sadece ocağı bağlatmıştım ,bu sene onu da halledeyim dedim ama yukarıda anlattığım gibi her çağırdığım firma başka söylüyor ,hani hepsi aynısını söylese tamam diyeceğim ama hepsi değişik şeyler söylüyor

bende ne umutlarla bu işe girişmiştim ama artık araştırdıkça bıkkınlık verdi, kötünün iyisine razı oldum. mükemmeli beklemeyin ne yazıkki.

Hp G62-B01ET
Huawei Ascend G7

7075 Mesaj
18 Mayıs 2013; 2:04:53 

hocam elimizden geldiğince iyisi olsun diye uğraştık ama bu iş beni gerçekten yıldırdı ve artık zaten mükemmelini değil en uygun olanını istiyorum ama onda da sorun çıkıyor,galiba burada bir doygunluk var yoksa adamlar bu kadar yokuş yapmazdı diye düşünüyorum

ayrıca çok boş birisi de sayılmam

meslek lisesi elektrik bölümünden mezun oldum sonra asker olmaya karar verince kader beni uçak /helikopter teknisyenliğine götürdü , 20 sene de hava araçlarında çalıştım ,belki güleceksiniz ama 3 ay hidrolik ihtisas kursu gördüm ,orada boru bükmeden tutun da havşa açma vs. hepsini gördüm ama istedim ki bu işi ehil insanlar yapsın ama bana kafayı üşüttürecekler

ayrıca kendi çabalarımla amatör düzeyde elektronik öğrendim ,hani derler ya her işten anlar işte hayat bana mecburiyetler nedeniyle çoğu şeyi öğretti,bir ara heveslenip müzik setime anfi bile yaptım ama yine de kritik işleri ehline bırakmak gerekiyor

zaten ben en fazla petek-boru bağlantısını yaparsam yaparım ,gaz kısmına mutlaka işin ehlini çağırırım ve mutlaka birilerine kontrol ettirir,yoksa bağlar geçerim demiyorum :)

10177 Mesaj
18 Mayıs 2013; 13:01:02 

maalesef doğalgaz sektöründe durumlar içler acısı bir durumda
adamlarda cehalet diz boyu
bu sektörde yapılan işlerin &90'ı dandik ve yanlıştır.sakın doğalgaz esnafının yalanlarına inanma
çoğu yalan söylüyor & yanlış biliyor

10177 Mesaj
18 Mayıs 2013; 13:02:36 

quote:

Orijinalden alıntı: hardcrss

bende ne umutlarla bu işe girişmiştim ama artık araştırdıkça bıkkınlık verdi, kötünün iyisine razı oldum. mükemmeli beklemeyin ne yazıkki.

senin tesisat yine iyi sayılır,seçtiğin malzemeler güzel
kombin güzel
pprc boru seçimin güzel
petekler,termostatik vanalar güzel

işçilikte resimlerden gördüğüm kadarıyla iyi sayılır
izmirde ben ne dandik işler gördüm

8585 Mesaj
18 Mayıs 2013; 13:09:36 

quote:

senin tesisat yine iyi sayılır,seçtiğin malzemeler güzel
kombin güzel
pprc boru seçimin güzel
petekler,termostatik vanalar güzel

işçilikte resimlerden gördüğüm kadarıyla iyi sayılır
izmirde ben ne dandik işler gördüm

tesekkurler. niyetimde bakir boru vardi ama yapani bulamadim :)

bugun yarin gaz acilacak o zaman gorecegiz artik performansi :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Hp G62-B01ET
Huawei Ascend G7

7075 Mesaj
18 Mayıs 2013; 16:31:42 

quote:

maalesef doğalgaz sektöründe durumlar içler acısı bir durumda
adamlarda cehalet diz boyu
bu sektörde yapılan işlerin &90'ı dandik ve yanlıştır.sakın doğalgaz esnafının yalanlarına inanma
çoğu yalan söylüyor & yanlış biliyor

aynen hocam ya durmadan kafa karıştırıyorlar :)

birde doğru bildiğimiz yanlışlar var ,bu sabah en son dayanamayıp benim projeyi yapan mühendisi buldum ve durumları anlattım,adam gülüyor bu şekilde tek tek iş yapınca daha fazla para ödersin diyor ,tamam bir yerde doğru söylüyor da peki aynı ürünleri istesem nasıl daha ucuza yapacaklar onu anlayamadım

doğru bildiğim yanlış ise;

ben projeyi yaptırdım artık direk kombi bağlanabilir zannediyordum ama takıldıktan sonra alo 187 yi arayıp cihazın bağlandığını ve kontrol edilip onayını almak gerekiyormuş,birde rapor veriyorlarmış ve o raporu alıp kombi servisine gösterip cihazı işletmeye alıyorlarmış (bilmeyenler için anlatmış oldum)

benim aldığım kombi sadece 1 tane internet satış mağazasında 1.450 tl. gözüküyor ve onun dışında burada ki doğalgazcılar da dahil hep 1500 tl. üzeri fiyat istiyorlar ,yine petekleri koçtaştan daha ucuza hiçbir yerde görmedim ,keza oda termostatı benim aldığım yerin dışında korkunç derece de pahalıya satıyorlar

yine kollektörleri en ucuz burada bir yerde bulabildim tanesini 50 tl.ye aldım ,gerçi çok kaliteli değil ama artık para vere vere usandığımdan biraz kaliteyi düşürmeye başladım :) ,radyatör vanasını yine buradan aldım ,tamam bunu biraz pahalıya aldım (tanesi 10 tl.) ama aynı vanayı tekzen bile 14 tl.ye satıyor,internette daha ucuzu vardı ama kargo parasını ekleyince neredeyse aynı fiyata geliyordu

zaten bu aşamadan sonra geriye bağlantı elemanları ve bir miktar boru kaldı ,onları da kendimde alsam ,firma kendisi de getirse çok büyük fark çıkacağını zannetmiyorum (en fazla 50-60 tl.fark olur diye tahmin ediyorum)

benim gözlemlediğim kadarıyla firmalar tüm işi baştan sona kadar kendileri yapmak istiyorlar,böyle bir kısmını yapmak hoşlarına gitmiyor ve onun için mırın kırın ediyorlar :)

10177 Mesaj
18 Mayıs 2013; 16:35:01 

quote:

aynen hocam ya durmadan kafa karıştırıyorlar :)

birde doğru bildiğimiz yanlışlar var ,bu sabah en son dayanamayıp benim projeyi yapan mühendisi buldum ve durumları anlattım,adam gülüyor bu şekilde tek tek iş yapınca daha fazla para ödersin diyor ,tamam bir yerde doğru söylüyor da peki aynı ürünleri istesem nasıl daha ucuza yapacaklar onu anlayamadım

doğru bildiğim yanlış ise;

ben projeyi yaptırdım artık direk kombi bağlanabilir zannediyordum ama takıldıktan sonra alo 187 yi arayıp cihazın bağlandığını ve kontrol edilip onayını almak gerekiyormuş,birde rapor veriyorlarmış ve o raporu alıp kombi servisine gösterip cihazı işletmeye alıyorlarmış (bilmeyenler için anlatmış oldum)

benim aldığım kombi sadece 1 tane internet satış mağazasında 1.450 tl. gözüküyor ve onun dışında burada ki doğalgazcılar da dahil hep 1500 tl. üzeri fiyat istiyorlar ,yine petekleri koçtaştan daha ucuza hiçbir yerde görmedim ,keza oda termostatı benim aldığım yerin dışında korkunç derece de pahalıya satıyorlar

yine kollektörleri en ucuz burada bir yerde bulabildim tanesini 50 tl.ye aldım ,gerçi çok kaliteli değil ama artık para vere vere usandığımdan biraz kaliteyi düşürmeye başladım :) ,radyatör vanasını yine buradan aldım ,tamam bunu biraz pahalıya aldım (tanesi 10 tl.) ama aynı vanayı tekzen bile 14 tl.ye satıyor,internette daha ucuzu vardı ama kargo parasını ekleyince neredeyse aynı fiyata geliyordu

zaten bu aşamadan sonra geriye bağlantı elemanları ve bir miktar boru kaldı ,onları da kendimde alsam ,firma kendisi de getirse çok büyük fark çıkacağını zannetmiyorum (en fazla 50-60 tl.fark olur diye tahmin ediyorum)

benim gözlemlediğim kadarıyla firmalar tüm işi baştan sona kadar kendileri yapmak istiyorlar,böyle bir kısmını yapmak hoşlarına gitmiyor ve onun için mırın kırın ediyorlar :)

hepsini kendileri yapmak istiyorlar
sana gülen mühendis komple yapılacak işler için teker teker maddeleri ve fiyatları+kar marjıyla yazsın
sonra da sen karşılaştır.arada muazzam farklar var,hepsinde rakamlar bellidir aslında
kendi kötü işçilik ve cahillikleriyle iş yapmaya çalışıyorlar

10177 Mesaj
18 Mayıs 2013; 16:36:57 

gelecek kış kombi kullanan komşularınla karşılaştırırsız
yoğuşmasız kombi+termostatik vana kullanmayanlarla mukayese edersin
tabi senin evde yalıtım yok.muazzam tasarruf bekleme ama mutlaka fark olur
evinde en basitinden "içten yalıtım" olsaydı %50 fark atardın emin ol....

Bu mesajda bahsedilenler: @hardcrss Bu mesaja 1 cevap geldi.

7075 Mesaj
18 Mayıs 2013; 17:01:38 

quote:

gelecek kış kombi kullanan komşularınla karşılaştırırsız
yoğuşmasız kombi+termostatik vana kullanmayanlarla mukayese edersin
tabi senin evde yalıtım yok.muazzam tasarruf bekleme ama mutlaka fark olur
evinde en basitinden "içten yalıtım" olsaydı %50 fark atardın emin ol....

zaten tek tesellim o

ama diğerlerinden yüksek çıkarsa biraz morarabilirim :)

yok yok şaka yapıyorum çünkü herkesin kullanma tarzı farklı ,misal alt komşum gece kombiyi komple kapatıyor,gündüzleri bile bazen kapatıp elektrik sobası kullanıyor :)

yalıtım olmadığı için petek boylarını mümkün olduğunca uzun tutmaya çalıştım ama dediğiniz gibi yalıtımlı bir bina ile yalıtımsız arasında mutlaka çok fark olacaktır,yine de ben umutluyum

ayrıca maddi durum biraz düzelince hiç değilse oturma odasının tavanını yalıtımlı bir malzeme ile kaplamayı düşünüyorum,çok aşırı bir fark yapmasa da bir nebze yaz ,kış faydası olur diye düşünüyorum,diğer türlü komple yalıtım işine girsek daire başı 8-10 bin tl.yi geçen paralar gerekiyor

10177 Mesaj
19 Mayıs 2013; 0:32:26 

yaptırabiliyorsan oturma odasının duvarlarına ve tavanına 3cm xps strafor kaplat faydasını çok görürsün

7075 Mesaj
19 Mayıs 2013; 1:09:33 

quote:

yaptırabiliyorsan oturma odasının duvarlarına ve tavanına 3cm xps strafor kaplat faydasını çok görürsün

hocam oturma odasının duvarı çok az o nedenle benim asıl sorunum kapı pencerelerin alüminyum doğrama olmasından kaynaklanıyor,camlar çift cam ama dediğim gibi alüminyum doğrama dışarının ısısını aynen alıp içeri veriyor ,yani hiç akıllıca bir uygulama değil ama kooperatif olunca sözümüzü dinletemedik

şimdi bazı komşular bunları komple söktürüp pen yaptırıyorlar ,yani ikinci bir masraf daha çıkıyor ,hatta binalar yapım aşamasındayken çok rica ettim çatı yapılması için ,buradaki apartmanların hepsi çatısızmış o nedenle bizde öyle yapacakmışız ,çatı yapmak istersek yeniden proje çizmek gerekiyormuş vs. ,şimdi çoğu apartman çatıdan gelen ısı nedeniyle ve aynı zamanda akma yapması nedeniyle üstleri sac sistemiyle kapatıyor ,tabi bu da boş yere ikinci bir masraf oluyor

işin ilginci şimdilerde çatısız bina yapımına izin verilmiyor ,yıllar sonra jetonları düştü ama atı alan Üsküdar'ı geçti

insanlar nedense en akılsızları seçerler ve sonra feryat ederler

10177 Mesaj
19 Mayıs 2013; 13:18:48 

dediğin gibi odanın içinde tavana xps strafor uygulaması yaptırmalısın
izmirde hem tavana hem tabana hemde duvarlara en az 3cm xps strafor veya 3cm manto eps uygulamaları yaptırdım
tavana straforlar arasında boşluk kalmayacak şekilde uygula,faydasını çok görürsün
kışın ısı kayıplarının çoğu tavandan gelir

659 Mesaj
20 Mayıs 2013; 20:24:18 

quote:

dediğin gibi odanın içinde tavana xps strafor uygulaması yaptırmalısın
izmirde hem tavana hem tabana hemde duvarlara en az 3cm xps strafor veya 3cm manto eps uygulamaları yaptırdım
tavana straforlar arasında boşluk kalmayacak şekilde uygula,faydasını çok görürsün
kışın ısı kayıplarının çoğu tavandan gelir

evin içine strafor yaparken bir kez daha düşünün derim içerisi çok kötü kokuyor ev hiç hava almıyor mlsf saygılar...

10177 Mesaj
20 Mayıs 2013; 21:19:17 

benim yaptırdığım uygulamarda dediğiniz gibi sonuçlar olmadı.gayet iyi sonuçlar alındı
evde rutubet varsa olabilir

Bu mesajda bahsedilenler: @kartalacar

7075 Mesaj
20 Mayıs 2013; 21:23:01 

quote:

Orijinalden alıntı: kartalacar

evin içine strafor yaparken bir kez daha düşünün derim içerisi çok kötü kokuyor ev hiç hava almıyor mlsf saygılar...

zaten sadece tavan için düşünüyorum ,tabi maddi durum uygun olursa :)

aslında bende tüm evi mantolayıp havasız bırakma işine sıcak bakmıyorum ve o nedenle tavanı kireç yapıyordum ama en sonunda pes ettim kireç işi çok zor oluyor bende tavan boyası yapmaya başladım :)

7075 Mesaj
20 Mayıs 2013; 21:28:50 

bugün nihayet cumartesi günü için ustalardan gün aldım inşallah bir terslik olmazsa kombi ve petekler monte edilecek

artık bu doğalgazcılar sinir sistemimi laçka ettiler biran önce yapsalarda kurtulsam

inanın ben böyle yapacaklarını bilseydim hiç uğraşmaz 2 tane daha klima alıp keyfime bakardım ,klimanın tek dezavantajı havayı kurutması ve onun dışında en iyi sistem diyebilirim

her görüştüğüm mühendis ve usta birbirinin tam zıttı şeyler söylüyorlar ve ne hikmetse sanki uzay mekiği yapacaklarmış gibi havaya girmişler

bunları görünce elektrikçileri ve özellikle elektronikçileri alnından öpesim geliyor ,doğalgazcıların bu kaprisleri nedir anlayamadım arkadaş

10177 Mesaj
20 Mayıs 2013; 22:00:37 

quote:

bugün nihayet cumartesi günü için ustalardan gün aldım inşallah bir terslik olmazsa kombi ve petekler monte edilecek

artık bu doğalgazcılar sinir sistemimi laçka ettiler biran önce yapsalarda kurtulsam

inanın ben böyle yapacaklarını bilseydim hiç uğraşmaz 2 tane daha klima alıp keyfime bakardım ,klimanın tek dezavantajı havayı kurutması ve onun dışında en iyi sistem diyebilirim

her görüştüğüm mühendis ve usta birbirinin tam zıttı şeyler söylüyorlar ve ne hikmetse sanki uzay mekiği yapacaklarmış gibi havaya girmişler

bunları görünce elektrikçileri ve özellikle elektronikçileri alnından öpesim geliyor ,doğalgazcıların bu kaprisleri nedir anlayamadım arkadaş

doğalgaz esnafı ister mühendis olsun ister usta %90'ı yaptığı işten anlamıyor,hem kalitesiz iş yapıyor hemde cehalet & bilgisizlik üst seviyede
mühendis olmuş korozyondan haberi yok,oksijen bariyerden haberi yok. prremix ile condense yoğuşmayı tam bilmiyor veya açıklayamıyor
evde ısı kayıplarını yanlış hesaplıyor onu da geçtim.makine mühendis olmuş evdeki ısı kayıplarını hesaplamadan halı boyu ölçer gibi petek metrajı yazıyor

7075 Mesaj
21 Mayıs 2013; 1:43:21 

quote:

doğalgaz esnafı ister mühendis olsun ister usta %90'ı yaptığı işten anlamıyor,hem kalitesiz iş yapıyor hemde cehalet & bilgisizlik üst seviyede
mühendis olmuş korozyondan haberi yok,oksijen bariyerden haberi yok. prremix ile condense yoğuşmayı tam bilmiyor veya açıklayamıyor
evde ısı kayıplarını yanlış hesaplıyor onu da geçtim.makine mühendis olmuş evdeki ısı kayıplarını hesaplamadan halı boyu ölçer gibi petek metrajı yazıyor

ya sorma hocam bunların hepsimi böyle yoksa bana mı denk geliyor anlamadım :)

bugün de bacayı kontrol için birisini göndermişler adam tutturdu gaz geri basarsa komşun zehirlenebilir ,yahu bu bacaların hiçbirisi dairenin içine girmiyor ki,

hadi diyelim bacaları iyi monte edemediler gaz sızdı ,eee o gazın dairelere girme ihtimali sıfıra yakın değil ,resmen sıfır

yani istesen bile gazı dairelere yönlendiremezsin çünkü arada duvarlar var ve bu bacalar ve mekan sadece bu iş için ayrı şekilde yapılmış ,yakınında soba bacası bile yok

bunlara dikkat etmemiş olsalarmış şimdiye kadar tonla zehirlenme,patlama çatlama olurmuş

yani artık sinirden kahkaha atıyorum,yani adam akşam üzeri gelip bizim binayı patlattı gitti

hani teknisyen olmasam belki inanacağım da ,yok artık denecek türde komplo teorileri getiriyorlar ,doğalgaz tehlikeli bir iş tamam ona sözüm yok ayrıca baca gazına da dikkat etmek lazım ama dediğim gibi sıfır ihtimal dahi yokken vatandaş komşularımı bile zehirledi , fil uçar dese bile belki diyeceğim de hiçbir bağlantısı olmayan gazı komşu dairelerin içine nasıl sokacak onu anlayamadım

aslında çok ucuz bir fiyata yapacaklarını söylediklerinden sabrediyorum yoksa direk kovacağım , madem bu kadar bilgisiz insanlar o zaman niye onlara yaptırıyorsun diyeceksiniz ama yok işte hepsi böyle

bir öğrenmişler kombiyi balkona koymaya zorlamak ,birde oda termostatına gerek yok,termostatik vanaya gerek yok ,hele ki yoğuşmalıya hiç gerek yok,gel de çıldırma

ya ben uçak helikopter teknisyenliği yaptım ve biz dahi bu kadar havalara girmedik ,adamlar sanki kombiyi icat ediyorlar

9 Mesaj
21 Mayıs 2013; 15:21:27 

Tokattan merhabalar.
Evimde merkezi sistem vardı, karar alındı bireysel doğalgaza geçilecek, doğal olarak sıkıntı başladı.
Memur maaşlıyız borcumuz var ama olunca da bir defa oluyor iyisi olsun istiyorum.
Fakat profesyonel bakan yok olaya, oralı buralı, ahmet şunu takmış, mehmet bunlara yaptırmışla iş görülüyor buralarda. Bisikletin nasıl iki tekerlek üstünde durduğunu açıklayamayan adamlar makine mühendisiyim diyerek geziniyor ortada.

Evimin krokisini kendim çizdim excelde buraya yükleye bilir miyim bilmiyorum, forum sahibine yada isteyene mesajla göndere bilirim.

Evim tokatta, vadide kışın güneş 8,5-9 gibi doğar 3-4 gibi batar. boğu batı eksenli, mutfak ve büyük salonum tümgün güneş görüyor, çocuk odası öğleden sonra, arka 3 oda kışın güneş görmüyor. 5 katlı binanın 4. katında. Duvarlarda 20 cm yutong kullanılmış, A sınıfı yalıtım yok ama illa da yalıtım gerekmiyormuş, fakat mantolama yapmakta site toplantısında kararlaştırıldı. Bu yıl camlarımı fratpen ısıcamkonfor yaptırdım.

Evim 4+1, 217 metre kare, 205 metrekare kullanım alanı var, duvarları, balkonları çıkarıp net ısıtılacak alan 167 metre kare. Toplamda şuan evde 10 adet toplam 860 cm petek döşeli. Yerler parke kaplı.

14,5 metrekare mutfak 90x60 petek var
14+37=52 metrekare salon 90+110+100 x60 petek var
15 metrekare giriş hol 60x60 petek var
8 metrekare koridor
3 metrekare tuvalet
8,5 metrekare banyo 40x60 petek var
2,5 metrekare ebebeyin banyosu
4 metrekare dolap
18 metrekare oturma odası 100x60 petek var
13 metrekare çalışma odası 80x60 petek var
18 metrekare yatak odası 100x60 petek var
13,5 metrekare çocuk odası 90x60 petek var

Sorular 1: bu ev ne kadar kalorilik bir ısınmaya ihtiyacı var?
2: bu kaloriyi bu petekler karşılar mı?
3: kombi mutfağa mı, balkona mı konmalı (balkon açık, kapatmayı düşünmüyorum)
4: bu evi ısıtmak için ne özellikli kombi lazım
5: yoğuşmanın çalışması için petek artırımı gerekiyor mu?
6: boru markası ve özelliği nelerdir, borusan iyimi?
7: dirsek, bağlantılar falan özellikleri neler olmalı
8: petekler illa temizlenmeli mi?
3 usta geldi eve, biri balkona koydu kombiyi salonun hattını balkonun fayanslarını kırıp geçirecek, oradan çocuk odasına, oradan da banyoya verecekmiş, istersem kırılma dökülme olmasın dersem aynı hat yatak odalarına da geçecekmiş, eeee dedim o kadar dirsek okara uzun hat ısıtır mı dedim, sen o işi bana bırak dedi:-)))

birisi dışarıda olmaz mutfağa koyalım dedi ama koridor boyu ana hat çekip oradan kollar halinde odalara dağıtırız dedi, fayansları kıracak yaklaşık 10 metre ama odalarda kenardan hat çekeriz parkelere zarar vermeyiz dedi, mantıklı geldi. su tesisatını da değiştirmek aklımda 1 defa patladı, demir boru alta zarar verdi bazı duvarlarda da kaçak var, hazır kırılmışken su hattını da oradan geçiririm dedim, bunu yapacak usta tanıdık doğalgaz hattını çektikten sonra çalışmadığım bir pazar günü masraf + 2 kişinin yevmiyesi karşılığı tüm su tesisatını yenilerim dedi. 600 gibi tutuyor. tesisat işi için 2150 istedi+ kombi. eğer kombiyi aynı zamanda yetkili sevisleri de olduğu alorko alırsam tek muhatabım bu kişiler olacak, ama istersem başka markada taka bilirler. Bu adamların kendisi mühendis, diğer firmalar 1 mühendisi 3-5 ay çalıştırıp işten çıkarıyorlar.

Başka bir firma yuvarlak teklifler verdi boru kalın olur, petekleri temizleriz abi hattı nerden istersen ordan geçiririz tarzı. Bu kişiler arkadaşıma esnaflığa sığmayacak yanlış yaptılar, ama apartmanda 2-3 kişi bunlarla çalışıyor.
Şimdi bilgisayar alırken araştırmaktan bilgisayar mühendisi oldum, araba alırken nerdeyse servislerde yüksek lisans yaptım. Şimdi de doğalgaz döşetecez diye tesisatçı olmak istemiyorum.
Yardımcı olacak pratik tiyolar verecek kişilere saygılar sevgiler hürmetler

10177 Mesaj
21 Mayıs 2013; 15:41:11 

quote:

Orijinalden alıntı: silopya

Tokattan merhabalar.
Evimde merkezi sistem vardı, karar alındı bireysel doğalgaza geçilecek, doğal olarak sıkıntı başladı.
Memur maaşlıyız borcumuz var ama olunca da bir defa oluyor iyisi olsun istiyorum.
Fakat profesyonel bakan yok olaya, oralı buralı, ahmet şunu takmış, mehmet bunlara yaptırmışla iş görülüyor buralarda. Bisikletin nasıl iki tekerlek üstünde durduğunu açıklayamayan adamlar makine mühendisiyim diyerek geziniyor ortada.

Evimin krokisini kendim çizdim excelde buraya yükleye bilir miyim bilmiyorum, forum sahibine yada isteyene mesajla göndere bilirim.

Evim tokatta, vadide kışın güneş 8,5-9 gibi doğar 3-4 gibi batar. boğu batı eksenli, mutfak ve büyük salonum tümgün güneş görüyor, çocuk odası öğleden sonra, arka 3 oda kışın güneş görmüyor. 5 katlı binanın 4. katında. Duvarlarda 20 cm yutong kullanılmış, A sınıfı yalıtım yok ama illa da yalıtım gerekmiyormuş, fakat mantolama yapmakta site toplantısında kararlaştırıldı. Bu yıl camlarımı fratpen ısıcamkonfor yaptırdım.

Evim 4+1, 217 metre kare, 205 metrekare kullanım alanı var, duvarları, balkonları çıkarıp net ısıtılacak alan 167 metre kare. Toplamda şuan evde 10 adet toplam 860 cm petek döşeli. Yerler parke kaplı.

14,5 metrekare mutfak 90x60 petek var
14+37=52 metrekare salon 90+110+100 x60 petek var
15 metrekare giriş hol 60x60 petek var
8 metrekare koridor
3 metrekare tuvalet
8,5 metrekare banyo 40x60 petek var
2,5 metrekare ebebeyin banyosu
4 metrekare dolap
18 metrekare oturma odası 100x60 petek var
13 metrekare çalışma odası 80x60 petek var
18 metrekare yatak odası 100x60 petek var
13,5 metrekare çocuk odası 90x60 petek var

Sorular 1: bu ev ne kadar kalorilik bir ısınmaya ihtiyacı var?
2: bu kaloriyi bu petekler karşılar mı?
3: kombi mutfağa mı, balkona mı konmalı (balkon açık, kapatmayı düşünmüyorum)
4: bu evi ısıtmak için ne özellikli kombi lazım
5: yoğuşmanın çalışması için petek artırımı gerekiyor mu?
6: boru markası ve özelliği nelerdir, borusan iyimi?
7: dirsek, bağlantılar falan özellikleri neler olmalı
8: petekler illa temizlenmeli mi?
3 usta geldi eve, biri balkona koydu kombiyi salonun hattını balkonun fayanslarını kırıp geçirecek, oradan çocuk odasına, oradan da banyoya verecekmiş, istersem kırılma dökülme olmasın dersem aynı hat yatak odalarına da geçecekmiş, eeee dedim o kadar dirsek okara uzun hat ısıtır mı dedim, sen o işi bana bırak dedi:-)))

birisi dışarıda olmaz mutfağa koyalım dedi ama koridor boyu ana hat çekip oradan kollar halinde odalara dağıtırız dedi, fayansları kıracak yaklaşık 10 metre ama odalarda kenardan hat çekeriz parkelere zarar vermeyiz dedi, mantıklı geldi. su tesisatını da değiştirmek aklımda 1 defa patladı, demir boru alta zarar verdi bazı duvarlarda da kaçak var, hazır kırılmışken su hattını da oradan geçiririm dedim, bunu yapacak usta tanıdık doğalgaz hattını çektikten sonra çalışmadığım bir pazar günü masraf + 2 kişinin yevmiyesi karşılığı tüm su tesisatını yenilerim dedi. 600 gibi tutuyor. tesisat işi için 2150 istedi+ kombi. eğer kombiyi aynı zamanda yetkili sevisleri de olduğu alorko alırsam tek muhatabım bu kişiler olacak, ama istersem başka markada taka bilirler. Bu adamların kendisi mühendis, diğer firmalar 1 mühendisi 3-5 ay çalıştırıp işten çıkarıyorlar.

Başka bir firma yuvarlak teklifler verdi boru kalın olur, petekleri temizleriz abi hattı nerden istersen ordan geçiririz tarzı. Bu kişiler arkadaşıma esnaflığa sığmayacak yanlış yaptılar, ama apartmanda 2-3 kişi bunlarla çalışıyor.
Şimdi bilgisayar alırken araştırmaktan bilgisayar mühendisi oldum, araba alırken nerdeyse servislerde yüksek lisans yaptım. Şimdi de doğalgaz döşetecez diye tesisatçı olmak istemiyorum.
Yardımcı olacak pratik tiyolar verecek kişilere saygılar sevgiler hürmetler

evin planını ekleyebilirseniz daha sağlıklı değerlendirme yapılabilir ama yazdıklarınıza göre yorum yapacak olursak
ısıtılacak net alanınız 167m2 ve toplam radyatör metrajınız 8,6metre.
her durumda radyatör metrajınız çok çok az.kışın 8,6metre radyatör ile 167m2lik bir alanı 55c ve altında bir kazan sıcaklığında ısıtmanız zor
tesisatınız mobil sistem mi? klasik kalorifer sistemi mi?
yapmanız gerekenler
radyatör metrajınızı büyüteceksiniz
30kw premix yoğuşmalı kombi almanız gerekir
kombiyi balkona değil evin içine monte ettirmeniz gerekiyor
kombiye en uzak 2 radyatör hariç kalan radyatörlerin hepsine kaliteli termostatik vanalar (DANFOSS RA 2000) takıp bu vanaları aktif olarak kullanmanız gerekir.ideal sıcaklığa gelecek odalarda termostatik vanalar radyatörü kapatacak.bu şekilde kombiye daha az yük binecek
aktif olarak 2 radyatörün her zaman çalışması gerekir.kombinin devir daimi etmesi için
termostatik vanalarla her odaya ayrı ayrı sıcaklık konforu sağlayacaksınız
termostatik vana markası olarak: danfoss ra 2000 gaz sensörlü öneririm
peteklerinizle daha önce merkezi ısıtma ile ısındıysanız tesisatı temizletmekte fayda var
oturma odası yaşam alanıdır 18m2 oturma odasında 100cm radyatör olmaz
52m2 salonda 300cm radyatör metrajı olmaz bana göre yetersiz
8 m2 koridora en yakın odadan hat çektirip buraya en az 100cm radyatör ekletmeniz gerekir
ekleteceğiniz bütün radyatörleri çapraz bağlatın ve radyatör markasını dd plus alın

özetlemek gerekirse
sizin evde
30kw premix yoğuşmalı kombi+kaliteli termostatik vana+radyatör ilaveleri şart

9 Mesaj
22 Mayıs 2013; 1:01:12 

evimin planı umarım yükleye bildim
0

evet yükledim, benim ev burası.
eve gelen ustalardan biri dış kapıdan girip çocuk odasının önüne kadar 32 lik ana hat döşenmeli dedi, bu hattın yerdeki fayansların kırılıp alttan gitmesi ısı kaybını azaltır dedi.
bu hattan her odanın önünde odalara duvardan gidecek şekilde peteklere 25lik boruyla ulaşılmalı dedi.
eşer ev üst katta olsaymış kombi için eski şohben yeri uygun olurmuş ama 4. kat için yetmeyeceğini söyledi.

başka biri salonun bir ucundan girip dipten çocuk odasına ordan yatak odasına diyerek hattı oturma odasına kadar çekecek hiç kırma dökme olmayacağını söyledi, pompalar mı dedim dirsek falan, onu bana bırak olmasa söylemem dedi.

başka bir husus tesisatın en azından ana tesisatın fayans altından gitmesi daha mı avantajlı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi silopya -- 22 Mayıs 2013; 1:12:03 >

Bu mesajda bahsedilenler: @disintegration Bu mesaja 1 cevap geldi.

10177 Mesaj
22 Mayıs 2013; 9:34:16 

quote:

evimin planı umarım yükleye bildim

evet yükledim, benim ev burası.
eve gelen ustalardan biri dış kapıdan girip çocuk odasının önüne kadar 32 lik ana hat döşenmeli dedi, bu hattın yerdeki fayansların kırılıp alttan gitmesi ısı kaybını azaltır dedi.
bu hattan her odanın önünde odalara duvardan gidecek şekilde peteklere 25lik boruyla ulaşılmalı dedi.
eşer ev üst katta olsaymış kombi için eski şohben yeri uygun olurmuş ama 4. kat için yetmeyeceğini söyledi.

başka biri salonun bir ucundan girip dipten çocuk odasına ordan yatak odasına diyerek hattı oturma odasına kadar çekecek hiç kırma dökme olmayacağını söyledi, pompalar mı dedim dirsek falan, onu bana bırak olmasa söylemem dedi.

başka bir husus tesisatın en azından ana tesisatın fayans altından gitmesi daha mı avantajlı?

madem bu kadar kırım döküm yapacaksınız mobil sistem yaptırın.evin zemininde kırım döküm yapmış olursunuz ama kafanız rahat eder,böyle tesisatlarda en iyisi mobil sistemdir
kaliteli bir kollektör alın,tesisat borusu olarak ta pex-b oksijen bariyerli kılıflı boru öneririm,mutfağa kollektörü (DAĞITICI) monte ettirin ve bu kollektörden bütün odalara zemin altından hat çektirin,zemin altından hat YAY çizerek gideceği için ve dirsek olmayacağı için petekleriniz müthiş derecede hızlı ısınacak ve peteklerden tam verim alacaksınız
kombiyi de mutfakta camın yanına monte ettirin.sizin ustalara gelecek olursak:birinci ustanın dediği daha mantıklı,dış kapıdan girip alttan 32mm ile anahat başlatılabilir,birinci ustanın dediğini yaparsanız pprc 32mm plastik boruları DİZAYN OKSİ PLUS VEYA DELİKSİZ ALÜMİNYUM FOLYOLU BORU alın,bu borular oksijen bariyerlidir.çocuk odasından 25mm pprc boru ile sıva üstü tesisatı da dediğim iki boru türünden biriyle hattı devam ettirirsiniz
sizin ustalar folyolu boru kullanmak istemeyebilirler.çünkü bu borularda montaj öncesi traşlama gerektirir.yani işçilik en az %20-30 uzar.size büyük ihtimalle cam elyaf katkılı kompozit boru tesisatı yaptırmak isteyeceklerdir.çünkü kompozit borunun montajı KES-YAPIŞTIR şeklinde olduğu için usta milletinin işine geliyor.ama bu borular tesisata oksijen sokuyor ve uzun vadede tesisatta+radyatörlerde+kombide KOROZYON oluşumuna neden oluyor.bu konularda dikkatli olun ve OKSİJEN BARİYERLİ BORUDAN taviz vermeyin derim
ayrıca sizin sorununuz aslında ilk mesajda dediğim gibi hattan ziyade "radyatör metrajınız az"
oturma odanız kuzey cepheye bakıyor.oturma odasındaki 100cm radyatörü 8m2lik koridora monte ettirin.oturma odasına en az 150cm veya 160cm dd plus radyatör alın,salona da 150cm dd plus radyatör eklettirin
radyatör metrajını dediğim şekilde büyütürseniz koridordaki 100cm ve holdeki 60cmlik petekler ile banyodaki 40cm peteğe termostatik vana koymayın.bu petekler sürekli çalışsın.salon,mutfak,çocuk yatak odası,yatak odası,çalışma odası ve oturma odasındaki peteklerin hepsine danfoss ra 2000 gaz sensörlü termostatik vanalar taktırın ve bunların ayarını 3 veya 3,5 olarak ayarlayın,termostatik vanalar sürekli olarak aktif bir şekilde çalışsın ve ideal sıcaklıkta peteği kapatsın.her odaya ayrı ayrı sıcaklık konforu sağlayın,kombiye de yük binmesin.kombi daha az sıcak su hazırlasın.
bu döngü de size KONFOR+TASARRUF şeklinde geri dönsün
kombi olarak ta kesinlikle 24kw kombi almayın,28kw-29kw,30kw kapasitede premix yoğuşmalı kombi almanızı öneririm

9 Mesaj
22 Mayıs 2013; 14:04:59 

çok çok teşekkür ederim

bana asıl 2 radyatör lazım demekki biri oturma odasına diğeri salona, oturma odasından çıkanı koridora koyacaz,
salondan çıkanı nereye koysam? yoksa salona ek radyatörmü lazım? öyleyse nereyi tavsiye edersiniz?

kombi s bağlantı elemanı çok önemli mi?
firmayla anlaşma yaparken ayrıntılı teklif mektubu isteyeceğim. okey dersekte anlaşma yapacağım. anlaşma metnine "iş şu zamanda yapılmazsa, yada şu anlaşma maddesine uyulmazsa" diye bir ibare koyup firmaya yaptırım yaza bilirmiyiz.

arkadaş bariyerli boru istemiş ama takmamışlar. şimdi elimizde kalmamış firmadan istetsek 10 günde gelir, buda aynı kalitede falan demiş geçiştirmişler. bunlar için sağlam bir anlaşma metni örneği var mı sizde?

uzatttım kusura kalmayın, yardımlarınız için çok teşekkür ederim tekrar, kolay gelsin

10177 Mesaj
22 Mayıs 2013; 14:22:13 

quote:

çok çok teşekkür ederim

bana asıl 2 radyatör lazım demekki biri oturma odasına diğeri salona, oturma odasından çıkanı koridora koyacaz,
salondan çıkanı nereye koysam? yoksa salona ek radyatörmü lazım? öyleyse nereyi tavsiye edersiniz?

kombi s bağlantı elemanı çok önemli mi?
firmayla anlaşma yaparken ayrıntılı teklif mektubu isteyeceğim. okey dersekte anlaşma yapacağım. anlaşma metnine "iş şu zamanda yapılmazsa, yada şu anlaşma maddesine uyulmazsa" diye bir ibare koyup firmaya yaptırım yaza bilirmiyiz.

arkadaş bariyerli boru istemiş ama takmamışlar. şimdi elimizde kalmamış firmadan istetsek 10 günde gelir, buda aynı kalitede falan demiş geçiştirmişler. bunlar için sağlam bir anlaşma metni örneği var mı sizde?

uzatttım kusura kalmayın, yardımlarınız için çok teşekkür ederim tekrar, kolay gelsin

salondaki 3 tane radyatöre dokunmayın.salonunuz çok büyük buraya 1 tane daha ilave radyatör alın
2tane radyatörü seri bağlantı olarak bağlayabilirsiniz (resimdeki gibi)

0

oturma odasındaki radyatörü de koridora monte ettirin.oturma odasına da büyük bir radyatör monte ettirin
sizin evde 2 radyatör hariç kalan radyatörlere termostatik vanalar şart.almışken en iyisi alın veya getirtin:DANFOSS RA 2000 "gaz sensörlü"

1
0

(S) borulu kombi bağlantı setlerinde dirsek yok.kombiden çıkan sıcak su 2 tane dirsekle karşılaşmıyor.ayrıca görüntü olarak (S) borulu metal set daha iyi

0
0

oksijen bariyerli DİZAYN OKSİ PLUS VEYA DELİKSİZ ALÜMİNYUM FOLYOLU BORU şart
ama usta milleti bu boruları sevmezler.bilirim.kırın mırın ederler.bazen ayak yaparlar ayak diretirler.işlerine gelmiyor çünkü
bu boruda montaj öncesi borunun ucunu traşlamanız gerekir,her boruda traşlamak ustanın işine gelmiyor.adam da traş yapmaya çalışır size...

doğalgaz esnafları & usta milleti cam elyaf katkılı kompozit boruya bayılır bu boruyu çok severler...sakın cam elyaf takviyeli kompozit boru yaptırmayın.

anlaşma metnini dediğiniz şekilde yaptırın.herşeyi ama herşeyi en baştan konuşun.kafasına göre hareket edenleri eleyin
çünkü doğalgaz esnafları kolay yoldan para kazanmaya alışmışlar
son olarak kesinlikle 24kw (20000kcal) kapasitede kombi almayın.bir üst kapasite alın:28kw-29kw-30kw
kombi olarak: 28kw baymak falke condense,28kw baymak duo tec,30kw eca confeo premix öneririm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 22 Mayıs 2013; 14:22:58 >

9 Mesaj
23 Mayıs 2013; 10:31:14 

merhabalar.
dün sizden aldığım tiyolarla, bir firmaya gittim, visman yetkili servisi.
sizin söylediklerinizin çoğunu sıtandart olarak yapıyorlar. bu yıl için petek takmayalım bu yıl kullan sıkıntı çıkarsa yani ısınamazsan yada fatura çok gelirse seve seve ek petek takarız dediler. sana petek satmayı neden istemeyim dedi. birde tokatta s kombi bağlantı elemanı bulamazsın L dirsek yerine V dirsek takıyoruz dedi, dirseğin açısı 90 değilde 120 gibi.

elinde sadece visman var. önerdiği model vitodens 100 w 26kw 22 400 kcal/h kombi.
bu gün eve gelip inceleyip bir teklif mektubu verecekler.

hayırlısı bakalım. @disintegration

Bu mesajda bahsedilenler: @disintegration