Şimdi Ara

Öğrenci Bursları #2012

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
76
Cevap
24
Favori
6.875
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar öncelikle sonuçlar umarım hakkımızda hayırlı olur Rabbim gönlümüze göre verir. Ben burslar hakkında soru sorucaktım. Burslara başvuruyu şimdi mi yapıcaz yoksa üniversiteler belli olduktan sonra mı? Birde nerelerde başvurabiliriz bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok iyi olur.

edit:imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gandalf_7 -- 20 Temmuz 2012; 12:43:59 >

• Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) için başvurular, ÖSYM yerleştirme sonuçlarını açıkladıktan sonra başlayacak. Bu da ağustosun ikinci yarısı demek.www.kyk.gov.tr adresinde yayınlanacak olan başvuru formunu doldurup göndermeniz yeterli.

KYK dışında, burs veren çeşitli özel kurumlar mevcut: Türk Eğitim Vakfı (TEV), Anadolu Vakfı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Sabancı Vakfı, Özyeğin Vakfı... Bunların başvuru dönemleri genelde eylül ve ekim aylarıdır. Başvuru dönemleri ve başvuru prosedürleri için, kurumların resmî Web sayfalarını inceleyebilirsiniz.

Nüfusunuzun kayıtlı olduğu il ve ilçenin kaymakamlıkları ve dernekleri de burs verebilir. (Belediyeler burs vermiyor.)

Nüfusunuzun kayıtlı olduğu illerin sanayi ve ticaret odaları da burs verebilir. Ancak, bunlar için genellikle ilköğretim ve liseyi de o ilde okumuş olmanız isteniyor.

Kazanacağınız üniversitenin de burs olanakları olabilir, bunu da araştırın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 20 Temmuz 2012; 12:52:14 >

• quote:

Orijinalden alıntı: :AlacaKaranlık:

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) için başvurular, ÖSYM yerleştirme sonuçlarını açıkladıktan sonra başlayacak. Bu da ağustosun ikinci yarısı demek.www.kyk.gov.tr adresinde yayınlanacak olan başvuru formunu doldurup göndermeniz yeterli.

KYK dışında, burs veren çeşitli özel kurumlar mevcut: Türk Eğitim Vakfı (TEV), Anadolu Vakfı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Sabancı Vakfı, Özyeğin Vakfı... Bunların başvuru dönemleri genelde eylül ve ekim aylarıdır. Başvuru dönemleri ve başvuru prosedürleri için, kurumların resmî Web sayfalarını inceleyebilirsiniz.

Nüfusunuzun kayıtlı olduğu il ve ilçenin kaymakamlıkları ve dernekleri de burs verebilir. (Belediyeler burs vermiyor.)

Nüfusunuzun kayıtlı olduğu illerin sanayi ve ticaret odaları da burs verebilir. Ancak, bunlar için genellikle ilköğretim ve liseyi de o ilde okumuş olmanız isteniyor.

Kazanacağınız üniversitenin de burs olanakları olabilir, bunu da araştırın.

çok teşekkür ederim gerçekten

• ben de teşekkür ederim ben de faydalandım biraz yazdığın bilgilerden :D yalnız ben bi şey sormak istiyorum eğer bi bilginiz varsa.TEV'de sınavlarda ilk 2000e girenlere üstün başarı bursu veriliyormuş ben de 1822. oldum çok şükür,ama okuldışı başarılarımızı anlatan yaklaşık 1sayfalık bi yazı istiyolar benim okul dığı başarım pek yok hatta hiç yok desek daha doğru olur,bu durumda üstün başarı bursu çıkmaz mı bana yaa?? :D
  • çok tşk ederzz :)
  • arkadaşlar peki yurt konusu hakkında da bilgi verirmsiniz ilk sene yurt çıkma ihtimali nedir neye göre çıkıyor biraz bilgi verirmsiniz.
  • @ebruiel
    Bunu TEV'e sormanı öneririm. :)

@crcrcr54
    3 tip yurt var: KYK'ya bağlı devlet yurtları, özel yurtlar ve üniversite rektörlüğüne ya da üniversiteyle anlaşmalı bir kuruma bağlı olup, kampüste yer alan yurtlar.

- Üniversite rektörlüğüne ya da üniversiteyle anlaşmalı bir kuruma bağlı olan yurtlarla (Örnek: İTÜ Vadi Yurtları, ODTÜ 1.,...,9. Yurt, Boğaziçi Üniversitesi 1.,...,4. Kuzey Yurdu, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Yurtları, Ege Üniversitesi Öğrenci Köyü...) ilgili bilgi için, o üniversitede okuyanlara danışmalısın. (-Varsa- forumda konusu, üniversitenin forum sitesi vb.) Bu yurtlarda başarı sırası, bölüme önden kaçıncı sırada yerleşildiği gibi veriler önemli olur genellikle. KYK'ya bağlı genel yurtlardan daha iyi olanaklara sahiplerdir. Bir de maalesef bu yurtlarda torpil de etkili. Sağlam tanıdığı olan bir İstanbulluyu İTÜ yurtlarında, Ankaralıyı ODTÜ yurtlarında, İzmirliyi Ege Üniversitesi Öğrenci Köyü'nde kalıyor görebilirsiniz. :) Eğer gideceğiniz üniversitede böyle yurt hizmeti de varsa, tabii ki mutlaka başvurmanız gereken bir yer olacaktır.

- KYK'ya bağlı devlet yurtları da iki tip: genel yurtlar, yüksek ücretli yurtlar. Genel yurtların aylık ücreti en son 99 TL'ydi. Olanakları, yurttan yurda değişiklikler olsa da, çok kaliteli değil: en az 6 kişilik odalar, ranza sistemi, koridorda ortak kullanımda olan banyo ve tuvaletler... Bu yurtlardan her yerde bulunur. Yüksek ücretli yurtların aylık ücretleri de yurttan yurda değişmekte olup, 100-200 TL arasındadır. Olanakları genel yurtlara göre çok daha iyi: en fazla 4 kişilik odalar, ranza sistemi yok, banyo ve tuvalet odada, daha temiz ve daha sakin... Bu yurtlardan şu an çok yerde yok maalesef; ama sayıları artmakta, genel yurtlar yüksek ücretli yurt kalitesine dönüştürülmekte. (Başbakan bir ara şu ranza sisteminin kalkacağını söylüyordu.) Bu yurtlara başvuru da KYK başvuruları dönemindewww.kyk.gov.tr adresinde yayınlanacak olan form aracılığıyla yapılacak.

KYK yurtlarının asil listeden, yani ilk yerleştirmelerde, ilk seferde, doğrudan çıkma olasılığına gelince; KYK'nın yurtlar için belirlediği belli öncelikler var. Bunlar KYK'nın sitesinde de listeli:

• Şehit ve gazi çocuğu ile, 5510 Sayılı Kanun hükümleri gereğince; malullük, vazife malullüğü veya harp mamullüğü aylığı alanların çocukları ile, vazife malullüğü aylığı bağlanması gerekirken ölenlerin çocukları
  • Özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı %40'ın üzerinde olduğu tespit edilen özürlü öğrenciler
  • Lise ve dengi öğrenimlerini yetiştirme yurtlarında tamamlayanlar
  • Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar
  • Millî amatör sporcular
  • Anne ve babası vefat edenler
  • Anne ve babası kanunen ayrı olanlar

Eğer bu öncelik durumlarından en az birini taşıyorsanız, başvuru formunda öncelik verdiğiniz yurt tipinden (-varsa- yüksek ücretli yurtlar, -öteki yoksa- genel yurtlar) bir yurdu asil listeden kazanırsanız.

Hiçbirini taşımıyorsanız; yine de asil listeden bir yurt kazanmanız ya da yedek listeye kalmanız, gideceğiniz ilin büyüklüğüne bağlı. Küçük bir ile gidiyorsanız, bu önceliklere sahip öğrencilerin yerleştirilmesinden sonra belki boş kontenjan kalırsa, siz de asil listeden yerleşirsiniz. Kalmazsa ya da zaten küçük bir ile gitmiyorsanız, yedek listeye kalma riskiniz yüksek. Yedek listenin ilerleme hızı, size yurt çıkma süresi de yine gideceğiniz ilin büyüklüğüne bağlı. Kalabalık illerde yurt çıksa da gitmeyenler ve yurttan çıkanlar çok olduğu için, yedek liste hızlı ilerliyor.

Ayrıca, yurt yerleştirmelerinde YGS-LYS başarısı da dikkate alınmıyor. İlk 2000'deki bir öğrenciye yurt çıkmayabilirken, 50000 küsuruncu bir öğrenciye yurt çıkabilir.

- Özel yurtlar da bence kalacak başka yer bulunamıyorsa son alternatif olabilir. Bunlardan da Gülen cemaatine ve diğer ideolojik gruplara bağlı olanlar var, hiçbir gruba bağlı olmayanlar var. Bu cemaate bağlı olmayan yurtların fiyatları gideceğiniz ile göre değişebilir; ama büyük şehirlerde oldukça pahalı. Cemaate bağlı olan özel yurtların olanakları iyidir ve ucuzdur. Fakat ideolojik olarak uyuşmuyorsanız önermem. Hele "cemaat evleri"ni (Yurt değil.) hiç önermem. :)

• quote:

@ebruiel

@crcrcr54
    3 tip yurt var: KYK'ya bağlı devlet yurtları, özel yurtlar ve üniversite rektörlüğüne ya da üniversiteyle anlaşmalı bir kuruma bağlı olup, kampüste yer alan yurtlar.

- Üniversite rektörlüğüne ya da üniversiteyle anlaşmalı bir kuruma bağlı olan yurtlarla (Örnek: İTÜ Vadi Yurtları, ODTÜ 1.,...,9. Yurt, Boğaziçi Üniversitesi 1.,...,4. Kuzey Yurdu, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Yurtları, Ege Üniversitesi Öğrenci Köyü...) ilgili bilgi için, o üniversitede okuyanlara danışmalısın. (-Varsa- forumda konusu, üniversitenin forum sitesi vb.) Bu yurtlarda başarı sırası, bölüme önden kaçıncı sırada yerleşildiği gibi veriler önemli olur genellikle. KYK'ya bağlı genel yurtlardan daha iyi olanaklara sahiplerdir. Bir de maalesef bu yurtlarda torpil de etkili. Sağlam tanıdığı olan bir İstanbulluyu İTÜ yurtlarında, Ankaralıyı ODTÜ yurtlarında, İzmirliyi Ege Üniversitesi Öğrenci Köyü'nde kalıyor görebilirsiniz. :) Eğer gideceğiniz üniversitede böyle yurt hizmeti de varsa, tabii ki mutlaka başvurmanız gereken bir yer olacaktır.

- KYK'ya bağlı devlet yurtları da iki tip: genel yurtlar, yüksek ücretli yurtlar. Genel yurtların aylık ücreti en son 99 TL'ydi. Olanakları, yurttan yurda değişiklikler olsa da, çok kaliteli değil: en az 6 kişilik odalar, ranza sistemi, koridorda ortak kullanımda olan banyo ve tuvaletler... Bu yurtlardan her yerde bulunur. Yüksek ücretli yurtların aylık ücretleri de yurttan yurda değişmekte olup, 100-200 TL arasındadır. Olanakları genel yurtlara göre çok daha iyi: en fazla 4 kişilik odalar, ranza sistemi yok, banyo ve tuvalet odada, daha temiz ve daha sakin... Bu yurtlardan şu an çok yerde yok maalesef; ama sayıları artmakta, genel yurtlar yüksek ücretli yurt kalitesine dönüştürülmekte. (Başbakan bir ara şu ranza sisteminin kalkacağını söylüyordu.) Bu yurtlara başvuru da KYK başvuruları dönemindewww.kyk.gov.tr adresinde yayınlanacak olan form aracılığıyla yapılacak.

KYK yurtlarının asil listeden, yani ilk yerleştirmelerde, ilk seferde, doğrudan çıkma olasılığına gelince; KYK'nın yurtlar için belirlediği belli öncelikler var. Bunlar KYK'nın sitesinde de listeli:

• Şehit ve gazi çocuğu ile, 5510 Sayılı Kanun hükümleri gereğince; malullük, vazife malullüğü veya harp mamullüğü aylığı alanların çocukları ile, vazife malullüğü aylığı bağlanması gerekirken ölenlerin çocukları
  • Özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı %40'ın üzerinde olduğu tespit edilen özürlü öğrenciler
  • Millî amatör sporcular

Eğer bu öncelik durumlarından en az birini taşıyorsanız, başvuru formunda öncelik verdiğiniz yurt tipinden (-varsa- yüksek ücretli yurtlar, -öteki yoksa- genel yurtlar) bir yurdu asil listeden kazanırsanız.

Hiçbirini taşımıyorsanız; yine de asil listeden bir yurt kazanmanız ya da yedek listeye kalmanız, gideceğiniz ilin büyüklüğüne bağlı. Küçük bir ile gidiyorsanız, bu önceliklere sahip öğrencilerin yerleştirilmesinden sonra belki boş kontenjan kalırsa, siz de asil listeden yerleşirsiniz. Kalmazsa ya da zaten küçük bir ile gitmiyorsanız, yedek listeye kalma riskiniz yüksek. Yedek listenin ilerleme hızı, size yurt çıkma süresi de yine gideceğiniz ilin büyüklüğüne bağlı. Kalabalık illerde yurt çıksa da gitmeyenler ve yurttan çıkanlar çok olduğu için, yedek liste hızlı ilerliyor.

Ayrıca, yurt yerleştirmelerinde YGS-LYS başarısı da dikkate alınmıyor. İlk 2000'deki bir öğrenciye yurt çıkmayabilirken, 50000 küsuruncu bir öğrenciye yurt çıkabilir.

- Özel yurtlar da bence kalacak başka yer bulunamıyorsa son alternatif olabilir. Bunlardan da Gülen cemaatine ve diğer ideolojik gruplara bağlı olanlar var, hiçbir gruba bağlı olmayanlar var. Bu cemaate bağlı olmayan yurtların fiyatları gideceğiniz ile göre değişebilir; ama büyük şehirlerde oldukça pahalı. Cemaate bağlı olan özel yurtların olanakları iyidir ve ucuzdur. Fakat ideolojik olarak uyuşmuyorsanız önermem. Hele "cemaat evleri"ni (Yurt değil.) hiç önermem. :)

• peki bu yurtların olup olmadığı ne zmn açıklanır? bi de annem ve babam boşnmk içn mahkemeye başvrdlar. bnn etkisi olr mu

• quote:

Orijinalden alıntı: ezgi0607

peki bu yurtların olup olmadığı ne zmn açıklanır? bi de annem ve babam boşnmk içn mahkemeye başvrdlar. bnn etkisi olr mu

KYK yurt yerleştirme sonuçları eylül ayında açıklanıyor.

İkinci sorunu net yanıtlamak için yeterli hukuk bilgisine sahip olup olmadığını bilmiyorum; ama başvuru formunda annenin-babanın ayrı olduğunu seçersen, başvuru dönemi bitene kadar (ağustosun sonuna doğru) annen ve baban, mahkeme kararınca kanunen ayrılırsa sorun olmaz. Yani davanın, mümkün olduğu kadar eylülden önce, boşanmaları yönünde sonuçlanması lazım. (Çünkü KYK bunu da araştırabilir.)

Bir de anne-babası kanunen ayrı olanlardan, yani boşanmış olanlardan, asil listeden KYK yurdu kazandıktan sonra, eğer yurda kayıt yaptıracaklarsa, bunu ispatlamaları için nüfus müdürlüğünden vukuatlı nüfus kayıt belgesi isteniyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 20 Temmuz 2012; 22:57:13 >

• quote:

quote:

peki bu yurtların olup olmadığı ne zmn açıklanır? bi de annem ve babam boşnmk içn mahkemeye başvrdlar. bnn etkisi olr mu

KYK yurt yerleştirme sonuçları eylül ayında açıklanıyor.

İkinci sorunu net yanıtlamak için yeterli hukuk bilgisine sahip olup olmadığını bilmiyorum; ama başvuru formunda annenin-babanın ayrı olduğunu seçersen, başvuru dönemi bitene kadar (ağustosun sonuna doğru) annen ve baban, mahkeme kararınca kanunen ayrılırsa (boşanırsa) sorun olmaz. Yani davanın mümkün olduğu kadar eylülden önce boşanmaları yönünde sonuçlanması lazım. (Çünkü KYK bunu da araştırabilir.)

Bir de anne-babası kanunen ayrı olanlardan, yani boşanmış olanlardan, asil listeden KYK yurdu kazandıktan sonra, eğer yurda kayıt yaptıracaklarsa, bunu ispatlamaları için nüfus müdürlüğünden vukuatlı nüfus kayıt belgesi isteniyor.

tşkler cvbın için

• peki burs verirken kyk maddi durumumuza bakıyormu
  • quote:

Orijinalden alıntı: Manyetizma

peki burs verirken kyk maddi durumumuza bakıyormu

Sence? :)
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Manyetizma

peki burs verirken kyk maddi durumumuza bakıyormu

Sence? :)

cevabı aldım :)
  • quote:

quote:

@ebruiel

@crcrcr54

• Millî amatör sporcular

• peki bu yurtların olup olmadığı ne zmn açıklanır? bi de annem ve babam boşnmk içn mahkemeye başvrdlar. bnn etkisi olr mu

evet etkisi oluyor benimde anne baba boşanmıştı.boşandıklarına dair bir örneğide teslim ediyosun yurtkura.artık o aşamaları unuttum ama yedek 7.sıradaydım.hemen yurt çıkmıştı

• ilk 100 bursunda maddi duruma bakılıyor mu
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dragonborn

ilk 100 bursunda maddi duruma bakılıyor mu

Hayır.
  • takip
  • kyk da yedege bile kalsanız 5 -6 bi yedek bile 2.dönemde çıkıyor en geç.
  • ana başlık gibi olsun burası Ygsde ve yabancı dilde ilk 100 e girdim, lysde de 311. oldum başbakanlık bursundan başka nelere başvurabilirim,
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dragonborn

ana başlık gibi olsun burası Ygsde ve yabancı dilde ilk 100 e girdim, lysde de 311. oldum başbakanlık bursundan başka nelere başvurabilirim,

Konuda, en yukarıdaki ilk iletimde KYK dışında başvurulabilecek yerleri söyledim. Gayet iyi sonuçların var. Burs bulma şansın yüksek. TEV'in (Türk Eğitim Vakfı) Üstün Başarı Bursu için başvurabilirsin mesela.

Bu burs konusunda maalesef torpil faktörünün de etkili olduğunu ekleyeyim. Ha, çok başarılı olursanız veya maddi durumunuz çok kötüyse torpilsiz burs bulma şansınızın düşük olacağı da söylenemez tabii ki; ama "Şöyle başarılıyım, kesin bulurum." ve hatta daha da acı vereni "Ailemin maddi durumu böyle kötü, kesin bulurum." diyerek, fazla umutlanmayın, bel bağlamayın.

Yukarıda söylemeyi unuttuğum bir Tekfen Vakfı var mesela. Ama bu kurum, koca Türkiye'de sadece 180 kişiye burs veriyor ki Allah bilir bunların çoğu da torpillidir. Bunun başvurusu 2 aşamalı. İlk aşama Internet üzerinden. Sadece üniversite, bölüm, telefon numaraları (ev, cep), ailenizin maddi gelirinin 4000 TL'nin altında olup olmadığı, -ara sınıf öğrencileri için- not ortalaması bilgilerini giriyorsunuz. Eğer kabul edilirseniz sizi o verdiğiniz telefon numaraları ile arıyorlar. Ben başvurmuştum, birçok arkadaşım da başvurdu. Hiçbirimize dönmediler. Öyle çok zengin ve başarısız insanlar da değiliz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 21 Temmuz 2012; 1:17:21 >

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.