Şimdi Ara

Google'ın şimdiye kadar yayınladığı en güvenli mobil platform; Android 4.1 Jelly Bean

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
0
Favori
5.610
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Kısa süre önce bazı modeller için dağıtımına başlanan yeni Android 4.1 Jelly Bean versiyonunun Google tarafından geliştirilen en güvenli mobil platform olduğu ortaya çıktı. Duo Security'nin raporuna göre; Jelly Bean, Android 4.0 Ice Cream Sandwich'e oranla güvenlik konusunda çok daha gelişmiş bir yapıya sahip.

ASLR (Address Space Layout Randomization) koruma yönteminin tam anlamıyla kullanıldığı ilk Android sürümü olarak nitelendirilen JB, bu teknoloji sayesinde bellekteki kilit bölgeleri rastgele konumlandırarak saldırı anında ya da cihaza kötü amaçlı uygulamalar kurulduğunda önemli dosyalara erişimi zorlaştıracak. Hedef dosyaya erişilemediğinde ise; yazılım hata verecek ve cihazı etkisi altına alamayacak.

Ice Cream Sandwich, ASLR tekniğinin eşlik ettiği ilk Android sürümü olmasına karşın yetersiz kodlama sebebiyle gerçek saldırılarda istenilen verim alınamıyordu. Ayrıca region, heap, libraries ve linker dosyaları aynı konuma atanıyordu. Böylece kötü niyetli yazılımcılar kolayca doğru adresi tahmin edebiliyorlardı. Ancak bu eksiklikler Android 4.1 ile giderilmiş oldu, artık sıraladığımız yürütülebilir dosyalar diğer kodlar gibi gelişigüzel yerleştirilecek.

ASLR ve DEP metodlarıyla donatılan ilk Android sürümü olduğu bildirilen Jelly Bean için zararlı yazılımlar oluşturmak ve istenilen veriye ulaşabilmek çok daha zor. Fakat Android halen güvenlik hususunda iOS'un gerisinde kalıyor. Apple'ın mobil işletim sisteminde yıllardır kullanılan kod imzalama önleminin Android'e de entegre edilmesiyle gerçek anlamda zararlı yazılımların önüne geçilebileceği tahmin ediliyor. 

• JB 4.1.1 den sonra artık İOS diyen olmasın lütfen :D

• quote:

Orijinalden alıntı: Dexter61

JB 4.1.1 den sonra artık İOS diyen olmasın lütfen :D

o kadar da abartmamak lazım ama jelly bean iyi gerçektenn.

• Kaynak metinde ios'la ilgili bir kıyaslamaya gidilmemişken siz yine bir şekilde kıyaslamayı başarmışsınız..

Donanım Haber kendi koyuyor bombayı ortaya. :)

• ABS, ASR, SRS, EBV, 6 HAVA YASTIĞI, Ön gergili emniyet kemeri :)

• quote:

Orijinalden alıntı: eediz

quote:

Orijinalden alıntı: Dexter61JB 4.1.1 den sonra artık İOS diyen olmasın lütfen :D

yo bence abartmak lazım adamlar çok yenilik getirmedi belki ama androidin devrimi oldu bu artık cihazlar çooook daha akıcı.

• huawei aldığım güne nalet olsun 4.1.1 görmek hayal gibi geliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: jussikujala

Kaynak metinde iosla ilgili bir kıyaslamaya gidilmemişken siz yine bir şekilde kıyaslamayı başarmışsınız..Donanım Haber kendi koyuyor bombayı ortaya. :)

Eski AndroidTürkiye editörü olduğumu hatırlatırım. iOS haberinde de Android ile kıyaslıyoruz bu böyledir. Şimdi ben böyle bir haber okursam en büyük rakibi iOS ile arasındaki güvenlik farkının ne olduğunu merak ederim. Bu yüzden ekledim, neden rahatsız ediyor sizi bu durum? Android hayranıysanız ben de öyleyim bunun hayranlıkla alakası yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: nevai

quote:

Orijinalden alıntı: eediz

quote:

Orijinalden alıntı: Dexter61JB 4.1.1 den sonra artık İOS diyen olmasın lütfen :D

yo bence abartmak lazım adamlar çok yenilik getirmedi belki ama androidin devrimi oldu bu artık cihazlar çooook daha akıcı.

o konuda katılıyorum size. Android için kesinlikle bir dönüm noktası. Yani bu kadar fark olması iki sürüm arasında inanılmaz. Android 2012 de bu kadar stabil olucak deseler inanamazdım yani eski sürümlere bakınca takılmalar donmalar geçişler vs. Resmen inanılmaz olmuş eskiye göre. Biraz daha çalışırlarsa adam olucak bu android

• adamlar menü geçişleri yağ gibi olacak diyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: attakkann1

huawei aldığım güne nalet olsun 4.1.1 görmek hayal gibi geliyor.

Sırf huawei değil hiçbiri vermiyor, hepimiz custom rom'lara kaldık

• quote:

Orijinalden alıntı: Bilal Akgündüz

quote:

Kaynak metinde iosla ilgili bir kıyaslamaya gidilmemişken siz yine bir şekilde kıyaslamayı başarmışsınız..Donanım Haber kendi koyuyor bombayı ortaya. :)

Eski AndroidTürkiye editörü olduğumu hatırlatırım. iOS haberinde de Android ile kıyaslıyoruz bu böyledir. Şimdi ben böyle bir haber okursam en büyük rakibi iOS ile arasındaki güvenlik farkının ne olduğunu merak ederim. Bu yüzden ekledim, neden rahatsız ediyor sizi bu durum? Android hayranıysanız ben de öyleyim bunun hayranlıkla alakası yok.

Keşke bunu söylemeseydiniz. Editörleri devamlı fanlıkla suçlayan bazı arkadaşlar bu ifadenizden sonra neler söyleyecekler Allah bilir... Bu arada herhangi bir firmaya karşı hayranlığım yok. Sonuçta hiçbir firma ürünlerini babasının hayrına vermiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Tek çekirdekli ve 512 MB ramli modeller official 4.1.1 i pek hayal etmesin (Nexus S hariç)
  • S2 ye en kısa sürede gelmesi dileği ile :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Nef'i

quote:

quote:

Keşke bunu söylemeseydiniz. Editörleri devamlı fanlıkla suçlayan bazı arkadaşlar bu ifadenizden sonra neler söyleyecekler Allah bilir... Bu arada herhangi bir firmaya karşı hayranlığım yok. Sonuçta hiçbir firma ürünlerini babasının hayrına vermiyor.

Söylemesine gerek mi var avatar her şeyi anlatıyor.

• quote:

quote:

Su yorumun nesine katilmis insanlar onu cozemedim, ne kadar sagliksiz bir yorum.

• Bu arada nexus one'dan beri ilk zamandan beri yani android kullanan biri olarak android ve guvenlik kelimesi daima uzak gelmistir bana.

• quote:

Orijinalden alıntı: jovanovic

Bu arada nexus one'dan beri ilk zamandan beri yani android kullanan biri olarak android ve guvenlik kelimesi daima uzak gelmistir bana.

Güvenlik konusunda yaşadığın şey ne örnek verir misin merak ettim

• quote:

Orijinalden alıntı: AIainPROST

quote:

Orijinalden alıntı: jovanovic

Bu arada nexus one'dan beri ilk zamandan beri yani android kullanan biri olarak android ve guvenlik kelimesi daima uzak gelmistir bana.

Güvenlik konusunda yaşadığın şey ne örnek verir misin merak ettim

En basit olarak bir uygulamanin erisim iznine sahip olmadigi bir veriyi kendi serverlarina bizim telefonlarimizdan depolamasi. (Bu apple'da da oldu bu sene ama buyuk tepki cekti, takvim verileri depolaniyordu habersiz olarak.)

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.