- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
D segment araç seçimi
28 Cevap2578 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

21 Mesaj
16 Temmuz 2012; 17:06:54 

Merhaba Arkadaşlar,

Uzun sayılabilecek bi zamandır yurt dışında yaşamaktayım, bir işimizden dolayı 1 -1.5 yıl kadar Türkiye de (istanbul) kalacağım. Bu zaman içinde kendim kullanmak için D segment bir araç almayı düşünmekteyim. 2. el alacağım ayardığım param 70-75000 TL civarı. İnternette biraz araştırma yaptım türkiyede en çok tercih edilen D segment araçlar Passat, Mercedes C, insignia ,Bmw 3 , Audi A4 gibi modeller.

Ben şöyle düşünüyorum, alacağım araç kesinlikle otomatik vites olacak, 2. el olacak ve tekrar yurt dışına çıkış yapacağım zaman aracı çok fazla değer kaybetmeden ve hızlı bir şekilde elden çıkartabilmeliyim. yukarıdaki araç firmalarının web sitesine girdiğimde farklı motorlardan oluşan birçok kombinasyon var 1400 motorlar 1600, 1800, 2000 ler dizel, benzinli vs. vs. alternatifler çok fazla.

Benim sizden istediğim yardım D segment bir araçta 1-2 yıl sonra türkiyede en hızlı ve en az değer kaybı ile satabileceğim model ve motor seçeneği hangisidir. Dizel , benzinli yada 1.4 motor, 2.0 motor olmasının çok önemi yok vergisini çok fazla düşünmüyorum. Kullanacağım zaman içinde 10.000 km den fazla yol yapacağımı sanmıyorum.

Sadece D segment araç düşünmekteyim SUV tarzı farklı segment araçarı kesinlikle düşünmüyorum.

Şimdiden yönlendirmelerinizi bekliyorum, herkese teşekkürler.

2010 - Opel Insignia 2.0 CDTI A.S (Türkiye)
2010 - Honda Accord 2.4 LX premium A.T (Usa)

317 Mesaj
17 Temmuz 2012; 15:53:41 

türkiyede tutulsun satılsın v.s diyorsan önce passat modeli pek farketmez millet wosvagen diyince süperman sanıyor.(ama gerçektende kemikli güzel sağlam arabalar bide karizma yani) sonrada audi A6 VE A4. gerisi mercedeste olsa bmw de olsa hikaye. çünki parçası ıvızırı zıvırı çok pahalı çok lüks gözüktükleri için bizim millet tarafından tutulmaz.

1852 Mesaj
17 Temmuz 2012; 16:15:09 

Honda Accord düşünebilirsiniz. Alırken de satarken de uzuleceginizi düşünmüyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

2014- Brazil FIFA World Cup

Almanya Milli Futbol Takımı Destekçileri

1 Neuer 12 Zieler 22 Weidenfeller 2 Grosskreutz 4 Höwedes 5 Hummels 15 Durm 16 Lahm (c) 17 Mertesacker 20 Boateng 21 Mustafi 3 Ginter 6 Khedira 7 Schweinsteiger 8 Ozıl 9 Schürrle 10 Podolski 13 Müller 14 Draxler 18 Kroos 19 Götze 23 Kramer 11 Klose Manager: Joachim Löw

823 Mesaj
17 Temmuz 2012; 16:19:24 

Passat 1.6 dizel. 2. elini 70'den daha ucuza alırsınız, ama kesinlikle otomatik demişsiniz, bu olmaz.

passat 2.0 dizel olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arabasevdasi -- 17 Temmuz 2012; 16:20:42 >

1319 Mesaj
17 Temmuz 2012; 16:24:35 

kolay satılsın istiyosanız passat almalısınız

Müthiş sol ayağımlan yabıştırdım...

21 Mesaj
17 Temmuz 2012; 23:08:19 

Evet yolda dikkat ediyorum en cok gordugum arac passat daha sonra insignia ve c180. Benim amerikadaki aracım honda accord, amarikada en çok satan modellerden birisi çok saglam ve cok kaliteli. Ama yolarda çok baktım sadece 1 kez accord görebildim, Turkiyede ben giderkende öyleydi alman arabaları daha cok tercih ediliyor.

Passat ta hangi motor secenegi daha cok tercih ediliyor? insignia da hosuma gitti amerikada aynı model buick markasiyla regal adinda satiliyor. İnternet sitesine baktım otamatik vites olarak 2000 motor dizel var. insignia bu motora burda tutulan bir modelmi yoksa satisi zor bir secenekmi.

3549 Mesaj
17 Temmuz 2012; 23:34:36 

quote:

Orijinalden alıntı: MYılmaz4646

kolay satılsın istiyosanız passat almalısınız

+1

741 Mesaj
18 Temmuz 2012; 0:52:42 

Passat'ın ikinci eli iyidir... 1.4TSİ-DSG düşünebilirsiniz...

5159 Mesaj
18 Temmuz 2012; 1:05:54 

A4 olur, C180 olur fakat benim gönlüm hep Honda olur. Passat'ı geçelim bir kere çünkü yol kenarları 4 lü yakmış kaputu açmış passat dolu. Bu durumda A4 ve C180 i test etmeniz en doğrusu olur fakat ben yine de bir kaç Accord göstereyim.
http://www.arabam.com/ikinciel/ilan/detay/3818202
http://www.arabam.com/ikinciel/ilan/detay/3814229
http://www.arabam.com/ikinciel/ilan/detay/3787099
http://www.arabam.com/ikinciel/ilan/detay/3612699
http://www.arabam.com/ikinciel/ilan/detay/3668062

Seni gördüğüm zaman böyle içimde bir şeyler oldu. Konuşmayı beceremem ama anladın di mi? Canımsın be! Güneşimsin, havamsın. Yani şu ağzımdaki izmarit yok mu kız! İşte onun gibi benimsin. Yani buramdasın be! Sen hayatımın tek golüsün yani.

2916 Mesaj
18 Temmuz 2012; 7:08:37 

Ulkemizde Passat manyakligi var. peynir ekmek gibi gidiyor. Honda accordu sakin dusunme kolay sataman burada

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

DH'ye beleş ALTIN danışmanlığı.
DH-ALTINCILAR (facebook). Özel Mesajdan gelen sorulara cevap vermiyorum lütfen ilgili başlığa sorunuz..
Renault Smybol 2009 1.4-Atiker LPG. 0.20 krş/km-Iphone-3GS-16gb- Canon_EOS550D

913 Mesaj
18 Temmuz 2012; 9:07:50 

Arkadaşlar Accord önermiş. Kendimde aynı aracı kullanmaktayım. Ama ilk kriter kolay elden çıkarılabilme ise, Accrod'u direkt eleyin bence. Tamam, çok kaliteli, sorunsuz bir araç ama maalesef ülkemin insanı, Alman sever

Honda Accord 2.4 Executive 2007 --- 190HP

21 Mesaj
18 Temmuz 2012; 9:37:21 

Evet, normalde Accord ilk tercih edecegim model olmasına ragmen malesef düşünmüyorum.

Gelen yorumlarda gösteriyorki passat daha doğru tercihlerden biri olacak. 1.4 motorlu passatı biraz araştırdım düşük kilometrede, garantisi devam eden ve parama uygun araçlar var. Ancak bi dergide avrupalı üreticiler ile alakalı okuduğum bir yazı vardı bu biraz kafamı karıştırıyor, yazı genel olarak şöyleydi:

Avrupalı araç üreticilerinin avrupada ve çeşitli ülkelerde uygulanan vergi sisteminden dolayı küçük motordan büyük güç üreten motorlar geliştiriyorlar. Bu motorlar hassas ve karmaşık parçalardan bir araya geliyormuş. Bu motorların büyük bir vergi avantajı oluyor ama daha büyük hacimli motorlara göre daha kısa motor ömrü, daha sık arıza çıkartma riski, daha pahalı yedek parca ve bakım maliyetleri gibi dezavantajları oluyormus. Avrupalı üreticiler bu sorunlardan kurtulmak icin daha kısa garanti süreleri verip kendilerini koruyorlarmıs.

Bu sebepten passat ta garantiyi uzatabiliyormuyuz bilginiz varmı?

Şu anda garantisi en az 1 yıl olacak sekilde passat ilk tercihim gibi. alternatif olarak 2 model daha düsünüyorum audi a4 1800 tfsi birde insignia 2000 cdti.

diger iki modelin ikinci elde satisi nasıldır?

177 Mesaj
18 Temmuz 2012; 10:05:28 

is icin geliyorsanız, sirkete kiralık almak daha mantıklı, aldım,sattımla ugrasmazsınız

Siyrilip gelmektedir seher, belli ki yakindir.

890 Mesaj
18 Temmuz 2012; 11:03:46 

Eğer aracı hemen satıp fazla zarar etmeden satmayı planlıyorsanız 1600 motor üstü araçlara pek yanaşmayın. Çünkü Türkiye'de 1600 motor ve altı araçlara rağbet vardır büyük motorlar satılmaz mı satılır tabi ki de ama değer kaybı ve zaman kaybı yaşayabilirsiniz. Yazdığınız araçlar arasın da Passat'ın satışı çok hızlıdır ardından insignia gelir bu araçları kolay elden çıkarırsınız. Ama Mercedes, BMW, Audi gibi araçların belli başlı kullanıcıları vardır. Garanti uzatılıyor diye önceden bir duymuştum tabi belli bir para ödüyormuşsunuz. Teknoloji gelişiyor geliştikçe motor hacimleri küçülüyor performansları artırılıyor parçaları da o kadar çok yüksek fiyatlarda değil zaten aracı 200 veya 300 bin kilometrelere kadar gelene bunu düşünmezsiniz çok erken.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nazarnet58 -- 18 Temmuz 2012; 11:05:44 >

21 Mesaj
18 Temmuz 2012; 11:12:57 

İlk önce araç kiralamaya baktim fakat verdikleri fiyatlar anormal yüksek. Passat modelini önerdiler aylik 1100 euro + kdv dediler. 8000 euro da kapora istediler. kapora haric 1 yıl için toplam 34.000 TL eder. Ayrica bize fatura kesebilecekleri türkiyede bir firmamız yok, firmam yurt disinda.

İstanbulda deli gibi arac kullaniliyor kimse trafik kurallarina ve can güvenligine uymuyor bu sebepten D segmentinden baska arac düsünmüyorum kullanacagim araba güvenli ve saglam olmalı bence. Bu yüzden küçük bir araç ta kiralamak istemedim.

Bende bir hesap yaptim 2. el D sinifi bir arac alsam, bakim masrafi, kullandiktan sonraki deger kaybi, vergisi vs en fazla 7000-8000 tl tutar. Kiralamak mantıklı gelmedi.

8529 Mesaj
18 Temmuz 2012; 11:14:08 

Şu durumda Passat veya C 180.Elden kolayca çıkarırsınız.

Hayat kötü kahve içmek için çok kısa...

21 Mesaj
20 Temmuz 2012; 19:49:41 

Merhaba Arkadaslar,

Aracimi aldim, insignia 2.0 cdti cosmo donanımı tercih ettim. Haftaya persembe yada cuma günü teslim alacagim.

Gelen yorumlar ve internetteki arastirmama göre passat almak wv bayisi ile görüsmeye gittim (basin ekspes yolu uzerinde). Ama arkadaslar bu kadar berbat ve ukala satıs temsilcilerini hayatimda görmedim vw sattiklari icin kendilerini dahi felan zanediyorlar galiba, yanlislikla bir gun ferrari satarlarsa nasaya basvurup uzaya giden roketlere kendi isimlerinin verilmesi isterler herhalde. Neyse tavirlarindan ve hakaret eder gibi konusmalarindan dolayi kesinlikle passat almaktan vazgecti.

500m ilerilerinde Opel ve chevrolet bayi vardı biraz sinirli olarak oraya gittim. Neyse orda olmasi gerektigi gibi davrandılar durumumu anlattim ellerinede 1 adet beyaz insigina cdti oldugunu sölediler 67.000 km de cosmo serisi, garantisinin bittigini ve bitmis garantiyi uzatmadiklarini soglediler ama biraz konusup ciddi olduumu anlayınca biraz fark karsiligi 2 yil garanti ekleyeceklerini söylediler ve amerikaya dönerken aracın o günkü durumu ve piyasadaki degerinin bi miktar assagisina benden geri alacaklarinin garantisini verdiler.

Bu sekilde arac alma maceram sonuclandi umarim iyi aractir kullaninca anlayacagim.

823 Mesaj
20 Temmuz 2012; 23:14:09 

Hayırlı olsun, yüksek donanımlı güzel bir arac...

130 beygir mı aracınız? Değerlendirmelerinizi paylaşırsanız cok iyi olur.selamlar..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

2034 Mesaj
20 Temmuz 2012; 23:30:10 

Hayırlı olsun.
Guzel araç.
WV malesef bu durumda ülkemizde.
Halkımız sadece 2. Eli iyi diye Passat'i, Golf'u bulunmaz Hint kumaşı ve Doğuş'u da tok satıcı yaptı.
İnsignia'yi kullandikca yorumlarsanız ve Accord ile kıyaslarsanız sevinirim.

Her gün yaşam savaşı verenlerle ilgileniyorum ama hiç akıllanmıyorum.

594 Mesaj
20 Temmuz 2012; 23:42:55 

quote:

Orijinalden alıntı: efemos

is icin geliyorsanız, sirkete kiralık almak daha mantıklı, aldım,sattımla ugrasmazsınız

+1 cok dogru.

özlü sözler yazacaktım ama durdum, o zamanlar eskilerde kalmış. vaz geçtim yazmaktan...

2267 Mesaj
20 Temmuz 2012; 23:52:05 

Almışsınız, hayırlı olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Skayn -- 21 Temmuz 2012; 9:27:25 >

21 Mesaj
20 Temmuz 2012; 23:59:30 

Tesekkürler arkadaslar.

aldigim arac 160 bg versiyonu. Evet arac bayagi donanimli arac hosuma gitti. Kullandikca arac ile ilgili yorumlar ekleyebilirim. Bende accorda göre nasil oldugunu merak ediyorum.

Kullandigim accordum 2.4L 177bg benzilni motoru var, insignia da 2.0L 160bg turbo dizel motor var, tahminimce accord bi miktar daha iyi performansi olabilir ama insignia yi kullanmadan kesin bir sey söyleyemem. insignia da kokpite oturunca accorda göre daha elit bir ambiansi var. insignia tasarim olarak accorda göre daha spor duruyor, accord birac daha clasic, bu arada amerikadaki accord ile türkiye deki accord tasarim olakar farkli amerikadaki accord tasarimi daha clasic.

Bu arada amerikadaki accordum 2010 model onuda 2. el almistim 18.000 dolara, düsünün türkiyede bu fiyata honda jazz bile alamiyorsunuz. Bide burda 75.000 tl ye araba almaya gidiyosunuz saticidan bi dayak yemediginiz kaliyor.

3549 Mesaj
21 Temmuz 2012; 0:02:17 

hayirli olsun, izlenimlerinizi bekliyoruz

21 Mesaj
21 Temmuz 2012; 0:08:55 

Kiralamakla ilgili passat icin 1 yillik 34.000 tl istediler. Acikcasi rakami duyunca hic arastirmadim araba alip 1 sene kullanip vergisi+kaskosu+bakim maliyeti+deger kaybi en fazla 10.000 TL. Bence aradaki 24.000 tl cok büyük bir para alim satim ile ugrasmaya kesinlikle degecek bir rakam :))

Passat cok iyi ve tutulan bir arac olabilir degeride artabilir zaten bende passat almaya kara vermistim ama benle hakaret eder gibi konusan saticilari olan bir firmadan degil araba çöp bile almam. Passati sevenler lütfen yanlis anlamasin araba ile ilgili negatif bir düsüncem yok sadece pazarlama seklinden dolayi almam.

8369 Mesaj
21 Temmuz 2012; 1:11:45 

quote:

Orijinalden alıntı: Darthwider

Merhaba Arkadaslar,

Aracimi aldim, insignia 2.0 cdti cosmo donanımı tercih ettim. Haftaya persembe yada cuma günü teslim alacagim.

Gelen yorumlar ve internetteki arastirmama göre passat almak wv bayisi ile görüsmeye gittim (basin ekspes yolu uzerinde). Ama arkadaslar bu kadar berbat ve ukala satıs temsilcilerini hayatimda görmedim vw sattiklari icin kendilerini dahi felan zanediyorlar galiba, yanlislikla bir gun ferrari satarlarsa nasaya basvurup uzaya giden roketlere kendi isimlerinin verilmesi isterler herhalde. Neyse tavirlarindan ve hakaret eder gibi konusmalarindan dolayi kesinlikle passat almaktan vazgecti.

500m ilerilerinde Opel ve chevrolet bayi vardı biraz sinirli olarak oraya gittim. Neyse orda olmasi gerektigi gibi davrandılar durumumu anlattim ellerinede 1 adet beyaz insigina cdti oldugunu sölediler 67.000 km de cosmo serisi, garantisinin bittigini ve bitmis garantiyi uzatmadiklarini soglediler ama biraz konusup ciddi olduumu anlayınca biraz fark karsiligi 2 yil garanti ekleyeceklerini söylediler ve amerikaya dönerken aracın o günkü durumu ve piyasadaki degerinin bi miktar assagisina benden geri alacaklarinin garantisini verdiler.

Bu sekilde arac alma maceram sonuclandi umarim iyi aractir kullaninca anlayacagim.

Hayırlı olsun ama bu aracı accorddan daha kolay satamazsınız.

21 Mesaj
27 Temmuz 2012; 10:40:59 

Merhaba Arkadaşlar,

Opel insignia arabami dün teslim aldim,
Araci biraz taniyabilmem ve yurtdisinda kullandigim Honda Accord aracim ile sürüs ve performansini karsilastirabilmek icin istanbul-tekirdag arasi otobanda kullandim, henüz araci 1 gündür kullaniyorum ama genel olarak bir karsilastirma yapabilirim.

Yurtisindaki aracim: 2010 Honda Accord LX premium - 2.4L benzin motor 177hp otomatik vites
Burda satin aldigim arac : 2010 Opel insigina cosmo - 2.0L dizel motor 160hp otomatik vites

Burda yazacagim insignia ile izlenimlerim Honda accord ile karsilastirarak yazacagim, bu sebepten farklı marka ve model arac kullananlarin insignia ile ilgili izlenimleri benden farklı olabilir.

Tasarim:
Honda Accord genel tasarim olarak daha clasic hatlara sahip fakat aracin ön yüzü daha agrasif görünecek sekilde tasarlanmis (Türkiyedeki accord ile amerikadaki accordun tasarimlari farklı ben amerikadaki aracimi baz alacagim).
İnsigina ise daha yuvarlak ve spor hatlara sahip, daha genc kullanicilar aracin tasarimini accord a göre daha cok beyenebilir.

İnsignia nin ic tasarimi ise accorda göre biraz daha spor hatlari var ama genel olarak iki aracin ic tasarimida basarili ve ergonomik sadece insignianin dügmelerine biraz alismak lazim biraz fazla dügme var.

Konfor ve sürüs dinamikleri:
Konfor acisinden iki aracta birbirie yakin, iki aracta konforlu ve rahat bir sürüs karakteri var. Ancak insignia sanirim biraz daha spor tasarlandigi icin görüs açilarinda biraz sikinti var accord taki kadar etrafinizi net göremiyorsunuz kör noktalar insigniada accorda göre daha fazla, belki bu sebeptendir bilemiyorum ama accord un içi sizi daha ferah hissettiriyor. Müzik sistemi olarakta insignia yi daha basarili buldum sesin sizi sardigini hisediyorsunuz bence cok iyiydi.

insignianin motoru dizel olusundan ötürü daha gürültülü çalisiyor, accord un motoru cok sessiz hatta çalistigini bile anlamiyorsunuz. Ama bu durum sanirim tüm dizel motorlar icin gecirli. Yalitim olarak iki aracta (insignia nin motor sesi haric) bence basarili, iki aractata 140-150 km hizdan sonra iceriye daha fazla ses almaya basliyorlar ama insignida daki motorla beraber insigina biraz daha gürültülü diyebilirim ama insani rahatsiz edicek bi seviyede kesinlikle degil, en azindan ben rahatsiz olmadim.

Performans ve Yol tutusu:

Performans olarak accord bence biraz daha canli diyebilirim, ama insignia ninda perfermansi cok agresif bir beklentiniz yoksa gayet yeterli ve seri. Ancak insignia da söyle birsey farkettim, aracta sabit bir süratte giderken gaza bastiginizda sanki gücü biriktirip birden yola aktariyormus gibi bir his uyandirdi cok net hissedilebilir bir durum degil ama ben bu sekilde hissettim, accord gücü yola daha net ve pürüzsüz aktariyor diyebilirim.

Yol tutusu olarak insignia yi çok virajli yollarda kulanmadim ama bana güven verdi, 200 km hiza kadar ciktim ve aracta tedirgin edici bir durum yasamadim, asilnda gaza bassam dahada gidebilirdi ama ben cesaret edemedim. Yol tutusu ve güven hissi olarak bence iki aracta basarili.

İnsignia nin bilgisayarinda ortalama yakit tüketimi 8.2L gösteriyordu, acikcasi dizel bir arac icin yüksekmi yada düsük bi degermi bilemiyorum. Accordun yakit tüketimi ise ortalama 9-10L civarinda, ama amerikada yasadigim eyalette ne böyle bir trafik yogunlugu var nede yolu bos bulunca 200km hiz yapabileceginiz bir ortam var ( 120-130km hizi gectiginizde aninda cezayi kesiyorlar eyaletine göre 2-3 sefer ceza yerseniz hemen ehliyet iptal kamu cezasi vs, Türkiye'nin gözünü seveyim araba kulandiginizi hisediyorsunuz burda:))) bu sebepten yakit tüketimi olarak kullandigim accorda göre istanbul trafigini ve hiz limitlerini baz alarak bi karsilastirma yapmam mümkün degil.

insignia için genel olarak D segmen bir aractaki tüm beklentileri (konfor, yol tutusu, güven, performans) karsiladigini söyleyebilirim. Ama bakim maliyetleri, sorun çikartma durumu, paraça maliyeti ve parcalarin uzun ömürlü olusu gibi konularda bir yorum yapamayacagim.

Ama bir araci en az 5-6 sene kullanmayi düsünüyorsaniz Accord benim tek tercihim olur. Çünki amerikada ki bundan önceki aracimda accordu ve 7 sene kullandim yaklasik 350.000 km de sattim. Sattim güne kadar sadece standart bakimlerini ve degismesi gereken parcalari dgistirdim o kadar, hem bakim ve parca maliyetleri cok uygun hemde hemde hiçbir sorun çikartmayan bir araba diyebilirim. (Türkiyede ki bakim ve parca maliyetleri konusunda fikrim yok). Satin alan kiside bizim orda oturan Türk bir ögrenciydi, en son karsilastigimizda aracin 430.000 km civarinda oldugunu hic bir problem yasamadigini söyledi.

Kisacasi aracin uzun ömür ve parca maliyeti konusunu karistirmassak insigina bence kesinlikle basarili bir araba, sürüs karakteri, konfor ve performans olarak bir cok kisinin beklentisini rahatlikla karsiliyabilecegini düsünüyorum. Ama daha uzun süre kullandikca daha detayli yorumlar yapabilirim.

Saygilarimla

1223 Mesaj
28 Temmuz 2012; 10:33:27 

hayırlı olsun. başarılı bir tercih yapmışsınız.
kazasız gunlerde kullanmanız dileğiyle.

opelmania

8011 Mesaj
28 Temmuz 2012; 11:35:09 

hayırlı olsun ,

birinci sayfa, ilk mesaj günceldir :)http://forum.donanimhaber.com/m_46528250/tm.htm email:ferhatde@hotmail.com

2034 Mesaj
28 Temmuz 2012; 12:44:06 

Türkiye'de sorun Accord'un dizelinin olmaması.

Her gün yaşam savaşı verenlerle ilgileniyorum ama hiç akıllanmıyorum.
Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.485