Şimdi Ara

Turk oldugumdan utandim: Bosnali Kardeslerimiz (4. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
174
Cevap
12
Favori
10.407
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Shadow_Shooter

quote:

Orijinalden alıntı: ekmek arası sakız

Bosna'yı unutmadım.
    Anneminde Boşnak olması sebebiyle o kardeşlerimizi ve çekilen acıları unutmam mümkün değil.

Ne zaman gelmis Turkiye'ye anneniz?

Balkan savaşlarından önce. Yıl 1908-1909.
  • quote:

Orijinalden alıntı: OnrbK

Konu güzel ama daha önce bilmemene şaşırdım.

Ben muhacirim, balkanlardaki tüm insanlar böyle.Tabi bize düşman olan da var ama Müslümanlar çok sever Türkleri.

Yanlız konuda saçmalayanlar olmuş yine, Bosnalılar zaten müslüman Sırplardır.Ayrıca hiç gitmemiş bile olsanız en basitinden tarafsız bir belgesel izleyin gezi programı olur tanıtım olur vs insanlar çok gergin.Her an kavga çıkabilir sırp ile boşnak arasında.

Ayrıca bir bilgi daha paylaşayım, Hırvatlar da sevmez Sırpları.Zaten Yugoslavya'nın yıkılmasının temel sebebi Hırvatlar.Tabi büyük adamların parmağı var her zamanki gibi ama Hırvatlar ile Sırplar da can ciğer değil yani.Hatta bu ayrılık için müthiş bir belgesel var, Once Brothers, izleyin görün.İki basketbolcu arasındaki mesele nasıl da ülke meselesi haline geliyor..

Bosnalılar, Müslüman Sırp mıdır .s
    Gerçekten saçmalamışsın bilader. Tarih yoksunu bir açıklama ancak bu kadar yüzeysel olabilirdi.
  • quote:

avrupa'nın ortasında 2 milyona yakın müslüman nüfusun varlığından korkan birleşmiş milletler, nato, amerika ve rusya'nın ilk defa büyük bir çıkar uğruna güç birliği yapıp, tüm dünyanın gözünü kapatmasını sağladıkları katliamdır. sırp paramiliter güçler bu katliamda sadece bir piyondur. amaç tamamen o bölgedeki gerçek(!) müslümanların budanmasıdır. cennet mekan, aliya izzetbegovic komutasındaki boşnak ordusunu silahsızlandıran hollanda askerlerine, türlü tecavüz ve işkencelerle zulmü gerçekleştiren çetnik güçlerine, bu kasapları saklayan sırp halkına mensup paramiliter güçlere, başta israil, amerika ve rusya olmak üzere dünya'da nefes alan her müslümana ölümü hak gören sapkın siyonist faaliyetlere allah'ın gazabını dilemek boynumuzun borcu olsun...

birçoğu savaştan kaçıp ülkemize yerleşmiş, burada bir hayat kurmuş boşnak kardeşlerimize sabır ve esenlikler diliyorum.

ölmek sayıca azalmak sadece bizim için! öbür tarafın hesabında her gün ölecekler için yaşasın cehennem!

11 temmuz bu katliamın acı yıl dönümüdür! unutma, unutturma!

(pesimist melankolik, 11.07.2012 00:13 ~ 00:14)

itü sözlük.

2006'da türkiye'de yaşayan 2 milyon kadar boşnak vardı. bu sayı 96 sayımlarında bosna hersek'te yaşayan 1,8milyon boşnalıya neredeyse eşit. onların ikinci vatanları türkiye, onlar bizden. onlar zulum görmüşler, onlara eziyet edilmiş. bu katliama türk kimliği ile değil, insan kimliği ile bakan herkesin bu insanları unutmaması, bu insanları el üstünde tutması gerekir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi koperni -- 13 Temmuz 2012; 14:48:34 >
  • Osmanlı'da Sırplara çok iyi davranmadı tamam Sırpların yaptığı rezalettir katliamdır ama aynısını Osmanlıda yaptı zamanında.
  • quote:

quote:

Ben muhacirim, balkanlardaki tüm insanlar böyle.Tabi bize düşman olan da var ama Müslümanlar çok sever Türkleri.

Yanlız konuda saçmalayanlar olmuş yine, Bosnalılar zaten müslüman Sırplardır.Ayrıca hiç gitmemiş bile olsanız en basitinden tarafsız bir belgesel izleyin gezi programı olur tanıtım olur vs insanlar çok gergin.Her an kavga çıkabilir sırp ile boşnak arasında.

Ayrıca bir bilgi daha paylaşayım, Hırvatlar da sevmez Sırpları.Zaten Yugoslavya'nın yıkılmasının temel sebebi Hırvatlar.Tabi büyük adamların parmağı var her zamanki gibi ama Hırvatlar ile Sırplar da can ciğer değil yani.Hatta bu ayrılık için müthiş bir belgesel var, Once Brothers, izleyin görün.İki basketbolcu arasındaki mesele nasıl da ülke meselesi haline geliyor..

Gerçekten saçmalamışsın bilader. Tarih yoksunu bir açıklama ancak bu kadar yüzeysel olabilirdi.

Genetik olarak sirp genleri ile genleri ayniymis. Az once Wikipedia'da okudum ben de. Bir bakima dogru denebilir. Ancak kultur olarak tamamen farklilar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Forks

şöyle biraz araştırdım tüylerim diken diken oldu.. moralim bozuldu sayfayı kapattım.

Digerleri icin de paylasmak ister misin?
  • quote:

Bosna`nın 500 yılı aşkın kültürel mirası ve tarihinin de yok edilmeye çalışıldığı savaşda, 1,5 milyon kitap kütüphanelere yapılan bombardıman sonucu yok oldu. Ülkenin en zengin koleksiyonunu barıdıran milli kütüphanesinde Osmanlıca, Farsça ve Boşnak dilinde yazılmış, eşi benzeri olmayan el yazması kitaplar imha edildi.

1000 tane cami yıkıldı. Bugün bir çok cami otantik veya yeni şekliyle tamir edilmeye çalışılıyor; Mimar Sinan`ın talebesi Mimar Hayrettin`in 16 yy.`da, Mostar`da yaptığı eski köprü de yeniden inşa edilenlerden.
  • quote:

quote:

quote:

Genetik olarak sirp genleri ile genleri ayniymis. Az once Wikipedia'da okudum ben de. Bir bakima dogru denebilir. Ancak kultur olarak tamamen farklilar.

Bundan 600 yıl önce Türklerle kaynaşıp hem Müslümanlaşmış hemde Slav kimliğinden tamamen kopmuş bir halka Müslüman Sırp denilmesi rahatsız edici.
  • Türkiyeden de, arab ülkelerinden de oraya gönüllü savaşa giden siviller oldu, ayrıca bosnaya gayriresmi silah yardımı da yapıldı... Bunlar resmiyete geçmediği için bilinmez.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Bundan 600 yıl önce Türklerle kaynaşıp hem Müslümanlaşmış hemde Slav kimliğinden tamamen kopmuş bir halka Müslüman Sırp denilmesi rahatsız edici.

Etiket yanlis ama genetik oyle sirplarin sahip oldugu genlerle ayni. sirplarla ayni demek istemiyorum, onlarin sahip oldugu genlerle ayni.
  • quote:

Orijinalden alıntı: benimadimkuntakinte

rahmetli erbakan olmasaydı bosna diye bir yer kalmazdı herhalde.

Bosnaya yardım paralarını iç eden Erbakanmı?

Bosna lılar gerçek Türk devamıdırlar Türk soyunun kardeşidirler ve Bosnada gerçek Türk toprağıdır! Bugün bazıları Filistn milistin diye artizlik yapacağına asıl bize daha yakın kendi milletimize önem vermemiz gerek, bunlarda Boşnaklar, Kuzey Iraktaki Türkmenler ve Çeçenistandır. Bi yardım yapılacaksa sahip çıkılacaksa ilk önce bunlar olmalı ama bu millete en iyi Filistin muhabbetleri iş yapıyo

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sight -- 13 Temmuz 2012; 15:19:19 >
  • Shadow abi Açıkcası ben bunu 3-5 yaşımdan beri biliyorum. Filmi var (Av partisi muhakkek seyret.)birde mavi kelebekler. Açıkcası Türkiye onları satacak konumda değildi 95 de türkiyenin siyasi ve ekonomik durumunu düşünürseniz avrupa veya karadeniz üzerinden savaşa girmesi imkansız. Türkiye ise bir nato ülkesi Hollanda'nın korumasındaki(!) ki buda bir nato ülkesi bosnaya destek verdirtmezler nitekim Necmettin erbakan bosnaya yardım ettiği için çeşitli iftiralara uğramıştır.

Hollanda askerleri güya koruduğu bosnayı sırplarla içki içerek ölümlerini kutlamışlardır. Nitekim türkiyenin fransa cezayir dönemindeki tavrı bundan 100kat daha acıdır. Bırakın Cezayirin yanında yer almayı bırakın tarafsız kalmayı fransanın yanında yer aldık ve hep fransayı destekledik belki bazı arkadaşlar kızacak ancak fransa lehine oy kullanan kişi adnan menderestir.Cezayire Süleyman demirel gittiğinde özür dilemiştir. Eğer bu ülkeyi seviyorlarsa Osmanlının ve Selçuklunun bıraktığı mirastır. Türkiye kendi g*cını zor kurtaracak bir ülke konumundaydı o zamanlar ki şu dönemdede savaş hiç mantıklı değil. Araplarda türkiyeyi çok seviyor. Yazdıklarımın hepsini araştırabilirsiniz. Ansiklopedilerde veya internettede bulabilirsiniz.
  • quote:

quote:

quote:

şöyle biraz araştırdım tüylerim diken diken oldu.. moralim bozuldu sayfayı kapattım.

Digerleri icin de paylasmak ister misin?

Yaşayanların değil, Seyredenlerin Utancı; Tecavüzler;

Bosna Savaşında Müslüman neslini kirletmek ve müslüman kadını psikolojik olarak çökertmek amacıyla, bilerek, planlanarak ve sistematik olarak yapılan tecavüzler, Bosna savaşının en derin, en acı, etkisini hala sürdüren ve unutulması ve kapanması mümkün olmayan yaralarından bir tanesi...Müslüman neslinin devamını sağlayan, nadide, temiz, iffetli müslüman kadının başına gelbilecek en kötü, katlanılması en zor olay. Ölümden beter, insanı her gün öldüren, kahreden, kanını kurutan korkunç bir gerçek.

Bir çok tecavüzün, kadınların; çocuklarının, erkek kardeşlerinin ve babalarının gözü önünde yapılmış olması olaya başka bir boyut daha kazandırıyor; bu iğrenç olayın, sadece tecavüze uğrayanların değil, olayı izlemek zorunda bırakılan aile üyelerinin de hafızalarına kazınmak istenmesi, böylece hem yaşayanı, hem izleyeni cezalandırıyor olması.

Tecavüzler toplama kamplarında kadınları hamile bırakana kadar devam eder. Ve artık çocuğu aldırmanın mümkün olmadığı bir süreye kadar kamplarda tutulurlar. Sonra da çocuklarını doğurmaları için salıverilirler. En genci 12 hatta aralarında 9 yasındaki çocukların olduğu 20.000 ila 50.000 kadına ve genç kıza tecavüz edilir. Bunlardan kesin olarak bilinmemesine rağmen, 1000 ila 2000 çocuğun doğduğu, pek çoğunun terkedildiği veya çocuk yuvalarına bırakıldığı, çok az bir kısmının anneleri tarfından yetiştirildiği söyleniyor. Pek çok kadın başına gelen olayı anlatmıyor, tanıklık etmeyi bile reddediyor, o sebeple kaç kadın bu olayı yaşamış kesin olarak bilinemiyor...

Ellerinde bu vahşeti durdurmak için güç bulunduranlar, bu zulmün yaşanmasına göz yumdukları için, tecavüze uğrayan genç kızların yüzlerine bakmaktan utanmalıdır. Bu utancı onlar değil, aslında olaya seyirci kalan bütün insanlık yaşamalıdır.

arkadaşım bu konuyu açtığın için sana ayrıca teşekkür ederim. en azından bazı fikirler oluştu. boşnak kardeşlerime bakış açım tamamen değişti.. daha fazla araştıracağım.

Ne demek Forks, ilgi gosterip bizimle de paylastigin icin ben tesekkur ederim.

Sunu da okumani oneririm:
    http://www.ntvmsnbc.com/id/25287973/
  • Bosnadaki savasi en acisiyla yasayanlardan biri benim ailem,merak ettigniz sorulariniz varsa,sorabilirsiniz..Annemin babasi,dayim hepsi orada yasiyordu,hatta dayim tam savas ortasinda okulu sebebiyle tek basina kaldi,ama cok sukur ki kurtuldu..5,5 yil boyunca (91-96 arasi) bosnak bir aileyi evimizde misafir ettik ayrica Makedonyada..
  • "kendi haline terk edilen ülke. seçimlerin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen hükümet halen kurulamadı. dünyanın en karmaşık seçim sistemine sahip bosna hersek. bosna federasyonu ve sırp cumhuriyetini temsil eden 2 farklı meclisi ve 2 başkanları var. hırvatları temsil eden başka bir temsilci var. bu meclisin üstünde 2 farklı temsilci var bu temsilcilerin üstünde 4 farklı devlet başkanı var bu devlet başkanlarının üstünde de avrupa tarafından atanan en büyük yetkiye sahip devlet başkanlarını ya da bakanlarını ya da parlementerleri görevden men edebilecek güçte ve yetkide başka bir başkan var.

hal böyle olunca aralarında büyük bir karmaşa çıkmış. sırplar 4 bakanlık istiyor bosnaklar müsade etmiyor. tek bir meclis sistemine geçilmesinden yanalar. hırvat ve sırplar ise kendi haklarının ihlal edileceği endişesiyle sıcak bakmıyorlar bu sisteme. ne demokrasi ne bürokrasi söz konusu. bir kanunun meclisten geçmesi için sırp meclisi salt çoğunluğu oluşturmazsa ya da bosna tarafı kanunun sadece meclisten geçmesi ayları bulabiliyor. son olarak başbakanın sırp olması kararlaştırılmışken sırplarında kendi içinde sağ ve sol partilerinin olması yine çıkmazlardan biri olmuş. başbakan sağ partiden mi çıksın sol partiden mi bunu tartışır olmuşlar. burada hırvat ve sırp tarafına afilli bir tokat atasım geldi. bunların yaptığı orospu çocukluğu. iki tarafında kendi ülkeleri var. bırakın adamları tek meclise geçsin düzene sokun şu ülkeyi hala kafa etnik ayrımcılıkta hala faşizanlıkta. tüküreyim sizin gibi avrupalıya."
  • Salak salak mesajlar yazan arkadaşlar Bosnayı biraz araştırsınlar zamanında onlara nasıl sırt döndüğümüzü görsünler.Dalga geçmeyi bırakıp belki biraz üzülürler yüzleri kızarır
  • quote:

Orijinalden alıntı: Janičari

Bosnadaki savasi en acisiyla yasayanlardan biri benim ailem,merak ettigniz sorulariniz varsa,sorabilirsiniz..Annemin babasi,dayim hepsi orada yasiyordu,hatta dayim tam savas ortasinda okulu sebebiyle tek basina kaldi,ama cok sukur ki kurtuldu..5,5 yil boyunca (91-96 arasi) bosnak bir aileyi evimizde misafir ettik ayrica Makedonyada..

Bosna ya hiç gidiyor musun?
  • Slavlar güzeldir iydir hoştur ama işte tarihsel meselelerimiz bir hayli fazla yapılan katliamları unutmadık.
  • quote:

Orijinalden alıntı: acht und zwanzig

quote:

Orijinalden alıntı: Janičari

Bosnadaki savasi en acisiyla yasayanlardan biri benim ailem,merak ettigniz sorulariniz varsa,sorabilirsiniz..Annemin babasi,dayim hepsi orada yasiyordu,hatta dayim tam savas ortasinda okulu sebebiyle tek basina kaldi,ama cok sukur ki kurtuldu..5,5 yil boyunca (91-96 arasi) bosnak bir aileyi evimizde misafir ettik ayrica Makedonyada..

Bosna ya hiç gidiyor musun?

4 yil onceydi galiba,savastan harabeye donmus dedemin evini restore ediyor dayim bende gittim..Bayramdan sonra bizim eve gelen misafirler davet ettiler Sarajevoya,insallah giderim ..Gecen yil amcaoglumun dugunu vardi onlar gelmislerdi,sira bizde :D
  • Eskiden beri ilgi duyardım bu konuyla birlikte daha da bir ilgi duymaya başladım
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.