Şimdi Ara

XPERİA 2011 SERİSİ - ROOT-BOOTLOADER-ROM-YAZILIM ve DİĞER İŞLEMLER (22. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.268
Cevap
53
Favori
292.562
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: IdontKnoWw

xperia neo kullanıyorum.. bootloader unlock yapmaya calıştım ama zaten unlocked dedi sonra denedim gerçekten unlocked..ama track id v.s. herşey normal çalışıyor..
    şimdi bootloader i açmadığım halde tekrar kilitlemelimiyim?
    birde recovery menüsü sadece tek kullanım için mi yükleniyor bir tuş kombinasyonu falan yokmu tekrrar girmek için recovery menüsüne

Açmadıysan açık olmaz burdaki yöntem ile açmışsan track id çalışmaz marketten yeni sürümü indirdinmi onu kontrol et
    bootloaderi açıksa bunu kontrol ettikten sonra rom yükleyeceksen açık kalmalı rom yüklemeyeceksen kapatabilirsin

recovery menusu kalıcı olarak yüklenir
    rootlu cihazlarda yeni yazılım atana kadar bootloaderi açık cihazlarda aynı şekilde yeni yazılım atana kadar çalışır
    bootloaderi açık cihazlarda CWM için kernel yüklemek gerekir ...

quote:

Orijinalden alıntı: nuck3r

Merhaba arkadaşlar xperia ray ics 4.0.4 kullaniyorum rom yüklemek istiyoru yukleme anlatımı ve kullanabilecegim rom lari soylerseniz sevinirim.

Rom yüklemek için Bu Konudaki 3. ve 4. mesajlara bak
    ROM lar içindehttp://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1351 bu bölüm xperia ray içindir burdan romlara bak bootloaderi açtıktan sonra
    yüklemek istediğin romun kernelini 4. mesajda gösterdiğim şekilde yükleyip CWM den romu yükleyeceksin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .::Orochi::. -- 13 Ağustos 2012; 2:08:34 >

• Hayırlı sahurlar.. Benim Xperia pro telefonum var ics guncellemesini yaptım ancak bazı gereksiz uygulamalardan şikayetçiyim ve root yapmak istiyorum. Xda forumda bir root yöntemi var ancak çok anlayamadım, burada anlatılan yontemle root yapabilir miyim? Yardiminiza ihtiyacım var.Teşekkürler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • tabiki yapabilirsin anlatım Xperia 2011 serisi tüm cihazları kapsar
    XDA anlatımın linlkinide ekle bakayım
  • quote:

Orijinalden alıntı: .::Orochi::.

tabiki yapabilirsin anlatım Xperia 2011 serisi tüm cihazları kapsar
    XDA anlatımın linlkinide ekle bakayım

http://www.xperiablog.net/2012/04/16/root-for-android-4-0-ics-xperia-update-now-available-guide/ şu siteye yönlendiriyor xda. Aynı seymi acaba?

• Burdaki Root işlemi ICS 4.0.3 sürümü için o sürüm Direk Rootlanabilir Ancak bu Sürüm ilk Çıkan ICS güncellemesi
    Xperia Ray - NEO V ve ARC S için çıkmıştı Diğer cihazlar Direk 4.0.4 güncellemesini aldı 4.0.4 direk rootlanmıyor
    2. mesajdaki anlatımdaki gibi önce cihazı gb 42 veya 58 olan sürüme alıp rootluyoruz sonrasında
    rootun 2. işlemini yapıp cihazı verileri sildirmeden flashtool veya PCC ile 4.0.4 yükseltip rootun son işlemini yapıyoruz
  • Anladım hocam denicem bakalım. Root işini başarırsam bide cm7 rom yuklemeyi denicem. Rootladıktan sonra quick boot yukleyip direk recovery moda geçiliyor mu peki? Lg telefonunda rom yuklemeyi öğrendim eşim geri aldı telefonu guzellesti diye ben yine Xperia ya döndüm. ama bu telefonuda azcik guzellestirmek istiyorum inşallah basarabilirim..

• Rom yüklemek ve Bilhassa Cyanogen Modu yüklemek için Bootloaderi açman gerek Bootloaderi açtıktan Sonra Kernel cm kernelini atarsın kernel ile beraber gelir recovery ondan sonra romu yükleyebilirsin

Rootlu cihazlar içinde recovery var ama onda rom yükleyemezsin Sonylerde iş biraz farklı :)
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: IdontKnoWw

xperia neo kullanıyorum.. bootloader unlock yapmaya calıştım ama zaten unlocked dedi sonra denedim gerçekten unlocked..ama track id v.s. herşey normal çalışıyor..
    şimdi bootloader i açmadığım halde tekrar kilitlemelimiyim?
    birde recovery menüsü sadece tek kullanım için mi yükleniyor bir tuş kombinasyonu falan yokmu tekrrar girmek için recovery menüsüne

Açmadıysan açık olmaz burdaki yöntem ile açmışsan track id çalışmaz marketten yeni sürümü indirdinmi onu kontrol et
    bootloaderi açıksa bunu kontrol ettikten sonra rom yükleyeceksen açık kalmalı rom yüklemeyeceksen kapatabilirsin

recovery menusu kalıcı olarak yüklenir
    rootlu cihazlarda yeni yazılım atana kadar bootloaderi açık cihazlarda aynı şekilde yeni yazılım atana kadar çalışır
    bootloaderi açık cihazlarda CWM için kernel yüklemek gerekir ...

Yok track id yi güncellemedim zaten şimdi tekrar rom yükledim wotanserver dan yine traqck id çalışıyor yine boot loader açık ve ben bootloader i açmadım belki serviste açmışlardır.. ama anladığım kadarı ile TP point yöntemi ile açılmış merak ettiğim bunun bana zararı nedir açık olarak kullanmamın sakıncası varmı ? kilitlemek istersem nasıl bir yol izlemeliyim .. bootloader i kilitlediğimde şu an çalışan track id nin çalışmama ihtimali varmı ?

birde recovery menü ile ilgili kalıcı olarak yükleniyor ama ben tekrardan o menüye giremiyorum ilk yüklendiğinde kendi kendine menüye giriyor , sonradan tekrar aynı menüye girmek için bunun bir tuş kombinasyonu yokmudur?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IdontKnoWw -- 13 Ağustos 2012; 10:35:10 >

• Bootloaderin açık olduğunu neyle kontrol ettin Servisin Test point Yöntemi İle bootloaderi kliidni açıcağını sanmıyorum
    bildiğim kadarıyla testpoint ile açılmışsa o yöntem ile geri kapatman gerek
    sen rom yüklediğim halde açık diyorsun bizim yöntem ile kapanmadığı kesin

birde yazılım olarak ne yüklü cihazda ve CWM nasıl yüklüyorsun

Diğer sorunada gelince
    CWM rom yüklemediğin Sürece Kalıcı olarak kalır Wotanserverdan rom yüklediğine göre CWM silinmiştir
    CWM girmek için Cİhaz SOny veya Sony Ericsson Logosundayken 1 kaç kere ses açma tuşuna basıyoruz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .::Orochi::. -- 13 Ağustos 2012; 11:34:19 >
  • @orochi Hocam cm9 yükledim ama sistemi formatlamadım öncesinde komple bi formatlayıp temiz kullanmak istiyorum nasıl yaparım cwm ile falan mı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi playmaker10 -- 13 Ağustos 2012; 19:41:34 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SKYBRAVE

"TÜRK.rew"
    İlk başta gapps'i yüklemeden sadece modu yükleyerek telefonu açtım sorunsuz bir şekilde. Sonra senin paylaştığın gapps'i indirdim ve yükledim ve şu an telefon sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Biraz kullanayım telefonumu modla ilgili düşüncelerimi de paylaşırım. Bu arada başını çok ağrıttım biliyorum. Yardımların için çok teşekkür ederim.
    .::Orochi::.; hem konu hem de yardımın için sana da teşekkür ederim. Gerçekten çok güzel bir paylaşım yapmışsın.

Bu arada boot dosyasını bilgisayarda C'nin içerisindeki "SDK" klasörüne boot.img olarak isimlendirip atıyordum ve CWM modunda yükleme yaparken
    "E:Error in /sdcard /cm-9.0.0-hallon.zip (Status 7)
    Installation aborted" hatasını alıyordum. Dosyayı sadece boot ismiyle kopyalayınca klasöre sorun yaşamadım. Belki bu bilgi birilerinin işine yarayabilir.

uzantıyı mı değiştirdiniz? Eğer uzantıyı değiştirmediyseniz aynı hatayı alıyorum yardıma ihtiyacım var.

• Sadece rom atmak kaldı hangi rom u önerirsiniz? JJ's HYBRID rom nasıl?

• arkadaşlar telefonumda küçük bir sorun var uygulamalar menüsünde çalışanlara tıklıyorum mesela durdur diyorum geri gelmesi gerekirken indirlenlere geri dönüyor ekstrada birşey yapmadım telefon hafızası 120 mb dolu ama ilk kez menüyü açtığımda 300mb dolu görünüyor bununda bir çözümü varmı bilen var mı?Bu arada link2sd kullanıyorum

edit:fabrika ayrlarına sıfırladım telefon içinden düzeldi takılmasıda azaldı verilerimde korundu
    ama hala 120 mb dolu olan bölüm 300le başlaması sorunu sürüyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaptantrojan -- 13 Ağustos 2012; 19:13:57 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: frt-_-ctn

quote:

"TÜRK.rew"
    İlk başta gapps'i yüklemeden sadece modu yükleyerek telefonu açtım sorunsuz bir şekilde. Sonra senin paylaştığın gapps'i indirdim ve yükledim ve şu an telefon sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Biraz kullanayım telefonumu modla ilgili düşüncelerimi de paylaşırım. Bu arada başını çok ağrıttım biliyorum. Yardımların için çok teşekkür ederim.
    .::Orochi::.; hem konu hem de yardımın için sana da teşekkür ederim. Gerçekten çok güzel bir paylaşım yapmışsın.

Bu arada boot dosyasını bilgisayarda C'nin içerisindeki "SDK" klasörüne boot.img olarak isimlendirip atıyordum ve CWM modunda yükleme yaparken
    Installation aborted" hatasını alıyordum. Dosyayı sadece boot ismiyle kopyalayınca klasöre sorun yaşamadım. Belki bu bilgi birilerinin işine yarayabilir.

uzantıyı mı değiştirdiniz? Eğer uzantıyı değiştirmediyseniz aynı hatayı alıyorum yardıma ihtiyacım var.

uzantı değiştirmeyin. Kerneli zip dosyasının içinden çıktığı haliyle kopyalayın SDK klasörüne. Sonra CMD açın çalıştırdan.
    1-CD\SDK girin
    2- fastboot.exe flash boot boot.img komutuyla kerneli yükleyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TÜRK.rew -- 13 Ağustos 2012; 19:01:01 >

• quote:

@myth
    Şarjın bitmiş :-) yüklediğin kernelden kaynaklanıyordur ısınma farklı bi kernel dene

quote:

Orijinalden alıntı: emots61

şimdi bende 4.1.b.0.431 yüklü. xperia arc. tek amacım root yetkisi alıp gereksiz programları kaldırmak. bunun için 15-20 msj dan hangilerini uygulamam lazım. biraz kafam karıştı. bootloader i açmam gerekli mi? açamadan olur mu? GB ye dönmem mi gerekir root için. ics de root direk yapmak mümkün değil mi?

2. Mesajdaki işlemleri yapıcaksın

saol hocam.. bakalım deneyelim..

eskiden de se k790i vardı bende. yine senin yazdıklarınla telefonu adam ettim. arc aldım. yine senin yazdıklarınla bişeyler yapacas inş.. yardımların için saol :)

• quote:

Orijinalden alıntı: TÜRK.rew

quote:

quote:

"TÜRK.rew"

uzantı değiştirmeyin. Kerneli zip dosyasının içinden çıktığı haliyle kopyalayın SDK klasörüne. Sonra CMD açın çalıştırdan.
    1-CD\SDK girin
    2- fastboot.exe flash boot boot.img komutuyla kerneli yükleyin.

Öyle yapıyorum zaten 7.2 yi yükledim ama 9 da bu hatayı veriyor.

• Xperia mini proya jelybean tabanlı cm9 yükleme işlemleri zevkle devam ediyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: playmaker10

@orochi Hocam cm9 yükledim ama sistemi formatlamadım öncesinde komple bi formatlayıp temiz kullanmak istiyorum nasıl yaparım cwm ile falan mı

CWM den sıfırlayacaksın aşağıda yazdıklarımı yap sırasıyla en temiz yükleme için

Wipe data factory reset
    wipe Cache

advanced menusunde Wipe dalvik Cache ve Wipe battery status

mount & storage menusunden
    format cache
    format data
    format system

bunları yapıp romu yüklet :)

quote:

Orijinalden alıntı: nuck3r

Sadece rom atmak kaldı hangi rom u önerirsiniz? JJ's HYBRID rom nasıl?

Romlarda zevk sizin Rom işine bulaşmışsan Günlük 1 tanesini denemeni önerrim ancak o şekilde zevkine uygun olanı bulursun
    şimdi iyi desek olmaz kötü desek olmaz dediğin romu Xda kullanan çok ancak Donanımhaberde Rom işi o kadar yaygın değil
    burdaki kullanıcılar Root ile yetiniyorlar :)

quote:

Orijinalden alıntı: kaptantrojan

arkadaşlar telefonumda küçük bir sorun var uygulamalar menüsünde çalışanlara tıklıyorum mesela durdur diyorum geri gelmesi gerekirken indirlenlere geri dönüyor ekstrada birşey yapmadım telefon hafızası 120 mb dolu ama ilk kez menüyü açtığımda 300mb dolu görünüyor bununda bir çözümü varmı bilen var mı?Bu arada link2sd kullanıyorum

edit:fabrika ayrlarına sıfırladım telefon içinden düzeldi takılmasıda azaldı verilerimde korundu
    ama hala 120 mb dolu olan bölüm 300le başlaması sorunu sürüyor

çalışan uygulamalardan uygulama sonlandırıldığında ilk bölüme gelmesi biraz garip daha önce karşılaşmadım
    diğer sorununda Uygulamak taşımak ise benim favorim Titanium Backup Pro dur
    onla taşıdığım zaman hiç bir sorun olmuyor

Fabrika ayalarına aldığım halde 120 dolu demişsin o bölüm Romdaki uygulamaların bölümüdür
    Sony Sitesinde ve cihaz kitapçığındada yazar cihazın tel belleği 400* 440 mb olarak değişir bu bölümdeki boş alanda
    ülkelere göre değişir romun içindeki Extra olarak eklenen Kullanıcı uygulamalarının kapladığı alandır oo
    sorun değil Romdan uygulama silersen o bölüm artar :)
    Romdan uygulama sileceksen 14. mesajdaki recovery yükleme işlemini yapıp Yedek almanı önerrim herhangi bir sorunda pc den yazılım
    yükleme zahmetine girmezsin :)

quote:

Öyle yapıyorum zaten 7.2 yi yükledim ama 9 da bu hatayı veriyor.

indirdiğin Romun içindeki boot.img dosyasını SDK klasörüne çıkar ancak romun içindeki Dosyayı Silme
    Boot.img Yükledikten Sonra ROmu sorunsuz şekilde yüklemen gerekir
    CWM yüklemesindeki Anlatıma kernelin adını Boot.img yapın dememin sebebi bazı kernellerde isim farklı olabiliyor bu nedenle
    ancak bazı arkadaşlar ismi örnek Kernel.img Olan Dosyaya Direk Boot.img yazıyorlar bunu yapınca dosyanın orjinal uzantısı
    img olarak kalıyor kaldığı halde boot.img adını verince Dosyanın Tam adı Boot.img.img oluyor uzantıyı görmediklerinden bir daha uzantı veriyorlar
    bu sefer yüklemede sorun oluyor Sen Kerneli Doğru Şekilde Yüklediysen Romunda yüklenmesi gerekir
    işlemlerini tekrar kontrol birde CM9 için romun kaynağını ekleyin bakayım cm10 da baseband değişimi gerekiyor bunda böyle bir şey gereklimi bakalım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .::Orochi::. -- 13 Ağustos 2012; 21:41:00 >

• kerneli yüklediğime eminim daha önce yüklemiştim o zamanlar stabil modu yoktu beğenmeyip 7.2 yi yüklemiştim. sonra botload kilidini kapatıp orjinal yazılıma dönmüştüm. şimdi baktım stabil cm9 çıkmış yükleyeyim dedim yine bu hatayı aldım. dediklerinizin hepsini denedim içindeki img dosyasını silmeden de denedim silipde denedim. en az 4 defa indirdim yine aynı. indirdiğim kaynak cyanogenmodun resmi sitesi.

• Link Alayım
  • 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.