Şimdi Ara

Türk tasarımcıdan Kickstarter projesi; dijital pusulalı seccade

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
0
Favori
4.125
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türk tasarımcıdan Kickstarter projesi; dijital pusulalı seccade

Pek çok girişimcinin projelerine yatırım amaçlı bağış toplamaya çalıştığı Kickstarter platformu, önemli yeniliklere sahne oluyor. Bunlardan birisi dijital pusulalı seccade.

İngiltere'de yaşayan Türk tasarımcı Soner Özenç tarafından geliştirilen seccade dijital pusulaya ve bir aydınlatmaya sahip. Seccadenin adı EL Sajjadah. Başındaki EL elektrikli ışıldak anlamına geliyor. 

Ürünün en önemli özelliği kıbleye doğru çevirdiğinizde ışıklarının yanarak doğru yönü bulduğunuzu belirtmesi. Hafif malzemeler kullanılan seccade, yanınızda taşıyacağınız kadar da esnek. Ürün dahili bataryası veya adaptör ile kullanılabiliyor.

Standart bir seccadeden farkı olmayan ürün isterseniz duvara da asılabiliyor. Serkan Özenç, sayısı 2 milyara yaklaşan İslam dünyası için projenin büyük bir kazanım olacağı düşüncesinde.

EL Sajjadah, aslında 2005 yılından bu yana üzerinde çalışılan bir proje. Prototip haliyle bile pek çok ödül alan ürün için bugüne kadar 30 000$ finansman ayrılmış. Ancak yeterli yatırımı bulamayan Serkan Özenç, Kickstarter ile gerekli desteği almayı umuyor.

Projenin 14 Ağustos tarihine kadar 100 000$ toplaması gerekiyor. Şu ana kadar 6000$ toplandı. 500$ ve üzeri bağışlara, ürün hediye edilecek.

• Pili bitince namazı da erteler, kaza yaparız artık.

Ne saçma düşüncedir, normal seccade + pusula neyine yetmiyor?

• Valla ne desem bilemedim açıkçası habere... Teknolojiyle pek mi alakalı bilemedim, ayrıca şu mucit yarışmalarında da sürekli bu tip fikirler vardı dijital olur analog olur...
  • dinden çıkarmasın o ışıldak?

• o nasıl bir resim ! korku filminden bir sahne sandım başlığı okuyunca anladım !

• yapılan masrafa ve uğraşılan vakite yazık...! israf haramdır... ibadete haram karışırsa o ibadetin bir hayrı olmaz... ne gerek var böyle uğraşlara edevatlara... sonra o kadar ışıkta insan namaza nasıl odaklanacak... acayip bişey yaw...

• tasarımcısının ingilterede yaşamasından olsa gerek, üzerindeki desen çok vasat, yetersiz kalmış.

• İşinize gelmeyince hemen israf tamlamasını yapıştırın.

• proje hoş fikir güzel kullanışlımı veya ihtiyacı olan kaç kişi alır bilemeyeceğim fakat dini gösteriş için kullananlardan çok rağbet göreceğine inanıyorum.

• Diyanete de namaz istatistiği göndersin

• sevabını da usb'ye yüklese bare ! :)

• DÜnyadaki müslümanların namazları boşa gitmektedir!! Bununa çare olacak bişe icat etmeleri lazım direk mail atsın mesela yada Voip li bir secde olsun...

• Plan Güzel, Ancak şu göz önünde bulundurulmalı. Namaz kılarken, çevre faktörleri önemli. İnsan Namaza odaklanmak zorunda ve ışıklar gereksiz.

Helal Haram boyutu bilemem insan sonuç olarak parasıylada ibadet yapabilir. Ancak bu Aşırı lüks bir seccadeyle namaz kılacagı anlamına gelmez

İbadet çocuk oyuncagı degildir, ve forumdaki bazı kişiler gereksiz cevaplar yazması, onların yanlış anlaşılmasına sebep olur.

• Besmele çeken bardaktan sonra bunu beklemek absürd değil.
    http://www.timsah.com/Besmele-cektiren-bardak/C0QrrcffOVl

• quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

DÜnyadaki müslümanların namazları boşa gitmektedir!! Bununa çare olacak bişe icat etmeleri lazım direk mail atsın mesela yada Voip li bir secde olsun...

sadece gülüyorum... dünyanın düz olmadığı zaten islamiyetin kuruluşundan bu yana bilinen birşeydir... müslümanlarda dünyayı düz zannederekmi namaz kılıyor zannediyorsun...? eğer öyle olsaydı bütün namaz vakitleri dünyanın her yerinde aynı anda başlar aynı anda biterdi... dünya yuvarlak olduğu ve sürekli döndüğü için vakitler bölgelere göre değişiyor... belkide bu durumu ALLAH kendine yeryüzünde 1 sn ye bile secde edilmeyen yer kalmasın diye tayin etmiştir.... örn. ankarada ezan okunmaya başlıyor ezan susmadan 1 dk sonra daha batıdaki bir şehirde okunmaya başlıyor, o ezan susmadan 1 dk batıda başka bir ezan başlıyor namaz yer yüzünde bu şekilde sürekli devir daim gibi tekrarlanıp duruyor.... ayrıca kılınan namazın geçerliliği dünyanın düz yuvarlak olması ile alakalı değil ALLAH rızası ila alakalıdır... biz sadece kıblenin olduğu tarafa yönelip üzerimize düşen vazifeyi yapıyoruz... taktir ve rıza ALLAH tandır...

yani şöyle bir mantık olamaz... ankarada oturuyorsun farzedelim... biri sana gelse ve ben almanyaya gideceğim ne taraftan gitmeliyim dese sen batıyı mı gösterirsin...? yoksa almanyaya kadar gidemezsin uzay boşluğuna çıkarsın mı dersin...? böyle birşey olabilirmi... yukarıdaki mantık tamamen deli saçmasıdır.... bu iddaayı ortaya atan islama o kadar düşman ve kin dolu bakıyor olacak ki kiniyle ve düşmanlığı ile körleşmiş şuuru bu kadar saçma bir mantık kurma garabetinde bulumuş... bunun arkasından gidipte buraya mesaj atanlarda cahillerin ta kendileridir......bir takım şeylerden habersiz kervana havlayan köpek gibi havlıyorlar....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest -- 7 Temmuz 2012; 10:49:34 >

• quote:

Orijinalden alıntı: DH_HUN

quote:

DÜnyadaki müslümanların namazları boşa gitmektedir!! Bununa çare olacak bişe icat etmeleri lazım direk mail atsın mesela yada Voip li bir secde olsun...

sadece gülüyorum... dünyanın düz olmadığı zaten islamiyetin kuruluşundan bu yana bilinen birşeydir... müslümanlarda dünyayı düz zannederekmi namaz kılıyor zannediyorsun...? eğer öyle olsaydı bütün namaz vakitleri dünyanın her yerinde aynı anda başlar aynı anda biterdi... dünya yuvarlak olduğu ve sürekli döndüğü için vakitler bölgelere göre değişiyor... belkide bu durumu ALLAH kendine yeryüzünde 1 sn ye bile secde edilmeyen yer kalmasın diye tayin etmiştir.... örn. ankarada ezan okunmaya başlıyor ezan susmadan 1 dk sonra daha batıdaki bir şehirde okunmaya başlıyor, o ezan susmadan 1 dk batıda başka bir ezan başlıyor namaz yer yüzünde bu şekilde sürekli devir daim gibi tekrarlanıp duruyor.... ayrıca kılınan namazın geçerliliği dünyanın düz yuvarlak olması ile alakalı değil ALLAH rızası ila alakalıdır... biz sadece kıblenin olduğu tarafa yönelip üzerimize düşen vazifeyi yapıyoruz... taktir ve rıza ALLAH tandır...

yani şöyle bir mantık olamaz... ankarada oturuyorsun farzedelim... biri sana gelse ve ben almanyaya gideceğim ne taraftan gitmeliyim dese sen batıyı mı gösterirsin...? yoksa almanyaya kadar gidemezsin uzay boşluğuna çıkarsın mı dersin...? böyle birşey olabilirmi... yukarıdaki mantık tamamen deli saçmasıdır.... bu iddaayı ortaya atan islama o kadar düşman ve kin dolu bakıyor olacak ki kiniyle ve düşmanlığı ile körleşmiş şuuru bu kadar saçma bir mantık kurma garabetinde bulumuş... bunun arkasından gidipte buraya mesaj atanlarda cahillerin ta kendileridir......bir takım şeylerden habersiz kervana havlayan köpek gibi havlıyorlar....

o her secde edilsin olayı mantık olarak doğru ama maalesef pratikte yanlış şimdi baktım büyük okyanusun büyük bir kısmında bırakın müslümanı insan yok sonuç olarak dini yüceltmek için mitler uydurmaya gerek yok

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• İnşallah bunu bir şeyh falan görür de yardım eder. Ben çok beğendim. Zengin olsaydım ben de 500 Dolar verip yardımda bulunurdum.

• Bir şeye,sadece bir şeye,bir kerelik,bizimiz Türk milleti,bir şeye dini karıştırmasın!Çok mu zor arkadaş ?
    Yani Kickstart'dan sunulabilinecek zibilyon tane yararlı proje çıkabilecekken,akla gelen ilk proje bu mu ?Pusulaya bakmaya mı üşeniliyor ?Pusula yok diyelim,Güneş'ede mi bakılamıyor ?İnanılmaz!

• quote:

sana bir tavsiyem var. lütfen bunu göz önünde bulundur. muhtemelen senin bir kafan var. o kafanın içinde de bir kafatası ve onun içinde de 6-7 bölümden oluşan cevize benzer bir et parçası var, lütfen onu kullan! eğer koyduğun resimdeki gibi bir şey olsaydı uçaklar uzay boşluğuna uçardı benim aklı kıt forumdaşım.

• dini kullanarak kickstarter üzerinden itina ile vurgun yapılır
    dini kullanarak vurgun yapmanın tarihte örneği vardır bu da teknolojik olanı olarak tarihteki yerini alacak. ben de böyle bişey yapsam şu fakirlikten kurtulsam ne güzel olurdu :)

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.