Şimdi Ara

CyanogenMOD 10 geliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
3.957
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Google, geliştirici konferansı kapsamında mobil işletim sisteminin onuncu büyük güncellemesi Android 4.1 Jelly Bean'i resmen duyurmuştu. Görünüm olarak önemli bir yenilik yapılmazken donanım ve yazılımı daha uyumlu bir şekilde kullanabilmeyi sağlayacak teknik değişikliklere gidilmişti. Yeni Android sürümü ve gelecek özel yazılımları hakkında bir yazı paylaşan Steve Kondik, CyanogenMOD'un sonraki versiyonunu resmen dile getirdi.

Android 1.0 ve Android 1.1 dışındaki tüm yükseltmelerin kod adlarını açıklayan Mountain View merkezli internet devi, son olarak Jelly Bean'i kullanmıştı. CyanogenMOD ise; takma adların baş harfinin alfabedeki sırasına göre bir isimlendirme yapıyor. G(ingerbread) için CM7, I(ce Cream Sandwich) için CM9 kullanılmıştı. J(elly Bean) içinse CM9.1 değil, CM10'un kullanılacağı kesinleşti.

Ice Cream Sandwich'li yazılım için ilk sürüm adayını yayınlayan geliştirici takım, Android 4.1'in kaynak kodlarının yayınlanmasıyla birlikte CM10 çalışmalarına başlayacak. CM9'un ilk stabil sürümü dağıtıldıktan sonra sadece CM7 ve CM10 üzerinden geliştirme devam edecek. Çünkü CM9 destekli tüm modellerin CM10'da da desteklenmesi bekleniyor.

Henüz kodlar paylaşılmadığı için kesin bir şey söylemek güç. Ancak CyanogenMOD'un kendi kodlarını Jelly Bean'e port etmesi ICS sürümüne oranla çok daha kolay olacak gibi görünüyor. Üreticilerin kullanıcı arayüzlerini yazılıma daha kolay uygulayabilmelerini sağlayacak PDK (Platform Development Kit) sebebiyle ilgili kodların farklı bölümlere ayrıldığı bildiriliyor. Kodlarda yapılan böyle değişiklikler CM10'un geliştirme sürecini uzatabilir. Yine de Gingerbread - Ice Cream Sandwich geçişi kadar sancılı olacağı düşünülmüyor.

Galaxy Nexus için dağıtılan ön inceleme sürümüyle dahi herkesi kendine hayran bırakan Jelly Bean, CM10 ile en az 37 Android cihazına yüklenebilecek. 

• Bazı Telefon Üreticileri Ders Alsın Bundan Adamlar Ücret Almadan Neler Yapıyorlar Helal Olsun...

• quote:

Orijinalden alıntı: MsTF_11

Bazı Telefon Üreticileri Ders Alsın Bundan Adamlar Ücret Almadan Neler Yapıyorlar Helal Olsun...

Bana eksi bu arkadaşada + basın. hadi cüzz

• Kodlarda yapılan böyle değişiklikler CM10'un geliştirme sürecini uzatabilir. Yine de Gingerbread - Ice Cream Sandwich geçişi kadar sancılı olacağı düşünülmüyor.

• Adamlar yapiyor helal olsun ama cm9 yeni alismaya baslamisdik daha

• quote:

Bazı Telefon Üreticileri Ders Alsın Bundan Adamlar Ücret Almadan Neler Yapıyorlar Helal Olsun...

Öyle bir ücret alıyor ki senin haberin yok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bu ulkede boyle gelismeler yok malesefki olmayacakta.unix ile baslayan linux windos tabi ios ve androide donusen sistemlere amerika sahip.tabi cynogen icinde ugrasanlarin para alip almamasindan ziyade nasil bir sekilde calisma yaptiklarini bilmek onemli.teknolojiyi icat eden insanlarin digerlerinden farki gelisime ve degisime acik olmasi.kimse kimseye bedava birsey satmaz.

• Bizim de yararimiza sonucta..

• Benim anlamadigim bir custom rom hazirlamak cok mu zor? Yani normal bir developerin yapamiyacagi bir ismi ki Türkiye'de en ufak bir calisma olmuyor bazi forumlarda yazilim yazmak hakkinda en ufak bir fikri olmayan adamlar romlari editliyebiliyor mesela bende romu kurmadan once bana gerekmeyen uyulamari silip kullanacagim uygulumalari koyuyorum ama oyle kernelmis wifi surucusuymus onlardan anlamiyorum bizim yazilimcilarimiz yapamazmi custom rom?

• quote:

Orijinalden alıntı: rainblackk

Benim anlamadigim bir custom rom hazirlamak cok mu zor? Yani normal bir developerin yapamiyacagi bir ismi ki Türkiyede en ufak bir calisma olmuyor bazi forumlarda yazilim yazmak hakkinda en ufak bir fikri olmayan adamlar romlari editliyebiliyor mesela bende romu kurmadan once bana gerekmeyen uyulamari silip kullanacagim uygulumalari koyuyorum ama oyle kernelmis wifi surucusuymus onlardan anlamiyorum bizim yazilimcilarimiz yapamazmi custom rom?

Gökhan Moral, Galaxy S2 için yaptığı kernelle xda-developers'ın bir numaralı geliştiricileri arasına girdi. Şimdi Galaxy S3 için SiyahKernel'i geliştiriyor

• quote:

Yapilan bagisin haddi hesabi yok :)

• Arkadaşlar bu tarz bir rom hiç denemedim, GS2'nin official 4.0.3 tr romuna göre cm "eşdeğerinin" performans farkı nedir, uğraşmaya değer mi acaba ?
    Bazı romlarda telefonun bazı özellikleri(fm radyo vs) kullanılamıyor diye biliyorum, cyanogen'de bu sorunlar yok sanırım ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: rainblackk

Benim anlamadigim bir custom rom hazirlamak cok mu zor? Yani normal bir developerin yapamiyacagi bir ismi ki Türkiyede en ufak bir calisma olmuyor bazi forumlarda yazilim yazmak hakkinda en ufak bir fikri olmayan adamlar romlari editliyebiliyor mesela bende romu kurmadan once bana gerekmeyen uyulamari silip kullanacagim uygulumalari koyuyorum ama oyle kernelmis wifi surucusuymus onlardan anlamiyorum bizim yazilimcilarimiz yapamazmi custom rom?

android romlarina hic girmedim ama daha once routerler icin benzer temelli custom romlarla derinine calismisligim var. romlarin belli kodlarini kendi ihtiyacima gore yeniden yaziyordum.

custom rom gelistirme ortaminda gordugum batida hem bu islerde cok derinine bilgisi olan, hemde gunlerce saatlerce romlarin yazilimiyla ugrasabilcek bol bol bos vakti olan ciddi bir insan toplulugu var. bos vakitlerinde hobi olarak yaptiklari isleri burda dev kurumsal sireketlere buyuk proje olarak satariz. o boyutta. batiyla kiyas olmasada turkiyedede azimsanmiyacak sayida hardcore yazilimci mevcut. ama hemen hepsi ya akademik kurumlarda yada buyuk sirketlerde yuklu ucretlerle calisiyorlar. ve yogun is temposundan geriye cok az enerjileri ve vakitleri kaliyor. bu yuzden turkiyede bir custom rom calismasi yada benzeri bir gonullu klup hareketi beklemeyin.

• cm10 un gelişinden başka herşeye haberde yer vermişsiniz de ne tarih var ne de başka birşey :D

• quote:

Orijinalden alıntı: sugar_klavyeci

quote:

Orijinalden alıntı: MsTF_11Bazı Telefon Üreticileri Ders Alsın Bundan Adamlar Ücret Almadan Neler Yapıyorlar Helal Olsun...
    Öyle bir ücret alıyor ki senin haberin yok.

Abim Ben Bilmiyordum Özür Dilerim Herkes'den Ama İşlerini Güzel Yapıyorlar.

• Dikkat ettiyseniz CyanogenMOD 9 tamamlayamadan CyanogenMOD 10 a geciyorlar...

CyanogenMOD ekibi ya cok yavas ya da Google Android cok SIK guncelleniyor...

CyanogenMOD ekibi ne yapacaksa en gec 6 ayda kamerasi vs. calisan ve bataryasi uzun dayanan rom lar cikarmalilar...

• quote:

Orijinalden alıntı: smart1978

Dikkat ettiyseniz CyanogenMOD 9 tamamlayamadan CyanogenMOD 10 a geciyorlar...CyanogenMOD ekibi ya cok yavas ya da Google Android cok SIK guncelleniyor...CyanogenMOD ekibi ne yapacaksa en gec 6 ayda kamerasi vs. calisan ve bataryasi uzun dayanan rom lar cikarmalilar...

evet cyanogenmod 9 rc1 çok geç geldi. jelly bean geliyor diye rc1 çıktı diye de düşünmüyor değilim :) eskiden boyle değildi. ama şu var hizmet verdikleri telefon sayısıda inanılmaz arttı.

bataryası uzun dayanma kısmına değinmek isterim. 3. android telefonumu kullanıyorum. htc desire (htc nexus dan farksızdı), nexus s , galaxy nexus. pure google iyidir candır güncelleme ilk sana gelirden yola çıktım:) 100 lerce belkide 300-400 kez telefonlarıma rom atıp yeni güncellemeler ve gelişmeleri takip ettim. hobi sonuçta. nekadar batarya daha uzun dayanıyor şeklinde rom kullandıysam hüsran oldu. ya notificationlar gelmedi yada çok geç geldi çünkü yenileme kontrol sürelerini uzun tuttular. ekran ışıklarıyla renkleriyle oynayanlar, işlemcinin hızını düşürenler, bu seferde telefona verdiğiniz para yerine yarı fiyatına telefon alın aynı hızda sonucuna vardım. bu işi yazılım tarafıyla değil donanım tarafıyla çozmekten başka çare yok android zaten bi symbian değil bunu tartışmaya gerek yok ellerinden geldiğince bataryayı akıllı kullandığına eminim. nvidia nın 4+1 çekirdeği çok önemli bir adım. ileride bir adım olarakta kocaman ekranlı telefonlarımızın basit şeyler için bir kısmını kullanılmasını bekliyorum :) yada telefonun sırtına ufak bir notification ekranı gibi bişi... uzun lafın kısası android çok çok güçlü bir işletim sistemi. donanımsal destek üreticilerden geldikçe daha da güçlenecektir... selamlar...

• 37 cihazin acilimi ne acaba? i9000 varmi ki ?

• Haberden çok şu cümle dikkatimi çekti açıkçası:
    "Üreticilerin kullanıcı arayüzlerini yazılıma daha kolay uygulayabilmelerini sağlayacak PDK (Platform Development Kit) sebebiyle ilgili kodların farklı bölümlere ayrıldığı bildiriliyor."
    Bakalım güncelleme vermemek için arayüz arayüz diye direten Samsung, LG, HTC... ne yapacak artık?

• quote:

Orijinalden alıntı: Pardus Linux

Haberden çok şu cümle dikkatimi çekti açıkçası:
    "Üreticilerin kullanıcı arayüzlerini yazılıma daha kolay uygulayabilmelerini sağlayacak PDK (Platform Development Kit) sebebiyle ilgili kodların farklı bölümlere ayrıldığı bildiriliyor."
    Bakalım güncelleme vermemek için arayüz arayüz diye direten Samsung, LG, HTC... ne yapacak artık?

Sahsen inanmiyorum... Firmalar habire yeni telefon satmak icin yazilimsal destegi fazla desteklemeyecektir.

Samsung Galaxy S destegin kesilmesi Android 2.3 de kalmasi ile benzer donanimli Nexus S Android 4.0.4 ve Android 4.1 resmi olarak guncellenmesi bircok kullaniciya sac bas yolduracak kadar rahatsiz etmektedir...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.