Şimdi Ara

USR 9108 e HP 1510 Yazıcıyı tanıtamadım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
3.544
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

USR 9108 modeme HP 1510 yazıcı baglamak istiyorum.Böylece Yazıcıyı kablosuz olrak kullanmak istiyorum.

Yazıcıyı modemin USB portuna takıp acık konuma getirdim.

Modemin web arayüzünde Print Server özelliğini aktif ettim. Yazıcı adı ve modelinide HP PSC 1500 series olarak girdim.

Win Xp de Yazıcı ekle diyerek
    İnternet üzerinden bir yazıcıya baglanın kısmınahttp://192.168.1.1:1631/printers/HP PSC 1500 series olarak giriyorum.

Windows yazıcıya baglanamıyor. Hata mesajı cıkıyor yani sürücüsünü yüklemiyorum.

HP 1510 un Print Server Özelliği yok mu?

Yazıcıyı modeme nasıl tanıtabilirim.

Selamlar

• Yazıcınızın 9108'de kullanılan Linux tabanlı PCL yazdırma standardına uyumlu olup olmadığını aşağıdaki adresten yazıcınızın adını kontrol ederek bulabilirsiniz. Yazıcının adı Windows XP'nin tanıdığı adla aynı olması gerekiyor. Bunun dışında ürünün TR sitesinde detaylı bilgi alabilirsiniz
    http://www.linuxprinting.org/printer_list.cgi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PohPohPerisi -- 16 Mart 2006; 19:45:32 >
  • @pohpohperisi

benim yazıcım modelini o sayfada bulabiliyorum ama ne demek istediğini tam olarak malesef anlayamadım

Yazıcının web sayfasında " Standart Yazıcı Dilleri HP PCL Level 3 Geliştirilmiş " olarak tanımlanmış.

Ne yapmam gerekiyor oradan bir sürücü alıp mı yükleyecem ,biraza daha aydınlatırsan memnun olurum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi didim -- 16 Mart 2006; 20:48:48 >
  • Yazıcıyı modemi gördü bunun için aşagıdaki leri uyguladım

model adı:HP
    modeli adı:1510 verdim

yazıcı ekle kısmında
    http://192.168.1.1:1631/printers/HP adresini verdim. Benden yazıcının sürücüsünü istedi.
    Yazıcının sürücüsünü takdıgımda bu sürücüde olmayan dosyala istiyor. Yanı yazıcının orijinal sürücüsüyle tanıtamadım.

Belki yazıcıda fiziksel bir arıza vardır. Çünkü 2 defa cıktı aldktan sonra "Kartuş Denetle" ikaz lambası yanıyor du. Bende programdan baktım dolu kartuşu boş görüyor.

Bugun aldıgım yere geri götürdüm . 30 gün içerisinde HP birebir değişim garantisi oldugundan şimdi cihaz değişime gitti.

Başka bir gelişmede

HP Destek hattından gelen mesaj ;

"HP PSC 1510 yaziciniz direkt olarak bilgisayarinizin USB portuna baglayarak calismaktadir. Bunun disindaki baglanti sekillerinde sorun yasamaniz, kurulumu yapamamaniz olasidir. Uzulerek belirtmek isterim ki yazicinizin print server destegi yoktur."

Demesine ragmen satış yeri Print Server destegi oldugunu söylüyor.

Umarım gelince USR9108 e tanıtabilirim.

• tanıtamazsın bende de aynı konfigürasyo var olmuyorrrrrrrr
  • Hala Pesetmedim

Pekala USR 9108i tanıdıgı hangi yazıcı modelleri var.Ben yalnızca yazıcı fonk. kullanmak istiyorum diğer özellikleri (tarayıcı copy)önemli değil.

Bu HP 1510 u başka bir model yazıcı olarak tanıtamazmıyız ?
  • USR'ın yeni USB'den yazıcı bağlanan modellerinde yazıcı tanımlamak aslında modem tarafında oldukça kolaydır.
    Sizin sadece bilgisayarda yazıcı portu yaratıp, "add printer" dedikten sonra network yazıcısı olarak seçip bağlantı ile ilgili (connect) kısıma "URL alanının" karşısına modemde printer için tanımladığınız URL adresini girmeniz ve daha sonra bilgisayarınıza yazıcınızın sürücüsünü kurmanız. Aslında basit ama diğer yazıcı tanıtma işlerine benzemediği için size zor gelmiş olabilir. Birde USR9108 menüsünde printer özelliğini etkin hale getirin normalde kapalıdır bu özellik.

Bu alttaki yazı sanırım faydalı olacaktır;
    http://www.usr.com/support/9108/9108-tu-ug/install_printer.htm

• quote:

Orjinalden alıntı: didim

Yazıcıyı modemi gördü bunun için aşagıdaki leri uyguladım

yazıcı ekle kısmında
    http://192.168.1.1:1631/printers/HP adresini verdim. Benden yazıcının sürücüsünü istedi.
    Yazıcının sürücüsünü takdıgımda bu sürücüde olmayan dosyala istiyor. Yanı yazıcının orijinal sürücüsüyle tanıtamadım.

Başka bir gelişmede

"HP PSC 1510 yaziciniz direkt olarak bilgisayarinizin USB portuna baglayarak calismaktadir. Bunun disindaki baglanti sekillerinde sorun yasamaniz, kurulumu yapamamaniz olasidir. Uzulerek belirtmek isterim ki yazicinizin print server destegi yoktur."

USR 9108 yazıcı tanıtma özellikleriyle ve modemin ayarlarıyla ilğili sorunun şu an yok.

Sorun HP 1510 un Print server destegi olmaması.

Ama ben HP 1510 u Print sever destegi olan başka bir HP yazıcı olarak tanıtmak istiyorum.

Bunun için bazı denemelerim oldu başka bir HP yazıcının sürücüsünü kablosuz kurulumda gösterdim.

Kablosuz olarak sayfanın bir kısmını bastı sonra hata verdi.

Print Server desteği olan hangi HP yazıcılar varsa onlarında sürücüleriyle deneyecegim

• quote:

quote:

Yazıcıyı modemi gördü bunun için aşagıdaki leri uyguladım

yazıcı ekle kısmında

Başka bir gelişmede

USR 9108 yazıcı tanıtma özellikleriyle ve modemin ayarlarıyla ilğili sorunun şu an yok.

Sorun HP 1510 un Print server destegi olmaması.

Ama ben HP 1510 u Print sever destegi olan başka bir HP yazıcı olarak tanıtmak istiyorum.

Bunun için bazı denemelerim oldu başka bir HP yazıcının sürücüsünü kablosuz kurulumda gösterdim.

Kablosuz olarak sayfanın bir kısmını bastı sonra hata verdi.

Print Server desteği olan hangi HP yazıcılar varsa onlarında sürücüleriyle deneyecegim

HP destek hattındaki kişi büyük ihtimal ile sizin sorununuzu anlamamış.

Çünkü yazıcılarda doğrudur "print server" özelliği "network printer" 'i olmadıkça olmaz. Ve bu tip yazıcıların içinde zaten bir ethernet kartı vardır ve adı genellikle HP ürünlerinde "HP Jetdirect" olarak geçer. Ve yine bu tip yazıcıların ürün kodlarının sonunda "N" harfi vardır. Mesela, sizi yazıcınızın üzerinde network kartı olan modeli olsaydı, modeli HP 1510N olacaktı.

Sizin için zaten bu gereksiz. Çünkü burada "print server" görevini sizin USR9108 görecek. Yani yazıcıda "print server" özelliğini aramak veya olmasını istemek hiç mantıklı değil. Siz print server olarak USR9108'i ve yazıcı olarak HP1510'u kullanacaksınız.

Ben USR9108'den birkaç kere kurdum ve şu an evimde 9108 olmasada yine onun gibi print server özelliği olan ama sadece adsl modem özelliği olmayan USR5461 var. Siz işi büyük ölçüde halletmişsiniz. Çünkü bilgisayara URL adresini vermişsiniz, anladığım kadarı ile modem tarafında da işler bitmiş. Bir tek yazıcı sürücüsü kalıyor. Size önerim internetten bulacağınız (HP destek sitesinden) en son sürüm yazıcı sürücüsünü deneyin. Sizin modem ile bilgisayar üzerinde yazıcı tanıtmakla işiniz kalmamış, sorununuz yazıcı sürücüsünden kaynaklanıyor büyük ihtimal ile. Çünkü ofisimde USR9108'e 10 senelik dot matrix bağladık, üstelik arada paralel-USB çeviricisi gibi ekstralar olmasına rağmen. Dot matrix canavar gibi çalışıyor. Tanımlar doğru ise sorununuz illaki yazıcı sürücündendir. Çözülmeyecek sorun değil, biraz daha uğraşmanız gerekiyor. (modem ile bağlantılı olarak bu işin ayrıca yazıcı marka ve modeli ile alakası yok)

• @*Tekno*

Verdigin cevapla beni biraz daha heveslendirdin.

Ama hala sonuca ulaşamadım

Benden Print server olarak modeme bagladıgımda yazıcının sürücülerini istiyor ancak orijinal CD sinde bu dreiverler yok.

Benden istedigi dosyaları İstediği dosyaları tek tek internette buldum .

Bu dosyalar ;

- hpqish09.dat
    - hpzstw09.exe
    - hpfmom09.hlp
    - hpqip09.dll
    - hpqish09.dll
    - hpzcfg09.exe.
    - hpzeng09.exe
    - hpzpre09.exe
    - hpzstc09.exe
    - hpztbu09.exe
    - hpztbx09.exe

Bunlardan bir tek help (hpfmom09.hlp) dosyasını bulamadım buda önemli olmasa gerek.

Bu dosyalarıda göstermeme ragmen kurulum tamamlanmıyor.

"Yazıcı Sürücüsü Kurma Hatası-İşlem tamamlanamadı" diyor .İşlem iptal oluyor.

Başka çözüm var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi didim -- 19 Mayıs 2006; 16:07:20 >

• USR'ın internet sitesinde print server için bir kılavuz oluşturmuş burada eğer okuduysan,
    birinci adım olarak şöle diyor "Before configuring your printer on the print server, it is important to install it on your computer using the drivers provided by the printer manufacturer."
    yani önce bilgisayarında printeri kurup daha sonra network üzerinden tanıtmaya çalış bakalım olucakmı?
  • quote:

Orjinalden alıntı: santacruz

USR'ın internet sitesinde print server için bir kılavuz oluşturmuş burada eğer okuduysan,
    birinci adım olarak şöle diyor "Before configuring your printer on the print server, it is important to install it on your computer using the drivers provided by the printer manufacturer."
    yani önce bilgisayarında printeri kurup daha sonra network üzerinden tanıtmaya çalış bakalım olucakmı?

Printer bilgisayarda kurulu.

Önce Kablo baglantısı ile yazıcıyı baglıyorum. Ve kablolu olarak sorunsuz kullanıyorum.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.