Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİ ve TESİSATI HK.AÇIKLAMALAR (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
794
Cevap
34
Favori
270.137
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: cephane33

ben petekleri normal peteklerle değiştirmeye düşunuyorum aliminyum petegın ısı verimi daha az olur dediler dogrumudur?

Petekleri değiştirmeyin aliminyum petek çok daha verimli sadece dilim ilave ederek büyütün, ama söylediğim gibi toplam petek uzunluğu 12mt yi geçerse (düşük kombi ısısında 40-50 derece arası ısınmanız için geçmesi gerekiyor), kombinizi 28kW olanı ile değiştirmeniz gerekiyor zira 20kW yetersiz olacak. Daha ucuza gelsin diye panel radyatör ile değiştirecekseniz önereceğim markalar Demirdöküm Plus, Airfel ve Vairad'tır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fearlesboyy

slm arkadaşlar gaziantepden yazıyorum bu sene zorda olsa doğalgaza geçtik evim tokinin yalıtımlı 2+1 m2.yani küçücük kombi olarak baymak falke fx24 fi aldım sanırım bu yazdıklarınızdan sonra petek boyları çok küçük evi ısıtmak için kombiyi 70 dereceye almam gerekiyor bana yardımcı olursanız sevınırım.

bunlar uzunlukları yanı hepsi 1 m2 altındalar yanlış yazmadım yani

salon 17 m2 60 cm petek
    yatak odası 10 m2 40 cm petek
    cocuk odası 9 m2 40 cm petek
    mutfak 7 m2 60 cm petek
    banyo 3,5 m2 sanırım 40 cm petek
    koridor ve antrede petek yok

ev kömürde ısındığı gibi ısınmıyor kombiyi 70 almam gerekiyor ki norlam 21-23 derece olsun ondada 3 günde 23 m3 yaktım şimdi daha az fatura ödemem için odadaki petek ölçülerim en az ne olmalı yukarıda ki rakamlara göre...evim çok küçük biz doğalgazla daha ıyı ısınırız derken acaba benım sorunum petek ölçülerimi yoksa kombi seçimimi

Yalıtımlı ev üstelik 50m2 cıvarı için aslında tüketim yüksek, normal değil. Boyları muhakak uzatmanız gerekiyor.

Salon -> 150cm (Yeni Petek)
    Y.Odası -> 60cm (Mutfaktaki peteği buraya takın)
    Ç.Odası -> 100(40+60)cm (salondan çıkan peteği ilave edin)
    Mutfak -> 40cm (Y.Odasındaki peteği buraya takın)
    Antreye mümkünse 10p tipinde 60cm petek ilave edin (resimdeki), 10p ince olup fazla yer kaplamaz.
     DOĞALGAZ KOMBİ ve TESİSATI HK.AÇIKLAMALAR

Banyo ve Antre hariç, tüm petekelere termostatik vana takınız. Tercihiniz Gazlı Danfoss veya Siemens olsun, bulamazsanız ECA olur son çare.

• Arkadaşlar Merhaba, yeni aldığımız evdeki yatay radyatörü ECA'nın dikey radyatörü ile değiştirmek istiyoruz. Isınma konusunda bir problem yaşar mıyız acaba?
    Oda ortalama bir yatak odası ve kombiyi ise ECA premix yoğuşmalı kombi almayı planlıyoruz.

Eski radyatör= 80 cm veya 120 cm
    Yeni radyatör =E.C.A Beyaz Dikey Düzlem Yüzeyli Panel Radyatör 40x150cm
  • quote:

slm arkadaşlar gaziantepden yazıyorum bu sene zorda olsa doğalgaza geçtik evim tokinin yalıtımlı 2+1 m2.yani küçücük kombi olarak baymak falke fx24 fi aldım sanırım bu yazdıklarınızdan sonra petek boyları çok küçük evi ısıtmak için kombiyi 70 dereceye almam gerekiyor bana yardımcı olursanız sevınırım.

salon 17 m2 60 cm petek
    mutfak 7 m2 60 cm petek

ev kömürde ısındığı gibi ısınmıyor kombiyi 70 almam gerekiyor ki norlam 21-23 derece olsun ondada 3 günde 23 m3 yaktım şimdi daha az fatura ödemem için odadaki petek ölçülerim en az ne olmalı yukarıda ki rakamlara göre...evim çok küçük biz doğalgazla daha ıyı ısınırız derken acaba benım sorunum petek ölçülerimi yoksa kombi seçimimi

Petek ölçüleri gerçekten komik derecede bizimkinden daha insafsız müteahitlerde varmış. Petekler ısınmanın bel kemiğidir büyütürseniz çok faydası ve tasarrufu olur. Düşük derecede ve kısa sürede ısınırsınız yakıttan da tasarruf edersiniz. Ölçüleri 12/1 şeklinde hesap edin kaba taslak aşağıdaki gibi olabilir

salon 17 m2 150 cm petek
    yatak odası 10 m2 100 cm petek
    cocuk odası 9 m2 90 cm petek
    mutfak 7 m2 60 cm petek

sn. zebzanın dediği gibi termostatik vana ve antreye petek ilavesi iyi olur, fakat tesisatınız mobil sistemdir tahminen ve petek ilave etmek için kombiden süpürgelik üstü yeni bir hat çekmek lazım, mobil sistemde genellikle borular koridor dan dağıldığı için yerden ısıtma gibi bir miktar ısınmaya faydası oluyor yani bu alan peteksiz de ısınabilir. Çıkan petekler ilave edilebilir fakat bazen tam randıman alınmayabilir sonradan ilave edilen petek biraz daha ılık kalır ve birazda görüntü pek hoş olmuyor, göz önünde olmayan yerlere yapılabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Zebza

quote:

salon 17 m2 60 cm petek
    mutfak 7 m2 60 cm petek

Yalıtımlı ev üstelik 50m2 cıvarı için aslında tüketim yüksek, normal değil. Boyları muhakak uzatmanız gerekiyor.

Antreye mümkünse 10p tipinde 60cm petek ilave edin (resimdeki), 10p ince olup fazla yer kaplamaz.

Banyo ve Antre hariç, tüm petekelere termostatik vana takınız. Tercihiniz Gazlı Danfoss veya Siemens olsun, bulamazsanız ECA olur son çare.

aynen bende bunu anlatmak ıstıyorum günlük 7,5 m3 civarı yapıyor ama benım ev çok küçük bu yüzden uygun petek boyları konusunda yardımcı olursanız onu yapıcam ilginiz ve bilgileriniz için çok teşekkürler.binamızda dogalgaz yeni geldiğinden kimsenin bilgisi yok herkes peteği büyütürsen yakıtın artar diyor ama burdaki sizin ve diğer arkadaşlarını yazdıklarına göre tam tersi petek büyük olursa daha az yakarmış bu konuda daha çok bilgi sahibi olursam onlarada anlatabilirim

• quote:

Orijinalden alıntı: stephendedalus

Arkadaşlar Merhaba, yeni aldığımız evdeki yatay radyatörü ECA'nın dikey radyatörü ile değiştirmek istiyoruz. Isınma konusunda bir problem yaşar mıyız acaba?
    Oda ortalama bir yatak odası ve kombiyi ise ECA premix yoğuşmalı kombi almayı planlıyoruz.

Eski radyatör= 80 cm veya 120 cm
    Yeni radyatör =E.C.A Beyaz Dikey Düzlem Yüzeyli Panel Radyatör 40x150cm

Kombiler triplex evlerde bile çalıştığına göre dikey radyatör de sorun olmaz ısınır. Eca confeo premix kullanıyorum çok iyi bir kombi modülasyonlu termostatla kullanılabiliyor, bunun yanında DD Nitromix biraz daha sessiz bir kombi min.tüketim 6 kw. Her ikisinide tavsiye ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cephane33

merhaba

189 metre evime alorko scr20 taktırdım yoğusmalı
    6 adet radiatherm aliminyum ince petek taktılar 12*13 metre civarı sanırım

sorunum ısınamıyoruz kobiyi 70 dereceye alıyorum peteklere el değmiyor ama ev 18*19 derece

ısı yalıtımlı yeni bir bina tüm camlar cift cam

petek secimi yanlışmı normal sac petek mi taktırmam gerekirdi

canım cok sıkıldı 5500 tl para verecez adama

petek ölculeri

60x120
    60x120
    60x120
    60x95
    60x95
    60x170

Eviniz brüt 189 ise net 150 civarı gelir. Petek miktarını 10-12 metre civarına normal petek yaptırın kalın olduğu için ısısı daha verimli olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: intererdem

quote:

salon 17 m2 60 cm petek
    mutfak 7 m2 60 cm petek

Petek ölçüleri gerçekten komik derecede bizimkinden daha insafsız müteahitlerde varmış. Petekler ısınmanın bel kemiğidir büyütürseniz çok faydası ve tasarrufu olur. Düşük derecede ve kısa sürede ısınırsınız yakıttan da tasarruf edersiniz. Ölçüleri 12/1 şeklinde hesap edin kaba taslak aşağıdaki gibi olabilir

salon 17 m2 150 cm petek
    yatak odası 10 m2 100 cm petek
    cocuk odası 9 m2 90 cm petek
    mutfak 7 m2 60 cm petek

sn. zebzanın dediği gibi termostatik vana ve antreye petek ilavesi iyi olur, fakat tesisatınız mobil sistemdir tahminen ve petek ilave etmek için kombiden süpürgelik üstü yeni bir hat çekmek lazım, mobil sistemde genellikle borular koridor dan dağıldığı için yerden ısıtma gibi bir miktar ısınmaya faydası oluyor yani bu alan peteksiz de ısınabilir. Çıkan petekler ilave edilebilir fakat bazen tam randıman alınmayabilir sonradan ilave edilen petek biraz daha ılık kalır ve birazda görüntü pek hoş olmuyor, göz önünde olmayan yerlere yapılabilir.

ilginize teşekkürler antre zaten dar ve cok kısa oda dediğiniz gibi borular alttan geçtiği için tüm ev parke yerin ısısını ayağımızla hissediyoruz hariçi petek için süpürgelik üstü tesisat olması o yüzden bence petek ebatını büyütmem yeterli olur sanırım

• quote:

quote:

salon 17 m2 60 cm petek
    mutfak 7 m2 60 cm petek

burada dikkatimi çeken mutfakdali 60 cm peteği yatak odasına takın ordaki 40 cm mutfağa takın demişsiniz fakat mutfak giriş ve antreye yakın oldugundan ben buraları mutfağın ısısıyla ısıtır diye tahmin ediyorum fakat burayı 40 cm yaparsak giriş ve korıdorun ısısı düşmezmi bu da doğal olrak evin ısısınıda etkilemezmi

• quote:

aynen bende bunu anlatmak ıstıyorum günlük 7,5 m3 civarı yapıyor ama benım ev çok küçük bu yüzden uygun petek boyları konusunda yardımcı olursanız onu yapıcam ilginiz ve bilgileriniz için çok teşekkürler.binamızda dogalgaz yeni geldiğinden kimsenin bilgisi yok herkes peteği büyütürsen yakıtın artar diyor ama burdaki sizin ve diğer arkadaşlarını yazdıklarına göre tam tersi petek büyük olursa daha az yakarmış bu konuda daha çok bilgi sahibi olursam onlarada anlatabilirim

Petek büyürse kombiniz daha düşük ısılarda siz ısıtıcağı için yakıt tüketimi azılır. Bende 100m2 ev var yalıtımsız, 8.3mt petek mevcut şu an ortalama 6m3 harciyorum günlük bunun içinde ocak + banyo dahil. Bu kadar hesaplı olmasının iki tane başlıca sebep var. Birincisi petek metrajı yeterli olduğu için 40 derece ayarlı kombi de ısınabiliyorum, ikincisi Termo vanalar odaların arzu edilen ısıya ulaşınca petekleri kapatarak fuzuli ısrafı önlüyor. Eğer dairem yalıtımlı olsaydı günlük tüketim 4m3 geçmezdi.

quote:

burada dikkatimi çeken mutfakdali 60 cm peteği yatak odasına takın ordaki 40 cm mutfağa takın demişsiniz fakat mutfak giriş ve antreye yakın oldugundan ben buraları mutfağın ısısıyla ısıtır diye tahmin ediyorum fakat burayı 40 cm yaparsak giriş ve korıdorun ısısı düşmezmi bu da doğal olrak evin ısısınıda etkilemezmi

Mutfaktaki peteğin küçük seçmemin sebebi mutfak genelde sıcak oluyor, benim mutfaktaki peteğin vanası 17 dereceye ayarlı ve gündüzleri hiç devreye girmiyor buna rağmen içeride ki ısı 21 derece dolayında geziyor. Antreye petek koymanızı istememin sebebi hava perdesi görevi yapıp dışarıdan gelecek olan soğuk havayı kesmesidir, oysaki mutfaktaki petek ne kadar büyük olursa olsun bu görevi yapamaz.

• quote:

quote:

Petek büyürse kombiniz daha düşük ısılarda siz ısıtıcağı için yakıt tüketimi azılır. Bende 100m2 ev var yalıtımsız, 8.3mt petek mevcut şu an ortalama 6m3 harciyorum günlük bunun içinde ocak + banyo dahil. Bu kadar hesaplı olmasının iki tane başlıca sebep var. Birincisi petek metrajı yeterli olduğu için 40 derece ayarlı kombi de ısınabiliyorum, ikincisi Termo vanalar odaların arzu edilen ısıya ulaşınca petekleri kapatarak fuzuli ısrafı önlüyor. Eğer dairem yalıtımlı olsaydı günlük tüketim 4m3 geçmezdi.

quote:

Mutfaktaki peteğin küçük seçmemin sebebi mutfak genelde sıcak oluyor, benim mutfaktaki peteğin vanası 17 dereceye ayarlı ve gündüzleri hiç devreye girmiyor buna rağmen içeride ki ısı 21 derece dolayında geziyor. Antreye petek koymanızı istememin sebebi hava perdesi görevi yapıp dışarıdan gelecek olan soğuk havayı kesmesidir, oysaki mutfaktaki petek ne kadar büyük olursa olsun bu görevi yapamaz.

anladım ama dediğim gibi sıva üstü hat işini istemediğimden antre kalsın..bende 4- 5 m3 olur diyordum evin neti 60 m2 falan yani tüm odalar parke ve dış ve iç yalıtım kaplamalı dediğinizi yapacağım bakalım sonuç ne olucak.
    şimdi kombiyi aldığım şirketle görüştüm ek calışmaz hazır çalışan sistemi bozar diyor.acaba bana petek satmak içinmi öyle söylüyor yoksa ek yapmak verimli olurmu bir aksilik yada ısı kaybına yol açarmıçünkü salondan cıkanı cocuk odasına ek yapmayı düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fearlesboyy -- 31 Aralık 2012; 13:39:01 >

• arkadaşlar birde petek konusunda bilginize ihtiyacım var sanırım bunlar çeşit çeşit pkkp tam açılımını bilmiyorum birde pkp sanırım bunların hangisi iyi akşam mesai bitimi kombiciye gittim salon için 130 luk pkkp dede bir şey anlamadım bunların içi çiftli falanmıymıs neymış benim evdeki çok ince bu bana tavsiye ettiği iyimidir alayımmı baymak orjınal peteği ben uygun olursa alırım dedim teşhirdeki sıfır ürünü 140 tl ye verecek sizce nasıl bu peteklerde hangisi daha ekonomik olur pkkp vs
  • Altta vermiş olduğum linki inceleyin. Kafanızdaki soruların bir kısmına cevap almış olursunuz.
    http://www.evdeteknik.com/petek%20secimi.html
  • quote:

Altta vermiş olduğum linki inceleyin. Kafanızdaki soruların bir kısmına cevap almış olursunuz.
    http://www.evdeteknik.com/petek%20secimi.html

yani verdiğiniz linkten anladığım pkkp olursa daha ıyı ısınır ok bugun kapalı yarın gidip o bana verdiği teşhir baymak kppk 130 cm peteği alıp salona takacağım ilginize teşekkürler çok yazdıgım için kusura bakmayın ama ben sizden aldığım önemli ve yararlı bilgileride burdaki bina sakinleri arzkadaşlara aktarıyorum malum buralara doğalgaz yeni geldi ilk faturalarda hüsrana uğramak istemiyoruz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fearlesboyy -- 1 Ocak 2013; 14:46:28 >

• quote:

yani verdiğiniz linkten anladığım pkkp olursa daha ıyı ısınır ok bugun kapalı yarın gidip o bana verdiği teşhir baymak kppk 130 cm peteği alıp salona takacağım ilginize teşekkürler çok yazdıgım için kusura bakmayın ama ben sizden aldığım önemli ve yararlı bilgileride burdaki bina sakinleri arzkadaşlara aktarıyorum malum buralara doğalgaz yeni geldi ilk faturalarda hüsrana uğramak istemiyoruz

17m2 salonunuz var bence 150cm DD Plus taktırın.
  • quote:

quote:

17m2 salonunuz var bence 150cm DD Plus taktırın.

ben 150 cm yakından gördüm bayagı büyük 150 cm takarsam nerdeyse karsı duvara dayanır boy olarak. çünkü salon tesisatı küçük peteğe göre döşendiğinden.borular parkenın tam ortasında kalıyor bu yüzden 130 luk düşündüm.

• quote:

ben 150 cm yakından gördüm bayagı büyük 150 cm takarsam nerdeyse karsı duvara dayanır boy olarak. çünkü salon tesisatı küçük peteğe göre döşendiğinden.borular parkenın tam ortasında kalıyor bu yüzden 130 luk düşündüm.

Bence görüntü yüzünden ısınmadan ödün vermeyin. Alttaki resimde uzatma şekli var, eğer ustanız biraz becerekli olursa uzantıyı peteğin arkasına saklıyabilir.

• Merhaba arkadaşlar, öncelikle herkezin yeni yılı kutlu olsun.
    Benim sizlere danışmak istediğim bir mevzu var. Evimize doğalgaz ve kalorifer tesisatı döşenmeye başladı ve İş henüz bitmedi. Balkonda olan Kombi çıkış borularının yalıtımı ve 2 m. kadar da arka balkondan geçen sıcak su borularının yalıtımını bizim mi yapmamız gerekiyor, yoksa tesisatı döşeyen firmanın mı bu görevi üstlenmesi gerekiyor.
    Bana boruların, kendisinden cam elyaflı olduğunu ve yalıtıma gerek olmadığını söylediler. sizce bu doğrumu.
    Saygılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kak0s1

Merhaba arkadaşlar, öncelikle herkezin yeni yılı kutlu olsun.
    Benim sizlere danışmak istediğim bir mevzu var. Evimize doğalgaz ve kalorifer tesisatı döşenmeye başladı ve İş henüz bitmedi. Balkonda olan Kombi çıkış borularının yalıtımı ve 2 m. kadar da arka balkondan geçen sıcak su borularının yalıtımını bizim mi yapmamız gerekiyor, yoksa tesisatı döşeyen firmanın mı bu görevi üstlenmesi gerekiyor.
    Bana boruların, kendisinden cam elyaflı olduğunu ve yalıtıma gerek olmadığını söylediler. sizce bu doğrumu.
    Saygılar.

İzolasyon muhakak yapılmalı kendinden izolasyonlu boru yok söylediklerine inanmayın, aslında boruları izole edip duvara gömmeleri lazım. Alttaki resimleri inceleyin. Kombi'ye muhakak kaliteli PVC den dolap yatırın, piyasada satılan ve dandik olan hazır dolaplardan kullanmayın.

Not: Resimlerin telif hakları Biray Doğlagaza ait

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: kak0s1

Merhaba arkadaşlar, öncelikle herkezin yeni yılı kutlu olsun.
    Saygılar.

İzolasyon muhakak yapılmalı kendinden izolasyonlu boru yok söylediklerine inanmayın, aslında boruları izole edip duvara gömmeleri lazım. Alttaki resimleri inceleyin. Kombi'ye muhakak kaliteli PVC den dolap yatırın, piyasada satılan ve dandik olan hazır dolaplardan kullanmayın.

Not: Resimlerin telif hakları Biray Doğlagaza ait

Tamam hocam izalasyon yapılması gerekiyor da, bunu kim yapacak? Doğalgazı döşeyenlermi yapacak, yoksa hariçten para verip izalasyon malzemesi alıp kendim mi yapıcam. Ben bunu öğrenmek istiyorum. Birde benim kombiden çıkan boruların hepsi plastik. sizin ikinci resimdeki kombinin boruları ise metal. Bu metal borular kombinin ambalajından mı çıkıyor? Ya da tesisatçının keyfine kalmış bir şey mi? Saygılar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi surfcasting -- 1 Ocak 2013; 20:34:36 >

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.