Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİ ve TESİSATI HK.AÇIKLAMALAR (31. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
794
Cevap
34
Favori
270.133
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2930313233
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Mobil sistemde 16mm kullanılıyor onun fiyatı lazım bize.
  • hocam firmadan şöyle bir soru gelmiş?

Hangi çapta boru ve fittings kullanacak mısınız?

boruyu mobil sistem için siz söylediniz 16mm.fittingsler için ne demem gerekiyor?

aşağıda mobil sistem ve bir peteğ,n bağlantılarını koydum.

bu sistemdeki borular pex-b borular mı? zebza hocamın dediği gibi 16 mm? fittingsler için ne demem gerekiyor? fitmaya ona göre bilgi vericem

bircan hocam bu esnek bakır borular hakkında yorum verebilirmisin bize?
     DOĞALGAZ KOMBİ ve TESİSATI HK.AÇIKLAMALAR DOĞALGAZ KOMBİ ve TESİSATI HK.AÇIKLAMALAR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi azazel_666 -- 17 Mart 2014; 9:14:49 >

• azazel_666 A kullanıcısına yanıt
    16mm ve fittingsler olacak.
  • fittings boyları ne olacak hocam.
  • azazel_666 A kullanıcısına yanıt
    Fittingsler boruların ek parçalarıdır özel boyları yoktur.
  • Arkadaşlar merhaba.
    Kombi petek konusunda araştırma yapıyorum buradaki bilgileri çok beğeniyorum.
    Kafamda bişeyler oluşmaya başladı buna göre kendi şartnamemi yazıp fiyat alımı ve montaj safasına geçeceğim ailemin aldıgı yeni ev için.

Kısa bi sorum var:

1. Kombi bağlantısında neden 1/2 ve 3/4 vana kullanılıyor? neden ikiside 3/4 değil
    2. radyatör bağlantısında vana ölçüsü nedir? 1/2 yada 3/4 standart mı dır? sıcak su girişinede dönüşünede 3/4 taktırmak mantıklı olmaz mı? Bu konularda bilgi verirseniz sevinirim

• engineerozx kullanıcısına yanıt
    1. Su girişine yarım parmak boru kullanıldığı için 1/2 vana yeterlidir.
    2. Radaytör vanalarda 1/2 ölçüsü standarttır.
  • Teşekkürler,

kendi şartnamemi hazırlıyorum bittiğinde buradan paylaşıp yanlışlığım, eksiğim veya iyileştirilebilecek kısımlar varsa yorumlarınıza sunacağım.
  •  DOĞALGAZ KOMBİ ve TESİSATI HK.AÇIKLAMALAR

Arkadaşlar merhaba. Kendim bir döküman oluşturdum buna göre teklif alıp iş yaptırma safasına geçeceğim. Bilgili arkadaşlarımızdan değerlendirme gelirse sevinirim.

Ev ankara etimesgutta. (Soğuk semtlerden birisi)

Petek ısıl hacim hesabı (DDp için):
    (22/900 için:2105 22/600 için:1546 22/500 için:1344 22/400 için:1131 Havlupan(Model BP UO 6 / 10) için: 314

Mutfak: 40,5*40/2105=0,8~1mt
    Salon: 81,5*40/2105=1,6mt~1,8mt (0,9x2adet şeklinde olacak bağlantı için alan sıkıntılı kolon/baca dibine koymus zeki mütahit)
    Oda: 35,5*40/1344=1~1,1mt
    Oda: 43,2*40/1344=1,3~1,4mt
    Oda: 32,1*40/1344=0,9~1,1mt
    Koridor: 27*40/1344=0,8~1,1mt
    Banyo: 11,5*35/314=1,3mt (yer yok zaten asma tavan var havlupan hesabını tam anlayamadım)

Toplam koydurmayı düşündüğüm petek= 1+1,8+1,1+1,4+1,1+1,1=7,5mt (???) (havlupanı eklemedim)

Havlupan hariç radyatörlere 7 adet termostatik vana takılacak. (markası modeli öneriler????)
    Radyatörlerin dönüş vanası GK marka dönüş vanası olacak (markası modeli öneriler???? Farklı markada tavsiye edebilirsiniz)

Radyatörler demirdöküm plus modeli olacak.
    Radyatörlerde çapraz bağlantı yapılacak sıcak su üstten grip çapraz alttan dönüş bağlantısı olacak şekilde düzenlenecek.

Tüm boru aksamında ve fittinglerde yer olduğu takdirde 90 derecelik değil 135 derecelik bağlantı elemanları kullanılacak.

Kollektör radyatör bağlantısını sağlayacak kollektör parçasında her radyatörün hem gidiş hem dönüş kısmında vana olacak. (kollektör tavsiyeniz varsa marka model alabilirim)

Kombi Kollektör bağlanısı S şekilli bakır borularla yapılacak.

Kombi altında 4 hatta da vana bulunacak pislik tutucuların altında ve üstünde vana olacak kombi kolektör arası toplam 6 metal kelebek vana, 2 metal pislik tutucu olacak. Bunlar GK marka olacak. (model öneriniz varsa alabilrim)

Yoğuşma borusu için mutfak dolabının sağ kısmında işaretlenen yere delik açılacak ve asitli suya dayanıklı boru ile lavabo altı atık su kanalına doğrudan ve su akış meyillinde boru çekilecek.

20 lik yoğuşmalı kombi yeter diye düşünüyorum.(yeter mi?) Yoğuşmalı kombilerde 2 eşanjör 3 eşanjör ayırımı var mıdır? Öneriniz varsa marka model tavisyesi alabilirim.

Proje çizilecek.

Baca eğimi sağdan sola alçalacak şekilde gözle görülür biçimde eğimli olacak. (min%2)

Dış cephede izolasyon var (ne tür bilmiyorum) o yüzden radyatör arkası izopana gerek yok diye dşündüm. (?)

Kombi takılma işleminden önce tesisat borularını basınçlı havayla temizletmeli miyim?
    Mobil sistem, kolektor uclarıda radyator uclarıda acıkta duruyo ustalar zahmet edip kapatmamış.

Salon için radyatör hesabım yanlışsa dikey radyatör koydursam zararı olur mu (ECA da var bitek sanırım ben yatayda tercihim Ddplus)

Isıl hacim radyatör hesabım doğru mu? Salonla mutfak pencereleri tam boy. Bunların tam boy olması hesaba etki eder mi?

Unutuğum eksik kalan yada iyileştirilecek noktalar var ise beni aydınlatırsanız sevinirim.
    Özellikle erdem ve bircan' ın görüşünü bekliyorum.

DOĞALGAZ KOMBİ ve TESİSATI HK.AÇIKLAMALAR DOĞALGAZ KOMBİ ve TESİSATI HK.AÇIKLAMALAR

• engineerozx kullanıcısına yanıt
    yazdıpınız şekildeki hesap yanlıştır, q=k x f x delta t den hesap yapacaksınız. q kw f m2 k kw/m2C t C DİR.

cam m2 ve cinsleri oda duvar uzunlukları alt üst kat durumlarını vermeden hesap oluşmaz.

bu arada yaşımız aynı zannedersem isimle hitabınızdan öyle anladım.
  • İsimle hitap konusu karışıklığı önlemek içindi, forumda binlerce insan var. Size saygısızlık etmek vb şeklinde bir amacım yok. Yaşça benden büyüksünüz farklı algıladıysanız özür dilerim.

Hesaba tekrar bakacağım teşekkür ederim.
  • Merhaba. Yogusmali kombinin bacasi klasik kombilerin bacasindan farkli midir? Eger klasik kombi bacasi yogusmaliya takilirsa ne gibi sikinti olusturur?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • acreditor A kullanıcısına yanıt
    Yoğuşmalı kombilerde baca sıcaklığının düşük olmasından dolayı bacada oluşan su buharı içinde ayrıca asit ihtiva ettiğinden alüminyuma göre daha dayanıklı olan plastik baca kullanılmalıdır. Alüminyum baca zaman içinde delinerek yoğuşma suyunun cihaz içine akmasına neden olacağından elektrnonik devrelere ve parçalara zararı olacaktır.
  • Bilgi için çok teşekkürler. Bir arkadaşla birlikte yoğuşmalı kombi aldık; 2 sene olmadı daha. Arkadaşın kombi anakartı(terim tam bu olmayabilir) yanmıştı. Garanti kapsamında değiştiler. Servis ıslandığı için yandığını söylemişti. Şimdi tekrar arızalandı servis geldi ve bacası yoğğuşmalı bacası olmadığı için içeriye sızıntı olduğu için yandığını söylemiş. Kurulum hatası olduğunu söylemiş. Benim de içime şüphe düştü, acaba benim baca da yoğuşmalı bacası değil midir diye. Aynı bayi kurulum yaptığı için tereddüt ettim. Acaba bunu kendim anlama durumum var mı?
    Diğer bir husus da; eğer böyle bir hata durumunda kurulumu yapan bayi mi, cihazı çalıştırıp onay veren servis mi hatalı? Yoksa her ikisi de mi hatalı? Bacayı değiştirmenin maliyeti ne kadar olur (1,5m ve tek dirsek)?
  • acreditor A kullanıcısına yanıt
    Baca ekipmanları sökülmeden bunu anlamanız çok mümkün değil. Bacanın iç kısmında bulunan 6 cm çapındaki borunun (dirsek dahil) plastik olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Alüminyum baca metaldir ve gri renklidir. Çoğu firma yoğuşmalı cihazlar için plastik bacalı ekipmanlar kullanmaktadırlar. İlave baca gerektiği durumlarda orijinal baca uzatmaları kullanılması önemlidir. Bacanın orijinal kullanılmaması başta 10-20 TL lik bir tasarruf getirsede sonrasında oluşacak şekil bozuklukları ve delinmeler yanmanın doğru olmamasına ve yakıt sarfiyatının artmasına sonuç olarakta sistemin sağlıklı çalışmasına engeldir. Bu husus ilk başta kurulumu yapan firmayı sonrasında da bu şekilde devreye alan servisin sorumluluğundadır. Normal şartlarda kullanıcının bunu kontrol etme şansınızın olmamasından dolayı bu hata ilk çalıştırmayı yapan firma/servis sorumluluğundadır.

Maliyet olarak yetkili servis ile görüşmeniz uygun olur. Firmaya göre bu parça fiyatları değişkenlik gösterecektir. Toplamda tahmini 100-150 TL civarında olabilir.

• Herkse merhaba

Arkadaşlar forumu araştırdım : belki yanlış kelime anahtarları kullandım yada forumda bu konuyla ilgili bir bilgi yok.
    İzmir'de doğal gaz taktırdım.Taktırdığım firma diğer gelen firmalara göre işi alabilmek için 300 tl gibi bir indirim yapıyor.Bizi bu şartlarda cezbetti acıkcası.Yalnız şuan cok pişmanız.Ne işi tamamladılar nede yaptıkları iş aldıkları paranın helalini hak ediyor.
    Anlatılacak o kadar çok şey var ki inanın yoruldum ve sizleride burda fazla meşgul etmek istemiyorum.
    Tek ricam tesisatı döşerken bu arkadaşlar evin elektirik ve zil tesisatına zarar verdiler.Bunu her aradığımda önümüzde ki hafta yapacaklarını söyleyip 2 aydır her gün erteliyorlar. Ben bu dolandırıcıları nereye şikayet edip hakkımı arayabilirim?
  • bychosen B kullanıcısına yanıt
    Konuyu bölgenizdeki tüketici koruma derneğine iletin onlar ne yapmanız gerektiğini bizden iyi bilirler.
  • 7,2 metre sanica marka petek ile yaklaşık 25 metre sanica marka boru kullanılarak demirdöküm nitromiks tam yogusmali kombi ve tesisat işçiliği icin 85 m2 evime taksitli 4200 fiyat aldım sizce bu fiyat nasıl? yardımcı olacak arkadaşlara çok teşekkür ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Öncelikle forumdaki tüm değerli üyelere ve ısınma konusunda vatandaşları bilgilendiren tüm gönüllü üstatları selamlıyorum. Yaklaşık 1 yıldır yeni aldığım brüt 126 m2 ,altı sığınak olan,(kısmen izolasyon yapılmış, ama çok da iyi değil) dış cephe mantolamalı ,yüksek giriş 3+1 dairemde oturuyorum.
    Müteahhit ,

25 m2 salona 1 adet 110x900mm lik petek ile 1 adet 50cmx900mm lik petek,
    15m2 mutfağa 60cmx600mm lik petek
    10 m2 lik odaya 60cmx600mm lik petek
    11 m2 lik çocuk odasına 60cmx600mm lik petek
    13,5 m2 lik yatak odasına 80cmx600mm lik petek
    İki banyoya da 1’er adet havlupan koymuş.
    6.5 m2 lik koridor ve 7.5 m2 lik antre de ise hiç petek yok.

Görüldüğü üzere havlupanlar hariç evimde 4.20 metre uzunluğunda radyatör tesisatı var. Sorunum şu; ilk kışımı geçirdiğim evimde bu yıl İstanbul’da kış sert geçmemesine rağmen çok da iyi ısınamadım.Özellikle koridor ve antrede petek olmaması, yine yatak odasının penceresinin Fransız balkon olması ve kuzey rüzgarlarına hakim bir cephede olma sebebiyle hem yatak odam da, hem de çocuk odasında sıcaklığı; kombiyi yüksek sıcaklıklarda çalıştırmama rağmen 20 derecenin üzerine çıkaramadım.Evimin dış yalıtımı iyi.Alt tarafımızın sığınak olması da belki etkilidir ama bu petek boyuyla evimi ısıtmamın bir mucize olduğunu düşünüyorum Salona ise gelirsek, salonumuz güney batı cephe olmasıyla biraz daha iyi.

Tesisatımda yapmak istediğim bazı değişikler ve eklemeleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

YATAK ODASI: 13,5 m2 Şu an mevcut petek: 80x60cm.
    Yatak odam küçük ve dar olduğu için ekstra başka bir petek ilave etmek mümkün görünmüyor. Bunu yerine 110x900 mm.lik petek eklemek (maksimum bu ölçülerde petek monte edilebiliyor)

ÇOCUK ODASI: 11 m2 Şu an mevcut petek: 60x60cm
    Yerine 110x60cmlik petek koyulacak

KORİDOR ve ANTRE (L ŞEKLİNDE) TOPLAM: 14M2
    Hiç petek koyulmamış.Buraya 140x60cm.lik petek

MUTFAK: 15 m2 Şu an mevcut petek: 60x60cm
    Yatak odasından çıkan 80x60cm.lik petek koyulacak.(Çünkü mutfak peteği ısıyı Antreye yaysın istiyorum.)

SALON: Salondaki mevcut peteklerin yeterli olduğunu düşünüyorum, çünkü salonun sıcaklığı bu kış ortalama 21 derecelerdeydi.

Kombim Demirdöküm NEVA 20.000kcal.Maalesef berbat bir kombi ama daha garantisi devam ediyor. Bu kombiyle yaşamaya şimdilik mecburuz. Sizce mevcut 4.20 m. + 2 havlupan tesisata eklemeler yaparak 6.60m+2 havlupana yükseltmek kombim için uygun olur mu?yani kaldırır mı? Bu yazdığım ölçülerde petek değişiklikleri sizce mantıklı ve uygun mu? Değerli görüşlerinize ve tavsiyelerinize ihtiyacım var. Yardımlarınız için şimdiden sonsuz teşekkürler..

• fairwolf kullanıcısına yanıt
    Evinizin krokisini ve odaların yönlerini koyabilirseniz biraz daha sağlıklı değerlendirme yapılabilir. Verdiğiniz bilgilere istinaden tavsiyelerim:

25 m2 Salon - değişiklik yok.
    15m2 Mutfak - 60x60 + 60x60 petek (10m2 Odadan).
    10m2 Oda - 100x60 petek (yeni).
    11m2 Çocuk Odası - 120x60 petek (yeni).
    13,5 m2 Yatak Odası - 110x90 petek (yeni).
    6,5 m2 Koridor - 60x60 petek (Çocuk Odasından).
    7,5 m2 Antre - 80x60 petek (Yatak Odasından).
    Banyolar - değişiklik yok.

Peteklerin + havlupanların toplam boyu yaklaşık 9 m/tül olacak kombinin kapasitesi yeterli olur. Yeni petekleri mümkünse Demirdöküm Plus tercih edin.
  • 
Sayfa: önceki 2930313233
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.