Şimdi Ara

Adata, XPG SX910 serisi SSD'lerini duyurdu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
1.548
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

•  

Global pazarın önde gelen veri depolama çözümü üreticilerinden Adata, XPG SX910 serisi SSD'lerini kısa bir süre önce duyurdu.

128 GB, 256 GB ve 512 GB olmak üzere üç farklı kapasite seçeneğine sahip olan SX910 serisi SSD'lere, SATA-III (6 Gbps) arabirimi,  LSI SandFoce SF-2281 kontrolcü ve MLC tipi NAND flash bellek yongaları eşlik etmekte.

Saniyede 550 MB'a varan sıralı okuma hızı, saniyede 530 MB'a varan sıralı yazma hızı, 50.000 IOPS rastgele 4K okuma performansı (maksimum), 85.000 IOPS rastgele 4K yazma performansı (maksimum) sunan SSD'ler bekleme konumunda 0.5 watt, çalışma esnasında 1.2 watt enerji harcıyor.

Hata öncesi kullanım süreleri 1 milyon saat olarak açıklanan SSD'lerin fiyat bilgisi ise verilmemiş.

• 512 gb iyiymiş hdd'lere yaklaışıyorlar tabi depolama açısından durum böyle olsada fiyatlar açısından hala yanlarına yaklaşılmıyor, her halde kalbize inmesin diye açıklamadılar.

• Adata, XPG SX910 serisi SSD'lerini duyurdu

• Güç tüketim değerleri iyi. Bundan alıp notebook a takacaksın. Pil ömrü de uzayacak, ısınma azalacağı için fanlar da daha düşük devirle dönecekler, ses te azalacak. Her şeye olumlu katkısı var...

• quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

Güç tüketim değerleri iyi. Bundan alıp notebook a takacaksın. Pil ömrü de uzayacak, ısınma azalacağı için fanlar da daha düşük devirle dönecekler, ses te azalacak. Her şeye olumlu katkısı var...

fanla ssd nin alakasını bulamadım dostum fan olayı bilgisayarın işlem yoğunluğundan işlemciye düşen yükün artması ve bunun sonucunda doğacak ısıyı azaltmak için bilgisayarın fana ek devir veremsidir.. ssd sadece depolama barındırma olarak kullanılır (harddiskler yani)
  • quote:

Orijinalden alıntı: aspirin_00

quote:

Güç tüketim değerleri iyi. Bundan alıp notebook a takacaksın. Pil ömrü de uzayacak, ısınma azalacağı için fanlar da daha düşük devirle dönecekler, ses te azalacak. Her şeye olumlu katkısı var...

fanla ssd nin alakasını bulamadım dostum fan olayı bilgisayarın işlem yoğunluğundan işlemciye düşen yükün artması ve bunun sonucunda doğacak ısıyı azaltmak için bilgisayarın fana ek devir veremsidir.. ssd sadece depolama barındırma olarak kullanılır (harddiskler yani)

Sevgili kardeşim.

14 senelik bilgisayarcıyım. Fanlar konusunda uzmanımdır. 2001 yılında da Türkiye'ye ilk kez overclock ürünlerini profesyonel anlamda getiren DijitalCenter da overclock uzmanı olarak çalışıyordum.

Katı olmayan disklerde dönmeden dolayı ısı meydana gelir. Notebook'larda ise genelde yekpare bir soğutma sistemi vardır ve bu soğutucu CPU ve Grafik işlemci olan GPU yu da soğutur. Fakat dönmeden dolayı ısınan harddiskin ısısı notebookun içine yayıldıkça bu ısı CPU ve GPU yu daha fazla ısıttığı için, bu soğutucu bunları daha zor soğutabilir hale geldiğinden dolayı sürekli olarak çalışır. Hattâ notebooklara bakarsanız ilk açtığınız zaman bir süre az ısınır, ne kadar uzun süre açık kalırsa ve oyun falan da oynarsanız daha çok ısınır.

SSD takıldığı zaman diskte ısınma olmadığından dolayı CPU ve GPU yu daha kolay soğutan fan da hızını otomatik olarak ayarladığından daha düşük devirlerde görevini başarıyla yapabilecektir...

SSD takılan notebook:

Daha az fan sesi çıkartır.
    Pili daha uzun gider.
    Diskten de ses gelmediği için o ses te olmaz.
    Isı azalır. Daha iyi soğutma sağlar.
    SSD nin erişim süresi yüzünden jet gibi çalışır...

• quote:

quote:

quote:

Sevgili kardeşim.

14 senelik bilgisayarcıyım. Fanlar konusunda uzmanımdır. 2001 yılında da Türkiye'ye ilk kez overclock ürünlerini profesyonel anlamda getiren DijitalCenter da overclock uzmanı olarak çalışıyordum.

Katı olmayan disklerde dönmeden dolayı ısı meydana gelir. Notebook'larda ise genelde yekpare bir soğutma sistemi vardır ve bu soğutucu CPU ve Grafik işlemci olan GPU yu da soğutur. Fakat dönmeden dolayı ısınan harddiskin ısısı notebookun içine yayıldıkça bu ısı CPU ve GPU yu daha fazla ısıttığı için, bu soğutucu bunları daha zor soğutabilir hale geldiğinden dolayı sürekli olarak çalışır. Hattâ notebooklara bakarsanız ilk açtığınız zaman bir süre az ısınır, ne kadar uzun süre açık kalırsa ve oyun falan da oynarsanız daha çok ısınır.

SSD takıldığı zaman diskte ısınma olmadığından dolayı CPU ve GPU yu daha kolay soğutan fan da hızını otomatik olarak ayarladığından daha düşük devirlerde görevini başarıyla yapabilecektir...

SSD takılan notebook:

Daha az fan sesi çıkartır.
    Pili daha uzun gider.
    Diskten de ses gelmediği için o ses te olmaz.
    Isı azalır. Daha iyi soğutma sağlar.
    SSD nin erişim süresi yüzünden jet gibi çalışır...

dostum
    ben o açıdan düşünmemiştim en kadar etki ederki %5 dir en fazla öyle tahmin ediyorum.

• Yok canım ya. Daha fazla ediyor. Emin ol.

Diskin çevresi de kapalı olduğu için normal bilgisayarlarda olduğundan daha fazla ısınıyorlar. Allah'tan ki hâlen 5400 devirde dönüyor çoğu.

Ama notebookların çoğunun soğutmasının yetersiz olduğu ortada. Hele ki bu zamandan sonra her sene yazların daha da sıcak geçeceğini düşünürsek.
    İşimiz iş..
  • Kötü haber vereyim, geçen haftalarda 333 dolar olan 512 GB SSD'ler 398 dolara çıktı.http://www.amazon.com/Crucial-2-5-Inch-Solid-State-CT512M4SSD2/dp/B004W2JL3Y/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1341238049&sr=8-1&keywords=512+gb+ssd

• Fiyatlarda iniş çıkış normal, 333 doları gördü 1 kere, yine düşer, yarım TB modeller kısa süre içinde 299 doları görecekler inşallah.

• 120 gb lar 200 tl bulsada alsak :D
  • quote:

120 gb lar 200 tl bulsada alsak :D

Yurtdışında 160lira, burada Sandisk Ultra 120 GB'ı 235liraya gördük.

• 5400-7200RPM HDD'ler genelde kapalı ortamda yük altında 48-52 derece arasında bir sıcaklık değerine sahiptir, SSD ise her ortamda 26-30 derece arasında sıcaklık değerine sahiptir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Divinity

5400-7200RPM HDD'ler genelde kapalı ortamda yük altında 48-52 derece arasında bir sıcaklık değerine sahiptir, SSD ise her ortamda 26-30 derece arasında sıcaklık değerine sahiptir.

İyi de o sıcaklık değişir. SSD nin içerisinde ısınan bir parça yok.

E havanın sıcaklığı da 25 dereceyse SSD nin sıcaklığı da tabi ki 25 derece civarında olur. 15 derece olmaz. Havadan ısı alıyor sonuçta.

Ama normal disk ile arasındaki fark kapalı alanda daha da artıyor. Hava 30 derece ve SSD 30 derece olunca normal diskler de daha da artıp 60 dereceye geliyor.
    Arada çok büyük fark var yani.
  • quote:

Orijinalden alıntı: baba_mustafa

quote:

hangi model 160 tl
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: baba_mustafa

quote:

hangi model 160 tl

İstediğin model:

ADATA S510 Series 120GB SATA III MLC Internal Solid State Drive (SSD) 94.99 USD
    http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16820211588

OCZ Agility 4 AGT4-25SAT3 128GB SATA III MLC Internal Solid State Drive (SSD) 94.99 USD
    http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16820227807

Mushkin Enhanced Callisto Deluxe 120GB SATA II MLC Internal Solid State Drive (SSD) 94.99 USD
    http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16820226152

94.99 USD x 1.81 = 172 TL.

Tabi haklı olarak diyeceksin "Bizde 120 Gb olanı yurtdışında 160" demişti.

O da şöyle:

OCZ Agility 4 yurtdışında 128 Gb olan 172 TL. Bölersek 1 Gb ı = 1.34 USD eder. Yani 120 Gb da 161 TL yapar.

Yani adam haklı...

• OverClocK1ng sağol güzel açıklama da, ben o dönem 89 dolara gördüğüm bir kaç model için 89'u 1.800'le doğrudan çarparak 160lira yazmıştım, verdiğin modellerden Mushkin de 89 dolardı, şimdi 94 olmuş.

• A-Data'nın bu modelinin 1 TB seçeneği olmaması fiyatlarının makul olacağına işaret gibi, alt ve orta segmente ürün çıkarmış. 1 TB larda zaten sadece Talos, Colossus ve Octane var.

• Fiyatları da biraz makul oldu mu tadından yenmez
  • bayağı vergi ödüyoruz demek 160 tl nerde 300 tl nerde
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.