Şimdi Ara

7900 GTX, 7900 GT ve 7600 GT ; Nvidia'nın yeni silahları sahnede G71 ve G73 yongaları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
65
Cevap
0
Favori
7.770
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Nvidia yeni grafik kartları 7900 GTX, 7900 GT (G71) ve 7600 GT'nin (G73) resmi tanıtımlarını geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdi. 90nm üretim süreci ile üretilen yeni yongalar G70 yongasına ek olarak herhangi bir teknolojik yenilik içermemekteler. 90nm üretim süreci sayesinde daha az enerji ihtiyacı ve daha az ısınma ile yüksek hızlara çıkabilme yeteneği kazanan G71, kullanıcıların beklentilerinin aksine 32 piksel iş hattı yerine 24 piksel iş hattına sahip.

G71 yongasını taşıyan 7900 GTX ve 7900 GT şimdiki 7800 GTX 512MB ve 7800 GTX grafik kartlarının yerini alarak ATI X1900 XTX ve X1900 XT'ye rakip olurken 7600 GT ise 6800 GS'nin yerini alarak ATI'nin X1600'üne rakip olacak. 24 piksel, 8 vertex iş hattına sahip olan 7900 GTX ve 7900 GT, çekirdek, bellek hızları ve bellek miktarı ile birbirlerinden ayrılmaktalar. 7900 GTX 1600 MHz hızında çalışan 256bit 512MB belleğe ve 650 MHz çekirdek saat hızına sahipken 7900 GT, 1320 MHz hızında çalışan 256bit 256MB belleğe ve 450 MHz çekirdek hızına sahip. 7600 GT'de ise 5 vertex 12 piksel iş hattı bulunuyor. 560 MHz çekirdek ve 1400 MHz bellek hızları bulunan kartta 128bit veri yoluna sahip 256MB bellek bulunmakta.

Nvidia, yeni grafik yongalarında ek bir grafik teknolojisi sunmazken 90nm üretim sürecine geçmesi ile yonga üretim maliyeti açısından avantaj yakalamış oldu. 302 milyon transistör içeren ve 334mm kare çekirdek büyüğü bulunan G70 ile aynı mimariye ve aynı teknolojik alt yapıya sahip olan G71, 278 milyon transistörden oluşuyor ve 196mm kare çekirdek büyüklüğüne sahip. Daha küçük çekirdek aynı miktarda malzeme ile daha fazla yonga üretilmesine olanak sağlamakta.

7900 GTX, 7800 GTX 512MB ile aynı soğutucuya sahip. Kart soğutucusu ile birlikte 2 slot kaplamakta. 7900 GT ise belleklerin dahi boşta olduğu tek slot yer kaplayan basit bir soğutucu ile gelmekte. Bu hız aşırtma severleri pek memnun etmiyecek zira bu şekilde kartın standart hızlarına göre daha yüksek saat hızlarında çalıştırılması pek sağlıklı değil. Hız aşırtma için soğutucunun değiştirilmesi gerekecek gibi görünüyor.

En çok merak edilen konuya kartların performansına gelirsek 7900 GTX testlerde X1900 XTX ile başabaş kalırken 7900 GT performans olarak 7800 GTX'den pek farklı durmamakta. Nvidia'nın yeni sürücüleri ile kartların performansını biraz daha iyileştirmesi beklenebilir fakat bu iyileşmenin kartı açık ara lider yapamayacağı kesin. Üst seviye oyunculara bakarsak 7900 GTX'in X1900 XTX karşısında tek avantajı fiyatı gibi duruyor. X1900 XTX 48 piksel iş ünitesi, AVIVO ve yeni nesil filitreleme teknikleri ile yükselttiği görüntü kalitesi sayesinde teknolojik olarak 7900 GTX'den bir adım önde.

Test sonuçları Anandtech.com dan alınmışlardır

Nvidia, 7900 GTX ile ATI'yi zirvede tek başına bırakmadı. Şimdiki sürücülerle bile X1900 XTX ile başa baş mücadele eden 7900 GTX, firmanın özellikle ileri ki zamanlarda uygulayacağı fiyat politikaları ile ATI'nin canını fazlaca sıkabilir. Zira G70'den çok daha ucuza üretilen G71 yongası teknolojik olarak olmasada fiyat olarak Nvidia'ya büyük avantaj sağlamış durumda. Ayrıca Nvidia'nın oturmuş SLI teknolojisi ve birden fazla GPU taşıyan grafik kartları ile Quad SLI çözümleri sunabiliyor olması pratikte fazla bir yarar getirmesede en azından testlerde Nvidia'nın zirveyi bırakmamasını sağlayacaktır. 7900 GTX, 550$ civarı fiyatlarla satın alınabilir durumda, 7900 GT ise 340$ a kadar bulunabilmekte. 7600 GT ise 190$ gibi oldukça iştah kabartıcı fiyatlarla satın alınabiliyor. Fakat ATI'de fiyat konusunda rakibini fazla serbest bırakmıyor X1800 XT şu sıralar Amerika'da 299$ civarı fiyatlarla temin edilebilmekte. 7900 GTX ve 7900 GT'nin ayrıntılı testleri için aşağıdaki linkleri ziyaret edebilirsiniz.

• soğutucu güzele benziyor
  • With the launch of the new GeForce series 7 cards in mind I started to check our pricewatch databases for the best prices. I have made a small selection for you. Just click on the prices to check store information and stock availability (when I wrote this all stores had the products at these sweet prices on stock).

GeForce 7600 GT 256MB

* eVGA e-GeForce 7600 GT CO PCI Express 256MB GDDR3 - $189.00
    * Leadtek PX7600 GT TDH GeForce 7600 GT PCI Express 256MB DDR3 - $199.99

GeForce 7900 GT 256MB

* XFX GeForce 7900 GT 256MB - $296.33
    * XFX GeForce 7900 GT 256MB - $297.69
    * PNY GeForce 7900GT 256MB - $270.56
    * PNY GeForce 7900GT 256MB - $287.66
    * BFG Technologies GeForce 7900 GT 256MB - $299.99

GeForce 7900 GTX 512MB

* PNY GeForce 7900 GTX / 512MB GDDR3 - $445.36
    * PNY GeForce 7900 GTX / 512MB GDDR3 - $499.69
    * eVGA e-GeForce 7900 GTX PCI Express 512MB - $495.00

www.guru3d.com yurtdışı fiyatları... 270 dolara 7900gt satıyor adamlar...

• fiyat avantajı cok iyi gercekten. ama yinede 1900xtx i gececek katlayacak gibi solentilerin dogur olmadıgı ispatlanmıs oldu. ozellikle 7900gt cok iyi fiyat/per olarak. hele bide oc kapasitesi iyiyse ozaman bir cok kisiin gozdesi olacaga benziyor.
  • Ati ve Nvidia nın driver üzerine çok çalışması gerek..
  • nvidia bakmış performans yok, bari fiyatla vurayım demiş
  • Fiyat avantajı Nvidia açısından oldukça iyi bir durum. Zira SLI teknolojisi iyice olgunlaşmış durumda oyunların bir çoğunda hızlandırma sağlayabilmekte ve SLI destekli bordlar uygun fiyatlara indiler. Kullanıcıların 7900GT lerle oluşturacakları SLI sistemler hem fiyat konusunda hemde performans konusunda çok tatmin edici olacaklardır.

Fakat sabırsızlıkla beklediğiniz bir oyunun SLI ile hızlandırılamaması hatta yavaşlaması bile mümkün bu şu sıralar düşük bir ihtimal fakat yinede olasılıklar içinde. ATI'nin tek karttaki performans başarısı bir yana AVIVO teknolojisini göz ardı etmemek gerek. Videolarınızın hızlandırılması ve görüntü kalitesindeki artış bir yana DivX kodlarken dualcore işlemcilerin sunduklarından bile fazla performans sıçraması yaratması benim şu an için tercihimin ATI'den yana olmasına neden olacak bir konu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Speed-Step -- 14 Mart 2006; 12:07:39 >
  • Daha önce verilmişti.Bu kaçıncı topic yav.

• haber editörüm kızdırdın bak adamı.
  • Fiyatlar gerçekten çokiyi her nekadar x1900xt canavar gibi olsada böyle giderse ati nal toplar gibime geliyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: mustafaydemir

haber editörüm kızdırdın bak adamı.

• fiyatlar cok inecek, firmalar bir sure sonra aralarinda anlasip yukari cekebilirler. 7900GT gibi kartlarin 300$ altindan piyasaya girmesi uzun vadede firmalarin isine gelmez (benim isime gelir, o baska )
  • ATI X1900XTX ile gerçekten çok iyi bir iş başardı. Nvidia 7 serisine düşük nanosaniyeli ramları takarak oc yapıp bir üst seri kartmış gibi ısıtıp ısıtıp aynı şeyleri önümüze seriyor. ATI ise, mimarisini sürekli değiştiriyor. Tabi bir de yazılımsal sorunlarını çözebilse tadından yenmeyecek.
  • quote:

Orjinalden alıntı: MaTaDoR

ATI X1900XTX ile gerçekten çok iyi bir iş başardı. Nvidia 7 serisine düşük nanosaniyeli ramları takarak oc yapıp bir üst seri kartmış gibi ısıtıp ısıtıp aynı şeyleri önümüze seriyor. ATI ise, mimarisini sürekli değiştiriyor. Tabi bir de yazılımsal sorunlarını çözebilse tadından yenmeyecek.

Ama vaad edilen şeyler yapılmadı...Zira ben bu kadar reklama bu kadar şişirmeye 6800 Ultranın 3-4 katı performans bekliyordum.Ki X1900XTX zaten R520 de değil başka...R520 için ben 4 katı performans ve 32 pipe bekliyordum...Olmadı...
  • quote:

ATI X1900XTX ile gerçekten çok iyi bir iş başardı. Nvidia 7 serisine düşük nanosaniyeli ramları takarak oc yapıp bir üst seri kartmış gibi ısıtıp ısıtıp aynı şeyleri önümüze seriyor. ATI ise, mimarisini sürekli değiştiriyor. Tabi bir de yazılımsal sorunlarını çözebilse tadından yenmeyecek.

Ati mimarisini surekli degistiriyor??? 9700'den beri ilk defa degistirdi, olay oldu Esasinda GPU ve RAM hizini ATI X800 serisinde sisirerek 6800 serisiyle basetmeye calismisti, simdi nVidia benzerini yapiyor. 7900GTX 512 MB'lik 7800GTX'e benzemese bari (2,000 tane mi uretilmisti toplam?)

• 5 yillik pc serüvenimde biktim hardware software degistirmekten özellikle pc oyunlarinin yüzünden yinede tam randimanli oynayamadim ve sonunda 360 aldim pc de hardware degistirmesine son verdim vatana millete hayirli olsun
  • yalniz söle bi durum var arkadaslar Ati 1900xtx in cekirdek büyüklügü 352mm2 fakat 7900 GTX in ki ise 196 mm2 nvidia bazi oyunlarda önde .dikkati cekilmesi gereken bi konu ?????????
  • quote:

Orjinalden alıntı: MacLoaD

yalniz söle bi durum var arkadaslar Ati 1900xtx in cekirdek büyüklügü 352mm2 fakat 7900 GTX in ki ise 196 mm2 nvidia bazi oyunlarda önde .dikkati cekilmesi gereken bi konu ?????????

Çünki 90 nm oldu 7900 Gtx.Onun çipi G71,7800 Gtx lerin hepsi G70.Mimaride yenilik yapılmasada(Ki gereken yenilik geforce 6 serisinde zaten yapıldı)gayet başarılı bir kart.Esas bomba 32 işhatlı ultra versiyonlarla gelecek.Ondan sonrada zaten mimari gene değişecek G80 gpusu ile.Geforce 8 bambaşka olacak.He ayrıca,ati 9500 prodan beri ilk defa bir mimari değişikliği yaptı(bununla beraber eski 8500 ve 9000 pro larıda 9200 olarak sürdü piyasaya gene ısıttı yani,günümüzde hala X300 olarak ısıtılıyor).Buna bakarsak nvidia daha fazla mimari değiştiriyor.

Tnt den geforce e geçiş,geforce 3 teki toplu yenilikler,geforce 5 deki dx9 ve farklı işhattı yapısı,6 yı biliyorsun zaten.Nvidia daha fazla mimari değiştiriyor.7900 Gtx de tam olarak ısıtılmış sayılmaz aslında.Zira mevcut 7800 Gtxi o/c yapıp piyasaya sürmüş gibi konuşuyorsunuz.90 Nm olması 110 nm olan 7800 Gtx den daha az ısınmasına ve daha iyi o/c olabilmesine imkan veriyor.

• quote:

Orjinalden alıntı: ozturert

quote:

Ati mimarisini surekli degistiriyor??? 9700'den beri ilk defa degistirdi, olay oldu Esasinda GPU ve RAM hizini ATI X800 serisinde sisirerek 6800 serisiyle basetmeye calismisti, simdi nVidia benzerini yapiyor. 7900GTX 512 MB'lik 7800GTX'e benzemese bari (2,000 tane mi uretilmisti toplam?)

Evet dostum...Ati 9600 ve 9800 de yakaladığı başarıyı X6xx,X7xx ve X8xx de yakalayamadı malesef.En sonunda gpuları kırparak X800 GT ve GTO olarak sattıda durumu biraz toparlayabildi.X1800 serisindede gene aynı haltı dökecekler.X1800Gto felan geliyor diye bi topic vardı istiyorsan bak.İyi buldular portföyü.Üst sınıfları kırp sat kırp sat.

• quote:

Orjinalden alıntı: intelviiv

quote:

Orjinalden alıntı: ozturert

quote:

Evet dostum...Ati 9600 ve 9800 de yakaladığı başarıyı X6xx,X7xx ve X8xx de yakalayamadı malesef.En sonunda gpuları kırparak X800 GT ve GTO olarak sattıda durumu biraz toparlayabildi.X1800 serisindede gene aynı haltı dökecekler.X1800Gto felan geliyor diye bi topic vardı istiyorsan bak.İyi buldular portföyü.Üst sınıfları kırp sat kırp sat.

Valla bence ati bir daha ne yaparsa yapsın,şu geforce 6 dönemindeki rezilliklerinden sonra+ olarak hala bazı şeylerde ısrarlı tutumundan dolayı eski gücüne kavuşamayacak.Nvidia şu aralar çok güçlendi pek çok marka modeli var bünyesinde.Ve epeyde satacağa benziyor.X1600XT çıktı,müthiş bir kart olacak diyorduk hiçde beklenileni veremedi.Sadece agp 6600 gt bulamayanları teselli etti o kadar.Ben efsanevi 9600 Xt kadar popüler olur diye bekliyordum.Açıkcası ben genel olarak X1xxx serisinden umduğumu bulamadım,ati bende hayal kırıklığı yarattı.X1900XTX neysede,X1800 deki olay çok kötü oldu.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.