YENİ YASAYA GÖRE PASAPORT KAYDI NASIL YAPILIYOR ? ANLATIMI İÇERİDE...
830 Cevap154531 Görüntüleme56 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Yazdır
Sayfa: [1] 3 4 5 6 7 8 9 10      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

1282 Mesaj
23 Haziran 2012; 1:52:11 

Arkadaşlar öncelikle hepinize iyi geceler diliyorum, forumda halen daha 80 liraya kayıt yapıldığını veya devlete 100 TL vergi vermeden kayıt yapılabileceğini iddaa eden kişiler mevcut olduğundan dolayı bu konuyu açma gereği hissettim. Amacım sadece sizleri bir nebzede olsa aydınlatıp, mağdur olmanızı engellemek.

Forumun 2. el kısmı oldukça aktif olduğundan dolayı konuyu buraya açtım, ancak yönetici arkdaşlar konunun yanlış yerde olduğunu düşünürlerse, konuyu arzu ettikleri bölüme taşıyabilirler.

Öncelikle vereceğim bilgiler bugun şahsım tarafından bizzat tecrübe edilmiş, doğru ve bir o kadar kesin bilgilerdir.

Kayıt işlemi yaptırmak için öncelikle son bir ay içinde ülkeye giriş çıkış yapmış T.C Uyruklu pasaporta ihtiyacınız vardır.

Pasaportu temin ettikten sonra yapmanız gereken işlem ise vergi dairesine gitmek olacaktır.

Vergi dairesinde size gerekli olucak şeyler, bir adet pasaport, cihazın imei numarası ve 100 TL harç ücretidir.
(Vergi dairesinde yanınızda pasaport sahibinin olmasına gerek yoktur.)

Vergi dairesinde cihazınızın imei numarasını ve pasaportu görevliye vererek 100 TL olan harcınızı görevli arkadaşlara ödüyorsunuz ve size üzerinde kayıt yaptırıcağınız cihazın imei numarası bulunan 100 liralık bir fiş kesiyorlar.

Ardından bu fiş ile Turkcel, Avea veya Vodafone iletişim merkezlerine gidiyorsunuz ( Bu aşamada pasaport sahibi gereklidir )

Turkcel, Avea veya Vodafone iletişim merkezlerinde sizden vergi dairesinin verdiği üzerinde cihazınızın imei numarsı yazan fiş ve pasaportunuz isteniyor. Gerekli olan bilgileri veriyorsunuz, bilgiler sisteme giriliyor ve ardından pasaport sahibinin imzası alınıyor. Ve bu işlem için bayiden bayiye değişen 5-20 TL arası bir ücret isteniyor.
( Bu aşamada pasaport sahibinin bizzat bulunması gerekli, cunku kayıt belgeleri BTK'ya gitiğinde kontrol aşamasında pasaporttaki imza ile kayıt belgesindeki imzanın aynı olup olmadığı karşılaştırılıyor.)

Tüm bu işlemlerin ardından cihazınızın kayıt altına alındığını gösteren bir belge verilmesinin ardından işleminiz tamamlanmış, cihazınız kayıt altına alınmış oluyur.

Kısacası, eğer kendinizin veya bir tanıdığınız şartlara uygun pasaport kayıt hakkı varsa tüm bu işlemler size 110 TL civarına mal olmuş oluyor. Eğer pasaport kayıt hakkınız yoksa ve bu işi ticaret olarak yapanlara yaptırakcasınız, benim size tavsiyem, mutlaka ama mutlaka hem devlete ödenmesi gereken 100 TL lik harç ücretinin fotokopisini ( aslı İletişim merkezleri tarafından alınıyor, fotokopisi kayıt yaptıran kişiye veriliyor) hemde kayıt belgesini mutlak surette istemeniz olacaktır..

Devlet tarafından mutlak surette talep edilen 100 TL lik harcın mecburi olmadığını söyleyen kişilere asla ve asla kayıt yaptırmayın.

En önemli olan nokta mutlaka ama mutlaka vergi dairesine yatırmanız gereken 100 TL lik verginin ödenmiş olmasıdır

100 TL harç bedeli ödenmeden yapılan kayıtlar, belgeler BTK'ya ulaştığı andan itibaren kullanıma kapatılacak ve bir daha kayıt altına almak istediğinizde devlete ödemeniz gereken tutar %50 zamlı olarak 150 TL olucaktır.

Vergi harcı bir defa ödenmektedir, devletin aldığı 100 TL lik vergi ücretini bir kez ödedikten sonra, ileride kaydınız ile ilgili bir sıkıntı yaşasanız dahi tekrar herhangi bir ücret ödemeden kaydınızı yenileme şansınız mevcuttur.

15 Haziran 2012'den önce gerçek pasaporta kayıt işlemi yasal yollarla yapılmış cihazlar için tekrardan develete 100 TL vergi ücreti ödenmesi söz konusuda değildir.

EK BİLGİ: Eskiden cihazınızı yeni pasaport kaydı yaptırdığınızda, henüz belgeler BTK'ya ulaşmamış olsa bile sorgu ekranında direk Yolcu beraberi kaydedilen cihaz, pasaport kayıtlı yazıyordu. Yeni yapılan düzenleme ile, cihazınızı yeni kayıt yaptırdıysanız BTK'nın imei sorgulama kısmından sorguladığınızda ;

IMEI numarası abone kayıt merkezince geçici olarak kayıt altına alınmış olup Kurum tarafından evrakları kontrol aşamasındadır şeklinde bir yazı çıkıcaktır, endişe etmeyiniz, artık yeni yapılan ve henüz evrakları BTK'ya ulaşmamış, onay bekleyen kayıtlarda sorgulama ekranında bu şekilde yazı çıkmaktadır.
( Bu bilgi BTK çağrı merkezinden öğrenilmiştir )

Elimden geldiğince detaylı, basit ve açıklayıcı bir şekilde anlatmaya çalıştım, lütfen pasaport kaydı yaptıracak arkadaşlar bu konuyu dikkatle okusun ve bir daha mağdur olmasınlar
Sistem Notu : Bu ilan her türlü yoruma açıktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teknofobi -- 22 Haziran 2012; 12:05:40 >

855 Mesaj
22 Haziran 2012; 1:45:52 

TSK

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

Samsung Galaxy Note II with Gear
My Apple Family Tree MacBook Pro Retina 15" -MacBook Air 13.3'' - iPad Mini 32GB Black - iPad Mini 16GB White - iPad 1 16GB - iPhone 5 16GB White - iPhone 4 32GB White - iPhone 4 16GB Black - iPhone 3GS 32GB White - iPhone 3G 8GB Black - iPod Nano 3G 4GB Silver - Apple Magic Mouse - Apple SuperDrive - Apple TV 3rd - Apple Remote Control
Others:
PS3 320GB & PS4 500GB PSN: cizmeci2106
Chinese Interpreter 汉语 翻译 Polo 6R White 2013 TDI with VagCOM

844 Mesaj
22 Haziran 2012; 1:55:50 

eline sağlık hocam Allah razı olsun

´´ The early bird catches the worm..

1282 Mesaj
22 Haziran 2012; 1:59:39 

quote:

Orijinalden alıntı: Nifu

eline sağlık hocam Allah razı olsun

Rica ederim hocam ne demek, tek bir kişi için bile faydalı olabildiysem ne mutlu bana.

Bugun zaruri bir ihtiyac dolayısı ile yazdıklarımı tecrübe ettim, ardından forumda biraz dolaşınca aşırı bir şekilde bilgi kirliliği olduğunu gördüm ve bildiklerimi yazmaya karar verdim.

7901 Mesaj
22 Haziran 2012; 8:51:51 

Bunu merak etmiştim napıcaz diye? Allah razı olsun güzel insan.

SORUNLU ALIŞVERİŞ-SAHTEKARLIĞIN KİTABINI YAZAN ADAM
re@per nikli DOLANDIRICIDAN uzak durun.Konu için TIKLA

266 Mesaj
22 Haziran 2012; 9:25:37 

çok tşk ederiz bilgilendirme için çok gerekli bir açıklama idi. üst konuda olması gerekiyor .

652 Mesaj
22 Haziran 2012; 9:32:48 

Çok yararlı bir bilgi olmuş ben de bugün motorola razr maxx getirtmeyi düşünüyordum ama baya pahalıya gelecek pasaport ve harç ücreti ile beraber bilgiler için çok teşekkür ederim

₪ HTC One™ ₪

Android 4.2.2 (Jelly Bean) \\ 4.7 " Full hd Super LCD3 - Gorilla Glass 2 Ekran \\ 1920 x 1080 Pixel Çözünürlük. (468ppi) \\ 1.7 GHz - 4 Çekirdekli Qualcomm Snapdragon 600 İşlemci \\ 2GB RAM \\ 32GB Dahili Hafıza \\ 4.3 UltraPixel AutoFocus & Led Flash Kamera \\ BoomSound Özellikli 2 Stereo Hoparlör \\ 2300mAh Batarya \\ TV Out - Mhl \\ 802.11 a/b/g/n/ac Wifi \\ LTE (4G) Bağlantı \\
[/center]

1282 Mesaj
22 Haziran 2012; 12:03:23 

EK BİLGİ: Eskiden cihazınızı yeni pasaport kaydı yaptırdığınızda, henüz belgeler BTK'ya ulaşmamış olsa bile sorgu ekranında direk Yolcu beraberi kaydedilen cihaz, pasaport kayıtlı yazıyordu. Yeni yapılan düzenleme ile, cihazınızı yeni kayıt yaptırdıysanız BTK'nın imei sorgulama kısmından sorguladığınızda ;

IMEI numarası abone kayıt merkezince geçici olarak kayıt altına alınmış olup Kurum tarafından evrakları kontrol aşamasındadır şeklinde bir yazı çıkıcaktır, endişe etmeyiniz, artık yeni yapılan ve henüz evrakları BTK'ya ulaşmamış, onay bekleyen kayıtlarda sorgulama ekranında bu şekilde yazı çıkmaktadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teknofobi -- 22 Haziran 2012; 12:06:01 >

7901 Mesaj
22 Haziran 2012; 12:06:34 

quote:

Orijinalden alıntı: teknofobi

Ek belgi : Eskiden cihazınızı yeni pasaport kaydı yaptırdığınızda, henüz belgeler BTK'ya ulaşmamış olsa bile sorgu ekranında direk Yolcu beraberi kaydedilen cihaz, pasaport kayıtlı yazıyordu. Yeni yapılan düzenleme ile, cihazınızı yeni kayıt yaptırdıysanız BTK'nın imei sorgulama kısmından sorguladığınızda ;

Bir de utanmadan "5 tlye turkcel kayıt yapıyor yeaa" diyen andavallar var sırf müşteri çekmek için.ayıp bişey.İnsanlar çoğu şeyin farkında değiller.Onları uyarmak en asli görevimiz.

SORUNLU ALIŞVERİŞ-SAHTEKARLIĞIN KİTABINI YAZAN ADAM
re@per nikli DOLANDIRICIDAN uzak durun.Konu için TIKLA

773 Mesaj
22 Haziran 2012; 18:51:43 

Bende bugun ogrendim verginin alinmaya basladigini. Pasaport yoksa toplamda 200 lira kayit ucreti oluyor artik. Ya saticilar karlarindan 100 lira indirecek ya da garantili telefon fiyatlarina cok yaklasacak yurt disi fiyatlari. Benim alacagim model ile garantili arasinda 100-150 lira fark kaldi. Deger mi karar verecegiz.

Tesekkurler bilgilendirme icin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

4371 Mesaj
22 Haziran 2012; 22:33:16 

teşekkürler.

173 Mesaj
23 Haziran 2012; 2:48:26 

teşekkür ederiz hocam aydınlandık sayenizde. artık y.dışı telefonların da pek bir avantajı kalmadı gibi...

2646 Mesaj
23 Haziran 2012; 3:16:07 

241 Mesaj
23 Haziran 2012; 3:25:01 

mayıs ayında yaptığım kaydım da geçici kayıt şeklinde görülüyor, normal midir?

Bir de şimdiye kadar pasaport kaydı yapılmış cihazların durumu ne olacak. Bizzat kendi pasaportuna adamın kaydettiği herşeyin nizami olduğu bir cihaz için konuşuyorum.

değerli tüketici, 2008 2010 2012 başında kaydı yapılan ve hala kullandığınız telefonunuzu 100tl harcı öncesinde yapmıştınız, o cihazların 100tl'sini bir zahmet verin yoksa telefonunuzu kapatırız.

saygılar
BTK

şekline mi dönüşecek yoksa kaydı yapılan yapılmıştır, bundan sonrası harçlı olacak şeklinde mi?

buna inanın bir açıklama yok.

1282 Mesaj
23 Haziran 2012; 3:27:46 

quote:

Orijinalden alıntı: sokomind

mayıs ayında yaptığım kaydım da geçici kayıt şeklinde görülüyor, normal midir?

Bir de şimdiye kadar pasaport kaydı yapılmış cihazların durumu ne olacak. Bizzat kendi pasaportuna adamın kaydettiği herşeyin nizami olduğu bir cihaz için konuşuyorum.

değerli tüketici, 2008 2010 2012 başında kaydı yapılan ve hala kullandığınız telefonunuzu 100tl harcı öncesinde yapmıştınız, o cihazların 100tl'sini bir zahmet verin yoksa telefonunuzu kapatırız.

saygılar
BTK

şekline mi dönüşecek yoksa kaydı yapılan yapılmıştır, bundan sonrası harçlı olacak şeklinde mi?

buna inanın bir açıklama yok.

Buna bir aciklama var,100 liralik vergi harci sadece 15 haziran 2012 ve sonrasi yapilan kayitlarda gereklidir.

Eger kaydinizi nizami yollarla, 15 haziran tarihinden once yaptirdiysaniz, herhangi bir vergi bedeli odemenize gerek yoktur. Bunu konunun ilk mesajindada yazmistim zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teknofobi -- 23 Haziran 2012; 3:29:36 >

2646 Mesaj
23 Haziran 2012; 3:45:41 

Peki 1 ay içinde Turkıye ye gırıs yapan bırını bulamayanlar , bu işi yapan ve btk pasaporta kayıt belgesını 100TL karsılıgında veren sıtelere veya kısılere basvuracak , TURKCELL, VODAFONE, AVEA YA FİŞ İLE BİZZAT PASAPORT SAHİBİ gidilecek yazıyor

''Bu durumda bir pasaport sahibi ortada yok veya kımbılır Turkıyenın neresınde olacak bu kısım tam olarak böylemidir? vergi dairesinden sonra pasaport sahıbı bizzat gidip fişi verecek ve TURKCELL, VODAFONE veya AVEAda kaydı tamamlayacak?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BERGX -- 23 Haziran 2012; 3:59:59 >

1416 Mesaj
23 Haziran 2012; 3:46:10 

bilgilendirme için teşekkürler.
sormak istediğim bir konu var diyelim kişi turkcelle gidip kaydını yaptırdı ve telefon kayıtlandı ileride turkcell hattını çıkartıp avea takarsa çalışacakmı telefon?

гi∂єг ๏ภ tђє รt๏г๓

1282 Mesaj
23 Haziran 2012; 3:59:20 

quote:

Orijinalden alıntı: BERGX

Peki 1 ay içinde Turkıye ye gırıs yapan bırını bulamayanlar , bu işi yapan ve btk pasaporta kayıt belgesını 100TL karsılıgında veren sıtelere veya kısılere basvuracak , TURKCELL, VODAFONE, AVEA YA FİŞ İLE BİZZAT PASAPORT SAHİBİ gidilecek yazıyor

''Bu durumda bir pasaport sahibi ortada yok veya kımbılır Turkıyenın neresınde olacak bu kısım tam olarak böylemidir? vergi dairesinden sonra pasaport sahıbı bizzat gidip fişi verecek ve TURKCELL, VODAFONE veya AVEAda kaydı tamamlayacak?

Hocam bu durumu size su sekilde ozetliyim. Sizin benim gibi bu isin ticaretiyle ugrasmayan kisilerin haliyle turkcell vodafone ve aveada tanidiklarimiz yok, haliyle resmi islemde kayit yapilirken pasaport sahibinin imzasi isteniyor ve bu durumda pasaport sahibi imza atiyor. Tam olarak emin olamasamda sanirim bu isin ticaretini yapan kisiler bu imza olayinin kolay bir yolunu buluyorlar. (tandiklari vasitasi ile)

Kisacasi saglikli bir kayit yaptirmak istiyorsaniz pasaport sahibinin kendi imzasi gerektigi soyleniyor.

1282 Mesaj
23 Haziran 2012; 4:01:27 

quote:

Orijinalden alıntı: DemirAtlı

sormak istediğim bir konu var diyelim kişi turkcelle gidip kaydını yaptırdı ve telefon kayıtlandı ileride turkcell hattını çıkartıp avea takarsa çalışacakmı telefon?

Rica ederim hocam ne demek.

Kaydinizi yasal ve resmi yollarda ( Turkcell, Avea, Vodafone ) hangisinde yaptirirsaniz yaptirin, butun hatlarla kullanabilirsiniz. Pasaport kaydi cihazin imei numarasinin kayit altina alinmasi islemidir. Kullanicaginiz operatorle herhangi bir alakasi yoktur.

1416 Mesaj
23 Haziran 2012; 4:07:19 

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: DemirAtlı

Rica ederim hocam ne demek.

Kaydinizi yasal ve resmi yollarda ( Turkcell, Avea, Vodafone ) hangisinde yaptirirsaniz yaptirin, butun hatlarla kullanabilirsiniz. Pasaport kaydi cihazin imei numarasinin kayit altina alinmasi islemidir. Kullanicaginiz operatorle herhangi bir alakasi yoktur.

çok teşekkürler.

гi∂єг ๏ภ tђє รt๏г๓

2646 Mesaj
23 Haziran 2012; 4:13:14 

quote:

quote:

Hocam bu durumu size su sekilde ozetliyim. Sizin benim gibi bu isin ticaretiyle ugrasmayan kisilerin haliyle turkcell vodafone ve aveada tanidiklarimiz yok, haliyle resmi islemde kayit yapilirken pasaport sahibinin imzasi isteniyor ve bu durumda pasaport sahibi imza atiyor. Tam olarak emin olamasamda sanirim bu isin ticaretini yapan kisiler bu imza olayinin kolay bir yolunu buluyorlar. (tandiklari vasitasi ile)

Kisacasi saglikli bir kayit yaptirmak istiyorsaniz pasaport sahibinin kendi imzasi gerektigi soyleniyor.

ASLINDA SOYLE DUSUNURSEK; SAHİBİNDEN COM VEYA BIR YERDEN ALINDI S3 satan kısı kayıtlı sattı veya bıryerde pasaport kaydı yaptırdınız ve btk belgesi ile sattı

(bir soruda bu btk belgesı veya pasaporta kayıt belgesı fotokopısı tam olarak nedir bilmeyene herhangı eskı bır belge veya oynanmıs bırsey verebılırler daha once alan varsa bu belgede en onemlı dıkkat edılmesı gereken nedır? mesela sadece basvuru olmadıgını veya onaylandıgını nasıl anlasılır cunku kayıt yapıldı gozukur ancak 3,5 kısıye aynı pasaporta kaydetmıstır veya gecersızdır ve sonradan sıze ıletılır o arada kayıtlı sanıp basvuru yaparsınız)

, sonrasında her satıcı veya bu ısı yapanın sanmıyorumkı bayılerde tanıdıgı olsunda fişi verdıgınızde onaylansın? kıme sorsanız sanmıyorum bu konuda benden al pasaport sahıbını ıstedıklerınde ben bayı ıle konusurum , diyecek olan bır satıcı oldugunu sanmıyorum

bu onemlı konu yurt dısından alacaklar için

1282 Mesaj
23 Haziran 2012; 5:11:27 

quote:

quote:

quote:

ASLINDA SOYLE DUSUNURSEK; SAHİBİNDEN COM VEYA BIR YERDEN ALINDI S3 satan kısı kayıtlı sattı veya bıryerde pasaport kaydı yaptırdınız ve btk belgesi ile sattı

(bir soruda bu btk belgesı veya pasaporta kayıt belgesı fotokopısı tam olarak nedir bilmeyene herhangı eskı bır belge veya oynanmıs bırsey verebılırler daha once alan varsa bu belgede en onemlı dıkkat edılmesı gereken nedır? mesela sadece basvuru olmadıgını veya onaylandıgını nasıl anlasılır cunku kayıt yapıldı gozukur ancak 3,5 kısıye aynı pasaporta kaydetmıstır veya gecersızdır ve sonradan sıze ıletılır o arada kayıtlı sanıp basvuru yaparsınız)

, sonrasında her satıcı veya bu ısı yapanın sanmıyorumkı bayılerde tanıdıgı olsunda fişi verdıgınızde onaylansın? kıme sorsanız sanmıyorum bu konuda benden al pasaport sahıbını ıstedıklerınde ben bayı ıle konusurum , diyecek olan bır satıcı oldugunu sanmıyorum

bu onemlı konu yurt dısından alacaklar için

Sahte kayit yapanlarin bu islemleri nasil yaptigi hakkinda pek bilgim yok, zaten konuyu acma nedenimde bu degil. Ben burada yasal yollarca cihazini kaydettirmek isteyen arkadaslara yardimci olabilmek adina bu konuyu actim.

İsin ozeti, benim size tavsiyem kendinizin veya tanidiginiz kayit hakki varsa, alin pasaport sahibini ve guvenilir bir sekilde kaydinizi yaptirin. Eger tanidiginiz yok ise, kayit hakki olan bir arkadas bulun, pasaportu icin istedigi ucreti odeyin, sonra beraberce gidin kayinizi guvenilir ve iciniz rahat bir sekilde yaptirin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teknofobi -- 23 Haziran 2012; 5:13:52 >

1064 Mesaj
23 Haziran 2012; 11:36:17 

harç parasını vergi dairesine yatırmak işi baya uzatmış

100 lira (harç) + 10 lira(kayıt) ikiside gsm merkezlerinde olsa iyi olurdu

devlet daha sonradan 100 lirayı gsm merkezlerinden tahsil imkanı olmazmıydı

el-adlü esasül-mülk <HZ.ÖMER> adalet mülkün temelidir

2646 Mesaj
23 Haziran 2012; 12:41:06 

btk belgesı veya pasaporta kayıt belgesı fotokopısı tam olarak nedir bilmeyene herhangı eskı bır belge veya oynanmıs bırsey verebılırler daha once alan varsa bu belgede en onemlı dıkkat edılmesı gereken nedır? mesela sadece basvuru olmadıgını veya onaylandıgını nasıl anlasılır cunku kayıt yapıldı gozukur ancak 3,5 kısıye aynı pasaporta kaydetmıstır veya gecersızdır ve sonradan sıze ıletılır o arada kayıtlı sanıp basvuru yaparsınız

teknofobi evet gereklı konu olmus .Ama ben buyuk cogunlugun genelın karsılasacagı bır konu oldugu ıcın bunu sordum herhangı bır sıte veya bırınden alınca (pasaport kayıtlı) sonrasında pasaport sahıbı olmayacagından ortada nasıl fısı verıp ımza atılır..

2295 Mesaj
23 Haziran 2012; 13:50:25 

Aslında bu karışıklıga Devletin paragözlülügü sebeb oldu.Düzenlemeyi düzgün hale sokmak için bir Af çıkması daha iyi olacaktır.Tek sefere mahsus 100tl yi Vergi dairesine yatıran telefonu kayıt altına alabilir gibi birşey çok iyi olabilirdi.Neyse Teknofobi bilgilendirme için Teşekkür ederim.Forumun anasayfasına koyabilsekdik konunuzu daha faydalı olacaktı.

3125 Mesaj
23 Haziran 2012; 14:09:54 

quote:

Orijinalden alıntı: loko

Aslında bu karışıklıga Devletin paragözlülügü sebeb oldu.Düzenlemeyi düzgün hale sokmak için bir Af çıkması daha iyi olacaktır.Tek sefere mahsus 100tl yi Vergi dairesine yatıran telefonu kayıt altına alabilir gibi birşey çok iyi olabilirdi.Neyse Teknofobi bilgilendirme için Teşekkür ederim.Forumun anasayfasına koyabilsekdik konunuzu daha faydalı olacaktı.

Devletin savunucusu değilim ama vatandaşımız kayıt olayını heP uyduruk yapıp devleti meşgul ediyor o yüzden bu yasanın çıkması güzel bir bakıma daha oncesinde adam herhangi bir turistin pasaportunu alıyor istenilen belgeleri tam olarak göndermiyor eksik imza gibi mesela bu arada da geçici kayıt oluşuyor belgeler kuruma gidince bakılıyor ki eksik kurum bunu sonra onaylamadığından kayıt dısı kalıyor. Böylece devlet oyalatilmis oluyor maalesef.bu sekilde dünya para kazanıyor bu isin ticaretini yapanlar. İnsanımız düzgün is yapsa is bu noktaya gelmezdi...

197 Mesaj
23 Haziran 2012; 14:28:54 

peki sure aynimi yani 2 yilda bi kayit edilebilecek ayni kisi adina

7 Mesaj
23 Haziran 2012; 16:07:54 

...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cenkersoy -- 20 Eylül 2012; 11:36:35 >

538 884 40 40
Orjinal Pasaport Kaydı

15 Mesaj
23 Haziran 2012; 23:12:05 

Çok güzel açıklamışsın eline sağlık bir sorum olacak bir alman vatandaşı nasıl kayıt yaptırabilir veya ne kadar süre için geçerli olur bu kayıt..bu konuda bilgi verebilmeniz mümkün mü ?

Not : Kişi sadece alman vatandaşı çifte vatandaşlığı yok..

1 Mesaj
24 Haziran 2012; 14:50:16 

Q cenkersoy bu harc sadece vergi dairelerinden mi tahsil ediliyor yoksa bankalardan tahsil edilme sansı yok mu

bir de sizinle nasıl iletişime gecebilirim istanbulda ikamet ediyorum,kayıt sonrası belge veriyor musunuz.. 1 adt pasaport hakkı talebim var tşkürler

2646 Mesaj
24 Haziran 2012; 14:51:42 

quote:

Orijinalden alıntı: menem

quote:

Orijinalden alıntı: loko

Devletin savunucusu değilim ama vatandaşımız kayıt olayını heP uyduruk yapıp devleti meşgul ediyor o yüzden bu yasanın çıkması güzel bir bakıma daha oncesinde adam herhangi bir turistin pasaportunu alıyor istenilen belgeleri tam olarak göndermiyor eksik imza gibi mesela bu arada da geçici kayıt oluşuyor belgeler kuruma gidince bakılıyor ki eksik kurum bunu sonra onaylamadığından kayıt dısı kalıyor. Böylece devlet oyalatilmis oluyor maalesef.bu sekilde dünya para kazanıyor bu isin ticaretini yapanlar. İnsanımız düzgün is yapsa is bu noktaya gelmezdi...

SEVGİLİ DEVLETİMİZ TABİ KAYIT ALTINA ALSIN 100TL Alınca amacın kayıt olmadıgını anlamak ıcın fazla kafa yormaya gerek yok, parasız yapsın madem amac sorunsuz sekılde belge tutma ve kayıtsa ya da bir posta pulu parasına yapılsın 7,5TL kımsenın devleti oyaladıgı yok ama vatandaşla fazlasıyla oyalanılıyor sen hem tam 2 katına sattır urunu vergı al gumruk koy ötv kdv yabancı bır vatandasla esitsen aynı ucrete kullanma hakkın olmalı esıt degılsın 2 katı ucret verıyorsun ve yabancıların asgarı ucretı senın 3,4 katın buna ragmen bu fıyatlara satıyorsun gercı kısı bası milli hasılamız 8bin e 8 bin alıyor vatandas bu ekonomıde harclarda etkilemez 100TL az bile bence...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BERGX -- 25 Haziran 2012; 18:20:28 >

7 Mesaj
24 Haziran 2012; 17:10:47 

....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cenkersoy -- 20 Eylül 2012; 11:37:11 >

538 884 40 40
Orjinal Pasaport Kaydı

1416 Mesaj
25 Haziran 2012; 3:44:11 

100TL yi verince direkt kayıt altına alınıyor olsa iyiydi şimdi birde pasaport kayıt masrafı var. Devlet bu işten para kazanmak istiyorsa bu yönde düzenleme getirse çok güzel olurdu. En azından verdiğimiz paranın nereye gittiğini bilirdik ileride kapanıcakmı derdimiz hiç olmazdı.
100Tl taş attında kolunmu yoruldu bari bir hizmet olsa ortada

гi∂єг ๏ภ tђє รt๏г๓

558 Mesaj
25 Haziran 2012; 14:10:14 

Bu yeni sistemde aynı pasaporta birden çok kayıt yaptırma nasıl engelleniyor. Vergi dairesi parayı alıyor, ve gsm bayileri kayıtları alıyor.
Yine aylar sonra hattın kapanma ihtimali olur mu aynı pasaporta 3-4 telefon kayıt edildi denerek!

Gigabyte GA-P35-DS3L + Intel E8400 + 2GB OCZ çift kanal ddr 800Mhz + 250gb Seagate + 500gb Seagate + 320gb WesternDigital
1GB Sapphire HD 5750 + Asus cdrw + Asus dvdrw + 19" SAMSUNG 957MB + SS2

Tanrı Türk'ü Korusun.

865 Mesaj
25 Haziran 2012; 17:29:43 

quote:

Alınan cihazı faturasının da gerektiğini bir yerde okumuştum. Çünkü fatura tarihinde pasaportu kayıtlı kişinin de yurtdışına çıkması gerektiğini bir yerde okumuştum. Yani pasaportta yurtdışı çıkışı da gözükecekmiş. Doğrumudur yanılıyormuyum?

1282 Mesaj
25 Haziran 2012; 17:31:58 

quote:

Orijinalden alıntı: soghan

quote:

Alınan cihazı faturasının da gerektiğini bir yerde okumuştum. Çünkü fatura tarihinde pasaportu kayıtlı kişinin de yurtdışına çıkması gerektiğini bir yerde okumuştum. Yani pasaportta yurtdışı çıkışı da gözükecekmiş. Doğrumudur yanılıyormuyum?

Ben kayıt yaptırırken, ne vergi dairesinde nede Turkcell, Avea, Vodafone'da benden cihaza ait fatura talep edilmedi. Böyle bir şeyide ilk defa sizden duyuyorum, ancak hiç olasılık dahilinde olduğunu düşünmüyorum

792 Mesaj
25 Haziran 2012; 18:02:57 

3-4 ay önce bi kere kayıt yaptırmıştık pasaporta, şimdi 2. cihazı kaydettirebiliyormuyuz bunda bi değişiklik oldumu?

2610 Mesaj
25 Haziran 2012; 21:18:06 

Ben devletin kaçakçılığın önüne geçmesi adına getirmiş olduğu bu uygulamayı anlarım fakat bana kimse pasaport gerekliliğini anlatmasın,böyle saçma birşey olabilirmi sen zaten vergi babında 100 tl alıyorsun,bu pasaport işini neden kaldırmıyorsun...

Ben yurtdışına gittiğim zaman oranın kartını alıp telime takıp kullanıyordum...Şimdi turistsiniz geldiniz türkiyeye turkcell hattı alıp taktınız kullanamayacakmı şimdi yurtdışından türkiyeye misafir gelmiş biri...Almancısın 3 aylığına geldin türkiyeye türk hattını taktın 100 liralık telefona adamın işi gücü yok vergi dairesimi arayacak,sadece alman pasaportu varsa daha da kötü kayıtta ettiremez...

bu uzar gider böyle,ama şu olaya hiç tepki gelmemeside enteresan...Yabancı pasaport sahiplerine bari bu imkanı sağla...

BOZBAYKUŞLAR @respect

1282 Mesaj
25 Haziran 2012; 22:01:56 

quote:

Orijinalden alıntı: Osmanselim

3-4 ay önce bi kere kayıt yaptırmıştık pasaporta, şimdi 2. cihazı kaydettirebiliyormuyuz bunda bi değişiklik oldumu?

Aynı pasaporta 2 senede sadece 1 adet cihaz kayıt ettirme şansınız var. Bildiğim kadarıyla bu konuda herhangi bir değişiklik yok

359 Mesaj
26 Haziran 2012; 0:13:45 

Yeni sistemde sahtekarların önceden yaptığı ve 6 ay sonra düşen kayıtlar mümkünmü?

Gigabyte 990XA-ud3 //// AMD Phenom II x4 955 b.e. at 3.7GHz//// Xigmatek Red Scorpion //// Sapphire hd6870 ///// Seasonic 620w //// Coolermaster Haf912+ //// 500 gb samsung spinpointf3 /// Samsung DVD-RW//// Kingston 4GB ddr3 1333Mhz /// W7 Ultimate 64 bit

1282 Mesaj
26 Haziran 2012; 0:48:25 

quote:

Orijinalden alıntı: lazukan

Yeni sistemde sahtekarların önceden yaptığı ve 6 ay sonra düşen kayıtlar mümkünmü?

Sanırımki halen 6 ay sonra düşen kayıtlardan yapmanın bir yolunu buluyorlar, neden diye sorarsanız ? Bakınıyorum, halen daha 80-100 lira arasına kayıt yaptığını iddaa eden arkadaşlar mevcut. Ancak bu sorunuz aracılığı ile bir kez daha uyarıyı yenilemiş olayım. Eğer cihazınızın devlete ödenmesi gereken 100 TL lik vergi harcı ödenmeden kaydı gerçekleştirilirse, çok ciddi sonuçlarla başbaşa kalabilirsiniz. En basitinden verginizi ödemediğiniz için %50 zamlı 150 lira şeklinde ödemek zorunda kalırsınız, ve en kötü ihtimal ise tam net olmasada cihazınız temelli kullanıma kapanması ihtimaller arasında olabilir

1 Mesaj
26 Haziran 2012; 2:09:48 

Arkadaşlar Merhaba,
Benimde bir sorum olacak 3-4 ay önce bir arkadaşım aracılığı ile yurtdışından getirttirdim, fakat kaydını yapan kişi sanırım yasadışı yollarla yapmış (emin değilim) ilk baktığımda yurtıdşından gelirken yanında getirilen cihaz yazıyordu şimdi iste geçici olarak kayıt altına alınmıştır yazıyor. Malum kapanma mesajı gelmeden yeni kayıt yaptırma imkanım varmı? Varsa 100 tl yi ödeyecekmiyim? İçime gerçekten büyük bi kurt düştü :) yardımcı olursanız sevinirim.

i must consider my sins

6461 Mesaj
26 Haziran 2012; 3:46:33 

quote:

quote:

quote:

Ben kayıt yaptırırken, ne vergi dairesinde nede Turkcell, Avea, Vodafone'da benden cihaza ait fatura talep edilmedi. Böyle bir şeyide ilk defa sizden duyuyorum, ancak hiç olasılık dahilinde olduğunu düşünmüyorum

İMEİ kontrolunde aynen gecici kayıt görünüyor
telefonu yeni aldım ve kimin pasaport kaydı yaptırdıgını bilmiyorum.
pasaport kaydı yapan kişi 3-5 ay sonra baska bir telefon kaydı yaparsa benim kullandıgım telefon blokemi olacak.?
bu adamıda bulamam bu saatten sonra, bu durumda telefon çöpmü oluyor?

1282 Mesaj
26 Haziran 2012; 12:55:51 

quote:

Orijinalden alıntı: Basri Mutaf

quote:

quote:

quote:

pasaport kaydı yapan kişi 3-5 ay sonra baska bir telefon kaydı yaparsa benim kullandıgım telefon blokemi olacak.?

Pasaport kaydı yapan kişi, eğer 2 sene içinde yasal yollarla ilk sizin telefonunuzu kayıt altına aldırmışsa, sonradan gidip 3-5 telefonu kayıt altına aldırmaya çalışsa bile, sizin telefonunuzun kaydına bir şey olacağını sanmıyorum. Önemli olan öncesinde kayıt bulunmaması, 2 sene içinde yapılan ilk kayıt sizinki ise, sizin kaydınızda değil
sizden sonra kayıt yaptırdıklarında problem çıkması olası. Ancak pasaport sahibi gidip sizin kaydınızı sildirir ( ki bu işlem nasıl yapılıyor bilmiyorum ) sonra başka cihazı kayıt altına alırsa bu durumda cihazınız kayıtsız hale gelir. Ancak ömür boyu çöp durumu yaşanıcağınıda hiç ama hiç sanmıyorum

6461 Mesaj
26 Haziran 2012; 13:00:05 

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Basri Mutaf

quote:

quote:

Pasaport kaydı yapan kişi, eğer 2 sene içinde yasal yollarla ilk sizin telefonunuzu kayıt altına aldırmışsa, sonradan gidip 3-5 telefonu kayıt altına aldırmaya çalışsa bile, sizin telefonunuzun kaydına bir şey olacağını sanmıyorum. Önemli olan öncesinde kayıt bulunmaması, 2 sene içinde yapılan ilk kayıt sizinki ise, sizin kaydınızda değil
sizden sonra kayıt yaptırdıklarında problem çıkması olası. Ancak pasaport sahibi gidip sizin kaydınızı sildirir ( ki bu işlem nasıl yapılıyor bilmiyorum ) sonra başka cihazı kayıt altına alırsa bu durumda cihazınız kayıtsız hale gelir. Ancak ömür boyu çöp durumu yaşanıcağınıda hiç ama hiç sanmıyorum

geçici kayıt dönemi, kayıtlı olarak güncellendiğinde bir daha telefonun kapanmması gerekir bence.
fakat devlet bu konuda çok hassas. kendine hassas

şimdi bu telefon elimde kalırsa imei değiştirme olayına basvurmak zorunda kalıcam. buda suç teskil ediyor.
devlet milleti düşünmüyor son 10 senedir hele sadece kendi cebini düşünüyor..

1282 Mesaj
26 Haziran 2012; 13:06:29 

Arkadaşlar ben bildiğim kadarı ile sorularınızı yanıtlamaya çalışıyorum, ancak ben bu konuda kesinlikle uzman değilim. Sadece kendi cihazımı kayıt altına alırken edindiğim bilgileri sizlere aktardım .

Eğer benim cevaplayamadığım, sizlerin merak ettiği başka konular var ise, tüm cevapsız sorularınız için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun Bilgi ve İhbar Merkezi'ni arayıp detaylı bilgi öğrenebilirsiniz.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Bilgi ve İhbar Merkezi :

444 9 777 (Türkiye'nin her yerinden)

(0312) 232 23 23

792 Mesaj
26 Haziran 2012; 21:48:46 

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Osmanselim

Aynı pasaporta 2 senede sadece 1 adet cihaz kayıt ettirme şansınız var. Bildiğim kadarıyla bu konuda herhangi bir değişiklik yok

Tesekkurler

818 Mesaj
26 Haziran 2012; 22:49:16 

quote:

Vergi harcı bir defa ödenmektedir, devletin aldığı 100 TL lik vergi ücretini bir kez ödedikten sonra, ileride kaydınız ile ilgili bir sıkıntı yaşasanız dahi tekrar herhangi bir ücret ödemeden kaydınızı yenileme şansınız mevcuttur.
Benim bir sorum olacak, almanyadan bir arkadasıma motorola razr maxx getirtcem. Dediklerinizi harfiyen yaptık diyelim arkadasımla beraber.. olduda ilerde bir sorun cıktı kaydı nasıl yenileyecegim? arkadasım almanya ya dönmüş olur o vakte kadar bu durumda ne yaparım.hic ugrasmasammı die düşünür oldum yaa istedigim telefonda burda yok ne yazıkki

1282 Mesaj
27 Haziran 2012; 3:20:16 

quote:

Orijinalden alıntı: knidos

quote:

Benim bir sorum olacak, almanyadan bir arkadasıma motorola razr maxx getirtcem. Dediklerinizi harfiyen yaptık diyelim arkadasımla beraber.. olduda ilerde bir sorun cıktı kaydı nasıl yenileyecegim? arkadasım almanya ya dönmüş olur o vakte kadar bu durumda ne yaparım.hic ugrasmasammı die düşünür oldum yaa istedigim telefonda burda yok ne yazıkki

Eğer kaydınızı bizzat yasal yollarla, akdaşınızın pasaportu üzerine yaptırırsanız, çok yüksek ihtimalle herhangi bir sorun çıkmaycaktır. Sorun çıkması için hemen hemen tek ihtimal, BTK'nın eline belgelerin eksik geçmesi olur, ki buda son derece düşük ihtimaldir. Herhangi bir sorun çıktığında ise size verilen belgeleri saklayarak, BTK'ile iletişime geçerseniz, sorununuzu çözerler, mağdur olmazsınız. Aslında bu pasaport kayıt olayı güzünüzde büyütülecek kadar zor veya sıkıntılı bir olay değil. Herşey usulunca ve yasal yollarla yapıldıktan sonra gözünüzü korkutucak hiçbir neden yoktur

1416 Mesaj
27 Haziran 2012; 3:47:41 

Bilgilendirici güzel bir konu olmuş

330 Mesaj
27 Haziran 2012; 4:47:57 

Bu demek oluyorki sahibinden.com vb sitelerde satılan yurt disi tellerin kayıdının buyuk cogunlugu sahte,dikat etmek lazim.

Amfi: ONKYO TX-NR906 Bluray:SONY BDP-S370Subwoofer:SUNFIRE TS-EQ12Center:YAMAHA NS-444Front:Definitive BP10BRear:YAMAHA NS-333kumanda:LOGITECH HARMONY ONEKablo:Oehlbach Sub Kablo:Oehlbach NF-214

Galaxy Note 2:

818 Mesaj
27 Haziran 2012; 12:40:48 

quote:

Eğer kaydınızı bizzat yasal yollarla, akdaşınızın pasaportu üzerine yaptırırsanız, çok yüksek ihtimalle herhangi bir sorun çıkmaycaktır. Sorun çıkması için hemen hemen tek ihtimal, BTK'nın eline belgelerin eksik geçmesi olur, ki buda son derece düşük ihtimaldir. Herhangi bir sorun çıktığında ise size verilen belgeleri saklayarak, BTK'ile iletişime geçerseniz, sorununuzu çözerler, mağdur olmazsınız. Aslında bu pasaport kayıt olayı güzünüzde büyütülecek kadar zor veya sıkıntılı bir olay değil. Herşey usulunca ve yasal yollarla yapıldıktan sonra gözünüzü korkutucak hiçbir neden yoktur
Teşekkür ederim cvp için

3982 Mesaj
27 Haziran 2012; 20:55:35 

Boş boş telefon yorumu yaparak çenesini yoran züğürtlerin yanında güzel bir konu açmışsınız, teşekkürler.

330 Mesaj
27 Haziran 2012; 22:58:32 

quote:

Orijinalden alıntı: faruk

Boş boş telefon yorumu yaparak çenesini yoran züğürtlerin yanında güzel bir konu açmışsınız, teşekkürler.

sende iyi zugurtmu var blader..

Amfi: ONKYO TX-NR906 Bluray:SONY BDP-S370Subwoofer:SUNFIRE TS-EQ12Center:YAMAHA NS-444Front:Definitive BP10BRear:YAMAHA NS-333kumanda:LOGITECH HARMONY ONEKablo:Oehlbach Sub Kablo:Oehlbach NF-214

Galaxy Note 2:

27 Mesaj
27 Haziran 2012; 23:59:10 

hocam sağolasın tam da yarın telefon alma ve bu işlemleri yapma aşamasındaydım.kararsız kalmıştım aslında 100 lira vermeye gerek var mı, imei çakarak devam edermiyim diye ama görünüşe göre BTK işi ciddiye alacak ilerde iyice zırt bırt imei çaktırma ile uğraşmak yerine pasaport kaydı yaptırmak daha iyi, hem kendi pasaportum yeni gittim geldim yurtdışı.yarın halledeyim ben bu işi en iyisi...

Fiat Stilo 1.6 Dynamic 2003 (Skywindow) / Samsung R540/SA41/E452
/ Samsung Galaxy Nexus i9250 16GB / Samsung ST 80 Fotoğraf Makinesi
/ Samsung G2 Portable 500 GB Harici Disk / Samsung U3 1GB Mp3 Player

33 Mesaj
28 Haziran 2012; 1:23:59 

hocam Allah razı olsun. emeğine sağlık

Söz Konusu Vatansa Gerisi Teferruattır...