Şimdi Ara

Ev Sinema Sisteminde Projeksiyon ve Perdenin, Önemi ! (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
196
Cevap
6
Favori
12.003
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • varsayım olarak yazdım abi imkan olsaydı iyi olurdu ama ;)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: by@li

quote:

Orijinalden alıntı: vitex

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: vitex

Bu konuda @Taşkın_ATRA'ya katılıyorum. Ben 2.5m eninde perde kullanıyorum. 16:9 olanlarda sorun yok büyüklük tatmin ediyor. Ancak 2,35 lik filmlerde yükseklik azalınca malesef aynı hissi uyandırmıyor. @Taşkın_ATRA'nın söylediğinin aksine 16:9 materyal bulmak daha zor aslında, diziler ve bazı animasyonlar genellikle 16:9 oluyor. Filmlerin (çok eskiler hariç) %80-90'ı 2,35 formatında. O yüzden bence de perde boyutu üst sınırlarda düşünülmeli.

Arkadasin 3 metre izleme mesafesi var, ust sinirdan kasit nedir? Eger yukarida belirtilen olculere gore 150" ise o mesafeden sahne kacirmadan nasil film izleyecek?

Aslında bu konular da tercih meselesi. En güzeli değişik büyüklüklerdeki perdeleri oturma mesafesinden deneyip öyle karar vermek. Oturma odasında 32" TV tercih eden de var, büyüğü sıkıntı yaratır diye. Benim 2,44 enindeki perdem 16:9 da yaklaşık 110" oluyor, 2:35 te ise 104" e kadar düşüyor. 3m bir perde yaklaşık 16:9 için 135" 2:35 için 128" civarında. Belki 150" biraz fazla büyük olabilir ama 120-130 civarı bence hiç fena olmaz.

Ben bile 5.5 metrelik duvara 3 metrelik 119" perdeyi zor adapte ettim. Kolonlar zar zor yerleşti.

Birde öneri isteyen arkadaşın duvarı 3.5 metre ama 120-130" öneriliyor. Bence daha küçk olmalı. Gerçi perde konulacak alanın fotoğrafı daha aydınlatıcı olur sanırım.

Cok haklisiniz, amac duvara mumkun olabilecek en buyuk perdeyi koymaktansa, izleme mesafesine gore en optimum perdeyi koymak gerekli. 100' de kucumsenmemesi gereken bir boyut ve gayet de yeterli 3-3.5 metre izleme mesafesi icin.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• şimdi eve geldim. Ölçtüm benim duvar 4.60 M.
    Aa girinti ve çıkıntılar ile kolon yerleşimini hesaba katınca 2.5 m. Lik perde ideal olacak. Tavan yüksekliği de 2.60 mış. 70 cm. Aşağıdan 30 yada 40 cm. Yukardaan bıraksak 150 yada 190 cm yüksekliğinde bir perde ölçüsüne erişebilir en optimum haliyle sanırım. İzçeme mesafeside 3/3.5 metre arası olacak. Projeksiyonu tavana asacağımdan oturma konumundan daha geriye bir noktaya monte edebilirim hem sesini daha az duymak adında fena olmaz değilmi.
    Bu boyutda bir perde de 4 -5 metre mesafeye yada daha fazlasına projeksiyonu konumlandırmamızda bir sorun olmaz değil mi?

• Ersin bey, perde kasasinin kalinligi ne kadar olcme sansiniz var mi? Birde perdeniz ile duvar arasinda kalan bosluk ne kadar bu hali.. Sanirim perde altinda bir tv da var..

• quote:

Orijinalden alıntı: aticus3

şimdi eve geldim. Ölçtüm benim duvar 4.60 M.
    Aa girinti ve çıkıntılar ile kolon yerleşimini hesaba katınca 2.5 m. Lik perde ideal olacak. Tavan yüksekliği de 2.60 mış. 70 cm. Aşağıdan 30 yada 40 cm. Yukardaan bıraksak 150 yada 190 cm yüksekliğinde bir perde ölçüsüne erişebilir en optimum haliyle sanırım. İzçeme mesafeside 3/3.5 metre arası olacak. Projeksiyonu tavana asacağımdan oturma konumundan daha geriye bir noktaya monte edebilirim hem sesini daha az duymak adında fena olmaz değilmi.
    Bu boyutda bir perde de 4 -5 metre mesafeye yada daha fazlasına projeksiyonu konumlandırmamızda bir sorun olmaz değil mi?

Bende olctum, yukseklik 240 cm (gizli isiktan dolayi aslinda daha yuksek). Center i ustune inmesi gerek perdenin alttan 80 cm gider.. Geriye kalan 160 cm.. Genislik 270 cm sorun yok.. Bu olculerle ancak 100 inch kurtariyor goruntu boyutu olarak.

Senin olculer ilede 100 inch alirsin. Yuksekligi net 170 veya 185 cm yapabilirsen 110 veya 120 inch yakalayabilirsin..

• quote:

Orijinalden alıntı: archer75

Ersin bey, perde kasasinin kalinligi ne kadar olcme sansiniz var mi? Birde perdeniz ile duvar arasinda kalan bosluk ne kadar bu hali.. Sanirim perde altinda bir tv da var..

perdenin tam en 270cm net görüntü 250 cm ...gövde 10*10*10cm alt tv var 10 cm önde perde...motorlu ve u.kumandalı gri tona sahip yüzey vs..

• Ekran görüntüsü görme imkanımız ne zaman olacak? 50" plazmaya göre kıyas yapmak isterdim.
  • Bugün Dortmund Satürn'de Epson TW6000 gördüm. 1499 Euro satış fiyatı. Bu durumda Proav Tuncay Bey'in yaptığı indirim çok iyi.

• quote:

Orijinalden alıntı: enerji78

Bugün Dortmund Satürn'de Epson TW6000 gördüm. 1499 Euro satış fiyatı. Bu durumda Proav Tuncay Bey'in yaptığı indirim çok iyi.

Projeksiyonu ABD den sonra en ucuz alan ülkeyiz

• quote:

Orijinalden alıntı: eraycelik80

quote:

Bugün Dortmund Satürn'de Epson TW6000 gördüm. 1499 Euro satış fiyatı. Bu durumda Proav Tuncay Bey'in yaptığı indirim çok iyi.

Öyle gözüküyor. Bir de taksitli ödeme avantajı ve garanti konusunu düşününce daha da avantajlı oluyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Wolverine

Ekran görüntüsü görme imkanımız ne zaman olacak? 50" plazmaya göre kıyas yapmak isterdim.

Tabiki , bu gün kısmet olursa bir kaç foto çekerim , görüntü kalitesi ve altta kalan tv , perdenin üzerine inişi hakkında
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: eraycelik80

quote:

Öyle gözüküyor. Bir de taksitli ödeme avantajı ve garanti konusunu düşününce daha da avantajlı oluyor.

Kısaca 50 inç tv ye verilen paraya , çok rahat projeksiyon keyfine varıyorsunuz , ben şimdi 50 inç tv yi elden çıkarıp, yerine 40-42 inç. ucuz yollu bir led alıp , güncel programları tv den seyredip, sinema keyfini perdeden devam edeceğim inş. buyuk ekran tv alacaklara bir örnek olur , bu vesile ile , ben zamanında dinlemedim , arkadaşlar alma dediler tv ye vereceğin para ile projeksiyon al dediler , ben hata yaptım siz yapmayın

• quote:

Ben bile 5.5 metrelik duvara 3 metrelik 119" perdeyi zor adapte ettim. Kolonlar zar zor yerleşti.

Birde öneri isteyen arkadaşın duvarı 3.5 metre ama 120-130" öneriliyor. Bence daha küçk olmalı. Gerçi perde konulacak alanın fotoğrafı daha aydınlatıcı olur sanırım.

Ben yalnızca izleme zevki açısından konuya yaklaşmıştım. Toplam 3.5m en varsa kolon yerleşimi sıkıntı olur tabi. Daha büyük görüntü elde etmeye çalışırken kolonları duvara yapıştırmanın gereği yok tabi.
  • quote:

Benim kullanmış olduğum Panasonic PT-AT5000 için 2500 mm eninde bir perde kullanılması durumunda projektörü monte etmen gereken uzaklık 3,3 - 6,7 mt arası. Ama bu değer projektöre ve lense göre değişebilir, almayı planladığın projektörün kullanım klavuzunda doğru değeri nasıl hesaplayabileceğin yazar.

• quote:

Bence perde yüksekliğini o kadar hassas belirleme. Hesapladığından 20-30cm daha fazla yaptırısan iyi olur. Belki birazcık maliyeti arttırır ama sana büyük bir esneklik sağlar. Fazlalıkta kasanın içinde kalır, istediğin zaman da daha aşağı indirme şansın olur.

Ben de arka duvara monte ettim ve yaklaşık 5m civarı. Cihaza göre değişir ama akşam karanlık bir ortamda belirgin bir fark göremedim ben şu ana kadar.

• Ersin bey projektör askı apartı markası nedir acaba? Öne eğim verebiliyomusunuz bu aparatla?
  • quote:

Orijinalden alıntı: duncan21

Ersin bey projektör askı apartı markası nedir acaba? Öne eğim verebiliyomusunuz bu aparatla?

Markası şuan aklımda değil ama her yöne eğim verilebiliyorsunuz , akşam bakarım markasına yazarım
  • quote:

Orijinalden alıntı: ersin.clk

quote:

Orijinalden alıntı: archer75

Ersin bey, perde kasasinin kalinligi ne kadar olcme sansiniz var mi? Birde perdeniz ile duvar arasinda kalan bosluk ne kadar bu hali.. Sanirim perde altinda bir tv da var..

perdenin tam en 270cm net görüntü 250 cm ...gövde 10*10*10cm alt tv var 10 cm önde perde...motorlu ve u.kumandalı gri tona sahip yüzey vs..

teşekkürler.
  • Rica ederim
  • Bu perde metrajı hesaplama olayına bir türlü akıl erdiremedim.

Projeksiyonu alır almaz perdenizi almayıverin.
    Firmalar perde konusunda bu kadar esneklik sağlıyor nede olsa.
    Birkaç gün beyaz duvarda takılın boyutlarını kafanıza göre değiştirin,en uygun boyutu bulduğunuz ölçüde sabitlenin.
    Ölçün eni-boyu yaptırın perdeyi bu kadar basit olması gerekmez mi?
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.