Şimdi Ara

VIESSMAN mı ECA mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
1
Favori
19.932
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 120 metrekarelik alan için kombi alıcam, bu iki seçenek arasından hangisini tavsiye edersiniz?

veissman vitodens 100- 26 kw
    eca'nın üsteki veissman ile benzeşen ama ismini hatırlamadığım modeli

şimdiden teşekkürler!

• Arada fiyat olarak 500-600 TL fark var ECA Confeo premiks daha avantajlı

Ayrıca max.gaz tüketiminde ECA 2,33 m3 Viesman 2,51 m3
    ve elektrik tüketimi de ECA 115 w Viesman 150 w
    yine min.güçte Eca 7,3 kw Viesman 8,2 kw
    Eca modülasyonlu oda termostatı ile kullanılır, Viesman tam bilmiyorum (ancak mod.term.ile kullanılamıyor diye hatırlıyorum.

Çoğu yönden ECA avantajlı..
    Bu farklar kullanımda belli eder % olarak çok fark etmeyecektir.
    Ancak para sorun değil biraz da klas olsun derseniz ikiside alınabilir.

kombi.com da istediğiniz ürünleri seçip basit bir karşılaştırma tablosu yapabilirsiniz, örneğin min./max tüketim değerleri ve ısıl güç değerleri gibi ayrıntılar için pdf.broşürlere bakmak gerekir.

VIESSMAN mı ECA mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi intererdem -- 28 Temmuz 2012; 16:06:11 >

• quote:

Orijinalden alıntı: daysleeper

120 metrekarelik alan için kombi alıcam, bu iki seçenek arasından hangisini tavsiye edersiniz?

şimdiden teşekkürler!

memint arkadaşımızın birçok yerde yaptığı çok yerinde ve güzel karşılaştırmalı anlatımlarından sonra sorunuzun cevabı sanırım bariz bir şekilde kendini gösteriyor.
    Teknik Bilgileri siz kendiniz de kıyaslayabilirsiniz. Fiyata gelince arada uçurum denebilecek kadar fark var. Nedenini anlamak mümkün değil.
    Garanti süresi ve yedek parça olaylarını sektördeki tecrübelerimizle birleştirdiğimizde inanın ECA Confeo Premiks önde görünüyor.
    Ama pahalı cihaz alınca psikolojik olarak kendini rahat hissedenlerdenseniz bişey diyemem. Saygılar

• iki kombiyi ismine bakmadan masaya yatıracak olursak ve karşılaştıracak olursak

Eca confeo premix minimum ısıl güçte 7,3 kw

Viessmann ise 8,2 kw tüketim yapıyor

eca confeo premic oda sıcaklığına göre modülasyon yapıyor.viessmann yapamıyor

eca nın modülasyon aralığı vitodense göre biraz daha geniş

bu saydığım teknik özelliklere bakacak olursak eca önde görünüyor.ama birçok arkadaş bunlara bakmadan viessmann'ın uluslararası saygın ismine bakarak viessmann daha iyi diye geçiştiriyor

ürün kalitesi olarak viessmann vitodens bir adım önde olabilir ama teknik özellik olarak asla eca confeo premix ten önde değildir
  • ECA iyi görünüyor ama almadan önce kullanan kişiler varsa tavsiye almanı öneririm. Bazı modellerinde teknik servis ile akraba olduklarını söyleyen çok insan tanıyorum. her modeli için geçerli olmayabilir belki ama alacağın model hakkında kullanıcı görüşlerini iyi araştır bence...
  • quote:

Orijinalden alıntı: daysleeper

120 metrekarelik alan için kombi alıcam, bu iki seçenek arasından hangisini tavsiye edersiniz?

şimdiden teşekkürler!

Aralarındaki gaz tüketimi farkı Confeo' nun 24 kW, Vitodens' in 26 kW olmasından kaynaklanıyor ki zaten max' daki değerler bunlar. Bu tür cihazlarda kW olarak gaz tüketimi açısından çok büyük farklar olmaz. Premix olarak viessmann' ı pahalı düşünürseniz aynı kalitede Logic 26/35 ( termo teknik ) düşünebilirsiniz. Üçüde premix cihaz. Ama kalite olarak Vitodens 100 veya Logic 26/35 tavsiye ederim.
  • Zaman ayırıp bilginizi paylaştığınız için hepinize teşekkür ediyorum.
  • Selamlar,
    Ben de bir süredir kombilerler ilgili bilgi topluyorum. ECA confeo premix bir çok kişinin tavsiye ettiği bir model olduğundan sanıyorum markayı saptadım. Ancak dün bir kombi bayisinin evimdeki petek uzunluğunu söyledikten sonra (7 metre ve 2 havluluk 130 m2 doğu ve güney mantolu çatı dubleksi daire) bu kadar peteğe yoğuşmalı olmaz, faydadan çok maliyetli olur demesi kafamı karıştırdı. Söylediği; 12-13 metre altındaki petek uzunluğu altında yoğuşmalı tercih etmiyorlarmış. Bir de ECA premix'in haftalik programlama özelliği varmı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: IMPARATORUS

Selamlar,
    Ben de bir süredir kombilerler ilgili bilgi topluyorum. ECA confeo premix bir çok kişinin tavsiye ettiği bir model olduğundan sanıyorum markayı saptadım. Ancak dün bir kombi bayisinin evimdeki petek uzunluğunu söyledikten sonra (7 metre ve 2 havluluk 130 m2 doğu ve güney mantolu çatı dubleksi daire) bu kadar peteğe yoğuşmalı olmaz, faydadan çok maliyetli olur demesi kafamı karıştırdı. Söylediği; 12-13 metre altındaki petek uzunluğu altında yoğuşmalı tercih etmiyorlarmış. Bir de ECA premix'in haftalik programlama özelliği varmı?

kombi bayisinin söyledikleri tamamen gerçek dışı

yoğuşmalı kombilerde genelde standart 24kw kapasiteli modeller satılır.

24kw bir kombide zaten en fazla 11-12metre peteği besler.13metre peteği ise belki besler.tesisatta sirkülasyon iyiyse tabii

24kw yoğuşmalı bir kombide ortalama 6-7-8 metre petektir zaten

kombi satıcısının söylediği tipik bir kombi satıcı argümanı

evinizi bir kış sezonu boyunca 55c ve altında bir kazan sıcaklığında ısıtabildiğiniz sürece yoğuşmalı kombi olur

• quote:

Selamlar,

Yoğuşmalı kombi meselesi şudur:

Isınma sezonunun büyük kısmında, kombiyi en fazla 55C (ortalama 40-50C) petek sıcaklığı oluşturacak kadar yaktığınızda, mevcut petek miktarları evi ısıtmaya yeterse yoğuşmalı kombi verimli olacak demektir.
    Bunu anlamanın iki yolu var:
    1. Peteklerle daha önce kombi veya merkezi sistemle ortalama 40-50C petek sıcaklığında ısındıysanız, yoğuşmalı kombiyle de ısınacaksınız demektir.
    2. Evinizin yaklaşık ısı kaybının hesaplanarak mevcut peteklerin yeterlilik durumunun değerlendirilmesi en doğru yaklaşım olur. Bunun için bazı ek bilgiler verirseniz burada bazı hesaplamalarla yaklaşık şeyler söyleyebiliriz:
    * Yaşadığınız il/ilçe,
    * Tüm alanların (oda, salon vd.) m2 cinsinden ölçüleri ve buralardaki petek tip ve uzunlukları (ayrı ayrı),
    * Çatı arası ısı izolasyonu olup olmadığı...

Kombilerde 2 çeşit proğramlama olur. Ayarladığınız günlerde/saatlerde ya kombinin tamamen kapanması (kombi üzerinden ayarlanır) veya oda termostatı ile istenen oda sıcaklığına göre çalışması/gerekirse kapanması sağlanır. Belirlenen saat veya günlerde kombinin tamamen kapanması fonksiyonu, belki uzun süre evde kimse olmayacaksa düşünülebilir. Onun dışında ev içi sıcaklığın seçilen bir değerde korunması yününden olumlu tarafı yoktur. Örneğin gündüz saatlerinde kapatmaya proğramladığınızı düşünelim. Sabah evden çıkarken ev içi sıcaktır. Kombi proğram gereği kapalı kaldığı saatlerde dış sıcaklık yükselmezse veya düşerse ev soğuyacaktır. Akşam eve geldiğinizde ev soğuk olacak ve kombi evi tekrar ısıtmak için gereğinden fazla yanacaktır. Isınmada konfor ve tasarruf yönünden doğru yaklaşım, evi soğutmadan iç sıcaklığı 1C farkla koruyacak şekilde kombiyi kullanmaktır. İç sıcaklığın hassas bir şekilde korunabilmesi sadece oda termostatı ile mümkündür. ECA Confeo Premix ile bu amaç için kullanılabilecek oda termostatı Lago FB-OT'dir. Günlük/haftalık proğramlanabilir ve modülasyonludur.

• quote:

Selamlar,

Bazı satıcılar düz kombiden daha fazla kar ediyorlar..bazı yoğuşmasız kombileri neredeyse yoğuşmalı kombi fiyatına satıyorlar. Bunun için böyle abuk subuk hesaplamalar yaparlar. Ancak bilinçli satıcılarda vardır ve sizi kandırmaya çalışmaz.

Premiks yoğuşmalı kombiler doğalgazı yakmadan önce havayla karıştırarak yani genleştirerek yakarlar bu sayede yoğuşma olsada olmasada daha ilk başta %4-5 gibi bir faydanız olur. Yoğuşmayla birlikte tasarrufunuz %20 olur..ki ben yalıtımlı evimde kendi kullanımıma bakarak doğru tesisatla tasarruf oranının daha fazla olduğunu düşünüyorum.

Yoğuşma olayı arkadaşlarında dediği gibi kombi 55-60 derece altında çalıştığı sürece yoğuşma yapar petek metrajı ile alakalı değildir, zaten 60-65 derecenin üstünde yakmak plastik tesisatlara zarar verir kombi ömrünü kısaltır. 60 derecede ısınamıyorsanız petekleriniz yetersiz demektir, petek ilave etmek gerekir.

Sizin eviniz 130 m2 brüt ise net kullanım alanı 100-110 gibi gelir, yalıtımlı olan evinizde 7-8 mt petek ile rahatlıkla 50 derecede ısınırsınız o konuda rahat olun,

ECA confeo premiks.te kombi üzerinde programlama yok bu üzellik Ariston Genus Premiumda var. Ancak Eca.nın Lago FB oda termostatı hem programlı hem modülasyonlu hemde 0,1 hassasiyetli termostatı diğerlerine kıyasla uygun fiyatlıdır, ayrıca oda termostatı özellikle ılıman havalarda gündüz sıcaklığın arttığı vakitlerde ortam ısısına göre kombinin fazla çalışmasını önleyerek ciddi tasarruf etmenizi sağlar.
    http://www.kombi.com/urun.php?prod=E.C.A-Modulasyonlu-Haftalik-Program-Saatli-Dijital-Oda-Termostati-Lago-FB-OT-0--362

Kombinin balkonda olması ise ciddi ısı kaybına sebep olur mecburiyet haricinde ev içerisine konulmalı, yine kombi altına plastik filtre ve vana yerine tam geçişli metal vana ve filtre taktırın..Plastikler dar geçişli oldukları için sirkülasyonu zorlaştırır bu tasarrufu bile olumsuz etkiler.
    http://www.kombi.com/urun.php?prod=TDS-Princ-Kombi-baglanti-Seti-0--10273

ECA kombi altına metal montaj boru kitini ücretsiz verir bu ayrıca bir avantaj sayılır.
    http://www.kombi.com/urun.php?prod=E.C.A-Tesisat-Montaj-Kiti-0--363

• quote:

Selamlar,

Konvansiyonel ( klasik )kombilerde en yüksek verim ( %93-94 ) max. yükte ve sıcaklıkta alınmaktadır. Radyatör firmalarının ( 90/70 gidiş/dönüş sıcaklığı ) radyatör ısıl değeri olarak verdiği değerler mühendislik firmaları tarafından kullanılmakta ve izolasyon durumuna göre tolere edilmektedir. Yoğuşmalı kombilerde bu değer verimin en yüksek olduğu ( % 107 ve üzeri ) kısmi yükte ve sıcaklıktaki değerlerdir. Fakat radyatör ölçüleri hesap edilirken verimin en yüksek olarak alınacağı sıcaklığa ( 50/30 gidiş/dönüş sıcaklığı ) göre hesap edilmesi gerekir. Bu yeni kurulacak sistemlerde bu şekilde olmalıdır. Fakat diğer arkadaşlar tarafından da belirtildiği gibi önceden kombi kullanılan ve cihaz sıcaklığı ile ilgili tecrübesi olan kişiler 50 C üzerine çıkılmaması kaydı ile yoğuşmalı cihaz tercih edebilirler.

12-13 m radyatör boyuda ( 90/70 gidiş/dönüş sıcaklığı )alına radyatör ısıl değerine göre tespit edilmektedir ve genelde 600*22*1000 için 2.000 kcal/h olarak alınmaktadır. Daha düşük sıcaklıkta kullanmak istediğinizde radyatör boyu uzayacağından ( 50/30 gidiş/dönüş için radyatör ısıl değeri düştüğünden - 1.500 kcal/h gibidir ) 20.000 kacal/h bir cihazda 13 metre gibi düşünülmektedir. Sizin cihazınızda kullanmış olduğunuz sıcaklık değeri 50 C ve altında ise yoğuşmalı kombiyi aşağıdaki uyarılarımı da dikkate alarak tercih edebilirsiniz.

Yoğuşmalı cihaz seçimi sırf 50 C max. sıcaklığa göre de yapılmamalıdır. Yoğuşmalı cihazlarda cihazın çalışma prensibi gereği cihaz tarafından oluşan yoğuşma suyunun tahliyesi için kurulacak yoğuşma gideri de hesap edilmelidir. Kullanıcılar cihazları yapı marketlerden aldıktan sonra yerine takacakları konvansiyonel cihaz yerinin uygun olmamasından dolayı sıkıntı yaşayabilmektedirler. Yoğuşma giderinden gelen su herhangi bir kapta toplanamaz. İçinde bulundurduğu asidik suyun en kısa şekilde gidere verilmesi gerekir. Bunu yaparkende donma riski olan bölgelerde gerekli tedbirlerin alınması garantinin geçerli olabilmesi için önemlidir. Yoğuşma giderinde donmaya bağlı kristalleşme zamanla giderin tıkanmasına ve yoğuşma suyunun cihaz içine dolmasına neden olacaktır. Bu durum cihazın don korumasının devre dışı kalmasını sağlayacağından bağlantıların uygunluğu , çapı ve yalıtımı çok önemlidir. Yoğuşma giderine kadar olan bağlantıların suyun akışını engellememelidir ve içinde sifonik yapı oluşturmamalıdır.

Isıtma için kombinizi oda kumandası ile kullanmanızı ve sıcaklığı gündüz 20-22 C, gece 16-18 C arasında tutmanızı tavsiye ederim. Kullanma suyu içinde ayarlamış olduğunuz su sıcaklığının soğuksu ilave etmeden kullanabileceğiniz değer olarak ayarlamalısınız.

Son olarak cihaz tavsiyesinde öncelikli Termo Teknik Logic 26/35 veya Viessmann Vitodens 100 öneririm...

• Selamlar,

Öncelikle her birinize "disintegration'a, memint'e, intererdem'e, tesisat&servis'e" değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Uzun uzun yazmışsınız elinize sağlık. Bu görüşler çok faydalı oldu.

Memint üstadım,

Sorularınıza cevap vermeye çalışayım.

1. Peteklerle daha önce kombi veya merkezi sistemle ortalama 40-50C petek sıcaklığında ısındıysanız, yoğuşmalı kombiyle de ısınacaksınız demektir.

Henüz deneme şansımız olmadı. Bina yeni bir bina. 2 hafta sonra taşınacağız kısmetse. Projelendirme vs. yapılacak
    Binada Ytong duvar kullanılmış ve mantolama var.

2. Evinizin yaklaşık ısı kaybının hesaplanarak mevcut peteklerin yeterlilik durumunun değerlendirilmesi en doğru yaklaşım olur. Bunun için bazı ek bilgiler verirseniz burada bazı hesaplamalarla yaklaşık şeyler söyleyebiliriz:
    * Yaşadığınız il/ilçe,

İnönü mahallesi Yeditepe/Ataşehir-İstanbul

* Tüm alanların (oda, salon vd.) m2 cinsinden ölçüleri ve buralardaki petek tip ve uzunlukları (ayrı ayrı),

Peteklerin çift helezonu var. Ama markasına dikkat etmemiştim ya da boylarına ama uzunluklarını almıştım.

5.kat 87m2 (2+1)
    Salon: 23m2 doğu ve güney cephe -- 80 cm ve 120 cm 2 petek
    Mutfak: 10m2 doğu cephe ----------------60 cm
    Çocuk odası 15 m2 doğu cephe--------- 80 cm
    Ebeveyn odası 18 m2 doğu cephe--------- 80 cm
    banyo 6m2----------------------------------50*70 havluluk
    diğer alanlar 2,5 metre balkon ve koridorda da petek yok.

6. kat çatı katı (1+1) ve dairenin duvarları yaklaşık 110 cm'den itibaren yükselmeye başlıyor.
    Toplam alanı 43m2 civarı sanıyorum tam bir ölçü almadım çatıda. Çatı eğiminden kayıplar ve 12-15m2 terası olduğundan iç kısımda kalan alan takribi salon 15m2, oda ise 10 m2'yi geçmez. Bir de 5-6 m2 küçük banyo var.
    salon -------------- 160cm
    oda ---------------- 100 cm
    banyo------------- 50*70 havluluk

Çatı ahşap üstü şıngıl ama arada cam elyafı kullanılmış. Çatı arasından görmüştüm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Barbuci -- 20 Haziran 2012; 23:49:47 >

• quote:

Selamlar,

Öncelikle her birinize "disintegration'a, memint'e, intererdem'e, tesisat&servis'e" değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Uzun uzun yazmışsınız elinize sağlık. Bu görüşler çok faydalı oldu.

Memint üstadım,

Sorularınıza cevap vermeye çalışayım.

Henüz deneme şansımız olmadı. Bina yeni bir bina. 2 hafta sonra taşınacağız kısmetse. Projelendirme vs. yapılacak
    Binada Ytong duvar kullanılmış ve mantolama var.

* Yaşadığınız il/ilçe,

İnönü mahallesi Yeditepe/Ataşehir-İstanbul

Peteklerin çift helezonu var. Ama markasına dikkat etmemiştim ya da boylarına ama uzunluklarını almıştım.

5.kat 87m2 (2+1)
    Salon: 23m2 doğu ve güney cephe -- 80 cm ve 120 cm 2 petek
    Mutfak: 10m2 doğu cephe ----------------60 cm
    Çocuk odası 15 m2 doğu cephe--------- 80 cm
    Ebeveyn odası 18 m2 doğu cephe--------- 80 cm
    banyo 6m2----------------------------------50*70 havluluk
    diğer alanlar 2,5 metre balkon ve koridorda da petek yok.

6. kat çatı katı (1+1) ve dairenin duvarları yaklaşık 110 cm'den itibaren yükselmeye başlıyor.
    Toplam alanı 43m2 civarı sanıyorum tam bir ölçü almadım çatıda. Çatı eğiminden kayıplar ve 12-15m2 terası olduğundan iç kısımda kalan alan takribi salon 15m2, oda ise 10 m2'yi geçmez. Bir de 5-6 m2 küçük banyo var.
    salon -------------- 160cm
    oda ---------------- 100 cm
    banyo------------- 50*70 havluluk

Çatı ahşap üstü şıngıl ama arada cam elyafı kullanılmış. Çatı arasından görmüştüm.

Selamlar,

İstanbul’da yalıtımlı ara kat tek pencereli ve kuzeye bakmayan bir alanın 1m3 hacim başına ısı kaybını 30 kcal/h, tavan yüksekliğinizi 2,70m, peteklerinizi PKKP 22/600 panel radyatör olarak aldığımızda:
    1. Alt kat salon için maks. ısı kaybı yaklaşık Q=23m2 x 2,7m x 32kcal/h.m3
    Q=1987,2 kcal/h olur. Gidiş/dönüş 65C/55C işletmede 1m 22/600 peteğin verdiği yaklaşık ısı, q=1100 kcal/h aldığımızda gerekli petek boyu 1987,2 : 1100 = 1,80m çıkar--->yeterli
    1 m3 hacim başına ısı ihtiyacı:
    mutfak için 25 kcal/h (ocak, buzdolabı, fırın vd ısı kazancından dolayı) alındığında 60cm petek gerekir ---> yeterli,
    ebeveyn odası için 30kcal/h alındığında yaklaşık 1,30m eder---> mevcut 80cm yetersiz,
    çocuk odası için 30kcal/h alındığında yaklaşık 1,10m gerekir---> mevcut 80cm yetersiz.
    koridor---> petek olsa ısı dengesi bakımından uygun olur.

2. Üst kat için birim değer 36 kcal/h alınabilir. Bu durumda;
    Salon için gerekli petek boyu yaklaşık 1,40m eder---> mevcut 1,60m biraz fazla (Teras/balkon kapısı vd cam alan fazla ise uygun)
    Oda için yaklaşık 90cm yeterli--->mevcut 100cm sorun değil.

Ebeveyn ve çocuk odalarındaki petekler, eğer bu odalar doğrudan güneş alıyorsa önemli bir sorun oluşturmaz. Hesaplamalar yapılırken bunu dikkate almış olabilirler. Yine de alt salondaki 120cm’lik ve üst salondaki 180cm’lik petek girişlerine termostatlı radyatör vanası takarak, buralardaki fazla ısıyı, diğerlerine göre az ısınma ihtimali olan ebeveyn ve çocuk odalarına yönlendirebilirsiniz. Böylece alanlar arası ısıl farklılıklar minimize edilir.

Mevcut peteklerle ortalama 40-50C petek sıcaklığında sezonun büyük kısmında ısınabilirsiniz. Dolayısıyla yoğuşmalı kombi tercihi rasyonel bir tercih olur. Ek olarak alacağınız kombiyle uyumlu modülasyonlu oda termostatı da öneririm.

Kolaylıklar dilerim!..

• quote:

Orijinalden alıntı: memint

Kolaylıklar dilerim!..

Merhaba,

Cevaplarınız çok aydınlatıcı oldu. ECA ile ilgili proje+montaj ve ürün anlaşmasını yaptım. Önümüzdeki hafta içinde işlemler tamamlanacak. Son bir soru olarak önerdiğiniz oda termostatının aynı özelliklerini içeren ama kablosuz bir modeli var mıdır? Kablolama işi, tadilatı bitmiş dairelerde gerçekten bir sorun. Ayrıca termostatın ev içinde gezdirilebilmesi de çok kullanışlı olacaktır.

İyi günler dilerim.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: memint

Kolaylıklar dilerim!..

Merhaba,

Cevaplarınız çok aydınlatıcı oldu. ECA ile ilgili proje+montaj ve ürün anlaşmasını yaptım. Önümüzdeki hafta içinde işlemler tamamlanacak. Son bir soru olarak önerdiğiniz oda termostatının aynı özelliklerini içeren ama kablosuz bir modeli var mıdır? Kablolama işi, tadilatı bitmiş dairelerde gerçekten bir sorun. Ayrıca termostatın ev içinde gezdirilebilmesi de çok kullanışlı olacaktır.

İyi günler dilerim.

Yararlı olabiliyorsak ne mutlu...

Oda termostatı kullanımında en önemli nokta, konulacağı/monte edileceği alanın çok iyi belirlenmesidir. Zira kombi oda termostatının bulunduğu alanın sıcaklığını referans alarak çalışır. Bu alanın sıcaklığı set değere gelince kombi kapanır, düşünce tekrar yanar. Bu yüzden referans alan ısınıncaya dek diğer alanlar da en az referans alan kadar ısınmış olmalıdır ki diğer alanlarda konforsuzluk olmasın. Bu konforu sağlamak için oda termostatının konacağı alan, evin görece geç ısınan bir bölümü (koridor, salon gibi) olmalı. Örneğin güneş alan ve/veya petek kapasitesinin fazla tutulduğu oturma odasına sırf yaşam alanı olduğu için oda termostatı koymak istenen sonucu vermeyebilir. Oturma odası erken ısınıp kombi kapanınca bazı alanlar hala ısınmamış olabilir. Nitekim günlük pratikte bu türden yanlış kullanımlara rastlamaktayız. Halbuki oda termostatı evin çabuk değil de nispeten geç ısınan bir alanına konulmalı. Yani evin tercihen doğu/güney cepheye bakmayan, büyük bir alanı referans seçilip buraya konumlandırılmalı. Buraya kadar anlattıklarımdan çıkan bir diğer sonuç ise, oda termostatının kablosuz bile olsa refarans alandan başka bir yere götürülmesinin evin ısınma dengesini değiştirebilmesi nedeniyle uygun olmayacağıdır. Üstelik ECA ile uyumlu kablosuz proğramlanabilir termostat modülasyonlu olmayıp 0,5C hassasiyetle kombiyi açar/kapar. Modülasyonlu ise 0,1C hassasiyetle açar/kapar. Modülasyonlu olan hem daha konforlu hem de %3-5 kadar tasarrufludur ve daha ucuzdur.
    Evinizin planını bilmediğim için tam olarak oda termostatının konacağı yer konusunda net bir şey söyleyemem, ama evinizin güney ve doğu konumlu olması nedeniyle, oda ve salondan ziyade alt kat koridorun uygun olabileceğini düşünüyorum. Eğer kombi mutfaktaysa bulunduğu duvara bitişik alana veya dolap üstünden vb şekilde kabloyu gizleyerek koridor hizasına kadar getirip matkapla tek delikle koridora vb bir alana çıkabilirsiniz.

Modülasyonlu: http://www.kombi.com/urun.php?prod=E.C.A-Modulasyonlu-Haftalik-Program-Saatli-Dijital-Oda-Termostati-Lago-FB-OT-0--362

Kablosuz: http://www.ecasanalmarket.com/787-eca-kombi-kablosuz-oda-termostati-tum-kombiler-ile-uyumludur.html

Tercih sizin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi memint -- 23 Haziran 2012; 15:38:47 >

• http://www.odatermostati.org/siemens/RDE10.1.JPG

arkadaşlar bu termostat hakkında bilgisi olan var mı?

ECA ile uyumlu mudur?

teşekkürler..
  • quote:

Orijinalden alıntı: oprema

http://www.odatermostati.org/siemens/RDE10.1.JPG

arkadaşlar bu termostat hakkında bilgisi olan var mı?

ECA ile uyumlu mudur?

teşekkürler..

Özellikle bir marka için üretilmemişse termostatlar tüm kombilere uyum sağlar. Ancak termostatta bence en önemli olay hassasiyettir 0,1 veya 0,2 olursa konforlu ısınırsınız yoksa 0,5 olursa kapanıp açılması arasındaki fark 1 derece olur buda üşüme hissi verir.

Size aşağıdaki modeli öneririm. Hem programlı hem hassas.

http://www.sanalpazar.com/Siemens-Rev-24-Dijital-Progralanabilir-Oda-Termostati__isp3324429

VIESSMAN mı ECA mı?

• Arkadaşlar merhaba,

Tekrar hepinize ve önerilerinize teşekkür ederim. Cihazın montajı yapıldı. ECA Cofeo Premix Yoğuşmalı. birkaç güne kadar oda termostatı da gelecek. Henüz gaz açılmadı. Önümüzdeki hafta sonuna kadar biter diyorlar. Ternostat olarak Lago-FB-OT-0--362 sipariş ettim. Kış geldiğinde, sizlere performansı hakkında da bilgi vermeye çalışırım.
  • Hayırlı olsun. Aynısını ben 6 yıldır kullanıyorum...Çok şükür...Şikayetim olmadı..Güzel bir seçim..
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.