Şimdi Ara

Linus Torvalds: 'Canın cehenneme Nvidia!'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
127
Cevap
3
Favori
10.533
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

•  

Linux işletim sisteminin mucidi Linus Torvalds anavatanı Finlandiya'daki Aalto Üniversitesi'nde, Tegra işlemci ailesiyle Linux tabanlı Android işletim sistemi pazarında yükselişe geçen Nvidia'yı hedef alarak, sert açıklamalar yaptı. Orta parmağını kameraya göstererek "canın cehenneme Nvidia" diyen Linus, Nvidia'nın şimdiye kadar uğraştıkları en kötü donanım firması olduğunu söyledi. 

Linux işletim sistemine destek noktasında diğer firmaların da mükemmel olmadığını söyleyen Linus, Nvidia'nın ise hiç bir destek sağlamadığını ifade etti. Bir öğrencinin Optimus gibi Nvidia teknolojilerine Linux platformundaki destekle ilgili sorusuna karışılık olarak gelen bu açıklama son derece manidar zira Nvidia'nın Linux sürücüleriyle ilgili sorunlar, konuya yakın olanlar tarafından uzun süredir gündemde. Nvidia, Windows ve Android işletim sistemleri için ayırdığı kaynağı Linux'a kaydırma gibi bir eğilim içerisinde bulunmazken, AMD ise açık kaynaklı sürücüler ile buradaki boşluğu kendi lehine çevirmenin planlarını yapıyor.

AMD'nin aksine Nvidia ise açık kaynak sürücü yayınlamaktan yana değil. Nvidia açık kaynaklı sürücülerin şirket adına kritik öneme sahip bazı bilgilerin, entellektüel mülkiyetlerin açığa çıkmasına neden olacağını düşünüyor. Nvidia, 500 milyon dolardan fazla harcayarak geliştirdiği çipleri korumak istediği için bu yönde bir eğilim içerisinde olmadığı dile getiriyor. Yazılım ekibi içerisinde çok sayıda nühendise sahip olan Nvidia'nın, Linus Torvalds'ın bu sert açıklaması sonrasında nasıl bir adım izleyeceği ise şimdiden merak konusu. 

• Her ne kadar nVidia'nın ekran kartlarını her zaman AMD'ye tercih edecek olsam da, olay Windows işletim sistemlerinden çıktığı zaman, Linus haklı.

• Adam king beyler :)

• 1 sene sonra bunları söylediği için kendinden utanıcak

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • haksızlık yapmamak lazım, zamanında ati linux sürücüsü cıkarmazken nvidi x11 için aürücü cıkartıyordu. halen bile ati sürücüleri gnome-shell'de sorunlu.

• trovadas ne derse doğrudur. bu gün linux dağıtımları her açıdan on numara ancak grafik performansı olarak bir windows sistemi ile baş edemeyecek seviyede. bunun nedeni tamamen firmaların ms yandaşı olmasından bu gün pek çok grafik üreticisinin linux için sürücülri olmasına rağmen bunlar optimize edilmiş sürücüler değil. sürücüleri açık kaynak olarakta yayınlamıyorlar camia optimize etsin. tabi sonuç olarak bir grafik programı windowstaki gibi çalışmıyor.

• ''canın cehenneme Nvidia'' ????
    Vay arkadaş ne kadar sansürlemişsiniz :D
    Alın beyler sansürsüz video
    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=19jUboon5gI#t=0s

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MyCoDeR -- 18 Haziran 2012; 2:20:20 >
  • NVİDİA nin prensibi "yazilim olmadan donanim copten baska bir sey degildir " , diyen bir firma o kadar guvendigi yazilimi acik kaynak olacak sekilde acar mi :)

Bir sure sonra ozur diler pasa pasa :D

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Amd kullanıyorum belki donanım iyi ama yazılımı driverleri 5 para etmez.Bi dahakine amd çok çok zor

• Resmi sansürleyip altına video'sunu eklemeniz çok epic olmuş.

• Bunlar büyük şeyler. Stratejik hareketler. Kullanıcıları windowsa zorlamak için yapılan şeyler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: turbo-powwer

NVİDİA nin prensibi "yazilim olmadan donanim copten baska bir sey degildir " , diyen bir firma o kadar guvendigi yazilimi acik kaynak olacak sekilde acar mi :)

Bir sure sonra ozur diler pasa pasa :D

NVidianin tek prensibi su:"fanboylar olmadan bu is olmaz".

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Statistik -- 18 Haziran 2012; 3:28:35 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Linus Torvalds yerden göğe kadar haklı

• bu çıkışların arkasından hep bir menfaat vardır,tarihte örneği çoktur...

• ahahahaha bugun heryer karisti

ancak linus hakli

ubuntuda driver yukleyince boot olmuyordu driversiz kullaniyorum

• Kullanıcıları windowsa zorlamak için yapılan şeyler.

• 15-20 mormon oturmuş,kurgusal soru-cevap oynamışlar.Kamera açıları ve zamanlamaları bile bunun kurgusal olduğunun delilidir.
  • Kızın sesi kıl etti beni.

• Neresinden bakarsanız bakın seviyesizlik. kim olursa olsun ne olursa olsun bir yönetici bir şirkete böyle terbiyesizlik yapamaz.

• Olayda sanki bir danışıklı dövüş havası hissettim ama bunu bir tarafa bırakacak olursak grafik kart üreticileri Linux'a pek destek vermedikleri ortada bu konuda Linus haklı ama tutumu bu şekilde küfürlü olmalımıydı tabiki hayır.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.