Şimdi Ara

Çift GPU'lu ekran kartları ve üst seviye anakartlara 'PLX' engeli

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
2.409
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Çift GPU'lu ekran kartları ve üst seviye anakartlara 'PLX' engeli

Çift grafik işlemcili ekran kartları ve üst seviye yeni anakart modellerinin piyasaya girişinde sıkıntı yaratan önemli bir sorun ortaya çıktı. TSMC'nin 28nm üretim teknolojisinde yaşadığı verimlilik sıkıntılarının etkilediği donanım sektörü bu defa da PCI Express 3.0 köprü yongası geliştiren PLX firmasının, elen yoğun talebe yetişememesinden ötürü problem yaşıyor.

Bilindiği üzere çift grafik işlemcili yeni nesil ekran kartları için pazardaki bekleyiş sürüyor. AMD cephesi Radeon HD 7990 modeli için sessizliğini korurken, Nvidia tarafında ise lansmanı yapılan GeForce GTX 690'lar pazarda kolayca ulaşılabilecek bulunabilirlik seviyesine ulaşmış değil.

PCI Express 3.0 teknolojisine yönelik ekstra hat elde etmek için kullanılan PLX PEX8747 yongasına gösterilen yoğun ilgi, beklenen donanımları olumsuz etkilemiş durumda. Örnek vermek gerekirse hem GeForce GTX 690'da hem de Asus'un oyuncular ve hız aşırtma tutkunları için hazırladığı Republic of Gamers Maximus V anakart modelinde bu yonga kullanılmakta.

Üreticiler masanın üzerindeki bu kötü tabloya karşıa alternatif arayışlara girişmiş olsa bile piyasada PLX üretimi PEX8747 yongasının birebir muadili olarak kullanılabilecek bir çözümün olmadığı ifade ediliyor. Tabi bu noktada bazı üreticiler, kendi kaynakları ile bir opsiyon üretme yoluna gitmiş olabilir. Bir Asus iştiraki olan ASMedia firması çip tasarımına yoğunlaşan ve son olarak kendi geliştirdiği USB 3.0 kontrolcüsü ile tanınan bir firma. 

Eğer ASMedia firması doğru bir zamanlama ile PCI Express 3.0 köprü yongası sunabilirse bu Asus adına önemli bir avantaja dönüşebilir ancak Tayvanlı şirketin böyle bir hazırlık içerisinde olup olmadığı henüz bilinmiyor.En kötü koşulda ise üreticilerin daha düşük seviye bazı ürünlerde  PCI Express 2.0 anahtarları kullanacağı tahmin ediliyor. Bu sorunu ortadan kaldıracak en geçerli çözüm olaraksa PLX firmasının üretim kapasitesini arttırması gösteriliyor. Yoğun talep alan şirketin üretime yönelik bir yatırım yapması sürpriz olmayacaktır. 

• Ben bu TSMC'nin verimlilik yaşadığını bir türlü göremedim niyeyse.
  • tek yonga altında 2 kat daha fazla çekirdek kullanacak kadar kafa yokmu bunlarda !?

• quote:

Orijinalden alıntı: playstyle

tek yonga altında 2 kat daha fazla çekirdek kullanacak kadar kafa yokmu bunlarda !?

Tek yongada 2 çekirdeği kullanırlar, bu sefer neden 2 çekirdeği tek yongada kullandılar dersin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: el_jericho

quote:

tek yonga altında 2 kat daha fazla çekirdek kullanacak kadar kafa yokmu bunlarda !?

Tek yongada 2 çekirdeği kullanırlar, bu sefer neden 2 çekirdeği tek yongada kullandılar dersin.

yaw sen nediyorsun !? sana cevap vermek için değil senin gibi bilgisizce konuşanlara genel bir yol göstermek için yazıyorum
    yonga nedir ? çekirdek nedir ? PCB nedir ? bunları iyicene öğrende sonra gel yorum yap !
  • quote:

quote:

quote:

yaw sen nediyorsun !? sana cevap vermek için değil senin gibi bilgisizce konuşanlara genel bir yol göstermek için yazıyorum
    yonga nedir ? çekirdek nedir ? PCB nedir ? bunları iyicene öğrende sonra gel yorum yap !

Tamam profesör, sen kralsın.

• PLX gerçekten de çok iyi bir yonga tasarımı zaten talep de bunu doğruluyor. Alternatiflerin çıkması çok iyi olacaktır fakat şimdilik çift GPU bekleyenler üzülecek gibi görünüyor.

• quote:

Çekirdek derken tek gpu yongasında 2 x Tahiti mi olsun ?

Aynı mimari ile 4096 sp'ın tek yongada olabilmesi için yaklaşık 8 milyar transistör ve 700 mm2 zar alanı gerekir. Hatırlanırsa GK110 neredeyse 2 x GK104'dür ve 7 milyar transistörlü bir yongadır.

Büyük zar alanlı yongaların üretimi daha maliyetlidir, güç tüketimi ve ısı yönünden firma için bu büyük bir riskdir ve saat hızlarından feragat etmek zorunludur, o kadar kolay olsaydı AMD tasarımı verir TSMC de üretirdi (4096 sp'dan az olmak şartıyla).

AMD mimaride değişiklik yaparsa belki 4096 sp'ı HD 89xx serisinde görebiliriz, ben yine de 20 nm'den önce gerçekleşebileceğini sanmıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 17 Haziran 2012; 19:00:18 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: playstyle tek yonga altında 2 kat daha fazla çekirdek kullanacak kadar kafa yokmu bunlarda !?
    yaw sen nediyorsun !? sana cevap vermek için değil senin gibi bilgisizce konuşanlara genel bir yol göstermek için yazıyorum yonga nedir ? çekirdek nedir ? PCB nedir ? bunları iyicene öğrende sonra gel yorum yap !

ille örneklimi anlatayım al o zaman

Radeon HD 7850 1024:64:32

Radeon HD 7970 2048:128:32

burada görüldüğü üzere çekirdek sayısı 2 ye katlanmış ! olup sorunsuz bir şekilde çalışyorken

sırf 4096 çekirdekili yeni yongalara yapmayıp maliyetten yırtmak için 2x yapılmış !

Radeon HD 7990 ise 2048:128:32×2
    http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_AMD_graphics_processing_units

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: playstyle tek yonga altında 2 kat daha fazla çekirdek kullanacak kadar kafa yokmu bunlarda !?
    yaw sen nediyorsun !? sana cevap vermek için değil senin gibi bilgisizce konuşanlara genel bir yol göstermek için yazıyorum yonga nedir ? çekirdek nedir ? PCB nedir ? bunları iyicene öğrende sonra gel yorum yap !
    ille örneklimi anlatayım al o zamanRadeon HD 7850 1024:64:32Radeon HD 7970 2048:128:32burada görüldüğü üzere çekirdek sayısı 2 ye katlanmış ! olup sorunsuz bir şekilde çalışyorken sırf 4096 çekirdekili yeni yongalara yapmayıp maliyetten yırtmak için 2x yapılmış ! Radeon HD 7990 ise 2048:128:32×2http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_AMD_graphics_processing_units

ilk defa sana katılıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Tinúviel

Ben bu TSMC'nin verimlilik yaşadığını bir türlü göremedim niyeyse.

Normal şartlar olarak kabul edebileceğimiz durum zaten TSMC'de %50 ve üzeri verimlilik durumudur ve normal durumun haberi yapılmaz. Yani daha önceden TSMC'deki yonga üretim verimliliği ile ilgili haber yapılmaması durumu normaldi. Ancak son dönemde yarımetallerin sınırlarına iyice yaklaşıldığı için verimlilik de düşmeye başladı. Bundan sonraki her adımda da işler daha zor olacaktır.

Habere gelince OBR Hardware PLX yongası ile ilgili olarak Powercolor HD7970x2 konusunda bir sıkıntıdan bahsetmişti, ancak o bambaşka bir sorun olarak görünüyordu. Haberin yapıldığı gün foruma taşımıştım ben de:

quote:

Orijinalden alıntı: M@U

OBR Hardware karta dair oldukça sert yorumlar yapmış. Ciddiye alınabilir. Zaten bazıları tahmin edilen durumlar ancak OBR bu kartın şuan hazır olmadığını, Eylül ayına belki hazır olacağını belki de hiç sunulmayacağını söylemiş. Sebebi ise kartın bazı anakartlarda PLX yongası sebebiyle sorun yaşıyor olması olarak gösterilmiş (iddialarına göre kart boot olmuyormuş). Diğer taraftan bilinen durumlar olarak, kartın yüksek güç tüketimi ve sıcaklık gibi sorunlara sahip olduğunu söylenmiş. Hatta çok gürültülü olduğu da belirtilmiş ama bu kısma pek inanmadım. 3 tane büyük fanın soğuttuğu 3 slotluk kartın çok sıcak ve gürültülü olacağını sanmam. Ama PLX melesi doğru olabilir. Zira OBR Hardware'in gerek HD7000 serisi gerekse de G600 serisi hakkında verdiği tüm bilgiler neredeyse tamamen doğruydu (Hatta GK110 duyurusunu bile 2 hafta önce ayrıntıları ile bildirmişti). Şimdi de bu kartın yalnızca Computex'te gösterilmek için hazırlandığını iddia ediyor. Bakalım bu iddiaları tutacak mı...

• Sorun dün TMSC'de idi, bugün de PLX oldu. Yarın ne olacak acaba?

• Arkadaşlar donanımdan anlarım ama bu konulardan biraz uzağım. Bu teknolojileri kim belirliyor. Yani bi firma çıkıpta yeni bir yuva şekli buluyor da ona Pci 3.0 diyor ve donanım üreticileride bunamı uyuyor. Yani bu versiyonları kim belirliyor. Bu PLX falan nasıl firmalar nasıl çalışıyorlar?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • GTX 590 modeline kadar NVIDIA kendi kontrolcüsünü kullanmıştı, PLX yongasının verimsizlikden etkilenmesi demek gpu'ların bundan daha fazla etkilendiği anlamına gelir.

Sorun bence TSMC'de, Intel nasıl kendi fabrikalarında 22 nm üretim gerçekleştirebiliyor, sıkıntı üretim teknolojisinde olsa ürünlerini piyasada bulmak zor olurdu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 17 Haziran 2012; 20:06:30 >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

• TSMC şu verimsizlik sorununu bi atlatamadı gitti yahu koskoca o kadar firmalara çip üretiyor bi üretim bandını yeni teknolojiye uyarlayamıyor. İntel kendi üretim bandına sahip kendi paşalar gibi üretiyor valla herşey intele güzel
  • Yoksa yolun sonuna mı geldik.Artık dünyanın kaynakları bitiyormu

• Yani bi firma çıkıpta yeni bir yuva şekli buluyor da ona Pci 3.0 diyor ve donanım üreticileride bunamı uyuyor.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.