Şimdi Ara

DEV-C++ derleyicisini güncelleme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
1
Favori
4.219
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Dev-C++ 2005 den beri güncellenmeyen ve artık desteklenmeyen bir ide, içinde bulunan mingw (gnu compiler) derleyici de eski. Ancak yeni başlayan birçok kişi hala kurulum kolaylığından veya tavsiye edildiğinden dolayı kullanıyor. Güncellemek için aşağıdaki adımları izleyin.

- Öncelikle buradan mingw yi indirin.http://sourceforge.net/projects/mingw/files/latest/download?source=files
    - Yüklerken "Download latest repository catalogues" i seçin.
    - Yüklediği yer C:\MinGW olsun.
    - C compiler işaretli default olarak, ayrıca C++ ı da seçin ve yüklemeye başlasın.
    - Yükledikten sonra Dev-C++ ı açın.
    - "Tools" menüsünden "Compiler options" u seçin.
    - "Compiler options" penceresinde "Directories" sekmesine gelin.
    - "Directories" sekmesinde 4 farklı sekme var, "Binaries", "Libraries", "C Includes", "C++ Includes" bu sekmelerin her birinde değişiklik yapılacak.
    - "Binaries" sekmesinde resimde kırmızı kutu içine aldığım butona basın ve "C:\MinGW\bin" klasörünü seçin. "C:\Dev-Cpp\bin" satırını seçip "Delete" butonuna basın.

- Aynı şeyi diğer 3 sekme için de tekrarlayın. Ancak "Libraries" sekmesinde "C:\MinGW\lib" klasörünü, "C Includes" ve "C++ Includes" sekmelerinde ise "C:\MinGW\include" klasörünü seçin. C:\Dev-Cpp ile başlayan adresleri seçip silin.
    Bundan sonra Dev-C++ yeni yüklediğiniz derleyiciyi kullanıcaktır

• Dediklerini aynen uyguladım. Directories pencerinin altındaki tamam butonuna tıkladığımda şöyle bir hatayla karşılaştım You have not indicated location of your binaries ( compiler ) Please do so now. Birde tamam demedenp encereyi kapatıyım nolucak dedim bu seferde bir önceki hatayı vermeye başladı
  • C nin içine bak MinGW diye bir klasör var mı diye. Eğer varsa ve binaries sekmesini resimdeki gibi değiştirdiysen sorun olmaması lazım. Tabi diğer 3 sekmeyi de doğru şekilde değiştirmen lazım.
  • Bu güncellemek değil başka bir derleyiciyi dev c++ altında kullanmak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tief

Bu güncellemek değil başka bir derleyiciyi dev c++ altında kullanmak.

Doğru zaten programı değil kullandığı derleyiciyi değiştiriyoruz. dev-c++ da mingw 3.4.2 var bunu yenisiyle (4.6.x) değiştirdiğimiz için güncelleme dedim.

Edit: Dev-C++ la uğraşmak yerine yine içinde mingw olan codeblocks adlı ide yi de kullanabilirsiniz.http://www.codeblocks.org/downloads/26

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi crshr -- 29 Haziran 2012; 1:09:34 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: crshr

Dev-C++ 2005 den beri güncellenmeyen ve artık desteklenmeyen bir ide, içinde bulunan mingw (gnu compiler) derleyici de eski. Ancak yeni başlayan birçok kişi hala kurulum kolaylığından veya tavsiye edildiğinden dolayı kullanıyor. Güncellemek için aşağıdaki adımları izleyin.

- Öncelikle buradan mingw yi indirin.http://sourceforge.net/projects/mingw/files/latest/download?source=files
    - Yüklerken "Download latest repository catalogues" i seçin.
    - Yüklediği yer C:\MinGW olsun.
    - C compiler işaretli default olarak, ayrıca C++ ı da seçin ve yüklemeye başlasın.
    - Yükledikten sonra Dev-C++ ı açın.
    - "Tools" menüsünden "Compiler options" u seçin.
    - "Compiler options" penceresinde "Directories" sekmesine gelin.
    - "Directories" sekmesinde 4 farklı sekme var, "Binaries", "Libraries", "C Includes", "C++ Includes" bu sekmelerin her birinde değişiklik yapılacak.
    - "Binaries" sekmesinde resimde kırmızı kutu içine aldığım butona basın ve "C:\MinGW\bin" klasörünü seçin. "C:\Dev-Cpp\bin" satırını seçip "Delete" butonuna basın.

- Aynı şeyi diğer 3 sekme için de tekrarlayın. Ancak "Libraries" sekmesinde "C:\MinGW\lib" klasörünü, "C Includes" ve "C++ Includes" sekmelerinde ise "C:\MinGW\include" klasörünü seçin. C:\Dev-Cpp ile başlayan adresleri seçip silin.
    Bundan sonra Dev-C++ yeni yüklediğiniz derleyiciyi kullanıcaktır

Dediklerini aynen yaptım. Sekmeleride dediğin gibi değiştirdim fakat hala derlenmemiş hatasını veriyor.

Yazdığım kod bu.

quote:

#include <iostream>
    using std::cout;
    using std::cin;

main() {

int x;
    cout << "deneme";
    cin >> x;

}

edit: şu ilk başta yazdığımız #include (iostream) nedir bahseder misin biraz?
    Dediğin codeblocks programını da indirim ama yine orada bir hata veriyor. Daha ilk başta takılı kaldım

Bu kodları yazıncada şu hataları veriyor;

quote:

No such file or directory.
    syntax error before "std"
    In function `main':
    `cout' undeclared (first use in this function)
    (Each undeclared identifier is reported only once
    for each function it appears in.)
    `cin' undeclared (first use in this function)

edit: cpp olarak keydettim dosyayı düzeldi. Kaynak kod dosyası olayı nasıl düzeldi bilmiyorum. Daha önceden de cpp olarak kaydediyordum o zamanda veriyordu derlenmemiş uyarısını.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi igneli -- 26 Temmuz 2012; 15:14:27 >

• Biraz geç gördüm C++ için elbette cpp olarak kaydetmelisin. Bu arada her zaman main in return türünün int olduğunu belirt ve programın sonuna return 0; satırını ekle. C++ da bu yüzden de hata veriyordu sanırım.
    int main() {
    ...
    return 0;
    }
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.