Şimdi Ara

Nokia, Vertu'yu satarken Scalado firmasını da satın aldığını duyurdu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
2.232
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Nokia, Vertu'yu satarken Scalado firmasını da satın aldığını duyurdu

Son dönemlerde yaşadığı mali sıkıntılarla çalkantılı günler geçiren Nokia, Reuters'in iddiasına göre Vertu lüks telefon üretim bölümünü EQT grubuna satmak üzereydi. Nokia resmi bir basın duyurusu yaparak iddiaları doğruladı.

Yeniden yapılanma planları gereği Nokia, Vertu bölümünü EQT girişimine sattı. Kesin meblağ açıklanmamakla birlikte 200 milyon Avro olduğu tahmin ediliyor. Nokia, Vertu'nun yüzde 10'luk kısmını elinde tutmaya devam edecek. Satış süreci yıl sonuna kadar tamamlanmış olacak.

Satışın haricinde Nokia, 2013 yılı sonuna kadar 10 000 personelin de işine son vermiş olacak. Finlandiya, Almanya ve Kanada'daki tesislerini kapatacak olan firma, işten çıkarmaları yoğun olarak bu bölgede gerçekleştirecek.

Ayrıca lider kadroda bulunan pazarlama müdürü Jerri Devard, mobil telefon bölümü başkan yardımcısı Mary McDowell ve satış bölgeleri bölümü başkan yardımcısı Niklas Savander de 30 Haziran'da görevlerinden ayrılacak. Yerlerine ise sırasıyla Timo Toikkanen, Chris Weber ve Susan Sheehan gelecek.

Bunun yanında Nokia, Lumia telefonlarına yatırım yapmayı sürdürüyor. Basın bildirisine göre Nokia, görüntüleme uzmanı Scalado firmasını satın aldı. 

Scalado son olarak Photobeamer görüntü paylaşım uygulaması ile App Store üzerinde yer almış, ayrıca BlackBerry 10 işletim sistemindeki yenilikçi Timeline kamera teknolojisine de altyapı desteği sağlamıştı.

Nokia, Scalado firması ile uzun süredir ortaklık halindeydi. Şimdi bu bir adım daha ileri gitmiş oldu. Nokia, Scalado'nun teknolojilerini Lumia cihazlarının kamera yeteneklerini artırmak için kullanacağını açıkladı. Bu da, BB10'daki yenilikleri yakın zamanda Lumia modellerinde de görebileceğimiz anlamına geliyor. Satın alma süreci yıl sonunda tamamlanacak.

Bu yeniden yapılanmanın ise gelecek yıl itibariyle firmaya 1.3 milyar dolara mal olması bekleniyor. Buna harita hizmetinin farklı sektörlere de genişletilmesi ve S40/S30 cihazlarının geliştirilmeye devam etmesi masrafları da dahil.

• Androıd geçmedikleri sürece Dünyanın en iyi kameralarına yapsalar neye yarar ???

• bence hiç bir zaman tekelcilik iyi değil elbetteki android güzel bir sistem ancak dünyadaki bütün cihazlar android olacak diye bir kaidede yok zira bugün b.bery nin çok sağlam cihazları var nokia için durum biraz farklı firma resmen ruhunu satlığa
    çıkarttı .... microsofta yamandı ve piyasa bu kadar hızlı ve acımasızken hala uçuk fiyatlara cihaz satacam diye düşünen nokia batmaya mahkum bence ...

• hala kamerayla ugrasiyorlar. n8 e 12mp kamera koydun, symbianda 41mp kamerali model cikartin, ne degisti? iphone dune kadar kamerasina adam gibi bir mercek bile koymuyordu.

• Vertuyu satmasından ziyade Scalado firmasının alımı da müthiş bir gelişme.Gerek symbian gerekse diğer platformlardaki yazılımları gerçekten harika...

Anlaşılan nokianın stratejisi kalite yönüne odaklanmış durumda.Multimedia konusunda nokianın rakipsiz olabileceğini düşünüyorum.Şu haliyle zaten gayet iyi ki üstüne ekleye ekleye gidecekler muhtemelen.

Android tarafında ise durum daha da vahim.Mesela s3 çıktı hatta sensör 4s ile aynı olmasına rağmen aynı kaliteye erişilemiyor.Yine sanal makineden dolayı işlemci tam verimle kullanılmıyor.Öyle bir hal aldıki adamlar 3300 mah pil koyuyor :S yine tegra 3lü htc onex çıktı ama bazı oyunlar takıla takıla anca çalışıyor...Yani görüldüğü gibi android de herhangi bir stabilite söz konusu değil.Arayüz farklı farklı olduğundan güncellemeler için telefon üreticisini beklemek zorundasın vs ya da en dandik bir oyunu oynamak için bile neredeyse yönetici düzeyinde izinler vermek zorundasın vs...

Sizce bu durumu sadece benmi görüyorum?Tabiki hayır.En çok kullanılan android şu anda ancak bu nokiayı hiç endişelendirmiyor.Ya da tizen çalışmalarını normal bir hızla devam eden samsung&intel de öyle...Özellikle samsungun ücretsiz işletim sistemiyle milyonlarca satarken neden farklı bir arayış içine giriyor dersiniz?Bir kaygısımı var gelecekle ilgili?Ya da benim düşündüğüm gibi düşünüyor olabiklirmi?Tartışmaya açık elbette...

• Bir zamanlar nokıanın çırağı olan firmalar şimdi nokıaya ustalık dersi veriyor uykudan uyanmalısın nokıa
  • Kullanıcı deneyiminden uzak işletim sistemleri ve taş devrinden kalma donanımları dururken yatırım yaptığı şeye bak madem kameraya bu kadar önem veriyorsun kapa dükkanı git optik üreticisi ol video kamera, fotoğraf makinası falan üret...

• Meego gibi cikmadan meltemi de durdurma karari alarak artik sadece kukla olma yolunda ilerlemeye devam eden bir firmadan oteye gidemez. Sadece WP serileri ni seneye gormeye baslariz
  • Şu haliyle zaten gayet iyi ki üstüne ekleye ekleye gidecekler muhtemelen.

• Eminim bugün bile android'e geçerse samsung'un en büyük rakibi olur bu inadın binlerce kişinin ekmeğine mal olması çok yazık!

• quote:

Orijinalden alıntı: atakan21

Androıd geçmedikleri sürece Dünyanın en iyi kameralarına yapsalar neye yarar ???

Böyle bir soruya kendin ne cevap verirsin diye merak ettim ama böyle bir soru sorabilecek olandan gelecek cevabı duymamak daha iyi olur diye düşünerek susmaya karar verdim =) gene de susamadım gerçi

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.