kontrolsüz kavşakta geçiş üstünlüğü konusunda
4 Cevap5416 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

244 Mesaj
11 Haziran 2012; 9:50:25 

kontrolsüz kavşakta sağdaki araç geçiş üstünlüğüne sahiptir deniyor peki soldaki aracın cadde üstünden sağdaki aracın ise sokaktan geliyor olması farkeder mi? şimdi mantıklı olarak bana da cadde gibi geliyor sağda solda da aynı şekilde yazıyor ama bir yerde kurallara göre farketmez diye okudum sizlerin de fikirlerini almak isterim.

2649 Mesaj
11 Haziran 2012; 10:01:05 

Pratikte geçiş üstünlüğü falan yok, yavaşlayıp gelen araç varmı diye kontrol etmek en doğrusu. Kontrolsüz kavşaklar ve tali yollar ayrımları çok tehlikeli yerlerdir mutlaka yavaşlayın derim.

244 Mesaj
11 Haziran 2012; 10:16:18 

evet yavaşlamak en doğrusu fakat bir kavşak olduğunu bile görmedim dün yaptığım kazada zaten belalı bir yermiş birçok kaza olmuş orda hatta takla atanlar bile olmuş.

9119 Mesaj
11 Haziran 2012; 10:38:17 

Yolun biri bölünmüş diğer bölünmemişse, yol hakkı bölünmüş taraftan gelen aracındır, anayol kabul edilir

Ama ikisi de bölünmemiş yolsa cadde sokak ayrımını yapamazsınız, yol hakkı sağdan gelenindir

Bazı kesişim noktalarında bir doğrultuda "DUR" levhaları bulunur, o zaman yol hakkı diğer taraftan gelenindir

Yani yol bölünmüş değil ve aksine bir işaretleme yoksa burası A Caddesi orası B sokağı diyerek yola atlamayın

Dönel kavşakta ise kavşakj içinde DUR levhası yoksa yol hakkı daima kavşağa daha önce girmiş olan aracındır ki Konya'da bu kurala asla riayet edilmez, devasa YOL VER tabelaları konulup altına da ADA ETRAFINDA DÖNEN ARACA YOL VER yazmalarına rağmen düz yoldan gelen burası anayol diye atlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Arif -- 11 Haziran 2012; 10:41:16 >

Acer AS5740G-434G50Bi
CPU: Intel® Core™ i5-430m 2.26 ~ 2.53 Ghz (Turbo Boost) | RAM: 4 GB DDR3 1066 Mhz | HDD: Toshiba 500 GB 5400 rpm | Acer Nplify™802.11b/g/n | ATI Mobility Radeon™ HD 5650 GDDR3 1 GB Ekran kartı DirectX® 11 | High Frequency Enhancer True 5.1 surround ses çıkışı | Bluetooth® 2.1+EDR | 4 USB 2.0, 1 HDMI™ | 15.6" HD 1366 x 768, 16:9 yüksek parlaklık (220-nit) Acer CineCrystal™ LED-backlit TFT LCD, 8 ms HD tepki süresi | Windows 7 Home Premium TR 64 Bit
Suskunluğum asaletimdendir! Her lafa verilecek bir cevabım vardır aslında... Ama bir lafa bakarım laf mı diye bir de söyleyene bakarım adam mı diye!

244 Mesaj
11 Haziran 2012; 14:19:21 

quote:

Orijinalden alıntı: Arif

Yolun biri bölünmüş diğer bölünmemişse, yol hakkı bölünmüş taraftan gelen aracındır, anayol kabul edilir

Ama ikisi de bölünmemiş yolsa cadde sokak ayrımını yapamazsınız, yol hakkı sağdan gelenindir

Bazı kesişim noktalarında bir doğrultuda "DUR" levhaları bulunur, o zaman yol hakkı diğer taraftan gelenindir

Yani yol bölünmüş değil ve aksine bir işaretleme yoksa burası A Caddesi orası B sokağı diyerek yola atlamayın

Dönel kavşakta ise kavşakj içinde DUR levhası yoksa yol hakkı daima kavşağa daha önce girmiş olan aracındır ki Konya'da bu kurala asla riayet edilmez, devasa YOL VER tabelaları konulup altına da ADA ETRAFINDA DÖNEN ARACA YOL VER yazmalarına rağmen düz yoldan gelen burası anayol diye atlar

ben sağdan ve sokaktan gelen taraftım. kaza olur olmaz eleman dedi burası cadde dedim ben ne bileyim cadde mi sokak mı ilk defa geçiyorum hiçbir uyarı yok 2.vitesle hafif rampa yukarı devrinde çıkıyorum kavşak olduğunu görsem durmaz mıyım? tutanak süresince adamın geldiği yoldan nerdeyse tek araba geçmedi benim geldiğim yolsa bi dakka boş kalmadı tabi muhtemelen bu bir kriter değildir. tek hatırladığım bir anda kendimi adamın sağ arka kapı başlangıcı hizasında görmem ve frene basmam adam ben de 2.viteste geliyodum dedi ama çok hızlıydı bence neyse günahını da almayım anlık birşeydi. adam ben buranın böyle olduğunu biliyodum ama... dedi kaldı zaten o muhittenmiş. zaten bilmediğim yolda her daim tedirgin oluyorum bu sebeple.

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Motorlu Araçlar Dünyası] » Otomobil Genel » Trafik ve Biz » kontrolsüz kavşakta geçiş üstünlüğü konusunda
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.250