Şimdi Ara

Normal tarayıcı ile negatif filmleri dijital ortama akatabilir miyim ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
1
Favori
11.431
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar eski negatif filmler var fotoğraf negatifi yani bunları tarayıcıdan taratıp bilgisayarda fotoğraf haline getiren bir aparat veya program var mı ? Makinem Canon Pixma MG2150

• umarım bu cihaz işinizi görür

NEGATİF VE DİA TARAYICISI

profiliniz kapalı özelden ulaşamadım size buradan belirttim

iyi akşamlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tsunami155 -- 9 Haziran 2012; 2:49:04 >
  • Harıl harıl tarayıcı aradığım için bu özellikleri taşıyan modelleri gördüm. Arkadaşınki de en sık rastladıklarımdan.
  • O başlı başına bir cihaz ben normal tarayıcıyla bir yolu var mı diye merak ediyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: _osiris_

O başlı başına bir cihaz ben normal tarayıcıyla bir yolu var mı diye merak ediyorum.

printer tarayıcısı çıktı alınmış resimleri taramaya yarar

sizin işinizi görecek iyi bir cihaz önerdim

( yani siz negatif bir filmi printer tarayıcısında nasıl digital ortama taşımayı hayal ettiniz anlamış değilim )
  • quote:

Orijinalden alıntı: tsunami155

quote:

O başlı başına bir cihaz ben normal tarayıcıyla bir yolu var mı diye merak ediyorum.

( yani siz negatif bir filmi printer tarayıcısında nasıl digital ortama taşımayı hayal ettiniz anlamış değilim )

En büyük işler, büyük hayaller kurma özelliği olan insanlarca başarılmıştır.
    William Russell
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: tsunami155

quote:

En büyük işler, büyük hayaller kurma özelliği olan insanlarca başarılmıştır.
    William Russell

evet haklısınız ,

elmanın içinde ki elma kurdunun resmini röntgende görebilirsiniz ama :)

siz ise negatif çeken bir sistem ile digital resim çeken bir makinanın arasında ki farkı sadece elma kurdu gibi görebildiğinizden kaynaklanmaktadır , durum budur :)

• Zaten anlamadığım için sormuş olduğumu anlamamanı anlayamıyorum.
  • quote:

Zaten anlamadığım için sormuş olduğumu anlamamanı anlayamıyorum.

senin işini bu görür kardeşim

ister dia ister negatif film at içince akşama 0.1 megapiksel çözünürlüğünde resmin hazır :)

" data-href="http://
    ">http://

• "(Yersiz) bir gurura kapılarak insanlara üstünlük taslama ve yeryüzünde küstahça gezip durma! Unutma ki Allah, böbürlenerek küstahlık yapanları sevmez.''

Lokman / 18.
  • quote:

"(Yersiz) bir gurura kapılarak insanlara üstünlük taslama ve yeryüzünde küstahça gezip durma! Unutma ki Allah, böbürlenerek küstahlık yapanları sevmez.''

Lokman / 18.

asla ve asla size bir üstünlük ve böbürlenme sağlamış değilim , neden bu şekilde anladınız da onuda anlamadım ,

size yardımcı olmaya çalışırken benim olmayan sıfatlarım sizi düşündürmüş , bravo

kardeşim siz en iyisi göndermi,ş olduğum linkte ki ürünü alın , hatta beraber alalım ( benimde ihtiyacım var =40 makara film var elimde )

umarım size yardımcı olmuşumdur artık
  • gerçekten bu negatif filmlerin özelliği ne? farklı dalgaboyunda bir ışıla mı renkleniyorlar normal tarayıcı da bizim gördüğümüz gibi tarayacaktır özel tarayıcının farkı da farklı bir ışıklar tarama yapması falan mı?
  • Epson V330 - Hp G3110 gibi negatif tarama özelliği olan tarayıcılarla gayet rahatlikla tarayip pcye aktarabilirsiniz.
  • Konuyu hortlatıcam kusura bakmayın, ben de birkaç gündür bu konu üzerinde düşünürken şunlara rastladım,

http://www.popphoto.com/gear/2011/07/how-to-scan-negatives-using-standard-scanner-0

http://melissamaples.com/scanning-negatives-the-cheapy-lo-fi-way/

Yani mümkün Burada amaç negatif yada dia filmin arkasından homojen ve soft bir aydınlatma sağlayabilmek, fotoğraf filmi kağıt gibi olmadığı ve şeffaf olup ışığa karşı bakıldığında görünebildiği için arka aydınlatma yapılması şart,

Verdiğim ilk linkte 45 derecelik iki ayna yardımıyla scanner ışığı aynı anda tersten de veriliyor, buna benzer birşey deneyeceğim, olumlu sonuç alırsam buraya yazarım.

• quote:

Orijinalden alıntı: çekomastik

Konuyu hortlatıcam kusura bakmayın, ben de birkaç gündür bu konu üzerinde düşünürken şunlara rastladım,

http://www.popphoto.com/gear/2011/07/how-to-scan-negatives-using-standard-scanner-0

Yani mümkün Burada amaç negatif yada dia filmin arkasından homojen ve soft bir aydınlatma sağlayabilmek, fotoğraf filmi kağıt gibi olmadığı ve şeffaf olup ışığa karşı bakıldığında görünebildiği için arka aydınlatma yapılması şart,

Verdiğim ilk linkte 45 derecelik iki ayna yardımıyla scanner ışığı aynı anda tersten de veriliyor, buna benzer birşey deneyeceğim, olumlu sonuç alırsam buraya yazarım.

Bugün bu meseleye kafa yorarken snin verdigin linkleri inceledim.
    Gerçekten bir hayli işe yaramıs ilk linkte.

Lakin siyah beyaz formatta olmus.
    Acaba bunu renklendirme şansı varmı?

Ve sizin denemeleriniz ne şekilde sonuclandı?

• quote:

Orijinalden alıntı: KAPTANELVIS

quote:

Konuyu hortlatıcam kusura bakmayın, ben de birkaç gündür bu konu üzerinde düşünürken şunlara rastladım,

Ben denedim fakat iyi sonuç alamadım. Tarayıcının ışığı yetersiz kalıyor. Birde enteresandır siyah beyaz çıkıyor. Bendeki tarayıcı all in one tarzı max 600 dpi tarayabilen birşeydi. 600 dpi da yetersiz kalıyor. Sonradan film tarama özelliği de olan 2. El bir tarayıcı aldım, işimi görüyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: KAPTANELVIS

quote:

Ben denedim fakat iyi sonuç alamadım. Tarayıcının ışığı yetersiz kalıyor. Birde enteresandır siyah beyaz çıkıyor. Bendeki tarayıcı all in one tarzı max 600 dpi tarayabilen birşeydi. 600 dpi da yetersiz kalıyor. Sonradan film tarama özelliği de olan 2. El bir tarayıcı aldım, işimi görüyor.

Bende cep telefonu ısıgı ile denedim lakin sonuc aynı oldu.
    All in one cihazda elde edemedim düzgün bi götrüntü.

Sizin bahsettiginiz tarayıcılar yerine çin üretimi sadece negatif film tarayan tarayıcılar buldum.
    Çinde 50 dolar civarı fiyatı.
    Güzelde birşleye benziyor.

Sizin satın aldıgınız cihaz hangisi acaba?

• Ben de onlardan alacaktım ama sonradan 90 liraya 2. el bir Canon 4400F aldım, iyi de yaptım. Diğerini pek tavsiye etmem.
    @KAPTANELVIS
  • quote:

Ben de onlardan alacaktım ama sonradan 90 liraya 2. el bir Canon 4400F aldım, iyi de yaptım. Diğerini pek tavsiye etmem.
    @KAPTANELVIS

Ok eyw üstad.
    Bende bakınıcam bulabilirsem artık.
  • _osiris_ kullanıcısına yanıt
    valla ben epey geç görmüşüm işinizi halletinizmi bilmiyorum ama bende tam bu işi yapıyorum..eğer elinizde negatif filmler varsa renkliyse renkli siyah beyazsa siyah beyaz taratırım istediğiniz kalitede hemde.ister cd-ister dvd-ister flash belleğe atarız hiç sorun değil.bana yazın cevap atayım.ha unutmadan ben ankaradayım.filimleriniz çok özel değilse kargoyla yollayın tarar cdye atar geri filimlerle size yollarız.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.