- x
KONSANTRASYON ARTTIRMA YÖNTEMLERİ
65 Cevap40349 Görüntüleme5 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

4145 Mesaj
6 Mart 2006; 22:04:25 

arkadaşlar bazı konularda konsantrasyaon sorunu yaşıyorum
örneğin ders çalışırken 1 saat gibi bi süreden sonra dikkatim dagılıyo ve toparlayamıyorum
veya kitap okurken 10-15 sayfa sonra bırakıyorum
ciddi şekilde zorluk yaşıyorum
bana tavsiye verebilir misiniz?

Simone...

1194 Mesaj
6 Mart 2006; 22:49:19 

ders çalışırken bir saatten fazla aralıksız çalışman zaten sağlıklı değil. bunun sebebi ise fizyolojik. kısa süreli hafızana çok şey yüklersen bunları uzun süreli hafızana atman zorlaşır. arada gerçekleşen fizyolojik reaksiyonların gerçekleşmesi için zaman tanımalısın beynine. o yüzden 45-50 dakikada bir 10 dakikalık ara vermek öürenme açısından iyidir (tabi çok fazla bilgi yüklemesi yapmayan bir konuya çalışıyorsan o ayrı)

kitap okurken sıkılıyorsan muhtemelen zevk almıyorsundur . şaka bir yana eğer bu sorundan çok mustarip isen bir psikiatriste görünmende fayda var çünkü sorun beyninde olabilir. benim kardeşimde de vardı aynı sorun. bir süre tedavi gördü ama ne yazık ki fahiş fiyatlar yüzünden devam edemedi. yine de az da olsa bir ilerleme var.

ben lisedeyken başarının sırrı diye bir kitap okumuştum sanırım. o kitapta bu gibi sorunlar için öneriler vardı galiba. işine yarayabilir belki.

11 Mesaj
6 Mart 2006; 23:23:08 

Selamlar,

Konsantrasyon sorunun eğer "bazı konularda" ise sebep o konulara karşı ilgisizliğin olmalı.

Kitap okumak ilgini çekmeyebilir, ders çalışmayı zaten %99 sevmez.

Psikiatristlik bir durum oladuğunu sanmıyorum,

Psikoloğa gidebilirsin....

4145 Mesaj
6 Mart 2006; 23:35:38 

haklısınız aslında temel sorun ilgisizlik
su an okudugum kitap beklediğim kadar sürükleyici cıkmadı yarım bırakmak istemediğim içinde devam ediyorum
derslerle ilgili bişey diyemicem cünkü kendimi bildim bileli böyleyim

Simone...

4360 Mesaj
6 Mart 2006; 23:38:35 

konsantrasyon sağlamak için kullanılan ilaçlar da var bildiğim kadarıyla.

Linguist Jr. [DEU 2006]

1632 Mesaj
6 Mart 2006; 23:58:36 

Konsantrasyon artırıcı olduğuna inanılan bir oyun tavsiye edeyim ben. Yoğunlaşma süresini uzatır bir tür egzersiz haline getirirsen bunu derslerine de yansıtabilirsin. Ancak senin çaban gerek. Oyunun işe yaradığına inanman gerek ayrıca.

http://rapidshare.de/fi...680/WordSearch.exe.html

4145 Mesaj
7 Mart 2006; 0:01:34 

bu nasıl bi oyun
amaç ne
bu arada herkese teşekkür ederim

Simone...

1632 Mesaj
7 Mart 2006; 0:09:00 

quote:

Orjinalden alıntı: Sanctus Diavolos

bu nasıl bi oyun
amaç ne
bu arada herkese teşekkür ederim

Hani şu bildiğimiz oyunlardan. Adı konsantrasyon oyunu diye de geçiyor. Kelimeleri arayıp buluyorsun. Arama sürecinde bir yoğunlaşma yaşıyorsun. Bu tür bir yoğunlaşma sen kelimeyi bulana kadar devam ediyor. Günde yarım saat bir saat arası bu oyundan oyna. Alışkanlık edin. Sonra derslerine çalışırken de derslere yoğunlaşmak sana zor gelmez. Çünkü beyin alışkındır artık konsantre olmaya. Kendi kelimelerini de ekleyebilirsin. Sana tavsiyem büyük tabloda oynaman.

0

4145 Mesaj
7 Mart 2006; 0:19:21 

sağol trackfind
bu oyunun bu kadar faydalı oldugunu bilseydim daha öncede oynardım
benim için sadece vaikt geçirmelik bi şeydi bu oyun

Simone...

11 Mesaj
7 Mart 2006; 1:05:57 

bence bir işe yaramaz, boşa zaman kaybı

196 Mesaj
7 Mart 2006; 9:30:01 

konsantrasyon problemi bende de var en ilgi duyduğum seylerde bile tam bir odaklanma olmuyor
diğerlerinde iise şiddetli bir dikkat dağınıklığı problemim var bi yolunu bulup kurtulmak lazım

pole posission RENAULT F1

4145 Mesaj
7 Mart 2006; 11:54:07 

quote:

Orjinalden alıntı: 555_53_78

konsantrasyon problemi bende de var en ilgi duyduğum seylerde bile tam bir odaklanma olmuyor
diğerlerinde iise şiddetli bir dikkat dağınıklığı problemim var bi yolunu bulup kurtulmak lazım

bende uzun zamandır var artık katlanılmaz olmaya başladı
hadi dersi gectim pek kimse ders çalışmayı sevmez zaten ama ben kitap bile okuyamıyorum

Simone...

346 Mesaj
7 Mart 2006; 12:41:07 

Ben de satrancın önemli bir konsantrasyon ve bellek antrenörü olduğunu okumuştum. Brejnev gibi 90'lık pekçok çok devlet başkanının zihnini satranç ile uyanık tutmuşlar.
Bununla beraber damar tıkanıklığı (kolesterol gibi) hastalıkları ile de dikkat dağılabiliyormuş.

Adil Maviş diye bir adam, konsantrasyonunuzu artırıyorum sloganıyla yola çıkınca telefon açtım. seansına 360 YTL istediğini ve en az iki kişi katılmam gerektiğini söyledi (vazgeçtim).

Sizlerin konsantrasyonu artırmak için bildiğiniz yollar var mı?

2006 Getz 1.4 DOHC 97 hp siyah

4145 Mesaj
7 Mart 2006; 13:11:24 

quote:

Orjinalden alıntı: belirsizlik

Ben de satrancın önemli bir konsantrasyon ve bellek antrenörü olduğunu okumuştum. Brejnev gibi 90'lık pekçok çok devlet başkanının zihnini satranç ile uyanık tutmuşlar.
Bununla beraber damar tıkanıklığı (kolesterol gibi) hastalıkları ile de dikkat dağılabiliyormuş.

Adil Maviş diye bir adam, konsantrasyonunuzu artırıyorum sloganıyla yola çıkınca telefon açtım. seansına 360 YTL istediğini ve en az iki kişi katılmam gerektiğini söyledi (vazgeçtim).

Sizlerin konsantrasyonu artırmak için bildiğiniz yollar var mı?

aslında haklısın satranç iyi bi yöntem olabilir çünkü insan satranç oynarken sadece oyuna konsantre oluyor
denemek lazım,hatta bilgisayara satranç oyunun yüklemekte iyi olabilir

Simone...

196 Mesaj
7 Mart 2006; 13:21:13 

quote:

Orjinalden alıntı: Sanctus Diavolos

bende uzun zamandır var artık katlanılmaz olmaya başladı
hadi dersi gectim pek kimse ders çalışmayı sevmez zaten ama ben kitap bile okuyamıyorum
aynen arkadaşım aslında hafızam çok iyi dikkatimi toplayabilsem çok iileri gideceğim derslerim ve diğer konularda
ama ne mümkün

1010 Mesaj
7 Mart 2006; 14:09:44 

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu dernekleri var. Her ilde yoktur belki ancak Ankara'da olduğunu biliyorum.
Ne yazık ki dikkat eksikliği çoğunlukla kişinin kapasitesini kullanamamasına sebep olan ciddi bir rahatsızlık.
Kızım bir türlü derslerinde başarılı olamıyordu, tv hariç dikkatini hiçbir şeyde yoğunlaştıramıyordu. Anlama güçlüğü, anlatma güçlü çekiyordu. Ciddi bir şekilde çocuğun zekasında sorun olduğunu düşündüm. Psikiyatr'a gittik, psikoloğa da bir sevk yapıldı yeniden psikiyatra derken, çocuğun üstün zekalı olduğu ancak dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu bulunduğu teşhisi kondu.

Tofranil isminde bir ilaç verildi. Prospektüsüne bakarsanız dikkat eksikliğiyle ilgili hiçbir şey yok ancak kişide bir sakinlik uyuşukluk hali yaratıyor.
Faydası oldu mu ilacın? HAYIR... hala hiçbir şeye odaklanamıyor kendisini de Einstein'ın da bir yaşa kadar geri zekalı zannedildiği sonradan açıldığı hikayesine kaptırmış öyle avunuyor.

Derneğe götürsek faydası olacağını tahmin ediyorum.

Dikkat eksikliği ve tedavisinde kullanılan bir ilacın bağımlılık yapıp yapmadığıyla ilgili Hürriyette bir yazı çıkmıştı. Amerikadaki bazı okullarda daha okulun kapısında hemşire her öğrencinin ağzına bir hap atarmış. 'İ' harfiyle başlayan bir ilaçtı, şimdi hatırlayamıyorum adını. (ne ala memleket )

boş kağıda imza atmayın...

196 Mesaj
7 Mart 2006; 15:27:23 

quote:

Orjinalden alıntı: su*fi

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu dernekleri var. Her ilde yoktur belki ancak Ankara'da olduğunu biliyorum.
Ne yazık ki dikkat eksikliği çoğunlukla kişinin kapasitesini kullanamamasına sebep olan ciddi bir rahatsızlık.
Kızım bir türlü derslerinde başarılı olamıyordu, tv hariç dikkatini hiçbir şeyde yoğunlaştıramıyordu. Anlama güçlüğü, anlatma güçlü çekiyordu. Ciddi bir şekilde çocuğun zekasında sorun olduğunu düşündüm. Psikiyatr'a gittik, psikoloğa da bir sevk yapıldı yeniden psikiyatra derken, çocuğun üstün zekalı olduğu ancak dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu bulunduğu teşhisi kondu.

Tofranil isminde bir ilaç verildi. Prospektüsüne bakarsanız dikkat eksikliğiyle ilgili hiçbir şey yok ancak kişide bir sakinlik uyuşukluk hali yaratıyor.
Faydası oldu mu ilacın? HAYIR... hala hiçbir şeye odaklanamıyor kendisini de Einstein'ın da bir yaşa kadar geri zekalı zannedildiği sonradan açıldığı hikayesine kaptırmış öyle avunuyor.

Derneğe götürsek faydası olacağını tahmin ediyorum.

Dikkat eksikliği ve tedavisinde kullanılan bir ilacın bağımlılık yapıp yapmadığıyla ilgili Hürriyette bir yazı çıkmıştı. Amerikadaki bazı okullarda daha okulun kapısında hemşire her öğrencinin ağzına bir hap atarmış. 'İ' harfiyle başlayan bir ilaçtı, şimdi hatırlayamıyorum adını. (ne ala memleket )

isterük
o ilacı n adını isterük

1010 Mesaj
7 Mart 2006; 15:43:30 

DİKKAT EKSİKLİĞİ HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU

- Çoğunlukla elleri ayakları kıpır kıpırdır ve oturduğu yerde kıpırdanıp durur.

- Çoğu zaman hareket halindedir ve bir motor tarafından sürülüyormuşçasına koşuşturur durur, yükseklere tırmanır.

- Oturması istendiğinde, oturduğu yerde bir müddet kalmakta güçlük çeker.

- Dikkati konu dışı uyaranlarla çabuk dağılır.

- Zihinsel çabayı gerektiren ders dinleme, ders çalışma, okuma ve yazma görevlerinden kaçar.

- Ödevlerde ve sınavlarda dikkatsizce hatalar yapar.

- Sabırsızdır, sırasını beklemekte güçlük geçer

- Kendisiyle konuşulduğunda sanki dinlemiyormuş izlemini verir.

- Sakin ve gürültüsüz biçimde oynamakta zorluk çeker

- Verilen yönerge ve ödevleri yapmakta zorlanır, bu işi tamamlamadan diğerine geçer

- Çok konuşur, sık sık başkalarının sözünü keser ve lafa girer.

- Çabuk unutur, sık eşya kaybeder.

- Çoğu zaman sonuçlarını düşünmeden tehlikeli işlere girişir.

pedam.com'dan alıntıdır.

İlacı buldum, 'i' ile başlamıyormuş ikinci harfi 'i' imiş. RİTALİN. Ancak bildiğim kadarıyla yeşil reçeteli bir ilaç. Yani bu ilaca ulaşmak için psikiyatr'a gitmek şart. Tabii çok yakınınız bir eczacı değilse ve yeşil reçeteli bir ilacı reçetesiz satmanın sonuçlarını göze alabiliyorsa.

boş kağıda imza atmayın...

196 Mesaj
7 Mart 2006; 16:19:53 

quote:

Orjinalden alıntı: su*fi

DİKKAT EKSİKLİĞİ HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU

- Çoğunlukla elleri ayakları kıpır kıpırdır ve oturduğu yerde kıpırdanıp durur.

- Çoğu zaman hareket halindedir ve bir motor tarafından sürülüyormuşçasına koşuşturur durur, yükseklere tırmanır.

- Oturması istendiğinde, oturduğu yerde bir müddet kalmakta güçlük çeker.

- Dikkati konu dışı uyaranlarla çabuk dağılır.

- Zihinsel çabayı gerektiren ders dinleme, ders çalışma, okuma ve yazma görevlerinden kaçar.

- Ödevlerde ve sınavlarda dikkatsizce hatalar yapar.

- Sabırsızdır, sırasını beklemekte güçlük geçer

- Kendisiyle konuşulduğunda sanki dinlemiyormuş izlemini verir.

- Sakin ve gürültüsüz biçimde oynamakta zorluk çeker

- Verilen yönerge ve ödevleri yapmakta zorlanır, bu işi tamamlamadan diğerine geçer

- Çok konuşur, sık sık başkalarının sözünü keser ve lafa girer.

- Çabuk unutur, sık eşya kaybeder.

- Çoğu zaman sonuçlarını düşünmeden tehlikeli işlere girişir.

pedam.com'dan alıntıdır.

İlacı buldum, 'i' ile başlamıyormuş ikinci harfi 'i' imiş. RİTALİN. Ancak bildiğim kadarıyla yeşil reçeteli bir ilaç. Yani bu ilaca ulaşmak için psikiyatr'a gitmek şart. Tabii çok yakınınız bir eczacı değilse ve yeşil reçeteli bir ilacı reçetesiz satmanın sonuçlarını göze alabiliyorsa.

başkalarınnın sözünü kesmek eşya kaybetmek dışında hayatımı anlattın diyebilirim

4145 Mesaj
8 Mart 2006; 10:54:59 

bakalım bugün kendi kendime verdiğim bazı kararları uygulamaya çalışacagım
kararlarımı yaptıklarımı ve işe yarayıp yaramadıgını akşam burada yazarım

Simone...

402 Mesaj
8 Mart 2006; 11:20:16 

ilgi oğlum başka bir şey sağlamaz konsantrasyonu
sana uygulamaya koyacağın şeylerde başarılar, bende hiç birisi etkili olmadı,
ama şu an ilgi duyduğum şeyi yapıyorum ve işimi seviyorum,
zaten en doğrusu da bu değil mi?

4145 Mesaj
8 Mart 2006; 12:02:32 

quote:

Orjinalden alıntı: elec

ilgi oğlum başka bir şey sağlamaz konsantrasyonu
sana uygulamaya koyacağın şeylerde başarılar, bende hiç birisi etkili olmadı,
ama şu an ilgi duyduğum şeyi yapıyorum ve işimi seviyorum,
zaten en doğrusu da bu değil mi?

bende zaten ilgi duydugum şeyleri uygulayacağım

Simone...

1181 Mesaj
21 Mart 2006; 15:50:37 

konsantrasyon ekskliğinin en önemli sebebi bence o konuya karşı duyduğun ilgiden kaynaklanıyor. umarım en yakın zamanda bu sorunun üstesinden gelirsin...

http://mguney.com/
http://mguney.com/merhaba-dunya/
http://mguney.com/iki-ulke%E2%80%99-ye-bayram-mujdesi/

103 Mesaj
9 Nisan 2006; 21:14:38 

ben sana önemli kazanımlarımdan birini aktarayım kardeşim;

zaman sanırım 2001 mayısına denk geliyordu..kısa aralıklı çalışmalarla öss çalışmalarında kaydadeğer ilerleme kaydetmiştim..istediğim alan tıp fak.ama herkesin istediği gibi değildi..genç yaşlarda doktor tanıdıklar bularak ameliyatlara girmeye başlamıştım..tek isteğim tıp tı ve bunun içine kazanmadan önce girmeyi başarmıştım..ama zamanla artık uyuşuklaşmış okuduğumu anlmaz hemen sıkılır olmuştum..derslere girmior ve çalışmıyordum..tabii zamanla düşüşler başladı ve öss yi kazandım ama puanım tıp için yeterli olmamıştı..tekrar denedim ama aynı dikkat eksşkliği ve çalışamama sendromu başlamıştı..ya olmazsa sorusu aklmıdaydı..çünkü amacım tıp kazanıp yutdışına çıkmak oradanda hekim olarak afrikada ve himalaaya eteklerinde koşturmkatı..ama çok şey istediğimden ve planlarımın KISA VADELİ DEĞİLDE UZUN VADELİ OLMADINDAN DOLAYI istediğim sonuca yine aynı sorunlardan dolayı ıulşamadım..olmamıştı..elektronik yazarak yurtdışına gitmeye karar verdim..çünkü tıp olmadıktan sonra ne olursa olsun mantığı ile hareket ettim..son anda bundan da vazgeçerek yine girmeye karar verdim..potansiyelim yuksekti..sadece adapte olmak yetiordu..3. senem yine aynı gevezelikle geçti..neyse şu an bilgisayar mühendisiliğindeyim..ucuz ve uzun vadeli planlarla geldim buraya..3.sınıftayım..çoğu zmaan deslere gitmior evde uyuyarak zmana geçiriyorum..ama arada bir not aktarılmıştı bana..bu notu sana da iletmek sitiyorum iznin olursa;

senin dikkat eksikliğin önemli bir kaybın yoksa inan bana önemli bir sorundeğildir dostum..gerçek şu ki;hayat başarılar ğeşinde koşarak geçiyor aama arada biz kendimizi ezip geçiyoruz..bazen yaptığın işleri ertele AMA YAŞAMI ERTELEME-.ewetders çalışmaktan çok bir hatunla sevişmek herkes için iyidir ama çalışman gereken ,yapman gereken birşey varsa da geçiktirme..matematikle seviş,fizikle yemeğe çık,biyoloji ile eğlen..o sıra önem sıran ne ise ssen onu belirle..hayatı sev..okumayı ,öğrenmeyi aanngarya iş olarak görme..yapman gereken değil yapmak istediğin iş olarak gör..

VE EN ÖNEMLİSİ ASLA GELECEĞİ PLANLAMA..ki bunu ben değil;çağımızın yaşayan en buyuk bilim adamı olarak nitelendirilen vve beyninin sadece yarısını kullanabilen adam olan stephen hawking söylemiştir..

unutma dostum..herkesin seninle paylaşabileceği derdi,anısı vardır..bir gece uyumadan önce düşün;"senin kendinle paylaşabileceğin anın ne?derdin ne?"

sana en iyi yoolu seni tanıyan biri verecektir..o da sensin..

umarım dostum bu dediklerimi bilgiçlik taslamak olarak nitelendirmezsin..sadece elimden geldğince bişeyler paylaşmak istedim..

herkese iyi gunler..

91 Mesaj
11 Nisan 2006; 15:45:53 

bu sorun bende de var. 8. sınıftaki oğlumda da . ben tabiiki işin farkında değildim. ama hatun uyanık. almış doktorlara götürmüş ilaçlar falan derken gözle görülür iyileşmler oldu. ama ilaçlar kesilince yine eskisi gibi oluyordu.

kendiçözümüme gelince. bir konuya o kadar fazla odaklanıyorumki. bana göre inanılmaz şeyler ortaya çıkıyor. bence işin sırrıda yoğunlaşmakta ve bir şeyleri sevmekte

357 Mesaj
28 Ekim 2006; 23:06:31 

Akıllı ilaçlar: 'Modafinil' gibi ilaçlar, beyni 90 saat boyunca uyanık tutuyor. Beynin bir bölgesinden diğerine veri akışını sağlayan kimyasalları artırıyor.

kaynak http://www.haberarsivi.com/haber.asp?id=7970

926 Mesaj
28 Ekim 2006; 23:26:38 

Konsantre olamamanın sebepleri şunlardır;

-Aşırı kibir
-Paranoya
-Güven eksikliği
-Miskinlik
-Düzensiz yaşam biçimi

Yukarıda yazdığım olumsuzluklardan kurtulursanız konsantre olamama gibi bi probleminiz olmaz. Şayet olursa ben bundan sorumluyum. Gelip bana hesap sorabilirsiniz bu topicte.

Not: Son iki maddede belirttiklerimden kurtulursanız diğerleri çorap söküğü gibi çözülecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fatihgülçiçek -- 28 Ekim 2006; 23:28:05 >

462 Mesaj
30 Ekim 2006; 3:03:32 

Tak kulaklığı bilgisayara uzan bir köşede ,
Samael - Nautilus & Zeppelin parçasını uzun süre dinle , kafan berraklaşsın.. Ciddiyim bu konuda.
Öyle bir parçaki insanın içindeki tüm negatif' enerjiyi alıyor adeta..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mika_hakinen -- 30 Ekim 2006; 3:23:59 >

a

1618 Mesaj
1 Kasım 2006; 8:05:46 

ewet bendede aynı sorun var bi çare bulun sevdiğim kitabları ourken olmuyo ama istemediklerimi okuyunca 5 sayfadan sonra konsantrasyonum bozuluyor.ayrıca ders yaparkende en fazla 30 dk tam çalışıyorum sonra bozuluyor.sadece açı problemi çözerken bozulmuyor nedense

DH 2005

if you want to make it for a living, your number 1 aim should not be how to maximize your profit, but how to minimize your risk.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
1 Kasım 2006; 14:30:18 

bu sizdeki şimdiki adıyla dikkat eksikliği ve hiperaktivite rahatsızlığının gösterir. belki yaş itibarı ile hişperaktivite azalmış veya yok olmuş olabilir ama dikkaet eksikliği devam ediyor. öncelikle tıbbi tedavi. sonra hoşlandığınız konularda yoğulaşın. mesela hayal kurun. zamanla bu dikkat artırımı her alan yansır.

5514 Mesaj
1 Kasım 2006; 15:50:47 

bendede dikkat eksikli bir konuya yoğunlaşamama ki herk onuda oluyor.birde aşırı derecede unutkanlık başladı.valla korkuyom daha yaş 20.

Uzaklaştırılmış
1 Kasım 2006; 16:30:45 

quote:

Orjinalden alıntı: recep41

bendede dikkat eksikli bir konuya yoğunlaşamama ki herk onuda oluyor.birde aşırı derecede unutkanlık başladı.valla korkuyom daha yaş 20.

yazım hatalarından belli bunaklık..

462 Mesaj
1 Kasım 2006; 19:11:22 

Dikkat eksikliği kendine olan güven eksikliğinden kaynaklanır, bu güven eksikliği insanda ufak olayları kafaya takma, hiçbir şeyi başaramma hissi , ben neden böyleyim neden olmuyor hayatım neden böyle gibi düşünce fırtınalarına yol açar.. Bu düşünce fırtınalarıda konsantrasyon problemine yol açar..

Tek ve en etkin çözüm başarılı olmak , gerçekten istediğin konularda istediğini elde edersen kafan rahatlar.
Telkin ve kendine gaz vermek bir süre etki eder, gerçek etki başarıyla olur.. O zaman sana her şey basit ve kolay görünecek beynin berraklaşıcak çünkü iraden güçlenmiş olucak.

a

Uzaklaştırılmış
1 Kasım 2006; 19:41:11 

Konsantrasyonu artırmanın tek yolu neyi ne için öğrendiğinizdir diye düşünüyorum.Eğer! bu dünyaya katkınız olsun istiyorsanız (gerçek katkı) öğrenmelisiniz.Sizin yapacağınız küçük bir katkı ; Einstein' ın yaptığı katkıdan daha fazla olabilir.Yazdıklarım ütopik görünse de :) doğru düşündüğüm kanısındayım.Öğrendiklerinizin size ve tüm insanlığa katkısı umduğunuzdan da fazla olabilir.

Ders 'e sınav geçme gözüyle bakarsanız,başarılı olamazsınız.Ders'e " DERS " gibi bakmalısınız,yani size ne kazandırdığına?Öğrendiğiniz her bilgi, sizin bilgi üretiminizi artırır.Bu da açılımlar yapmanızı sağlar, her sağladığınız açılım insanlık için, doğru açılımlar olabilir.

Kendinizi küçük görmeyin!!!!,Çünki küçüklük görecelidir...!

Saygılarımla,

5514 Mesaj
1 Kasım 2006; 21:43:11 

quote:

Orjinalden alıntı: doors

yazım hatalarından belli bunaklık..

abi sende beni her yerde takip mi ediyorsun. en son 300 mü dedik.

841 Mesaj
2 Kasım 2006; 1:45:35 

demek ki arkadaşlar buradan şu çıkıyor. zorla güzellik olmaz

quote:

Orjinalden alıntı: emure

ewet bendede aynı sorun var bi çare bulun sevdiğim kitabları ourken olmuyo ama istemediklerimi okuyunca 5 sayfadan sonra konsantrasyonum bozuluyor.ayrıca ders yaparkende en fazla 30 dk tam çalışıyorum sonra bozuluyor.sadece açı problemi çözerken bozulmuyor nedense

6432 Mesaj
17 Ocak 2008; 1:59:11 

Pharmaton.... eczanelerde bulursun ... ders çalışman gereken yoğun sınav günlerinde yada iş günlerinde.... ve de gece 4-5 e kadar uykun gelmiyo pek .. direnç artırıyo ve konsantrasyon tabiki.. 30 kapsül ..30 YTL.... çok işe yarıyo bu meret

*Ben vize zamanında aldım çok işe yarıyo.... Sabah son kapsulü yani 30 . kapsulü de atıcam ağzıma... çünkü bugün son sınavım var...

!! AMA ilaçlardan vitaminlerden önce arkadaşların sölediklerini yani doğal şeyleri denemelisin... hemen ilaça zıplamak iyi değil biliyosun..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Darkchild -- 17 Ocak 2008; 2:00:07 >

Darkchild.. Sert Bakışlı, Haşin Çocuk !!

Uzaklaştırılmış
17 Ocak 2008; 11:48:08 

Kendine söz ver önce o konu üzerinde odaklaşmanı sağlayan nedenler bul.
Mesela şu kadar süre ders çalıştıktan sonra 30 dka bilgisayar oyunu oynayabilirim gibi bunları sen bul. Belki bir ölçüde faydasını görebilirsin.

Kitap konusunda odaklaşamamanın da nedeni ilgi alanının dışında olması olabilir. Önce ilgi alanına girenleri oku, onlar üzerinde odaklaş daha sonra kitap okumanın verdiği alışkanlık ile diğerlerine odaklaşabilirsin.

Bir arkadaş oyun linki vermiş orda onu da bir dene kaybedeceğin ne olabilir ki.

275 Mesaj
27 Ağustos 2008; 9:20:16 

Bendede Aynı Problemler Var Genellikle Çalışırken Oluyor ve İnsanlarla İletisim Kurarken Ama Doktora Felan Gitmedim

İş'te İken Unutkanlık , Dikkat Eksikligi , Çalışmaktan Baska Herseyi Yapma İstegi , İnsanlarla Konusurken Herseyi Bir Birine Karıstırma Sölicegim Seylerde Bazen Dilim Donmuyor Birşey Soylediklerinde Hemen Cevap Verme İstegi , Kaygı , Alınganlık , Yapacagım Şeyi Bilememe Telaş , Sakarlık , Halsizlik
Artık Birisi Bana Birsey Yapmamı İstediginde Unutmamak İçin Hep Aklımda Tutmaya Calısıyorum , Babam Bana Olum Bakkala Git 2 Ekmek Al Diyor Tam Gidiyorum Unutuyorum.

Acaba Bu Problemlerin Bir Cozumu Varmı ?

Yönetici Notu: İletileri bu biçimde büyüklü küçüklü, irili ufaklı yazmak yerine, daha kolay anlaşılacak şekilde yazmayı deneyiniz. Mümkünse yazım kurallarına uyunuz.

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

1901 Mesaj
28 Ağustos 2008; 21:18:43 

ben gittim bu sebepten doktora yine gidicem.

Uzaklaştırılmış
28 Ağustos 2008; 23:21:57 

Bence Doktora Görün...

1340 Mesaj
29 Ağustos 2008; 0:17:42 

quote:

Orjinalden alıntı: _TEADOR_

Bence Doktora Görün...

+1 bence de.

3074 Mesaj
29 Ağustos 2008; 0:25:46 

http://erbilsilik.wordpress.com

1 Mesaj
25 Kasım 2008; 20:09:46 

bendede var bencede çok gıcık bişe

372 Mesaj
25 Kasım 2008; 20:30:29 

Bir saat sonra derste dikkat dağılması normaldir bence ama kitap okuma kızmı tamamen alışkanlık. Önceden 2 sayfa okuyamazdım şimdi 70 - 80 sayfaya kadar çıktığım olyor

Ya Olduğun Gibi Görün Ya Da Göründüğün Gibi Ol

305 Mesaj
7 Mayıs 2009; 11:09:37 

ben kendimden diyeyim bence işin özünde uyumsuzluk gerçek hayatı deyiştiremiyecegi ve gerçek hayattan beklentisi olmaması var beyin kendine bir hayal dünyası yaratıyor gerçek hayatla hayal arasında geçişler oluyor çözüm gerçek hayatın gerçekten sevilmesi ben başaramadım

193 Mesaj
18 Ağustos 2009; 17:30:52 

konu eskimiş gibi ama bugün bir şey okudum.

Natura Sound Therapy adlı bir program bazı ses dalgaları vererek beyin dalgalarını yönlendirebiliyormuşAnladığım kadarıyla konsantrasyon,düşünme,problem çözme,odaklanma gibi konularda başarıyı arttıran ilgili beyin dalgasına yön verebiliyormuş. link vereceğim bi inceleyin isterseniz...

http://www.e-psikoloji....m/showthread.php?t=4231

ŞAMPİYONLUK ŞARKISI BÖYLE YARIM KALMAYACAK,O KUPA BİR GÜN ELLERİNİZ DE KALKACAK!

411 Mesaj
18 Ağustos 2009; 21:05:34 

quote:

Orijinalden alıntı: Sanctus Diavolos

haklısınız aslında temel sorun ilgisizlik
su an okudugum kitap beklediğim kadar sürükleyici cıkmadı yarım bırakmak istemediğim içinde devam ediyorum
derslerle ilgili bişey diyemicem cünkü kendimi bildim bileli böyleyim

Kendi cevabını kendin vermişsin. İlgi duymadığın şeyleri yapma ve git hayatında en çok ilgini çeken şeyin peşine düş. Bunun için gerekirse dersini okulunu da bırak. Derinlerde biryerlerde ilgini çekmeyen bir iş yaptığını biliyorsun umarım oraya temas etmişimdir.

ben buralara ait değilim.

314 Mesaj
18 Şubat 2010; 17:55:45 

Ritalin kullanan çocuk, genç ya da yetişkinlerde % 70-80 oranında iyileşme gözlendiği söyleniyor. Ritalin, kişinin dikkatini bir şey üzerinde yoğunlaştırabilmesini ve aşırı hareketlerini kontrol edebilmesini sağladığından okul başarısına, toplumsal ilişkiler kurabilmeye ve kendisini daha kolay kontrol edip duygusal anlamda da iyi hissetmesine katkıda bulunuyor. Ancak, unutmamak gerekir ki, bu ilaçlar bozukluğu tedavi etmiyor, yalnızca geçici olarak semptomları kontrol edebiliyor. Her ne kadar ilaçlar, kişinin dikkatini yoğunlaştırabilmesine ve başladığı işleri bitirebilmesine yardımcı olsa da, kimsenin bilgilerini artırmaz ya da akademik beceriler sağlamaz. İlaçların etkisi daha çok, kişide zaten var olan potansiyeli kullanabilmesine yardımcı olmak biçiminde kendisini gösteriyor. Ritalin ya da diğer uyarıcı ilaçları kullananlar mutlaka düzenli olarak checkup'tan geçirilmeli ve doktor gözetiminde bulunmalı. Mucizevi gibi görünen bu ilacın en bilenen yan etkileriyse, iştahsızlık, kilo kaybı, uykusuzluk, çabuk sinirlenme, tiklerde artış ve baş ağrısı. Bununla birlikte, ilacın kırmızı reçeteyle satılıyor olması ve güçlü etkileri "acaba bağımlılık yapar mı? İleride madde bağımlılığına yol açar mı?" gibi tartışmaları beraberinde getiriyor.

alıntıdır

2096 Mesaj
19 Haziran 2010; 2:44:25 

BİLGİSAYAR BAŞINDA ÇOK VAKİT GEÇİRMENİZLE ALAKASI VAR BEYLER. DÜŞÜNÜN BİLGİSAYAR FAKTÖRÜNÜN HAYATINIZDA OLMADIĞINI. ŞU SAATİ ELE ALALIM SAAT 2:38. VE BENİM YAPTIĞIM İŞİ ELE ALALIM ÇEVİRİ. BEN BU İŞİ BİLGİSAYAR ÜZERİNDEN YAPMAK ZORUNDAYIM ÇÜNKÜ BİLMEDİĞİM BİR ÇOK MESLEKİ TERİME NETTEN BAKABİLİYORUM. VE NETTEN HERŞEY OKADAR KOLAY Kİ ŞUNLA DA MESAJLAŞAYIM BUNLA DA HALLENEYİM DERKEN DİKKATİNİZ DAĞILIYOR. VE ZATEN KİMSE ÇALIŞMAK İSTEMEZ ÇEVİRİYİ TAMAMLAMAK VARKEN EĞLENCEYİ SEÇMEK ÇOK KOLAY BUNUN ADI DİKKAT DAĞINIKLIĞI DEĞİL. SENİNDE SORUNUN BU BİLGİSAYARDAKİ GİBİ BİR YANDAN BİRŞEY OKURKEN BİR PENCERE AÇIP GELEN MESAJA CEVAP VERMEK DİĞER YANDAN İNDİRME LİSTESİNE BİRŞEY EKLEMEYE OKADAR ALIŞMIŞSIN Kİ. TEK İŞLE UĞRAŞMAK SIKICI GELİYOR. BU DURUMDA NE YAPMAK GEREKİR SÖYLİYİM. BİLGİSAYARDA DA TEK BİR İŞE YOĞUNLAŞMAK VE O BİTMEDEN DİĞERİNİ AÇMAMAK. MESELA FİLM İZLİYORSAN MSN AÇIK OLMASIN ALTTAN ÇIKMASIN O KİM AÇIYOSA OTURUM ONUN UYARISI. EKŞİ İTÜ İNCİ FELAN SÖZLÜĞE Mİ BAKIYORSUN SADECE ENTRYLERİ OKU OYLA. DAHA SONRA SÖZLÜKLE İŞİN BİTSİN. ALIŞKANLIK HALİNE GELMEDEN DÜZELTMEK GEREK BUNLARI. YOKSA HİÇ BİRŞEYDE DİKKATİ YOĞUNLAŞTIRAMAZSINIZ.

¡Nosotros escribimos nuestro destino!

Uzaklaştırılmış
19 Haziran 2010; 3:46:31 

20 dakikadan fazla dersle ilgilenemiyorum, 20 dakikalık bir ara gerekiyor kendimi toplamam için. ondan sonra da bir daha başlayamıyorum zaten

ilaçlar var, hiperaktivite için verilen bazı ilaçlar muazzam bir dikkat toplaması sağlıyormuş, final dönemi bire bir

tabi kimyasala ne gerek var

175 Mesaj
20 Haziran 2010; 0:57:34 

Sizde sadece kontrasyon eksikliği var bende unutkanlık,dalgınlık,şaşkınlık,halsizlik,tembellik... vardı ama eskıde kaldı sadece kendıne hakım olmayı öğrenmelisin.Birde bir kaç şeye odaklanma mesela ders çalısırken dhye girme ya ders çalış yada dhye gir.Sadece bu konuda değil mesela aklını ve kalbını bir kişiye ver .

Ölü Ozanlar Derneği

Uzaklaştırılmış
20 Haziran 2010; 7:39:38 

Eğer kökten olayı halletmek istiyorsan Modional içebilirsin ama kullanmadan önce doktora danışmalısın

2078 Mesaj
16 Eylül 2010; 13:54:56 

bende de konsantrasyon bozuklugu var yaa cok sinir oluyorum..

birde bu sene universiteye hazirlaniyorum dershane falan orda dersleri dinlerken bise anlamiyorum., kendimi zorluyorum ama olmuyor oluyorsa da o an oluyor bir kac dk sonra foss gitti hepsi..

anlamadigim zaman da kendime kiziyorum kendimi yiyecem sanki cok degisik bi duygu., b azen uzuluyorum., niye ben boyleyim neyim var falan

bi arkadas vardi sinifta.. o bi hap kullaniyordu o hapi aldigi zaman ders calisma hissi geliyordu ona surekli ders calismak istiyordu falan o hangi ilacdi acaba bileniniz varmi..??

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

Uzaklaştırılmış
16 Eylül 2010; 14:46:31 

guzel bir topic

2398 Mesaj
16 Eylül 2010; 16:17:40 

Uzun süre aralıksız ders çalışmak verimli değildir.Ders çalışma zamanınız 15-30 dakika arası olsun ufak bir mola verip tekrar devam edin.

Hergün vuruyom guru guru gubara - CeyhanPrensiGenco

4 Mesaj
10 Şubat 2011; 13:34:42 

sa değerli arkadaşlar çok güzel yorumlar yapmışsınız hepsini okudum çok beğendim. Bende paragraf sorularını okurken zorlanıyorum

cümleyi okuyorum ama ne anlattığı hakkında hiçbir şey kafamda oluşmuyor. Bazen dikkatim toplanıyor o zaman anlıyorum fakat yavaş

okuduysam (soruyu çözmem 3-4 dk buluyor ama hepsi değil bazıları 5-6 dk bile buluyor) diğer okuduklarım aklımdan uçuyor hızlı

okuduğum zamanda bazı anahtar kelimelerin dikkatimden kaçtığını farkediyorum.

Dikkat eksikliği var (anlatım bozukluğu sorularındada oluyor) bazı paragraflarıda okuyorum anlayamıyorum hele cümleleri sıraya koyma

soruları çok zor geliyor.

Bende çekingenlikte var , Kendime güvenim de yok sanırım.

bunların haricinde hızlı cevap veremiyorum, donup kalıyorum, kendimi ifade edemiyorum (anlatma yeteneğimde zayıf çünkü anlatırken

konsantre olupta kelimelerimi toparlayamıyorum) ve akraba terimlerini bir türlü öğrenemiyorum.

Ama bunların yanında iyi yönlerimide söylim org çalıyorum (bir kaç müzik aleti de çalabiyorum), telefon numaraları, vergi numaram

olsun T.C. kimlik no gibi sayıları aklımda tutabiliyorum ayrıca resimdede iyiyim

Bu sorunlardan çok sıkıldım arkadaşlar bana bunlardan kurtulmanın yolunu bulun... acil cevap...

1 Mesaj
27 Kasım 2012; 20:02:44 

merhaba arkadaşlar.
öncelikle lise öğrencisi olduğumu belirtmek istiyorum
kendimden de örnekler vererek naçizane önerilerde bulunmaya çalışacağım.
arkadaşlar öncelikle uyku düzeninize dikkat etmelisiniz. uykusuzluk baş ağrısına, feci bir uyuşukluğa, ders çalışmaya karşı ilgisizliğe sebep oluyor. (bende öyle.)
bunun dışında eğer kendi içinde gelişen bilgisayar oyunları oynuyorsanız - ki bu oyunlar bağımlılığa ve zaman kaybına sebep olabiliyor - ders çalışmanız gereken zamanlarda buna ara verin.
kendimden örnek vermek gerekirse okuldan eve geç geliyorum. bu oyunları (GTA, Mount&Blade, Online Oyunlar vb.) oynamaya başlayınca en az 2-3 saat oynuyordum. bilgisayar başından kalkınca ister istemez bir uyuşukluk oluyor. ders çalışmaya başlamak aşırı zorlaşıyor. kendi tespit ettiğim bir şeyi de (doğru olmayabilir) paylaşmak istiyorum. bilgisayar ve televizyon gibi elektronik aletlerin başında geçirilen uzun saatler tabiri caizse beyni -UYUŞTURUYOR- ! unutkanlık ta yapabiliyor. özellikle de bazı oyunlar gerçekle sanalı karıştırmanıza sebep olabilir.
artık bir karar aldım ve bu gibi oyunları hafta içi oynamıyorum. ayrıca bilgisayar başına gerekmedikçe oturmuyorum. faydalı olduğunu söyleyebilirim.
bir de kendinize uygun bir ders çalışma stili belirlemenizi öneririm. örneğin ben ders çalışırken defterlerime veya küçük kağıtlara özet çıkarırım. biraz garip gelebilir ama bazen de çalıştığım yerleri karşımda bir kişi varmış gibi anlatırım :D. (benden küçük bir kardeşim olsaydı ona anlatırdım :D ) siz de böyle yapabilirsiniz veya önemli gördüğünüz yerlerin altını çizip daha sonra tekrar edebilirsiniz.
bazı arkadaşların 30 dk dan uzun süren çalışmaların verimli olmayacağı şeklindeki yorumlarına kısmen karşı çıkıyorum. çünkü bu süre her insanda farklılık gösterebilir. birisi 2-3 saat aralıksız çalışabilirken birisi 30 dk dan fazla çalışamaz. siz de kendinize uygun bir çalışma süresi belirlerseniz faydalı olacağını düşünüyorum.
son olarak düzenli çalışmanızı öneririm. daha önceleri düzenli olarak ders çalışıyordum. bazı zamanlar geç saatlere kadar çalışmak zorunda kaldığım da oluyordu. ancak abartısız söylüyorum gecenin geç saati olmasına rağmen ve uykunun gözlerimden oluk oluk akmasına rağmen küçük ayrıntıları net olarak hatırlayabiliyordum. bu aralar bu oyunlara tekrar sarmıştım. artık ciddi olarak aptallaştığımı düşünmeye başlamıştım. ders çalışmayı da bırakmıştım. kendimi zorlayarak tekrar ders çalışmaya başladım. şuan eskisi gibi ayrıntıları hatırlamada zorlanmıyorum. sonuç olarak düzenli çalışmak ta bu sorunun çözümü olabilir. başlamak cidden zor ancak başlayınca gerisi geliyor. sanırım sadece ders çalışmaya yönelik bir yorum oldu. :) :D

NOT: yorum sahiplerinin genelde üniversite öğrencisi olması yorumumun pek ciddiye alınmamasına sebep olabilir :D .

1186 Mesaj
27 Kasım 2012; 20:47:48 

Size ilaç gibi gelecek bir şey tavsiye edebilirim, ciddi bir belgeselde izlemiştim. 3 ay gibi bir süreyle belirli çocuklar üzerinde denemişlerdi bilim adamları, tv manyağı konsantrasyon bozukluğu olan "aptal" olduğu düşünülen bir çocuk kütüphaneden çıkmaz olmuştu deneyin sonunda

Balık yağı yüksek oranda omega 3 içerir. Bunun dikkati toplamaya çok faydalı olduğu söyleniyordu. O günden beridir düzenli olarak balık yağı hapı kullanıyorum ve faydasını gördüm diyebilirim.

1841 Mesaj
7 Aralık 2012; 1:55:58