Şimdi Ara

Huawei HG253 İncelemesi (Sorular, Sorunlar ve Çözümleri)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.503
Cevap
35
Favori
297.474
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet arkadaşlar, 1 hafta önce Pirelli router 'ı Huawei ile değiştirmeleri için talepte bulunmuştum. Bugün gelip değiştirdiler. Pirelli ve Tilgin router 'dan kat ve kat daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Wireless sinyal gücü çok iyi. Kablolu ve kablosuz bağlantıda neredeyse fark yok. Aşağıya test sonuçlarını ekledim.

Router 'ın arkasında 2 adet telefon girişi, 4 Lan girişi ve USB girişi bulunuyor. İnternetin arıza yaptığı durumlarda usb girişine 3G Modem takıp internete bağlanabiliyorsunuz. Superonline'ın verdiği diğer (Tilgin ve pirelli) modemlerde bu özellik yok.
    Bir diğer özelliği ise kablosuz ev telefonunuzu (ahizeyi) router ile eşleştirebiliyorsunuz. Bu sayede telefonun santraline gerek kalmıyor. Sadece şarj etmek için kullanıyorsunuz. Bunun için modemin sol tarafındaki Pair tuşuna basın. Voice ışığı yanıp sönecektir daha sonra telefonunun ayarlarında el cihazı ekle-kayıt gibi bir yer olması gerekiyor. Ekle deyip pin kodunu (0000) giriyorsunuz.

Arayüzü

En büyük artısı wireless 'ı N destekli olması. 50mbit ve üstü hız kullanıyorsanız mutlaka bu router 'dan talep edin. Ayrıca 20mbit hız kullanan abonelere de veriyorlar.

Kablolu bağlantı

Kablosuz bağlantı - (5-6 metre uzaklıktan test ettim)

Daha önce superonline'ın verdiği diğer modemlerle 50mbit bağlantı ile yaptığım hız testleri.

Pirelli router - kablosuz bağlantı

Tilgin router - kablosuz bağlantı

Torrent vs için port açmak istiyorsanız, Gelişmiş>NAT>Port Yönlendirme kısmından açabilirsiniz

Bu router 'da, en geniş kablosuz kapsama alanını sağlamak için bant genişliğini 20 mhz olarak ayarlayın. Fabrika ayarlarında 20/40 olarak ayarlı

Router 'ı Ftp olarak da kullanabiliyorsunuz. Bu sayede bağladığınız harici diskinizi ağdaki tüm bilgisayarlar görebiliyor.
    Harici diskinizi usb 'ye bağladıktan sonra, adres kısmınaftp://192.168.1.1 yazın. Kullanıcı adı ve şifre ftp 'dir

Router ile ilgili sorunlarınızı ve merak ettiklerinizi bu başlık altına paylaşabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onur1301 -- 13 Eylül 2012; 15:01:21 >

• Hocam bu modemin HG655D versiyonu bende var. TT Fiberdeyim, tüm menüler aynı gözüküyor

20/40 olayı nedir ? Bende 20/40 şuan onu eve gidince 20 yapacağım dediğiniz gibi.

Birde USB bağlayınca herhangi bir ayar gerekiyor mu ? Yoksa sadece HDD yi bağlayıp dediğiniz adresi mi gireceğiz ?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Devil1106
    Hocam bu modemin HG655D versiyonu bende var. TT Fiberdeyim, tüm menüler aynı gözüküyor

20/40 olayı nedir ? Bende 20/40 şuan onu eve gidince 20 yapacağım dediğiniz gibi.

Birde USB bağlayınca herhangi bir ayar gerekiyor mu ? Yoksa sadece HDD yi bağlayıp dediğiniz adresi mi gireceğiz ?
    Ayar yapmaya gerek yok, direk bağlayıp ftp adresine giriyorsunuz
  • Banada bu modemi verdiler 20mbps kullanıcısıyım evde en dip odada sürekli wireless bağlantım düşüyor çekim aralığını 20mhz'a bir alıp deneyeyim anlatım için teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi byemre63 -- 3 Haziran 2012; 13:47:25 >
  • Teşekkürler hocam, benim bir süre önce yapmak isteyip de fırsat bulamadığım şeyi sen yapmışsın. Fikir verici bir yazı olmuş. Ben de PSN'deki kopmalar yüzünden cihaz değişim talebinde bulunmuştum ve Huawei sayesinde kopmalardan kurtuldum. Wireless kullanmıyorum interneti ama wireless performansını test ettim, hem menzil olarak hem de maksimum hız olarak mükemmel oldu. Evin her yerinden sorunsuz kullanabiliyorum artık interneti.

Superonline artık yeni abonelerine eski router'ları vermemeli. Huawei harici diğer cihazların çeşitli sıkıntıları var. Huawei'de irili ufaklı bütün sorunlardan uzak oluyorsunuz.

Bu arada şu kablosuz telefonu tanıtma olayı da aklımdaydı, deneyecektim ama unutmuşum. Bir bakayım
  • Şahane bir modem. Superonline işi biliyor.
  • hocam bende süperonline 20 bit kullanıyorum benimki tılgın modem dediğin gibi wireless gücü berbat şimdi ben müşteri hizmetlerini arayıp nedeyim bir fikir ver ayrıca benim şuanki 3. modem ilk 2si pirelli idi şimdiki tılgın acaba nedesem değiştirirler
  • quote:

Orijinalden alıntı: mtnözdğn

hocam bende süperonline 20 bit kullanıyorum benimki tılgın modem dediğin gibi wireless gücü berbat şimdi ben müşteri hizmetlerini arayıp nedeyim bir fikir ver ayrıca benim şuanki 3. modem ilk 2si pirelli idi şimdiki tılgın acaba nedesem değiştirirler

Wireless performansından memnun olmadığını söyle. Wireless kullanırken devamlı kesinti olduğunu, doğru düzgün interneti kullanamadığını söyle. Playstation'da devamlı kesinti oluyor da diyebilirsin. Çünkü o modemlerle oluyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 2eu5

Bu arada şu kablosuz telefonu tanıtma olayı da aklımdaydı, deneyecektim ama unutmuşum. Bir bakayım

Genelde kablosuz telefonun santralini modeme bağlamak için yakın yere koyarız. Parazit yaptığı için de wireless sinyalini hafifte olsa etkileyebiliyor. Modemdeki telefon eşleştirme özelliği sayesinde bu durumda ortadan kalkmış oluyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: onur1301

quote:

Genelde kablosuz telefonun santralini modeme bağlamak için yakın yere koyarız. Parazit yaptığı için de wireless sinyalini hafifte olsa etkileyebiliyor. Modemdeki telefon eşleştirme özelliği sayesinde bu durumda ortadan kalkmış oluyor.

Bu ozellik nasil kullaniliyor ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Devil1106

quote:

quote:

Bu ozellik nasil kullaniliyor ?

Modemin sol tarafındaki Pair tuşuna basın. Voice ışığı yanıp sönecektir daha sonra telefonunun ayarlarında el cihazı ekle-kayıt gibi bir yer olması gerekiyor. Ekle deyip pin kodunu (0000) giriyorsunuz.

• Millet ben 2 aydır araştırıyorum bulamadım. Bu alet çok yeni bir router değil fakat 3,5-4aydır yeni üyelere bu router veriliyor. Huawei nin sitesine de baktım, güncel firmware dosyasını bulamadım. Muhakak çıktımştır yeni yazılımı diye düşünüyorum. Neden yazılım atacaksın diye soracak olursanız. Örnek vermek gerekirse avrupa frankfurt ping sürem 59-60ms. Bu değer modeme 1 hafta restart atmadan kullanırsam 72ms kadar çıkıyo. Restart dan sonra tekrar 59ms. Benzer sorunu yaşayan yada firmware bulan olursa paylaşmasını diliyorum.
  • Aynı modemi banada geçen hafta verdiler. İletim gücü: %100 var ama bahsettiğiniz bant genişliği ayarı bende yok.
    Cihaz bilgileri:

Donanım sürümü: VER.D
    Yazılım sürümü: V100R001C01B029

Şu telsiz telefon işini bizim panasonic ilede bir deneyim..

ekleme:

FTP işini ağ sürücüsü gibi kullanabiliyormuyuz? Daha önce bununla ilgili bir konu görmüştüm sanırım forumda.
    Yani ftp üzerinden hardiske erişebiliyorum ama bilgisayara kopyalamadan kullanamıyorum. Örneğin hardiskteki filmi direk oynatabilirmiyiz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi firozat -- 3 Haziran 2012; 20:01:44 >
  • telefonu kaydetmeyi denedim basarisiz diyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: firozat

FTP işini ağ sürücüsü gibi kullanabiliyormuyuz? Daha önce bununla ilgili bir konu görmüştüm sanırım forumda.
    Yani ftp üzerinden hardiske erişebiliyorum ama bilgisayara kopyalamadan kullanamıyorum. Örneğin hardiskteki filmi direk oynatabilirmiyiz?

Usb bağlantısında harddiski ağ sürücüsü olarak kullanamıyorsunuz. Sanırım bunun için diskte ethernet olması gerekiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onur1301 -- 4 Haziran 2012; 17:40:50 >
  • quote:

Hocam airties marka 300 mbit modemimde 20/40 la beraber sadece 40 mhz seçeneği var onu seçersem menzil inanılmaz artıyor. Bunun sağlığa zararı var mıdır ?
  • 20 Mhz ile 40 Mhz seçeneklerine bir açıklık getireyim.

Öncelikle 40Mhz kullanabilmeniz için, PC'nizdeki ethernet kartının da bu modu desteklemesi gerekmekte. 40 Mhz seçeneği ile daha yüksek hızlara ve daha kaliteli sinyale ulaşırsınız ama menziliniz düşer. 50 Mbit ve daha hızlı abonelikler için (Eğer 20 Mhz ile maksimum performans alamıyorsanız) kullanılmalıdır. 20 Mhz ise düşük hızlarda daha fazla menzil sağlar size. 20 Mbit abonelikler için uygundur. Hem menziliniz yüksek olur, hem de hızınız zaten yavaş olduğundan, 20 Mhz'den etkilenmez.

Evinizde çok fazla kablosuz cihaz yoksa, bu modu 20 Mhz'de tutmanızda fayda var. Bir sorun olursa, 40 Mhz ile de deneme yapabilirsiniz.
  • Kablosuz telefonu modemle eşleştirdim.Kablolu bağladığım zaman cevapsız numaraları görebiliyorum fakat eşleştirdiğim zaman cevapsız numaraları göremiyorum ne yapmam lazım?Ayrıca bu şekilde ayarlar doğru mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: premium_uye

Millet ben 2 aydır araştırıyorum bulamadım. Bu alet çok yeni bir router değil fakat 3,5-4aydır yeni üyelere bu router veriliyor. Huawei nin sitesine de baktım, güncel firmware dosyasını bulamadım. Muhakak çıktımştır yeni yazılımı diye düşünüyorum. Neden yazılım atacaksın diye soracak olursanız. Örnek vermek gerekirse avrupa frankfurt ping sürem 59-60ms. Bu değer modeme 1 hafta restart atmadan kullanırsam 72ms kadar çıkıyo. Restart dan sonra tekrar 59ms. Benzer sorunu yaşayan yada firmware bulan olursa paylaşmasını diliyorum.

Superonline sitesinde "V100R001C01B027" olan sürümü var ama benim modemimde "V100R001C01B029" böyle yazıyor ben sorun çıkarsa uğraşmamak için update yapmadım sen yap istersen

http://www.superonline.net/Dosyalar/Modemler/Fiber/Kullanim-Klavuzu/HG253V100R001C01B027_upgrade_main.rar

• quote:

Orijinalden alıntı: ghn

quote:

Orijinalden alıntı: premium_uye

Millet ben 2 aydır araştırıyorum bulamadım. Bu alet çok yeni bir router değil fakat 3,5-4aydır yeni üyelere bu router veriliyor. Huawei nin sitesine de baktım, güncel firmware dosyasını bulamadım. Muhakak çıktımştır yeni yazılımı diye düşünüyorum. Neden yazılım atacaksın diye soracak olursanız. Örnek vermek gerekirse avrupa frankfurt ping sürem 59-60ms. Bu değer modeme 1 hafta restart atmadan kullanırsam 72ms kadar çıkıyo. Restart dan sonra tekrar 59ms. Benzer sorunu yaşayan yada firmware bulan olursa paylaşmasını diliyorum.

Superonline sitesinde "V100R001C01B027" olan sürümü var ama benim modemimde "V100R001C01B029" böyle yazıyor ben sorun çıkarsa uğraşmamak için update yapmadım sen yap istersen

http://www.superonline.net/Dosyalar/Modemler/Fiber/Kullanim-Klavuzu/HG253V100R001C01B027_upgrade_main.rar

Yazılım sürümü V100R001C01B029
    bunun yenisi kesin çıkmıştır hacı! acaba nerden bulabiliriz??

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.