Şimdi Ara

Windows 8 işletim sisteminin açılış menüsü değişikliğe uğruyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
51
Cevap
0
Favori
6.506
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Windows 8 işletim sisteminin açılış menüsü değişikliğe uğruyor

Şu anki Windows 7 yüklü PC'lerde gelişmiş açılış seçeneklerine veya Kurulum ayarlarına ulaşabilmek için F dizilimindeki tuşlara bastığımız günler geride kalacak gibi görünüyor.

Windows 8 işletim sisteminin çok hızlı açılış süresinin, kullanıcıların uygun ekran geldiğinde bu tuşlara basma ihtimalini zorlaştırdığını tespit eden Microsoft, yeni nesil BIOS olarak tanımlayabileceğimiz UEFI sayesinde gelişmiş açılış seçeneklerinde değişiklik yapacak. 

Gelişmiş açılış ve kurulum ayarları ekranını tek bir arayüz altında toplayan Microsoft, asıl amacının kullanıcının uygun ekranı yakalayabilmesi adına açılışı yavaşlatmaktan kaçınmak olduğunu belirtiyor. Çünkü kullanıcının F dizilimindeki tuşa basması için sadece 200 milisaniyesi var ve Windows 8'de bu sürede tuşlara basabilmek neredeyse imkansız.

Bu bakımdan Microsoft 3 farklı yolla yeni açılış ekranını karşımıza getirmek istiyor. İlki sistemde bir sıkıntı olduğunda doğrudan bu ekranın gelmesi, ikincisi Windows 8 içerisinde PC Ayarları-Gelişmiş Başlangıç menüsünden yeniden başlatma seçeneğini seçmeniz, üçüncüsü yine Windows 8 içerisinde Shift tuşuna basılı tutarak Restart tuşuna tıklamanız. Bu üç durumda karşınıza açılış ekranı geliyor.

Açılış ekranında 5 farklı menü bulunuyor. Bunlar; Açılışa Devam, Harici bir medyadan sistemi başlatma, sistemde yüklü diğer işletim sistemleri ile devam etme, Sorun Giderme şeklinde sıralanmış. Burada önemli olan Sorun Giderme menüsü. 

Bu menü altında sistem ve UEFI ayarlarını yapabileceğiniz 6 farklı menü daha bulunuyor; Sistem Geri Yükleme, İmajdan Sistemi Geri Yükleme, Otomatik Bakım, Komut İstemi, UEFI Yazılım Ayarları ve Windows Başlangıç Ayarları.

Burada komut ekranından istediğiniz komutları girebilir, bir USB'den sistem başlatabilir, imajdan geri yükleme yapabilirsiniz. UEFI Yazılım Ayarları ve Windows Başlangıç Ayarları ise daha çok profesyonellere ve geliştiricilere hitap eden seçenekler sunuyor.

Kullanıcı geri dönüşlerini değerlendirilerek geliştirilen açılış ekranı sayesinde, örneğin bir USB üzerinden sistem başlatmak istediğimizde eğer başarısız olursak sonsuz başlatma döngüsünden kurtulmuş olacağız.

• Windows 31 yılın patlamasını yaşayacak :D.

Not : Buradan giriş yapmaya çalışınca - kullanıcı ismimde Türkçe karakter olduğu için sanırım - hata fırlatıyor.

• vista gibi buda patlak çıkacak.
    win95--berbat
    win98--iyi
    windows 2000 milenium---berbat ötesi
    windows xp-güzel
    windows vista---iğrenç ötesi
    windows 7---mükemmel
    windows 8---error fail

işte windows ilerlemesi hep bu şekilde oldu ve olmaya devam ediyor.
    onun için 9 u beklemek en iyisi :D

• quote:

Orijinalden alıntı: numerik

vista gibi buda patlak çıkacak.
    win95--berbat
    win98--iyi
    windows xp-güzel
    windows 7---mükemmel
    windows 8---error fail

işte windows ilerlemesi hep bu şekilde oldu ve olmaya devam ediyor.
    onun için 9 u beklemek en iyisi :D

win7 olmuş ve oturmuş bir işletim sistemi. win8 bence gereksiz masaüstü pcler için

ha ne için gerekli olur: tablet ve dokunmatik ( ultrabook) cihazlar için.
  • w95 w98in
    w2000 wXPnin
    wVista w7nin betası bile diyebiliriz. Yani bir önceki sürümlerden çıkarılan derslerle kararlı sürümler elde edildi. Büyük ölçekli değişiklikler hep ilk yazdıklarımda var. 2.yazdıklarımsa ilklerinin düzenlenmiş hali niteliğinde.

Inteldeki tik tak stratejisinin benzeri bir durum diyebiliriz.

w8 mobil hayata geçişte büyük değişiklikler yaratacaktır ancak w9ile stabil ve kullanımı basit hale gelecektir bütün içerdiği teknolojiler.

• quote:

Orijinalden alıntı: a.f.y.

quote:

Orijinalden alıntı: numerik vista gibi buda patlak çıkacak. win95--berbat win98--iyi windows 2000 milenium---berbat ötesi windows xp-güzel windows vista---iğrenç ötesi windows 7---mükemmel windows 8---error fail işte windows ilerlemesi hep bu şekilde oldu ve olmaya devam ediyor. onun için 9 u beklemek en iyisi :D
    win7 olmuş ve oturmuş bir işletim sistemi. win8 bence gereksiz masaüstü pcler için ha ne için gerekli olur: tablet ve dokunmatik ( ultrabook) cihazlar için.

ondada tutmayacak. tabletlerin %95 i sosyal açıdan kullanılıyor. onada ios ve android fazlasıyla yeterli ve pazara hakim. iş amaçlı kullanımda lenovo ve fujitsunun zaten win7 li çok başarılı tabletleri mevcut. kısaca win8 patlamaya hazır bir balon

• Çok mantıklı duruyor bu yeni gelişme.En azından açılışta kendimizi kasmayacağız tuşa basalım diye.

• windows 2000 hiçte kötü bir işletim sistemi değildi. Sanırım kastınız windows me'dir

• quote:

vista gibi buda patlak çıkacak.win95--berbatwin98--iyiwindows 2000 milenium---berbat ötesiwindows xp-güzelwindows vista---iğrenç ötesiwindows 7---mükemmelwindows 8---error failişte windows ilerlemesi hep bu şekilde oldu ve olmaya devam ediyor.onun için 9 u beklemek en iyisi :D

Ben Windows 3.1'den itibaren profosyonel bir şekilde bu güne kadar gelen tüm windows sürümlerini özümseyerek kullandım. Sizin yazdığınız şekilde bir gelişim olmadığını söyleyebilirim. Ayrıca bilgisayarı dandik olanlar Vista'yı kurduğunda yavaş çalıştığını hissetmiş olabilirler. Bu Vistanın değil dandik bilgisayara sahip olanların sorunuydu. Vistayı kullanmayanlar bile facia söylentisine inandılar. Ülkemizdeki kadar teknolojide ön yargılı, sabit fikirli insanlar görmedim. Ayrıca Windows 7'nin vistanın çekirdeği üzerinde kurgulandığını unutmamak gerek.

Aşağıda objektif olarak Win 95'ten bu yana gelinen süreci ifade etmeye çalıştım:

Win 95 - Devrim
    Win 98 - Evrim
    Millenium - Epic Fail
    Windows 2000 - Devrim
    Windows Xp - Evrim
    Vista - Devrim
    Windows 7 - Evrim
    Windows 8 - Devrim

• quote:

vista gibi buda patlak çıkacak.win95--berbatwin98--iyiwindows 2000 milenium---berbat ötesiwindows xp-güzelwindows vista---iğrenç ötesiwindows 7---mükemmelwindows 8---error failişte windows ilerlemesi hep bu şekilde oldu ve olmaya devam ediyor.onun için 9 u beklemek en iyisi :D

Ben Windows 3.1'den itibaren profosyonel bir şekilde bu güne kadar gelen tüm windows sürümlerini özümseyerek kullandım. Sizin yazdığınız şekilde bir gelişim olmadığını söyleyebilirim. Ayrıca bilgisayarı dandik olanlar Vista'yı kurduğunda yavaş çalıştığını hissetmiş olabilirler. Bu Vistanın değil dandik bilgisayara sahip olanların sorunuydu. Vistayı kullanmayanlar bile facia söylentisine inandılar. Ülkemizdeki kadar teknolojide ön yargılı, sabit fikirli insanlar görmedim. Ayrıca Windows 7'nin vistanın çekirdeği üzerinde kurgulandığını unutmamak gerek.

Aşağıda objektif olarak Win 95'ten bu yana gelinen süreci ifade etmeye çalıştım:

Win 95 - Devrim
    Win 98 - Evrim
    Millenium - Epic Fail
    Windows 2000 - Devrim
    Windows Xp - Evrim
    Vista - Devrim
    Windows 7 - Evrim
    Windows 8 - Devrim

• quote:

Orijinalden alıntı: bkadem

quote:

Win 95 - Devrim
    Win 98 - Evrim
    Millenium - Epic Fail
    Windows 2000 - Devrim
    Windows Xp - Evrim
    Vista - Devrim
    Windows 7 - Evrim
    Windows 8 - Devrim

vista devrim olsa adamlar apar topar yok etmezdi. geçenlerde i7 16gb ram 120 corsair sata3 ssd ye kurduk vistayı vindows 7 de 9 sn tam olarak hazır olan sistem vistada gene yavaş açıldı ve 25 sn de anca toparlandı. tüm updateleride yapılmış şekildeydi. vistanın devrim olması için xp yi egale etmesi lazımdı. ama ne oldu patladı. milenium da aynı şekilde sistem hata vermekten başka bişey yapamıyordu. windows 8 beklenen tarihte çıkmayacak. madem tablete özgü bişey yapacan tamamen ona özel yap.

microsoft un çalışma prensibini beğeniyorum. Windows Phone'u hala Türkiye'ye getiremeyen Microsoft'un İstanbul'da 2 günlük Windows Phone etkinliği yapması saçma mı, gülünç mü, ne?

• Ne olursa olsun tahmini süreyi bir türlü tutturamayacaklar =)
  • Zamanı gelmişti artık, sistem imajı alma-kaydetme işlemleri şu anda çok sıkıntılı, en azından normal bir kullanıcının bilgisinin çok ötesinde ve 3. parti yazılımlara ihtiyaç var. Bu işte bir an evvel bir standardizasyon sağlanmalı, mesela laptoplarda her üreticicnin sistemi farklı. Tam bir keşmekeş...
  • quote:

vista devrim olsa adamlar apar topar yok etmezdi. geçenlerde i7 16gb ram 120 corsair sata3 ssd ye kurduk vistayı vindows 7 de 9 sn tam olarak hazır olan sistem vistada gene yavaş açıldı ve 25 sn de anca toparlandı. tüm updateleride yapılmış şekildeydi. vistanın devrim olması için xp yi egale etmesi lazımdı. ama ne oldu patladı. milenium da aynı şekilde sistem hata vermekten başka bişey yapamıyordu. windows 8 beklenen tarihte çıkmayacak. madem tablete özgü bişey yapacan tamamen ona özel yap. microsoft un çalışma prensibini beğeniyorum. Windows Phoneu hala Türkiyeye getiremeyen Microsoftun İstanbulda 2 günlük Windows Phone etkinliği yapması saçma mı, gülünç mü, ne?

Arkadaşım sen anlamamışsın her halde. Devrim dediği iyi anlamda değil. Microsoft, devrim yapmaya çalışıyor veya çalışmış anlamında. Ama orada bence kâfiyeli olsun diye Devrim-Evrim yazmak yanlış. Şöyle olsa daha iyi:

Win 95 : Kötü
    Win 98 : İyi
    Millenium : Kötü
    Windows Xp : İyi
    Windows Vista: Kötü
    Windows 7 : İyi
    Windows 8 : Kötü

Windows 2000 : Server için olduğundan katmadım. İyi...

• windows 98 den sonra bozdu.
  • win95--berbat
    win98--iyi
    windows xp-güzel
    windows 7---mükemmel
    windows 8---error fail
    Allah aşkına arkadaşlar W95 çıktığında ne kullanıyordunuz çok merak ediyorum En iyi ihtimalle win3.1 IBM OS2 warp dos 6.1 pclerinde kurulu idi. PW de yazı yazmaya çalışıyor DOS4GW ile oyun açıyordunuz. (MAC OS KULLANICILARI HARICTIR)

Sonra kalkıp W95 e berbat dediniz O tam anlamıyla şu an kullandığınız bilgisayar sisteminin atasıdır. Ayrıca Yukarıdaki sıralamada SE ler eksik W98SE W95SE gibi Milenium d a 98 in eksik olan USB tanımlamaları geliştirildi. Vista sistem kaynağı tüketiminde dengesizlikleri yüzünden tutulmadı her nekadar Microsoft SP2 de bu sıkıntıyı aştığını iddia etsede günümüzün PC lerini bile hala zorlar durumda ama berbat kötü şeklindede değil sadece XP den vistaya terfi etmeyi gerektirecek bir yenilik sunmadığı için.W8 Aslında microsoftun arm ve IOS a cevabı niteliğinde bir proje gibi duruyor birde çok eleştirilen TABLET lerdeki Microsoftun kullanışsız menülerine çözüm gibi ama bence W8 de yapılması gereken aynı şu andaki gibi Starter ,Home Basic, Home Pre, Pro ,Tablet Edition gibi sürüm yapmaları yönünde neticede bir çok kullanıcıda dokunmatik ekran yok ve tablet özelliği hiçbir işlerine yaramıyacak. İyi günler dilerim.

• win95--berbat
    win98--iyi
    windows xp-güzel
    windows 7---mükemmel
    windows 8---error fail
    Allah aşkına arkadaşlar W95 çıktığında ne kullanıyordunuz çok merak ediyorum En iyi ihtimalle win3.1 IBM OS2 warp dos 6.1 pclerinde kurulu idi. PW de yazı yazmaya çalışıyor DOS4GW ile oyun açıyordunuz. (MAC OS KULLANICILARI HARICTIR)

Sonra kalkıp W95 e berbat dediniz O tam anlamıyla şu an kullandığınız bilgisayar sisteminin atasıdır. Ayrıca Yukarıdaki sıralamada SE ler eksik W98SE W95SE gibi Milenium d a 98 in eksik olan USB tanımlamaları geliştirildi. Vista sistem kaynağı tüketiminde dengesizlikleri yüzünden tutulmadı her nekadar Microsoft SP2 de bu sıkıntıyı aştığını iddia etsede günümüzün PC lerini bile hala zorlar durumda ama berbat kötü şeklindede değil sadece XP den vistaya terfi etmeyi gerektirecek bir yenilik sunmadığı için.W8 Aslında microsoftun arm ve IOS a cevabı niteliğinde bir proje gibi duruyor birde çok eleştirilen TABLET lerdeki Microsoftun kullanışsız menülerine çözüm gibi ama bence W8 de yapılması gereken aynı şu andaki gibi Starter ,Home Basic, Home Pre, Pro ,Tablet Edition gibi sürüm yapmaları yönünde neticede bir çok kullanıcıda dokunmatik ekran yok ve tablet özelliği hiçbir işlerine yaramıyacak. İyi günler dilerim.

• Window8'in Betası çıktığından beridir kullanıyorum, sadece S3 ekran kartı olan bilgisayarımda VGA sürücüsü hata verdiği için w7'yi ona tekrar kurduk, RC sürümünü bekliyoruz, bu bir kaç aylık süreden edindiğim izlenim ise bu güne kadar gördüğüm en hızlı Windows olması, bu da tam benim aradığım özellik.
    Daha önemlisi ise ARM işlemcili bilgisayarlarımıza kurulacak sürümü geliyor olması.

Soranlar olmuş, ekranım dokunmatik değil ve gayet kullanışlı bir şekilde w8'i kullandım ama bu dokunmatik ekran almayacağım anlamına gelmiyor.

• şu milletin çıkmamış bişeye don biçmesine bayılıyorum
    acaba win 8 kötü olcak diyenler win 8 I kaç dakka kullanmışlar.
    ben çıktıntan 3 gün sonra consumer kurdum ve hala kullanıyorum şu ana kadar beta olmasına ragmen beni engelleyecek bi hatası olmadı hatta gittim bf 3 kurdum 4850 wdm 1.1 driver olmasına ragmen oyunu rahatlıkla champing de ultra acabiliyorum 1280*1024 de onlinede zaten Auto ayarların her türlü dışı kasıyo.
    win 7 çıkmadanda bütün betaları kullanmıştım ve bu kadar stabil değildi

win 8 7 den daha iyi olcağı kanaatindeyim sebebi
    7 yeni İE ile gelmemişti buda digger tarayıcıların ekmeğine yağ sürmüştü şimdi İE 10 ile gelcek
    görev yöneticisi xp deki gibi eskiydi kullanışlı değildi
    boot süresi gereğinden fazlaydı bunu win 8 den anlıyoruz.
    yani sallamayın vista olcak diye
    vistanın kötü tarafı yüksek donanım istemesiydi fakat win 8 7 den daha düşük sistemde calışabiliyo.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: bkadem
    quote:

Orijinalden alıntı: numerik vista gibi buda patlak çıkacak.win95--berbatwin98--iyiwindows 2000 milenium---berbat ötesiwindows xp-güzelwindows vista---iğrenç ötesiwindows 7---mükemmelwindows 8---error failişte windows ilerlemesi hep bu şekilde oldu ve olmaya devam ediyor.onun için 9 u beklemek en iyisi :D
    Ben Windows 3.1den itibaren profosyonel bir şekilde bu güne kadar gelen tüm windows sürümlerini özümseyerek kullandım. Sizin yazdığınız şekilde bir gelişim olmadığını söyleyebilirim. Ayrıca bilgisayarı dandik olanlar Vistayı kurduğunda yavaş çalıştığını hissetmiş olabilirler. Bu Vistanın değil dandik bilgisayara sahip olanların sorunuydu. Vistayı kullanmayanlar bile facia söylentisine inandılar. Ülkemizdeki kadar teknolojide ön yargılı, sabit fikirli insanlar görmedim. Ayrıca Windows 7nin vistanın çekirdeği üzerinde kurgulandığını unutmamak gerek. Aşağıda objektif olarak Win 95ten bu yana gelinen süreci ifade etmeye çalıştım: Win 95 - Devrim Win 98 - Evrim Millenium - Epic Fail Windows 2000 - Devrim Windows Xp - Evrim Vista - Devrim Windows 7 - Evrim Windows 8 - Devrim
    vista devrim olsa adamlar apar topar yok etmezdi. geçenlerde i7 16gb ram 120 corsair sata3 ssd ye kurduk vistayı vindows 7 de 9 sn tam olarak hazır olan sistem vistada gene yavaş açıldı ve 25 sn de anca toparlandı. tüm updateleride yapılmış şekildeydi. vistanın devrim olması için xp yi egale etmesi lazımdı. ama ne oldu patladı. milenium da aynı şekilde sistem hata vermekten başka bişey yapamıyordu. windows 8 beklenen tarihte çıkmayacak. madem tablete özgü bişey yapacan tamamen ona özel yap. microsoft un çalışma prensibini beğeniyorum. Windows Phoneu hala Türkiyeye getiremeyen Microsoftun İstanbulda 2 günlük Windows Phone etkinliği yapması saçma mı, gülünç mü, ne?

Bu karşılaştırmayı yaparken Vistanın SSD Trim desteğinin olmadığını bilmiyorsunuz sanırım. Windows 7'nin trim desteği var. O yüzden hızlı çalışıyor. Vista çıktığı dönemlerde SSD ile ilgili hiç bir üretim yoktu. Siz hdd'ye Windows 7 ve vista yükleyinde o zaman karşılaştırın.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.