Şimdi Ara

boot sırası

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
636
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • pardus kurdum ama boot sıralamasında ilk sıraya windowsu koymak istiyorum. nasıl hallediceğiz bunu

• tam emin degilim pardusda ama bak bakalim soyle bir dosya varmi
    /boot/grub/menu.lst
    eger varsa icinde windows grubunu yukari tasiman yeterli
    yada grubconf programini yukle onunlada yapabilirsin.
  • ayarladım. default olarak attım windowsu saol
  • @Will kardeş ya senin menu.lst dosyasının içinde ne yazdığını bana bir yollar mısın. Ona baya ihtiyacım var. bir de kaç tane harddiskin var ve hangi harddiskin hangi parçasında windows ve hangi parçasında linux kurulu, bunları da belirtirsen sevinirim...
  • Değiştirerek kaydettiğim dosya
    quote:

default 0
    timeout 10
    splashimage = (hd0,1)/boot/grub/splash.xpm.gz

title= Windows XP
    rootnoverify (hd0,0)
    makeactive
    chainloader +1

title= Pardus 1.0
    root (hd0,1)
    kernel (hd0,1)/boot/kernel-2.6.14.4-15 root=/dev/sda2 video=vesafb:nomtrr,pmipal,ywrap,1024x768-32@60 splash=silent,fadein,theme:pardus CONSOLE=/dev/tty1 lang=tr quiet
    initrd=(hd0,1)/boot/initrd-2.6.14.4-15

İşinize yarar mı bilmiyorum ama ben size vereyim.
    Bende 2 tane HDD var.Bu sebeple açılışta 3 tane seçenek geliyordu(Pardus 1.0, 1.HDD vede 2.HDD).Birinde pardusun kendisi diğerinde windows'un kurulu olduğu Harddisk ücüncü ise ikinci Harddisk.
    Açılışta Pardus 1.0 Windows-hd0 ve windows-hd1(Bu üçüncüsünün değerini tahmini olarak söyledim şuanda nasıl atandığını hatırlamıyorum)şeklinde bir ekran gelmişti ve bu ikisinden birinden hangisinde gerçekten windows olduğunu deneme yanılma ile buldum.Daha sonra boot klasörünün içinde grup.conf dosyasına girerek hd1 kısmındaki satırı silip yukardaki değişiklikleri yaptıktan sonra kaydettim.
    Artık açılışta ekranda
    Windows XP
    Pardus 1.0 şeklinde açılmakta.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MSC -- 18 Mart 2006; 19:02:01 >

• Selamlar.Dün pardusu yeniden kurmak zorunda klmıştım.
    Şimdi buraya birincisi default halde olanı ikincisi benim değişiklik yaparak kayıt ettiğim.
    quote:

default 0
    timeout 10

title= Pardus 1.0
    root (hd0,1)
    kernel (hd0,1)/boot/kernel-2.6.14.4-15 root=/dev/sda2 video=vesafb:nomtrr,pmipal,ywrap,1024x768-32@60 splash=silent,fadein,theme:pardus CONSOLE=/dev/tty1 lang=tr quiet

title= Windows (ntfs) - hdc1
    map (hd0) (hd1)
    map (hd1) (hd0)
    rootnoverify (hd0,0)
    makeactive
    chainloader +1

title= Windows (ntfs) - sda1
    rootnoverify (hd1,0)
    makeactive
    chainloader +1

quote:

default 0
    timeout 10

title= Windows XP
    rootnoverify (hd1,0)
    makeactive
    chainloader +1

title= Pardus 1.0
    root (hd0,1)

Böyle daha anlamlı oldu

• MSC kardeş sana teşekkür etmeyi unutmuşum, şimdi ediyorum: Teşekkürler.

Pardus'u kuratrdım, Windows açılmadı, tekrar Windows'u kurtardım yine pardus çalışmıyor. Bu aralar pek zamanım yok sonra tekrar deneyeceğim.
  • İyi günler arkadaşlar...Ben bu forumun yeni bir üyesiyim.
    Bu da benim ilk mesajım.
    Arkadaşlar size birşey sormak istiyorum.
    Benim bilgisayarda pardus ve windows kurulu...
    Bugünlerde windows ta yavaşlama olduğu için windowsu yeniden kurdum.
    Windows u kurduktan sonra grub kayboldu..Şimdi bilgisayarı açarken sadece windows çalışıyor.Pardus kurulu ama açamıyorum....Pardusu yeniden kurmadan bu sorunu nasıl çözebilirim.?? Bana yardımcı olursanız sevinirim.
    Şİmdiden yardımlarnız için teşekkür ediyorum...
    İyi günler......
  • arkadasim o birazz zor yani grub veya lilo yu disketten yukleyip sonra pardusun yuklu oldugu root ve vmlinuz gosterebilirsin daha sonrada pardusu acip bastan grubi yukliyebilirsin. Yani hem karisik hem uzun bastan yuklemen daha kolay olcaktir ama yolu yok diye birsey yok.
  • http://www.pardus-wiki.org/index.php/NASIL:Grub_yuklemek

Bu bağda gerekli anlatım var fakat ben de varsa önemli dosyalarınızı explore2fs programı ile windws bölümüne taşıyıp Pardus'u yeniden kurmanızı tavsiye ederim.
  • Çok saolun arkadaşlar cevaplarınız için...En iyisi ben yeniden kurayımda, bazı bilgilerim kaldı Pardus'ta kaldı onları kurtarmak istiyorum...En son dediğiniz explore2fs programı nasıl çalışıyor ve ben bu programı nereden bulabilirim..?
    Onuda size zahmet söylerseniz sevinirim....Tekrar cevaplarınız için teşekkür ederim..İyi günler, iyi çalışmalar size.....
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.