Şimdi Ara

CAT5 kablo ile ADSL hattımı optimize ettim (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
93
Cevap
2
Favori
12.914
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kablosuz internet kullananlar için kablo değişikliği işe yarar mı?Ulaşılabilir hızım 15mbit ama 9-10 alabiliyorum.Kablo cat kaç bilmiyorum.Bir ümit 15 mbit hız alabilirmiyim.Herhalde cat 5 den sonra cat 7 çıkmıştı.
  • CAT5 kaç verirse CAT7 ile de onu alabilirsiniz. Bu kablolar Ethernet bağlantısı için özelleşmiş kablolardır, ADSL'de sadece yalıtım miktarları biraz artmış olur.
    Modeminiz Wireless N destekliyor mu? Desteklemiyorsa destekleyen bir modem alın.
    Modemde ulaşılabilir hız dediği de ADSL hattınızın taşıyabileceği maksimum kapasiteyi ima eder ancak paketiniz 8Mbit ise bu hızı alamazsınız. 16Mbit gibi bir hız sunan bir pakete geçmelisiniz.
  • Selamlar. Bizimde hız problemimiz mevcuttu. 3mbps üzeri zor alıyorduk, 25ms ping ile (speedtest değerleri). gittim elektrikçiden elektrik kablosu aldım çiftli kalın olanlardan. eve gelen tt kablosunun ucuna elektrik kablosunu bağlayıp dışarıdan içerideki fişe bağladım. artık 9mbps geliyor torentte. modem arayüzde de 9799 yazıyor DL hızı olarak. cat5 cat6 filan binalar için çok işe yarar bence. bana 1.5m elektrik kablosu yetti.
    ayrıca ev içerisinde giriş katta 150mbps kablosuz-n destekli modem var üst katta 6mbps alabiliyorum. Access point vardı onu koydum üst kata, tam alıyorum artık. bunlar önemli şeyler wireless kullananlar için. evin duvarlarının yapısı vs çok önemli aynı modem ile farklı evlerde çok farklı sonuçlar alınabiliyor.
    modemlerde önemli, memlekette superonline fiber 20mbps net var modem 6-7 yıllık quiknetten kalma pirelli, 12mbps wireless hızı veriyor başka da vermiyor :)

CAT5 kablo ile ADSL hattımı optimize ettim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rorschach_ -- 4 Haziran 2014; 0:37:00 >

• Arkadaslar benimde bir sorum olacak. Evimde airties kablosuz modemim var. Leptobumla cok guzel veri cekebiliyorken masaustu bilgisayirma taktigim wireeles adaptoruyle verim alamiyorum ve asiri yavas bir internete sahibim suan. 10 metrelik bir cat5e kablosuyla adaptorle felan ugrasmadan eski saglam sisteme doneyim diyorum. Herhangi bir proplem cikmaz degilmi ? Yardimci olursaniz sevinirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • soncirit S kullanıcısına yanıt
    WiFi adaptörü ile verim alamıyorsunuz diye CAT5e kablo ile mi bağlantı sağlayacaksınız? Kablonun kendi varlığı sizin için sıkıntı çıkarmıyorsa kullanım ve performans olarak da çıkarmayacaktır.
    Ancak kablodan önce adaptörünüzü de kurcalayın derim, anten bağlantılarında sıkıntı mı var, ya da metal kasa içinde sinyal mi alamıyor ya da modemin Wireless modu ne vs. biraz kurcalayın derim. Çünkü 10metre kablo kullanacaksanız aradaki duvar sayısına bağlı olarak WiFi ile de yeterli verim alabilirsiniz aslında. Tabi duvarlar çok fazla ise iş başka.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sis651

WiFi adaptörü ile verim alamıyorsunuz diye CAT5e kablo ile mi bağlantı sağlayacaksınız? Kablonun kendi varlığı sizin için sıkıntı çıkarmıyorsa kullanım ve performans olarak da çıkarmayacaktır.
    Ancak kablodan önce adaptörünüzü de kurcalayın derim, anten bağlantılarında sıkıntı mı var, ya da metal kasa içinde sinyal mi alamıyor ya da modemin Wireless modu ne vs. biraz kurcalayın derim. Çünkü 10metre kablo kullanacaksanız aradaki duvar sayısına bağlı olarak WiFi ile de yeterli verim alabilirsiniz aslında. Tabi duvarlar çok fazla ise iş başka.

Sinyalim 5 diş üzerinden 2 diş cekiyor. Hızım normal sorun kablosuz baglantimda. Direk modemden cat5e ile bilgisayarima cekicem. 6 metre isimi goruyor halilarin altindan simdi kisa bir kabloyla denedim gercekten onceden degistirmedigime kiziyorum. Tesekkurler yardimin icin

• soncirit S kullanıcısına yanıt
    Evin içinde kablo iyi olmuyor istersen kablo kanalı alıp duvarların kenarından götürebilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: XpressMusic34

Evin içinde kablo iyi olmuyor istersen kablo kanalı alıp duvarların kenarından götürebilirsin.

Dogru soyluyorsun. Ama benim modemle pc arasinda komple dolap var. Arkasindan gecirecegim icin sorun olmayacak. Sadece 1 tane kapi gecisi olacak onuda Turk usülü halı altı

@XpressMusic34

• Cat5e kablo ile RJ11 uca bağlanmış bir ftoğraf atabilirmisiniz lütfen hangisi nereye geleceğini bir türlü bulamadım ?
  • sinless34 kullanıcısına yanıt
    Cat5e kablonun içinden iki adet tel seçiyorsunuz. Bu tellerin ucuna da RJ11 konnektör taktırıyorsunuz. Ben konnektör takmadım, bir telefon kablosunu konnektöre yakın bir kısımdan kesip CAT5e kablo telleriyle bağlantı yaptım ve bantla izole ettim.
    CAT5e kablodan iki tel seçin ve konnektörle bağlantısını yapın.
  • Merhaba hocam,

Müstakil bir evde oturuyorum ttnet 3 ay önce telefon kablosu çekti şu siyah kablodan fakat ben hat değerlerimden memnun değilim, bunun yerine 70-80 metre cat5 alıp ankestreden çeksem hat değerlerinde kayda değer değişme olur mu acaba?

CAT5 kablo ile ADSL hattımı optimize ettim
  • Turk Telekom'un kablosu nasıl bir kablo peki, tek hat için iki telli normal bir kablo mu yoksa içinde dört tel olan daha kalın kablolardan falan mı? Hani Telekom çekmiş ise çok dandik bir kablo kullanmamıştır, CAT5 ile değiştirseniz de bir değişme olmayacaktır fazla...
  • quote:

Turk Telekom'un kablosu nasıl bir kablo peki, tek hat için iki telli normal bir kablo mu yoksa içinde dört tel olan daha kalın kablolardan falan mı? Hani Telekom çekmiş ise çok dandik bir kablo kullanmamıştır, CAT5 ile değiştirseniz de bir değişme olmayacaktır fazla...

4 telli daha kalın olanlardan hocam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Muco -- 2 Nisan 2016; 1:03:09 >
  • O kablolar zaten altyapıda kullanılan iyi kablolardan, CAT5 ile değiştirmeniz bir şey değiştirmeyecektir. Santrale uzaklıktan kaybınız var herhalde.
  • quote:

O kablolar zaten altyapıda kullanılan iyi kablolardan, CAT5 ile değiştirmeniz bir şey değiştirmeyecektir. Santrale uzaklıktan kaybınız var herhalde.

Malesef santrale uzaklığım 3 kilometre
  • Merhabalar.

Ben eve gelen kabloların bağlantı yerinden, modeme gelen telefon kablosunu değiştirmek istiyorum. Bunun bana herhangi bir artısı olur mu? Cat 5 falan deniliyor da dediğim kablonun cat5'i oluyor mu? Benim bildiğim modem kablosu olmuyor mu cat 5? Birde telefon direğinden evime gelen kabloyu nasıl değiştirebilirim? O işe telekom mu bakıyor acaba? Teşekkürler şimdiden.
  • Final Getsuga Tenshou kullanıcısına yanıt
    Direkten gelen kabloyu Turk Telekom'un değiştirmesi daha uygun. Ancak bir küçük ankastre kutusu falan varsa binanızda, oradan itibaren bir kablo çekebilirsiniz.
    CAT aslında ethernet kablosudur ama bu işte de düşük kayıplı olduğu için tercih edilir. Kaliteli bir telefon kablosu daha iyi iş görebilir. Çok eski ve paslanmış bir kablolama ise faydasını görebilirsiniz. Yeni bir altyapı ille CAT5 olsun diye bir değişiklik yapmak pek fark sağlamaz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Direkten gelen kabloyu Turk Telekom'un değiştirmesi daha uygun. Ancak bir küçük ankastre kutusu falan varsa binanızda, oradan itibaren bir kablo çekebilirsiniz.
    CAT aslında ethernet kablosudur ama bu işte de düşük kayıplı olduğu için tercih edilir. Kaliteli bir telefon kablosu daha iyi iş görebilir. Çok eski ve paslanmış bir kablolama ise faydasını görebilirsiniz. Yeni bir altyapı ille CAT5 olsun diye bir değişiklik yapmak pek fark sağlamaz.

Teşekkürler hocam şu anki kabloda bağlantı noktaları varda tek bir kablo olsun istiyorum.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Final Getsuga Tenshou kullanıcısına yanıt
    Performansından memnunsanız bağlantı noktaları paslanmadıkça ya da biri kabloyu tutup oynatmadıkça küçük bir kayıp hariç çok fazla etkilemiyor, tabi iyi yapılmış olması lazım bağlantının. Ama sıkıntı varsa bağlantıda denemeye değer.
    Direkten gelen kabloya asılıp kopartın derim, Turk Telekom kopmuş kabloları değiştiriyor ücretsiz. Benim yaklaşık on yıl sonra kendi kendine kopan kablomu sağlam bir kablo ile değiştirmişlerdi, direk modeme kadar çektim kabloyu. Yeni kabloyu da direk modeminize kadar çektirin. Tabi yeni kablo biraz kalın olabilir, geçeceği güzergahı önceden bir belirleyin. Hani adamlar kablo yerine olmadı diye, kesip eskisine bağlamaya kalkmasınlar.
  • quote:

Performansından memnunsanız bağlantı noktaları paslanmadıkça ya da biri kabloyu tutup oynatmadıkça küçük bir kayıp hariç çok fazla etkilemiyor, tabi iyi yapılmış olması lazım bağlantının. Ama sıkıntı varsa bağlantıda denemeye değer.
    Direkten gelen kabloya asılıp kopartın derim, Turk Telekom kopmuş kabloları değiştiriyor ücretsiz. Benim yaklaşık on yıl sonra kendi kendine kopan kablomu sağlam bir kablo ile değiştirmişlerdi, direk modeme kadar çektim kabloyu. Yeni kabloyu da direk modeminize kadar çektirin. Tabi yeni kablo biraz kalın olabilir, geçeceği güzergahı önceden bir belirleyin. Hani adamlar kablo yerine olmadı diye, kesip eskisine bağlamaya kalkmasınlar.

Düşünmedim değil aslında daha önceden

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.