Şimdi Ara

ABD ordusu, devasa insansız gözlem aracını havada denemeye hazırlanıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
85
Cevap
0
Favori
6.585
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ABD ordusu, devasa insansız gözlem aracını havada denemeye hazırlanıyor

Son dönemlere damgasını vuran insansız hava araçlarının farklı türlerine zaman zaman şahit oluyoruz. Gözlem, tespit ve saldırı gibi konularda hizmet veren insansız hava araçlarının şimdiye kadar belki de en büyüğü ABD ordusu tarafından denenmeye başlayacak.

Ordu ve Northrop Grumman savunma odaklı şirket tarafından geliştirilen Uzun Süre Dayanıklı Çoklu Zekaya Sahip Araç ya da kısaca LEMV adlı hava aracı, helyum ile doldurulmuş ve bir futbol sahası büyüklüğüne sahip bir robot zeplin. 

Zeplin sensörler ve veri bağlantılarıyla donatılmış ve ilk uçuşunu Haziran ayının ortalarında New Jersey'de gerçekleştirecek.

Saatte 50Km hız yapabilen zeplin için ayrılan bütçe 500 milyon dolar ve gelecek yıl ABD’nin Afganistan operasyonlarında kullanılmak için tasarlandı. Devasa hava araçlarını kullanmak düşük maliyet ve uzun uçuş süresi nedeniyle oldukça avantajlı ancak askeri seviyede sensörler ve iletişim cihazlarıyla donatmak da bir o kadar zor.

Hava kuvvetlerinin daha önce benzer bir projesi entegrasyon problemleri nedeniyle iptal edilirken, LEMV projesi de aynı nedenlerle birkaç ay gecikti.

Projenin test aşamasının sonraki bölümünde Atlantik Okyanusu'nu bir baştan bir başa geçmek de var. Zeplin gözlem ve tespit işleminin yanında 20 tona kadar da kargo taşıyabiliyor.

Bu tür araçların en büyük dezavantajı fırtına ve yıldırım tehlikesi. Bu bakımdan yer kontrol merkezindeki yönlendirici yetkilinin dikkatli güzergahlar çizmesi gerekiyor.

Proje başarılı olursa ileride daha büyük boyutlarda insansız zeplinler geliştirilmesi planlanıyor.

• http://tr.wikipedia.org/wiki/Hindenburg_fel%C3%A2keti
    AKLIMA GELDİ

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bladerunner4153 -- 26 Mayıs 2012; 1:21:51 >
  • iran yine indirmesin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • saçma bence kocaa zeplini rahatça vururlar yerden gördükleri anda
  • umarım yıldırım çakar
  • Benim anlamadığım fotoğraftaki zeplin futbol sahası büyüklüğündeyse kuyruğundaki ördek ne kadar oluyor...

edit: Görsel yenilenmiş ortada kalmışız. saygılar @SilverQuasar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmednaim -- 26 Mayıs 2012; 14:45:13 >
  • haarpın uçan versiyonu vol. 1
  • Avantaj sağlayan büyüklüğü bir o kadar da dezavantaja sebep oluyor.. Hantal bir araç ve oldukça büyük.. Yüksek riskli bölgelerde kullanılmayacaktır.. Örneğin roketle vs. vurulması yüksek ihtimal bölgelerde.. Ama havada kalma süresi ve taşıma kapasitesi vs bir avantaj.. Tabi proje sahipleri kullanım amacını daha iyi biliyorlardır..

Not: Acaba daha büyük bir zeplinle havada bir mobil mini üs kurulabilir mi? Bence ileride kesinlikle denenecek bir şey ancak ne kadar ileride? Karadan basit roketlerle vurulamayacak bir irtifada savaş sırasında hizmet verebilen mobil bir üs.. Öyle çok büyük bir şey değil aynı anda 1-2 uçağa hizmet verebilen, acil durumlar için bir üs.
  • Kuruğundaki ördek şu ataride vurduğumuz değil mi?

Bakayım,

Vallaha o.

Edit: Ekrem abi görseli değiştirdin ayıp ettin ya, mal gibi kaldım ortada yorumumla neyse yol arkadaşım var bi tane @mehmednaim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Entropi Canavarı -- 26 Mayıs 2012; 1:19:15 >

• Bir futbol sahası büyüklüğündeymiş,nasıl gizlicekler onu ya
  • Fringe terk.
  • Resimdeki daha çok insansız denizaltına benziyor
  • Yanlis hatirlamiyorsam Irakta bu tur bir sistem kullaniliyordu zaten..
    Hatta babam fotografini bile cekmisti..
    Pcde olmasi lazim..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şimdi bunu gören ufo uzaylı der.

• 5 stinger 2 javelin diyorum ve cikiyorum
  • Zeplin bitti artık sadece turist gezdirmek amacıyla kullanılıyor birde reklam için vardır herhalde.
  • ya anlamdığım burası donanım haber değilmi niye editörler birkaç gündür bu insansız hava araçlarına taktılar kafayı savunma forumu gibi birşeymi oldu acaba forumda haberimiz yok.
  • arkadaşlar adamlar 500milyon dolar yatırmış projeye. heralde stingir tarzı yerden havaya füzeleri hesaba katmıştır.

Ben bayadır bu projeyi takip ediyorum hakkında belgesel video ne varsa buldum izledim.

Adamların amacı şu. Afganistanda çok sayıda iha kullanılıyor ve bunların görev-bakım saatleri çok masraflı. Bu alelet 15 gün gibi hayvanı rakamlarda görev süreleri var, ayrıca ihaların cıkamadığı yüksekliğe cıkıyor(20k metre)

Ayrıca radar olarakta kullanılacak. Sivil olarakta orman yangınlarında gözetleme ve sınır güvenliği için (meksika sınırı)

Aslında TR sınır güveliği için İHA lardan bile daha iyi bir alet. Bizde yapabiliriz bir aselpod bir cirit taktık mı tamam ama bizde şu predetor sevdası olmasa.
  • Biriside çıkmış '' BEN SEZERYANA KARŞI BİR BAŞBAKANIM '' diyor, adamlar uzay üssü diyor, hakveren berigelsin.

• starcraft özentisi bunlr

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.