Şimdi Ara

Mekanik Klavye Konusu (GÜNCEL: Mekanik Klavye Rehberi) (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
785
Cevap
27
Favori
76.936
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • valla değişik bişeymiş, ilk defa gördüm.
  • Fotograflar geldi arkadaslar objektifimden birkac kare...

Mekanik Klavye Konusu (GÜNCEL: Mekanik Klavye Rehberi)
  • Fotoğraf kalitesi için kusura bakmayın dandik bi makineyle default ayarda çektim.

Ducky Shine cherryMX Brown o-ring modlu. ve g9x :)

Mekanik Klavye Konusu (GÜNCEL: Mekanik Klavye Rehberi) Mekanik Klavye Konusu (GÜNCEL: Mekanik Klavye Rehberi)
     Mekanik Klavye Konusu (GÜNCEL: Mekanik Klavye Rehberi) Mekanik Klavye Konusu (GÜNCEL: Mekanik Klavye Rehberi)
  • gücenirlirlik ve tui basım rahatlığı açısından mekanik klavye düşünüyorum. İncelediğimde bana en iyi uyacak switch tipinin brown olduğunu gördüm(çok sesli olsun istemiyorum yanlız yaşamamam rağmen). Ayrıca istediğim en önemli diğer şey de aydınlatması olması. Bu iki özellik üzerinden yola çıkarak bana alabileceğim bir klavye önderebilirseniz çok memnun olurum teşekkürler şimdiden.
  • Razer Blackwidow kullanıyorum, ben aldığımda mekanik klavye olarak Türkiyede sadece bu vardı. Ondan dolayı bunu tercih etmek zorunda kaldım, f/p açısından Zowie Celeritas tercihimdir.
  • Konuyu hortlatarım arkadaşlar resimleri bekliyoruz :)
  • Madem konu hortladi...cok az kullandigim ve kutusuna kaldirdigim ve satmak istedigim tertemiz bir Filco Majestouch MX Blue'm var. Ilginenlerin dikkatine.
  • http://www.pcmag.com/products/compare/1788?ids=302948,261000,292150,305375,260529

bonus cümle: mekanik klavyesi olanlar ile olmayanlar arasındaki fark ortada keyifle yazdıkça yazılıyor tabi. Garanti ve TR olması sebebiyle ültimate TR düşünüyorum. Yalnız 2013 edition yukarıdaki linkte 3,5 yıldız alırken ültimate editörün seçimi olmuş. Dikkate değer kanımca.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nuefox

Madem konu hortladi...cok az kullandigim ve kutusuna kaldirdigim ve satmak istedigim tertemiz bir Filco Majestouch MX Blue'm var. Ilginenlerin dikkatine.

kaça satardın hocam? Alıcı değilim ama fiyatı merak ettim.
  • Ben de yeni bir Das Keyboard Model S Ultimate kullanıcısıyım. Her şey iyi güzel de kalvyenin tamamı tuşlar gibi mat olsa imiş daha güzel olurmuş. Parlak siyah kısımlar çok toz topluyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: webbeast

quote:

Orijinalden alıntı: silentbob

Bu basligi Turkiye'ye mekanik klavye ithal eden firma olup olmadigini gormek icin bir kac ayda bir yaptigim google aramasinin sounucunda sans eseri buldum ve bir kac seyi acikliga kavusturup goruslerimi bildirmek isterim.

quote:

Zaten Türkiye'de bukunabilen bir tek Razer Blackwidow, Thermaltake mekag1 ve g-unit, bir de zowie var...

Bu gune kadar Turkiye'de satildigina sahit oldugum mekanik klavye sayisi 5 etmiyor, eger bu saydiklarinizin stogu gercekten varsa durumda gelisme var demektir. Ama... ne yazik ki rutin aramalarim sirasina bu urunlere rastlamamis olmamin sebebi bu markalarin keywordlere dahil olmamasi. Bu 5 marka/urun icerisinde 1 (bir) tane bile iyi mekanik klavye yok. Tabii ki bir Razer BlackWidow herhangi bir teknoloji markette 300 liraya satilan isikli rubber dome logitechlerden cok cok daha iyi, ama bu su anda uretimde olan mekanik klavyeler arasinda vasat kabul edildigi gercegini degistirmez.

Bu durum sasirtici da degil aslina bakarsaniz. Ulkemize bu tarz cihazlarin uzerinde 'gamer' etiketi olmadan girmesi imkansiz gibi bir sey. Ancak yakin zamanda "oyun" ekipmani ureten firmalarin gozlerinin parlamasi sonucu satilan urunun kalitesine kiyasla inanilmaz rakamlar talep edilen inferior mekanik klavyeler ulasabiliyor bize...

Alabiliyorsan Filco al, Noppoo al, Unicomp al (olmadi ikinci el Model M al, canavar gibi evladiyelik klavyeler), Ducky al, Rosewill al, ben tercih etmiyorum ama Topre al (Topre klavyeler rubber dome + switch).... ama bunlardan birini alma. Alamiyorsan imkanin olana kadar bekle, muhtemelen yurt disindan alacagin bir unicomp ulkemizde satilan bir mekanik klavyeden (fiyat arastirmasi yapmadim ancak fahis olacagi gun gibi ortada) cok daha ucuza gelecektir.

Saydiklarimin neredeyse hepsini ve daha fazlasini kullandim/denedim (ama su anlik bir kolleksiyonum yok ne yazik ki..).
    Su anki tercihim Noppoo Choc Pro;
    Cherry-MX Blue switches (benim favorim),
    POM keycaps (yaygin olan ABS tuslardan cok daha iyi bir plastik, gerek his gerek hissiyat acisindan),
    USB N-KEY Rollover (az sayida klavye usb uzerinden sunuyor bunu. ayni anda kac tusa basarsaniz basin hepsi register ediyor. usb uzerinden bu ozelligi sunmak daha zor, icindeki chip kendini 3 klavye olarak tanitiyor).

POM tuslar ve USB NKRO benim gozumde Filco klavyelerden daha ustun kiliyor Choc Pro'yu. Kotu yanlari: space gibi bazi standart disi tuslari yuzunden internette satilan Filco vs uyumlu keycapler uymayabiliyor, bir de ayaklari sallaniyor kaldirinca, daha iyi olabilirmis. Gunun sonunda zaten ducky, filco, rosewill ve noppoo nun bir cok modeli costar uretimli ayni boardin kisisellestirilmis versiyonlari. Dolayisiyla ebay, amazon, newegg nereden ucuza hangisini alabiliyorsan al.

Kisaca switchlere de deyinmem gerekirse benim tercih siram su: Cherry MX Blue > IBM Buckling Spring > Unicomp Buckling Spring >= Topre > Cherry MX Brown. Sessizlik ihtiyacina gore Topre ve MX Brown one gecebilir. Cherry MX Black, Cherry MX Red, ALPS gibi switchlerin (her halukarda herkesin kullandigi rubber dome'lardan daha iyi olmakla birlikte) verilen parayi haketmedigini dusunuyorum, bunun sebebi buyuk ihtimalle oyuncu olmamam (red ve black oyuncular tarafindan sikca tercih edilen ve blue/brown gibi switchlerin tactile hissiyatini vermeyen switchler).

Layout olarak ise full size US layout tercihim. International tuslar ve KBC Poker, Choc Mini gibi sikisik klavyeler ozellikle C familyasindaki dillerde kod yazarken problem yaratiyor.

Biraz fazla uzadi sanirim, yanlis yonlendirilmeni istemedim. Ayrica bunlarin buyuk kisminin kisisel goruslerim oldugunu tekrar belirtirim, umarim az da olsa yardimci olmustur.

İyi açıklamışsın o saydığım klavyeler sadece Türkiye de bulunabilenler aynı şekilde hiçbirisinin almaya deyeceğini düşünmüyorum. Filco ve Duckyler biraz pahalı olabiliyor. Switch olarak tercihim Cherry MX brown olacak. Şu klavyeyi getirtmeyi düşünüyorum sonuçta fiyatı türkiyede 300 liraya satılan g unit gibi kötü bir klavyeye denk geliyor.

Filco ya da Ducky daha kaliteli muhtemelen fakat full backlit nkey rollover gibi özellikler vs sadece bu klavyeyi buldum...
    http://www.maxkeyboard.com/max-keyboard-durandal-g1nl-red-backlit-mechanical-keyboard.html

bu maxkeyboard'lar benim çok hoşuma gitti keza bahsettiğiniz model durandal gayet şık bir mekanik klavye..bu arada şu brown cherry ve red cherry vs olayını biraz açıklayabilirmisin tuş basım hissiyat farklıklarımıdır? ducky'nin ve maxkeyboard'ın kendi sitelerinde şuanda 2 klavye arasındayım fakat maxkeyboard daha ağır basıyor gerek görüntüsü gerek kaslı bir mekanik klavye oluyuşla..
  • Ben de bir mekanik klavye almaya karar verdim.İlk mekanik klavyem olduğu için brown düşünüyorum ama blue da olabilir.Logitech G710+ nasıldır 270 liraya ?Fiyatının karşılığını veremiyorsa yurt dışından da getirtebilirim.Ama bu konuda çok fazla bilgim yok.Bana oyun için brown veya blue cherry'li tercihen ışıklı max. 300 liraya klavye önerilerinizi bekliyorum.Şimdiden teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Flareon -- 7 Nisan 2013; 13:24:48 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mandira10

Ben de bir mekanik klavye almaya karar verdim.İlk mekanik klavyem olduğu için brown düşünüyorum ama blue da olabilir.Logitech G710+ nasıldır 270 liraya ?Fiyatının karşılığını veremiyorsa yurt dışından da getirtebilirim.Ama bu konuda çok fazla bilgim yok.Bana oyun için brown veya blue cherry'li tercihen ışıklı max. 300 liraya klavye önerilerinizi bekliyorum.Şimdiden teşekkürler

Valla klavye layoutu önemli değilse ve benzer özelliklere sahip bir klavyeyi 200 tl'nin altına yurtdışından getirebiliyorsan getirt. Şu anda türkiyedeki mekanik klavye piyasası biraz tekelimsi bir havaya sahip ve bence fiyat/performans olarak kötüler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ibluever

Fotograflar geldi arkadaslar objektifimden birkac kare...

Hayırlı olsun hocam güzel resimler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: girmiyor

quote:

Ben de bir mekanik klavye almaya karar verdim.İlk mekanik klavyem olduğu için brown düşünüyorum ama blue da olabilir.Logitech G710+ nasıldır 270 liraya ?Fiyatının karşılığını veremiyorsa yurt dışından da getirtebilirim.Ama bu konuda çok fazla bilgim yok.Bana oyun için brown veya blue cherry'li tercihen ışıklı max. 300 liraya klavye önerilerinizi bekliyorum.Şimdiden teşekkürler

Valla klavye layoutu önemli değilse ve benzer özelliklere sahip bir klavyeyi 200 tl'nin altına yurtdışından getirebiliyorsan getirt. Şu anda türkiyedeki mekanik klavye piyasası biraz tekelimsi bir havaya sahip ve bence fiyat/performans olarak kötüler.

Ducky Shine 2 300 liraya gelmiş.Razer Blackwidow'dan da iyi olduğuna göre alınabilir gözüküyor.MX Brown düşünüyorum oyun için ama MX White MX Black MX Blue MX Red Cherry'ler var.Oyun ve yazı yazma ortalaması olarak brown öneriyorlar ve 45g güç yetiyormuş.MX Brown Cherry'li Ducky Shine 2 300 liraya almalı mıyım başka bir öneriniz var mı ? Gümrük işlerini de pek bilmiyorum ilk defa yurtdışı internetten yaptığım alışverişim olacak.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: girmiyor

quote:

Ducky Shine 2 300 liraya gelmiş.Razer Blackwidow'dan da iyi olduğuna göre alınabilir gözüküyor.MX Brown düşünüyorum oyun için ama MX White MX Black MX Blue MX Red Cherry'ler var.Oyun ve yazı yazma ortalaması olarak brown öneriyorlar ve 45g güç yetiyormuş.MX Brown Cherry'li Ducky Shine 2 300 liraya almalı mıyım başka bir öneriniz var mı ? Gümrük işlerini de pek bilmiyorum ilk defa yurtdışı internetten yaptığım alışverişim olacak.

Valla yurt dışı klavyelerini hiç incelemedim, benim için türkçe layout olması zorunlu bir seçenekti. tuş tipide tamamen kişiye göre bence. Ben blue istiyordum ama razer'ın 2013 öncesi modeli çok kusurluydu. Ayrıca sesli olmasıda ayrı bir sorundu o yüzden g710 aldım.
  • Oyun için öenerebileceğiniz en iyi mekanik klavye hangisidir? Aslında blackwidow bakıyordumda konuda çoğu kişi fiyatını haketmediği görüşünde. Ama ben basarkenki rahatlığı ve çıkardığı sesi çok sevdim. İnanılmaz rahat geldi bana. Şöyle bol sesli aydınlatmalı ve bileklikli vergiler dahil maksimum 400 liraya kadar önerebileceğiniz neler var? Ve hangi rengi tercih etmeliyim sizce (red, brown, blue...)?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Her şeyden önce switch seçmelisin. Ben brown istedim sesi az olsun diye ve aydınlatmalı istedim zaten seçeneğim teke indi fiyatı da uygun olunca g710+ aldım çok da mutluyum. Razer blackwidow alan arkadaşlarım öyle ya da böyle sesten şikayet ettiler. Onlar etmese bile skype ya da tste o sesi dinleyen arkadaşları yeterince şikayet ediyordu. Yanlız yaşamayan bilgisayar kullanıcıları için bu çok büyük bir sorun. Diğer mekanikleri denemedim ama g710+ türkiyeye ilk girdiğinde aldım ve 4 aydır kullanıyorum çok da memnunum.
    Razer blackwidowa çok ses çıkardığı için ısınamadım sadece. Onun haricinde hep mırın kırın edenler duyuyorum ama çok kötü bir şey okumadım hakkında.

Mekanink ve aydınlatmalı klavye zaten çok az. Ama bunlardan önce hangi switch tipi seni rahat ettirir onu düşün. Ayrıca oynadığın oyunlarda çok büyük değişiklik yaşayacaksın buna da hazır ol :D Mesala bazı oyunlarda oyuncular arasında ekipman yüzünden fark açılmasın diye saniyede algılanan tuş limiti var. Mekanik kalavyemi aldıktan yaklaşık 2-3 hafta sonra eski combolarımı atamadığımı fark ettim çünkü oyun bastığım tuşları algılamıyordu :D Eski klavyemin tepki süresi çok daha yavaş olduğu için aynı komboyu bu klavyede yavaş basarak ve sakin sakin çıkartabiliyorum. Zaten belli bir hızın üstüne geçince oyun algılamadığından ben zararlı çıkıyordum.

edit: bak bu da güzel duruyor :Dhttp://forum.donanimhaber.com/m_70025863/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lastzombie -- 17 Nisan 2013; 10:24:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: RascalFalcon

Razer BlackWidow Ultimate Q Türkçe kullanıyorum.

Bir de SS ile taçlandırayım dedim

Fotoğrafta gördükleriniz:

Klavyem: Razer Blackwidow Ultimate Tr

Mouse'um: Cyborg M.M.O. 7

Mouse Pad'im: Razer Ironclad

3'ünden de çok memnunum

O aletler bende olacak ben de memnun olurum Bi fiyatlarına bakayım dedim toplamı bi 500-600 Tl civarında Abi bir mousepad 156 Tl olur mu yaa
  • quote:

Orijinalden alıntı: Razor.

quote:

Orijinalden alıntı: RascalFalcon

Razer BlackWidow Ultimate Q Türkçe kullanıyorum.

Bir de SS ile taçlandırayım dedim

Fotoğrafta gördükleriniz:

Klavyem: Razer Blackwidow Ultimate Tr

Mouse'um: Cyborg M.M.O. 7

Mouse Pad'im: Razer Ironclad

3'ünden de çok memnunum

O aletler bende olacak ben de memnun olurum Bi fiyatlarına bakayım dedim toplamı bi 500-600 Tl civarında Abi bir mousepad 156 Tl olur mu yaa

İlk aldığımda aslında 800 TL harcamıştım Şu an sıkıldığım için klavyeyi de Mouse da satıyorum gittigidiyor üzerinden. Daha üst seviye modellere geçiş yapacağım.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.